Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 marca 2018 r.
21:01

"Niemiecka jakość gwarantowana". Kontrowersyjna czy po prostu wyrazista wystawa w IPN?

0 61 A A

"Niemiecka jakość gwarantowana” – brzmi angielski napis pod zdjęciem bramy wjazdowej do obozu w Birkenau. To jeden z plakatów znajdujących się na wystawie w lubelskim IPN. Instytut kontrowersyjną ekspozycję określa tylko jako „wyrazistą”. Autor uważa zaś, że jeśli prace wywołują kontrowersje, to ich powstanie tym bardziej było uzasadnione.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wystawa plakatów Wojciecha Korkucia „Lublin zaKorkowany” jest elementem festiwalu filmów dokumentalnych VI Lubelska Retrospektywa „Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci. Przywracamy pamięć 1939-1989”. Zobaczyć można na niej m.in. plakat zestawiający ze sobą loga niemieckich marek samochodów Mercedes i Volkswagen razem ze swastyką i podpisem Made in Germany.

Jest też plakat pokazujący bramę prowadzącą do obozu Auschwitz-Birkenau gdzie zamiast napisu „Arbeit macht frei” znajduje się „Welcome to Germany”, czy też plakat na którym w trupią czaszkę wpisana jest podobizna Władimira Putina z napisem „Achtung Russia!” ze stylizowanym znakiem SS.

– Jestem zaskoczony. Takie plakaty nie mają nic wspólnego z żołnierzami niezłomnymi, o których miało mówić wydarzenie. Nie mają też nic wspólnego z historią Polski do 1989 r., bo przecież Putina wtedy nie było. Pojawiającej się kwestii reparacji niemieckich także – mówi proszący o anonimowość lubelski wykładowca zajmujący się stosunkami międzynarodowymi. Podobnych opinii zebraliśmy więcej. Nikt jednak nie zgodził się na oficjalną wypowiedź. – Według mnie to bardzo kontrowersyjny plakacista i bardzo kontrowersyjna wystawa. Według mnie IPN nie jest miejscem na prezentowanie takich prac.

Pracownicy lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej nie mają sobie jednak nic do zarzucenia. – Jak dotąd, do lubelskiego IPN nie napływały negatywne sygnały w sprawie ekspozycji, wręcz przeciwnie: wiele osób przekazywało nam informacje o tym, że pozytywnie odbierają plakaty – podkreśla Dawid Florczak, asystent prasowy IPN w Lublinie.

– Wystawę z pewnością można nazwać bardzo wyrazistą, ale nie ksenofobiczną. Plakaty, które tam się znajdują odnoszą się do historii najnowszej, jak m.in. te z wizerunkami żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Florczak dodaje, że Wojciech Korkuć był wielokrotnie doceniany i nagradzany w polskich i zagranicznych konkursach na plakaty artystyczne i reklamowe.

Sam autor także nie widzi problemu. – Jeżeli ktoś się doszukuje „antyniemieckości” w plakacie z 2013 roku „Made in Germany” to tylko potwierdza słuszność i sensowność powstania tego plakatu. Plakat ten właściwie jest obojętny w swojej wymowie i ma charakter edukacyjny. Nie jest ani anty i nie jest pro! Właściwie stwierdza pewien banał, który jest oczywistością – ale jak się okazuje wywołuje oburzenie. Oburzenie, które jest bardzo symptomatyczne i wskazuje na elementarne braki w edukacji – uważa.

– Plakat „Achtung Russia!” powstał w 2014 i był protestem przeciwko imperialistycznej polityce i agresywnym działaniom Rosji na Ukrainie, a wcześnie w Gruzji. Jeżeli ktoś widzi w tym plakacie „antyrosyjskość” to bardzo proszę zauważyć ze jest ona bardzo mocno spersonalizowana do jednej znanej postaci.

Pełny komentarz autora wystawy

Jeżeli ktoś sie doszukuje “antyniemieckości” w plakacie z 2013 roku “Made in Germany” to tylko potwierdza słuszność i sensowność powstania tego plakatu. Plakat ten właściwie jest obojętny w swojej wymowie i ma charakter edukacyjny. Nie jest ani anty i nie jest pro! Właściwie stwierdza pewien banał, ktory jest oczywistościa - ale jak sie okazuje wywołuje oburzenie. Oburzenie, które jest bardzo symptomatyczne i wskazuje na elementarne braki w edukacji.

Plakat stwierdza bliską zależność między zbrodniczą, lewicową, partyjną organizacją niemiecką NSDAP (Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników) symbolizowaną górnym znakiem a dwoma współczesnymi wielkimi niemieckimi koncernami samochodowymi. Bez tej zależności zarówno NSDAP i koncerny by nie istniały!

Marka Volkswagen to “dziecko” epoki niemieckiego socjalizmu narodowego. Sam Adolf Hitler poprosił Ferdynanda Porsche o pomysł na “samochód dla ludu” (Volkswagen) w kształcie żuka. Z koleji Mercedes-Benz to ulubiona repezentacyjna marka Adolfa Hitlera. Produkwała też cieżarówki na potrzeby wojny. Oba koncerny zbudowały swoję dzisiejsze potęgi gigantów motoryzacyjnych na produkcji wojskowej na rzecz zbrodniczej, ludobójczej III Rzeszy Niemieckiej korzystając z pracy niewolniczej więzniów z obozów koncentracyjnych.

Znaki na plakacie nawiazujące formą do dwóch znanych niemieckich koncenów motoryzacyjnych to tylko dwa przykłady a temat jest dużo szerszy. Kokosy na ludobójstwie robiła w dla III Rzeszy Niemieckiej firma Bayer znana dziś z produkcji Aspiryny. Bayer i BASF wchodziły w skład IG Farben - producenta paliwa i materiałów wybuchowych ale również Cyklonu B. Bez IG Farben Hitler nie mógłby prowadzić wojny. IG Farben był głównym sponsorem NSDAP. Bayer finansował również i nadzorował „pracę” słynnego doktora Josefa Mengele -„anioła śmierci” z Auschwitz. Personel obozów koncentracyjnych w tym Auschwitz, był ubezpieczony przez dzisiejszego giganta finansowego czyli firmę Allianz, która również sponsorowała NSDAP. Prestiżowa dziś firma Hugo Boss swój majątek zbiła na dostawach mundurów dla zbodniczej niemieckiej armii. A sam Hugo Boss zasłyną projektami mundurów dla SS i SA.

Lista znanych firm, które zarabiały na Holocauscie Żydów, Polaków i innych narodów jest zancznie dłuższa m.in.: BMW ( produkcja broni i silników dla Lufwaffe), Siemens (cześci dla pocisków V-1 i V-2) Opel (ciężarówki), Audi (wczesniej Horch), Dr. Oetker (zaopatrzenie dla SS), Puma i Adidas (bracia Dassler należeli do NSDAP i produkowali pancerzownice Panzerschreck), IBM (maszyny sortujące w obozach koncentracyjnych) a także Genaral Electric, Agfa, Mielle, Bosch, MAN, RWE i inne.

Tak też myślę ze należy te wątki w plakatach rozwinąć w pewien cykl bo temat jest potężny do zakomunikowania.... Bo ludzie nie wiedzą co kupują!

Państwo Niemieckie dysponując potężną machiną wojenną doprowadziło do najwiekszego w dziejach świata barbarzyństwa, okrucieństwa, ludobójstwa i dewastacji w Europie czym była II wojna światowa. Polska poniosła najwieksze w swojej historii straty ludnościowe i gospodarcze. Do tych strat odnoszą się plakaty domagające się należnych Polsce odszkodować i zadośćuczynienia czyli reparacji. W relacjach polsko-niemieckich nie ma ważniejszej sprawy od 1 września 1939. Jezeli Polska nie będzie się domagać tych reparacji to daje przyzwolenie na bezkarne rujnowanie, grabierz i mordowanie obywateli Państwa Polskiego. To jest kwestia podstawowych praw człowieka i praw suwerennego narodu. Niemcy za swoje zbrodnie wypłaciły reparacje kilkunastu państwom. Polska w tej materii jest nadal dyskryminowana.

