Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 stycznia 2020 r.
18:29

Nowy zabytek w Lublinie. Podczas wojny Niemcy zamienili ten kościół na magazyn ze zbożem

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
339 20 A A
Prawną ochroną objęte zostało też najbliższe otoczenie świątyni, w granicach kościelnej działki.
Prawną ochroną objęte zostało też najbliższe otoczenie świątyni, w granicach kościelnej działki. (fot. Krzysztof Mazur)

Stojący przy ul. Fabrycznej kościół św. Michała Archanioła został wpisany do rejestru zabytków. – Bardzo się cieszę – komentuje proboszcz parafii, która w przyszłym roku będzie obchodzić setną rocznicę powstania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kościół z ul. Fabrycznej uznawany jest za jeden z ciekawszych w Lublinie. Zaprojektował go znany warszawski architekt Oskar Sosnowski, który – jak to miał w zwyczaju – połączył żelbetową konstrukcję z cegłami, a we wczesny modernizm sprytnie wplótł detale nawiązujące do gotyku i renesansu. Jego projekt przewidywał nie tylko kościół, ale też dom pogrzebowy. Ostatecznie powstała sama świątynia.

Od 2 stycznia budynek jest prawnie chroniony wpisem do rejestru zabytków województwa lubelskiego. – Dzięki temu jest objęty ochroną zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu – tłumaczy Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

– Bardzo się cieszę – mówi ks. Arkadiusz Paśnik, proboszcz parafii p.w. św. Michała Archanioła, który niedawno przeprowadził gruntowny remont kościoła. – Świątynia odzyskała swój blask jeszcze przed wpisaniem do rejestru zabytków. Na wiosnę zostały już tylko prace kosmetyczne.

Na frontonie kościoła pojawiła się pieczęć z trzema datami ważnymi dla parafii. W roku 1915 powstał tutaj ośrodek duszpasterski, w 1921 r. powołana została do życia nowa parafia, a w 1938 r. konsekrowano świątynię.

– Kościół przypominający rozmiarem bazylikę został wzniesiony w ciągu ośmiu lat przez wcale nie zamożną społeczność miasta – podkreśla obecny proboszcz. I przypomina, że parafia otrzymała tytuł po rozebranym kościele farnym, który przez niemal sześć wieków stał na Starym Mieście tutaj, gdzie dzisiaj jest pl. Po Farze. Zniszczony kościół rozebrano w połowie XIX w., a kilkadziesiąt lat później św. Michał Archanioł został patronem nowego kościoła.

Początkowo parafia obejmowała bardzo rozległy teren, sięgający niemal do Świdnika. O pierwszej kaplicy, już nieistniejącej, która stała przy ul. Kościelnej, przypomina dzisiaj drewniany krzyż. W ziemi znaleziono też ryngraf będący pamiątką pierwszego nabożeństwa.

Wpisana na listę zabytków świątynia uniknęła zniszczenia podczas II wojny światowej. – Okupant zamienił ją na magazyn, chronił to miejsce. Nie można było wtedy używać kościoła, wewnątrz było sypane zboże, które sięgało aż do okrągłych okien. Wydzielona była tylko mała część, a niektórzy wierni przychodzili na niedzielną mszę świętą z woreczkami i wydłubywali przesypujące się zboże – opowiada ks. Paśnik.

Kościół udało się dokończyć dopiero wtedy, gdy opuścili go Niemcy. – W 1945 roku przystąpiono ponownie do budowy, przerwanej okresem wojny. Nadzór nad pracami powierzono inż. Ignacemu Kędzierskiemu, architektowi lubelskiemu. Otynkowano ceglane ściany i przystąpiono do wyposażania wnętrza, które w większości zaprojektował Kędzierski – informuje Kopciowski.

