Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 listopada 2018 r.
9:24

Odra nadal groźna. 1992 odmowy szczepień w Lubelskiem

0 15 A A
Według ostatnich danych, w tym roku w naszym województwie zanotowano 1992 odmowy szczepień
Według ostatnich danych, w tym roku w naszym województwie zanotowano 1992 odmowy szczepień

Rozmowa z Irminą Nikiel, dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak w tym momencie wygląda sytuacja dotycząca odry w naszym województwie?

- Aktualnie mamy cztery potwierdzone przypadki odry w województwie lubelskim. Najnowszy potwierdzony przypadek dotyczy ucznia liceum we Włodawie, który na początku listopada trafił na oddział zakaźny szpitala w Chełmie. Chłopiec pochodzi z Ukrainy i nie był szczepiony. Przebywał w internacie, gdzie mieszka 53 Ukraińców (Ukraina jest jednym z europejskich państw, obok Włoch czy Grecji, gdzie panuje epidemia odry; w związku z konfliktem zbrojnym załamał się tam system szczepień i od początku roku zachorowało już ponad 30 tys. osób - przyp. aut.). Oprócz chłopca, który trafił do szpitala, jeszcze kilka osób nie było wówczas zaszczepionych. Teraz mają już szczepienia.

• A podejrzenia odry? Są jakieś nowe przypadki?

- Mamy jedno nowe podejrzenie zachorowania na odrę. Chodzi o 11-miesięczne dziecko. Rozpoznanie kliniczne było niejednoznaczne, dlatego zostały pobrane próbki do badań, które potwierdzą lub wykluczą chorobę. To czwarty przypadek, który jest w trakcie diagnostyki laboratoryjnej. Sytuacja się jednak stabilizuje, jeśli chodzi o nasze województwo. Liczba zgłoszeń spada: w tym tygodniu mieliśmy jedno nowe zgłoszenie podejrzenia odry, dotyczące właśnie 11-miesięcznego dziecka. Wcześniej, na początku listopada, mieliśmy trzy takie zgłoszenia.

• Czy jest się czego obawiać?

- Województwo lubelskie ma bardzo wysoką wyszczepialność na poziomie 96 proc. Ci, którzy się zaszczepili, nie mają się czego obawiać. Na zachorowanie najbardziej narażone są dzieci do pierwszego roku życia. Są one jeszcze za małe, żeby zostać zaszczepione, więc trzeba je chronić (pierwszą dawkę szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce podaje się między 13. a 15. miesiącem życia, a drugą przypominającą w 10. roku życia - przyp. aut.). W przypadku takich dzieci konsekwencje zachorowania na odrę są najpoważniejsze. Może to być zapalenie płuc czy ucha, ale może to być również podostre stwardniające zapalenie mózgu, które jest chorobą śmiertelną. Odra jest też groźna dla osób starszych, szczególnie tych, które mają poważne schorzenia. W takich sytuacjach powikłania, podobnie jak u małych dzieci, też mogą być poważne.

• Czy w związku z kolejnym potwierdzonym przypadkiem zachorowań na odrę i nowymi podejrzeniami wzrosła liczba szczepień?

- Na razie nie zauważyliśmy takiej zależności. Wielu rodziców nadal nie szczepi dzieci. Od początku roku w województwie mieliśmy 1992 odmowy szczepień i te dane są nadal aktualne, bo nie mamy jeszcze nowych statystyk. Większość odmów dotyczy właśnie szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce. Rodzice argumentują swoją decyzję groźbą autyzmu po podaniu szczepionki, mimo że nie ma na to żadnych naukowych dowodów, a wręcz zostało to już dawno obalone.

Przedszkole i szkoła tylko dla zaszczepionych?

Lubelska Izba Lekarska koordynuje zbieranie deklaracji poparcia dla Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej - „Szczepimy, bo myślimy”.

- W poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo sanitarne naszego społeczeństwa, Lubelska Izba Lekarska aktywnie popiera i wspiera tę inicjatywę, której celem jest zmiana ustawy Prawo oświatowe z 14 grudnia 2016 roku, w ustawie z dnia 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz w ustawie z 27 października 2017 roku o podstawowej opiece zdrowotnej - czytamy w komunikacie z LIL.

- Istotą tej zmiany jest przedłożenie zaświadczenia o posiadaniu przez kandydata do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej wymaganych przepisami obowiązkowych szczepień ochronnych lub zaświadczenia potwierdzającego przeciwwskazania do szczepień przeprowadzanych zgodnie z harmonogramem jako obowiązkowego kryterium w każdym przypadku - tłumaczy samorząd lekarski.

Formularz do zbierania podpisów można pobrać ze strony internetowej www.medicus.lublin.pl. Poparcia może udzielić każda osoba dorosła. Listy poparcia można zostawić w aptekach i przychodniach lekarzy rodzinnych lub przesłać do siedziby Lubelskiej Izby Lekarskiej (ul. Chmielna 4, 20-465 Lublin). (kp)

ODRA

Objawy odry to gorączka, katar, ból gardła, męczący kaszel, bóle mięśni, zaczerwienienie oczu i światłowstręt, charakterystyczna czerwona wysypka. Jak podaje główny inspektor sanitarny, na terenie Polski od początku roku do połowy października tego roku zarejestrowano już 128 przypadków zachorowań na tę chorobę. W analogicznym okresie roku 2017 było ich tylko 58.
Szczegółowe informacje o szczepieniach obowiązkowych i zalecanych, a także m.in. o konsultacjach specjalistycznych czy niepożądanych odczynach poszczepiennych można znaleźć na stronie www.gis.gov.pl. (kp)

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
oburzony / 17 listopada 2018 r. o 13:17
+13
Byla epidemia swinskiej grypy spowodowana najazdem ukraincow na Polske, teraz jest epidemia odry; wczesniej z ukrainy przyszla swinska zaraza, ktora dzisiatkuje stada polskich dzikow i swin a wiele krajow przez to nie chce od Polski kupowac wieprzowiny (w tym paradoksalnie ukraina haha). Jeszcze nic nigdy dobrego nie przyszlo z ukrainy i raczej nie przyjdzie. Otwieranie sie na tenten kraj i tamto spoleczenstwo (ktore nawiasem piszac nienawidzi Polakow) to ZDRADA NARODOWA i ci, ktorzy za to odpowiadaja mam nadzieje, ze kiedys stana pod sciana.
Avatar
Gość / 17 listopada 2018 r. o 10:39
+11
Kolejny powod zeby zamknac granice dla zadzumionych banderowcow. To co robia wladze centralne i samorzady to przestepstwo i zdrada przeciw Polsce i narodowi polskiemu.
Avatar
Gość / 17 listopada 2018 r. o 14:01
+7
Od szczepionek dzieci dostają azbestu i to jest fakt autentyczny!
Avatar
jOOj / 17 listopada 2018 r. o 11:36
+7
Prawie dwa tysiące nieszczepionych dzieci a zachorowało 4 ukraińców... Wniosek "Odra szaleje"... Nobel za logikę... Nie ma dnia żeby ta propaganda nie lała się z mediów. Czemu to służy? Odpowiedzcie sobie sami! W tym czasie mimo szczepień na żółtaczkę B zachorowało w tym roku w Polsce ponad 3500 osób... ale to nie problem bo ludzie wiedzą, że to groźna choroba i nie mają nic przeciwko szczepieniom...!!! Do bezkrytycznych zwolenników szczepień na wszystko: Czego się boicie? przecież jesteście zaszczepieni i NIC WAM NIE GROZI...!!! Nie jestem przeciwnikiem szczepień na poważne choroby!
Prawie dwa tysiące nieszczepionych dzieci a zachorowało 4 ukraińców... Wniosek "Odra szaleje"... Nobel za logikę... Nie ma dnia żeby ta propaganda nie lała się z mediów. Czemu to służy? Odpowiedzcie sobie sami! W tym czasie mimo szczepień na żółtaczkę B zachorowało w tym roku w Polsce ponad 3500 osób... ale to nie problem bo ludzie wiedzą, że to groźna choroba i nie mają nic przeciwko szczepieniom...!!! Do bezkrytycznych zwolenników szczepień na wszystko: Czego się boicie? przecież jesteście zaszczepieni i NIC WAM NIE GROZI...!!!... rozwiń
Avatar
Gość / 17 listopada 2018 r. o 10:44
+7
Wiocha. Zabrać im 500 plus. Tak jest we Włoszech. Nie szczepisz nie korzystasz z pomocy państwa, nie masz dostępu do publicznych przedszkoli. I za taką zmiana prawa optuje.
Avatar
Lub. / 17 listopada 2018 r. o 11:08
+6
A co będzie jeżeli w przedszkolach dla nieszczepionych zachorowalność będzie mniejsza ? Teraz wiadomo jak jest - w domu dziecko zdrowe wystarczy że pójdzie do przedszkola i cały czas choruje.
Avatar
Wykrywacz kłamstw / 17 listopada 2018 r. o 20:57
+4
Kiedy szczepionki na alkoholizm, dopalacze, wypadki komunikacyjne, przemoc, pedofilię, zdrady ??? Jest jeszcze tyle do zrobienia i zarobienia.
Avatar
Gość / 17 listopada 2018 r. o 20:44
+4
Znowu reklama przemysłu farmaceutycznego. Umieralność na tą chorobę jest na poziomie 0,01 procenta wśród osób zarażonych a rocznie w Polsce mamy około 150 przypadków na 38 milionów ludzi. Dawno powinni zlikwidować szczepienia skoro choroby praktycznie nie ma, ale biznes jest najważniejszy. Ludzie statystycznie na odrę umiera jedna osoba na 10 tysięcy zarażonych to w naszym kraju jedna na ponad 60 lat. Wmawiają nam bzdury z tą odrą żeby doić kasę z budżetu, manipulować i napuszczać ludzi na siebie. Szczepienia powinny być dobrowolne jak w każdym cywilizowanym kraju. Jeśli się boisz ze zachorujesz to się szczep. Po co się bać ludzi nie szczepionych skoro po szczepieniu nic ci nie grozi a przynajmniej taki jest obraz szczepionek przedstawiany nam przez media które dawno zostały kupione przez przemysł farmaceutyczny.
Znowu reklama przemysłu farmaceutycznego. Umieralność na tą chorobę jest na poziomie 0,01 procenta wśród osób zarażonych a rocznie w Polsce mamy około 150 przypadków na 38 milionów ludzi. Dawno powinni zlikwidować szczepienia skoro choroby praktycznie nie ma, ale biznes jest najważniejszy. Ludzie statystycznie na odrę umiera jedna osoba na 10 tysięcy zarażonych to w naszym kraju jedna na ponad 60 lat. Wmawiają nam bzdury z tą odrą żeby doić kasę z budżetu, manipulować i napuszczać ludzi na siebie. Szczepienia powinny być dobrowolne jak w każ... rozwiń
Avatar
ABC / 17 listopada 2018 r. o 11:51
+4
A kretyni nadal nie będą szczepić. Podpisałam projekt i namawiałam do tego innych, na uczelni też trwa podpisywanie. Szczepienie siebie to nie tylko ochrona własna, ale też ochrona dla innych, którzy z powodu swojego stanu zdrowia/wieku w ogóle lub przez pewien czas nie mogą być zaszczepieni. Więc to jest odpowiedź na żałosny pseudoargument 'czego się obawiasz, skoro jesteś zaszczepiony'. I jak widać niektóre stany nie pozwalają na przyjęcie szczepienia, czyli jest też kontrola tego czy szczepionka może zaszkodzić w danym stanie zdrowia (stałym bądź tymczasowym).
Avatar
nikt / 17 listopada 2018 r. o 11:17
+4
Jesli zaszczepisz swoje dziecko to co ci przeszkadza ze obok jest dziecko nie zaszczepione, przeciesz twoje sie nie zarazi bo jes szczepione
Avatar
abażór / 17 listopada 2018 r. o 21:01
+3
Dlaczego wpuszczamy ukraińców bez szczepień do Polski?
 Jak będzie trzeba to z samolotów będa zrzucać z zamarniętych ukraińców z odrą tak jak dziki z ASF... Ludzi trzeba jakoś wystraszyć żeby osiągnąć swoje cele polityczno biznesowe...
Avatar
Wykrywacz kłamstw / 17 listopada 2018 r. o 20:57
+4
Kiedy szczepionki na alkoholizm, dopalacze, wypadki komunikacyjne, przemoc, pedofilię, zdrady ??? Jest jeszcze tyle do zrobienia i zarobienia.
Avatar
PiSPO jedno zło / 17 listopada 2018 r. o 20:52
+2
Kiedy kończy się termin ważności zmagazynowanych szczepionek na odrę ? Chyba już niedługo.
Avatar
Gość / 17 listopada 2018 r. o 20:44
+4
Znowu reklama przemysłu farmaceutycznego. Umieralność na tą chorobę jest na poziomie 0,01 procenta wśród osób zarażonych a rocznie w Polsce mamy około 150 przypadków na 38 milionów ludzi. Dawno powinni zlikwidować szczepienia skoro choroby praktycznie nie ma, ale biznes jest najważniejszy. Ludzie statystycznie na odrę umiera jedna osoba na 10 tysięcy zarażonych to w naszym kraju jedna na ponad 60 lat. Wmawiają nam bzdury z tą odrą żeby doić kasę z budżetu, manipulować i napuszczać ludzi na siebie. Szczepienia powinny być dobrowolne jak w każdym cywilizowanym kraju. Jeśli się boisz ze zachorujesz to się szczep. Po co się bać ludzi nie szczepionych skoro po szczepieniu nic ci nie grozi a przynajmniej taki jest obraz szczepionek przedstawiany nam przez media które dawno zostały kupione przez przemysł farmaceutyczny.
Znowu reklama przemysłu farmaceutycznego. Umieralność na tą chorobę jest na poziomie 0,01 procenta wśród osób zarażonych a rocznie w Polsce mamy około 150 przypadków na 38 milionów ludzi. Dawno powinni zlikwidować szczepienia skoro choroby praktycznie nie ma, ale biznes jest najważniejszy. Ludzie statystycznie na odrę umiera jedna osoba na 10 tysięcy zarażonych to w naszym kraju jedna na ponad 60 lat. Wmawiają nam bzdury z tą odrą żeby doić kasę z budżetu, manipulować i napuszczać ludzi na siebie. Szczepienia powinny być dobrowolne jak w każ... rozwiń
Avatar
Gość / 17 listopada 2018 r. o 16:37
+2
Dlaczego wpuszczamy ukraińców bez szczepień do Polski?
Avatar
Gość / 17 listopada 2018 r. o 14:01
+7
Od szczepionek dzieci dostają azbestu i to jest fakt autentyczny!
Avatar
oburzony / 17 listopada 2018 r. o 13:17
+13
Byla epidemia swinskiej grypy spowodowana najazdem ukraincow na Polske, teraz jest epidemia odry; wczesniej z ukrainy przyszla swinska zaraza, ktora dzisiatkuje stada polskich dzikow i swin a wiele krajow przez to nie chce od Polski kupowac wieprzowiny (w tym paradoksalnie ukraina haha). Jeszcze nic nigdy dobrego nie przyszlo z ukrainy i raczej nie przyjdzie. Otwieranie sie na tenten kraj i tamto spoleczenstwo (ktore nawiasem piszac nienawidzi Polakow) to ZDRADA NARODOWA i ci, ktorzy za to odpowiadaja mam nadzieje, ze kiedys stana pod sciana.
Avatar
Gość / 17 listopada 2018 r. o 12:43
-2
Inkubatory, szczepienia, suplementy... Organizm sam ma się bronić. Nie ma co podtrzymywać słabych genów.
Avatar
ABC / 17 listopada 2018 r. o 11:51
+4
A kretyni nadal nie będą szczepić. Podpisałam projekt i namawiałam do tego innych, na uczelni też trwa podpisywanie. Szczepienie siebie to nie tylko ochrona własna, ale też ochrona dla innych, którzy z powodu swojego stanu zdrowia/wieku w ogóle lub przez pewien czas nie mogą być zaszczepieni. Więc to jest odpowiedź na żałosny pseudoargument 'czego się obawiasz, skoro jesteś zaszczepiony'. I jak widać niektóre stany nie pozwalają na przyjęcie szczepienia, czyli jest też kontrola tego czy szczepionka może zaszkodzić w danym stanie zdrowia (stałym bądź tymczasowym).
Avatar
jOOj / 17 listopada 2018 r. o 11:36
+7
Prawie dwa tysiące nieszczepionych dzieci a zachorowało 4 ukraińców... Wniosek "Odra szaleje"... Nobel za logikę... Nie ma dnia żeby ta propaganda nie lała się z mediów. Czemu to służy? Odpowiedzcie sobie sami! W tym czasie mimo szczepień na żółtaczkę B zachorowało w tym roku w Polsce ponad 3500 osób... ale to nie problem bo ludzie wiedzą, że to groźna choroba i nie mają nic przeciwko szczepieniom...!!! Do bezkrytycznych zwolenników szczepień na wszystko: Czego się boicie? przecież jesteście zaszczepieni i NIC WAM NIE GROZI...!!! Nie jestem przeciwnikiem szczepień na poważne choroby!
Prawie dwa tysiące nieszczepionych dzieci a zachorowało 4 ukraińców... Wniosek "Odra szaleje"... Nobel za logikę... Nie ma dnia żeby ta propaganda nie lała się z mediów. Czemu to służy? Odpowiedzcie sobie sami! W tym czasie mimo szczepień na żółtaczkę B zachorowało w tym roku w Polsce ponad 3500 osób... ale to nie problem bo ludzie wiedzą, że to groźna choroba i nie mają nic przeciwko szczepieniom...!!! Do bezkrytycznych zwolenników szczepień na wszystko: Czego się boicie? przecież jesteście zaszczepieni i NIC WAM NIE GROZI...!!!... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koronawirus w Lubelskiem. Zakażonych 101 osób, ozdrowiało 13 pacjentów [dane na 29.03]
Mapa

Koronawirus w Lubelskiem. Zakażonych 101 osób, ozdrowiało 13 pacjentów [dane na 29.03]

Aktualne dane dotyczące sytuacji wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2, na dzień 29 marca 2020 roku na terenie województwa lubelskiego.

MKS Avia Świdnik zagra w Krispol pierwszej lidze?

MKS Avia Świdnik zagra w Krispol pierwszej lidze?

Sezon 2019/2020 w drugiej lidze siatkarzy został oficjalnie został zakończony. MKS Avia Świdnik oraz trzy inne zespoły otrzymały zaproszenie do gry w przyszłym sezonie w I lidze

Okuliści apelują, żeby w czasie epidemii koronawirusa nie korzystać z soczewek kontaktowych
film

Okuliści apelują, żeby w czasie epidemii koronawirusa nie korzystać z soczewek kontaktowych

Noszenie soczewek kontaktowych to ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa – alarmują okuliści i apelują, żeby w czasie epidemii korzystać z tradycyjnych okularów.

Niektórzy nawet nie wychodzą z domu. On postanowił nago pobiegać po mieście

Niektórzy nawet nie wychodzą z domu. On postanowił nago pobiegać po mieście

W sobotę, tuż przed południem w Chelmie było bardzo ciepło. Termometry pokazały ponad 17 stopni, co wykorzystał 33-latek który postanowił wybrać się na spacer.

Lublin wspomina spotkania z Krzysztofem Pendereckim

Lublin wspomina spotkania z Krzysztofem Pendereckim

– Gdyby w rodzinnej bibliotece był „Kapitał” Marksa, pewnie bym dziś był dyrektorem banku. Ale była pięknie wydana Biblia z ilustracjami Gustawa Dore – żartobliwie tłumaczył Krzysztof Penderecki na UMCS, pytany o biblijne inspiracje swoich utworów. Jeśli jesteś Czytelniku starszą osobą, muzykę zmarłego właśnie Mistrza znasz z przedstawień... lubelskiego Teatru Andersena.

Lubelski poseł PiS: „Nie będzie wyborów 10 maja, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie po Wielkanocy”

Lubelski poseł PiS: „Nie będzie wyborów 10 maja, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie po Wielkanocy”

Lubelski poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek broni wprowadzonych na ostatnim posiedzeniu Sejmu zmian w Kodeksie wyborczym. Były wojewoda lubelski zapewnia, że partia rządząca nie dąży do przeprowadzenia planowanych na 10 maja wyborów prezydenckich za wszelką cenę.

Terenowe akcje poboru krwi w woj. lubelskim: Krasnystaw, Chełm, Majdan Stary

Terenowe akcje poboru krwi w woj. lubelskim: Krasnystaw, Chełm, Majdan Stary

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza do udziału w terenowych akcjach poboru krwi.

Lublin: Planują przebudowę al. Unii Lubelskiej. Wymienią mosty, wyznaczą buspasy

Lublin: Planują przebudowę al. Unii Lubelskiej. Wymienią mosty, wyznaczą buspasy

Miasto zamawia projekt przebudowy al. Unii Lubelskiej z wymianą sypiących się mostów. Na obu jezdniach mają powstać buspasy, a sygnalizacja na przejściu dla pieszych sama zapali czerwone światło kierowcom przekraczającym dozwoloną prędkość.

Biała Podlaska: Bilety autobusowe będą ważne po epidemii. Można zawiesić ważność

Biała Podlaska: Bilety autobusowe będą ważne po epidemii. Można zawiesić ważność

Udogodnienia dla pasażerów komunikacji miejskiej w Białej Podlaskiej. Można zawiesić ważność biletów MZK w związku z pandemią koronawirusa.

Biała Podlaska: Gdzie do toalety w czasach zarazy?

Biała Podlaska: Gdzie do toalety w czasach zarazy?

Pan Tomasz z Białej Podlaskiej zwraca uwagę na problem załatwiania potrzeb fizjologicznych w okresie epidemii. "Gdzie pójść gdy przypili?" – zastanawia się nasz czytelnik. Urząd Miasta odpowiada że w obecnej sytuacji, korzystanie z publicznych toalet jest bardzo ryzykowne.

Nauka z klasy przeniosła się do domu. Co z egzaminem ósmoklasisty i maturą 2020?
Magazyn

Nauka z klasy przeniosła się do domu. Co z egzaminem ósmoklasisty i maturą 2020?

Do 10 kwietnia uczniowie będą uczyć się w domach w systemie zdalnym poznając nowy materiał, Będą też oceniani. Dziś nikt nie jest w stanie powiedzieć, co będzie później i czy okres ten nie zostanie wydłużony. Na razie resort edukacji zakłada, że nauka będzie mogła być później wznowiona i będzie można przeprowadzić egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny w zakładanym wcześniej terminie. Jak się do nich przygotować i jak się uczyć?

LUK Politechnika świętuje historyczny sukces

LUK Politechnika świętuje historyczny sukces

Wobec decyzji Polskiej Ligi Siatkówki SA o zakończeniu sezonu 2019/2020 LUK Politechnika Lublin znalazła się na najniższym stopniu podium Krispol 1 Ligi Siatkarzy

Trzy miejscowości w gminie Bychawa nie mają wody pitnej
Alarm 24

Trzy miejscowości w gminie Bychawa nie mają wody pitnej

Mieszkańcy trzech wsi w gminie Bychawa od soboty rano nie mają dostępu do wody pitnej. O problemach, z jakimi borykają się mieszkańcy Osowy, Osowy-Kolonii i Woli Dużej, poinformował nas Czytelnik. Według jego relacji, wody nie ma ok. 500 osób.

54 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym z woj. lubelskiego. Zmarł pacjent szpitala w Raciborzu

54 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym z woj. lubelskiego. Zmarł pacjent szpitala w Raciborzu

54 osoby w Polsce miały pozytywny wynik badania na obecność koronawirusa. W tym gronie znalazły się 2 osoby z woj. lubelskiego. Ministerstwo Zdrowia przekazało również informację o śmierci 82-letniego pacjenta ze szpitala w Raciborzu.

W. Hermeliński: Zmiany w Kodeksie Wyborczym można wprowadzać najpóźniej na 6 miesięcy przed wyborami
film

W. Hermeliński: Zmiany w Kodeksie Wyborczym można wprowadzać najpóźniej na 6 miesięcy przed wyborami

W nocy z piątku na sobotę (28.03), po kilkunastogodzinnych obradach, Sejm przyjął specustawę w ramach tarczy antykryzysowej. Wśród przyjętych poprawek znalazła się zmiana Kodeksu Wyborczego, która umożliwia osobom powyżej 60 roku życia głosowanie korespondencyjne. - Państwo nie zadbało o osoby poniżej 60. roku życia - mówi w poranku TVN24 były szef Państwowej Komisji Wyborczej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.