O zgodę na budowę przy ul. Jasnej dwóch budynków mieszkalnych z częścią usługowo-handlową stara się u władz miasta Korporacja Kupców Lubelskich. Planowane przez spółkę bloki, nawet siedmiopiętrowe, miałyby stanąć w miejscu baraków, w których działają dziś puby, restauracje i sklepy
Jednokierunkowa ul. Jasna (jeżeli ktoś nie wie) biegnie równolegle do Krakowskiego Przedmieścia. Zaczyna się skrzyżowaniem z ul. Wieniawską, a kończy skrzyżowaniem z Ewangelicką.
Co miałoby zniknąć
Po lewej stronie ul. Jasnej (zgodnie z kierunkiem jazdy) widać plac otoczony parterowymi barakami, w których zainstalowała się gastronomia, działają tu również sklepy: antykwariat, zoologiczny, tania odzież i kilka innych. W miejscu tych budynków miałaby wyrosnąć nowa zabudowa wielorodzinna.
Planowana inwestycja mogłaby też skutkować wyburzeniem trzech niewysokich budynków (spożywczy, sklep z bielizną i kebab) stojących przy ul. Wieniawskiej przed skrzyżowaniem z Jasną. Korporacja Kupców Lubelskich zamierza też zagospodarować niezabudowane dziś działki za budynkiem przy Jasnej 7 oraz na rogu Spokojnej i Karskiego (naprzeciw wyjazdu z ul. Żołnierzy Niepodległej).
Co miałoby powstać
– Zgodnie z informacjami wskazanymi przez inwestora jego przedsięwzięcie ma polegać na budowie dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z częścią handlowo-usługową w parterze oraz garażami podziemnymi – potwierdza Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego lubelskiego Ratusza. Jak wysokie mają być nowe budynki? – Inwestor wskazał we wniosku do siedmiu, ośmiu kondygnacji nadziemnych i dwóch podziemnych.
Spółka uzyskała już od władz miasta decyzję ustalającą warunki zabudowy, ma projekty nowych budynków.
Kompletują decyzje
Korporacja Kupców Lubelskich stara się już w Urzędzie Miasta o decyzję środowiskową, która ma wykazać, czy plany inwestora nie zaszkodzą zanadto przyrodzie i ludziom. Wniosek o wydanie takiego dokumentu wpłynął w ostatnim dniu października.
– Postępowanie jest w toku – potwierdza Mazurek-Podleśna. Zanim Urząd Miasta wyda decyzję środowiskowa musi spytać o zdanie kilka innych instytucji. – Wydział Ochrony Środowiska wystąpił o opinie w tej sprawie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz sanepidu.
Jeśli decyzja środowiskowa będzie pomyślna dla spółki, firma będzie się starać o kolejne dokumenty, w tym decyzję ustalającą warunki zabudowy oraz o pozwolenie na budowę. Prezes KKL Paweł Bartoszek powiedział nam, że na razie nie będzie udzielać żadnych informacji o inwestycji planowanej przy ul. Jasnej.
Biedronki to nie dotyczy
Inwestycja planowana przez Korporację Kupców Lubelskich nie dotyczy budynku, w którym z jednej strony mieści się Klub 30, a z drugiej Biedronka i sklep z tanią odzieżą. Ta nieruchomość ma innego właściciela.