Do Małego CSK nie jest łatwo trafić. Trzeba się dostać do budynku bocznym wejściem (od strony ul. Radziszewskiego). Pod schodami są drzwi, a za drzwiami urządzona przez IKEA przestrzeń. Jest zestaw małego kucharza, przestrzeń do rysowania, wygodne kanapy i hamaki. To tu będą odbywać się cykliczne warsztaty dla dzieci.
– A od nowego roku chcemy, by ta przestrzeń była otwarta dla dzieci codziennie – mówi Barbara Wybacz z Centrum Spotkania Kultur.
Na poziom -1 (obok szatni) na sezon zimowy przeniósł się Sensoryczny Plac Zabaw, który od kilku tygodni działał na pl. Teatralnym. Jest tu wir wodny, kalejdoskop, ściana sensoryczna.
Sfinansowane z Budżetu Obywatelskiego interaktywne instalacje mają za zadanie zaciekawić i uczyć zjawisk fizycznych dzieci w różnym wieku. To też miejsce, gdzie nauczyciele mogą prowadzić lekcje i warsztaty. Wczoraj z tej możliwości skorzystały dzieci z klasy 2c ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Lublinie (na zdjęciu). Grały na bębnach, przesadzały fiołki, chodziły boso po grochu, suchych liściach, makaronie.
Plac działa w godzinach otwarcia budynku (godz. 8-20). Wiosną urządzenia wrócą na plac przed budynkiem.
Trzecia przestrzeń stworzona z myślą o najmłodszych to Życio-opowieści w Małej Mediatece (poziom -1). Tu trafić najtrudniej, więc od piątku, kiedy wszystko już będzie gotowe, drogę wyznaczać będzie tu czerwona nitka.
– Po nitce do kłębka, to też myśl przewodnia Światowego Dnia Filozofii, któremu nasza wystawa towarzyszy – mówi Marta Ryczkowska z Karuzeli Sztuki.
Wchodząc do środka natykamy się na pajęczą sieć, w której wbrew pozorom nie ma przypadkowych elementów. balony w jej środku to narodziny. Zawieszone na sieci różowe elementy symbolizują dzieciństwo, niebieskie dorosłość, a białe i szare wiek dojrzały. Dzieci mogą też zaszyć się w kącie i z latarką oglądać mapy różnych miast. Mogą też nitką wyznaczyć na ścianie własną ścieżkę zapętlając bliskie nam doświadczenia („odkrywam w sobie talent”, „smutno mi”, „zapach piwonii w ogrodzie babci”).
– To kolejna nasza interaktywna wystawa, w której sztuki wizualne staramy się łączyć z zagadnieniami z zakresu filozofii i psychologii. Tym razem motywem przewodnim jest koło – tłumaczy Ryczkowska. – Chodzi o to, by pobudzać kreatywność i dziecięcą wyobraźnię – dodaje.
Na warsztaty (dla dzieci w wieku 5-11 lat) wstęp wolny, ale trzeba się wcześniej zapisać: karuzela.sztuki@op.pl. Najbliższe życio-opowieści: 16 listopada godz. 17, 18 listopada godz. 16, 2 grudnia godz. 16.
W kinie CSK
Coś dla siebie najmłodsi znajdą też repertuarze kina CSK (Sala Kinowa, poziom -1).
• Od października do grudnia z cyklu Retro bajki projekcje klasyków polskiej animacji („Reksio”, „Bolek i Lolek”, „Koziołek Matołek”.)
• Od 6 do 16 grudnia Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Najmłodszych „W Chmurach”. W programie wydarzenia „filmy misyjne”.
– Misją festiwalu jest zaangażowanie młodego widza i wyczulenie go na ambitny repertuar filmowy, który jest niedostępny dla młodzieży w Polsce – tłumaczą organizatorzy.
Daty projekcji na www.spotkaniakultur.pl