Reaparacje dla Polski od Niemców to nie jest tylko kwetia finansowa, ale również chodzi o należny nam szacunek. Nikt nie będzie nas szanować jeżeli my sami nie będziemy się tego szacunku domagać. Jestemy to winni polskim ofiarom II wojny światowej ale jest to też ważne dla przyszłych pokoleń Polaków. Jeżeli ktoś tych podstawowych spraw nie dostrzega albo nie chce dostrzec to znaczy, że nadal jest mentalnym niewolnikiem, niedouczonym ignorantem albo zwykłym folksdojczem, których zresztą niestety nie brakuje. A jezeli ktoś twierdzi, że domaganie się przez Polskę reparacji od Niemiec popsuje relacje z tym państwem to się myli o 180 stopni.

Wprost przeciwnie - wypłacenie reparacji wreszcie te relacje naprawi i uporządkuje. W tej kwestii wystarczy przyjrzeć się dzisiejszym doskonałym i przyjacielskim relacjom państawa niemieckiego z państwami, ktrórym Niemcy reparacje wypłaciły np. z Francją czy Izraelem - pomimo faktu, że państwo Izrael w czasie wojnie nawet nie istniało. Dzisiejsze Niemcy są sukcesorem III Rzeszy. Dziesiejsze niemieckie światowe koncerny zbudowały swoje potegi kosztem masakry i zagłady narodów w Europie. Zrabowane w Polsce dzieła sztuki nadal wiszą w niemieckich domach i muzeach. Jeżeli ktoś twierdzi że domaganie się reparacji jest działaniem antyniemieckim to tak na prawdę popiera barbarzyństwo III Rzeszy, z którego sukcesor sie nie rozliczył. A podobno sukcesor przyznaje się do odpowiedzialności ze skutki II wojny światowej. Więc trzeba tę odpowiedzialność wyegzekwować formalnie: Germans! You have to pay fot that!

Plakat „Achtung Russia!” powstał w 2014 i był protestem przeciwko imperialistycznej polityce i agresywnym działaniom Rosji na Ukrainie a wcześnie w Gruzji. Jeżeli ktoś widzi w tym plakacie „antyrosyjskość” to bardzo proszę zauważyć ze jest ona badzo mocno spersonalizowana do jednej znanej postaci. Rosja przez ostatnie 18 lat jest mocno trzymana twardą reką dyktatora, który uwikłał Rosję w wiele konfliktów miedzynarodowych, który sprawuje władzę metadami faszystowskimi i który Rosję pcha w kierunku państwa bandyckiego.

Ten szkolony w KGB bantyta odkurzył na nowo w Rosji kult Stalina i nawet nie ukrywa swoich zamiarów twierdząc: „Najwiekszą katastrofą XX wieku był rozpad Związku Sowieckiego”. O prawdziwych i udokumentowanych zbrodniach tego despoty dowiemy się tradycyjnie po odsunięciu go od władzy czyli prawdopodobnie kiedy dokończy żywota. W tej chwli ta wiedza jest wyrokiem śmierci dla wiedzącego. Ten plakat to protest przeciwko rządom dyktatorskim, które przede wszystkim zagrażają w pierwszym rzędzie obywatelom samej Rosji. Czy to jest antyrosyjkie czu może prorosyjkie?

Plakat z cytatem Marszałka Piłsudskiego: „Wam kury szczać prowadzać....” nie był plakatem przeciwko opozycji. Jeżeli już to był plakatem antyrządowym. Plakat powstał na początku 2011 i był protestem przeciwko metodom sprawowania władzy przez ówczesną ekipię rządową. Z dzisiejszej perspektywy wiemy ze były to rządzy „państwa teoretycznego” i były właściwie antypaństwowe. Słuszność tezy zawartej w plakacie potwiedzają pózniejsze wydarzenia. To wtedy doprowadzono do upadku polskie stocznie a blisko upadku był LOT, PKP, PŻM i inne państwowe przedsiebiorstwa.

Sposób rządzenia najlepiej obrazują afery: m.in. afera hazardowa, afera reprywatyzacyjna, afera Amber Gold. Jedno wielkie złodziejstwo o brak odpowiedzialności za cokolwiek. Dziś ten plakat właściwie może dotyczyć opozycji bo to ta sama formacja polityczna. Obecnie ta formacja jeszcze bardziej obnażyła skalę swojej patologii, nihilizmu i antypaństwowości. Partia ta niezależnie czy rządzi czy jest w opozycji nadaje się najlepiej do tego na co wskazuje Marszałek Piłsudski. Ale nie ma pewności czy to kurom nie zaszkodzi.

Z poważaniem,

Wojciech Korkuć

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 61

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 marca 2018 r. o 23:10
+3
Pan od plakatów wszystko już wyjaśnił, jakie to wszystko proste i logiczne. Ciekawe jakimi samochodami jeździ obecna władza i jakie koncerny wspiera?
Avatar
Gość / 11 marca 2018 r. o 21:26
+3
Bardzo trafny plakat ten z logo vw i mercedesa. Polacy uwielbiają niemieckie samochody. Teraz także pokochali faszyzm. Wszysko sie zgadza.
Avatar
Gość / 11 marca 2018 r. o 21:19
+3
Ipn dba o to zeby nienawidzić inne narodowosci, to świetna zachęta, moze nawet trzeba wziąć odwet
Avatar
Gość / 11 marca 2018 r. o 21:13
+3
Autorzy zapewne gardzą niemiecką motoryzacją i nie jeżdżą niemieckimi autami.
Avatar
Gość / 13 marca 2018 r. o 13:05
+2
Skoro p.Korkuć potrzebował aż tak długiego uzasadnienia,to znaczy,że plakaty wiedzy nie przekazują Dla mnie ( krewnej Polakow,ktorzy zamordowani zostali w KL.Auschwitz )te plakaty świadczą o braku wyczucia,braku empatii dla ofiar. W.K. jest osobą w obejściu b.nietaktowną (poznałam go-Wataha) o rozdętym ego i parciu na szkło. Jest znany nie ze względu na talent, lecz przyklejanie sie do ludzi ważnych, ktorych poparcie uzyskuje.Typowy skandalista,bez hamulców by zaistnieć.
Avatar
Gość / 13 marca 2018 r. o 12:10
+2
Panie Korkuciu, jakim prawem ubliża Pan inteligencji Polaków, twierdząc, że potrzebują Pańskiej banalnej (jak słusznie sam Pan zauważył) "tfu!rczosci" w celach edukacyjnych? Nie potrafimy czytać? Pańskie "prace" nie są kontrowersyjne, edukacyjne, ani "obojętne". Pańskie "prace" są po prostu słabe i świadczą o głębokich kompleksach, które próbuje Pan wmówić całemu społeczeństwu. Zadawnionych problemow z sąsiadami raczej Pan nie rozwiąże wywalając im taczki gnoju do salonu, wygrażając pięściami i wrzeszcząc "podejdź no, do płota"! Pańskie "prace" budzą niesmak, a ich obecność na tej wystawie świadczy o kompletnej indolencji lubelskiego IPN.
Panie Korkuciu, jakim prawem ubliża Pan inteligencji Polaków, twierdząc, że potrzebują Pańskiej banalnej (jak słusznie sam Pan zauważył) "tfu!rczosci" w celach edukacyjnych? Nie potrafimy czytać? Pańskie "prace" nie są kontrowersyjne, edukacyjne, ani "obojętne". Pańskie "prace" są po prostu słabe i świadczą o głębokich kompleksach, które próbuje Pan wmówić całemu społeczeństwu. Zadawnionych problemow z sąsiadami raczej Pan nie rozwiąże wywalając im taczki gnoju do salonu, wygrażając pięściami i wrzeszc... rozwiń
Avatar
Gość / 12 marca 2018 r. o 18:45
+2
Każda tego akcja, która ma na celu skłócenie nas z sąsiadami to robota Rosji. PIS to ruska agentura i dąży do tego, żebyśmy znów byli w rosyjskiej strefie wpływów. Zauważcie, że kłócimy się z każdym tylko nie z Rosją.
Avatar
Gość / 12 marca 2018 r. o 18:16
+2
undefined napisał:
Bardzo dobra wymowa plakatów, ale jak widać już podnoszą się lewackie kundle, które najchętniej wylizałyby Merkel dopę.
 One może wylizałyby, a ty już liżesz. Zgadnij, komu. No i tyle "miłości" bliźniego w twojej wypowiedzi. Naprawdę - budujące.
Avatar
Polski Murzyn / 12 marca 2018 r. o 09:55
+2
Tekst p. Korkucia roi się od błędów językowych, literówek i nonsensów. Rozumiem, że patriotyczne wzmożenie zwalnia od dbałości o poprawność języka ojczystego. Patrioci mogą mówić i pisać jak Murzyn Kali. 
