Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 marca 2021 r.
9:27

Pandemiczne urodziny. Znana restauracja w Lublinie kończy 30 lat

139 0 A A

- Epidemia przewróciła wszystko do góry nogami - mówi Jerzy Wójcik, współwłaściciel Restauracji Koncertowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W marcu Restauracja Koncertowa świętuje swoje 30. urodziny. Jakie były początki?

- Te 30. urodziny to rocznica założenia spółki, która teraz restaurację prowadzi. Trzeba pamiętać, że Koncertowa powstała trzy lata wcześniej. Jej kierowniczką była moja mama, która organizowała lokal, gdy Czechów dopiero się budował. Przyszła do restauracji, w której były tylko gołe ściany. Urządzała więc wszystko od podstaw. 30 lat temu państwowa działalność się skończyła, a mama dostała propozycję: albo zostanie zwolniona i będzie szukała pracy gdzie indziej albo zacznie lokal dzierżawić i poprowadzi go na własną rękę.

Wybrała to drugie rozwiązanie...

- Tak, chociaż nie była to łatwa decyzja. Lata 90. ubiegłego wieku to ciągłe braki w zaopatrzeniu. Żeby zdobyć mięso trzeba je było wręcz wybłagać. Żeby zdobyć piwo raz w miesiącu jeździliśmy ciężarówką do Żywca. Ale były to też czasy, kiedy można było wykazać się wyjątkową kreatywnością. Nikt wtedy nie słyszał jeszcze o cateringu, a my wpadliśmy na pomysł obsługiwania imprez zewnętrznych. Byliśmy pionierem takiego działania na Lubelszczyźnie. Naszą pierwszą imprezą był event w Bogdance.

Nie zaniechaliście później takiej działalności?

- Nie. Cały czas stawialiśmy na obsługę konferencji i sympozjów. Mamy ciekawe rekordy z tym związane. Najdalej byliśmy w Brukseli. Największa impreza to 10 tys. gości.

Domyślam się, że wszystko zmienił koronawirus.

- Od roku takich imprez nie ma.

(fot. Maciej Kaczanowski)

Jak funkcjonujecie?

- Epidemia przewróciła wszystko do góry nogami. Zamówienia na wynos pokrywają ok. 25 proc. naszych wcześniejszych obrotów. O pomocy od państwa szkoda nawet mówić. Jest mizerna. Żeby się ratować sprzedaliśmy wszystkie prywatne samochody i gospodarstwo. Żeby w styczniu zapłacić rachunek za prąd sprzedaliśmy ekspres do kawy. 30 lat dorobku zniknęło w ciągu kilku miesięcy. Zaciągnęliśmy też kredyty i wiemy, że spłacać będziemy je aż do emerytury.

Urodziny świętujecie więc w bardzo smutnym dla siebie czasie.

- Nie chcę o tym tak myśleć. Dla nas to okres po prostu bardzo trudny. Jesteśmy pasjonatami tego co robimy. Nie wyobrażamy sobie, żeby restauracja została zamknięta. Nam wciąż się chce. Nas cieszy historia. Przez te 30 lat działalności udało nam się przejąć lokal „przez ścianę”, dzięki czemu stworzyliśmy tak lubiane przez klientów wewnętrzne patio. Stworzyliśmy małą cukierenkę pracującą na potrzeby lokalu i na zamówienia. Prowadziliśmy liczne szkolenia z kuchni regionalnej, jesteśmy wraz z żoną autorami lub współautorami wydawnictw o kuchni regionalnej m.in. z Tomaszowa Lubelskiego i Hrubieszowa. Nasze rodzinne korzenie wywodzą się z Izbicy i z Krzczonowa. Wyjątkowe przepisy przekazały nam jeszcze nasze babcie. Dlatego kilka potraw np. kaczkę po zamojsku, czy żur żukowski udało nam się wpisać do listy potraw regionalnych. Tego nie można zaprzepaścić!

Jak zatem świętujecie urodziny?

- Otworzyliśmy sklepik restauracyjny, w którym sprzedajemy nasze zupy, sosy i drugie dania zamknięte w słoiki. Właśnie otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający miesięczną przydatność do spożycia. Liczymy na duże zainteresowanie. Rozszerzamy ofertę o jeszcze więcej dań i ciast wegetariańskich, wegańskich, bezglutenowych i bez laktozy. Zapotrzebowanie na tę ofertę jest coraz większe co zauważamy goszcząc regularnie na eko targu przy Lubartowskiej 77. Zmieniamy stronę internetową i zakładamy sklep internetowy. Przede wszystkim czekamy jednak na możliwość działania stacjonarnego. W restauracji nie chodzi przecież tylko o jedzenie tylko o możliwość spotkania się z przyjaciółmi.

(fot. Maciej Kaczanowski)

Szykujecie się też na Wielkanoc?

- Oferta jest już gotowa. Staraliśmy się by znalazły się w niej przysmaki dla wszystkich. Jest wiec i zupa chrzanowa i biały barszcz wegetariański. Jest mnóstwo mięs, bo to przecież „święta drobiowe”. Są nasze danie regionalne. Jest pascha bakaliowa i mnóstwo ciast. Co ciekawe wśród najpopularniejszych tradycyjny sernik jest dopiero na trzecim miejscu. Większym zainteresowaniem cieszy się sernik z mascarpone i prawdziwy hit – sernik z dynią. Zapraszamy naszych klientów do wspólnego świętowania.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Ponad rok temu Łuków zawarł umowę z kolejową spółką na remont nieczynnego dworca PKP. Od tego czasu nic się nie dzieje. Ale kolej ma już pewien konkret.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy

Radzyńska policja zatrzymała nietrzeźwego kierowcę Opla, który wyprzedzał inny pojazd tuż przed przejściem. Oprócz wysokiego mandatu, może długo posiedzieć za kratkami.

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Podróżna tłumaczyła, że to zwyczajne kamienie ozdobne, które miały wypełnić jej akwarium. W Terespolu udaremniono przemyt 8 kg Czaroitu.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zmagania toczyły się w kategorii U 20 i U 23. Na najwyższym stopniu podium stanęły Alicja Nowosad, Olga Padoshyk i Daniela Tkaczuk. Natomiast wicemistrzyniami kraju zostały Wiktoria Kamela i Marta Gajowniczek

Za nami już kolejny festiwal 3k6!
Wideo
film

Za nami już kolejny festiwal 3k6!

Gracze z całej Polski i nie tylko, w ubiegły weekend zjechali się do Lublina, aby wspólnie rywalizować!

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

W spotkaniu rewanżowym o piąte miejsce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefl Gdańsk 3:1. Tym samym w przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz kraj w Pucharze Challenge.

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo
27 kwietnia 2024, 20:00

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Peryferia. Tym razem wystąpi wystąpi saksofonista Marek Pospieszalski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 20.00.

Lubelski wieczór w Zgrzycie
27 kwietnia 2024, 20:00

Lubelski wieczór w Zgrzycie

W najbliższą sobotę w Fabryce Kultury Zgrzyt zobaczymy, co ciekawego dzieje się na lubelskiej scenie rockowo – metalowej. Zagrają dwie lubelskie kapele: Slave Keeper i Last Jump oraz gościnnie Iron Head.

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Tworzysz muzykę a w Twoich żyłach płynie rap? Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w konkursie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty