Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 listopada 2016 r.
8:56

"Nie dla chaosu w szkole". Nauczyciele jadą na manifestację do Warszawy

89 65 A A

Około 1500 mieszkańców Lubelszczyzny: nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców pojechało do Warszawy na organizowaną przez Związek Nauczycielstwa Polskiego manifestację „Nie dla chaosu w szkole”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Lubelszczyzna będzie jednym z liczniej reprezentowanych województw – mówi Adam Sosnowski, prezes lubelskiego oddziału ZNP. – Szacujemy, że w Warszawie manifestować będzie ok. 27 tys. członków naszego związku, a w sumie ok. 35 tys. osób ponieważ przyłączą się także rodzice, czy samorządowcy.
Manifestacja rozpocznie się w samo południe na Placu Piłsudskiego. Potem jej uczestnicy przejdą przed gmach Sejmu, przed którym przeciwnicy zmian w oświacie usypią symboliczny kopiec z kredy.

Przeobrażenie polskiej szkoły ma się rozpocząć już we wrześniu przyszłego roku. Najważniejsza zmiana to likwidacja gimnazjów i zastąpienie go ośmioletnią podstawówką i czteroletnim liceum. Do tego dojść ma także zmiana siatki godzin i programów nauczania. Przeciwko reformie protestuje m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego. Związek domaga się zaniechania zapowiedzianej reformy edukacji, w tym likwidacji gimnazjów lub przynajmniej odłożenia jej w czasie.

- Manifestacja jest wspólnym przedsięwzięciem kilkunastu organizacji i stowarzyszań (…). Działamy wspólnie, by wyrazić zdecydowany sprzeciw wobec tych planów, zamierzeń i działań podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - powiedział w piątek na konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Z Lublinq jadą m.in. przedstawicele Gimnazjum nr 7, 10, 16 podstawówki nr 32, 36 i 3 L.O, ale reprezentowane są praktycznie wszystkie szkoły. - Chcemy mówić głośno o tym dlaczego uważamy, że reforma jest zła. Wciąż jest na to pora, bo nic nie jest przesądzone - mówią nauczyciele.

Z Lublina jedzie ok. 150 osób.

Komentarze 65

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 listopada 2016 o 17:19
+1
Kiedyś 4 letnie rózne licea zawodowe,ekonomiczne czy ogólnokształcące lepiej przygotowywały do zawodu czy do dalszej nauki na studiach a te dzisiejsze 3-letnie skrócone o rok przez gimnazja są do bani bo spadł poziom nauczania w liceach i jest mniej wiedzy która do tego zawodu przygotowuje. Moje dwie siostry nie płaczą tylko się cieszą że gimnazjów nie będzie że wraca wszystko po staremu a ich dzieci tym bardziej. Ten cały raban rozchodzi się o to że nauczyciele walczą o miejsca pracy. Gdyby nie było tych zmian szkolnictwie które chce wprowadzić PiS to ich i tak czekały by ich zwolnienia bo mamy niż demograficzny
Kiedyś 4 letnie rózne licea zawodowe,ekonomiczne czy ogólnokształcące lepiej przygotowywały do zawodu czy do dalszej nauki na studiach a te dzisiejsze 3-letnie skrócone o rok przez gimnazja są do bani bo spadł poziom nauczania w liceach i jest mniej wiedzy która do tego zawodu przygotowuje. Moje dwie siostry nie płaczą tylko się cieszą że gimnazjów nie będzie że wraca wszystko po staremu a ich dzieci tym bardziej. Ten cały raban rozchodzi się o to że nauczyciele walczą o miejsca pracy. Gdyby nie było tych zmian szkolnictwie które chce wprow... rozwiń
Avatar
pamiętliwy / 19 listopada 2016 o 17:04
+1
A jeszcze rok temu WRONiarz podpisał pozrozumienie wyborcze z Lewicą przewidujące likwidację gimnazjów...
Avatar
Gość / 19 listopada 2016 o 09:42
+1
Należy wygasić gimnazja - to nieudany eksperyment, system 8+4 będzie lepszy, tańszy oraz bardziej się sprawdzał
Avatar
Gość / 19 listopada 2016 o 09:26
+1
hipokryci! Dobrem dzieci się nie zasłaniajcie..gimnazja były od początku skazane na porażkę jak i pozostałe 3 reformy Buzka...jedna z pań minister mówiła, że są złe ale państwa nie stać na powrót do starego systemu..nie stać? Tak jak byłoby coś ważniejszego niż wykształcenie i wychowanie młodych ludzi!
Avatar
Gość / 19 listopada 2016 o 09:12
+1
pogonic prezesa Broniarza i manifestantow na 4- wiatry do roboty . oni maja wykonywac polecenia rzadu a nie manifestowc . Nie chcecie uczyc dzieci tylko dbac o wlasne d...y i robic zamet to do zamiatnia ulic . Tak uczyli w szkole , ze dziecko ambitne musialo korzystac z korepetycji , bo wiekszosc nauczycieli byla glupsza od uczniow [ nauczyciele po licencjatach , po znajomosci ] madry ,, stary ,, nauczyciel nie bedzie strajkowal bo widzi roznice w programach nauczania.
Avatar
belfer / 19 listopada 2016 o 09:08
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Protestować!!! Jest jeszcze szansa na zablokowanie tej pseudo reformy. Ludzie to już ostatni dzwonek aby obronić nasze dzieci.
Raczej "nasze stołki". Dobro dzieci tooni mają w głębokim poważaniu.
Avatar
Gość / 19 listopada 2016 o 09:06
+1
Rozegnac ta cholote zalapali sie na darmowy przejazd Brak honoru co prawda to dla nich najmniejsze znaczenie Niech jada na wschod tam ich miejsce
Avatar
belfer / 21 listopada 2016 o 09:31
0
Na studiach 3 roku filologii polskiej "adeptka" napisała o Napoleonie "Błonaparte" były to czasy 8-mio klasówek.GIGANCI trafiają się w każdej epoce.
Avatar
Spoon / 20 listopada 2016 o 20:19
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Do masterfly , ponieważ jestem po GIMNAZJUM :) . A poważnie to protestujący wyglądają na " rozdęte brzuchy" o małych główkach.
A możesz jakoś rozwinąć tą drugą myśl, czy tak po prostu zostawiasz to tak jak jest bez żadnego większego przesłania? Bo przyznam, nie rozumiem tej metafory.
Avatar
masterfly / 20 listopada 2016 o 20:02
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Do masterfly , ponieważ jestem po GIMNAZJUM :) . A poważnie to protestujący wyglądają na " rozdęte brzuchy" o małych główkach.
Elementarny brak nauki zasad pisania niekoniecznie musi być winą gimnazjum - takich rzeczy uczy się w podstawówce :) No właśnie, uczy się, jeśli się nie nauczyłeś/nie nauczyłaś, nie musi być to wina nauczyciela.
Avatar
belfer / 21 listopada 2016 o 09:31
0
Na studiach 3 roku filologii polskiej "adeptka" napisała o Napoleonie "Błonaparte" były to czasy 8-mio klasówek.GIGANCI trafiają się w każdej epoce.
Avatar
Spoon / 20 listopada 2016 o 20:19
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Do masterfly , ponieważ jestem po GIMNAZJUM :) . A poważnie to protestujący wyglądają na " rozdęte brzuchy" o małych główkach.
A możesz jakoś rozwinąć tą drugą myśl, czy tak po prostu zostawiasz to tak jak jest bez żadnego większego przesłania? Bo przyznam, nie rozumiem tej metafory.
Avatar
masterfly / 20 listopada 2016 o 20:02
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Do masterfly , ponieważ jestem po GIMNAZJUM :) . A poważnie to protestujący wyglądają na " rozdęte brzuchy" o małych główkach.
Elementarny brak nauki zasad pisania niekoniecznie musi być winą gimnazjum - takich rzeczy uczy się w podstawówce :) No właśnie, uczy się, jeśli się nie nauczyłeś/nie nauczyłaś, nie musi być to wina nauczyciela.
Avatar
Gość / 20 listopada 2016 o 19:38
0
Do masterfly , ponieważ jestem po GIMNAZJUM :) . A poważnie to protestujący wyglądają na " rozdęte brzuchy" o małych główkach.
Avatar
robol / 20 listopada 2016 o 16:52
0
volvo81 napisał:
Zazwyczaj nie krytykuję prostych, niewykształconych ludzi, wyglądu też się  nie czepiam, ale Pan Broniarz wygląda jak kierowca autobusu PKS z lat 80-tych.
Kto cieżko pracuje niestety tak wygląda.
Avatar
xyz / 20 listopada 2016 o 16:50
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Nie milkną echa sobotniej manifestacji Związku Nauczycielstwa Polskiego pod gmachem Sejmu. Przeciw reformie systemu oświaty protestowało ok. 50 tys. osób. O jaką edukację walczyli? Trudno ocenić. Bo najwyraźniej nikomu nie przeszkadzało, że na usypanej z kredy i tektury kupie śmieci jak odpad porzucono biało-czerwoną flagę.
Flag była wbita w stos,ale wiater chyba zrobil swoje.
Avatar
Gość / 20 listopada 2016 o 16:35
0
Nie milkną echa sobotniej manifestacji Związku Nauczycielstwa Polskiego pod gmachem Sejmu. Przeciw reformie systemu oświaty protestowało ok. 50 tys. osób. O jaką edukację walczyli? Trudno ocenić. Bo najwyraźniej nikomu nie przeszkadzało, że na usypanej z kredy i tektury kupie śmieci jak odpad porzucono biało-czerwoną flagę.
Avatar
Spoon / 20 listopada 2016 o 13:06
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Większość podstaw programowych było wdrażanych w ostatniej chwili. Do dzisiaj nie do wszystkich przedmiotów są podręczniki i nie dotyczy to tylko gimnazjów, więc gdzie byliście wcześniej? Po co było niszczyć coś co akurat się sprawdzało? Dotychczasowe reformy doprowadziły do tego, że młodzi ludzie mają problem z liczeniem, nie potrafią czytać na głos, nie rozumieją tego co czytają, mają problem z wyciąganiem logicznych wniosków, ale mają dyplomy i świadectwa maturalne. To nie przeszkadza rodzicom, ani tym protestującym nauczycielom? To, że stawiacie zawyżone oceny, aby tylko przelazł z klasy do klasy, też wam nie przeszkadza?
Aha, a myślisz, że zmiana nagle na system 8+4/5 to też nie jest nieprzemyślana reforma? Kolejna, jak wiele? Myślisz że wszyscy wymyślą nagle w rok cały program nauczania od nowa? Ja myślę, że nie. Co ma stawianie zawyżonych ocen aby uczeń przeszedł z klasy do klasy do tej reformy? Nie wiem, myślę, że nic. Skoro dotychczasowe reformy doprowadzały uczniów do mentliku w ich umiejętnosciach, to ta reforma podziała na to jeszcze bardziej.
Aha, a myślisz, że zmiana nagle na system 8+4/5 to też nie jest nieprzemyślana reforma? Kolejna, jak wiele? Myślisz że wszyscy wymyślą nagle w rok cały program nauczania od nowa? Ja myślę, że nie. Co ma stawianie zawyżonych ocen aby uczeń przeszedł z klasy do klasy do tej reformy? Nie wiem, myślę, że nic. Skoro dotychczasowe reformy doprowadzały uczniów do mentliku w ich umiejętnosciach, to ta reforma podziała na to jeszcze bardziej. rozwiń
Avatar
volvo81 / 19 listopada 2016 o 23:49
0
Zazwyczaj nie krytykuję prostych, niewykształconych ludzi, wyglądu też się nie czepiam, ale Pan Broniarz wygląda jak kierowca autobusu PKS z lat 80-tych.
Avatar
Gość / 19 listopada 2016 o 23:27
0
Większość podstaw programowych było wdrażanych w ostatniej chwili. Do dzisiaj nie do wszystkich przedmiotów są podręczniki i nie dotyczy to tylko gimnazjów, więc gdzie byliście wcześniej? Po co było niszczyć coś co akurat się sprawdzało? Dotychczasowe reformy doprowadziły do tego, że młodzi ludzie mają problem z liczeniem, nie potrafią czytać na głos, nie rozumieją tego co czytają, mają problem z wyciąganiem logicznych wniosków, ale mają dyplomy i świadectwa maturalne. To nie przeszkadza rodzicom, ani tym protestującym nauczycielom? To, że stawiacie zawyżone oceny, aby tylko przelazł z klasy do klasy, też wam nie przeszkadza?
Większość podstaw programowych było wdrażanych w ostatniej chwili. Do dzisiaj nie do wszystkich przedmiotów są podręczniki i nie dotyczy to tylko gimnazjów, więc gdzie byliście wcześniej? Po co było niszczyć coś co akurat się sprawdzało? Dotychczasowe reformy doprowadziły do tego, że młodzi ludzie mają problem z liczeniem, nie potrafią czytać na głos, nie rozumieją tego co czytają, mają problem z wyciąganiem logicznych wniosków, ale mają dyplomy i świadectwa maturalne. To nie przeszkadza rodzicom, ani tym protestującym nauczycielom? To, że s... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 65

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 15 1

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 11 0

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 33 33

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 1

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 13 12

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 5 8

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna
galeria

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna 0 0

Do wypadku doszło w poniedziałek przed godziną 2 w nocy na drodze krajowej nr 82, w miejscowości Kolonia Trębaczów (gm. Łęczna).

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie?

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie? 0 1

Publiczne szkoły wyższe z Lublina zakończyły pierwszy etap rekrutacji i sukcesywnie ogłaszają kolejne listy przyjętych na studia. Wolne miejsca są jeszcze m.in. na ośmiu kierunkach na Politechnice Lubelskiej.

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne?

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne? 3 0

Przyspiesza montaż nowego oświetlenia ulicznego w gminie Puław. Nowe lampy w tym roku otrzymał Dobrosławów, następna w kolejce jest Góra Puławska oraz szereg innych miejscowości.

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów 3 0