Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 grudnia 2019 r.
15:00

Naukowcy, sędziowie, obywatele przeciwko „ustawie kagańcowej”. W środę manifestacja w Lublinie i innych polskich miastach

Autor: Zdjęcie autora jsz
63 101 A A
Poprzednia manifestacja solidarności z sędziami przed Sądem Okręgowym w Lublinie
Poprzednia manifestacja solidarności z sędziami przed Sądem Okręgowym w Lublinie

Dziekani wydziałów prawa z największych uczelni w Polsce przestrzegają przed wprowadzeniem przepisów dyscyplinujących sędziów. Wystosowali wspólne oświadczenie w tej sprawie. W środę w całym kraju odbędą się protesty przeciwko tzw. „ustawie kagańcowej”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wyrażamy głębokie zaniepokojenie niekonstytucyjnymi rozwiązaniami proponowanym w projekcie ustawy […] o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw. Uważamy za nasz obowiązek […] zasygnalizowanie osobom sprawującym władzę w państwie, że przyjęcie proponowanych rozwiązań spowoduje podważenie podstawowych zasad ustrojowych, w oparciu o które funkcjonuje Rzeczypospolita Polska – czytamy we wspólnym oświadczeniu dziekanów. Podpisali się pod nim m.in. prof. dr hab. Anna Przyborowska-Klimczak, dziekan WPiA UMCS oraz dr hab. Andrzej Herbet, dziekan WPPKA KUL.

– Efektem wejścia w życie proponowanych zmian będzie nie tylko pogłębienie się już obecni istniejącego chaosu prawnego, lecz przede wszystkim pozbawienie obywateli realnego prawa do sądu niezależnego i niezawisłego – ostrzegają dziekani.

Projekt zmian w przepisach zaprezentowali w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego posłowie klubu PiS. Nowe regulacje pozwalają m.in. na usunięcie z zawodu sędziego, który w jakikolwiek sposób podważa status innych sędziów lub krytykuje działania władz.

Zmiany proponowane przez PiS to reakcja na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Z orzeczenia TSUE wynika, że Sąd Najwyższy powinien rozstrzygnąć czy sędziowie powołani przez nową KRS działają legalnie. PiS próbuje teraz zdyscyplinować sędziów, którzy stosują unijne orzecznictwo i pytają o status sędziów powołanych przez neo-KRS.

Przyznał to m.in. poseł Jan Kanthak, prezentując projekt nowelizacji.

– To odpowiedź na działanie, które podejmuje część środowiska sędziowskiego – oświadczył Kanthak. Dodał, że chodzi np. o ocenianie czy „sędziowie wybrani przez demokratyczną KRS i powołani przez prezydenta mogą pełnić ten urząd”.

Projekt nowej ustawy zakłada wynika, że za podważanie statusu innych sędziów, sędziowie sądów powszechnych będą mogli być przenoszeni do innego sądu, lub usuwani z zawodu. Tzw. złożenie z urzędu miałoby dotyczyć również sędziów Sądu Najwyższego.

– Z projektu wynika, że można ukarać sędziego w momencie, w którym rządzący uznają, że jego orzeczenia nie wpisują się w kierunek nadanych przez nich zmian. Nie ocenia się więc orzeczenia pod kątem merytorycznym, ale tego czy spełnia czyjeś wymagania czy nie – mówi Agnieszka Straub-Cegiełko, prezes lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Nowa ustawa zakłada również odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za: działania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości i działania o charakterze politycznym i uchybienie godności urzędu. Projekt zabrania również samorządom sędziowskim debatowania i podejmowania uchwał na tematy polityczne oraz „wyrażających wrogość wobec innych władz RP”.

– Projekt w sposób niezgodny z Konstytucją ogranicza podstawowe prawa i wolności sędziów jako obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, w tym ich prawo do zrzeszania się, prawo do prywatności, prawo do krytyki władzy i udziału w życiu publicznym, prawo do pozyskiwania informacji oraz wolność słowa – piszą dziekani wydziałów prawa.

W środę w całym kraju odbędą się protesty przeciwko tzw. ”ustawie kagańcowej” i „podporządkowania polskich sądów partii rządzącej”. Do udziału w manifestacjach zapraszają m.in. przedstawiciele stowarzyszeń prawniczych organizacji opozycyjnych czy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

– Nie godzimy się na łamanie zasady trójpodziału władz i represje wobec sędziów stosujących przepisy prawa europejskiego. Solidarnie stajemy w obronie niezawisłości polskiego wymiaru sprawiedliwości i fundamentalnych zasad demokratycznego państwa – piszą organizatorzy protestów.

Manifestacja w Lublinie, pod hasłem "Dziś sędziowie, jutro ty" rozpocznie się w środę o godz. 18:00, przed gmachem Sądu Okręgowego przy Krakowskim Przedmieściu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 101

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Tomek / 17 grudnia 2019 r. o 15:06
+31
Brawo PIS !!! Pogonić kastę w togach raz na zawsze!!!!
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 15:12
+30
Za panowania PO to sądy były niezależne a w POlsce żyło się dostatnio hahahahahahha. Dostaliście kopa w doopę przy wyborach a kolejne lanie przy wyborach prezydenckich. Wasz idol Tusk boi się nawet wystartować w walce o najwyższy urząd w Polsce!
Avatar
krecik / 17 grudnia 2019 r. o 15:11
+28
czy chcesz by sędziowie nie byli pociągani do odpowiedzialności dyscyplinarnej lub karnej za popełnione przestępstwa? Czy chcesz by sędzia który coś ukradł lub poprzez błędny wyrok wsadził kogoś do więzienia na długie lata pozostał za to bezkarny? Czy sędzia wobec celebryty lub polityka którego popiera może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary a ciebie wsadzić do więzienia bo jesteś zwykłym szarym obywatelem? Idź ich popieraj jeśli jesteś za tym.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 15:17
+27
Za bardzo głęboką reformą wymiaru sprawiedliwości było w ostatnich latach ponad 80% społeczeństwa. Po wyroku na Panu Pawle za bardzo głęboką reformą wymiaru sprawiedliwości jest obecnie 99% społeczeństwa.
Avatar
Czarek2 / 17 grudnia 2019 r. o 15:08
+26
Niestety, postkomuna rośnie w siłę i protestuje. Bronią swego, co zagarnęli po 1989.
Avatar
Doświadczony / 17 grudnia 2019 r. o 15:06
+24
Należałoby jeszcze zorganizować manifestację obywateli pokrzywdzonych przez niekompetentne lub stronnicze sądy. Ta byłaby z całą pewnością znacznie liczniejsza.
Avatar
Tomek / 17 grudnia 2019 r. o 15:14
+23
To już koniec lewactwa i ich komunistycznej kasty !!!!
Avatar
kazik / 17 grudnia 2019 r. o 15:20
+21
Czas już pozwalniać POlitruków sądowych. Nie chcemy nadzwyczajnej bzkarnej i sprzedajnej kasty .
Avatar
Gość 51 / 17 grudnia 2019 r. o 15:54
+17
Nie kaganiec, a sankcje za łamanie konstytucji i dążenie do wprowadzenia sedziokracji realizujacej politykę unijnego lewactwa. Póki co , mamy demokrację, czyli władzę w panstwie sprawuje naród poprzez swoich przedstawicieli sejm i senat - wladza ustawodawcza, prezydenta i rząd władza wykonawcza i sądy władza sądownicza odpowiedzialna za praworządnośc i sprawiedliwość. Sady do sądów, a nie na ulice.
Avatar
Adam / 17 grudnia 2019 r. o 15:39
+17
Środowisko niestety samo się nie oczyściło. Miało ku temu wielokrotnie okazje, ale postanowiono bezsensownie trwać nie reagując w ogóle na występujące zbyt często sytuacje patologiczne.
Avatar
komuna namaszczeni / 21 grudnia 2019 r. o 22:17
0
'Gen. Jaruzelski osobiście uczestniczył w inauguracji roku akademickiego 1988/1989, a po uroczystości spotkał się z senatem uczelni."
Avatar
mecenas / 19 grudnia 2019 r. o 16:46
+1
Ha,ha,ha! Ale tłumy! Garstka tłumoków i tyle. Kitawa-Błonka strasznie niezadowolona z marnej frekwencji!
Avatar
Gnać POubeckie POmioty / 18 grudnia 2019 r. o 16:43
+1
Obecność studentów Wydziału Prawa i Administracji UMCS obowiązkowa.
