Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 maja 2018 r.
15:28

Nie tylko studnia. Nowe odkrycia przy Bramie Krakowskiej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Fragmenty muru, który może być starszy od samej Bramy Krakowskiej odkryto podczas prac związanych z przebudową deptaka i pl. Łokietka. Teraz trzeba będzie przeprowadzić dokładne badania. Dziś pobrano też próbki z dna odkrytej w obok studni

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stare mury znaleziono po prawej stronie Bramy Krakowskiej (patrząc od strony deptaka). Dla archeologów była to niespodzianka. – Trzeba to zbadać – mówi Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków. – Jeżeli jest to mur związany z czymś co poprzedzało Bramę Krakowską, to może być bardzo ciekawe. Ten wykop trzeba poszerzyć.

Nie będą to jedyne badania, które mają być prowadzone na pl. Łokietka. W planie jest też szereg odwiertów, które mają dostarczyć informacji o przeiegu fosy. – Wiemy z badań, że miała 5 m szerokości – mówi Kopciowski. – Kopać nie będziemy, bo nie ma na to czasu, uzyskamy to samo za pomocą odwiertów.

Dzisiaj przeprowadzono badania dna studni odkrytej koło Bramy Krakowskiej na granicy jezdni i chodnika ul. Królewskiej. Do środka opuścili się strażacy z grupy wysokościowej. Z dna pobrali próbki gruntu. – Zrobiliśmy, co mogliśmy. Dokładne badania trzeba by zlecić na zewnątrz, a to kosztuje tysiące złotych – stwierdza Rafał Niedźwiadek, archeolog nadzorujący prace na deptaku i pl. Łokietka.

Dzisiaj zapadły też wstępne ustalenia co do przyszłości studni. Rozczarowani mogą być ci, którzy liczyli na to, że studnia pozostanie otwarta, zabezpieczona kratą i że będzie można do niej zaglądać lub krzyknąć i nasłuchiwać echa. Nic z tych rzeczy.

– Studnia wchodzi w drogę, nie może pozostać otwarta – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów, która w Urzędzie Miasta nadzoruje przebudowę deptaka i okolic Bramy Krakowskiej. Dlatego otwór ma być zakryty, a na nim ułożona będzie nowa nawierzchnia.

– Chcemy jednak na podstawie starych zdjęć wykonać kopię nadziemnej części fontanny. Chcemy ją umieścić tuż obok, przy Bramie Krakowskiej – zapowiada Szczepańska. Nie zanosi się na to, by żeliwna pompa z kołowrotem stanęła tutaj wraz z zakończeniem przebudowy placu.

Wstępnie wiadomo też, że w nowej nawierzchni uwidoczniony ma być przebieg odkopanego podczas prac barbakanu, którego obecność nie jest dla archeologów żadnym zaskoczeniem.

Pozostałe informacje

Motor Lublin kontra Zagłębie Lubin. Będzie więcej autobusów dla kibiców

Motor Lublin kontra Zagłębie Lubin. Będzie więcej autobusów dla kibiców

W niedzielę - 18 maja - piłkarze Motoru Lublin podejmuja u siebie piłkarzy z Lubina. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zadba o kibiców i po meczu podstawi więcej autobusów.

Wielokrotnie ten krucyfiks przykuwał mój wzrok i nie dawał mi spokoju - mówi Maria Serafinowicz

Niezwykła historia krucyfiksu z kościoła św. Michała, który możemy oglądać w Wieży Trynitarskiej

Badania stratygrafii, badania pigmentów, badania użytych spoiw, badania dendrologiczne i dendrochronologiczne. W końcu zrobiono badania tomograficzne, pokazujące strukturę wewnętrzną rzeźby i stan pierwotnej warstwy polichromii – Rozmowa z Marią Serafinowicz, konserwatorem zabytków, dzięki której możemy oglądać gotycki krucyfiks z kościoła św. Michała w Wieży Trynitarskiej.

Tak dobrej pogody, jak w zeszłym roku (na zdjęciu pole w Pachnolowi) w tym sezonie nie ma. Tegoroczny jest znacznie chłodniejszy z przymrozkami, które zniszczyły część plonów. Owoców z lokalnych plantacji będzie mniej
rolnictwo

W tym roku truskawek będzie znacznie mniej. Plantatorzy liczą straty

Tegoroczny sezon nie będzie udany - przyznają plantatorzy truskawek z powiatu puławskiego. Głównym powodem są przymrozki, które niszczą zbiory. Nie pomaga dość chłodny i deszczowy maj, a także import tańszych owoców z zagranicy.

Bartosz Zmarzlik i koledzy z Orlen Oil Motoru walczą o wygraną na PGE Narodowym [ZDJĘCIA]
galeria

Bartosz Zmarzlik i koledzy z Orlen Oil Motoru walczą o wygraną na PGE Narodowym [ZDJĘCIA]

Na stadionie PGE Narodowym kibice emocjonują się 2025 Orlen Oil FIM Speedway Grand Prix

Muzeum na Zamku Lubelskim
galeria

Noc Muzeów w Lublinie: Co jeszcze można zobaczyć?

Muzeum na Zamku Lubelskim będzie czynne aż do północy. Muzeum Wsi Lubelskiej do godziny 23. A ostatnia grupa na Wieżę Trinitarską wyruszy o 22. Co jeszcze można zwiedzić w Lublinie podczas Nocy Muzeów, w sobotę, 17 maja?

Świdniczanka poprawiła w sobotę swoje szanse na utrzymanie

Arcyważna wygrana Świdniczanki w Lubaczowie

Duży krok w stronę utrzymania zrobiła w sobotę Świdniczanka. Piłkarze trenera Łukasza Gieresza pokonali na wyjeździe beniaminka z Lubaczowa 2:0 i mają teraz tyle samo punktów, co Pogoń-Sokół – 30.

Lublin nie spał! Zobacz nocne szaleństwa w Klubie 30
Foto
galeria

Lublin nie spał! Zobacz nocne szaleństwa w Klubie 30

To była noc pełna tańca, świateł i najlepszych wibracji! Klub 30 znów pokazał, jak robi się imprezy z prawdziwego zdarzenia. Ekipa dopisała, parkiet się palił, a DJ nie dał nikomu usiąść nawet na chwilę. Co tu dużo mówić, było grubo! Zobacz naszą fotogalerię i przekonaj się, kto rozkręcał tę noc na maxa. Może złapaliśmy Cię w kadrze?

Drożdże w kosmosie, czyli polskie eksperymenty na ISS

Drożdże w kosmosie, czyli polskie eksperymenty na ISS

Co jeść podczas kosmicznych podróży? „Yeast TardigradeGene” to jeden z 13 eksperymentów w ramach polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS. Już w czerwcu przeprowadzi je dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Partia leku przeciwbólowego wycofana ze sprzedaży

Partia leku przeciwbólowego wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) poinformował o wycofania z rynku partii leku przeciwbólowego. Powodem jest „zanieczyszczenia ciałem obcym”.

Wojciech Kalinowski napsuł w sobotę obrońcom KS Wiązownica mnóstwo krwi

Avia nadal w formie, KS Wiązownica rozbity w Świdniku

Trwa dobra passa drużyny Wojciecha Szaconia. Po porażce ze Starem Starachowice Avia Świdnik zanotowała właśnie siódmy mecz z rzędu bez porażki. W sobotę rozbiła u siebie KS Wiązownica 5:0.

Zabytki z Lubelskiego z szansą na prestiżowe wyróżnienie

Zabytki z Lubelskiego z szansą na prestiżowe wyróżnienie

Brama Lwowska, aleja kasztanowa, pałace, synagogi i dawne stajnie – lubelskie zabytki zyskują nowe życie i uznanie w całej Polsce. Sześć obiektów z województwa lubelskiego znalazło się na liście nominowanych w tegorocznym konkursie „Zabytek Zadbany”, który od pięciu dekad promuje najlepsze praktyki opieki nad dziedzictwem kulturowym.

Tego nie wyprodukujesz w laboratorium. Podziel się krwią i uratuj czyjeś życie
HARMONOGRAM

Tego nie wyprodukujesz w laboratorium. Podziel się krwią i uratuj czyjeś życie

Krew jest lekarstwem, którego nie da się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych. Dlatego tak ważne jest dzielenie się nią. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza na cotygodniowe akcje oddawania krwi. Zwłaszcza że zaczyna się sezon wakacyjny i w magazynach zaczynają się braki.

Wybory prezydenckie: pierwsza tura w niedzielę, 18 maja

Od początku ciszy wyborczej odnotowano 15 wykroczeń. Dwa przypadki dotyczą posłów

Od początku ciszy wyborczej odnotowano 15 wykroczeń, które zostały popełnione na terenie całego kraju, głównie w internecie – informuje policja.

Noc Muzeów 2024

Noc Muzeów 2025: Atrakcje, zwiedzanie i niezwykłe eksponaty (program)

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce? Muzeum Narodowe na Zamku? A może Muzeum Wsi Lubelskiej? Przed nami noc, podczas której nikt nie śpi, bo wszyscy ustawiają się w kolejkach przed muzeami i instytucjami kultury.

Zdjęcie udostępnione przez Vatican Media. Papież Leon XIV podczas audiencji z członkami Fundacji „Centesimus Annus Pro Pontifice” w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie, w sobote, 17 maja

Ostatnie przygotowania do niedzielnej inauguracji pontyfikatu Leona XIV

W Watykanie i w całym Rzymie trwają przygotowania do niedzielnej uroczystej mszy inaugurującej pontyfikat papieża Leona XIV. Oczekuje się, że udział w niej weźmie około 250 tysięcy osób i 200 oficjalnych delegacji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

sprzedam działkę nad Jeziorem Piaseczno

Lublin

420 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

32,00 zł

Różne -> Sprzedam

kurek

ZAMOŚĆ

36,00 zł

Różne -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Różne -> Sprzedam

ruras

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty