Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 grudnia 2019 r.
22:24

Nie chcą myśliwych na swoich działkach. 30 wniosków w woj. lubelskim

446 49 A A
(fot. Koalicja Niech Żyją)

28 osób prywatnych i dwie osoby prawne, czyli firmy, fundacje lub stowarzyszenia złożyły wnioski o wyłączenie swoich terenów z obwodu łowieckiego, po to by myśliwi nie mogli na ich ziemiach nie tylko polować, ale też budować i użytkować ambon myśliwskich, dokarmiać zwierząt na nęciskach czy nawet wjeżdżać samochodami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od 5 do 29 listopada 2019 r. każdy, kto posiada gospodarstwo agroturystyczne, działalność rekreacyjną, turystyczną, edukacyjną czy inną związaną z obecnością ludzi, mógł wyłączyć swoje ziemie z obwodu łowieckiego przy jednoczesnym zachowaniu prawa do odszkodowań. Mogli to zrobić także właściciele upraw ekologicznych i innych wymagających częstego doglądania oraz hodowcy zwierząt używający np. pastuchów elektrycznych. Wystarczyło złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Marszałkowskiego. Szkody wyrządzone przez zwierzynę na ich terenie – zamiast myśliwych bądź nadleśniczych – będą szacować rzeczoznawcy z urzędu.

Tak zmieniały się przepisy

2014 rok:

Trybunał Konstytucyjny uznał, że polowanie na terenie prywatnym bez zgody jego właściciela jest niekonstytucyjne, bo łamie prawo własności. Przed tym wyrokiem myśliwi mogli wedle swego uznania strzelać do zwierząt na czyimś terenie np. lesie czy łące, a także stawiać tam tzw. urządzenia łowieckie np. paśnik czy ambonę. Wyrok Trybunału dał możliwość wyproszenia myśliwych ze swoich ziem na drodze sądowej.

2018 rok:

W Polsce zmieniło się prawo łowieckie. Od tej pory wystarczy złożyć u starosty oświadczenie, że nie chcemy polowań na naszym terenie, które działała już na następny dzień. Tym samym właściciele ziem tracą prawo do odszkodowania za straty poczynione przez dzikie zwierzęta.

Teraz:

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wymusił także nowy podział Polski na obwody łowieckie, za co wojewodowie zabrali się dopiero ostatnio.

Aktualnie trwają konsultacje w województwie zachodniopomorskim. Zakończyły się już nie tylko w lubelskim, także w świętokrzyskim, pomorskim, dolnośląskim. Konsultacje każdorazowo trwają 21 dni. Prac nie rozstrzygnięto jeszcze w większości pozostałych regionów.

Z możliwości całkowitego wyłączenia swoich ziemi z obwodu łowieckiego, przy jednoczesnym zachowaniu prawa do odszkodowań skorzystali mieszkańcy gmin: Tarnogród, Siedliszcze, Celejów, Kamionka, Kamień, Sosnowica, Milejów, Borzechów, Bychawa, Wola Mysłowska, Niemce, Goraj, Łopiennik Górny, Michów, Krynice, Wąwolnica, Zamość, Piaski, Niedrzwica Duża, Łukowa, Jastków, Hanna, Lubartów, Jabłonna, Zakrzew, Wola Uhruska, Mełgiew i Lublin.

– Dzięki możliwości wyłączenia swojego prywatnego terenu z obwodu łowieckiego mamy możliwość zakazania myśliwym polowania na nim. Myśliwi nie będą rozjeżdżać naszych ziem autami, nie będą płoszyć zwierząt ze swojej ostoi, jaką są lasy oraz pobliskie pola, ale przede wszystkim nie będą ich zabijać, pozostawiając resztki wnętrzności i śladów krwi, które mogą zobaczyć najmłodsi. Sami spowodowali więcej szkód przez polowania i dokarmianie zwierząt, a zabijanie nie jest rozwiązaniem. Nie chcemy słyszeć strzałów z pobliskich lasów. Chcemy bezpiecznie spacerować ze znajomymi i rodzinami. Mamy prawo do sprzeciwu, jeżeli chodzi o działania myśliwych. Koniec z samowolą – komentuje Olga Kisielewicz, koordynator Lubelskiego Ruchu Antyłowieckiego.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gość / 9 grudnia 2019 r. o 23:25
+35
W zasadzie powinno to działać odwrotnie. Domyślnie wszystkie grunty prywatne powinny być wyłączone z obwodów. To nie rolnik powinien składać wniosek o wyłączenie tylko koło prośbę o włączenia. 
Avatar
Xxsenior / 10 grudnia 2019 r. o 06:52
+25
Ciekawe kto pokryje koszty szacowania szkód i kto pokryje odszkodowania wypłacane rolnikom. Jak nic pójdzie to z gminnych budżetów i zapłacimy my sami. Tylko dlaczego ja mam płacić za szkody u rolników?????
Avatar
Radek / 11 grudnia 2019 r. o 09:36
+16
Co was obchodzą prywatne tereny. PRYWATNE. Właściciel będzie robił co chce. Super
Avatar
Olej / 10 grudnia 2019 r. o 07:25
+15
Dziczyzna jest smaczna. Kto nie lubi niech je hodowlane biedne kurczaki i świnki
Avatar
Normalny / 9 grudnia 2019 r. o 23:37
+15
Komentujący to debile, niestety
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 23:20
+14
Bzdury większej nie słyszałam jak to że myśliwi niby dbają o ekosystem w lesie Nie znam większej bandy zwyrodnialców niż myśliwi właśnie W głowie mi się nie mieści jak można być tak podłym i bez żadnej empatii draniem żeby znęcać się dla przyjemności nad lisami i ich młodymi Na pohybel wszyscy myśliwi !!!!!
Avatar
gość / 9 grudnia 2019 r. o 23:13
+12
 Ewentualne szkody w uprawach wyrządzone przez dzikie zwierzęta szacowane są wówczas przez rzeczoznawcę wyznaczonego przez samorząd, a nie koła łowieckie. Wzrasta ich szansa na uczciwe odszkodowanie. Z głowy też będą mieli naciąganie się w rej sprawie z kołami.  
Avatar
pop / 10 grudnia 2019 r. o 11:06
+11
Odszkodowania wypłaci Pani Kisielewicz...
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 r. o 08:04
+11
Jednoczesne prawo do odszkodowań - super propaganda
Avatar
gość / 10 grudnia 2019 r. o 20:15
+8
Wy naprawdę macie problem z czytaniem, albo problem z zakazaniem wam zabijania dla przyjemności - myślistwa. „Wbrew myśliwskiej propagandzie wyłączenie działki z obwodu łowieckiego nie tylko nie uniemożliwia, ale wręcz ułatwia uzyskiwanie odszkodowań za uprawy zniszczone przez dzikie zwierzęta! Za szkody wyrządzone w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny poza obwodami łowieckimi odpowiada Skarb Państwa (a nie koło łowieckie). [art. 50 ust. 1b i ust. 3 ustawy prawo łowieckie].”
Avatar
nemrod / 18 grudnia 2019 r. o 08:07
+2
wiecie że mysliwych niezrzeszonych jest mnóstwo, niezrzeszony musi błagać o kartkę zaproszenie do koła na polowanie, nie związani z kastą łowickich zarządów nie moga czynnie polować, czy ktoś o tym napisze ilu jest w lubelskiem myśliwych niezrzeszonych i przez to niepolujacych ? bo prezesi "moge wszystko " trzymaja swoich i tereny łowieckie i dlatego pzł musi sie zreformowac
Avatar
Ochyda / 18 grudnia 2019 r. o 07:22
-1
Dlaczego mordy zamazane? Pokazać tych patusów!
Avatar
AR / 16 grudnia 2019 r. o 16:32
+1
A ilu z Was obrońców zwierząt było w ubojni, pewnie nikt. Jesto to przeżycie nie do opisania, jak te zwierzęta to odczuwaj, czują że śmierć i wzrok jest tak przeraźliwy że ciarki przechodzą mnie jak sobie to przypomnę. Takie zwierze czuje się jak dziecko oszukane przez swojego rodzica, bo jak to nazwać jak ktoś zajmuje się cały czas id narodzin cielątka chodzi głaszcze go coddziennie i przytula dba a później sprzedaje handlarzom, którzy wiozą he z innymi zwierzętami do rzeźni. Z dzikimi zwierzętami jest inaczej bo one od małego obcują cały czas zez śmiercią i nigdy nue wudziałem nawet u postrzelobego dzika czy sarny takiego wzroku jak u zwierząt, które oczekują na ubój. Pozdrawiam wszystkich hipokrytów miłośników zqierząt, co to cidziennie zjadają kiełbaskę i scgabowego 
A ilu z Was obrońców zwierząt było w ubojni, pewnie nikt. Jesto to przeżycie nie do opisania, jak te zwierzęta to odczuwaj, czują że śmierć i wzrok jest tak przeraźliwy że ciarki przechodzą mnie jak sobie to przypomnę. Takie zwierze czuje się jak dziecko oszukane przez swojego rodzica, bo jak to nazwać jak ktoś zajmuje się cały czas id narodzin cielątka chodzi głaszcze go coddziennie i przytula dba a później sprzedaje handlarzom, którzy wiozą he z innymi zwierzętami do rzeźni. Z dzikimi zwierzętami jest inaczej bo one od małego obcują cały c... rozwiń
Avatar
Wodzu / 12 grudnia 2019 r. o 08:38
-10
Gdyby myśliwi zaprzestali polować to za 3 lata byśmy mieli plage dzików w naszych polach i wtedy by był problem, ciekawe czy państwo wam wtedy odszkodowania wypłaci. Wszystkim się nie dogodzi , Jeden rolnik strzelać ograniczać zwierzynę , drugi co nie ma gospodarstwa tylko się udziela jest przeciwny . Poczytajcie trochę książek o gospodarce łowieckiej, idźcie do ludzi - gospodarzy na wsiach i popytajcie czy chcą myśliwych czy nie
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 23:20
+14
Bzdury większej nie słyszałam jak to że myśliwi niby dbają o ekosystem w lesie Nie znam większej bandy zwyrodnialców niż myśliwi właśnie W głowie mi się nie mieści jak można być tak podłym i bez żadnej empatii draniem żeby znęcać się dla przyjemności nad lisami i ich młodymi Na pohybel wszyscy myśliwi !!!!!
Avatar
rolnik / 11 grudnia 2019 r. o 22:39
+4
tych zwyrodnialców myśliwych należy wyrzucic nie tylko z pól i lasów ale wyrzucić ze społeczeństwa,trzymać toto w zamkniętych obozach ,odbierać im dzieci aby chronic przed demoralizacją! Te chwasty nie mają prawa żyć wśród nas!
Avatar
Henio / 11 grudnia 2019 r. o 10:30
+4
Gdybyś odrobine czasu poświecił na lekturę związaną z życiem leśnym, wiedziałbyś, ze jednym z największych zagrożeń dla zająca, bażanta oraz całej zwierzyny drobnej jest lis (tępiony przez myśliwych). Poczekaj kilka lat a zamiast sarenk spotkasz watachy wilków. Wiec polecam zamiast posac kompletne bzdury nie mając pojęcia na dany temat, odrobine się dokształcić. Czytanie nie boli. A dzięki temu, pozbędziesz się przysłowiowych klapek na oczach, które ma koń. Co do myśliwych, krzyczcie ile chcecie. I tak nic to wam nie pomoże
 Niegłupi pomysł z tym dokształcaniem. Spróbuj poświęcić trochę czasu na lekturę słownika.
 Niegłupi pomysł z tym dokształcaniem. Spróbuj poświęcić trochę czasu na lekturę słownika. rozwiń
Avatar
Artur / 11 grudnia 2019 r. o 10:25
+6
Prywatny teren to prywatny treren. W końcu ludzie zaczynają mądrzeć. U mnie na wsi strach wyjść z psem do lasu bo co sobotę albo niedzielę banda nabuzowanych ludzi gania od rana do południa po lesie i strzela do wszystkiego co się rusza. Wielokrotnie zostawiali flaki i ślady krwi w lesie na ścieżkach.
Avatar
Radek / 11 grudnia 2019 r. o 09:36
+16
Co was obchodzą prywatne tereny. PRYWATNE. Właściciel będzie robił co chce. Super
Avatar
M / 11 grudnia 2019 r. o 09:21
+3
Super!
Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dworek Wincentego Pola do przeniesienia? Prawnuczki oburzone, jest reakcja ministra kultury

