Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 września 2018 r.
19:38

Najpierw tąpnięcie, potem rysy na ścianach w Teatrze Osterwy w Lublinie. Budynek zagrożony?

Autor: Zdjęcie autora pab
35 26 A A

W czwartek pracownicy teatru słyszeli tąpnięcie, w piątek dyrektor dostrzegła nowe pęknięcia na ścianach w budynku. Teatr Osterwy odwołał planowaną na piątek próbę generalną jednego ze spektakli. Sprawę zbada nadzór budowlany.

Aktualizacja artykułu: 14 września 2018 r. 20:28
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Szanowni Państwo. Dzisiejsza otwarta próba generalna została odwołana. Za utrudnienia przepraszamy” – kartkę z takim napisem mogli zobaczyć widzowie, którzy pojawili się w piątek wieczorem przed teatrem. To w Osterwie gorący czas, bo na sobotę zaplanowano premierę spektaklu „Kram z piosenkami”.

– Dostaliśmy zgłoszenie od dyrektor Teatru Osterwy, że zauważyła na ścianach budynku nowe pęknięcia. W środku były też stare pęknięcia, na których były pozakładane plomby. Te plomby poodpadały. Wszystkie osoby, które były w budynku na polecenie pani dyrektor go opuściły – informuje sierż. szt. Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Nie wiadomo jeszcze czy problem z budynkiem jaki się pojawił w piątek jest poważny, czy też nie. Dyrekcja jednak dmucha na zimne. – Wczoraj usłyszeliśmy tąpnięcie. Dopiero dzisiaj dostrzegliśmy rysy na ścianach budynku. Dlatego wezwaliśmy na miejsce odpowiednie służby, aby sprawdziły czy wszystko w porządku – mówi Dorota Ignatjew, dyrektor Teatru Osterwy.

Związek z nowymi pęknięciami może mieć prowadzona od kilku dni rozbiórka kamienicy przy ul. Kapucyńskiej, która sąsiaduje od tyłu z teatrem. Na murze Osterwy od strony Kapucyńskiej doskonale widać duże pęknięcie. Nie ma jednak pewności czy rysa ma związek z rozbieranym nieopodal budynkiem.

Na miejsce oprócz straży pożarnej i policji został wezwany także nadzór budowlany, który ustali czy budynek jest zagrożony. Powiadomione zostało także Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Jak poinformowała nas w piątek przed godz. 20.30 dyrektor teatru, premiera spektaklu „Kram z piosenkami” zaplanowana na sobotę odbędzie się.

