Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 lutego 2011 r.
19:39
Edytuj ten wpis

Nowe zasady dziedziczenia majątku 2011

0 2 A A

Już wkrótce będziemy mogli określać dokładnie, kto ma dziedziczyć poszczególne składniki naszego majątku. To od spadkodawcy będzie zależało, kto przejmie jego mieszkanie, kto samochód, a kto firmę. Zapisobierca natomiast będzie miał pewność, że właśnie te składniki otrzyma.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na początku lutego Sejm poparł propozycję zmian w kodeksie cywilnym, którą przygotowali posłowie z komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.

– Nadchodzące zmiany wprowadzają możliwość przesądzania przez spadkodawcę o sposobie podziału spadku. Spadkodawca będzie mógł wskazać, jakie przedmioty mają przypaść po jego śmierci poszczególnym osobom – wyjaśnia mec. Agnieszka Lech z lubelskiej kancelarii "Lech i Partnerzy”.

– Zmiana ta wzmacnia w istotny sposób swobodę testowania. Stworzenie spadkodawcy takiej możliwości nastąpi poprzez wprowadzenie instytucji zapisu windykacyjnego, to jest zapisu testamentowego ze skutkami rzeczowymi – dodaje.

To ważna zmiana również z punktu widzenia spadkobiercy

– Instytucja zapisu windykacyjnego polega na tym, że wskazana przez spadkodawcę osoba nabywa przedmiot zapisu już w chwili otwarcia spadku, to jest śmierci spadkodawcy. Nie są zatem wymagane dodatkowe działania, tak jak w przypadku zwykłego zapisu,występującego obecnie w prawie spadkowym. Dzięki zapisowi windykacyjnemu, zapisobierca będzie mógł w szybki sposób uzyskać potwierdzenie, że to on właśnie jest właścicielem konkretnego składnika masy spadkowej – tłumaczy mec. Agnieszka Lech.


Tylko przez akt notarialny


Jednak stanie się tak, tylko wówczas, gdy spadkodawca wyraźnie oświadczy, że chce skorzystać z możliwości, jakie daje zapis windykacyjny. To, komu chce przekazać określone elementy swojego majątku, będzie musiał określić w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego.
Spadkobiercom ta procedura przysparza niekiedy trudności.

– Klienci najczęściej nie wiedzą, że na podstawie obowiązujących w Polsce przepisów kodeksu cywilnego, by "uzyskać” określony składnik majątku spadkodawcy, trzeba przeprowadzić niejako dwa etapy postępowania. W pierwszej kolejności konieczne jest ustalenie, kto jest spadkobiercą – tłumaczy mec. Agnieszka Lech.

si się najpierw zająć Senat. Następnie propozycje zmian w prawie trafią do podpisu prezydenta.

Może się to odbyć na dwa sposoby


– Pierwszym z nich jest uzyskanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku w sądzie właściwym według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego spadkodawcy. Jeżeli nie ma sporu pomiędzy uczestnikami postępowania, ta procedura trwa w sądach lubelskich około dwóch miesięcy. Na posiedzeniu sądu wystarczy obecność jednego ze spadkobierców i prawidłowe doręczenie odpisów wniosku wszystkich uczestnikom – wyjaśnia mec. Agnieszka Lech.

– Drugim sposobem jest poświadczenie dziedziczenia sporządzone u dowolnego notariusza w Polsce. Warunkiem jest jednak, by spadek był otwarty po 1 lipca 1984 roku, a między wszystkim osobami, które mogą być brane pod uwagę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi, nie było sporów o to, kto dziedziczy. Wszystkie te osoby stawiają się u notariusza – dodaje.

Potem można przejść do kolejnego etapu – możliwe jest dokonanie działu spadku, czyli przyznanie poszczególnych przedmiotów należących do masy spadkowej poszczególnym spadkobiercom. To odbywa się również na drodze sądowej bądź u notariusza.

Szybciej niż według starych przepisów


– Niewątpliwie wprowadzenie instytucji zapisu windykacyjnego powinno przyspieszyć postępowanie w przedmiocie działu spadku, gdyż od samego początku będzie wiadomo, komu przypadnie określona rzecz lub prawo, będące przedmiotem zapisu windykacyjnego – ocenia mec. Agnieszka Lech.
Wszystko potwierdzi sąd lub notariusz.

– Potwierdzeniem nabycia przez zapisobiercę przedmiotu zapisu windykacyjnego będzie zamieszczanie informacji o zapisie windykacyjnym i jego przedmiocie w postanowieniu sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, bądź w akcie poświadczenia dziedziczenia. Taki dokument będzie stanowił podstawę wpisu do księgi wieczystej – wyjaśnia mec. Agnieszka Lech. – Jednocześnie, pamiętając o obowiązku podatkowym, wskazać należy, że powstawałby on z chwilą przyjęcia zapisu windykacyjnego – dodaje.

Oczywiście, elementy spadku przekazane za pomocą tego zapisu nie będą przedmiotem ewentualnych postępowań w sprawie podziału pozostałych części majątku. Chyba że "obdarowany” nie będzie chciał przyjąć tego, co zapisał mu spadkobierca.

– Zastosowanie instytucji zapisu windykacyjnego spowoduje, że określony przedmiot tego zapisu będzie wyłączony ze spadku. Jeżeli natomiast osoba wskazana przez testatora jako zapisobierca nie będzie chciała lub nie będzie mogła być zapisobiercą, przedmiot zapisu będzie wchodził w skład masy spadkowej – wyjaśnia mec. Agnieszka Lech.

Liczy się także zdanie zapisobiercy


Tak może się stać, jeśli przedmiotem zapisu windykacyjnego będzie, na przykład, zadłużone mieszkanie. Wtedy zapisobierca będzie miał określony termin na zrezygnowanie z tego, co otrzymał.
– Jeżeli zapisobierca nie będzie chciał przyjąć przedmiotu zapisu windykacyjnego, będzie miał możliwość złożenia oświadczenia o odrzuceniu takiego zapisu w ciągu sześciu miesięcy od chwili, w której dowie się o jego dokonaniu – informuje mec. Agnieszka Lech.

! Przedmiotem tego zapisu windykacyjnego mogą być tylko te elementy majątku, które należały do spadkodawcy w momencie jego śmierci i wyłącznie rzeczy oznaczone co do tożsamości (konkretne przedmioty, stanowiące własność danej osoby – przyp. red.), czyli zbywalne prawa majątkowe, przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolne, jak również ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności. Nie można w ten sposób przekazać np. pieniędzy ani rzeczy przyszłych (takich, których dana osoba nie ma jeszcze realnie w posiadaniu – przyp. red.).

Inni już to mają


Z możliwości, jakie daje zapis windykacyjny, korzystają już mieszkańcy wielu krajów na całym świecie. Zapis funkcjonuje już w porządkach prawnych wielu innych państw, m.in.: we Włoszech, Francji, w Belgii, Luksemburgu, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Grecji, Japonii, na Węgrzech oraz w wielu państwach Ameryki Środkowej i Południowej.

My poczekamy na to jeszcze co najmniej kilka miesięcy.

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Rodak / 28 lutego 2011 o 11:12
0
Nasze majątki przy tym rządzie będą "dziedziczyli" żydy z Niemcami.
Już emerytom dewaluuje się emerytury tak że aby przeżyć będą musieli swoje mieszkania oddawać za jałmużnę bankom a nie wnukom ?.......
Teraz tylko wystarczy zadać sobie pytanie ile banków na terenie Polski jest w polskich rękach ? i odpowiedź jest prosta.Nie trzeba amarmat,czołgów aby Polak rodził się goły i tak samo goły umierał.
Avatar
m / 27 lutego 2011 o 18:18
0
spam
Avatar
Rodak / 28 lutego 2011 o 11:12
0
Nasze majątki przy tym rządzie będą "dziedziczyli" żydy z Niemcami.
Już emerytom dewaluuje się emerytury tak że aby przeżyć będą musieli swoje mieszkania oddawać za jałmużnę bankom a nie wnukom ?.......
Teraz tylko wystarczy zadać sobie pytanie ile banków na terenie Polski jest w polskich rękach ? i odpowiedź jest prosta.Nie trzeba amarmat,czołgów aby Polak rodził się goły i tak samo goły umierał.
Avatar
m / 27 lutego 2011 o 18:18
0
spam
Zobacz wszystkie komentarze 2

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 3

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 9

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 0

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 0 0

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 6 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 7 4

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 3 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 25 10

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 7

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 14 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.