Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 stycznia 2020 r.
18:29

Nowy zabytek w Lublinie. Podczas wojny Niemcy zamienili ten kościół na magazyn ze zbożem

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
339 20 A A
Prawną ochroną objęte zostało też najbliższe otoczenie świątyni, w granicach kościelnej działki.
Prawną ochroną objęte zostało też najbliższe otoczenie świątyni, w granicach kościelnej działki. (fot. Krzysztof Mazur)

Stojący przy ul. Fabrycznej kościół św. Michała Archanioła został wpisany do rejestru zabytków. – Bardzo się cieszę – komentuje proboszcz parafii, która w przyszłym roku będzie obchodzić setną rocznicę powstania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kościół z ul. Fabrycznej uznawany jest za jeden z ciekawszych w Lublinie. Zaprojektował go znany warszawski architekt Oskar Sosnowski, który – jak to miał w zwyczaju – połączył żelbetową konstrukcję z cegłami, a we wczesny modernizm sprytnie wplótł detale nawiązujące do gotyku i renesansu. Jego projekt przewidywał nie tylko kościół, ale też dom pogrzebowy. Ostatecznie powstała sama świątynia.

Od 2 stycznia budynek jest prawnie chroniony wpisem do rejestru zabytków województwa lubelskiego. – Dzięki temu jest objęty ochroną zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu – tłumaczy Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

– Bardzo się cieszę – mówi ks. Arkadiusz Paśnik, proboszcz parafii p.w. św. Michała Archanioła, który niedawno przeprowadził gruntowny remont kościoła. – Świątynia odzyskała swój blask jeszcze przed wpisaniem do rejestru zabytków. Na wiosnę zostały już tylko prace kosmetyczne.

Na frontonie kościoła pojawiła się pieczęć z trzema datami ważnymi dla parafii. W roku 1915 powstał tutaj ośrodek duszpasterski, w 1921 r. powołana została do życia nowa parafia, a w 1938 r. konsekrowano świątynię.

– Kościół przypominający rozmiarem bazylikę został wzniesiony w ciągu ośmiu lat przez wcale nie zamożną społeczność miasta – podkreśla obecny proboszcz. I przypomina, że parafia otrzymała tytuł po rozebranym kościele farnym, który przez niemal sześć wieków stał na Starym Mieście tutaj, gdzie dzisiaj jest pl. Po Farze. Zniszczony kościół rozebrano w połowie XIX w., a kilkadziesiąt lat później św. Michał Archanioł został patronem nowego kościoła.

Początkowo parafia obejmowała bardzo rozległy teren, sięgający niemal do Świdnika. O pierwszej kaplicy, już nieistniejącej, która stała przy ul. Kościelnej, przypomina dzisiaj drewniany krzyż. W ziemi znaleziono też ryngraf będący pamiątką pierwszego nabożeństwa.

Wpisana na listę zabytków świątynia uniknęła zniszczenia podczas II wojny światowej. – Okupant zamienił ją na magazyn, chronił to miejsce. Nie można było wtedy używać kościoła, wewnątrz było sypane zboże, które sięgało aż do okrągłych okien. Wydzielona była tylko mała część, a niektórzy wierni przychodzili na niedzielną mszę świętą z woreczkami i wydłubywali przesypujące się zboże – opowiada ks. Paśnik.

Kościół udało się dokończyć dopiero wtedy, gdy opuścili go Niemcy. – W 1945 roku przystąpiono ponownie do budowy, przerwanej okresem wojny. Nadzór nad pracami powierzono inż. Ignacemu Kędzierskiemu, architektowi lubelskiemu. Otynkowano ceglane ściany i przystąpiono do wyposażania wnętrza, które w większości zaprojektował Kędzierski – informuje Kopciowski.

Witraże w oknach są jeszcze przedwojenne, ale wiele elementów pochodzi z lat 40. ubiegłego stulecia. – W roku 1947 wzniesiono marmurowy ołtarz główny, zaś w 1948 roku powstała dekoracja sgraffitowa ściany ołtarzowej, wykonana wg projektu Marii Wolskiej-Berezowskiej – dodaje konserwator zabytków.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
raf / 8 stycznia 2020 r. o 21:01
+20
plac pod Kościół za symboliczną złotówkę sprzedał Henryk Sachs, ziemianin własciciel majątków ziemskich w Abramowicach i Głusku potomek niemieckich kolonizatorów, ewangelik, działacz Narodowej Demokracji, w latach 1930-34 poseł na Sejm RP wybrany z list Stronnictwa Narodowego. Żona Sachsa Mieczysława działaczka Akcji Katolickiej, syn za to że odmówił podpisania volkslisty został rostrzelany w czerwcu na Rurach Jezuickich, wnuk zameczony w   Mauthausen  
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 r. o 18:56
+18
AVE. Zawsze pamiętam te neony na kościele, może to było trochę kiczowate, ale umawiałem się koło AVE. To punkt orientacyjny był za dawnych czasów
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 r. o 20:52
+15
W Boże Narodzenie 1941 roku moja ciocia brała ślub w kaplicy po prawej stronie kościoła. Brak światła. Ciemno. Kierowca taksówki stanął autem naprzeciw drzwi i oswietlil jej wnętrze reflektora i. Ponura i przerażająca sceneria. Zdjęcia ślubne robił fotograf z budki naprzeciw kościoła przy parku bronowickim. Fotograf po ślubie był aresztowany. Okazało się, że była tam komórka KPP. Pan młody trafił na gestapo pod zegarem. Cudem z tego wyszedł. Zdjęcia ślubne przepadly. W tym czasie w dalekiej Rosji Sowieckiej brat panny młodej po zwolnieniu z lagrow w Uchcie, po 3 miesiącach ostatkiem sił dotarł do bazy lotników przy Armii Polskiej w Koltubance i tam w szpitalu ewakuacyjnym zmarł na zapalenie płuc i osierdzia. Takie losy mieszkańców Majdanu Tatarskiego. Pozdrowienia dla potomków Majdaniarzy.
W Boże Narodzenie 1941 roku moja ciocia brała ślub w kaplicy po prawej stronie kościoła. Brak światła. Ciemno. Kierowca taksówki stanął autem naprzeciw drzwi i oswietlil jej wnętrze reflektora i. Ponura i przerażająca sceneria. Zdjęcia ślubne robił fotograf z budki naprzeciw kościoła przy parku bronowickim. Fotograf po ślubie był aresztowany. Okazało się, że była tam komórka KPP. Pan młody trafił na gestapo pod zegarem. Cudem z tego wyszedł. Zdjęcia ślubne przepadly. W tym czasie w dalekiej Rosji Sowieckiej brat panny młodej po zwolnieniu z ... rozwiń
Avatar
Gwidon / 8 stycznia 2020 r. o 19:20
+13
Wspaniale! Piękny, bardzo charakterystyczny dla Lublina obiekt. Oby, z racji uhonorowania wpisem do Rejestru udało się pozyskać środki na renowację i oby pozostał dominantą urbanistyczną i widokową, nadającą tożsamość tej części miasta. AVE!
Avatar
LU / 8 stycznia 2020 r. o 20:01
+10
No OK, ale czemu zdjęto charakterystyczny napis "AVE"??? Każdy mówiąc kościół AVE wiedział ocb, a teraz?
Avatar
qwerty / 9 stycznia 2020 r. o 06:51
+5
AVE to rzeczywiście trochę jak dla Cezara, ale oddaje charakter naszego miasta i organizacji religijnej rzymsko-katolickiej, która przez tyle wieków działa w imieniu Jezusa, syna Józefa, choć częściej wbrew Jego naukom Prawa. Szkoda, nie szkoda...byk do studni nie nasrał, a i tak świątynią Ducha Świętego (czyt. Tchu wypoczętego) jest ciało, stąd już z Dawidem Bóg żartuje, że ten chce dom zbudować dla Niego... Widocznie zniknięcie 'ave' jest zapowiedzią dla Rzymu :) A swoją drogą, tak właśnie nazywano ten kościół. Od mojego urodzenia w Lublinie, pamiętam jak dziś, choć minęło ponad 40 lat :) ...a wtedy słoik to był słoik, z resztą każdy z miasta ma przodków ze wsi - to do Lubelaka :) więc chyba tylko przed założeniem neonu mówili na ten budynek: kościół na Bronowicach :) Pozostałym dziękuję za podzielenie się ciekawymi wspomnieniami związanymi z miejscem. Miło poczytać, że pamięta się jeszcze, choć czasem o sprawach, które lepiej zapomnieć...
 Mylisz się Koźle. Nie każy miał przodków na wsi. Są mieszczanie z "dziada-pradziada"
 Mylisz się Koźle. Nie każy miał przodków na wsi. Są mieszczanie z "dziada-pradziada" rozwiń
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 r. o 18:57
+5
Te dzisiaj budowane będą dla prawnuków zabytkami.
Avatar
ave / 9 stycznia 2020 r. o 10:26
+4
do J23 ------------------ ale z Ciebie zjedzony wewnętrznie Drań
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 r. o 23:21
+4
Wieża w Stołpiu jest najstarszym 800 letnim(!) niedrewnianym zabytkiem na wschód od Wisły i znajduje się w nienajlepszym stanie, ale jak znaleźć fundusze na niesakralny zabytek?!
Avatar
Gość / 9 stycznia 2020 r. o 05:57
+3
Po to się wpisuje na listę zabytków,by łatwiej dostawać pieniądze,oczywiscie z kieszeni podatników!!
Avatar
Ja-cuś / 9 stycznia 2020 r. o 13:53
0
Kolego neon na kościele powstał w latach 70 a nie 80. To w tamtych czasach była "moja" parafia.
Avatar
ave / 9 stycznia 2020 r. o 10:26
+4
do J23 ------------------ ale z Ciebie zjedzony wewnętrznie Drań
Avatar
J23 / 9 stycznia 2020 r. o 08:33
-11
Niemcy wyrządzili wiele złego, ale akurat przerabiając kościół na magazyn, zrobili rzecz jak najbardziej słuszną. Teraz klecha będzie ciągnął kasę na renowację zabytku, a w zbieraniu na kościół nie chodzi o to, żeby uzbierać, ale żeby zbierać cały czas... A naród dalej wierzy w czary.
Avatar
qwerty / 9 stycznia 2020 r. o 06:51
+5
AVE to rzeczywiście trochę jak dla Cezara, ale oddaje charakter naszego miasta i organizacji religijnej rzymsko-katolickiej, która przez tyle wieków działa w imieniu Jezusa, syna Józefa, choć częściej wbrew Jego naukom Prawa. Szkoda, nie szkoda...byk do studni nie nasrał, a i tak świątynią Ducha Świętego (czyt. Tchu wypoczętego) jest ciało, stąd już z Dawidem Bóg żartuje, że ten chce dom zbudować dla Niego... Widocznie zniknięcie 'ave' jest zapowiedzią dla Rzymu :) A swoją drogą, tak właśnie nazywano ten kościół. Od mojego urodzenia w Lublinie, pamiętam jak dziś, choć minęło ponad 40 lat :) ...a wtedy słoik to był słoik, z resztą każdy z miasta ma przodków ze wsi - to do Lubelaka :) więc chyba tylko przed założeniem neonu mówili na ten budynek: kościół na Bronowicach :) Pozostałym dziękuję za podzielenie się ciekawymi wspomnieniami związanymi z miejscem. Miło poczytać, że pamięta się jeszcze, choć czasem o sprawach, które lepiej zapomnieć...