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
sm / 14 września 2018 o 20:28
+15
Taki sam los czeka kamienice na Starym Mieście. Nieograniczony ruch pojazdów dostawczych powoduje mikrowstrząsy i osłabianie fundamentów/konstrukcji. Gdzie Ratusz, który tylko eksploatuje infrastrukturę Staromiejską i Śródmiejską. Nic się nie remontuje i nie zabezpiecza na przyszłość Będzie jak z wiaduktem we Włoszech.
Avatar
Gość / 14 września 2018 o 21:03
+8
rozbiórkę budynków prowadzi znany lubelski deweloper, który wynajmuje Ratuszowi wiele nieruchomości
Avatar
opcja / 15 września 2018 o 03:24
+7
Czemu całe miasto idzie w ruinę? Czy naprawdę, potrzebne są nam idiotyczne pokazy przy fontannie? Czy potrzebny jest stadion, w sytuacji gdy nie ma porządnej drużyny piłkarskiej? Czyżby dla potrzeb promowania disco polo? Czy trzeba nam kretyńskiej żelaznej kraty w Bramie Krakowskiej? Czemu naszym miastem rządzą deweloperzy i banksterzy? Czemu metr mieszkania kosztuje miesięczną pensję, albo - częściej, prawdę mówiąc - kilka pensji? I dlaczego piękne, zabytkowe budynki skazane są na popadanie w ruinę?! Czy chodzi o to, żeby za parę lat naturalnie powstały nowe działki dla deweloperów?! Nie wypowiadam się tutaj przeciw polityce tych, czy innych władz. Ten proces trwa już dziesięciolecia. Jednak, patrząc na to, co się dzieję, nie zagłosuję ani na dotychczasową władzę, ani na kandydata pisu, którego doświadczenie i wiedza równa się zeru. Czy zatem wreszcie będziemy mogli oddać Lublin we władanie komuś, komu będzie zależało na zachowaniu tych wszystkich pięknych, cennych zabytków? Czy znikną wreszcie zasz...ane bramy z podwórek na Starym Mieście? Szczycimy się 700-leciem nadania praw miejskich, a wszystko zmierza ku wiosze...
Czemu całe miasto idzie w ruinę? Czy naprawdę, potrzebne są nam idiotyczne pokazy przy fontannie? Czy potrzebny jest stadion, w sytuacji gdy nie ma porządnej drużyny piłkarskiej? Czyżby dla potrzeb promowania disco polo? Czy trzeba nam kretyńskiej żelaznej kraty w Bramie Krakowskiej? Czemu naszym miastem rządzą deweloperzy i banksterzy? Czemu metr mieszkania kosztuje miesięczną pensję, albo - częściej, prawdę mówiąc - kilka pensji? I dlaczego piękne, zabytkowe budynki skazane są na popadanie w ruinę?! Czy chodzi o to, żeby za parę lat natura... rozwiń
Avatar
Gość / 14 września 2018 o 20:37
+7
To celowe działanie szykowane pod rozbiórkę pedetu. Musi teraz tąpnąć bo później będzie walka o odszkodowania, że to przez wyburzanie.
Avatar
Salcie córunia znanego dewelopera / 14 września 2018 o 21:43
+4
A tate mówił że przy dopłacie to on z kolegami może postawić nową kamienice.
Avatar
goska492 / 14 września 2018 o 22:40
+3
BOW teatru, nie wstydzicie sie:  Informujemy, że Teatr funkcjonuje normalnie :). Zapraszamy jutro na premierę spektaklu "Kram z piosenkami. Obrazki śpiewające" oraz na wszystkie spektakle popremierowe. Bedziecie rozdawac mapki ewakuacji i kaski ? Otwieracze do piwa chyba sie skonczyly :) :) :)
Avatar
Damian Krzysztof / 14 września 2018 o 22:08
+3
Kto pozwolił rozbierać kamienice ????