Witraże w oknach są jeszcze przedwojenne, ale wiele elementów pochodzi z lat 40. ubiegłego stulecia. – W roku 1947 wzniesiono marmurowy ołtarz główny, zaś w 1948 roku powstała dekoracja sgraffitowa ściany ołtarzowej, wykonana wg projektu Marii Wolskiej-Berezowskiej – dodaje konserwator zabytków.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
raf / 8 stycznia 2020 r. o 21:01
+20
plac pod Kościół za symboliczną złotówkę sprzedał Henryk Sachs, ziemianin własciciel majątków ziemskich w Abramowicach i Głusku potomek niemieckich kolonizatorów, ewangelik, działacz Narodowej Demokracji, w latach 1930-34 poseł na Sejm RP wybrany z list Stronnictwa Narodowego. Żona Sachsa Mieczysława działaczka Akcji Katolickiej, syn za to że odmówił podpisania volkslisty został rostrzelany w czerwcu na Rurach Jezuickich, wnuk zameczony w   Mauthausen  
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 r. o 18:56
+18
AVE. Zawsze pamiętam te neony na kościele, może to było trochę kiczowate, ale umawiałem się koło AVE. To punkt orientacyjny był za dawnych czasów
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 r. o 20:52
+15
W Boże Narodzenie 1941 roku moja ciocia brała ślub w kaplicy po prawej stronie kościoła. Brak światła. Ciemno. Kierowca taksówki stanął autem naprzeciw drzwi i oswietlil jej wnętrze reflektora i. Ponura i przerażająca sceneria. Zdjęcia ślubne robił fotograf z budki naprzeciw kościoła przy parku bronowickim. Fotograf po ślubie był aresztowany. Okazało się, że była tam komórka KPP. Pan młody trafił na gestapo pod zegarem. Cudem z tego wyszedł. Zdjęcia ślubne przepadly. W tym czasie w dalekiej Rosji Sowieckiej brat panny młodej po zwolnieniu z lagrow w Uchcie, po 3 miesiącach ostatkiem sił dotarł do bazy lotników przy Armii Polskiej w Koltubance i tam w szpitalu ewakuacyjnym zmarł na zapalenie płuc i osierdzia. Takie losy mieszkańców Majdanu Tatarskiego. Pozdrowienia dla potomków Majdaniarzy.
W Boże Narodzenie 1941 roku moja ciocia brała ślub w kaplicy po prawej stronie kościoła. Brak światła. Ciemno. Kierowca taksówki stanął autem naprzeciw drzwi i oswietlil jej wnętrze reflektora i. Ponura i przerażająca sceneria. Zdjęcia ślubne robił fotograf z budki naprzeciw kościoła przy parku bronowickim. Fotograf po ślubie był aresztowany. Okazało się, że była tam komórka KPP. Pan młody trafił na gestapo pod zegarem. Cudem z tego wyszedł. Zdjęcia ślubne przepadly. W tym czasie w dalekiej Rosji Sowieckiej brat panny młodej po zwolnieniu z ... rozwiń
Avatar
Gwidon / 8 stycznia 2020 r. o 19:20
+13
Wspaniale! Piękny, bardzo charakterystyczny dla Lublina obiekt. Oby, z racji uhonorowania wpisem do Rejestru udało się pozyskać środki na renowację i oby pozostał dominantą urbanistyczną i widokową, nadającą tożsamość tej części miasta. AVE!
Avatar
LU / 8 stycznia 2020 r. o 20:01
+10
No OK, ale czemu zdjęto charakterystyczny napis "AVE"??? Każdy mówiąc kościół AVE wiedział ocb, a teraz?
Avatar
qwerty / 9 stycznia 2020 r. o 06:51
+5
AVE to rzeczywiście trochę jak dla Cezara, ale oddaje charakter naszego miasta i organizacji religijnej rzymsko-katolickiej, która przez tyle wieków działa w imieniu Jezusa, syna Józefa, choć częściej wbrew Jego naukom Prawa. Szkoda, nie szkoda...byk do studni nie nasrał, a i tak świątynią Ducha Świętego (czyt. Tchu wypoczętego) jest ciało, stąd już z Dawidem Bóg żartuje, że ten chce dom zbudować dla Niego... Widocznie zniknięcie 'ave' jest zapowiedzią dla Rzymu :) A swoją drogą, tak właśnie nazywano ten kościół. Od mojego urodzenia w Lublinie, pamiętam jak dziś, choć minęło ponad 40 lat :) ...a wtedy słoik to był słoik, z resztą każdy z miasta ma przodków ze wsi - to do Lubelaka :) więc chyba tylko przed założeniem neonu mówili na ten budynek: kościół na Bronowicach :) Pozostałym dziękuję za podzielenie się ciekawymi wspomnieniami związanymi z miejscem. Miło poczytać, że pamięta się jeszcze, choć czasem o sprawach, które lepiej zapomnieć...
 Mylisz się Koźle. Nie każy miał przodków na wsi. Są mieszczanie z "dziada-pradziada"
 Mylisz się Koźle. Nie każy miał przodków na wsi. Są mieszczanie z "dziada-pradziada" rozwiń
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 r. o 18:57
+5
Te dzisiaj budowane będą dla prawnuków zabytkami.
Avatar
ave / 9 stycznia 2020 r. o 10:26
+4
do J23 ------------------ ale z Ciebie zjedzony wewnętrznie Drań
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 r. o 23:21
+4
Wieża w Stołpiu jest najstarszym 800 letnim(!) niedrewnianym zabytkiem na wschód od Wisły i znajduje się w nienajlepszym stanie, ale jak znaleźć fundusze na niesakralny zabytek?!
Avatar
Gość / 9 stycznia 2020 r. o 05:57
+3
Po to się wpisuje na listę zabytków,by łatwiej dostawać pieniądze,oczywiscie z kieszeni podatników!!
Avatar