Avatar
Gość / 12 marca 2018 r. o 08:16
+2
IPN powili zmienia się w Instytut PROPAGANDY NARODOWCÓW!
Avatar
posisdacz MB / 1 kwietnia 2018 r. o 18:07
+1
Jest to ewidentny przykład biedy umysłowej autors
Avatar
Gość / 13 marca 2018 r. o 13:05
+2
Skoro p.Korkuć potrzebował aż tak długiego uzasadnienia,to znaczy,że plakaty wiedzy nie przekazują Dla mnie ( krewnej Polakow,ktorzy zamordowani zostali w KL.Auschwitz )te plakaty świadczą o braku wyczucia,braku empatii dla ofiar. W.K. jest osobą w obejściu b.nietaktowną (poznałam go-Wataha) o rozdętym ego i parciu na szkło. Jest znany nie ze względu na talent, lecz przyklejanie sie do ludzi ważnych, ktorych poparcie uzyskuje.Typowy skandalista,bez hamulców by zaistnieć.
Avatar
Gość / 13 marca 2018 r. o 12:10
+2
Panie Korkuciu, jakim prawem ubliża Pan inteligencji Polaków, twierdząc, że potrzebują Pańskiej banalnej (jak słusznie sam Pan zauważył) "tfu!rczosci" w celach edukacyjnych? Nie potrafimy czytać? Pańskie "prace" nie są kontrowersyjne, edukacyjne, ani "obojętne". Pańskie "prace" są po prostu słabe i świadczą o głębokich kompleksach, które próbuje Pan wmówić całemu społeczeństwu. Zadawnionych problemow z sąsiadami raczej Pan nie rozwiąże wywalając im taczki gnoju do salonu, wygrażając pięściami i wrzeszcząc "podejdź no, do płota"! Pańskie "prace" budzą niesmak, a ich obecność na tej wystawie świadczy o kompletnej indolencji lubelskiego IPN.
Panie Korkuciu, jakim prawem ubliża Pan inteligencji Polaków, twierdząc, że potrzebują Pańskiej banalnej (jak słusznie sam Pan zauważył) "tfu!rczosci" w celach edukacyjnych? Nie potrafimy czytać? Pańskie "prace" nie są kontrowersyjne, edukacyjne, ani "obojętne". Pańskie "prace" są po prostu słabe i świadczą o głębokich kompleksach, które próbuje Pan wmówić całemu społeczeństwu. Zadawnionych problemow z sąsiadami raczej Pan nie rozwiąże wywalając im taczki gnoju do salonu, wygrażając pięściami i wrzeszc... rozwiń
Avatar
Gość / 13 marca 2018 r. o 09:20
+1
12 listopada 1918, dzień po powrocie J. Piłsudskiego, staje przed Marszałkiem Żyd I. Grunbaum (później poseł na Sejm II RP), który w imieniu Żydów żąda od Polski połowy jej obszaru na utworzenie autonomii żydowskiej. Pamiętajmy o tym, co zrobił Piłsudski z żądaniem tego gościa - szczególnie w stulecie odzyskania Niepodległości.
Avatar
Gość / 13 marca 2018 r. o 08:59
0
i te kultowe mundury SS-manów - prosto od Hugo BoSSa
Avatar
Gość / 12 marca 2018 r. o 22:05
0
undefined napisał:
Poprawne politycznie lewactwo wyje ze złości bo pan Korkuć pokazał prawdę.
 Wyć to możesz ty. Po najbliższych wyborach. Głupota, polityczna amatorszczyzna połączona z pychą musi prowadzić do klęski. I stanie się to niechybnie. Pan Korkuć też grzeszy - i pychą, i dyletanctwem, i bylejakością swego patriotyzmu (vide: styl i język jego listu). I też upadnie.
Avatar
Gość / 12 marca 2018 r. o 20:52
+1
Poprawne politycznie lewactwo wyje ze złości bo pan Korkuć pokazał prawdę.
Avatar
Gość / 12 marca 2018 r. o 19:42
+1
Tak tak a Macierewicz sciaga amerykanskie dywizje, zeby Polska byla w putina strefie wplywow :) padlem ze smiechu
Avatar
Gość / 12 marca 2018 r. o 18:45
+2
Każda tego akcja, która ma na celu skłócenie nas z sąsiadami to robota Rosji. PIS to ruska agentura i dąży do tego, żebyśmy znów byli w rosyjskiej strefie wpływów. Zauważcie, że kłócimy się z każdym tylko nie z Rosją.
Avatar
Gość / 12 marca 2018 r. o 18:16
+2
undefined napisał:
Bardzo dobra wymowa plakatów, ale jak widać już podnoszą się lewackie kundle, które najchętniej wylizałyby Merkel dopę.
 One może wylizałyby, a ty już liżesz. Zgadnij, komu. No i tyle "miłości" bliźniego w twojej wypowiedzi. Naprawdę - budujące.
Zobacz wszystkie komentarze 61