Avatar
lubelak / 15 września 2018 o 04:52
+2
Jeżeli ten piękny budynek zniknie z pejzażu miasta, to hańba dla Żuka. I niech mi nikt nie mówi, że to w tych dniach się stało. Żukowi historia królewskiego miasta była i jest całkowicie obojętna.
Avatar
goska492 / 14 września 2018 o 22:17
+2
Ignatjew, zle to rozgrywasz. Podpisalas dokumenty przejecia budynku, pekniecia byly od dawna. Czy po paleniu starych sprzetow teatru twoj  stolek sie nie zajal? Walcz o nowy w lepszym stylu. Kiepski scenariusz na tak wzieta rewolucjonistke teatru :) 
Avatar
Gość / 14 września 2018 o 19:41
+2
To przeszło ludzkie pojęcie...
Avatar
Widz / 15 września 2018 o 16:31
+1
Teatr "pęka" od nadmairu bezmyślności Pani zarządzajacej, zwolnienia, mobbing, spalanie zabytków, trend nowoczesny sztuki, 10 spektakli i ani jednego dobrego, liczby w witrynach to juz zaklinanie rzeczywistosći, zatrudnianie ludzi niekompetentnych a zwalnianie oddanych temu miejscu od lat oraz lekceważenie inteligencji lublinian.Gratulacje i powodzenia, zawali się jak nie z zewnątrz to od środka:)
Avatar
3 / 15 września 2018 o 10:58
0
Czemu całe miasto idzie w ruinę? Czy naprawdę, potrzebne są nam idiotyczne pokazy przy fontannie? Czy potrzebny jest stadion, w sytuacji gdy nie ma porządnej drużyny piłkarskiej? Czyżby dla potrzeb promowania disco polo? Czy trzeba nam kretyńskiej żelaznej kraty w Bramie Krakowskiej? Czemu naszym miastem rządzą deweloperzy i banksterzy? Czemu metr mieszkania kosztuje miesięczną pensję, albo - częściej, prawdę mówiąc - kilka pensji? I dlaczego piękne, zabytkowe budynki skazane są na popadanie w ruinę?! Czy chodzi o to, żeby za parę lat naturalnie powstały nowe działki dla deweloperów?! Nie wypowiadam się tutaj przeciw polityce tych, czy innych władz. Ten proces trwa już dziesięciolecia. Jednak, patrząc na to, co się dzieję, nie zagłosuję ani na dotychczasową władzę, ani na kandydata pisu, którego doświadczenie i wiedza równa się zeru. Czy zatem wreszcie będziemy mogli oddać Lublin we władanie komuś, komu będzie zależało na zachowaniu tych wszystkich pięknych, cennych zabytków? Czy znikną wreszcie zasz...ane bramy z podwórek na Starym Mieście? Szczycimy się 700-leciem nadania praw miejskich, a wszystko zmierza ku wiosze...
 ignorancje, na tym stadionie było euro u21, na ktore bilety rozeszły sie w ciagu kilku nocnych godzin. ale ty nawet pewnie nie zdajesz sobie sprawy co to było, a za rok beda kolejne miestrzostwa. lublin to miasto wojewodzkie i powinno miec taki stadion, taki jest teraz trend. ps kratownica jest drewniana a nie metalowa. pojecia o niczym nie masz a komentujesz
 ignorancje, na tym stadionie było euro u21, na ktore bilety rozeszły sie w ciagu kilku nocnych godzin. ale ty nawet pewnie nie zdajesz sobie sprawy co to było, a za rok beda kolejne miestrzostwa. lublin to miasto wojewodzkie i powinno miec taki stadion, taki jest teraz trend. ps kratownica jest drewniana a nie metalowa. pojecia o niczym nie masz a komentujesz rozwiń
Avatar
Sn / 15 września 2018 o 09:58
0
Żuk chce rozebrać Pedet i to samo spotka teatr a wtedy deweloper zbuduje kilkaset mieszkan i biznes się oplaci.
Avatar
lubelak / 15 września 2018 o 04:52
+2
Jeżeli ten piękny budynek zniknie z pejzażu miasta, to hańba dla Żuka. I niech mi nikt nie mówi, że to w tych dniach się stało. Żukowi historia królewskiego miasta była i jest całkowicie obojętna.
Avatar
opcja / 15 września 2018 o 03:24
+7
Czemu całe miasto idzie w ruinę? Czy naprawdę, potrzebne są nam idiotyczne pokazy przy fontannie? Czy potrzebny jest stadion, w sytuacji gdy nie ma porządnej drużyny piłkarskiej? Czyżby dla potrzeb promowania disco polo? Czy trzeba nam kretyńskiej żelaznej kraty w Bramie Krakowskiej? Czemu naszym miastem rządzą deweloperzy i banksterzy? Czemu metr mieszkania kosztuje miesięczną pensję, albo - częściej, prawdę mówiąc - kilka pensji? I dlaczego piękne, zabytkowe budynki skazane są na popadanie w ruinę?! Czy chodzi o to, żeby za parę lat naturalnie powstały nowe działki dla deweloperów?! Nie wypowiadam się tutaj przeciw polityce tych, czy innych władz. Ten proces trwa już dziesięciolecia. Jednak, patrząc na to, co się dzieję, nie zagłosuję ani na dotychczasową władzę, ani na kandydata pisu, którego doświadczenie i wiedza równa się zeru. Czy zatem wreszcie będziemy mogli oddać Lublin we władanie komuś, komu będzie zależało na zachowaniu tych wszystkich pięknych, cennych zabytków? Czy znikną wreszcie zasz...ane bramy z podwórek na Starym Mieście? Szczycimy się 700-leciem nadania praw miejskich, a wszystko zmierza ku wiosze...
Czemu całe miasto idzie w ruinę? Czy naprawdę, potrzebne są nam idiotyczne pokazy przy fontannie? Czy potrzebny jest stadion, w sytuacji gdy nie ma porządnej drużyny piłkarskiej? Czyżby dla potrzeb promowania disco polo? Czy trzeba nam kretyńskiej żelaznej kraty w Bramie Krakowskiej? Czemu naszym miastem rządzą deweloperzy i banksterzy? Czemu metr mieszkania kosztuje miesięczną pensję, albo - częściej, prawdę mówiąc - kilka pensji? I dlaczego piękne, zabytkowe budynki skazane są na popadanie w ruinę?! Czy chodzi o to, żeby za parę lat natura... rozwiń
Avatar
Gość / 15 września 2018 o 02:41
0
Niech się redaktor nauczy interpunkcji.
Avatar
goska492 / 14 września 2018 o 22:45
0
normalnie mowicie? 
Avatar
goska492 / 14 września 2018 o 22:40
+3
BOW teatru, nie wstydzicie sie:  Informujemy, że Teatr funkcjonuje normalnie :). Zapraszamy jutro na premierę spektaklu "Kram z piosenkami. Obrazki śpiewające" oraz na wszystkie spektakle popremierowe. Bedziecie rozdawac mapki ewakuacji i kaski ? Otwieracze do piwa chyba sie skonczyly :) :) :)
Avatar
goska492 / 14 września 2018 o 22:17
+2
Ignatjew, zle to rozgrywasz. Podpisalas dokumenty przejecia budynku, pekniecia byly od dawna. Czy po paleniu starych sprzetow teatru twoj  stolek sie nie zajal? Walcz o nowy w lepszym stylu. Kiepski scenariusz na tak wzieta rewolucjonistke teatru :) 
Avatar
Damian Krzysztof / 14 września 2018 o 22:08
+3
Kto pozwolił rozbierać kamienice ????
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kombucha - dlaczego warto ją pić?

Kombucha - dlaczego warto ją pić? 0 0

Kombucha, inaczej grzyb herbaciany. Na jego bazie przygotowuje się napój z kombuchy. Jego właściwości lecznicze są od wieków wykorzystywane w medycynie naturalnej. Napój z kombuchy jest polecany na prawie wszystkie schorzenia, jako eliksir życia i uniwersalny środek leczniczy.

Po awarii wodociągu mieszkańcy zostali odcięci od wody. "Sklepy pozamykane, nie podstawili nawet beczkowozu"
Alarm 24

Po awarii wodociągu mieszkańcy zostali odcięci od wody. "Sklepy pozamykane, nie podstawili nawet beczkowozu" 1 0

W Siedliszczu (pow. chełmski) już w sobotę doszło do awarii głównej magistrali tamtejszego wodociągu. Nasz Czytelnik z tej miejscowości ma żal do władz gminy, że przez całą niedzielę niczego w tej sprawie nie zrobiły.

Paweł Oponowicz (trener Granicy Terespol): Jest lekki niedosyt

Paweł Oponowicz (trener Granicy Terespol): Jest lekki niedosyt 1 0

Rozmowa z Pawłem Oponowiczem, trenerem Granicy Terespol, beniaminka zajmującego na półmetku rozgrywek czwartą pozycję w bialskiej klasie okręgowej

Jeśli nie widzisz, nie tak łatwo zrozumieć co to jest komiks. Lubelska inicjatywa to jedyna taka w Polsce
Magazyn

Jeśli nie widzisz, nie tak łatwo zrozumieć co to jest komiks. Lubelska inicjatywa to jedyna taka w Polsce 0 0

Dziesięciolecie działalności świętuje w tym roku lubelska Wypożyczalnia Książek Dotykowych. To jedyna taka inicjatywa w Polsce, dzięki której na buziach niewidomych i niedowidzących dzieci ukazuje się najpiękniejszy uśmiech wywołany kontaktem z ilustrowaną książką.

Koncert Yellow Horse w Rider's Pub
22 lutego 2019, 20:00

Koncert Yellow Horse w Rider's Pub 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 lutego o godz. 20 na scenie Rider's Pub (3 Maja 9) odbędzie się koncert grupy Yellow Horse.

Mniej kierowców w woj. lubelskim traci prawo jazdy za przekroczenie liczby punktów karnych

Mniej kierowców w woj. lubelskim traci prawo jazdy za przekroczenie liczby punktów karnych 4 8

Wyraźnie spadła liczba kierowców przekraczających 24 punkty karne. Nie wiadomo tylko, czy bardziej trzymamy się przepisów, czy drogówka jest bardziej pobłażliwa.

Jarosław Kaczoruk (trener Olimpii Miączyn): Wiosną będziemy bronić naszej twierdzy

Jarosław Kaczoruk (trener Olimpii Miączyn): Wiosną będziemy bronić naszej twierdzy 0 1

Rozmowa z Jarosławem Kaczorukiem, trenerem Olimpii Miączyn

Lubartów: Po raz trzeci szukają chętnych na termomodernizację szkół

Lubartów: Po raz trzeci szukają chętnych na termomodernizację szkół 0 0

Ponownie ruszyły dwa przetargi na termomodernizację szkół w Lubartowie. Chodzi o budynek II Liceum Ogólnokształcącego oraz o Szkołę Podstawową nr 3. W pierwszych przetargach nie udało się wyłonić wykonawców.

Nowy burmistrz Annopola o priorytetach na najbliższych 5 lat

Nowy burmistrz Annopola o priorytetach na najbliższych 5 lat 1 3

Rozmowa z Mirosławem Gazdą, burmistrzem-elektem Annopola.

Puławy: Nowy parking na osiedlu Niwa
galeria

Puławy: Nowy parking na osiedlu Niwa 15 3

Dobra wiadomość dla mieszkańców os. Niwa w Puławach. Jeszcze w tym roku będą mogli korzystać z kilku dodatkowych miejsc postojowych.

Lublin: To osiedle mocno się rozrasta, szkoła wymaga rozbudowy. Ogłoszono przetarg

Lublin: To osiedle mocno się rozrasta, szkoła wymaga rozbudowy. Ogłoszono przetarg 3 2

16 sal lekcyjnych znajdzie się w nowej części podstawówki na Felinie. Władze miasta ogłosiły przetarg na zaprojektowanie nowego segmentu i późniejszy nadzór nad jego budową. Z warunków przetargu wynika, że dodatkowa część szkoły powinna być gotowa w 2022 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 listopada 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 listopada 2018 0 1

Black Friday 2018. Jakie promocje na nas czekają? Jak nie wpaść w pułapkę? Ekspert radzi

Black Friday 2018. Jakie promocje na nas czekają? Jak nie wpaść w pułapkę? Ekspert radzi 35 4

Już w tym tygodniu wielkie święto łowców okazji, czyli Black Friday (Czarny Piątek). Kto nie zdąży zrobić zakupów będzie miał drugą szansę już trzy dni później – w Cyber Monday. Sprawdziliśmy, czy rzeczywiście warto w tym czasie wybrać się na zakupy i co zrobić, by w ferworze zakupów nie dokonać niewłaściwych wyborów.