Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 marca 2010 r.
19:37
Edytuj ten wpis

Nowe bilety komunikacji miejskiej. Emeryci mogą stracić, niepełnosprawni zyskać

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 19 A A

Jeszcze nie zaczęliśmy kasować biletów, które drożeją od 1 kwietnia, a już szykuje się kolejna reforma cennika opłat. Zarząd Transportu Miejskiego chce by za jazdę liniami podmiejskimi płacić więcej. Rozszerzony może być za to zakres ulg dla niepełnosprawnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nowy cennik może trafić pod obrady Rady Miasta już w maju lub czerwcu.

ZTM chce wprowadzić bilety strefowe, które umożliwiałyby jazdę autobusami kursującymi poza granice Lublina. Strefa, w której obowiązywałyby droższe bilety – według wstępnych propozycji – mogłaby się zaczynać dwa kilometry za granicami miasta.

W sprzedaży byłyby bilety upoważniające do jazdy wyłącznie w strefie miejskiej i droższe, z którymi można by jeździć po terenie obydwu stref. Dotyczyłoby to zarówno biletów jednorazowych, jak też okresowych. To oznaczałoby podwyżki m.in. dla pasażerów linii 52 do Turki, 79 do Konopnicy czy 85 do Motycza Leśnego.

Już teraz okoliczne gminy muszą dopłacać do kursów zlecanych przez ZTM, bo miasto nie chce, by takie połączenia obciążały tylko jego kasę. Umowy są teraz renegocjowane.

– Jeśli gminy nie zgodzą się na proponowane przez nas dopłaty to wówczas bilet strefowy będzie alternatywą, która pozwoli na dalsze funkcjonowanie komunikacji miejskiej – zapowiada Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego.

Przy okazji tych zmian poszerzone mogą być też uprawnienia do ulg dla uczniów niepełnosprawnych. Teraz mogą oni jechać za darmo wraz z opiekunami jedynie między domem a szkołą i to wyłącznie najkrótszą trasą. Ale jadąc np. na zajęcia rehabilitacyjne muszą już płacić za bilet. ZTM zanim ustali nowe ulgi chce sprawdzić jak wielu osób by dotyczyły.

– Wystosowaliśmy w tej kwestii pisma do Miejskiego i Powiatowego Zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności oraz do Wydziału Oświaty celem określenia ilości dzieci niepełnosprawnych z terenu Lublina i okolic – informuje Góźdź.

Pod znakiem zapytania stoi też prawo do ulg dla emerytów spoza Lublina. Pozbawienie ich ulgi sugerował na ostatniej sesji jeden z miejskich radnych. ZTM ma przeanalizować tę propozycję.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Anna / 26 marca 2011 o 13:21
0
[quote name='waldek' timestamp='1269847252' post='257558']
Jaki jeden z radnych ? Imię, nazwisko rozliczymy gościa przy wyborach samorządowych, od razu mówię nie jestem emerytem, ale nie podoba mi się taki sposób myślenia. To tak jak zabrać ulgę lublinianom, którzy pojadą do Warszawy na zakupy. Panie radny i ZTM trochę myślenia, ono naprawdę nie boli...
[/quote]
Dlaczego gazety nie podają kto z radnych jak glosował. mam nadzieję że przedstawiciele MPK będą na głosowaniu i rozwieszą w zakładzie listy. Bo najbogatsi na pewno zaglosują przeciw. Czyż nie? syty głodnego nie zrozumie
[quote name='waldek' timestamp='1269847252' post='257558']
Jaki jeden z radnych ? Imię, nazwisko rozliczymy gościa przy wyborach samorządowych, od razu mówię nie jestem emerytem, ale nie podoba mi się taki sposób myślenia. To tak jak zabrać ulgę lublinianom, którzy pojadą do Warszawy na zakupy. Panie radny i ZTM trochę myślenia, ono naprawdę nie boli...
[/quote]
Dlaczego gazety nie podają kto z radnych jak glosował. mam nadzieję że przedstawiciele MPK będą na głosowaniu i rozwieszą w zakładzie listy.... rozwiń
Avatar
Anna / 26 marca 2011 o 13:19
0
[quote name='emeryt' timestamp='1269884242' post='257774']
A dlaczego pracownicy MPK nadal mają bezpłatne przejazdy, przecież komuna już dawno się skończyła. Panie Redaktorze, czas poruszyć w końcu sprawę całkowitego odebrania tego przywileju. Boi się Pan?, czy może żona pracuje w MPK? Oni mają takie zarobki, że bezwzględnie powinni płacić za przejazdy. Koniec, dosyć tego.!!!!!!! A emeryci nadal powinni jeździć za złotówkę, na więcej nas nie stać.
[/quote]
Dlatego, że mieli to zagwarantowane podejmując pracę w MPK. Komuna się skończyła, ale to nie znaczy, że miasto Poznań powinno oszczędzać na najstarszych i najsłabszych i lekceważyć umowy. To po prostu niegodne
[quote name='emeryt' timestamp='1269884242' post='257774']
A dlaczego pracownicy MPK nadal mają bezpłatne przejazdy, przecież komuna już dawno się skończyła. Panie Redaktorze, czas poruszyć w końcu sprawę całkowitego odebrania tego przywileju. Boi się Pan?, czy może żona pracuje w MPK? Oni mają takie zarobki, że bezwzględnie powinni płacić za przejazdy. Koniec, dosyć tego.!!!!!!! A emeryci nadal powinni jeździć za złotówkę, na więcej nas nie stać.
[/quote]
Dlatego, że miel... rozwiń
Avatar
Anna / 26 marca 2011 o 13:16
0
Uważam, ze emeryci MPK są skrzywdzeni. Odbiera im się to, co mieli zagwarantowane w umowie o pracę, przyjmując się do niej.Emeryci chcą odzyskać to co mieli do roku 2010 i co mieli zagwarantowane w Umowie. WSTYD dla miasta poznania że uderza szukając oszczędności w najstarszych, najsłabszych. Emeryci powinni napisać skargę do trybunału
Avatar
Alina / 23 grudnia 2010 o 17:13
0
[font="Arial Black"][/font][quote name='serNick' timestamp='1269842874' post='257527']
Czy to w ogole zgodne z konstytuacja pozbawienie emeryta ulgi ze wzgledu na zamieszkanie? A ktory to rady wymyslil?
[/quote]
Emeryci MPK w Poznaniu, przyszli przedłuzyć bilety wolnej jazdy, wypracowane przez dziesiątki lat i zagwarantowane w ukladzie zbiorowym i dowiedzieli się, że im zabrano te bilety. To wstyd, kiedy miasto zarabiać chce na najbiedniejszych,czy prawo może działac wstecz? Co na to rzecznik praw obywatelskich i minister komunikacji. Nowe prawo "Łupić emerytów"?
[font="Arial Black"][/font][quote name='serNick' timestamp='1269842874' post='257527']
Czy to w ogole zgodne z konstytuacja pozbawienie emeryta ulgi ze wzgledu na zamieszkanie? A ktory to rady wymyslil?
[/quote]
Emeryci MPK w Poznaniu, przyszli przedłuzyć bilety wolnej jazdy, wypracowane przez dziesiątki lat i zagwarantowane w ukladzie zbiorowym i dowiedzieli się, że im zabrano te bilety. To wstyd, kiedy miasto zarabiać chce na najbiedniejszych,czy prawo może działac wstecz? Co na to rzecz... rozwiń
Avatar
Gość / 29 marca 2010 o 20:11
0
ULGI DLA OBYWATELI LUBLINA A NIE DLA OBCYCH, Z INNYCH MIAST, PSEUDO STUDENTÓW KTÓRZY BIORĄ JESZCZE STYPENDIA SOCJALNE, A POD AKADEMIKAMI NOWE SAMOCHODY Z SALONÓW. PARANOJA. JAKIM CUDEM STUDENT MA NA SIEBIE NOWE BMW, PYTAM! CHLEJE CAŁYMI NOCAMI NA A W DZIEŃ STRUGA BIEDAKA!

Gdyby w tym całym "bardzo rozwiniętym" gospodarczo i infrastrukturalnie Lublinie i nie było studentów to to miasto byłoby jeszcze większą dziurą niż jest teraz, więc zamiast czepiać się studentów okażcie trochę szacunku, bo jednak dużo im zawdzięczacie:)
Avatar
emeryt / 29 marca 2010 o 19:37
0
A dlaczego pracownicy MPK nadal mają bezpłatne przejazdy, przecież komuna już dawno się skończyła. Panie Redaktorze, czas poruszyć w końcu sprawę całkowitego odebrania tego przywileju. Boi się Pan?, czy może żona pracuje w MPK? Oni mają takie zarobki, że bezwzględnie powinni płacić za przejazdy. Koniec, dosyć tego.!!!!!!! A emeryci nadal powinni jeździć za złotówkę, na więcej nas nie stać.
Avatar
ZABI / 29 marca 2010 o 15:32
0
A J CHCE ZEBY JESZCZ JEDEN AUTOBUS JEDZIŁ NA NIEPODLEGŁOSCI DLACZEGO DASZYNSKIEGO MA DWA ATOBUSY A MY MAMY BYC GORSI
Avatar
patrząc z boku / 29 marca 2010 o 13:38
0
Gość napisał:
Gdzie w konstytucji pisze że emeryci w Lublinie mają mieć bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Jeśli chcą urządzać sobie wycieczki z Węglina do Reala to niech za to płacą, tym bardziej że chcą zajmować miejsca siedzące. Emeryci nie mają wcale tak mało pieniędzy jak się powszechnie mówi i stać ich zapłacić 1 zł za przejazd. A nie całe hordy emerytów jeżdżą z siatkami i pakunkami z targowisk, gdzie cały dzień może stać i handlować a autobusie nie ustoi 5 minut


Jesteś cham i głupiec. Chyba twoja mamuśka jest z ciebie dumna, bo w odróżnieniu od swojego kolesia lejesz ją tylko raz dziennie. Nie ciesz się, że jesteś inny od tych "staruchów emerytów", niedługo nim będziesz, raczej staruchem niż emerytem, bo na emeryturę trzeba zapracować a ty chyba do tego się nie rwiesz, bo lżej podciągnąć drugiemu coś z kieszeni lub torebki.
Przetrzyj od czasu do czasu swoje kaprawe oczy i popatrz jak wygląda starość tobie podobnych. Może masz jeszcze czas i trochę oleju w mózgownicy, by od nowa przemyśleć to i owo i coś zmienić w swoim życiu. W gruncie rzeczy liczę na ciebie, że w przebłysku świadomości inaczej spojrzysz na otaczający cię świat, w którym jest miejsce dla wszystkich.


Jesteś cham i głupiec. Chyba twoja mamuśka jest z ciebie dumna, bo w odróżnieniu od swojego kolesia lejesz ją tylko raz dziennie. Nie ciesz się, że jesteś inny od tych "staruchów emerytów", niedługo nim będziesz, raczej staruchem niż emerytem, bo na emeryturę trzeba zapracować a ty chyba do tego się nie rwiesz, bo lżej podciągnąć drugiemu coś z kieszeni lub torebki.
Przetrzyj od czasu do czasu swoje kaprawe oczy i popatrz jak wygląda starość tobie podobnych. Może masz jeszcze czas i trochę oleju w ... rozwiń
Avatar
obywatel Europy / 29 marca 2010 o 13:17
0
Pomysł z biletami strefowymi nie jest ani nowy, ani lubelski. W krajach zachodnich zetknąłem się z nimi w dużych miastach na długich liniach komunikacyjnych. Szczególnie logiczny, a dzięki temu przejrzysty (czytelny) jest podział Londynu na pierścieniowy układ stref komunikacyjnych. W tej sytuacji pasażer łatwo ustali w której jest strefie i do której chce się przemieszczać, i czy ma kupić bilet na jedną czy na więcej stref.
Zasadnicze jest więc pytanie, jak podzielić taki np. Lublin na strefy?
Avatar
Gość / 29 marca 2010 o 13:11
0
serNick napisał:
Czy to w ogole zgodne z konstytuacja pozbawienie emeryta ulgi ze wzgledu na zamieszkanie? A ktory to rady wymyslil?

Gdzie w konstytucji pisze że emeryci w Lublinie mają mieć bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Jeśli chcą urządzać sobie wycieczki z Węglina do Reala to niech za to płacą, tym bardziej że chcą zajmować miejsca siedzące. Emeryci nie mają wcale tak mało pieniędzy jak się powszechnie mówi i stać ich zapłacić 1 zł za przejazd. A nie całe hordy emerytów jeżdżą z siatkami i pakunkami z targowisk, gdzie cały dzień może stać i handlować a autobusie nie ustoi 5 minut

Gdzie w konstytucji pisze że emeryci w Lublinie mają mieć bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Jeśli chcą urządzać sobie wycieczki z Węglina do Reala to niech za to płacą, tym bardziej że chcą zajmować miejsca siedzące. Emeryci nie mają wcale tak mało pieniędzy jak się powszechnie mówi i stać ich zapłacić 1 zł za przejazd. A nie całe hordy emerytów jeżdżą z siatkami i pakunkami z targowisk, gdzie cały dzień może stać i handlować a autobusie nie ustoi 5 minut rozwiń
Avatar
Anna / 26 marca 2011 o 13:21
0
[quote name='waldek' timestamp='1269847252' post='257558']
Jaki jeden z radnych ? Imię, nazwisko rozliczymy gościa przy wyborach samorządowych, od razu mówię nie jestem emerytem, ale nie podoba mi się taki sposób myślenia. To tak jak zabrać ulgę lublinianom, którzy pojadą do Warszawy na zakupy. Panie radny i ZTM trochę myślenia, ono naprawdę nie boli...
[/quote]
Dlaczego gazety nie podają kto z radnych jak glosował. mam nadzieję że przedstawiciele MPK będą na głosowaniu i rozwieszą w zakładzie listy. Bo najbogatsi na pewno zaglosują przeciw. Czyż nie? syty głodnego nie zrozumie
[quote name='waldek' timestamp='1269847252' post='257558']
Jaki jeden z radnych ? Imię, nazwisko rozliczymy gościa przy wyborach samorządowych, od razu mówię nie jestem emerytem, ale nie podoba mi się taki sposób myślenia. To tak jak zabrać ulgę lublinianom, którzy pojadą do Warszawy na zakupy. Panie radny i ZTM trochę myślenia, ono naprawdę nie boli...
[/quote]
Dlaczego gazety nie podają kto z radnych jak glosował. mam nadzieję że przedstawiciele MPK będą na głosowaniu i rozwieszą w zakładzie listy.... rozwiń
Avatar
Anna / 26 marca 2011 o 13:19
0
[quote name='emeryt' timestamp='1269884242' post='257774']
A dlaczego pracownicy MPK nadal mają bezpłatne przejazdy, przecież komuna już dawno się skończyła. Panie Redaktorze, czas poruszyć w końcu sprawę całkowitego odebrania tego przywileju. Boi się Pan?, czy może żona pracuje w MPK? Oni mają takie zarobki, że bezwzględnie powinni płacić za przejazdy. Koniec, dosyć tego.!!!!!!! A emeryci nadal powinni jeździć za złotówkę, na więcej nas nie stać.
[/quote]
Dlatego, że mieli to zagwarantowane podejmując pracę w MPK. Komuna się skończyła, ale to nie znaczy, że miasto Poznań powinno oszczędzać na najstarszych i najsłabszych i lekceważyć umowy. To po prostu niegodne
[quote name='emeryt' timestamp='1269884242' post='257774']
A dlaczego pracownicy MPK nadal mają bezpłatne przejazdy, przecież komuna już dawno się skończyła. Panie Redaktorze, czas poruszyć w końcu sprawę całkowitego odebrania tego przywileju. Boi się Pan?, czy może żona pracuje w MPK? Oni mają takie zarobki, że bezwzględnie powinni płacić za przejazdy. Koniec, dosyć tego.!!!!!!! A emeryci nadal powinni jeździć za złotówkę, na więcej nas nie stać.
[/quote]
Dlatego, że miel... rozwiń
Avatar
Anna / 26 marca 2011 o 13:16
0
Uważam, ze emeryci MPK są skrzywdzeni. Odbiera im się to, co mieli zagwarantowane w umowie o pracę, przyjmując się do niej.Emeryci chcą odzyskać to co mieli do roku 2010 i co mieli zagwarantowane w Umowie. WSTYD dla miasta poznania że uderza szukając oszczędności w najstarszych, najsłabszych. Emeryci powinni napisać skargę do trybunału
Avatar
Alina / 23 grudnia 2010 o 17:13
0
[font="Arial Black"][/font][quote name='serNick' timestamp='1269842874' post='257527']
Czy to w ogole zgodne z konstytuacja pozbawienie emeryta ulgi ze wzgledu na zamieszkanie? A ktory to rady wymyslil?
[/quote]
Emeryci MPK w Poznaniu, przyszli przedłuzyć bilety wolnej jazdy, wypracowane przez dziesiątki lat i zagwarantowane w ukladzie zbiorowym i dowiedzieli się, że im zabrano te bilety. To wstyd, kiedy miasto zarabiać chce na najbiedniejszych,czy prawo może działac wstecz? Co na to rzecznik praw obywatelskich i minister komunikacji. Nowe prawo "Łupić emerytów"?
[font="Arial Black"][/font][quote name='serNick' timestamp='1269842874' post='257527']
Czy to w ogole zgodne z konstytuacja pozbawienie emeryta ulgi ze wzgledu na zamieszkanie? A ktory to rady wymyslil?
[/quote]
Emeryci MPK w Poznaniu, przyszli przedłuzyć bilety wolnej jazdy, wypracowane przez dziesiątki lat i zagwarantowane w ukladzie zbiorowym i dowiedzieli się, że im zabrano te bilety. To wstyd, kiedy miasto zarabiać chce na najbiedniejszych,czy prawo może działac wstecz? Co na to rzecz... rozwiń
Avatar
Gość / 29 marca 2010 o 20:11
0
ULGI DLA OBYWATELI LUBLINA A NIE DLA OBCYCH, Z INNYCH MIAST, PSEUDO STUDENTÓW KTÓRZY BIORĄ JESZCZE STYPENDIA SOCJALNE, A POD AKADEMIKAMI NOWE SAMOCHODY Z SALONÓW. PARANOJA. JAKIM CUDEM STUDENT MA NA SIEBIE NOWE BMW, PYTAM! CHLEJE CAŁYMI NOCAMI NA A W DZIEŃ STRUGA BIEDAKA!

Gdyby w tym całym "bardzo rozwiniętym" gospodarczo i infrastrukturalnie Lublinie i nie było studentów to to miasto byłoby jeszcze większą dziurą niż jest teraz, więc zamiast czepiać się studentów okażcie trochę szacunku, bo jednak dużo im zawdzięczacie:)
Avatar
emeryt / 29 marca 2010 o 19:37
0
A dlaczego pracownicy MPK nadal mają bezpłatne przejazdy, przecież komuna już dawno się skończyła. Panie Redaktorze, czas poruszyć w końcu sprawę całkowitego odebrania tego przywileju. Boi się Pan?, czy może żona pracuje w MPK? Oni mają takie zarobki, że bezwzględnie powinni płacić za przejazdy. Koniec, dosyć tego.!!!!!!! A emeryci nadal powinni jeździć za złotówkę, na więcej nas nie stać.
Avatar
ZABI / 29 marca 2010 o 15:32
0
A J CHCE ZEBY JESZCZ JEDEN AUTOBUS JEDZIŁ NA NIEPODLEGŁOSCI DLACZEGO DASZYNSKIEGO MA DWA ATOBUSY A MY MAMY BYC GORSI
Avatar
patrząc z boku / 29 marca 2010 o 13:38
0
Gość napisał:
Gdzie w konstytucji pisze że emeryci w Lublinie mają mieć bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Jeśli chcą urządzać sobie wycieczki z Węglina do Reala to niech za to płacą, tym bardziej że chcą zajmować miejsca siedzące. Emeryci nie mają wcale tak mało pieniędzy jak się powszechnie mówi i stać ich zapłacić 1 zł za przejazd. A nie całe hordy emerytów jeżdżą z siatkami i pakunkami z targowisk, gdzie cały dzień może stać i handlować a autobusie nie ustoi 5 minut


Jesteś cham i głupiec. Chyba twoja mamuśka jest z ciebie dumna, bo w odróżnieniu od swojego kolesia lejesz ją tylko raz dziennie. Nie ciesz się, że jesteś inny od tych "staruchów emerytów", niedługo nim będziesz, raczej staruchem niż emerytem, bo na emeryturę trzeba zapracować a ty chyba do tego się nie rwiesz, bo lżej podciągnąć drugiemu coś z kieszeni lub torebki.
Przetrzyj od czasu do czasu swoje kaprawe oczy i popatrz jak wygląda starość tobie podobnych. Może masz jeszcze czas i trochę oleju w mózgownicy, by od nowa przemyśleć to i owo i coś zmienić w swoim życiu. W gruncie rzeczy liczę na ciebie, że w przebłysku świadomości inaczej spojrzysz na otaczający cię świat, w którym jest miejsce dla wszystkich.


Jesteś cham i głupiec. Chyba twoja mamuśka jest z ciebie dumna, bo w odróżnieniu od swojego kolesia lejesz ją tylko raz dziennie. Nie ciesz się, że jesteś inny od tych "staruchów emerytów", niedługo nim będziesz, raczej staruchem niż emerytem, bo na emeryturę trzeba zapracować a ty chyba do tego się nie rwiesz, bo lżej podciągnąć drugiemu coś z kieszeni lub torebki.
Przetrzyj od czasu do czasu swoje kaprawe oczy i popatrz jak wygląda starość tobie podobnych. Może masz jeszcze czas i trochę oleju w ... rozwiń
Avatar
obywatel Europy / 29 marca 2010 o 13:17
0
Pomysł z biletami strefowymi nie jest ani nowy, ani lubelski. W krajach zachodnich zetknąłem się z nimi w dużych miastach na długich liniach komunikacyjnych. Szczególnie logiczny, a dzięki temu przejrzysty (czytelny) jest podział Londynu na pierścieniowy układ stref komunikacyjnych. W tej sytuacji pasażer łatwo ustali w której jest strefie i do której chce się przemieszczać, i czy ma kupić bilet na jedną czy na więcej stref.
Zasadnicze jest więc pytanie, jak podzielić taki np. Lublin na strefy?
Avatar
Gość / 29 marca 2010 o 13:11
0
serNick napisał:
Czy to w ogole zgodne z konstytuacja pozbawienie emeryta ulgi ze wzgledu na zamieszkanie? A ktory to rady wymyslil?

Gdzie w konstytucji pisze że emeryci w Lublinie mają mieć bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Jeśli chcą urządzać sobie wycieczki z Węglina do Reala to niech za to płacą, tym bardziej że chcą zajmować miejsca siedzące. Emeryci nie mają wcale tak mało pieniędzy jak się powszechnie mówi i stać ich zapłacić 1 zł za przejazd. A nie całe hordy emerytów jeżdżą z siatkami i pakunkami z targowisk, gdzie cały dzień może stać i handlować a autobusie nie ustoi 5 minut

Gdzie w konstytucji pisze że emeryci w Lublinie mają mieć bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Jeśli chcą urządzać sobie wycieczki z Węglina do Reala to niech za to płacą, tym bardziej że chcą zajmować miejsca siedzące. Emeryci nie mają wcale tak mało pieniędzy jak się powszechnie mówi i stać ich zapłacić 1 zł za przejazd. A nie całe hordy emerytów jeżdżą z siatkami i pakunkami z targowisk, gdzie cały dzień może stać i handlować a autobusie nie ustoi 5 minut rozwiń