Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 kwietnia 2009 r.
20:36
Edytuj ten wpis

Na Wieniawie powstanie pomnik upamiętniający Żydów

0 11 A A

Lublinowi przybędzie nowy pomnik. Warszawska Gmina Żydowska chce upamiętnić pochowanych na starym cmentarzu na Wieniawie. Monument powinien być gotowy za kilka miesięcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Chodzi o wzgórze, nieopodal boiska treningowego Klubu Sportowego Lublinianka. Znajduje się tam jedna z najstarszych części żydowskiego cmentarza. Kirkut został zniszczony przez Niemców, podczas II wojny światowej. Resztki nekropolii zdewastowano w latach 50.

- Nie ma tam już macew, ale to nie oznacza, że zniknął cmentarz - mówi Piotr Rytka - Zandberg, z działu restytucji Warszawskiej Gminy Żydowskiej. - Na pobliskim terenie mieli inwestować Norwegowie. Obiecywali, że zadbają o upamiętnienie nekropolii. Od lat nic w tej sprawie nie zrobili. My już nie będziemy dłużej czekać.

Gmina chce dokładnie oznaczyć obszar cmentarza. Teren nie będzie jednak ogrodzony. Wokół nekropolii ułożone zostaną kamienne znaki. Całe wzgórze ma być uporządkowane. Na szczycie stanie pomnik.

- Z pewnością zrobimy to w tym roku - mówi Rytka- Zandberg. - Projekt pomnika nie jest jeszcze gotowy. Myślę, że będzie to kamienna forma. Nic olbrzymiego. Chodzi nam przede wszystkim o upamiętnienie mieszkańców dawnej Wieniawy i trwałe oznaczenie cmentarza.

Rejon dzisiejszej ul. Leszczyńskiego i Czechowskiej był niegdyś żydowskim miasteczkiem. Przed II wojną światową miasteczko zamieniło się w dzielnicę Lublina. Zamieszkiwała ją biedniejsza część żydowskiej społeczności. Na obszarze klubu sportowego Lublinianka rozciągał się cmentarz. Wytyczenie dokładnych granic jest dziś bardzo trudne.

Do dnia dzisiejszego zachowało się zaledwie kilkanaście fotografii Wieniawy. Zdaniem specjalistów to bardzo fragmentaryczny zapis. Na jego podstawie nie da się odtworzyć pełnego obrazu dzielnicy.

W 1940 r. Niemcy rozpoczęli pierwszą akcję niszczenia Wieniawy. Kolejną przeprowadzili dwa lata później. Zniszczono większość domów. Zmieniło się ukształtowanie terenu. Nieliczne zabudowania zachowały się do lat 50. Wtedy ruszyła budowa osiedla mieszkaniowego przy ul. Ogródkowej. Dzielnica uległa ostatecznej zagładzie.

Kirkut rozciągał się na terenie dzisiejszego klubu Lublinianka. Historycy podejrzewają, że wiele grobów może znajdować się pod trybunami i płytą głównego stadionu.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Adam Baranowski / 11 kwietnia 2009 o 14:13
0
Mam raczej chłodne nastawienie do Państwa Izraelskiego, ale uważam że każdy ma prawa do upamiętnienia swojej historii. Oczywiście musi to być na jakiś sensownych warunkach. Uważam że wszystkich należy traktować jednakowo obojętnie czy są z pochodzenie Polakami, Żydami, Rosjanami czy Arabami .... Jednakowo tzn. ani gorzej ami lepiej. Niestety czasami ma się wrażenia że Żydzi mając chyba bardzo moce lobby traktowani są nieco lepiej niż inne narodowości. Za co tak naprawdę trudno mieć do nich pretensje, pilnują swoich interesów i tyle. Pretensje można mieć tylko do urzędników którzy do tego dopuszczają. Na pewno postawa typu: "Żydzi do Izraela " jest zła i do niczego dobrego nie prowadzi. Jako naród musimy się szanować ale i szanować inne narody. Pozdrawiam
Mam raczej chłodne nastawienie do Państwa Izraelskiego, ale uważam że każdy ma prawa do upamiętnienia swojej historii. Oczywiście musi to być na jakiś sensownych warunkach. Uważam że wszystkich należy traktować jednakowo obojętnie czy są z pochodzenie Polakami, Żydami, Rosjanami czy Arabami .... Jednakowo tzn. ani gorzej ami lepiej. Niestety czasami ma się wrażenia że Żydzi mając chyba bardzo moce lobby traktowani są nieco lepiej niż inne narodowości. Za co tak naprawdę trudno mieć do nich pretensje, pilnują swoich interesów i tyle. Pretensj... rozwiń
Avatar
Adam Baranowski / 11 kwietnia 2009 o 14:11
0
Mam raczej chłodne nastawienie do Państwa Izraelskiego, ale uważam że każdy ma prawa do upamiętnienia swojej historii. Oczywiście musi to być na jakiś sensownych warunkach. Uważam że wszystkich należy traktować jednakowo obojętnie czy są z pochodzenie Polakami, Żydami, Rosjanami czy Arabami .... Jednakowo tzn. ani gorzej ami lepiej. Niestety czasami ma się wrażenia że Żydzi mając chyba bardzo moce lobby traktowani są nieco lepiej niż inne narodowości. Za co tak naprawdę trudno mieć do nich pretensje, pilnują swoich interesów i tyle. Pretensje można mieć tylko do urzędników którzy do tego dopuszczają. Na pewno postawa typu: "Żydzi do Izraela " jest bardzo i do niczego dobrego nie prowadzi. Jako naród musimy się szanować ale i szanować inne narody. Pozdrawiam
Mam raczej chłodne nastawienie do Państwa Izraelskiego, ale uważam że każdy ma prawa do upamiętnienia swojej historii. Oczywiście musi to być na jakiś sensownych warunkach. Uważam że wszystkich należy traktować jednakowo obojętnie czy są z pochodzenie Polakami, Żydami, Rosjanami czy Arabami .... Jednakowo tzn. ani gorzej ami lepiej. Niestety czasami ma się wrażenia że Żydzi mając chyba bardzo moce lobby traktowani są nieco lepiej niż inne narodowości. Za co tak naprawdę trudno mieć do nich pretensje, pilnują swoich interesów i tyle. Pretensj... rozwiń
Avatar
~polak~ / 11 kwietnia 2009 o 13:12
0
Szlag mnie trafia jak ciągle czytam o roszczeniach żydowskich w stosunku do Polski i Polaków! "Co było a nie jest! Nie pisze się w rejestr! " Żyjmy rzeczywistością i budujmy przyszłość. Historię zostawmy historykom. Wojna skończyła się kilkadziesiat lat temu a my odgrzebujemy upiory. Dosyć tego!!!Żydzi do Izraela!
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2009 o 12:57
0
Macie rację popieram i ja ,tu nie Izrael ! a ginęli nie tylko żydzi i nie tylko cmentarze Żydowskie dlaczego mamy traktować tę nację w wyjątkowy sposób ? skoro wiele sami naszkudzili w tym kraju!
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2009 o 11:38
0
Polska to nie Izrael. przenieście sobie cmentarz do siebie.
Avatar
a / 11 kwietnia 2009 o 10:54
0
Dla mnie mogą stawiać pomnik. Byle potem nie blokowali inwestycji tam.
Avatar
z Lublin / 11 kwietnia 2009 o 10:08
0
Walałbym być w błędzie. Ale niestety macie rację i też Was popieram. Żegnaj ,,Lublinianko". Niech żyje ......................
Avatar
skalpel / 11 kwietnia 2009 o 09:02
0
... i tak wszyscy walą ten Lublin w d.u.p.ę-ohhhhhhhhh szkoda gadać
Avatar
Gość / 10 kwietnia 2009 o 21:34
0
popieram przedmówcę
Avatar
Gość / 10 kwietnia 2009 o 21:34
0
popieram przedmówcę
Avatar
Adam Baranowski / 11 kwietnia 2009 o 14:13
0
Mam raczej chłodne nastawienie do Państwa Izraelskiego, ale uważam że każdy ma prawa do upamiętnienia swojej historii. Oczywiście musi to być na jakiś sensownych warunkach. Uważam że wszystkich należy traktować jednakowo obojętnie czy są z pochodzenie Polakami, Żydami, Rosjanami czy Arabami .... Jednakowo tzn. ani gorzej ami lepiej. Niestety czasami ma się wrażenia że Żydzi mając chyba bardzo moce lobby traktowani są nieco lepiej niż inne narodowości. Za co tak naprawdę trudno mieć do nich pretensje, pilnują swoich interesów i tyle. Pretensje można mieć tylko do urzędników którzy do tego dopuszczają. Na pewno postawa typu: "Żydzi do Izraela " jest zła i do niczego dobrego nie prowadzi. Jako naród musimy się szanować ale i szanować inne narody. Pozdrawiam
Mam raczej chłodne nastawienie do Państwa Izraelskiego, ale uważam że każdy ma prawa do upamiętnienia swojej historii. Oczywiście musi to być na jakiś sensownych warunkach. Uważam że wszystkich należy traktować jednakowo obojętnie czy są z pochodzenie Polakami, Żydami, Rosjanami czy Arabami .... Jednakowo tzn. ani gorzej ami lepiej. Niestety czasami ma się wrażenia że Żydzi mając chyba bardzo moce lobby traktowani są nieco lepiej niż inne narodowości. Za co tak naprawdę trudno mieć do nich pretensje, pilnują swoich interesów i tyle. Pretensj... rozwiń
Avatar
Adam Baranowski / 11 kwietnia 2009 o 14:11
0
Mam raczej chłodne nastawienie do Państwa Izraelskiego, ale uważam że każdy ma prawa do upamiętnienia swojej historii. Oczywiście musi to być na jakiś sensownych warunkach. Uważam że wszystkich należy traktować jednakowo obojętnie czy są z pochodzenie Polakami, Żydami, Rosjanami czy Arabami .... Jednakowo tzn. ani gorzej ami lepiej. Niestety czasami ma się wrażenia że Żydzi mając chyba bardzo moce lobby traktowani są nieco lepiej niż inne narodowości. Za co tak naprawdę trudno mieć do nich pretensje, pilnują swoich interesów i tyle. Pretensje można mieć tylko do urzędników którzy do tego dopuszczają. Na pewno postawa typu: "Żydzi do Izraela " jest bardzo i do niczego dobrego nie prowadzi. Jako naród musimy się szanować ale i szanować inne narody. Pozdrawiam
Mam raczej chłodne nastawienie do Państwa Izraelskiego, ale uważam że każdy ma prawa do upamiętnienia swojej historii. Oczywiście musi to być na jakiś sensownych warunkach. Uważam że wszystkich należy traktować jednakowo obojętnie czy są z pochodzenie Polakami, Żydami, Rosjanami czy Arabami .... Jednakowo tzn. ani gorzej ami lepiej. Niestety czasami ma się wrażenia że Żydzi mając chyba bardzo moce lobby traktowani są nieco lepiej niż inne narodowości. Za co tak naprawdę trudno mieć do nich pretensje, pilnują swoich interesów i tyle. Pretensj... rozwiń
Avatar
~polak~ / 11 kwietnia 2009 o 13:12
0
Szlag mnie trafia jak ciągle czytam o roszczeniach żydowskich w stosunku do Polski i Polaków! "Co było a nie jest! Nie pisze się w rejestr! " Żyjmy rzeczywistością i budujmy przyszłość. Historię zostawmy historykom. Wojna skończyła się kilkadziesiat lat temu a my odgrzebujemy upiory. Dosyć tego!!!Żydzi do Izraela!
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2009 o 12:57
0
Macie rację popieram i ja ,tu nie Izrael ! a ginęli nie tylko żydzi i nie tylko cmentarze Żydowskie dlaczego mamy traktować tę nację w wyjątkowy sposób ? skoro wiele sami naszkudzili w tym kraju!
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2009 o 11:38
0
Polska to nie Izrael. przenieście sobie cmentarz do siebie.
Avatar
a / 11 kwietnia 2009 o 10:54
0
Dla mnie mogą stawiać pomnik. Byle potem nie blokowali inwestycji tam.
Avatar
z Lublin / 11 kwietnia 2009 o 10:08
0
Walałbym być w błędzie. Ale niestety macie rację i też Was popieram. Żegnaj ,,Lublinianko". Niech żyje ......................
Avatar
skalpel / 11 kwietnia 2009 o 09:02
0
... i tak wszyscy walą ten Lublin w d.u.p.ę-ohhhhhhhhh szkoda gadać
Avatar
Gość / 10 kwietnia 2009 o 21:34
0
popieram przedmówcę
Avatar
Gość / 10 kwietnia 2009 o 21:34
0
popieram przedmówcę
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 3 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 31 2

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 3 0

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 8 1

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 2

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 3 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 0

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 3

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica 6 1

Piłkarze Artura Bożyka wysoko pokonali w sobotnim meczu kontrolnym Sokoła Konopnica. Trzecioligowiec zaaplikował rywa-lom pięć goli. Biało-zieloni mieli jednak znacznie więcej sytuacji, pudłowali zwłaszcza w pierwszej połowie. Wiadomo już także, że do klubu z Chełma trafi Aleks Aftyka, który został wypożyczony na rok z Górnika Łęczna. Na obóz do Zwierzyńca z drużyną poje-dzie także Jakub Gołąb (Eko Różanka).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!