Coś dla dzieci i fanów flamenco. Muzycznie – nieco jazzu. Na Festiwalu Danuty Szafarskiej „Śleboda/Danutka” - Krystyna Janda. Teatr Stary zapowiada co się będzie działo w przyszłym roku i od czwartku sprzedaje bilety
Teatr Stary, który jest jedną z najstarszych scen teatralnych w Polsce - w 2022 roku będziemy świętowali jego 200-lecie – ogłosił repertuar na I kwartał 2020 roku.
Jednym ze sztandarowych spektakli będzie „Le Edad de Oro” Isreala Galvani – wybitnego tancerza flamenco, zdobywcy wielu prestiżowych nagród. Spektakl doceniany na całym świecie m.in. w Nowym Jorku czy Londynie opowiada o złotym wieku flamenco (przełomie XIX i XX w.). W Polsce po raz pierwszy będzie go można zobaczyć 21 lutego, właśnie w Teatrze Starym.
W styczniu na deskach przy ul. Jezuickiej obejrzymy Gabrielę Muskałę w spektaklu „Podróż do Buenos Aires” Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Ostatni tydzień stycznia to powrót spektaklu „Machia” Juliusza Machulskiego, w obsadzie Adam Ferency i Piotr Głowacki. W marcu realizacja nagrodzona za najlepszą polską inscenizację szekspirowską sezonu 2018/2019 –„Kupiec Wenecki” Teatru im. Witkacego w Słupsku, a w kwietniu „Almodovaria” Teatru Polonia - muzyczny spektakl z piosenkami z filmów Pedra Almodóvara. W lutym coś teatralnego dla dzieci – przedstawienie „Słoń Trąbibombi”.
Będą także koncerty. Teatr zapowiada solidną porcję jazzu: w lutym przyjedzie Marek Napiórkowski z nową płytą „HIPOKAMP”, a w marcu basista Daniel Toledo wystąpi ze swoim kwartetem. Ostatniej środy marca usłyszymy piosenki Wojciecha Młynarskiego w wykonaniu Jacka Bończyka.
– Niezwykle cenny jest fakt, że w dobie kiedy firmy i potencjalni sponsorzy tną swoje budżety, znajdują się takie instytucje, które same przychodzą do nas z pomysłem, że chciałyby nas wesprzeć. Tak się stało w przypadku PKO Banku Polskiego, który stał się partnerem spektakli w teatrze – mówi Karolina Rozwód, dyrektor Teatru Starego.
Uwaga! Sprzedaż biletów na wydarzenia z I kwartału 2020 roku zaczyna się w czwartek 21 listopada o godz. 10 w kasie teatru oraz on-line.
Śleboda pani Szaflarskiej
Od 5 do 9 lutego będzie trwał Festiwal Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka”. – Chcemy, by „Śleboda”, czyli wolność w gwarze z Kosarzysk, była zawsze z nami. Tego się trzymamy. Festiwal nie jest pomnikiem Danuty Szaflarskiej. Unikamy sytuacji, kiedy stawiamy kogoś na piedestale. Tego bardzo nie lubiła główna bohaterka naszego wydarzenia, która była wielką gwiazdą polskiego kina i teatru, a przede wszystkim wspaniałym człowiekiem – opowiada Michał Merczyński, dyrektor festiwalu. 6 lutego koncert z okazji 105. urodzin Danuty – zakazane piosenki w wersji instrumentalnej w wykonaniu Marcina Maseckiego, Eldara Tsalikova i Jerzego Rogiewicza. 8 i 9 lutego spektakl „Biała bluzka” Krystyny Jandy. – To klasyka klasyki, coś bardzo ważnego – zachęca Merczyński. Aktorka w tym roku została laureatką „Gongu Danutki” – nagrody przyznawanej za rzemiosło i kunszt w grze. „Śleboda” ujawnia się nie tylko w jej aktorstwie, ale także w aktywności, od lat prowadzi dwa prywatne teatry Polonię i Och–Teatr. Wręczenie wyróżnienia będzie wieńczyć festiwal.
Na razie teatr informuje o płatnych wydarzeniach w ramach festiwalu, te gratisowe ogłosi 24 stycznia. Od 27 stycznia będzie można odbierać bezpłatne wejściówki.
Zapisy na ferie
Od 13 do 24 stycznia w ramach programu „Ferie w Teatrze Starym” odbędą się warsztaty teatralne dla młodzieży (od 15 do 19 lat), które mają nauczyć młodych doświadczenia aktorskiego, scenograficznego, wokalnego czy umiejętności pracy w grupie. Każdy z uczestników odbędzie kurs pisania scen i konstruowania scenariusza widowiska teatralnego.
Warsztaty zakończą się pokazem spektaklu „Dzień totalnej porażki, czyli co się zdarzyło 25 stycznia” właśnie tego dnia oraz dzień później – 26 stycznia.
– Przedstawienie nawiązuje do różnych wydarzeń, które miały miejsce 25 stycznia. Będzie nietypową lekcją historii i obyczaju, poznawaniem realiów życia w Polsce i na świecie w wybranych okresach XX i XXI wieku. Uczestnicy zbadają nieznane okoliczności z życia postaci historycznych, które będą bohaterami lubelskiego spektaklu. Przedstawienie będzie także przewodnikiem po najróżniejszych konwencjach teatralnych obowiązujących na współczesnych scenach – informuje Łukasz Drewniak, który odpowiada za dramaturgię widowiska. Udział w warsztatach kosztuje 250 zł. Zapisy zaczną się w czwartek i potrwają do 15 grudnia. Formularze, zgłoszenia i informacje będą na stronie Teatru Starego.