Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 czerwca 2024 r.
11:14

„Nie graj w tę grę”. Walka z uzależnieniami trwa

Autor: Zdjęcie autora oprac. ArtS

Miasto przypomina potrzebującym wsparcia mieszkańcom o możliwości skorzystania z pomocy w obszarze uzależnień i ich profilaktyki. Z pomocy mieszkańcy będą mogli skorzystać również w czasie wakacji. Kampanię przeciwko narkotykom prowadzi również lubelska policja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– We współpracy z organizacjami pozarządowymi Lublin prowadzi szereg działań wspierających, m.in. w zakresie leczenia osób uzależnionych, poradnictwa psychologicznego dla potrzebujących pomocy oraz członków ich rodzin czy profilaktyki i edukacji dzieci i młodzieży – przekazuje Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.

Pomoc dla potrzebujących finansowana jest ze środków pochodzących z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin na lata 2024-2026.

Poniżej przedstawiamy zakres pomocy oferowany przez miejski program:

  • leczenia osób używających szkodliwie lub uzależnionych od substancji psychoaktywnych– działanie jest skierowane do osób potrzebujących wsparcia, w tym dzieci, młodzieży i dorosłych. Specjaliści udzielają porad oraz prowadzą zajęcia psychoedukacyjne.
  • wsparcia członków rodzin osób używających środki odurzające, substancje psychotropowe i nowe substancje psychoaktywne– pomoc obejmująca interwencję kryzysową oraz wsparcie psychologiczne jest skierowana do rodziców, członków rodzin osób uzależnionych.
  • edukacji dotyczącej skutków spożywania alkoholu w okresie ciąży i profilaktyki alkoholowego zespołu płodowego (FAS) – zajęcia informacyjno-edukacyjne w zakresie szkodliwości spożywania alkoholu, ryzyka picia alkoholu przez kobiety w ciąży, motywacji do dbania o zdrowie, promowania zachowań i postaw prozdrowotnych i zdrowego stylu życia. Działania skierowane są do młodzieży oraz osób dorosłych.
  • profilaktyki i interwencji dla osób podejmujących zachowania ryzykowne– wsparcie obejmujące porady indywidualne i krótką interwencję profilaktyczną w zakresie zwiększania motywacji do zmiany zachowań osób zagrożonych uzależnieniem, a także udzielanie wsparcia w radzeniu sobie z problemem. Działania skierowane są do dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
  • rozwijania kompetencji wychowawczych i profilaktycznych rodziców oraz osób pracujących z dziećmi i młodzieżą– działania obejmujące prowadzeniezajęć edukacyjnych i udzielanie konsultacji w zakresie doskonalenia i podniesienia umiejętności wychowawczych rodziców i osób pracujących z dziećmi i młodzieżą.
  • profilaktyki dla dzieci i młodzieży z grup ryzyka– działania obejmujące prowadzenie zajęć edukacyjnych i rozmów motywacyjnych w zakresie ograniczania zachowań ryzykownych, zapobiegania złym nawykom, wczesnego wykrywania zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych oraz rozwijania i doskonalenia umiejętności życiowych dzieci i młodzieży.

– Ponadto Miasto Lublin każdego roku ze środków pochodzących z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin dofinansowuje organizację letniego wypoczynku dzieci i młodzieży w miejscowościach turystycznych na terenie Polski. Pobyt na letnich obozach połączony jest z działaniami edukacyjnymi w zakresie różnego rodzaju uzależnień, w tym uzależnień behawioralnych. W tym roku 16 organizacji pozarządowych zorganizuje wypoczynek dla blisko 530 uczestników. Dodatkowo w 9 lubelskich szkołach podstawowych odbędą się półkolonie, z których skorzysta 875 dzieci i młodzieży – dodaje Anna Czerwonka.

Policja chce przemówić do młodzieży

– W polskich i światowych mediach niemal każdego dnia można znaleźć artykuły na temat kolejnych ofiar narkotyków. Niestety, nawet te przerażające informacje nie sprawiają, że mniej osób po nie sięga. Młodzi ludzie, w poszukiwaniu nowych doznań, lepszej zabawy, chęci oderwania się od problemów codzienności a czasami zwykłej ciekawości jak to będzie, chętnie zaczynają eksperymentować ze środkami odurzającymi – przekazują policjanci z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.

Chcąc dotrzeć do nieco młodszej części społeczeństwa, która w okresie wakacji narażona będzie na działania niebezpiecznego rynku narkotykowego, funkcjonariusze zrealizowali spot, który ma odstraszać przed podejmowaniem tej „ryzykownej gry”. Zobaczycie go na górze strony.

Ponadto policja przypomina numery, które warto znać kiedy mamy podejrzenia, że ktoś może borykać się z problemem związanym z uzależnieniami.

  • 032 206 82 17– telefon zaufania Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii
  • 800 199 990– Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki
  • 800 060 800 – infolinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Gdzie w Lublinie udać się po pomoc?

Poniżej znajdują się punkty informacyjno-konsultacyjne w Lublinie, w których można skorzystać z poradnictwa w zakresie uzależnień przez cały rok:

  • Punkt informacyjno-konsultacyjnyprzy ul. Abramowickiej 2 F prowadzony przez Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym Uzależnionym od Alkoholu „Nadzieja” – tel. 81 743 91 11:
    • poniedziałek w godz. 9.00-10.00 – dyżur prawnika,
    • poniedziałek w godz. 10.00-11.00 – dyżur pracownika socjalnego,
    • środa w godz. 16.00-18.00 – dyżur specjalisty psychoterapii uzależnień, specjalisty w zakresie przeciwdziałania przemocy,
    • czwartek w godz. 13.00-15.00 – dyżur specjalisty psychoterapii uzależnień, specjalisty w zakresie przeciwdziałania przemocy.
  • Punkt informacyjno-konsultacyjny przy ul. Kasztanowej 1 prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE – tel. 81 534 38 87:
    • czwartek w godz. 9.00-12.00 – dyżur psychologa,
    • piątek w godz. 16.00-18.00 – dyżur prawnika.
  • Punkt informacyjno-konsultacyjnyprzy ul. Radzyńskiej 3 prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE – tel. 81 534 38 87, 509 222 972:
    • czwartek w godz. 16.00-18.00 – dyżur prawnika,
    • piątek w godz. 9.00-12.00 – dyżur psychologa.

Wykaz kolejnych placówek świadczących pomoc w zakresie objętym miejskim programem znajdziecie na stronie miasta lublin.eu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty