Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 kwietnia 2019 r.
20:13

Nie ma porozumienia, strajk nauczycieli trwa. Niepewność wokół matur

0 105 A A

Strajk nauczycieli trwa, bo związkowcom nie udało się w czwartek porozumieć z rządem w sprawie podwyżek. W tle sporu jest strach maturzystów – jeśli do najbliższej środy w ich szkołach nie odbędą się klasyfikacje, nie zostaną dopuszczeni do egzaminu dojrzałości

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nauczyciele strajkują od 8 kwietnia. W czwartek liczyli na to, że uda się wypracować porozumienie podczas kolejnych negocjacji z rządem. Zamiast zielonego światła do tysiączłotowej podwyżki usłyszeli propozycje zwiększenia czasu spędzanego przy tablicach o dwie godziny lekcyjne tygodniowo. W zamian rząd zaproponował podniesienie pensji zasadniczej nauczycieli dyplomowanych o ok. 125 zł netto i mniejszych kwot w przypadku nauczycieli na niższych stopniach awansu. Zmiany miałyby obowiązywać od września 2020 r.

– W tej sytuacji nie ma powodu do przerwania strajku – mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego i dodaje: – Decyzja dotycząca matur leży po stronie rządu.

– Apelujemy o zawieszenie strajku na czas matur – odpowiadała premier Beata Szydło i szef KPRM Michał Dworczyk.
Wielu strajkujących nauczycieli nie zgadza się na takie rozwiązanie. Pedagodzy z Lubelszczyzny robią jednak wszystko, co w ich mocy, żeby uczniowie nie stracili roku.

– Strajk powinien trwać aż do wywalczenia podwyżek, ale nie wolno nam działać kosztem uczniów. Tegorocznym maturzystom poświęciliśmy ostatnie trzy lata, żeby przygotować ich do egzaminu. Musimy umożliwić im przystąpienie do niego i rekrutację na uczelnie wyższe – mówi matematyczk z jednego z najlepszych lubelskich liceów.

Inni nauczyciele, z którymi w czwartek rozmawialiśmy, wypowiadali się w niemal identycznym tonie. Dlatego maturzystom wystawiono już oceny na koniec roku. Żeby można je było wpisać na świadectwa, niezbędne jest jednak przeprowadzenie klasyfikacji. Strajkujący nauczyciele nie mogą w niej brać udziału. Mimo to, w większości szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez miasto, klasyfikacje udało się przeprowadzić.

– Nie można było tego nie zrobić. To byłoby nieludzkie – uważa nauczyciel z VII Liceum Ogólnokształcącego.

Klasyfikacje przeprowadzono także m.in. w XXIII Liceum Ogólnokształcącym, XXVII Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego, czy Zespole Szkół Elektronicznych.

– Nie wiem, czy będzie kworum. Zwoływałem już raz radę, ale bez rezultatu. Ponownie zrobię to po świętach – mówi dyrektor jednego z lubelskich ogólniaków. – Nie mam pewności, ale mam nadzieję, że to się uda. Prywatnie popieram działania moich nauczycieli, ale mam nadzieję, że nie zrobią dzieciom krzywdy. Przecież można zawiesić strajk na jeden dzień, a potem do niego wrócić. Uważam, że to byłoby najuczciwsze.

Większość szkół zapowiada zwołanie rad na 24 kwietnia. Maturzyści kończą rok szkolny 26 kwietnia. Matury mają się rozpocząć 6 maja.

Strajk Uczniów przed siedzibą kuratorium w Lublinie

e-Wydanie

Komentarze 105

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
anka / 18 kwietnia 2019 o 20:33
+30
Czytając te napisy na transparentach i słuchając piosenek autorstwa strajkujących nie tylko nie dałabym im podwyżek, ale i zwolniła z pracy, bo nauczyciele to powinien być KTOŚ, a nie taki prymitywny kołek z płota. Uważam, że należy znieść wszystkie przywileje bez względu na branżę i płacić godziwe wynagrodzenie oraz od wszystkich pobierać składki i podatki (sędziowie, policjanci, wojsko, itd, itp.). Po 20 latach pracy wprowadzić jednorazowo dodatkowy urlop wypoczynkowy. Nauczycielowi zmienić etat z 18 na 40 godzin tygodniowo, ale tak, aby w ciągu tych godzin mógł przygotować się do lekcji, klasówek, a także sprawdzić prace domowe, sprawdziany, czy testy oraz odbyć spotkania z rodzicami. Dodatkowo należy zmienić system, aby nauczycielami byli ludzie, którzy się do tego nadają, więc szkołę należy oceniać nie przez pryzmat ilości uczniów, a jakości nauczania i przestać na siłę przeciągać z klasy do klasy.
Czytając te napisy na transparentach i słuchając piosenek autorstwa strajkujących nie tylko nie dałabym im podwyżek, ale i zwolniła z pracy, bo nauczyciele to powinien być KTOŚ, a nie taki prymitywny kołek z płota. Uważam, że należy znieść wszystkie przywileje bez względu na branżę i płacić godziwe wynagrodzenie oraz od wszystkich pobierać składki i podatki (sędziowie, policjanci, wojsko, itd, itp.). Po 20 latach pracy wprowadzić jednorazowo dodatkowy urlop wypoczynkowy. Nauczycielowi zmienić etat z 18 na 40 godzin tygodniowo, ale tak, aby ... rozwiń
Avatar
Ratownik 20 lat / 19 kwietnia 2019 o 08:51
+28
Ratownik medyczny za 2018 rok etat 44586 złotych. A teraz trochę rzeczywistości. Godz 7 rano rozpoczęcie dyżuru. Przegląd karetki uzupełnienie braków. Dźwięk tabletu Wyjazd zasłabnięcie. Na miejscu kobieta 66 lat leży w kałuży własnego moczu niedowład zaburzenia mowy udar mózgu Wykonanie badania szybka decyzja oddział udarowy. Zdanie pacjentki w szpitalu powrót. 10 minut na podstacji Dźwięk tabletu potrącany rowerzysta. Dojazd na miejsce chłopak 20-25 lat nieprzytomny rana płatowa na głowie nie oddycha zatrzymanie krążenia udrożnienie dróg oddechowych rurka intubacyjna resuscytacja leki trwa ocena rytmu leki resuscytacja ocena rytmu leki restauracja 40 minut na monitorze asystolia należy podjąć decyzję że nie żyje stres pot cieknie po plecach przerwać może jeszcze 10 minut myśli biegną po głowie decyzja 50 minut restauracji decyzja jeszcze godzina kończyny zgon. Wracamy na podstacje myjemy oskarżany sprzęt uzupełniamy. Sygnał tabletu leży. Jazda na miejscu pijany pluje w nas lecą bluzgi poprzedniego wyjazdu się już nie pamięta będzie wracał za jakiś czas w myślach może w snach Teraz muszę pomoc pijanemu mówię do niego nie reaguje próbuje mnie kopnąć wzywam policję na widok policjantów uspokaja się muszę go zbadać. Znów się pobudza jedną Żernica szeroka nie reaktywna myśl krwiak? Może wada wzroku muszę go zabrać leży na nosach struga moczu spływa po noszach na podłogę wymiotuje odwracam go na bok ściana w zygieinach. Wjeżdżam na SOR przekazuje pacjenta. Za dwie godziny kolega dzwoni że nie żyje. Sprzątamy myjemy ściany ambulansu nosze podłogę dezynfekcja . Może się uda wrócić Nie bóle brzucha na miejscu bolesna miesiączka luz nie musieli myśleć wywiad badanie zastrzyk dunia zapomniała kupić sobie leków a koleżanka nie wiedziała jakie jej kupić. Nie denerwuje się dla mnie taki wyjazd to relaks mózg odpoczywa Wracam wkładam obiad do mikrofali. Dzwonek tabletu duszność Ca płuc Sygnał pojechał Na miejscu kobieta 44 lata mąż dwójką dzieci oczy zapłakane kobieta w stanie agonalny na twarzach rodziny czaji się nadzieja. Jak powiedzieć rodzinie że już nic się nie da zrobić ze należy godnie pozwolić odejść z tego świata mąż rozumie dzieci nie stres myśli co ja mogę jeszcze w takiej sytuacji zrobić pytanie analiza decyzja. To tak wybiórczo Ale nie mam w pracy psychologa nie mam rocznego urlopu dla podratowania zdrowia nie mam 18 godz w tygodniu. Ale jest to mój świadomy wybór moja decyzja ci będę robił. I nauczyciel też miał wybór. I na go dalej tak jak ja. Jest jeszcze coś taniego jak etyka zawodowa Której się trzymam. I nawet jak nam wolne nie minę człowieka potrzebującego pomocy nawet brudnego zauważonego. Bo to jest mój zawód.
Ratownik medyczny za 2018 rok etat 44586 złotych. A teraz trochę rzeczywistości. Godz 7 rano rozpoczęcie dyżuru. Przegląd karetki uzupełnienie braków. Dźwięk tabletu Wyjazd zasłabnięcie. Na miejscu kobieta 66 lat leży w kałuży własnego moczu niedowład zaburzenia mowy udar mózgu Wykonanie badania szybka decyzja oddział udarowy. Zdanie pacjentki w szpitalu powrót. 10 minut na podstacji Dźwięk tabletu potrącany rowerzysta. Dojazd na miejsce chłopak 20-25 lat nieprzytomny rana płatowa na głowie nie oddycha zatrzymanie krążenia udrożnienie dróg o... rozwiń
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2019 o 20:35
+26
Kiedy słyszę jak bardzo ludzie Was popierają razem z uczniami to bebechy mi się przewracają. Z kim bym nie rozmawiał (A pracuje w firmie co najmniej 500 osób) każdy ma na ten temat zle zdanie. Ok. Walczycie o podwyżkę. Super. Każdy może. Ale Wy odrzucacie wszystko, wszystko. Zadna że strajkujących grup zawodowych nie dostała tego co by chciała, bo wiedzieli że to jest nierealne. Ale Wy nie, nie, nie. Pan przewodniczący steruje Wami jak pacynkami A Wy myślicie że on walczy o Was. Poza tym strajkujcie sobie, ale nie kosztem innych. Czy wy nie widzicie, że dezorganizujecie życie ludziom? Nikt się nie urodził nauczycielem. Zawsze można zmienić zawód. A to słowo,,powołanie " to już jest strasznie wyświechtane przez Was samych.
Kiedy słyszę jak bardzo ludzie Was popierają razem z uczniami to bebechy mi się przewracają. Z kim bym nie rozmawiał (A pracuje w firmie co najmniej 500 osób) każdy ma na ten temat zle zdanie. Ok. Walczycie o podwyżkę. Super. Każdy może. Ale Wy odrzucacie wszystko, wszystko. Zadna że strajkujących grup zawodowych nie dostała tego co by chciała, bo wiedzieli że to jest nierealne. Ale Wy nie, nie, nie. Pan przewodniczący steruje Wami jak pacynkami A Wy myślicie że on walczy o Was. Poza tym strajkujcie sobie, ale nie kosztem innych. Czy... rozwiń
Avatar
Galia / 18 kwietnia 2019 o 23:55
+25
Nauczyciele pokazują swoje paski z wysokością wynagrodzenia - ja wolałbym zobaczyć ich roczne rozliczenia podatkowe. To najbardziej wiarygodne źródło informacji na temat ich faktycznych zarobków.
 Jestem za. Jest wielu nauczycieli, którzy mając pełny etat 18 godzinny w jednej szkole mają tez dodatkowo pół etatu w innej szkole i jeszcze kolejne pół etatu w kolejnej. Czasu na to poświęcają nie więcej niż każdy inny pracownik nie będący nauczycielem a kasy conajmniej dwukrotnie więcej. Przy czy trzeba zazanaczyć że pensja nauczycielska jest zdecydowanie wyższa niż pracowników z porównywalnym wykształceniem w innych branżach. Nauczyciele mają jeszcze dodatki (np stażowe, urlopowe, trzynastki. nagrody jubileuszowe ) których nie uświadczysz w prywatnych spółkach. Jestem za tym, żeby nauczyciele tak samo jak inni pracownicy chodzili do pracy w szkole na 8 godzin dziennie. Niechby mieli w dalszym ciągu te swoje 18 godzin tygodniowo lekcji z uczniami ale pozostały czas niech spędzają w szkole. Niech będą do dyspozycji dyrekcji i uczniów. Niech w tym czasie sprawdzają klasówki (po co mają to robić w domu?), niech prowadzą zajęcia wyrównawcze dla słabszych ucznów (dlaczego uczniowie mają płacić za korki?) czy koła zainteresowań. Nauczyciele powinni dobrze zarabiać, nawet bardzo dobrze, ale niech będą to nauczyciele z prawdziwego zdarzenia a nie z przypadku. Niech karta nauczyciela nie chroni przed zwolnieniem z pracy belfrów miernych , bez ambicji , bez zaangażowania w nauczanie.
 Jestem za. Jest wielu nauczycieli, którzy mając pełny etat 18 godzinny w jednej szkole mają tez dodatkowo pół etatu w innej szkole i jeszcze kolejne pół etatu w kolejnej. Czasu na to poświęcają nie więcej niż każdy inny pracownik nie będący nauczycielem a kasy conajmniej dwukrotnie więcej. Przy czy trzeba zazanaczyć że pensja nauczycielska jest zdecydowanie wyższa niż pracowników z porównywalnym wykształceniem w innych branżach. Nauczyciele mają jeszcze dodatki (np stażowe, urlopowe, trzynastki. nagrody jubileuszowe ) których... rozwiń
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2019 o 20:35
+24
Gdyby rodzice wycofali dokumenty dzieci ze szkół, to problem sam by się rozwiązał: szkoły do likwidacji, nauczyciele 3 miesięczne wypowiedzenie, odprawa i sio! Na to miejsce przyjdą młode, po studiach, te wyszydzane kasjerki ze sklepu. Im będzie się chciało pracować.
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2019 o 20:29
+23
Nauczyciele pokazują swoje paski z wysokością wynagrodzenia - ja wolałbym zobaczyć ich roczne rozliczenia podatkowe. To najbardziej wiarygodne źródło informacji na temat ich faktycznych zarobków.
Avatar
I co dalej? / 19 kwietnia 2019 o 09:32
+20
Moim skromnym zdaniem to nauczyciele "oblali " egzamin z wychowania obywatelskiego, patriotyzmu, zachowania szacunku do innych, do siebie, ze zwykłej ludzkiej uczciwości. Uczniowie i społeczeństwo stawia wam "pałę". Ciężko będzie wam nadrobić te straty. Uczeni z was ludzie, a mimo to daliście się wmanipulować w polityczną wojnę przeciwko społeczeństwu. Czy współczuć wam?, a czy współczujecie ofiarom amber gold?
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2019 o 20:56
+20
Dość tego cyrku nauczycieli. Wykorzystujecie dzieci do walki. Tym ruchem straciliście szacunek. Jesteście grupą mocno uprzywilejowaną. PO- lityczny protest. Broniarz to komunistyczny aparatczyk na usługach PO. Nauczyciele ruszcie mózgami daliście się wciągnąć w politykę kosztem uczniów.
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2019 o 20:42
+20
Gdzie są obrońcy KONSTYTUCJI ?????? Łamana jest ona od kilku już dni a KODowcy śpią !!!!! Pobudka, ograniczany jest dostęp do oświaty nie przez rząd tylko przez strajkujących, którzy odrzucają wszystko bo ......No właśnie bo mają odrzucać bo chodzi o zniszczenie rządu który został wybrany w końcu przez WIĘKSZOŚĆ narodu polskiego.
Avatar
Janusz / 18 kwietnia 2019 o 20:36
+20
Zaraz, zaraz a przecież dyrektorzy wielu szkół krzyczą, że podwójny rocznik, nie da się wszystkich uczniów pomieścić  to teraz chcą jeszcze jeden rok dokładać?
Avatar
ja / 23 kwietnia 2019 o 20:07
+1
Zrzucenie na nauczycieli odpowiedzialności za stan oświaty jest karygodne. Żadnej odpowiedzialności ze strony Rządu. To jest skandal!
 Skandal to pogrywanie dziećmi. Podpisaliście umowy o pracę w których są warunki, zgodziliście się na nie a teraz jakiś problem?
Avatar
Lubelanka / 23 kwietnia 2019 o 14:20
-2
Zrzucenie na nauczycieli odpowiedzialności za stan oświaty jest karygodne. Żadnej odpowiedzialności ze strony Rządu. To jest skandal!
Avatar
ja / 20 kwietnia 2019 o 16:19
+6
Na biednej Ukrainie nauczyciele już wkrótce mają zarabiać 4000 i to DOLARÓW!!!!, a  BOGATA ponoć POLSKA nie chce dać nauczycielom 1000 (ZŁ!!!!) podwyżki. Schetyna zotań premierem i zrób z PISem porządek. WOLNE SĄDY, WOLNE WYBORY, WOLNA POLSKA!
 Nie zanosi się żeby premierem ta miernota z przerośniętym ego została, wogóle ta opcja poparcia nie ma. A skoro tak dobrze na ukrainie płacą to może się tam zatrudnij? Przecież to niedaleko.....
Avatar
nauczycielka z Lublina / 20 kwietnia 2019 o 13:02
-6
Na biednej Ukrainie nauczyciele już wkrótce mają zarabiać 4000 i to DOLARÓW!!!!, a  BOGATA ponoć POLSKA nie chce dać nauczycielom 1000 (ZŁ!!!!) podwyżki. Schetyna zotań premierem i zrób z PISem porządek. WOLNE SĄDY, WOLNE WYBORY, WOLNA POLSKA!
Avatar
Fizyczny / 20 kwietnia 2019 o 12:55
-1
Skończyć z przywilejami niech się w końcu wezmą do roboty
Avatar
Nl dyplomowany / 20 kwietnia 2019 o 08:02
0
Przy podzieleniu rocznego dochodu z PIT przez 12  wyszlo mi 5tys  miesiecznie. Oczywiscie bez doliczania 500+ Nie strajkuje, sumienie mi nie pozwolilo.
Avatar
rodzic / 20 kwietnia 2019 o 07:58
+2
Strajkujcie strajkujcie ale grosza za to nie dostaniecie/ albo 50% cała ręka to 100%/.
Avatar
Asd / 20 kwietnia 2019 o 07:38
+5
Strajkujecie bo jesteście w budżetówce, u prywaciarzy tam nikt nie strajkuje mimo iż ludzie pracują ciężej i dłużej
Avatar
Zwykły obywatel / 20 kwietnia 2019 o 07:31
+5
Jestem ciekawy co by było gdyby strajkować zaczęli piekarze tak ze dwa tygodnie???
Avatar
Hurcanan / 20 kwietnia 2019 o 07:24
+5
Maturzyści z Tczewa zaśpiewali swoim nauczycieliom "Życie jest nie tylko po to by brać..."
Zobacz wszystkie komentarze 105

