Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 lipca 2009 r.
8:16
Edytuj ten wpis

Obchody rocznicy Unii Lubelskiej. Relacja na żywo (1)

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 12 A A

Są już pierwsze utrudnienia w ruchu w ścisłym centrum Lublina spowodowane obchodami 440. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. Z nami dowiesz się, co dzieje się w mieście.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kliknij, aby przejść do dalszej części relacji z obchodów 440. rocznicy Unii Lubelskiej

Godz. 15.32 Spowodowane rocznicowymi uroczystościami zamknięcie niektórych ulic nie pogorszyło w istotny sposób przejezdności śródmieścia. Nie ma korków na skrzyżowaniu Lipowej z Okopową, którędy to wiodą objazdy wielu autobusów, nie ma też większych niż zwykle zatorów na ul. Wieniawskiej, która przejęła część ruchu za zamknięta ul. 3 Maja

Godz. 15 Znów nie udało się uniknąć zamieszania na przystankach. Nie wszyscy kierowcy autobusów komunikacji miejskiej stosują się do wyznaczonych przez Zarząd Transportu Miejskiego objazdów. Prywatny autobus linii 18, który z Al. Raclawickich powinien skręcić w prawo w ul. Lipową, a dalej Okopową pojechał prosto Krakowskim Przedmieściem. Dopiero tam kierowca zorientował się, że nie będzie mógł skręcić w ul. 3 Maja

Godz. 14.45 Wielkie zainteresowanie widzów festynu na pl. Litewskim wzbudziły pokazy broni czarnoprochowej. Wojownicy w epokowych strojach najpierw nabijali proch do luf strzelb, potem wypluwali z ust do luf kule.

W pokazach wykorzystywana jest nawet mała armata. Widzowie mogą oglądać pokazy tylko z dość dużej odległości. Barierki wzdłuż pl. Litewskiego stoją już w połowie szerokości Krakowskiego Przedmieścia.

Sam plac jest wygrodzony ze względu na planowany przyjazd prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy. Głowy państw spodziewane są na pl. Litewskim o godz. 16.30.
Godz. 14.28 Wyłączone z ruchu zostały właśnie ulice 3 Maja i Dolna 3 Maja. Zostały one wyznaczone na miejsce postoju dla samochodów uczestników uroczystości. Kierowcy nie mogą przemieszczać się ani od strony Krakowskiego Przedmieścia w dół do trasy W-Z, ani też w przeciwnym kierunku.

Bez przeszkód można za to przecinać ul. 3 Maja przejeżdżając ul. 3 Maja i I Armii Wojska Polskiego.

Droga ma być ponownie udostępniona kierowcom o godz. 18.

Zamknięcie ul. 3 Maja spowodowało też następne zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej (objazdy obowiązują w obu kierunkach).

Linia 2 jadąc z Racławickich skręca w Lipową, a później Okopową i Narutowicza jedzie do pl. Wolności i dalej zwykłą trasą.
Linia 4 przez Popiełuszki, Leszczyńskiego i Solidarności.
Linia 5 przez Sikorskiego, Racławickie, Długosza, Leszczyńskiego i Solidarności.
Linia 10 z Racławickich przez Długosza, Leszczyńskiego i Solidarności.
Linie 18, 31 i 57 z Racławickich przez Lipową, Okopową, Narutowicza, pl. Wolności, Bernardyńską, Wyszyńskiego, Królewską i Lubartowską.
Linia 26 z Racławickich jedzie Długosza, Leszczyńskiego i Solidarności do Prusa.
Linia 32 z Lipowej skręca w Okopową, a dalej przez pl. Wolności, Królewską i Lubartowską.
Linia 39 z Narutowicza nie skręca w Okopową, ale jedzie przez pl. Wolności i Lubartowską.
Linie 40 i 74 z Lipowej skręcają w lewo w Racławickie, a dalej przez Długosza, Leszczyńskiego, Czechowską i al. Solidarności do Prusa.
Linia 52 z Tysiąclecia przez Wodopojną, Przystankową i Lubartowską.

Godz. 14.30 Na pl. Litewskim trwa festyn z okazji 440. rocznicy Unii Lubelskiej. W namiotach rozlokowali się rycerze/. W programie są m.in. pokazy walk, pokazy broni i występy zespołu tańca dawnego (na zdjęciu)

Godz. 14 Kliknij, by zobaczyć co w ramach obchodów rocznicy Unii Lubelskiej dzieje się na KUL

Godz. 12.25

Zwężone zostały Al. Racławickie przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zamknięty jest skrajny prawy pas jezdni od skrzyżowania z ul. Łopacińskiego do skrętu w ul. Grottgera. Tu urządzono parking dla gości uroczystości, które mają się odbyć na KUL.

Plan zabezpieczenia obchodów zakłada, że te utrudnienia potrwają do godz. 16.15.

Godz. 12.15

Znów zamknięta jest al. Solidarności. Tym razem z powodu przejazdu rządowej kolumny na KUL. Nadal zamknięta jest Królewska i Wyszyńskiego. Wokół są wielkie korki.

Otwarte dla ruchu zostały ul. Królewska i Wyszyńskiego . Kierowcy bez przeszkód mogą też przejechać przez ul. Podwale. Na trasę znów wyjeżdżają trolejbusy linii 156 i 160, które stały na przystankach końcowych w oczekiwaniu na otwarcie ulicy. Na swoje zwykłe trasy wracają też z objazdów linie autobusowe 1, 6, 11, 17, 23 i 52.

Godz. 12.06

W lubelskiej Archikatedrze zakończyło się nabożeństwo ekumeniczne z udziałem prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy.

Posłuchaj kazania abp. Życińskiego.





Prezydenci zwiedzą jeszcze świątynię: kaplicę akustyczną i skarbiec. Pozostali goście przechodzą do busów i autobusów, które z ul. Królewskiej przewiozą ich do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie odbędzie się kolejna część uroczystości. Prezydenci odbiorą doktoraty honoris causa KUL.

Godz.11.15

Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy weszli do Archikatedry, w której za chwilę powinno rozpocząć się nabożeństwo ekumeniczne. W trakcie nabożeństwa nie będzie liturgii katolickiej, tylko Słowo Boże i modlitwa Ojcze Nasz.

Odblokowana została trasa W-Z, która była zamknięta przez policję na czas przejazdu kolumny rządowych samochodów.
Godz. 11.04

Pikieta przed Archikatedrą, gdzie wkrótce powinno rozpocząć się nabożeństwo ekumeniczne z udziałem prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy. Kilkuosobowa grupa stoi z tablicą adresowaną do prezydenta Juszczenki: "Apel do władz Ukrainy!!! O wyrażenie zgody na upamiętnienie miejsc śmierci 120 tys. Polaków na Wołyniu".

Pikietujący nie wznoszą żadnych okrzyków.

Godz. 10.56

Rządowa kolumna z prezydentami Polski, Litwy i Ukrainy dotarła do pałacu kurii przy ul. Wyszyńskiego, gdzie pół godziny temu miało się rozpocząć spotkanie z abp. Józefem Życińskim.

Godz. 10. 50

Policja zamknęła właśnie przejazd przez trasę W-Z. Za chwilę ma tędy przejechać kolumna rządowych aut. Niedostępne dla ruchu są al. Warszawska, al. Solidarności, al. Tysiąclecia, Unii Lubelskiej i Zamojska. Policja zapewnia, że trasa będzie nieprzejezdna tylko przez taki czas, jaki będzie niezbędny do przepuszczenia rządowych samochodów. Ich kolumna ma się poruszać z bardzo dużą prędkością. Przypominamy, że nadal zamknięta dla ruchu jest ul. Królewska i Wyszyńskiego.

Możliwy jest przejazd al. Solidarności od strony Zamku. Policja nie pozwala skręcać w lewo w Wodopojną.

Godz. 10.25

Opóźnia się przejazd kolumny rządowej z prezydentami Polski, Litwy i Ukrainy. Trasa przejazdu może się zmienić. Z nieoficjalnych informacji wynika, że prezydenci na spotkanie z abp. Józefem Życińskim mogą pojechać nie przez Zamojską i Wyszyńskiego, ale bezpośrednio z al. Unii Lubelskiej za targiem, koło siedziby Caritas. Niemożliwe jest jednak uzyskanie oficjalnego potwierdzenia tej informacji.

Przypomnijmy, że spotkanie z abp. Życińskim miało się zacząć o godz. 10.30. Nadal przejezdne są ulice, którymi ma się przemieszczać kolumna rządowych samochodów. Policja jest jednak w pełnej gotowości do zamknięcia al. Warszawskiej, Solidarności, Tysiąclecia, Unii Lubelskiej i Zamojskiej. Ulice Wyszyńskiego i Królewska już teraz są wyłączone z ruchu.
Godz. 9.55

Zamknięta dla ruchu została właśnie ul. Królewska oraz ul. Wyszyńskiego. Obydwie te ulice - według zapewnień policji i miejskich urzędników powinny zostać ponownie otwarte dla ruchu około godziny 12, gdy prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy opuszczą Archikatedrę.