Ja-cuś / 9 stycznia 2020 r. o 13:53
0
Kolego neon na kościele powstał w latach 70 a nie 80. To w tamtych czasach była "moja" parafia.
Avatar
ave / 9 stycznia 2020 r. o 10:26
+4
do J23 ------------------ ale z Ciebie zjedzony wewnętrznie Drań
Avatar
J23 / 9 stycznia 2020 r. o 08:33
-11
Niemcy wyrządzili wiele złego, ale akurat przerabiając kościół na magazyn, zrobili rzecz jak najbardziej słuszną. Teraz klecha będzie ciągnął kasę na renowację zabytku, a w zbieraniu na kościół nie chodzi o to, żeby uzbierać, ale żeby zbierać cały czas... A naród dalej wierzy w czary.
Avatar
qwerty / 9 stycznia 2020 r. o 06:51
+5
AVE to rzeczywiście trochę jak dla Cezara, ale oddaje charakter naszego miasta i organizacji religijnej rzymsko-katolickiej, która przez tyle wieków działa w imieniu Jezusa, syna Józefa, choć częściej wbrew Jego naukom Prawa. Szkoda, nie szkoda...byk do studni nie nasrał, a i tak świątynią Ducha Świętego (czyt. Tchu wypoczętego) jest ciało, stąd już z Dawidem Bóg żartuje, że ten chce dom zbudować dla Niego... Widocznie zniknięcie 'ave' jest zapowiedzią dla Rzymu :) A swoją drogą, tak właśnie nazywano ten kościół. Od mojego urodzenia w Lublinie, pamiętam jak dziś, choć minęło ponad 40 lat :) ...a wtedy słoik to był słoik, z resztą każdy z miasta ma przodków ze wsi - to do Lubelaka :) więc chyba tylko przed założeniem neonu mówili na ten budynek: kościół na Bronowicach :) Pozostałym dziękuję za podzielenie się ciekawymi wspomnieniami związanymi z miejscem. Miło poczytać, że pamięta się jeszcze, choć czasem o sprawach, które lepiej zapomnieć...
 Mylisz się Koźle. Nie każy miał przodków na wsi. Są mieszczanie z "dziada-pradziada"
 Mylisz się Koźle. Nie każy miał przodków na wsi. Są mieszczanie z "dziada-pradziada" rozwiń
Avatar
Szukaj az / 9 stycznia 2020 r. o 06:42
-10
Raz chociaż pełnił jakąś użyteczna funkcje
Avatar
Gość / 9 stycznia 2020 r. o 05:57
+3
Po to się wpisuje na listę zabytków,by łatwiej dostawać pieniądze,oczywiscie z kieszeni podatników!!
Avatar
Adrian / 9 stycznia 2020 r. o 00:49
+1
Neon AVE (Zdrowaś) odnosił się do peregrynacji kopii obrazu Jasnogórskiego, w latach 80-tych ubiegłego wieku, miał wisieć na czas peregrynacji, lecz ludziom dodawal otuchy w czasach komunizmu i był w pewnym stopniu formą sprzeciwu dla komunistycznej wladzy, więc zostal na dłużej aż do pierwszego remontu wieży w 2005 roku. Napis nie powrócił i nie powróci na wieże, za to jest teraz oświetlony najważniejszy symbol dla chrześcijan czyli Krzyż. AVE nie zaslania również prawidlowego wezwania kościoła, czyli św. Michała Archanioła.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 r. o 23:21
+4
Wieża w Stołpiu jest najstarszym 800 letnim(!) niedrewnianym zabytkiem na wschód od Wisły i znajduje się w nienajlepszym stanie, ale jak znaleźć fundusze na niesakralny zabytek?!
Avatar
Koziołek lubelski / 8 stycznia 2020 r. o 22:41
-6
AVE to rzeczywiście trochę jak dla Cezara, ale oddaje charakter naszego miasta i organizacji religijnej rzymsko-katolickiej, która przez tyle wieków działa w imieniu Jezusa, syna Józefa, choć częściej wbrew Jego naukom Prawa. Szkoda, nie szkoda...byk do studni nie nasrał, a i tak świątynią Ducha Świętego (czyt. Tchu wypoczętego) jest ciało, stąd już z Dawidem Bóg żartuje, że ten chce dom zbudować dla Niego... Widocznie zniknięcie 'ave' jest zapowiedzią dla Rzymu :) A swoją drogą, tak właśnie nazywano ten kościół. Od mojego urodzenia w Lublinie, pamiętam jak dziś, choć minęło ponad 40 lat :) ...a wtedy słoik to był słoik, z resztą każdy z miasta ma przodków ze wsi - to do Lubelaka :) więc chyba tylko przed założeniem neonu mówili na ten budynek: kościół na Bronowicach :) Pozostałym dziękuję za podzielenie się ciekawymi wspomnieniami związanymi z miejscem. Miło poczytać, że pamięta się jeszcze, choć czasem o sprawach, które lepiej zapomnieć...
AVE to rzeczywiście trochę jak dla Cezara, ale oddaje charakter naszego miasta i organizacji religijnej rzymsko-katolickiej, która przez tyle wieków działa w imieniu Jezusa, syna Józefa, choć częściej wbrew Jego naukom Prawa. Szkoda, nie szkoda...byk do studni nie nasrał, a i tak świątynią Ducha Świętego (czyt. Tchu wypoczętego) jest ciało, stąd już z Dawidem Bóg żartuje, że ten chce dom zbudować dla Niego... Widocznie zniknięcie 'ave' jest zapowiedzią dla Rzymu :) A swoją drogą, tak właśnie nazywano ten kościół. Od mojego urodzenia w Lublin... rozwiń
Avatar
Lublinianin / 8 stycznia 2020 r. o 21:44
-10
No OK, ale czemu zdjęto charakterystyczny napis "AVE"??? Każdy mówiąc kościół AVE wiedział ocb, a teraz?
 Lublinian mowil"kosciol na Bronowicach". Słoiki mówili "Ave". 
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koronawirus w Lubelskiem. Zakażonych 101 osób, ozdrowiało 13 pacjentów [dane na 29.03]
Mapa

Koronawirus w Lubelskiem. Zakażonych 101 osób, ozdrowiało 13 pacjentów [dane na 29.03]

Aktualne dane dotyczące sytuacji wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2, na dzień 29 marca 2020 roku na terenie województwa lubelskiego.

MKS Avia Świdnik zagra w Krispol pierwszej lidze?

MKS Avia Świdnik zagra w Krispol pierwszej lidze?

Sezon 2019/2020 w drugiej lidze siatkarzy został oficjalnie został zakończony. MKS Avia Świdnik oraz trzy inne zespoły otrzymały zaproszenie do gry w przyszłym sezonie w I lidze

Okuliści apelują, żeby w czasie epidemii koronawirusa nie korzystać z soczewek kontaktowych
film

Okuliści apelują, żeby w czasie epidemii koronawirusa nie korzystać z soczewek kontaktowych

Noszenie soczewek kontaktowych to ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa – alarmują okuliści i apelują, żeby w czasie epidemii korzystać z tradycyjnych okularów.

Niektórzy nawet nie wychodzą z domu. On postanowił nago pobiegać po mieście

Niektórzy nawet nie wychodzą z domu. On postanowił nago pobiegać po mieście

W sobotę, tuż przed południem w Chelmie było bardzo ciepło. Termometry pokazały ponad 17 stopni, co wykorzystał 33-latek który postanowił wybrać się na spacer.

Lublin wspomina spotkania z Krzysztofem Pendereckim

Lublin wspomina spotkania z Krzysztofem Pendereckim

– Gdyby w rodzinnej bibliotece był „Kapitał” Marksa, pewnie bym dziś był dyrektorem banku. Ale była pięknie wydana Biblia z ilustracjami Gustawa Dore – żartobliwie tłumaczył Krzysztof Penderecki na UMCS, pytany o biblijne inspiracje swoich utworów. Jeśli jesteś Czytelniku starszą osobą, muzykę zmarłego właśnie Mistrza znasz z przedstawień... lubelskiego Teatru Andersena.

Lubelski poseł PiS: „Nie będzie wyborów 10 maja, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie po Wielkanocy”

Lubelski poseł PiS: „Nie będzie wyborów 10 maja, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie po Wielkanocy”

Lubelski poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek broni wprowadzonych na ostatnim posiedzeniu Sejmu zmian w Kodeksie wyborczym. Były wojewoda lubelski zapewnia, że partia rządząca nie dąży do przeprowadzenia planowanych na 10 maja wyborów prezydenckich za wszelką cenę.

Terenowe akcje poboru krwi w woj. lubelskim: Krasnystaw, Chełm, Majdan Stary

Terenowe akcje poboru krwi w woj. lubelskim: Krasnystaw, Chełm, Majdan Stary

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza do udziału w terenowych akcjach poboru krwi.

Lublin: Planują przebudowę al. Unii Lubelskiej. Wymienią mosty, wyznaczą buspasy

Lublin: Planują przebudowę al. Unii Lubelskiej. Wymienią mosty, wyznaczą buspasy

Miasto zamawia projekt przebudowy al. Unii Lubelskiej z wymianą sypiących się mostów. Na obu jezdniach mają powstać buspasy, a sygnalizacja na przejściu dla pieszych sama zapali czerwone światło kierowcom przekraczającym dozwoloną prędkość.

Biała Podlaska: Bilety autobusowe będą ważne po epidemii. Można zawiesić ważność

Biała Podlaska: Bilety autobusowe będą ważne po epidemii. Można zawiesić ważność

Udogodnienia dla pasażerów komunikacji miejskiej w Białej Podlaskiej. Można zawiesić ważność biletów MZK w związku z pandemią koronawirusa.

Biała Podlaska: Gdzie do toalety w czasach zarazy?

Biała Podlaska: Gdzie do toalety w czasach zarazy?

Pan Tomasz z Białej Podlaskiej zwraca uwagę na problem załatwiania potrzeb fizjologicznych w okresie epidemii. "Gdzie pójść gdy przypili?" – zastanawia się nasz czytelnik. Urząd Miasta odpowiada że w obecnej sytuacji, korzystanie z publicznych toalet jest bardzo ryzykowne.

Nauka z klasy przeniosła się do domu. Co z egzaminem ósmoklasisty i maturą 2020?
Magazyn

Nauka z klasy przeniosła się do domu. Co z egzaminem ósmoklasisty i maturą 2020?

Do 10 kwietnia uczniowie będą uczyć się w domach w systemie zdalnym poznając nowy materiał, Będą też oceniani. Dziś nikt nie jest w stanie powiedzieć, co będzie później i czy okres ten nie zostanie wydłużony. Na razie resort edukacji zakłada, że nauka będzie mogła być później wznowiona i będzie można przeprowadzić egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny w zakładanym wcześniej terminie. Jak się do nich przygotować i jak się uczyć?

LUK Politechnika świętuje historyczny sukces

LUK Politechnika świętuje historyczny sukces

Wobec decyzji Polskiej Ligi Siatkówki SA o zakończeniu sezonu 2019/2020 LUK Politechnika Lublin znalazła się na najniższym stopniu podium Krispol 1 Ligi Siatkarzy

Trzy miejscowości w gminie Bychawa nie mają wody pitnej
Alarm 24

Trzy miejscowości w gminie Bychawa nie mają wody pitnej

Mieszkańcy trzech wsi w gminie Bychawa od soboty rano nie mają dostępu do wody pitnej. O problemach, z jakimi borykają się mieszkańcy Osowy, Osowy-Kolonii i Woli Dużej, poinformował nas Czytelnik. Według jego relacji, wody nie ma ok. 500 osób.

54 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym z woj. lubelskiego. Zmarł pacjent szpitala w Raciborzu

54 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym z woj. lubelskiego. Zmarł pacjent szpitala w Raciborzu

54 osoby w Polsce miały pozytywny wynik badania na obecność koronawirusa. W tym gronie znalazły się 2 osoby z woj. lubelskiego. Ministerstwo Zdrowia przekazało również informację o śmierci 82-letniego pacjenta ze szpitala w Raciborzu.

W. Hermeliński: Zmiany w Kodeksie Wyborczym można wprowadzać najpóźniej na 6 miesięcy przed wyborami
film

W. Hermeliński: Zmiany w Kodeksie Wyborczym można wprowadzać najpóźniej na 6 miesięcy przed wyborami

W nocy z piątku na sobotę (28.03), po kilkunastogodzinnych obradach, Sejm przyjął specustawę w ramach tarczy antykryzysowej. Wśród przyjętych poprawek znalazła się zmiana Kodeksu Wyborczego, która umożliwia osobom powyżej 60 roku życia głosowanie korespondencyjne. - Państwo nie zadbało o osoby poniżej 60. roku życia - mówi w poranku TVN24 były szef Państwowej Komisji Wyborczej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.