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Trąba powietrzna w woj. lubelskim. Pozrywane dachy, zniszczone domy [zdjęcia]
Alarm24@dziennikwschodni.pl
galeria

Trąba powietrzna w woj. lubelskim. Pozrywane dachy, zniszczone domy [zdjęcia] 125 5

Trąba powietrzna przeszła przez gminę Wojciechów i pozrywała dachy w domach i budynkach gospodarczych. Na razie nie wiadomo jednak, jak duże są straty.

Zawsze klasyka: "Kameralnie" w DDK Węglin
23 maja 2019, 19:00

Zawsze klasyka: "Kameralnie" w DDK Węglin 0 0

Przed nami kolejna odsłona cyklu "Zawsze klasyka" w DDK Węglin (ul. Judyma 2a). 23 maja o godz. 19 odbędzie się koncert "Kameralnie" ukazujący twórczość Stanisława Moniuszki.

LUK Politechnika Lublin ma nowego zawodnika

LUK Politechnika Lublin ma nowego zawodnika 0 0

Lubelski beniaminek kompletuje skład na sezon 2019/2020. Nowym zawodnikiem będzie przyjmujący Lechii Tomaszów Mazowiecki 27-leni Paweł Rusin

Furiat z siekierą rzucił się na policjantów. Wcześniej rozbił szyby w aucie, zniszczył mieszkanie
galeria

Furiat z siekierą rzucił się na policjantów. Wcześniej rozbił szyby w aucie, zniszczył mieszkanie 8 4

Pijany mężczyzna rzucił się z siekierą na mundurowych. Wcześniej jeździł samochodem i uszkodził ciężarówkę sąsiada.

Wybory 2019: Kto trafi do Parlamentu Europejskiego? Prognoza wyników
Prognoza

Wybory 2019: Kto trafi do Parlamentu Europejskiego? Prognoza wyników 1 10

Najwięcej mandatów otrzyma Koalicja Europejska, drugie w kolejności będzie Prawo i Sprawiedliwość, a podium zamknie Wiosna Roberta Biedronia – wynika z prognozy wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego przygotowanej przez portal stanpolityki.pl.