 Zwłaszcza tych oszukujących na egzaminach o czym były artykuły niedawno. Dobry mają przykład że można być bezkarnym oszustem już na studiach .
Avatar
profesor / 18 grudnia 2019 r. o 15:54
-2
Obecność studentów Wydziału Prawa i Administracji UMCS obowiązkowa.
Avatar
A / 18 grudnia 2019 r. o 14:27
+2
Przede wszystkim to nie jest żadna ustawa kagańcowa. Nikt nie chce traktować sędziów jak groźne psy (niegroźnym kagańca się nie zakłada). Sędziowie nadal będą niezawiśli, ale nie będą bezkarni, gdy np. jeden spowoduje wypadek drogowy a drugi "zapomni" zapłacić w sklepie. 
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 14:08
+2
Przede wszystkim to nie jest żadna ustawa kagańcowa. Nikt nie chce trak
Avatar
POWOLANI przez PRL / 18 grudnia 2019 r. o 13:24
+3
"Ogółem 747 sędziów orzekających dziś w sądach różnych instancji zostało po raz pierwszy powołanych przez totalitarne władze komunistyczne, składając ślubowanie na wierność temu państwu i strzeżenia praworządności ludowej".
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 13:21
+5
----   1979:  "Wspólnie z P.O.P. PZPR i Kołem Adwokatów ZSL organizowane są zebrania poświęoone tematyce politycznej (!!!). Udział w tych zebraniach biorą znani działacze polityczno-społeozni (!!!) jak m.in. tow.Dąbek i Zgrzywa. Członkowie Koła, poza pracą w ramach samego Koła, biorą także aktywny udział w działalności społeczno-polityoznej w innych organach 1 instancjach. I tak, kol.adw.Gostkowski jest radnym MuN i  czlonkiem Komisji tejże Rady. Kol.adw.Kośoiołko jest przewodnicząoym Woj.Komitetu o zasłużonych działaczy i społeczników należą n.in.kol. Banaszkiewioz, Wnuk i Filipowski  najbliższej kadencji, Koło zamierza coraz bardziej uaktywnić swą działalność i obejmować swym oddziaływaniem      jak najszersze kręgi adwokatów i aplikantów adwokackich" - źródlo SPRAWOZDANIE z działalności organów Izby Adwokackiej w ...-
" Udział w tych zebraniach biorą znani działacze polityczno-społeczni..."
" Udział w tych zebraniach biorą znani działacze polityczno-społeczni..." rozwiń
Avatar
CO POSŻŁO NIE TAK ? / 18 grudnia 2019 r. o 13:19
+7
USA - 327 mln mieszk - Sąd Najwyższy  to 9 sędziów. Polska - 38 mln mieszk - Sąd Najwyższy to 93 sędziów.
Avatar
_K_ / 18 grudnia 2019 r. o 13:12
-5
Pewien członek nadzwyczajnej kasty zarabia 12.300 brutto, ale w oświadczeniu wykazuje wartość posiadłości z zameczkiem -  ok 7.5mln. No to liczymy  -  by kupić taki majątek zarabiając  po 10tys. (nie jeść nie pic nie robić opłat ) trzeba na to oszczędzać ok 65 lat !!  Na miesięczne opłaty tego zameczku z pensji by mu zabrakło! I właśnie tego min. broni kasta, majątki jakie zgromadzili są niebotyczne .  Kiedy ci od skarbówki to zauważą ?
To odpowiedz, skąd Pan Banaś (i wielu jemu podobnych) miało kasę na swoje nieruchomości? Aha, zapomniałem - otrzymał kamienicę od nieżyjącego już - co za nieszczęście! - żołnierza AK. Tak, jak Rydzyk dostał samochody od bezdomnego, bynajmniej nie jakieś rzęchy. Ale Pan Banaś i Pan Rydzyk mgą, a sędzia nie może? To mógł być spadek, majątek żony, wiele innych. Nie mówię, że był, nie znam przypadku, ale jak ktoś idzie po bandzie i pierdaczy o darowiznach od osób, które "własnie zmarły", to was nie dziwi, tak?
To odpowiedz, skąd Pan Banaś (i wielu jemu podobnych) miało kasę na swoje nieruchomości? Aha, zapomniałem - otrzymał kamienicę od nieżyjącego już - co za nieszczęście! - żołnierza AK. Tak, jak Rydzyk dostał samochody od bezdomnego, bynajmniej nie jakieś rzęchy. Ale Pan Banaś i Pan Rydzyk mgą, a sędzia nie może? To mógł być spadek, majątek żony, wiele innych. Nie mówię, że był, nie znam przypadku, ale jak ktoś idzie po bandzie i pierdaczy o darowiznach od osób, które "własnie zmarły", to was nie dziwi, tak? rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 101

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kontrola w lubelskich sklepach: Zabawki z chemikaliami i zbyt głośne, łóżeczka groźne dla dzieci

Kontrola w lubelskich sklepach: Zabawki z chemikaliami i zbyt głośne, łóżeczka groźne dla dzieci

Fatalnie wypadła kontrola zabawek przeprowadzona w sklepach przez Inspekcję Handlową. Spośród badanych zabawek wydających dźwięk większość mogła uszkodzić słuch dziecka. Ponad połowa innych miała za dużo szkodliwych chemikaliów. Kontrolerzy sprawdzili też łóżka dziecięce i do nich też mieli zastrzeżenia.

Elektryczny autobus dla Nałęczowa za milion

Elektryczny autobus dla Nałęczowa za milion

Karsan Jest Electric – tak nazywa się model autobusu o napędzie elektrycznym, który już jesienią powinien zacząć wozić turystów oraz uczniów nałęczowskich szkół. Turecki pojazd z niemieckim silnikiem dostarczy firma MMI ze Zbyszewa. Koszt to ponad milion złotych.

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej [zdjęcia]
galeria

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej [zdjęcia]

Co roku sianokosy w skansenie odbywały się z udziałem zwiedzających. Obecnie, z powodu pandemii koronawirusa nie można było zorganizować tego wydarzenia z liczną publicznością.

W Puławach zmarła pacjentka zakażona koronawirusem. Wieczorny raport z 6 czerwca

W Puławach zmarła pacjentka zakażona koronawirusem. Wieczorny raport z 6 czerwca

317 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, połowa dotyczy górników z w jastrzębskiej kopalni Zofiówka. Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o śmierci 10 osób. Jest wśród nich pacjentka leczona w Puławach.

Oświadczyny na Arenie Lublin. Były łzy szczęścia, kolacja i pokaz sztucznych ogni [wideo]
film

Oświadczyny na Arenie Lublin. Były łzy szczęścia, kolacja i pokaz sztucznych ogni [wideo]

Nietypowe zaręczyny w Lublinie. W środę młody mężczyzna ukląkł na środku boiska i poprosił o rękę swoją wybrankę. Kobieta się zgodziła. Dzisiaj został opublikowany film z tej „wielkiej niespodzianki”, którą przygotował przyszły pan młody.

Górnik Łęczna – Stal Stalowa Wola 1:1 [NA ŻYWO]

Górnik Łęczna – Stal Stalowa Wola 1:1 [NA ŻYWO]

O godzinie 17.40 Górnik Łęczna w ramach 24. kolejki drugiej ligi zmierzy się u siebie ze Stalą Stalowa Wola. Czy "zielono-czarnym uda się przerwać serię trzech meczów bez wygranej?

Truskawki były tylko pretekstem. Złodziej zabrał utarg i zaczął uciekać

Truskawki były tylko pretekstem. Złodziej zabrał utarg i zaczął uciekać

33-latek nie chciał kupować truskawek – dla niepoznaki poprosił o zważenie łubianki. Gdy sprzedawczyni się tym zajęła, ukradł pudełko z utargiem i zaczął uciekać. Daleko nie odbiegł, bo krzyki sprzedawczyni zaalarmowały sąsiada, który złodzieja dogonił i złapał.

Lubelskie. Pociął psa nożem. Sąd skazał 21-latka na więzienie

Lubelskie. Pociął psa nożem. Sąd skazał 21-latka na więzienie

Jest wyrok w sprawie brutalnego zranienia psa w Chełmie. 21-latek został skazany na 10 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności. Sąd zasądził także 6-letni zakaz posiadania jakichkolwiek zwierząt. Mężczyzna poniesie także koszta procesu i zapłaci 5 tys. zł nawiązki na rzecz Stowarzyszenia Chełmska Straż Ochrony Zwierząt.

Wisła Puławy – Polonia Warszawa 2:0. Skuteczne stałe fragmenty

Wisła Puławy – Polonia Warszawa 2:0. Skuteczne stałe fragmenty

W sobotę na boisko wrócił kolejny z naszych trzecioligowców. Tym razem Wisła Puławy. Duma Powiśla ograła na swoim stadionie Polonię Warszawa 2:0.

Kina w Lublinie. Jakie filmy można obejrzeć? Repertuar na weekend i kolejne dni
Magazyn

Kina w Lublinie. Jakie filmy można obejrzeć? Repertuar na weekend i kolejne dni

W wyniku czwartego etapu znoszenia obostrzeń od 6 czerwca będą mogły działać kina, opery czy teatry. Mimo poluzowania restrykcji w najbliższy weekend w Lublinie nie obejrzymy jednak spektakli na żywo, a miejscowe kina w większości wciąż pozostaną zamknięte

Bieg Solidarności w nietypowej formule. "Jako jedyny w kraju" [zdjęcia]
galeria

Bieg Solidarności w nietypowej formule. "Jako jedyny w kraju" [zdjęcia]

Na Stadionie lekkoatletycznym w Lublinie pobiegli uczestnicy Biegu Solidarności. Wydarzenie odbyło się w nietypowej formule.

Raport o stanie Lublina. Wydatki, kary, wypadki i pogryzienia przez nietoperze [statystyki]
Magazyn

Raport o stanie Lublina. Wydatki, kary, wypadki i pogryzienia przez nietoperze [statystyki]

Znamy najnowszy „Raport o stanie miasta”, którego spisanie jest corocznym obowiązkiem prezydenta. Po raz pierwszy od dawna przybyło nam mieszkańców, znowu ubyło studentów, a lubelskie kina zorganizowały 47 tys. seansów. Sporo jest też o pieniądzach, o których więcej mówi prezydenckie sprawozdanie z miejskich dochodów i wydatków, skąd dowiadujemy się nawet tego, ile kosztowały miasto zgubione piloty do głosowania.

Lubartów: Od ponad roku brakuje części oświetlenia. Nikt nie przyznaje się do latarni

Lubartów: Od ponad roku brakuje części oświetlenia. Nikt nie przyznaje się do latarni

Prawie 1,5 roku temu, 6 lutego 2019 r. doszło do wypadku na rondzie u zbiegu drogi krajowej nr 19 z ul. Lubelską w Lubartowie. Pijany kierowca przejechał wówczas przez środek ronda, po czym uderzył w słup oświetleniowy. Od tamtej pory latarnia ta nie została naprawiona, a dodatkowo w rejonie tego skrzyżowania nie świeci kilka kolejnych słupów.

Szpital w Puławach zaczyna leczyć wszystkich pacjentów. Jest kilka ważnych zmian

Szpital w Puławach zaczyna leczyć wszystkich pacjentów. Jest kilka ważnych zmian

Wypełnianie ankiety epidemiologicznej, ocena ryzyka możliwości zakażenia koronawirusem, badanie temperatury ciała - do tego wszystkiego muszą przywyknąć chorzy oczekujący na możliwość przyjęcia na oddział puławskiego szpitala specjalistycznego. Nowe zasady obowiązują od poniedziałku.

Górnik Łęczna – Stal Stalowa Wola. Czas przerwać złą passę

Górnik Łęczna – Stal Stalowa Wola. Czas przerwać złą passę

Trzy porażki z rzędu i wystarczy. W sobotę Górnik Łęczna zagra u siebie ze Stalą Stalowa Wola. Początek meczu zaplanowano na godz. 17.40. Bezpośrednią transmisję z tego spotkania przeprowadzi TVP 3 Regionalna.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.