Zamknięcie Królewskiej spowodowało kolejne zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.

Linie 156 i 160 nie kursują. Pojazdy będą do południa stać na pętlach.
Linie 1, 6 i 17 z Trasy Zielonej do ronda pod Zamkiem jadą przez al. Unii Lubelskiej. Wracają tak samo.
Linia 11 między Narutowicza a Lwowską jeździ w obie strony przez Piłsudskiego, Zygmuntowskie i Unii Lubelskiej.
Linia 23 na Felin jedzie tak samo jak z Felina, czyli przez Tysiąclecia i Unii Lubelskiej.
Linia 52 z Tysiąclecia jedzie przez Wodopojną, Świętoduską Przystankową i Lubartowską.

Godz. 9.45

Duże siły policji i Biura Ochrony Rządu a także Straży Miejskiej i Żandarmerii Wojskowej zabezpieczają wejście do lubelskiej Archikatedry, do której o godzinie 11 przybyć mają prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy.

Rano funkcjonariusze BOR dokładnie sprawdzili rusztowania ustawione przy remontowanej elewacji świątyni. Na miejscu jest też specjalistyczny wóz, który nagrywa wszystko to, co dzieje się przed Archikatedrą. Rejestrowany jest i obraz i dźwięk.

W Archikatedrze prezydenci mają wziąć udział w nabożeństwie ekumenicznym, w trakcie którego nie będzie tradycyjnej liturgii katolickiej, a jedynie czytanie Słowa Bożego i modlitwa Ojcze Nasz.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie zostały jeszcze zamknięte dla ruchu ulice Królewska i Wyszyńskiego. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zostaną one zablokowane dopiero w tym samym czasie, co al. Warszawska, Solidarności, Tysiąclecia, Unii Lubelskiej i Zamojska, gdy ta trasa kolumna rządowych aut dojeżdżać będzie z Deblina na zaplanowane na godz. 10.30 spotkanie w kurii.

Godz. 9. 30

Nie do wszystkich pasażerów komunikacji miejskiej dotarła informacja o objazdach. Część ludzi na darmo czeka na autobusy, które nie przyjadą. Zamieszanie panuje na przystankach przy Królewskiej. Przystanki są dwa, ale tylko na jednym z nich jest informacja o tym, że do godz. 12 nie przejedzie tędy żaden autobus ani trolejbus. Mimo to niewiele osób zwraca uwagę na informację. Pasażerowie w dalszym ciągu czekają.

Godz. 9.00

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom ulice Królewska i Wyszyńskiego nie zostały jeszcze zamknięte dla ruchu. Drogi miały być niedostępne dla kierowców już od godz. 9. Ruch odbywa się normalnie. Mimo to pojazdy komunikacji miejskiej już omijają te arterie.

Linie 156 i 160 nie kursują. Pojazdy będą do południa stać na pętlach.
Linie 1, 6 i 17 z Trasy Zielonej do ronda pod Zamkiem jadą przez al. Unii Lubelskiej. Wracają tak samo.
Linia 11 między Narutowicza a Lwowską jeździ w obie strony przez Piłsudskiego, Zygmuntowskie i Unii Lubelskiej.
Linia 23 na Felin jedzie tak samo jak z Felina, czyli przez Tysiąclecia i Unii Lubelskiej.
Linia 52 z Tysiąclecia jedzie przez Wodopojną, Świętoduską Przystankową i Lubartowską.

Między godz. 9 a 11 kierowcy muszą się liczyć z tym, że al. Warszawska, Solidarności, Tysiąclecia, Unii Lubelskiej i Zamojska zostaną zamknięte na czas przejazdu kolumny rządowych aut.

Kierowcy jadący z os. Botanik mogą objeżdżać zamkniętą trasę W-Z wybierając trasę przez Jakubowice i ul. Choiny. Ci, którzy będą wyjeżdżać z Czechowa mogą jechać przez Smorawińskiego, Andersa i Grafa lub Gospodarczą do Łęczyńskiej.

Zamknięta dla ruchu jest również ulica Miedziana.

Godz. 8.30

Nieprzejezdne jest Krakowskie Przedmieście na odcinku biegnącym wzdłuż pl. Litewskiego, czyli od skrzyżowania z ul. 3 Maja do ul. Kapucyńskiej, a także sama ul. Kapucyńska.

Tak ma być do godz. 19.00. Autobusy komunikacji miejskiej, których trasy wiodą przez ten odcinek Krakowskiego Przedmieścia zostały skierowane na objazdy. Ich trasy podajemy niżej.

Zamknięta dla ruchu jest już ul. Grottgera łącząca Al. Racławickie i ul. Skłodowskiej koło Teatru w Budowie. Urządzono tu parking dla gości uroczystości, które mają się odbyć na KUL. Jezdnia będzie niedostępna dla kierowców do godz. 16.30

Od wczoraj zamknięta jest ul. Podwale. Goście jadący z lotniska w Dęblinie swój pobyt w Lublinie zaczną od wizyty u abp. Józefa Życińskiego. Ich auta mają na Podwale tylko wjechać i zawrócić. Dlatego ulica zostanie otwarta już o godz. 12.00

Objazdy autobusów Linia 3 z Hempla wyjeżdża przez Okopową i Lipową.
Linie 7 i 55 z pl. Wolności jadą przez Narutowicza do Hempla, tam zawracają i tą samą trasą jadą na Felin
Linia 13 między pl. Wolności a Racławickimi w obie strony kursuje przez Narutowicza, Okopową i Lipową.
Linie 15 i 15b dojeżdżają do Hempla przez Lipową i Okopową.
Linia 51 z Piłsudskiego do pl. Wolności jedzie przez Lipową, Okopową i Narutowicza. Powrót takim samym objazdem.
Linia 2 do godz. 13 w obie strony będzie jeździć przez 3 Maja i Solidarności.

Pozostałe informacje

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Biznesmeni i urzędnicy z Białej Podlaskiej zamieszani w aferę przetargową nie zgadzają się z wyrokiem. We wtorek Sąd Okręgowy w Lublinie odroczył jednak rozprawę apelacyjną.

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

W dobie rosnącej popularności pracy zdalnej, ergonomia stanowiska pracy staje się tematem, któremu nie można odmówić znaczenia. Jednym z kluczowych elementów, który może znacząco poprawić komfort i zdrowie pracujących z domu, jest biurko z regulowaną wysokością. Dlaczego jest ono tak ważne i jakie korzyści zdrowotne przynosi jego stosowanie?

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+
Zdjęcia/Wideo
galeria
film

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+

— Mam poczucie, że wykonaliśmy dobrze, rzetelnie swoją pracę. Czy jestem zadowolony? Nie jestem. Zawsze chciałbym więcej, szybciej, lepiej — mówił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, podsumowując pierwsze miesiące na stanowisku.

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Na Wydziale Ekonomicznym UMCS odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa: „Bezpieczna Lubelszczyzna w bezpiecznej Europie. Informacja i dezinformacja”

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Coraz więcej Polaków zgłasza się po pomoc w zakresie oddłużania. Liczba bankrutów rośnie z miesiąca na miesiąc. Rok 2023 pod względem ilości zgłaszanych upadłości konsumenckich był nawet rekordowy! Również borykasz się z problemami finansowymi i posiadasz zobowiązania, jakich nie jesteś w stanie opłacić?

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

33-latek jest podejrzany o wykorzystanie seksualne młodej dziewczyny. Do zdarzenia miało dojść w miniony weekend na imprezie w gminie Dzwola.

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Tym razem złodzieje wykorzystali metodę na policjanta i przedstawiciela banku. Prawdziwi mundurowi poszukują sprawców. W grę wchodzi łącznie ponad 200 tysięcy złotych

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Po domowej porażce z Lechią Gdańsk Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże o PKO BP Ekstraklasę. W czwartek (godz. 20.30) zielono-czarni zmierzą się na wyjeździe z GKS Katowice w ramach ostatniego meczu 29. kolejki Fortuna I Ligi

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"
aktualizacja
galeria

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"

Wielka ewakuacja w Białej Podlaskiej. Saperzy przewiozą i zdetonują bomby lotnicze odnalezione podczas prac budowlanych przy ulicy Sidorskiej.

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Kolejne produkty z zagranicy nie wjadą do Polski. IJHARS zatrzymał transport mrożonych jeżyn z powodu wystąpienia larw robaków.

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Najnowsze technologie trafią w ręce około 200 uczniów lubelskich szkół podstawowych i średnich. Będzie druk 3D, modelowanie 3D, zajęcia z robotyki i sztucznej inteligencji

2 w 1, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty