Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 lutego 2020 r.
20:11

Lublin: Od rana do nocy o zieleni. Nowy pomysł na górki czechowskie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
14 117 A A
Społecznicy chcą, by na górkach czechowskich powstał ośrodek służący niepełnosprawnym i seniorom. – Niepełnosprawnych w Lublinie mamy około 45 tys. – wyliczała wczoraj na nadzwyczajnej sesji Zofia Polska, współautorka koncepcji
Społecznicy chcą, by na górkach czechowskich powstał ośrodek służący niepełnosprawnym i seniorom. – Niepełnosprawnych w Lublinie mamy około 45 tys. – wyliczała wczoraj na nadzwyczajnej sesji Zofia Polska, współautorka koncepcji (fot. Maciej Kaczanowski)

Ośrodek dla seniorów ze świątynią zwieńczoną rzeźbą Michała Archanioła – taki pomysł na górki czechowskie pokazali społecznicy przeciwni stawianiu tu bloków. Chcą, by miasto zabrało teren spółce TBV Investment pod budowę proponowanego przez nich ośrodka. Sama spółka tłumaczyła się dzisiaj z działań za blaszanym płotem. Co jeszcze działo się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nadzwyczajne obrady zwołano na żądanie radnych PiS, którzy chcieli dyskusji o miejskiej zieleni, nie tylko o górkach czechowskich, chociaż właśnie o nich najwięcej mówiło się dzisiaj w Ratuszu. Swój pomysł na ten teren przynieśli wczoraj społecznicy, których prezentacja została wpisana przez klub PiS do porządku obrad.

Oddolny pomysł na górki

Społecznicy chcą, by powstał tu ośrodek służący niepełnosprawnym i seniorom. – Niepełnosprawnych w Lublinie mamy około 45 tys. – podkreślała Zofia Polska, współautorka koncepcji. Jej zdaniem starzy mieszkańcy starych dzielnic, uwięzieni w mieszkaniach mogą popaść w depresję patrząc w sufit. – Depresja to jest cichy zabójca.

Jak wyglądałby ośrodek? – Kompleks złożony z dwóch obiektów oraz niewielkiej świątyni, której zwieńczeniem byłaby figura św. Michała Archanioła – opowiadała Polska. Obiekt miałby stać koło ul. Ducha. – Jednokondygnacyjny, z zielonymi ścianami – mówiła Zofia Trębaczewska-Smutek, także współautorka. Wspomniana figura miałaby ozdobić wieżę widokową.

Zofia Polska chce, żeby miasto przejęło górki czechowskie od spółki TBV Investment w drodze wywłaszczenia na cel publiczny, którym to celem miałaby być budowa proponowanej przez nią placówki.

Spółka nie zmienia swoich planów wobec górek.

Co robią za płotami TBV

– Nasza propozycja to zabudowa mieszkalna, mieszkalno-usługowa i usługowa – mówił Zbigniew Dymowicz, przedstawiciel TBV Investment. Spółka już jakiś czas temu ogrodziła swoje części górek. Za blaszany płot wkroczyli pilarze i wycięli część drzew owocowych i samosiejek, na których usunięcie nie trzeba zezwolenia. Ratusz potwierdza, że nie wycięli nic innego. – Była wizja w terenie – zapewniła radnych Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni.

Właściciel gruntu zapowiedział, że będzie oczyszczać teren z inwazyjnej rośliny zwanej nawłocią. – W sprawie nawłoci zostało skierowane do nas pismo z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – mówił Dymowicz i przytaczał cytat, że wskazane jest koszenie kilka razy w roku. Zapewniał też, że przyrodzie nie dzieje się krzywda. – Na terenie górek czechowskich nie ma wyznaczonych żadnych przewidzianych ustawowo obszarów będących formą ochrony przyrody.

Szkoła w innym miejscu

Spółka TBV Investment potwierdziła wczoraj oficjalnie, że kupiła grunt pod budowę miejskiej podstawówki. Przekazanie takiej nieruchomości na rzecz miasta było jednym z warunków zapisanych w umowie pomiędzy spółką a władzami Lublina. Deweloper obiecał przekazać miastu nieruchomość pod budowę szkoły, jednak pierwotnie była mowa o tym, że będzie to teren na skraju Czechowa.

Wczoraj okazało się, że TBV Investment zaproponuje inną nieruchomość. Reprezentujący spółkę mecenas Krzysztof Klimkowski poinformował, że spółka kupiła działkę bliżej ul. Bohaterów Września. Szkoła w tym miejscu miałaby pomóc w zaspokojeniu potrzeb osiedli w pobliżu ul. Poligonowej.

Studium ocenią w NSA

Od wczoraj wiadomo, że Naczelny Sąd Administracyjny dostanie nie jedną, ale dwie skargi na grudniowe wyroki w sprawie studium przestrzennego, które wyznaczyło na górkach strefy pod zabudowę wielorodzinną.

Jako pierwsza swoją skargę złożyła mieszkanka Lublina, która przegrała spór z miastem. Magdalena Wolanowska oczekiwała, że sąd orzeknie o nieważności studium, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził w wyroku z 30 grudnia, że kobieta nie wykazała interesu prawnego. Mieszkanka idzie do sądu wyższej instancji.

Swoją skargę kasacyjną zapowiada już prezydent, który 30 grudnia przegrał sądowy spór o górki z wojewodą. Przypomnijmy: WSA orzekł o nieważności studium w części dotyczącej górek. Opozycja apelowała do prezydenta, by nie zaskarżał wyroku i liczyła na to, że jej apel poprze cała rada. Do tego samego namawiał też Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka: – Ja wiem, że macie różne wiążące was naciski i czynniki. Rozmawiamy czasem gdzieś pokątnie, szczerze. Ale, cholera jasna, odpuśćcie – apelował Gorczyca.

Prawnik prezydenta przekonywał, że skarga jest konieczna, bo wyrok dotyczy nie tylko terenów należących do spółki TBV Investment, ale także gruntów, na których stoją zamieszkałe już od dawna domy. – Zamieszkuje tam, w zakresie zameldowania, prawie 1500 osób – mówił Zbigniew Dubiel, radca prawny Ratusza. Prezydent przekonuje, że mieszkańcy tych domów, jeżeli wyrok stałby się prawomocny, mogliby mieć problemy, mimo że obowiązuje tam plan zagospodarowania terenu.

Spory o Al. Racławickie

Nie tylko górek czechowskich dotyczyło wczorajsze nadzwyczajne, ciągnące się do późnego wieczora posiedzenie Rady Miasta. Radnych interesowały też inne kwestie związane z zielenią, w tym przebudowa Aleji Racławickich. W tej sprawie prezydent ponowił swą deklarację z poniedziałku, że z wykonawcą przebudowy uzgodni takie zmiany na placu budowy, które mają skutkować oszczędzeniem jak największej liczby drzew.

Wśród wielu pytań były też takie o skalę tegorocznych wycinek drzew. Zastępca prezydenta poinformował, że w bieżącym roku władze miasta wydały 46 decyzji zezwalających na usunięcie 175 drzew, z czego 43 drzewa na wniosek wspólnot i spółdzielni, 132 drzewa na wniosek firm, w tym 46 na wniosek deweloperów.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 117

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 lutego 2020 r. o 20:43
+89
Do przewidzenia. Blok jest "be" ale świątynia już spokojnie przejdzie w ciemnogrodzie.
Avatar
Gość / 25 lutego 2020 r. o 20:48
+80
Nie życzę p.Zofii, żeby kiedyś ktoś wpadł na genialny pomysł wywłaszczenia jej z własnego mieszkania
Avatar
chore / 25 lutego 2020 r. o 20:37
+79
Rozumiem, że od teraz to "społecznicy" będą wskazywać którego dewelopera należy wywłaszczyć a którego zostawić w spokoju?
Avatar
Alka / 25 lutego 2020 r. o 22:00
+69
Szkoda że pani Polskiej nie było w sejmie jak protestowali rodzice osób niepełnosprawnych, szkoda że naszych anielskich radnych PiSu nie było jak w sejmie głosowano 2mld na tvpropagande a nie na leczenie rodaków w tym także seniorów.. szanowni państwo jestem przynajmniej zażenowana
Avatar
z Ciemnogrodu / 25 lutego 2020 r. o 21:40
+66
Skoro wywłaszczamy TBV to może za jednym zamachem wywłaszczyć też wszystkich innych deweloperów?
Avatar
Gość / 25 lutego 2020 r. o 22:14
+65
Jeszcze chwila i się okaże, że owszem deweloper może tam budować ale pod warunkiem, że to będzie deweloper wskazany przez "Obrońców Górek"
Avatar
o co tu chodzi? / 25 lutego 2020 r. o 21:55
+65
Gdy TBV chce na swoim terenie budować bloki to podnoszą larum i bredzą o potrzebie ochrony tego terenu. Ale jednocześnie nie przeszkadza im to snuć chore wizje o zabudowie tego terenu kościołami i wyimaginowanymi ośrodkami dla seniorów. To jest doprawdy niepojęte i przestaje rozumieć o co im tak naprawdę chodzi? O ochronę tego terenu czy jednak o przejęcie go i zabudowę ale wyłącznie według ich planu?
Avatar
mieszkaniec Lublina od 3 pokoleń / 25 lutego 2020 r. o 20:32
+62
Dziś już jednoznacznie wiemy że z tą samozwańczą grupą szkoda dyskutować. To są jacyś oszołomi !!
Avatar
antek / 25 lutego 2020 r. o 21:14
+61
A może jednak dla młodych ludzi mieszkania, przedszkola, złobki i miejsca pracy. Ci społecznicy to jakaś sekta, czy ktoś robi jaja by tyle hektarów przeznaczyć pod kościół.
Avatar
VAndong / 25 lutego 2020 r. o 20:43
+61
Świątynia ? Mało jest w Lublinie . Z kim tu rozmawiać ?
Avatar
Ci "społecznicy" / 27 lutego 2020 r. o 12:32
-4
są niezrównoważeni psychicznie
Avatar
z lbn / 27 lutego 2020 r. o 12:32
-3
Czyli jednak nie chodzi o żadną ochronę przyrody na Górkach tylko o wywłaszczenie właściciela i przeprowadzenie tam jedynej słusznej inwestycji jaką byłaby świątynia...
 tak jest
Avatar
Gość / 27 lutego 2020 r. o 12:31
-3
O S Z O Ł O M Y
Avatar
co oni mają w głowach? / 26 lutego 2020 r. o 15:03
-2
debilizm do sześcianu
Avatar
zmora / 26 lutego 2020 r. o 14:03
-2
A kto wybuduje te niebloki tylko ośrodek??? Taki będzie eko szałas Z gałązek!?!
 eko szałas z betonu ale przyjaznego chomikom i motylkom hy hy, jest to specyficzny rodzaj betonu na którego wylewaniu nie zarabia deweloper a jedynie "ekolodzy"
Avatar
lubelak / 26 lutego 2020 r. o 12:54
-4
Rozumiem, że od teraz to "społecznicy" będą wskazywać którego dewelopera należy wywłaszczyć a którego zostawić w spokoju?
 Dokładnie. Ci którzy dostaną koncesję od Dziennika Wschodniego oraz od zaprzyjaźnionych z nim "ekologów", może spać spokojnie. Reszta lepiej niech się ma na baczności.
Avatar
Gość / 26 lutego 2020 r. o 12:52
+4
Przepraszam a w czym blok z krzyżem na dachu jest lepszy od bloku bez krzyża na dachu? Pytam w kontekście rzekomo cennej przyrody która tam występuje?
Avatar
świątynia? mało ich w Lublinie? / 26 lutego 2020 r. o 12:49
0
Pogięło tych pseudo ekologów do reszty
Avatar
Gość / 26 lutego 2020 r. o 12:47
+2
Jeden z czołowych Obrońców Górek, Sławomir Pawłowski, to największy hipokryta w dziejach świata. Machnął sobie domek niemal na samym środku Górek i wylał tam beton a teraz biega od happeningu do happeningu i wykrzykuje hasełka o potrzebie ochrony tego terenu. Śmiać się czy płakać?
Avatar
Gość / 26 lutego 2020 r. o 12:45
+6
Oto poznajemy prawdziwe intencje obrońców górek
Zobacz wszystkie komentarze 117

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 marca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 marca 2020 r.

"Poranek u św. Józefa". Tak lubelscy księża w czasie epidemii kontaktują się z parafianami
Wideo
film

"Poranek u św. Józefa". Tak lubelscy księża w czasie epidemii kontaktują się z parafianami

Na oryginalny pomysł na komunikację, w czasach kiedy kontakty międzyludzkie są mocno ograniczone, wpadli kapłani z parafii przy ul. Filaretów. W sobotę zaprosili parafian na... wspólną kawę. Kawa była w wirtualnej przestrzeni ale stworzyła okazję by przekazać wiernym ważne informacje

Izolatoria w woj. lubelskim, czyli nowe miejsca dla zakażonych koronawirusem. W Lublinie działa w hotelu Huzar
film

Izolatoria w woj. lubelskim, czyli nowe miejsca dla zakażonych koronawirusem. W Lublinie działa w hotelu Huzar

O działalności izolatoriów poinformował w poniedziałek wieczorem wojewoda lubelski.

Koronawirus atakuje lubelską policję. Komendant zapowiada wyjaśnienie wszystkich zarzutów pod adresem przełożonych

Koronawirus atakuje lubelską policję. Komendant zapowiada wyjaśnienie wszystkich zarzutów pod adresem przełożonych

Dyskusja w nieformalnej grupie mundurowych o przypadkach zakażenia koronawirusem w III komisariacie w Lublinie doszła do takiego poziomu, że oficjalnie na wpisy zareagowała komenda wojewódzka. Już u 12 funkcjonariuszy z „trójki” potwierdzono wirusa, a 60 z lubelskiego garnizonu objęto kwarantanną.

Perła pomaga w walce z koronawirusem. Kupuje karetkę dla szpitala zakaźnego w Puławach

Perła pomaga w walce z koronawirusem. Kupuje karetkę dla szpitala zakaźnego w Puławach

Lubelski Browar Perła sfinansuje zakup specjalistycznego ambulansu dla SPZOZ w Puławach. W ten sposób lubelska firma chce się włączyć w walkę z epidemią koronawirusa.

Zmarło pięciu pacjentów zakażonych koronawirusem. Aż trzy osoby ze szpitala w Radomiu
Nowe dane

Zmarło pięciu pacjentów zakażonych koronawirusem. Aż trzy osoby ze szpitala w Radomiu

Mamy 71 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych – informuje Ministerstwo Zdrowia. Zmarło też pięcioro kolejnych zakażonych pacjentów.

Nie żyje pacjent ze szpitala w Biłgoraju zakażony koronawirusem. Trzy nowe osoby zakażone w woj. lubelskim
Pilne

Nie żyje pacjent ze szpitala w Biłgoraju zakażony koronawirusem. Trzy nowe osoby zakażone w woj. lubelskim

Nie żyje 60-letni pacjent zakażony koronawirusem leczony w szpitalu w Biłgoraju - informuje Lubelski Urząd Wojewódzki. Są też trzy nowe przypadku zakażenia.

Ekspert: Nauka historii jest chaotyczna i mocno nieprzemyślana, ale z maturą problemów nie będzie

Ekspert: Nauka historii jest chaotyczna i mocno nieprzemyślana, ale z maturą problemów nie będzie

Ostatnie uśrednione wyniki matury z historii nie nastrajają optymistycznie, bo one w istocie ledwie przekraczają magiczną linię zdawalności - mówi Sebastianem Adamkiewicz, doktor nauk humanistycznych, autor wydanej właśnie książki „Polska. Na tropie historii”.

Andrzej Młotek nowym prezesem Ursusa

Andrzej Młotek nowym prezesem Ursusa

Andrzej Młotek został powołany na nowego prezesem zarządu Ursusa. Wcześniej tą funkcję pełnił Ryszard Matkowski. To kolejna zmiana na stanowisku kierowniczym w tej firmie.

Chcą zwolnić policjantów z Białej Podlaskiej. Chodzi o sprawę samochodu rozbitego na latarni

Chcą zwolnić policjantów z Białej Podlaskiej. Chodzi o sprawę samochodu rozbitego na latarni

Prokuratura Okręgowa w Lublinie prowadzi śledztwo w sprawie policjantów z bialskiej komendy. Chodzi o zdarzenie z października ubiegłego roku, gdy przy jednej z ulic w Białej Podlaskiej znaleziono porzucone auto, które uderzyło w latarnię i znak drogowy.

Budowa S17 i S19 w woj. lubelskim. Prace w ograniczonym zakresie, wykonawcy mają mniej pracowników

Budowa S17 i S19 w woj. lubelskim. Prace w ograniczonym zakresie, wykonawcy mają mniej pracowników

Mimo ograniczeń związanych z koronawirusem wykonawcy nie przerywają prac na drogach w naszym województwie. Trwają prace m. in. na drogach łączących Lublin i Rzeszów oraz na tzw. węźle "Lubelska".

Wirtualny spacer po wystawie "Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński"

Wirtualny spacer po wystawie "Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński"

Centrum Spotkania Kultur zaprasza do obejrzenia materiału filmowego z wystawy "Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński" prezentowanej w ramach Festiwalu Scena w Budowie.

Pionierski projekt powiatu kraśnickiego. Tak ma wyglądać Środowiskowe Centrum Wsparcia

Pionierski projekt powiatu kraśnickiego. Tak ma wyglądać Środowiskowe Centrum Wsparcia

To ma być pierwszy w Lubelskiem tego typu ośrodek. Będzie służyć pomocą osobom z autyzmem, niepełnosprawnym i starszym. Starostwo Powiatowe pokazało wizualizację Środowiskowego Centrum Wsparcia, które znajdzie się w budynku po dawnej przychodni przy al. Nieodległości w Kraśniku.

Pożar w Rejowcu. W ogniu stanął budynek gospodarczy
Zdjęcia
galeria

Pożar w Rejowcu. W ogniu stanął budynek gospodarczy

Trzy zastępy strażaków walczyły z pożarem, jaki wybuchł w poniedziałek, po godz. 15 na posesji jednego z mieszkańców Rejowca w powiecie chełmskim.

Koronawirus przemytnikom nie przeszkadza

Koronawirus przemytnikom nie przeszkadza

3 tys. paczek przemyconych z Ukrainy papierosów o wartości ponad 42 tys. zł zatrzymali na terenie powiatu chełmskiego funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.