Koszary przy ulicy Kruczkowskiego muszą się przygotować na przyjęcie tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Poza Lublinem takie brygady mają powstać w Białymstoku i Rzeszowie,
Projekt ustawy przygotowany przez MON przewiduje powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej oraz utworzenie nowego rodzaju czynnej służby wojskowej – terytorialnej służby wojskowej (TSW). Ustawa wprowadza też pojęcie „żołnierza obrony terytorialnej”.
Żołnierze WOT to osoby zawodowo aktywne. Służbę wojskową mają pełnić w czasie wolnym od pracy.
– Wojska obrony terytorialnej muszą być przygotowane na kształt sił specjalnych, ale osadzone w społeczności lokalnej – tak tę formację definiuje minister obrony Antoni Macierewicz.
Żołnierze powołani do służby po raz pierwszy będą kierowani na 16-dniowe szkolenie podstawowe, po którym złożą przysięgę wojskową. Ustawa przewiduje, że będą mieli możliwość kontynuowania szkolenia, awansów i otrzymywania odznaczeń.
Pierwszeństwo w kierowaniu do służby w WOT będzie przysługiwało członkom organizacji proobronnych i absolwentom wojskowych klas mundurowych. – Członkowie Legii Akademickiej są gotowi podjąć służbę w WOT. Ale nie znamy szczegółów, ani terminów naboru – mówi Damian Duda z LA.
TSW nie będzie służbą zarezerwowaną wyłącznie dla osób z kategorią zdrowia „A”. MON dopuszcza możliwość rekrutowania ochotników dysponujących specjalistyczną wiedzą, np. informatyków, nawet jeśli mają inną niż najwyższa kategorię zdrowia.
– Po 3 latach służby w WOT żołnierze uzyskają pierwszeństwo w powołaniu do służby kandydackiej i zawodowej służby wojskowej pod warunkiem spełniania kryteriów naboru do tej służby – czytamy w założeniach projektu ustawy.
Żołnierze WOT muszą się też przygotować się na pewne ograniczenia. Nie będą mogli być członkami partii politycznej, ani związków zawodowych. Będą mieć również ograniczone prawo wstępowania do stowarzyszeń.
Służba żołnierza WOT będzie trwała od 12 miesięcy do 6 lat z możliwością jej przedłużenia na kolejny okres. Żołd szeregowego żołnierza Obrony Terytorialnej Kraju ustalono na 500 złotych miesięcznie.
– 300 zł za gotowość do służby i 200 zł ekwiwalentu za dwa dni szkolenia w miesiącu – mówi dr Grzegorz Kwaśniak, pełnomocnik MON ds. utworzenia WTK.
Koszary przy ulicy Kruczkowskiego w Lublinie, po dawnym Batalionie Łączności, muszą się przygotować na przyjęcie 1000 żołnierzy WOT i ponad setkę kadry podoficerskiej i oficerskiej. Poza Lublinem brygady mają powstać w Białymstoku i Rzeszowie.
– Faza organizacji obrony terytorialnej kraju już się jest zaawansowana. Chcemy, żeby na przełomie 2016 i 2017 roku powstały trzy brygady, co oznacza, że ma to być 413 żołnierzy zawodowych, blisko 3 tysiące ochotników i 70 pracowników wojska – mówi szef MON.
Projekt MON niebawem trafi do Sejmu i Senatu. Nowa wojskowa formacja to „dziecko” Antoniego Macierewicza, więc należy się spodziewać, że ustawa szybko przejdzie przez Parlament i równie szybko podpisze ją prezydent. Koszty utworzenia WOT nie są znane.