 Mylisz się Koźle. Nie każy miał przodków na wsi. Są mieszczanie z "dziada-pradziada"
 Mylisz się Koźle. Nie każy miał przodków na wsi. Są mieszczanie z "dziada-pradziada" rozwiń
Avatar
Szukaj az / 9 stycznia 2020 r. o 06:42
-10
Raz chociaż pełnił jakąś użyteczna funkcje
Avatar
Gość / 9 stycznia 2020 r. o 05:57
+3
Po to się wpisuje na listę zabytków,by łatwiej dostawać pieniądze,oczywiscie z kieszeni podatników!!
Avatar
Adrian / 9 stycznia 2020 r. o 00:49
+1
Neon AVE (Zdrowaś) odnosił się do peregrynacji kopii obrazu Jasnogórskiego, w latach 80-tych ubiegłego wieku, miał wisieć na czas peregrynacji, lecz ludziom dodawal otuchy w czasach komunizmu i był w pewnym stopniu formą sprzeciwu dla komunistycznej wladzy, więc zostal na dłużej aż do pierwszego remontu wieży w 2005 roku. Napis nie powrócił i nie powróci na wieże, za to jest teraz oświetlony najważniejszy symbol dla chrześcijan czyli Krzyż. AVE nie zaslania również prawidlowego wezwania kościoła, czyli św. Michała Archanioła.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 r. o 23:21
+4
Wieża w Stołpiu jest najstarszym 800 letnim(!) niedrewnianym zabytkiem na wschód od Wisły i znajduje się w nienajlepszym stanie, ale jak znaleźć fundusze na niesakralny zabytek?!
Avatar
Koziołek lubelski / 8 stycznia 2020 r. o 22:41
-6
AVE to rzeczywiście trochę jak dla Cezara, ale oddaje charakter naszego miasta i organizacji religijnej rzymsko-katolickiej, która przez tyle wieków działa w imieniu Jezusa, syna Józefa, choć częściej wbrew Jego naukom Prawa. Szkoda, nie szkoda...byk do studni nie nasrał, a i tak świątynią Ducha Świętego (czyt. Tchu wypoczętego) jest ciało, stąd już z Dawidem Bóg żartuje, że ten chce dom zbudować dla Niego... Widocznie zniknięcie 'ave' jest zapowiedzią dla Rzymu :) A swoją drogą, tak właśnie nazywano ten kościół. Od mojego urodzenia w Lublinie, pamiętam jak dziś, choć minęło ponad 40 lat :) ...a wtedy słoik to był słoik, z resztą każdy z miasta ma przodków ze wsi - to do Lubelaka :) więc chyba tylko przed założeniem neonu mówili na ten budynek: kościół na Bronowicach :) Pozostałym dziękuję za podzielenie się ciekawymi wspomnieniami związanymi z miejscem. Miło poczytać, że pamięta się jeszcze, choć czasem o sprawach, które lepiej zapomnieć...
AVE to rzeczywiście trochę jak dla Cezara, ale oddaje charakter naszego miasta i organizacji religijnej rzymsko-katolickiej, która przez tyle wieków działa w imieniu Jezusa, syna Józefa, choć częściej wbrew Jego naukom Prawa. Szkoda, nie szkoda...byk do studni nie nasrał, a i tak świątynią Ducha Świętego (czyt. Tchu wypoczętego) jest ciało, stąd już z Dawidem Bóg żartuje, że ten chce dom zbudować dla Niego... Widocznie zniknięcie 'ave' jest zapowiedzią dla Rzymu :) A swoją drogą, tak właśnie nazywano ten kościół. Od mojego urodzenia w Lublin... rozwiń
Avatar
Lublinianin / 8 stycznia 2020 r. o 21:44
-10
No OK, ale czemu zdjęto charakterystyczny napis "AVE"??? Każdy mówiąc kościół AVE wiedział ocb, a teraz?
 Lublinian mowil"kosciol na Bronowicach". Słoiki mówili "Ave".