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Reklamowa miotła w Lublinie jednak nieprędko zacznie sprzątanie

Reklamowa miotła w Lublinie jednak nieprędko zacznie sprzątanie

Ratusz chce zakazać umieszczania w centrum Lublina billboardów, a już istniejące tablice miałyby być usunięte w ciągu roku od wejścia w życie proponowanych przez urząd przepisów. Każda firma działająca w obszarze śródmiejskim miałaby prawo wywiesić najwyżej dwa szyldy z niezbyt dużymi napisami.

Rolnicy zakończyli blokadę koło Międzyrzeca Podlaskiego, ale jeszcze wrócą protestować

Rolnicy zakończyli blokadę koło Międzyrzeca Podlaskiego, ale jeszcze wrócą protestować

W czwartek rolnicy z powiatu bialskiego zakończyli blokadę krajowej „dwójki” koło Międzyrzeca Podlaskiego. Ale do protestów mają wrócić w przyszłym tygodniu

Znowu niebezpieczne odpady w chełmskiej sortowni śmieci. Covidowskie?

Znowu niebezpieczne odpady w chełmskiej sortowni śmieci. Covidowskie?

Jeden z pracowników Zakładu Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Srebrzyszczu natknął się na reklamówkę wypełnioną próbkami laboratoryjnymi. To już kolejny podobny przypadek.

 Regeneracja DPF / FAP - skuteczny sposób na zapchany filtr  cząstek stałych

Regeneracja DPF / FAP - skuteczny sposób na zapchany filtr cząstek stałych

Filtr cząstek stałych, nazywany również od angielskiego skrótu DPF lub od skrótu francuskiego FAP, to element układu wydechowego samochodów z silnikiem diesla. Od 2010 roku jego montaż do nowych aut to obowiązek, zaś jazda bez sprawnego DPF jest nielegalna i grozi nie tylko mandatem, lecz również zatrzymaniem pojazdu i niedopuszczeniem go do dalszego poruszania się po drogach. Czym jest DPF, dlaczego ulega zapchaniu, jak to rozpoznać i jakie kroki należy wtedy podjąć? Na te pytania odpowie poniższy artykuł.

Jeden most w Lublinie a na niego trzech chętnych

Jeden most w Lublinie a na niego trzech chętnych

Trzy firmy chcą wziąć miejskie zlecenie na zaprojektowanie przebudowy mostu na Bystrzycy w ciągu ul. Żeglarskiej, którego stan jest określany jako „przedawaryjny”.

Aż 10 nowych ognisk Covid-19 w Lubelskiem. Połowa z nich to placówki medyczne

Aż 10 nowych ognisk Covid-19 w Lubelskiem. Połowa z nich to placówki medyczne

5 na 10 nowych ognisk, o których raportuje sanepid, to placówki zdrowia. W ciągu doby wyzdrowiało 217 osób podczas gdy zachorowało 411.

Piłkarki Górnika Łęczna poznały rywala w walce o Ligę Mistrzyń

Piłkarki Górnika Łęczna poznały rywala w walce o Ligę Mistrzyń

W czwartek odbyło się losowanie I rundy eliminacji Ligi Mistrzyń piłkarek nożnych. Górnik Łęczna trafił na chorwacki zespół ZNK Split.

Policjant z Lublina gra o milion w Milionerach
Pytania i odpowiedzi

Policjant z Lublina gra o milion w Milionerach

Milionerzy TVN, odcinek z 22 października. Dziś Łukasz Grymuza z Lublina będzie kontynuował grę o milion w programie Milionerzy.

Kobieta wpadła do Zalewu Zemborzyckiego. Trzeba było ją reanimować

Kobieta wpadła do Zalewu Zemborzyckiego. Trzeba było ją reanimować

Z samego rana straż pożarna otrzymała zgłoszenie, że do zalewu wpadła kobieta. Po wyłowieniu jej z wody została zabrana do szpitala.

Mateusz Dziemba (Pszczółka Start Lublin): Gra w Lidze Mistrzów nie jest taka straszna
galeria

Mateusz Dziemba (Pszczółka Start Lublin): Gra w Lidze Mistrzów nie jest taka straszna

Rozmowa z Mateuszem Dziembą, kapitanem Pszczółki Startu Lublin

Biała Podlaska. Zdrapkowy złodziej chciał spróbować szczęścia prawie 400 razy

Biała Podlaska. Zdrapkowy złodziej chciał spróbować szczęścia prawie 400 razy

Policja zatrzymała mężczyznę, który ukradł ze sklepu niemal 400 zdrapek. Wygrał kilkadziesiąt złotych, ale nie zdążył wypłacić pieniędzy.

Lubelskie widoki na twoich ścianach. Spacer w poszukiwaniu inspiracji
galeria

Lubelskie widoki na twoich ścianach. Spacer w poszukiwaniu inspiracji

Tegoroczna jesień nie rozpieszcza nas ciepłem i słońcem. Zaledwie kilka słonecznych dni we wrześniu czy październiku - to zbyt mało, by rozkoszować się piękną pogodą. Niemniej jednak, jak tylko przestanie padać i pokaże się słońce, warto wybrać się na spacer miastem: uzupełnić zapas witaminy D oraz nacieszyć oko widokami

Były prezes Legii Warszawa w Radzie Nadzorczej Motoru Lublin

Były prezes Legii Warszawa w Radzie Nadzorczej Motoru Lublin

W czwartek Motor poinformował o zmianach w Radzie Nadzorczej spółki. Przewodniczącą została Marta Daniewska, a wiceprzewodniczącym Bogusław Leśnodorski, czyli były prezes Legii Warszawa.

W lubelskich szpitalach zmarło 7 osób. Wszyscy w podeszłym wieku

W lubelskich szpitalach zmarło 7 osób. Wszyscy w podeszłym wieku

Lubelski sanepid informuje o siedmiu zmarłych. Wszyscy mieli „choroby współistniejące”

Producent łóżek do sypialni – czym kierować się przy wyborze?

Producent łóżek do sypialni – czym kierować się przy wyborze?

Postanowiłeś kupić meble z prawdziwego, litego drewna, ale nie do końca wiesz, jak wybrać te najlepsze? Wiesz, że meble drewniane to inwestycja na długie lata i zależy Ci na tym, aby odznaczały się one naprawdę doskonałą jakością? Sprawdź, czym kierować się przy wyborze producenta łóżek do sypialni, a już niebawem będziesz cieszyć się swoimi wymarzonymi meblami!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.