Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 grudnia 2009 r.
15:42
Edytuj ten wpis

Na światłach stalibyśmy krócej. Ale urzędnicy się nie zgodzili

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 51 A A

Franciszek Świtała już dwa lata temu proponował lubelskiemu magistratowi rozwiązanie zmniejszające korki na skrzyżowaniach. Bez skutku. Tymczasem trzy miasta w Polsce pomysł "kupiły” i go sobie chwalą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Chodzi o wyświetlacz czasu pozostałego do zmiany koloru światła na skrzyżowaniu. Takie urządzenia działają w Opolu i Zielonej Górze, a tydzień temu pojawiły się w Toruniu.

– Wyświetlacz pozwala kierowcom przygotować się do ruszenia tak, aby po zapaleniu zielonego światła nie tracić czasu na szukanie biegu – mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko z Zarządu Dróg Miejskich w Toruniu.

– Dzięki temu, w ciągu godziny każdym pasem przejeżdża do 70 aut więcej.
Lublin mógł wprowadzić takie rozwiązanie pierwszy w Polsce. Ale nie wprowadził.

– Na początku 2008 roku proponowałem władzom naszego miasta, aby na próbę zamontowały wyświetlacz. Za darmo – mówi Franciszek Świtała z lubelskiej firmy Micro–Clima. – Podpatrzyłem to rozwiązanie w Petersburgu.

Tam – po zamontowaniu wyświetlaczy – przepustowość skrzyżowań wzrosła o 50 proc. Ale to jeszcze nic. Liczba wypadków spadła od 50 do 70 proc. Niestety, w Lublinie natrafiłem na mur. Urzędnicy twierdzili, że się nie da, bo to ponoć znak drogowy niewystępujący w kodeksie drogowym.

Kierowcy chętnie zobaczyliby wyświetlacze w Lublinie.

– Czy warto? Jasne! To skandal, że urzędnicy nie chcieli nawet wypróbować tego rozwiązania. Proszę stanąć na lewoskręcie z ul. Związkowej w al. Spółdzielczości Pracy w Lublinie. Samochody ruszają w żółwim tempie. – mówi Jarosław Marciniak, kierowca z Lublina.

Tymczasem urzędnicy z lubelskiego magistratu obstają przy swoim.

– Kwestię montażu wyświetlaczy analizowaliśmy już w 2008 r. Zwróciliśmy się o opinię do Komendy Miejskiej Policji oraz Ministerstwa Infrastruktury. W każdym przypadku stanowiska były negatywne. Przepisy regulujące te kwestie obowiązujące wówczas i obecnie, nie umożliwiają stosowania wyświetlaczy – mówi Anna Adamiak, zastępca dyrektora Wydziału Dróg i Mostów UM Lublin.

Czy w Toruniu obowiązują inne przepisy? – Naszym zdaniem nie ma konfliktu z prawem, bo wyświetlacz jest znakiem uzupełniającym – tłumaczy Agnieszka Kobus-Pęńsko.

A lubelska policja twierdzi, że jest "za”. – Takie urządzenie poprawia płynność i bezpieczeństwo ruchu – mówi nadkomisarz Sławomir Góźdź, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie.

To nie koniec zalet wyświetlacza.

– Proszę wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa. Ilu mniej kierowców wjeżdżałoby na żółtym, widząc, że już nie mają czasu, aby przejechać przez skrzyżowanie. Ilu pieszych mniej by zginęło na pasach, ile mniej byłoby kolizji? Nie rozumiem, dlaczego w Lublinie zawsze "się nie da” – pyta Świtała.


Komentarze 51

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mujnik / 15 grudnia 2009 o 01:23
0
Jotgie napisał:
A jak to zorganizować, gdy na skrzyżowaniu s tzw. "światła inteligentne"? A takich skrzyżowań jest coraz więcej. Na nich nie ma regularnych czasów zmiany świateł (czasy dostosowuj się do natężenia ruchu, palac się dłużej dla bardziej obciażonego kierunku) i nie da się ich zamontować. Raczej właśnie przebudowuje się światła na ten system a nie montowanie bezużytecznych ekraników, które wyświetlaja czas do zmiany a młodzież prowokuj do wyścigów.

Kurcze, lubię czasem chodzić po ulicy w sportowej koszulce z numerem.
Czy tym samym prowokuję młodzież do rywalizacji sportowej i ścigania się ze mną?
Chciałbym wiedzieć, aby nieświadomie nie drażnić młodzieży :]

Żeby tak był uniwersalny sposób aby prowokować ludzi do myślenia ...

Kurcze, lubię czasem chodzić po ulicy w sportowej koszulce z numerem.
Czy tym samym prowokuję młodzież do rywalizacji sportowej i ścigania się ze mną?
Chciałbym wiedzieć, aby nieświadomie nie drażnić młodzieży :]

Żeby tak był uniwersalny sposób aby prowokować ludzi do myślenia ... rozwiń
Avatar
Jotgie / 14 grudnia 2009 o 21:22
0
A jak to zorganizować, gdy na skrzyżowaniu s tzw. "światła inteligentne"? A takich skrzyżowań jest coraz więcej. Na nich nie ma regularnych czasów zmiany świateł (czasy dostosowuj się do natężenia ruchu, palac się dłużej dla bardziej obciażonego kierunku) i nie da się ich zamontować. Raczej właśnie przebudowuje się światła na ten system a nie montowanie bezużytecznych ekraników, które wyświetlaja czas do zmiany a młodzież prowokuj do wyścigów.
Avatar
14E881 / 14 grudnia 2009 o 16:28
0
Po co wydawac pieniadze na cos co ma ułatwic jazde kierowcom? Lepiej postawic kolejny radar i trzepac kase z biednego narodu. Dopoki normalni ludzie nie bedą rządzic naszym krajem to nic sie nie polepszy.
Avatar
mujnik / 14 grudnia 2009 o 15:34
0
marek piegus napisał:
Wyswietlacz moze i ok, ale ... Ale jak mawia moj znajomy - mozna nawet wejsc do klatki z lwem, TYLKO PO CO ? Przeciez zamiast montowac dodatkowe urzadzenia mozna ten sam efekt uzyskac stosujac "miganie" swiatla zielonego na okreslona ilosc sekund przed zmiana na zolte w przypadku dojazdu do skrzyzowania ( lub dojscia - tak przeciez funkcjonuja swiatla dla pieszych na niektorych skrzyzowaniach - nawet i w Lublinie ). I odwrotnie - " miganie " czerwonego przez okreslony czas przed zapaleniem sie zoltego przed ruszaniem. Zadnych dodatkowych zlomow na wysiegnikach - wystarczy pomajstrowac przy sterownikach - ALE TO TRZEBA ZEBY SIE URZEDASOM CHCIALO CHCIEC !!!!!!!!!!!!! I jesli to rozwiazanie zostanie zastosowane w Lublinie - a mam taka nadzieje - to niech zaden urzedas nie wazy sie wziac za to jakichkolwiek pieniedzy za tzw RACJONALIZACJE !!!!!!!!! Ja zachowuje korespondencje.

Tylko, że tablica informacyjna nie ingeruje w istniejący znak jakim jest sygnalizator, a Twoje zdawałoby się genialne rozwiązanie w rzeczywistości jest rozwiązaniem głupim i nierealnym do zrealizowania bo ingeruje w ustalony zestaw reguł obowiązujących w kodeksie drogowym i to nie tylko polskim.
Poza tym licznik sekundowy jest dokładniejszym rozwiązaniem niż migające światełka.
Zdecydowane TAK dla liczników!
Tak Wam wszystkim prędko do Ojropy - bądźmy chociaż raz Polską A, a nie wiecznie Polską C.

Tylko, że tablica informacyjna nie ingeruje w istniejący znak jakim jest sygnalizator, a Twoje zdawałoby się genialne rozwiązanie w rzeczywistości jest rozwiązaniem głupim i nierealnym do zrealizowania bo ingeruje w ustalony zestaw reguł obowiązujących w kodeksie drogowym i to nie tylko polskim.
Poza tym licznik sekundowy jest dokładniejszym rozwiązaniem niż migające światełka.
Zdecydowane TAK dla liczników!
Tak Wam wszystkim prędko do Ojropy - bądźmy chociaż raz Polską A, a nie wiecznie Polską C. rozwiń
Avatar
marek piegus / 14 grudnia 2009 o 14:33
0
Wyswietlacz moze i ok, ale ... Ale jak mawia moj znajomy - mozna nawet wejsc do klatki z lwem, TYLKO PO CO ? Przeciez zamiast montowac dodatkowe urzadzenia mozna ten sam efekt uzyskac stosujac "miganie" swiatla zielonego na okreslona ilosc sekund przed zmiana na zolte w przypadku dojazdu do skrzyzowania ( lub dojscia - tak przeciez funkcjonuja swiatla dla pieszych na niektorych skrzyzowaniach - nawet i w Lublinie ). I odwrotnie - " miganie " czerwonego przez okreslony czas przed zapaleniem sie zoltego przed ruszaniem. Zadnych dodatkowych zlomow na wysiegnikach - wystarczy pomajstrowac przy sterownikach - ALE TO TRZEBA ZEBY SIE URZEDASOM CHCIALO CHCIEC !!!!!!!!!!!!! I jesli to rozwiazanie zostanie zastosowane w Lublinie - a mam taka nadzieje - to niech zaden urzedas nie wazy sie wziac za to jakichkolwiek pieniedzy za tzw RACJONALIZACJE !!!!!!!!! Ja zachowuje korespondencje.
Wyswietlacz moze i ok, ale ... Ale jak mawia moj znajomy - mozna nawet wejsc do klatki z lwem, TYLKO PO CO ? Przeciez zamiast montowac dodatkowe urzadzenia mozna ten sam efekt uzyskac stosujac "miganie" swiatla zielonego na okreslona ilosc sekund przed zmiana na zolte w przypadku dojazdu do skrzyzowania ( lub dojscia - tak przeciez funkcjonuja swiatla dla pieszych na niektorych skrzyzowaniach - nawet i w Lublinie ). I odwrotnie - " miganie " czerwonego przez okreslony czas przed... rozwiń
Avatar
beduin / 14 grudnia 2009 o 12:50
0
Jan napisał:
Co wy chrzanicie.W Lublinie priorytetem jest spowalnianie ruchu,więc nie oczekujcie że coś takiego wypali.Zwężanie wszystkiego co było normalną ulicą świadczy o tym.

Panie -Janie - w Lublinie priorytetem dla urzędników jest piastowanie stołków i władzy zaś myślenie czy spowalniają , czy nie - z racji ich luźnych wypełniaczy czaszkowych jest po za ich zasięgiem w ich przypadku idzie tylko o nawyki ,czy wyuczone formatki słowne ale nie myślenie a że do tego jeszcze boją się ryzyka to mamy co mamy !.

Panie -Janie - w Lublinie priorytetem dla urzędników jest piastowanie stołków i władzy zaś myślenie czy spowalniają , czy nie - z racji ich luźnych wypełniaczy czaszkowych jest po za ich zasięgiem w ich przypadku idzie tylko o nawyki ,czy wyuczone formatki słowne ale nie myślenie a że do tego jeszcze boją się ryzyka to mamy co mamy !. rozwiń
Avatar
mig / 14 grudnia 2009 o 11:56
0
Asus napisał:
Trzeba być zupełnym fantastą aby wierzyć,że te zegary zmniejszą korki. Wystarczy,że ktokolwiek z trzech pierwszych kierowców lekko się opóźni - a tak ZAWSZE jest - i cała zabawa na nic. Co z tego,że jako drugi trzeci czy kolejny widziałbym upływający czas skoro i tak jestem uzależniony od widzimisię poprzednika.

Innych zalet takiego rozwiązania nie dostrzegasz ?
Avatar
mig / 14 grudnia 2009 o 11:54
0
filc napisał:
E tam, to jest takie pierdzielenie o Szopenie
Musiałbym wiedzieć ile metrów jestem w stanie przejechać przy danej prędkości i jaka jest moja odległość od skrzyżowania, gdy na wyświetlaczu przy zielonym świetle wyświetli się np 3 sekundy. Dodać gazu? A może hamować ? A jeszcze żółte będzie, to może nawet przy 1 sekundzie dać po zaworach? A w przecznicy na czerwonym stoi drugi taki kombinator i widzi 1 sekundę czerwonego, no to już rusza bo zanim minie sygnalizator, to wydaje mu się, że z pewnością zapali się zielone... moim zdaniem wszędzie się to sprawdzi, ale w Lublinie nie, za dużo kombinatorów

Sam jesteś kombinator. Jeździsz z zamkniętymi oczami że nie wiesz ile masz do skrzyżowania ? Do szkoły chodziłeś (mam nadzieję) - już nie wiesz jak przeliczyć sobie km/h na m/s ? Podpowiem - 1 kilometr to 1000 metrów, a jedna godzina to 3600 sekund.
A prawo jazdy to za sprzedane buraki czy za dwa prosiaki kupiłeś ? Nie wiesz co oznacza żółte światło na sygnalizatorze ? I nie wyświetli ci się nagle 3 sekundy, bo taki wyświetlacz świeci non-stop ( czyli cały czas) i odlicza czas do końca danego światła, tzn. tuż po zapaleniu się zielonego zaczyna odliczać np. od 40s do 0. A więc jak nadjeżdżasz i widzisz już z daleka 5 ... 4 ... 3 ... to, jeśli jednak jeździsz z otwartymi oczami, będziesz w stanie określić, czy zdążysz przejechać na ZIELONYM czy jednak zdjąć nogę z gazu i spokojnie wyhamować. A jeśli praktykujesz wjeżdżanie na skrzyżowanie zanim ci się zapali zielone światło - to uważaj, bo może cię spotkać przykra niespodzianka w postaci mandatu 500 zł i 10 pkt karnych.
etrów, a jedna godzina to 3600 sekund.
A prawo jazdy to za sprzedane buraki czy za dwa prosiaki kupiłeś ? Nie wiesz co oznacza żółte światło na sygnalizatorze ? I nie wyświetli ci się nagle 3 sekundy, bo taki wyświetlacz świeci non-stop ( czyli cały czas) i odlicza czas do końca danego światła, tzn. tuż po zapaleniu się zielonego zaczyna odliczać np. od 40s do 0. A więc jak nadjeżdżasz i widzisz już z daleka 5 ... 4 ... 3 ... to, jeśli jednak jeździsz z otwartymi oczami, będziesz w stanie określić, czy zdążysz przejechać na ZIELONYM c... rozwiń
Avatar
asd / 14 grudnia 2009 o 11:16
0
Po prostu urzędast chcą przechwycić paten i wtedy wydadzą miliony dla swoich firm zależnych (żeby zostało w rodzinie)
Avatar
Asus / 14 grudnia 2009 o 11:07
0
Trzeba być zupełnym fantastą aby wierzyć,że te zegary zmniejszą korki. Wystarczy,że ktokolwiek z trzech pierwszych kierowców lekko się opóźni - a tak ZAWSZE jest - i cała zabawa na nic. Co z tego,że jako drugi trzeci czy kolejny widziałbym upływający czas skoro i tak jestem uzależniony od widzimisię poprzednika.
Avatar
mujnik / 15 grudnia 2009 o 01:23
0
Jotgie napisał:
A jak to zorganizować, gdy na skrzyżowaniu s tzw. "światła inteligentne"? A takich skrzyżowań jest coraz więcej. Na nich nie ma regularnych czasów zmiany świateł (czasy dostosowuj się do natężenia ruchu, palac się dłużej dla bardziej obciażonego kierunku) i nie da się ich zamontować. Raczej właśnie przebudowuje się światła na ten system a nie montowanie bezużytecznych ekraników, które wyświetlaja czas do zmiany a młodzież prowokuj do wyścigów.

Kurcze, lubię czasem chodzić po ulicy w sportowej koszulce z numerem.
Czy tym samym prowokuję młodzież do rywalizacji sportowej i ścigania się ze mną?
Chciałbym wiedzieć, aby nieświadomie nie drażnić młodzieży :]

Żeby tak był uniwersalny sposób aby prowokować ludzi do myślenia ...

Kurcze, lubię czasem chodzić po ulicy w sportowej koszulce z numerem.
Czy tym samym prowokuję młodzież do rywalizacji sportowej i ścigania się ze mną?
Chciałbym wiedzieć, aby nieświadomie nie drażnić młodzieży :]

Żeby tak był uniwersalny sposób aby prowokować ludzi do myślenia ... rozwiń
Avatar
Jotgie / 14 grudnia 2009 o 21:22
0
A jak to zorganizować, gdy na skrzyżowaniu s tzw. "światła inteligentne"? A takich skrzyżowań jest coraz więcej. Na nich nie ma regularnych czasów zmiany świateł (czasy dostosowuj się do natężenia ruchu, palac się dłużej dla bardziej obciażonego kierunku) i nie da się ich zamontować. Raczej właśnie przebudowuje się światła na ten system a nie montowanie bezużytecznych ekraników, które wyświetlaja czas do zmiany a młodzież prowokuj do wyścigów.
Avatar
14E881 / 14 grudnia 2009 o 16:28
0
Po co wydawac pieniadze na cos co ma ułatwic jazde kierowcom? Lepiej postawic kolejny radar i trzepac kase z biednego narodu. Dopoki normalni ludzie nie bedą rządzic naszym krajem to nic sie nie polepszy.
Avatar
mujnik / 14 grudnia 2009 o 15:34
0
marek piegus napisał:
Wyswietlacz moze i ok, ale ... Ale jak mawia moj znajomy - mozna nawet wejsc do klatki z lwem, TYLKO PO CO ? Przeciez zamiast montowac dodatkowe urzadzenia mozna ten sam efekt uzyskac stosujac "miganie" swiatla zielonego na okreslona ilosc sekund przed zmiana na zolte w przypadku dojazdu do skrzyzowania ( lub dojscia - tak przeciez funkcjonuja swiatla dla pieszych na niektorych skrzyzowaniach - nawet i w Lublinie ). I odwrotnie - " miganie " czerwonego przez okreslony czas przed zapaleniem sie zoltego przed ruszaniem. Zadnych dodatkowych zlomow na wysiegnikach - wystarczy pomajstrowac przy sterownikach - ALE TO TRZEBA ZEBY SIE URZEDASOM CHCIALO CHCIEC !!!!!!!!!!!!! I jesli to rozwiazanie zostanie zastosowane w Lublinie - a mam taka nadzieje - to niech zaden urzedas nie wazy sie wziac za to jakichkolwiek pieniedzy za tzw RACJONALIZACJE !!!!!!!!! Ja zachowuje korespondencje.

Tylko, że tablica informacyjna nie ingeruje w istniejący znak jakim jest sygnalizator, a Twoje zdawałoby się genialne rozwiązanie w rzeczywistości jest rozwiązaniem głupim i nierealnym do zrealizowania bo ingeruje w ustalony zestaw reguł obowiązujących w kodeksie drogowym i to nie tylko polskim.
Poza tym licznik sekundowy jest dokładniejszym rozwiązaniem niż migające światełka.
Zdecydowane TAK dla liczników!
Tak Wam wszystkim prędko do Ojropy - bądźmy chociaż raz Polską A, a nie wiecznie Polską C.

Tylko, że tablica informacyjna nie ingeruje w istniejący znak jakim jest sygnalizator, a Twoje zdawałoby się genialne rozwiązanie w rzeczywistości jest rozwiązaniem głupim i nierealnym do zrealizowania bo ingeruje w ustalony zestaw reguł obowiązujących w kodeksie drogowym i to nie tylko polskim.
Poza tym licznik sekundowy jest dokładniejszym rozwiązaniem niż migające światełka.
Zdecydowane TAK dla liczników!
Tak Wam wszystkim prędko do Ojropy - bądźmy chociaż raz Polską A, a nie wiecznie Polską C. rozwiń
Avatar
marek piegus / 14 grudnia 2009 o 14:33
0
Wyswietlacz moze i ok, ale ... Ale jak mawia moj znajomy - mozna nawet wejsc do klatki z lwem, TYLKO PO CO ? Przeciez zamiast montowac dodatkowe urzadzenia mozna ten sam efekt uzyskac stosujac "miganie" swiatla zielonego na okreslona ilosc sekund przed zmiana na zolte w przypadku dojazdu do skrzyzowania ( lub dojscia - tak przeciez funkcjonuja swiatla dla pieszych na niektorych skrzyzowaniach - nawet i w Lublinie ). I odwrotnie - " miganie " czerwonego przez okreslony czas przed zapaleniem sie zoltego przed ruszaniem. Zadnych dodatkowych zlomow na wysiegnikach - wystarczy pomajstrowac przy sterownikach - ALE TO TRZEBA ZEBY SIE URZEDASOM CHCIALO CHCIEC !!!!!!!!!!!!! I jesli to rozwiazanie zostanie zastosowane w Lublinie - a mam taka nadzieje - to niech zaden urzedas nie wazy sie wziac za to jakichkolwiek pieniedzy za tzw RACJONALIZACJE !!!!!!!!! Ja zachowuje korespondencje.
Wyswietlacz moze i ok, ale ... Ale jak mawia moj znajomy - mozna nawet wejsc do klatki z lwem, TYLKO PO CO ? Przeciez zamiast montowac dodatkowe urzadzenia mozna ten sam efekt uzyskac stosujac "miganie" swiatla zielonego na okreslona ilosc sekund przed zmiana na zolte w przypadku dojazdu do skrzyzowania ( lub dojscia - tak przeciez funkcjonuja swiatla dla pieszych na niektorych skrzyzowaniach - nawet i w Lublinie ). I odwrotnie - " miganie " czerwonego przez okreslony czas przed... rozwiń
Avatar
beduin / 14 grudnia 2009 o 12:50
0
Jan napisał:
Co wy chrzanicie.W Lublinie priorytetem jest spowalnianie ruchu,więc nie oczekujcie że coś takiego wypali.Zwężanie wszystkiego co było normalną ulicą świadczy o tym.

Panie -Janie - w Lublinie priorytetem dla urzędników jest piastowanie stołków i władzy zaś myślenie czy spowalniają , czy nie - z racji ich luźnych wypełniaczy czaszkowych jest po za ich zasięgiem w ich przypadku idzie tylko o nawyki ,czy wyuczone formatki słowne ale nie myślenie a że do tego jeszcze boją się ryzyka to mamy co mamy !.

Panie -Janie - w Lublinie priorytetem dla urzędników jest piastowanie stołków i władzy zaś myślenie czy spowalniają , czy nie - z racji ich luźnych wypełniaczy czaszkowych jest po za ich zasięgiem w ich przypadku idzie tylko o nawyki ,czy wyuczone formatki słowne ale nie myślenie a że do tego jeszcze boją się ryzyka to mamy co mamy !. rozwiń
Avatar
mig / 14 grudnia 2009 o 11:56
0
Asus napisał:
Trzeba być zupełnym fantastą aby wierzyć,że te zegary zmniejszą korki. Wystarczy,że ktokolwiek z trzech pierwszych kierowców lekko się opóźni - a tak ZAWSZE jest - i cała zabawa na nic. Co z tego,że jako drugi trzeci czy kolejny widziałbym upływający czas skoro i tak jestem uzależniony od widzimisię poprzednika.

Innych zalet takiego rozwiązania nie dostrzegasz ?
Avatar
mig / 14 grudnia 2009 o 11:54
0
filc napisał:
E tam, to jest takie pierdzielenie o Szopenie
Musiałbym wiedzieć ile metrów jestem w stanie przejechać przy danej prędkości i jaka jest moja odległość od skrzyżowania, gdy na wyświetlaczu przy zielonym świetle wyświetli się np 3 sekundy. Dodać gazu? A może hamować ? A jeszcze żółte będzie, to może nawet przy 1 sekundzie dać po zaworach? A w przecznicy na czerwonym stoi drugi taki kombinator i widzi 1 sekundę czerwonego, no to już rusza bo zanim minie sygnalizator, to wydaje mu się, że z pewnością zapali się zielone... moim zdaniem wszędzie się to sprawdzi, ale w Lublinie nie, za dużo kombinatorów

Sam jesteś kombinator. Jeździsz z zamkniętymi oczami że nie wiesz ile masz do skrzyżowania ? Do szkoły chodziłeś (mam nadzieję) - już nie wiesz jak przeliczyć sobie km/h na m/s ? Podpowiem - 1 kilometr to 1000 metrów, a jedna godzina to 3600 sekund.
A prawo jazdy to za sprzedane buraki czy za dwa prosiaki kupiłeś ? Nie wiesz co oznacza żółte światło na sygnalizatorze ? I nie wyświetli ci się nagle 3 sekundy, bo taki wyświetlacz świeci non-stop ( czyli cały czas) i odlicza czas do końca danego światła, tzn. tuż po zapaleniu się zielonego zaczyna odliczać np. od 40s do 0. A więc jak nadjeżdżasz i widzisz już z daleka 5 ... 4 ... 3 ... to, jeśli jednak jeździsz z otwartymi oczami, będziesz w stanie określić, czy zdążysz przejechać na ZIELONYM czy jednak zdjąć nogę z gazu i spokojnie wyhamować. A jeśli praktykujesz wjeżdżanie na skrzyżowanie zanim ci się zapali zielone światło - to uważaj, bo może cię spotkać przykra niespodzianka w postaci mandatu 500 zł i 10 pkt karnych.
etrów, a jedna godzina to 3600 sekund.
A prawo jazdy to za sprzedane buraki czy za dwa prosiaki kupiłeś ? Nie wiesz co oznacza żółte światło na sygnalizatorze ? I nie wyświetli ci się nagle 3 sekundy, bo taki wyświetlacz świeci non-stop ( czyli cały czas) i odlicza czas do końca danego światła, tzn. tuż po zapaleniu się zielonego zaczyna odliczać np. od 40s do 0. A więc jak nadjeżdżasz i widzisz już z daleka 5 ... 4 ... 3 ... to, jeśli jednak jeździsz z otwartymi oczami, będziesz w stanie określić, czy zdążysz przejechać na ZIELONYM c... rozwiń
Avatar
asd / 14 grudnia 2009 o 11:16
0
Po prostu urzędast chcą przechwycić paten i wtedy wydadzą miliony dla swoich firm zależnych (żeby zostało w rodzinie)
Avatar
Asus / 14 grudnia 2009 o 11:07
0
Trzeba być zupełnym fantastą aby wierzyć,że te zegary zmniejszą korki. Wystarczy,że ktokolwiek z trzech pierwszych kierowców lekko się opóźni - a tak ZAWSZE jest - i cała zabawa na nic. Co z tego,że jako drugi trzeci czy kolejny widziałbym upływający czas skoro i tak jestem uzależniony od widzimisię poprzednika.