Dworek Wincentego Pola do przeniesienia? Prawnuczki oburzone, jest reakcja ministra kultury

Pomysłowi przeniesienia Dworku Wincentego Pola do Muzeum Wsi Lubelskiej sprzeciwiają się praprawnuczki słynnego geografa i poety. Ich zdanie podziela minister kultury.

Lublin: Podwładni bronią swojego dyrektora

Lublin: Podwładni bronią swojego dyrektora

Całkowicie pomija się nasz głos – piszą do Ratusza oburzeni pracownicy Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”. Chcą utrzymania Sławomira Księżniaka na stanowisku dyrektora instytucji. Zamiast kolejnej kadencji dyrektor dostał od władz miasta ofertę bycia przez rok „pełniącym obowiązki”.

Seniorzy mają problemy z zapisaniem się na szczepienia. "Nikt nic nie wie, w końcu zrezygnowałem"
Alarm 24

Seniorzy mają problemy z zapisaniem się na szczepienia. "Nikt nic nie wie, w końcu zrezygnowałem"

Zamiast zapisać się na szczepienie przeciwko Covid-19, od rana mają problem. Część seniorów nie może dodzwonić się do przychodni, ani na bezpłatną infolinię. Próbowali zapisać się na miejscu, ale też bez skutku.

Miasto przejmie od lasów Stary Gaj? Najnowsza deklaracja prezydenta Lublina

Miasto przejmie od lasów Stary Gaj? Najnowsza deklaracja prezydenta Lublina

Na terenie Starego Gaju może zostać wyznaczony „zespół przyrodniczo-krajobrazowy”. Taką deklarację złożył dzisiaj prezydent Krzysztof Żuk, który oświadczył też, że zapyta Lasy Państwowe o możliwość… przejęcia Starego Gaju przez miasto

Chełm. Ukradł 42 butelki nalewki i wszystko wypił ze znajomymi

Chełm. Ukradł 42 butelki nalewki i wszystko wypił ze znajomymi

Wprost z suto zakrapianej biesiady do aresztu trafił 34-letni mieszkaniec gminy Wierzbica w powiecie chełmskim. Mężczyzna wcześniej okradł sklep, z którego wyniósł 42 butelki nalewki porzeczkowej. Skradzionego alkoholu nie udało się odzyskać, bo został wypity przez złodziejaszka i jego znajomych.

MKS Perła Lublin podejmie w hali Globus rosyjski HC Lada

MKS Perła Lublin podejmie w hali Globus rosyjski HC Lada

Zdecydowanym faworytem niedzielnej rywalizacji będą przyjezdne

Test wiedzy o Lublinie. Czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Test wiedzy o Lublinie. Czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Sprawdź czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Ośrodek narciarski w Chrzanowie już otwarty. "Działamy na podstawie obowiązującego prawa"
Zdjęcia
galeria

Ośrodek narciarski w Chrzanowie już otwarty. "Działamy na podstawie obowiązującego prawa"

W piątek o godzinie 14 otwarty został ośrodek narciarski w Chrzanowie.

Fajsławice: Ford wpadł w poślizg i zderzył się z mazdą

Fajsławice: Ford wpadł w poślizg i zderzył się z mazdą

Jedna osoba trafiła do szpitala po zderzeniu dwóch samochodów w Fajsławicach (powiat krasnostawski). 43-letni kierowca forda wpadł w poślizg i uderzył w jadącą z naprzeciwka mazdę.

Dramatyczna sytuacja pralni w czasach pandemii. "Od listopada umieramy po cichu"
Rozmowa

Dramatyczna sytuacja pralni w czasach pandemii. "Od listopada umieramy po cichu"

– To, że działamy, wynika tylko z tego, że przeznaczamy na to oszczędności całego życia. Mowa o kilkunastu tysiącach złotych miesięcznie – rozmowa z Krzysztofem Kopaczem, właścicielem Pralni Higiena w Świdniku.

Czas na intensywne granie. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin zacznie od wyjazdu do Gdańska

Czas na intensywne granie. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin zacznie od wyjazdu do Gdańska

Trzy spotkania w tydzień – taki plan na najbliższe dni mają koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka rozpoczną te zmagania w sobotę (godz. 13) od wyjazdowego meczu z DGT AZS Politechniką Gdańską

Wiercą pod Świnoujściem. Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin

Wiercą pod Świnoujściem. Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin

Coraz bardziej zawansowana jest budowa potężnej maszyny do budowy tunelu w Świnoujściu. W ukończonej w listopadzie ubiegłego roku komorze startowej po stronie wyspy Uznam znalazła się już cała głowica urabiająca. Pod koniec lutego mają rozpocząć się próby, a drążenie ma ruszyć w marcu.

Biała Podlaska: Nie na wszystkich górkach w parku można zjeżdżać
galeria

Biała Podlaska: Nie na wszystkich górkach w parku można zjeżdżać

Od kilku dni górki w parku Radziwiłłowskim przeżywają oblężenie. To tutaj najlepiej zjeżdża się na sankach. A śniegu póki co, nie brakuje. Jednak urzędnicy przypominają, że nie wszędzie można szaleć na sankach.

Na szczepienia przeciw COVID-19 zarejestrowało się niemal 130 tys. seniorów

Na szczepienia przeciw COVID-19 zarejestrowało się niemal 130 tys. seniorów

Do tej pory zarejestrowało się na szczepienia przeciw Covid-19 127 tys. 796 seniorów powyżej 80. roku życia - poinformował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Szczepienia COVID-19. Gdzie najwięcej zaszczepionych osób w Lubelskiem?

Szczepienia COVID-19. Gdzie najwięcej zaszczepionych osób w Lubelskiem?

W Polsce wykonano już w sumie 410 480 szczepień przeciw COVID-19. Dzienna liczba szczepień w kraju to 44 298, a w woj. lubelskim 2 795.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.