Czy dzisiaj znowu będzie padać? Aktualny stan pogodowy na Lubelszczyźnie

Czy dzisiaj znowu będzie padać? Aktualny stan pogodowy na Lubelszczyźnie 6 1

Od godz. 11 ponownie możemy się spodziewać burz z opadami deszczu - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Miejscami może także sypać grad.

Lubelskie inwestuje w najmłodszych

Lubelskie inwestuje w najmłodszych 0 0

Nowoczesne sale, pomoce naukowe i program dostosowany do potrzeb najmłodszych to przyszłość lubelskich przedszkoli. Edukacja dzieci jest jednym z priorytetów władz województwa, dlatego inwestycje zakrojono na szeroką skalę. W ramach działania 12.1 Edukacja przedszkolna Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego ogłoszono dotychczas 3 konkursy, w których na realizację projektów przeznaczono ponad 100 milionów złotych. Blisko 2040 placówek a w nich przeszło 4,2 tys. dzieci zostało objętych wsparciem. W kwietniu podpisano 25 umów na dofinansowania, dzięki którym w kolejnych miejscowościach przedszkola zmienią się na lepsze.

Nagi 18-latek biegał po rynku, a potem jeździł rowerem. Założył się o...

Nagi 18-latek biegał po rynku, a potem jeździł rowerem. Założył się o... 9 15

Nagi i pijany 18-latek biegał po zamojskim rynku. Wsiadł również na rower i jeździł nim po płycie. Okazało się, że zrobił to by wygrać skrzynkę piwa.

Zderzenie trzech samochodów. Pięć osób trafiło do szpitala

Zderzenie trzech samochodów. Pięć osób trafiło do szpitala 5 0

Pięć osób trafiło do szpitala po zderzeniu trzech aut w miejscowości Tuligłowy (pow. krasnostawski).

Rewolucja w TBV Starcie Lublin?

Rewolucja w TBV Starcie Lublin? 0 4

W TBV Starcie Lublin może dojść do sporych zmian. Zagrożona jest m.in. posada trenera Davida Dedka na miejsce którego przymierzany jest Artur Gronek

Lublin: Ten lokal nie miał szczęścia do wynajmujących. Teraz będzie tu "Spiżarnia smaku"

Lublin: Ten lokal nie miał szczęścia do wynajmujących. Teraz będzie tu "Spiżarnia smaku" 57 1

Lokal przy ul. Dominikańskiej 5 nie miał szczęścia do wynajmujących. Restauratorzy zmieniali się regularnie. Teraz adres upodobały sobie dwie przedsiębiorcze kobiety, które chcą zadbać o wyborny smak tego miejsca

Odszkodowania od Kościoła dla ofiar pedofilii wśród duchownych? Sondaż IBRiS

Odszkodowania od Kościoła dla ofiar pedofilii wśród duchownych? Sondaż IBRiS 0 19

Aż 70% Polaków jest za wypłacaniem przez Kościół odszkodowań dla ofiar księży-pedofilii – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie RMF FM i Dziennika Gazeta Prawna.

Janusz Radwański i Maciej Melecki w Dosłownej
23 maja 2019, 19:00

Janusz Radwański i Maciej Melecki w Dosłownej 0 0

Księgarnia Dosłowna (ul. Peowiaków 12) zaprasza na spotkanie autorskie z poetami Januszem Radwańskim i Maciejem Meleckim. Wydarzenie będzie miało miejsce 23 maja o godz. 19.

To pierwszy taki przypadek w Polsce. Zdarza się raz na 4,7 mld ciąż na świecie
film

To pierwszy taki przypadek w Polsce. Zdarza się raz na 4,7 mld ciąż na świecie 15 4

Kraków. W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie na świat przyszły sześcioraczki. Niemowlęta urodziły się przez cesarskie cięcie. To pierwszy taki przypadek w Polsce.

Piaskownica gnije, drabinki pleśnieją, a dzieci się bawią
alarm24

Piaskownica gnije, drabinki pleśnieją, a dzieci się bawią 0 7

W ciągu miesiąca 15 placów zabaw w gminie Lubycza Królewska zostanie wyremontowanych. Burmistrz obiecuje, że natychmiast zajmie się sprawą, chociaż gminna kasa świeci pustkami

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.