Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 grudnia 2010 r.
10:46
Edytuj ten wpis

Nie będzie zabawy choinkowej w piątek, bo to grzech

0 22 A A

Przez tydzień trwał spór o to, czy zabawa choinkowa dla dzieci z klas I-V w piątek będzie zgodna z dekalogiem. Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie zadecydowali, że przeniosą zabawę na poniedziałek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Już w ubiegłym tygodniu dyrektor SP nr 6, pod naciskiem grupy rodziców zrezygnowała z organizacji zabawy choinkowej w piątek, 7 stycznia. Choć wcześniej sama wskazała tę datę. I co ważne – dał na to zgodę miejscowy ksiądz proboszcz.

– Data wydawała się najstosowniejsza – tłumaczyła nam dyrektor Danuta Nowakowska-Bartłomiejczyk. – Chcieliśmy wykorzystać to, że dzieci byłyby już po klasyfikacji na zakończenie semestru i przed wolną sobotą.

Plan piątkowej imprezy zakładał podwieczorek i zabawę taneczną na sali gimnastycznej.

Część rodziców oburzył taki termin, który – ich zdaniem – narusza dekalog Kościoła katolickiego. W czwartym przykazaniu jest mowa o tym, by "zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”. Chodzi tu o okres Wielkiego Postu i wszystkie piątki roku. Pismo z protestem, które trafiło na biurko dyrektorki podpisali rodzice 24 uczniów.
– W pierwszym odruchu nie przychyliłam się do tej prośby – wspomina Nowakowska-Bartłomiejczyk. – Ale jak przyszły do mnie mamy i prosto w oczy wyartykułowały swoje racje, zmieniłam decyzję.

Dyrektor szkoły uważa, że w takiej sytuacji dobrym terminem byłaby środa przed świętem Trzech Króli. Ten dzień jest wolny od zajęć.
Wczoraj wieczorem rodzice stawili się w szkole, by sprawę przegłosować. Ostatecznie wybierano spośród trzech terminów: środy (5 stycznia), piątku (7 stycznia) i poniedziałku (14 lutego; to tzw. walentynki). Głosowało 25 rodziców. Za terminem "walentynkowym” było 15 osób, za pozostałymi – po pięć.

Po głosowaniu od jednego z rodziców usłyszeliśmy, że dzieci nie rozumieją, dlaczego zmienia się termin imprezy. – Ja jakoś swojemu dziecku wytłumaczyłam, czemu nie chodzi na religię z rówieśnikami – komentuje matka deklarująca ateizm. – Ciekawe, co by było, gdybym zaczęła protestować przeciwko krzyżom w klasach – dodaje.

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Franek / 16 grudnia 2010 o 14:22
0
Wy to już nawet porządnymi ateistami być nie potraficie. Skąd w was tyle agresji do Kościoła? Przecież jest 6 innych dni tygodnia, które nie "przeszkadzają" żadnej z religii... kwestia dogadania się. Skoro rodzice dzieci katolików chcą je wychować po katolicku, to im na to pozwólcie, a sami wychowajcie swoje dzieci tak jak wam pasuje. Po co kłótnie i wyzwiska? Postarajmy się podejść do sprawy z głową i bez emocji.

To moje zdanie
Avatar
Krzysztof / 16 grudnia 2010 o 13:20
0
[quote name='Bartek' timestamp='1292497613' post='406640']
Dobry przykład tzw. "świeckiej szkoły". Czas pogonić czarnych i katoli ze szkół do kościołów!
[/quote]


Dobry przykład braku wychowania i kultury ateistów.
Avatar
Krzysztof / 16 grudnia 2010 o 13:07
0
[quote name='argt' timestamp='1292496963' post='406626']
Myślicie ze przez to pójdziecie do nieba?<br />
może lepiej pomóc drugiemu człowiekowi.<br />
Fanatyczni katolicy są jeszcze gorsi od fanatyczncyh muzułmanów
[/quote]
Avatar
anonim666 / 16 grudnia 2010 o 12:56
0
szkoda dzieci tylko. potem się rodzice dziwią, że jak dorośnie, przestaje chodzić do kościoła, deklaruje się ateistą...
przynajmniej wiem z takich artykułów, do jakich szkół nie powinienem posyłać swoich dzieci.
myślę, że wiele osób wyciąga takie same wnioski, a potem szkoła się dziwi, że nie ma pieniędzy od rodziców, bo ich tam poprostu nie ma (zrezygnowali z tej szkoły)
Avatar
:-) / 16 grudnia 2010 o 12:14
0
[quote name='Tomasz' timestamp='1292497820' post='406645']
I pokuta po tej zabawie trwała pełne 9 miesięcy
[/quote]
no chyba ze bedzie wczesniak
Avatar
Tomasz / 16 grudnia 2010 o 12:10
0
[quote name='zibi' timestamp='1292497485' post='406635']
Moja córka raz poszła na piątkową zabawę i do końca życia będzie pamiętać by w piątek zachować rozum i powagę.
[/quote]
I pokuta po tej zabawie trwała pełne 9 miesięcy
Avatar
:-) / 16 grudnia 2010 o 12:09
0
[quote name='ajeczka' timestamp='1292497653' post='406642']
A ja mam lepszy pomysł. Skoro piątek to grzech, bo to przecież dzień śmierci Chrystusa, to ja proponuję każdemu NAPRAWDĘ WIERZĄCEMU KATOLIKOWI, żeby na tę pamiątkę sam się powiesił. Wtedy grzechu nie będzie. A dzieciom jakoś się wytłumaczy...
[/quote]
a po 3 dniach wstanie i wytrzezwieje
Avatar
ajeczka / 16 grudnia 2010 o 12:07
0
A ja mam lepszy pomysł. Skoro piątek to grzech, bo to przecież dzień śmierci Chrystusa, to ja proponuję każdemu NAPRAWDĘ WIERZĄCEMU KATOLIKOWI, żeby na tę pamiątkę sam się powiesił. Wtedy grzechu nie będzie. A dzieciom jakoś się wytłumaczy...
Avatar
Bartek / 16 grudnia 2010 o 12:06
0
Dobry przykład tzw. "świeckiej szkoły". Czas pogonić czarnych i katoli ze szkół do kościołów!
Avatar
:-) / 16 grudnia 2010 o 12:06
0
[quote name='zibi' timestamp='1292497485' post='406635']
I prawidłowo, jesteśmy narodem chrześcijańskim a piąte przykazanie kościelne mówi "w czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać" I nie rozumiem dlaczego Dziennik robi z tego taką sensację.Wszelkie zabawy w piątek powinny być w tym kraju surowo zabronione a ludzie łamiący ten zakaz publicznie napiętnowani.Moja córka raz poszła na piątkową zabawę i do końca życia będzie pamiętać by w piątek zachować rozum i powagę.
[/quote]
skad ty sie idioto urwales
juz choinke masz
a moze twoja matka tyle sniegu zjadla ze takiego balwana urodzila
[quote name='zibi' timestamp='1292497485' post='406635']
I prawidłowo, jesteśmy narodem chrześcijańskim a piąte przykazanie kościelne mówi "w czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać" I nie rozumiem dlaczego Dziennik robi z tego taką sensację.Wszelkie zabawy w piątek powinny być w tym kraju surowo zabronione a ludzie łamiący ten zakaz publicznie napiętnowani.Moja córka raz poszła na piątkową zabawę i do końca życia będzie pamiętać by w piątek zachować rozum i powagę.
[/quote]
skad ty ... rozwiń
Avatar
Franek / 16 grudnia 2010 o 14:22
0
Wy to już nawet porządnymi ateistami być nie potraficie. Skąd w was tyle agresji do Kościoła? Przecież jest 6 innych dni tygodnia, które nie "przeszkadzają" żadnej z religii... kwestia dogadania się. Skoro rodzice dzieci katolików chcą je wychować po katolicku, to im na to pozwólcie, a sami wychowajcie swoje dzieci tak jak wam pasuje. Po co kłótnie i wyzwiska? Postarajmy się podejść do sprawy z głową i bez emocji.

To moje zdanie
Avatar
Krzysztof / 16 grudnia 2010 o 13:20
0
[quote name='Bartek' timestamp='1292497613' post='406640']
Dobry przykład tzw. "świeckiej szkoły". Czas pogonić czarnych i katoli ze szkół do kościołów!
[/quote]


Dobry przykład braku wychowania i kultury ateistów.
Avatar
Krzysztof / 16 grudnia 2010 o 13:07
0
[quote name='argt' timestamp='1292496963' post='406626']
Myślicie ze przez to pójdziecie do nieba?<br />
może lepiej pomóc drugiemu człowiekowi.<br />
Fanatyczni katolicy są jeszcze gorsi od fanatyczncyh muzułmanów
[/quote]
Avatar
anonim666 / 16 grudnia 2010 o 12:56
0
szkoda dzieci tylko. potem się rodzice dziwią, że jak dorośnie, przestaje chodzić do kościoła, deklaruje się ateistą...
przynajmniej wiem z takich artykułów, do jakich szkół nie powinienem posyłać swoich dzieci.
myślę, że wiele osób wyciąga takie same wnioski, a potem szkoła się dziwi, że nie ma pieniędzy od rodziców, bo ich tam poprostu nie ma (zrezygnowali z tej szkoły)
Avatar
:-) / 16 grudnia 2010 o 12:14
0
[quote name='Tomasz' timestamp='1292497820' post='406645']
I pokuta po tej zabawie trwała pełne 9 miesięcy
[/quote]
no chyba ze bedzie wczesniak
Avatar
Tomasz / 16 grudnia 2010 o 12:10
0
[quote name='zibi' timestamp='1292497485' post='406635']
Moja córka raz poszła na piątkową zabawę i do końca życia będzie pamiętać by w piątek zachować rozum i powagę.
[/quote]
I pokuta po tej zabawie trwała pełne 9 miesięcy
Avatar
:-) / 16 grudnia 2010 o 12:09
0
[quote name='ajeczka' timestamp='1292497653' post='406642']
A ja mam lepszy pomysł. Skoro piątek to grzech, bo to przecież dzień śmierci Chrystusa, to ja proponuję każdemu NAPRAWDĘ WIERZĄCEMU KATOLIKOWI, żeby na tę pamiątkę sam się powiesił. Wtedy grzechu nie będzie. A dzieciom jakoś się wytłumaczy...
[/quote]
a po 3 dniach wstanie i wytrzezwieje
Avatar
ajeczka / 16 grudnia 2010 o 12:07
0
A ja mam lepszy pomysł. Skoro piątek to grzech, bo to przecież dzień śmierci Chrystusa, to ja proponuję każdemu NAPRAWDĘ WIERZĄCEMU KATOLIKOWI, żeby na tę pamiątkę sam się powiesił. Wtedy grzechu nie będzie. A dzieciom jakoś się wytłumaczy...
Avatar
Bartek / 16 grudnia 2010 o 12:06
0
Dobry przykład tzw. "świeckiej szkoły". Czas pogonić czarnych i katoli ze szkół do kościołów!
Avatar
:-) / 16 grudnia 2010 o 12:06
0
[quote name='zibi' timestamp='1292497485' post='406635']
I prawidłowo, jesteśmy narodem chrześcijańskim a piąte przykazanie kościelne mówi "w czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać" I nie rozumiem dlaczego Dziennik robi z tego taką sensację.Wszelkie zabawy w piątek powinny być w tym kraju surowo zabronione a ludzie łamiący ten zakaz publicznie napiętnowani.Moja córka raz poszła na piątkową zabawę i do końca życia będzie pamiętać by w piątek zachować rozum i powagę.
[/quote]
skad ty sie idioto urwales
juz choinke masz
a moze twoja matka tyle sniegu zjadla ze takiego balwana urodzila
[quote name='zibi' timestamp='1292497485' post='406635']
I prawidłowo, jesteśmy narodem chrześcijańskim a piąte przykazanie kościelne mówi "w czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać" I nie rozumiem dlaczego Dziennik robi z tego taką sensację.Wszelkie zabawy w piątek powinny być w tym kraju surowo zabronione a ludzie łamiący ten zakaz publicznie napiętnowani.Moja córka raz poszła na piątkową zabawę i do końca życia będzie pamiętać by w piątek zachować rozum i powagę.
[/quote]
skad ty ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Znany w Chełmie zabytek czekał na remont od międzywojnia

Znany w Chełmie zabytek czekał na remont od międzywojnia 1 0

Kaplica rodziny Bielskich na zabytkowym cmentarzu parafialnym przy ul. Lwowskiej w Chełmie doczekała się remontu. Miejscowi miłośnicy zabytków upominali się o to już w latach międzywojennych.

Wernisaż wystawy "Projektowanie Wszędzie" W Centrum Spotkania Kultur
28 września 2018, 17:00

Wernisaż wystawy "Projektowanie Wszędzie" W Centrum Spotkania Kultur 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 28 września o godz. 18 w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się wernisaż wystawy Projektowanie wszędzie.

Radny PiS chce współpracy ze Smoleńskiem

Radny PiS chce współpracy ze Smoleńskiem 8 2

Czy rosyjski Smoleńsk zostanie nowym miastem partnerskim Puław? O tym, że to przyniesie nam wiele korzyści przekonuje radny PiS Ignacy Czeżyk.

Ignacy Daszyński i Maciej Rataj. Dwaj marszałkowie Sejmu, nowi kawalerowie Orderu Orła Białego
Historia

Ignacy Daszyński i Maciej Rataj. Dwaj marszałkowie Sejmu, nowi kawalerowie Orderu Orła Białego 0 0

Choć polityczne i życiowe drogi wybitnych polityków, marszałków Sejmu, Ignacego Daszyńskiego i Macieja Rataja, właśnie odznaczonych pośmiertnie najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego - układały się różnie, to jednak miały pewne punkty wspólne

Wandzin: Wypadek na drodze krajowej nr 19

Wandzin: Wypadek na drodze krajowej nr 19 1 0

Do wypadku doszło około godz. 7.35 w Wandzinie na drodze krajowej nr 19 między Lublinem a Lubartowem.

Jesień na zewnątrz, od jutra w kalendarzu. Prognoza pogody na weekend w woj. lubelskim
film

Jesień na zewnątrz, od jutra w kalendarzu. Prognoza pogody na weekend w woj. lubelskim 4 0

Kalendarzowa jesień 2018 - kiedy się zaczyna? Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni wypada w niedzielę 23 września. W piątek jeszcze mogliśmy cieszyć się latem, ale zapowiadane załamanie pogody sprawdziło się.

Daleka podróż Górnika po prezent urodzinowy

Daleka podróż Górnika po prezent urodzinowy 1 0

Górnik Łęczna w niedzielę o godzinie 16 zmierzy się w Stargardzie z tamtejszymi Błękitnymi i powalczy o drugą w tym sezonie wygraną na obcym terenie. Motywacji „zielono-czarnym” zabraknąć nie powinno, bo w czwartek klub obchodził 39 rocznicę powstania

Katastrofa w biało-czerwonych barwach. Polska przegrała z Argentyną

Katastrofa w biało-czerwonych barwach. Polska przegrała z Argentyną 2 0

To był jeden z najgorszych meczów w wykonaniu reprezentacji Polski od lat. Zespół prowadzony przez Vitala Heynena zaprezentował się fatalnie i przegrał 2:3 z Argentyńczykami. Polacy musieli sobie radzić w tym spotkaniu bez przeziębionego Michała Kubiaka, ale to nie usprawiedliwia tak koszmarnej gry.

Greg Gold: "Kocham to miasto". Słoneczny Lublin w jego najnowszym teledysku [wideo]
film

Greg Gold: "Kocham to miasto". Słoneczny Lublin w jego najnowszym teledysku [wideo] 81 5

Greg Gold, czyli Grzegorz Gołębiowski mówi o swoich muzycznych początkach i najnowszym teledysku, który był kręcony w rodzinnym Lublinie.