Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 listopada 2018 r.
9:24

Odra nadal groźna. 1992 odmowy szczepień w Lubelskiem

0 15 A A
Według ostatnich danych, w tym roku w naszym województwie zanotowano 1992 odmowy szczepień
Według ostatnich danych, w tym roku w naszym województwie zanotowano 1992 odmowy szczepień

Rozmowa z Irminą Nikiel, dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak w tym momencie wygląda sytuacja dotycząca odry w naszym województwie?

- Aktualnie mamy cztery potwierdzone przypadki odry w województwie lubelskim. Najnowszy potwierdzony przypadek dotyczy ucznia liceum we Włodawie, który na początku listopada trafił na oddział zakaźny szpitala w Chełmie. Chłopiec pochodzi z Ukrainy i nie był szczepiony. Przebywał w internacie, gdzie mieszka 53 Ukraińców (Ukraina jest jednym z europejskich państw, obok Włoch czy Grecji, gdzie panuje epidemia odry; w związku z konfliktem zbrojnym załamał się tam system szczepień i od początku roku zachorowało już ponad 30 tys. osób - przyp. aut.). Oprócz chłopca, który trafił do szpitala, jeszcze kilka osób nie było wówczas zaszczepionych. Teraz mają już szczepienia.

• A podejrzenia odry? Są jakieś nowe przypadki?

- Mamy jedno nowe podejrzenie zachorowania na odrę. Chodzi o 11-miesięczne dziecko. Rozpoznanie kliniczne było niejednoznaczne, dlatego zostały pobrane próbki do badań, które potwierdzą lub wykluczą chorobę. To czwarty przypadek, który jest w trakcie diagnostyki laboratoryjnej. Sytuacja się jednak stabilizuje, jeśli chodzi o nasze województwo. Liczba zgłoszeń spada: w tym tygodniu mieliśmy jedno nowe zgłoszenie podejrzenia odry, dotyczące właśnie 11-miesięcznego dziecka. Wcześniej, na początku listopada, mieliśmy trzy takie zgłoszenia.

• Czy jest się czego obawiać?

- Województwo lubelskie ma bardzo wysoką wyszczepialność na poziomie 96 proc. Ci, którzy się zaszczepili, nie mają się czego obawiać. Na zachorowanie najbardziej narażone są dzieci do pierwszego roku życia. Są one jeszcze za małe, żeby zostać zaszczepione, więc trzeba je chronić (pierwszą dawkę szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce podaje się między 13. a 15. miesiącem życia, a drugą przypominającą w 10. roku życia - przyp. aut.). W przypadku takich dzieci konsekwencje zachorowania na odrę są najpoważniejsze. Może to być zapalenie płuc czy ucha, ale może to być również podostre stwardniające zapalenie mózgu, które jest chorobą śmiertelną. Odra jest też groźna dla osób starszych, szczególnie tych, które mają poważne schorzenia. W takich sytuacjach powikłania, podobnie jak u małych dzieci, też mogą być poważne.

• Czy w związku z kolejnym potwierdzonym przypadkiem zachorowań na odrę i nowymi podejrzeniami wzrosła liczba szczepień?

- Na razie nie zauważyliśmy takiej zależności. Wielu rodziców nadal nie szczepi dzieci. Od początku roku w województwie mieliśmy 1992 odmowy szczepień i te dane są nadal aktualne, bo nie mamy jeszcze nowych statystyk. Większość odmów dotyczy właśnie szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce. Rodzice argumentują swoją decyzję groźbą autyzmu po podaniu szczepionki, mimo że nie ma na to żadnych naukowych dowodów, a wręcz zostało to już dawno obalone.

Przedszkole i szkoła tylko dla zaszczepionych?

Lubelska Izba Lekarska koordynuje zbieranie deklaracji poparcia dla Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej - „Szczepimy, bo myślimy”.

- W poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo sanitarne naszego społeczeństwa, Lubelska Izba Lekarska aktywnie popiera i wspiera tę inicjatywę, której celem jest zmiana ustawy Prawo oświatowe z 14 grudnia 2016 roku, w ustawie z dnia 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz w ustawie z 27 października 2017 roku o podstawowej opiece zdrowotnej - czytamy w komunikacie z LIL.

- Istotą tej zmiany jest przedłożenie zaświadczenia o posiadaniu przez kandydata do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej wymaganych przepisami obowiązkowych szczepień ochronnych lub zaświadczenia potwierdzającego przeciwwskazania do szczepień przeprowadzanych zgodnie z harmonogramem jako obowiązkowego kryterium w każdym przypadku - tłumaczy samorząd lekarski.

Formularz do zbierania podpisów można pobrać ze strony internetowej www.medicus.lublin.pl. Poparcia może udzielić każda osoba dorosła. Listy poparcia można zostawić w aptekach i przychodniach lekarzy rodzinnych lub przesłać do siedziby Lubelskiej Izby Lekarskiej (ul. Chmielna 4, 20-465 Lublin). (kp)

ODRA

Objawy odry to gorączka, katar, ból gardła, męczący kaszel, bóle mięśni, zaczerwienienie oczu i światłowstręt, charakterystyczna czerwona wysypka. Jak podaje główny inspektor sanitarny, na terenie Polski od początku roku do połowy października tego roku zarejestrowano już 128 przypadków zachorowań na tę chorobę. W analogicznym okresie roku 2017 było ich tylko 58.
Szczegółowe informacje o szczepieniach obowiązkowych i zalecanych, a także m.in. o konsultacjach specjalistycznych czy niepożądanych odczynach poszczepiennych można znaleźć na stronie www.gis.gov.pl. (kp)

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
oburzony / 17 listopada 2018 r. o 13:17
+13
Byla epidemia swinskiej grypy spowodowana najazdem ukraincow na Polske, teraz jest epidemia odry; wczesniej z ukrainy przyszla swinska zaraza, ktora dzisiatkuje stada polskich dzikow i swin a wiele krajow przez to nie chce od Polski kupowac wieprzowiny (w tym paradoksalnie ukraina haha). Jeszcze nic nigdy dobrego nie przyszlo z ukrainy i raczej nie przyjdzie. Otwieranie sie na tenten kraj i tamto spoleczenstwo (ktore nawiasem piszac nienawidzi Polakow) to ZDRADA NARODOWA i ci, ktorzy za to odpowiadaja mam nadzieje, ze kiedys stana pod sciana.
Avatar
Gość / 17 listopada 2018 r. o 10:39
+11
Kolejny powod zeby zamknac granice dla zadzumionych banderowcow. To co robia wladze centralne i samorzady to przestepstwo i zdrada przeciw Polsce i narodowi polskiemu.
Avatar
Gość / 17 listopada 2018 r. o 14:01
+7
Od szczepionek dzieci dostają azbestu i to jest fakt autentyczny!
Avatar
jOOj / 17 listopada 2018 r. o 11:36
+7
Prawie dwa tysiące nieszczepionych dzieci a zachorowało 4 ukraińców... Wniosek "Odra szaleje"... Nobel za logikę... Nie ma dnia żeby ta propaganda nie lała się z mediów. Czemu to służy? Odpowiedzcie sobie sami! W tym czasie mimo szczepień na żółtaczkę B zachorowało w tym roku w Polsce ponad 3500 osób... ale to nie problem bo ludzie wiedzą, że to groźna choroba i nie mają nic przeciwko szczepieniom...!!! Do bezkrytycznych zwolenników szczepień na wszystko: Czego się boicie? przecież jesteście zaszczepieni i NIC WAM NIE GROZI...!!! Nie jestem przeciwnikiem szczepień na poważne choroby!
Prawie dwa tysiące nieszczepionych dzieci a zachorowało 4 ukraińców... Wniosek "Odra szaleje"... Nobel za logikę... Nie ma dnia żeby ta propaganda nie lała się z mediów. Czemu to służy? Odpowiedzcie sobie sami! W tym czasie mimo szczepień na żółtaczkę B zachorowało w tym roku w Polsce ponad 3500 osób... ale to nie problem bo ludzie wiedzą, że to groźna choroba i nie mają nic przeciwko szczepieniom...!!! Do bezkrytycznych zwolenników szczepień na wszystko: Czego się boicie? przecież jesteście zaszczepieni i NIC WAM NIE GROZI...!!!... rozwiń
Avatar
Gość / 17 listopada 2018 r. o 10:44
+7
Wiocha. Zabrać im 500 plus. Tak jest we Włoszech. Nie szczepisz nie korzystasz z pomocy państwa, nie masz dostępu do publicznych przedszkoli. I za taką zmiana prawa optuje.
Avatar
Lub. / 17 listopada 2018 r. o 11:08
+6
A co będzie jeżeli w przedszkolach dla nieszczepionych zachorowalność będzie mniejsza ? Teraz wiadomo jak jest - w domu dziecko zdrowe wystarczy że pójdzie do przedszkola i cały czas choruje.
Avatar
Wykrywacz kłamstw / 17 listopada 2018 r. o 20:57
+4
Kiedy szczepionki na alkoholizm, dopalacze, wypadki komunikacyjne, przemoc, pedofilię, zdrady ??? Jest jeszcze tyle do zrobienia i zarobienia.
Avatar
Gość / 17 listopada 2018 r. o 20:44
+4
Znowu reklama przemysłu farmaceutycznego. Umieralność na tą chorobę jest na poziomie 0,01 procenta wśród osób zarażonych a rocznie w Polsce mamy około 150 przypadków na 38 milionów ludzi. Dawno powinni zlikwidować szczepienia skoro choroby praktycznie nie ma, ale biznes jest najważniejszy. Ludzie statystycznie na odrę umiera jedna osoba na 10 tysięcy zarażonych to w naszym kraju jedna na ponad 60 lat. Wmawiają nam bzdury z tą odrą żeby doić kasę z budżetu, manipulować i napuszczać ludzi na siebie. Szczepienia powinny być dobrowolne jak w każdym cywilizowanym kraju. Jeśli się boisz ze zachorujesz to się szczep. Po co się bać ludzi nie szczepionych skoro po szczepieniu nic ci nie grozi a przynajmniej taki jest obraz szczepionek przedstawiany nam przez media które dawno zostały kupione przez przemysł farmaceutyczny.
Znowu reklama przemysłu farmaceutycznego. Umieralność na tą chorobę jest na poziomie 0,01 procenta wśród osób zarażonych a rocznie w Polsce mamy około 150 przypadków na 38 milionów ludzi. Dawno powinni zlikwidować szczepienia skoro choroby praktycznie nie ma, ale biznes jest najważniejszy. Ludzie statystycznie na odrę umiera jedna osoba na 10 tysięcy zarażonych to w naszym kraju jedna na ponad 60 lat. Wmawiają nam bzdury z tą odrą żeby doić kasę z budżetu, manipulować i napuszczać ludzi na siebie. Szczepienia powinny być dobrowolne jak w każ... rozwiń
Avatar
ABC / 17 listopada 2018 r. o 11:51
+4
A kretyni nadal nie będą szczepić. Podpisałam projekt i namawiałam do tego innych, na uczelni też trwa podpisywanie. Szczepienie siebie to nie tylko ochrona własna, ale też ochrona dla innych, którzy z powodu swojego stanu zdrowia/wieku w ogóle lub przez pewien czas nie mogą być zaszczepieni. Więc to jest odpowiedź na żałosny pseudoargument 'czego się obawiasz, skoro jesteś zaszczepiony'. I jak widać niektóre stany nie pozwalają na przyjęcie szczepienia, czyli jest też kontrola tego czy szczepionka może zaszkodzić w danym stanie zdrowia (stałym bądź tymczasowym).
Avatar
nikt / 17 listopada 2018 r. o 11:17
+4
Jesli zaszczepisz swoje dziecko to co ci przeszkadza ze obok jest dziecko nie zaszczepione, przeciesz twoje sie nie zarazi bo jes szczepione
Avatar
abażór / 17 listopada 2018 r. o 21:01
+3
Dlaczego wpuszczamy ukraińców bez szczepień do Polski?
 Jak będzie trzeba to z samolotów będa zrzucać z zamarniętych ukraińców z odrą tak jak dziki z ASF... Ludzi trzeba jakoś wystraszyć żeby osiągnąć swoje cele polityczno biznesowe...
Avatar
Wykrywacz kłamstw / 17 listopada 2018 r. o 20:57
+4
Kiedy szczepionki na alkoholizm, dopalacze, wypadki komunikacyjne, przemoc, pedofilię, zdrady ??? Jest jeszcze tyle do zrobienia i zarobienia.
Avatar
PiSPO jedno zło / 17 listopada 2018 r. o 20:52
+2
Kiedy kończy się termin ważności zmagazynowanych szczepionek na odrę ? Chyba już niedługo.
Avatar
Gość / 17 listopada 2018 r. o 20:44
+4
Znowu reklama przemysłu farmaceutycznego. Umieralność na tą chorobę jest na poziomie 0,01 procenta wśród osób zarażonych a rocznie w Polsce mamy około 150 przypadków na 38 milionów ludzi. Dawno powinni zlikwidować szczepienia skoro choroby praktycznie nie ma, ale biznes jest najważniejszy. Ludzie statystycznie na odrę umiera jedna osoba na 10 tysięcy zarażonych to w naszym kraju jedna na ponad 60 lat. Wmawiają nam bzdury z tą odrą żeby doić kasę z budżetu, manipulować i napuszczać ludzi na siebie. Szczepienia powinny być dobrowolne jak w każdym cywilizowanym kraju. Jeśli się boisz ze zachorujesz to się szczep. Po co się bać ludzi nie szczepionych skoro po szczepieniu nic ci nie grozi a przynajmniej taki jest obraz szczepionek przedstawiany nam przez media które dawno zostały kupione przez przemysł farmaceutyczny.
Znowu reklama przemysłu farmaceutycznego. Umieralność na tą chorobę jest na poziomie 0,01 procenta wśród osób zarażonych a rocznie w Polsce mamy około 150 przypadków na 38 milionów ludzi. Dawno powinni zlikwidować szczepienia skoro choroby praktycznie nie ma, ale biznes jest najważniejszy. Ludzie statystycznie na odrę umiera jedna osoba na 10 tysięcy zarażonych to w naszym kraju jedna na ponad 60 lat. Wmawiają nam bzdury z tą odrą żeby doić kasę z budżetu, manipulować i napuszczać ludzi na siebie. Szczepienia powinny być dobrowolne jak w każ... rozwiń
Avatar
Gość / 17 listopada 2018 r. o 16:37
+2
Dlaczego wpuszczamy ukraińców bez szczepień do Polski?
Avatar
Gość / 17 listopada 2018 r. o 14:01
+7
Od szczepionek dzieci dostają azbestu i to jest fakt autentyczny!
Avatar
oburzony / 17 listopada 2018 r. o 13:17
+13
Byla epidemia swinskiej grypy spowodowana najazdem ukraincow na Polske, teraz jest epidemia odry; wczesniej z ukrainy przyszla swinska zaraza, ktora dzisiatkuje stada polskich dzikow i swin a wiele krajow przez to nie chce od Polski kupowac wieprzowiny (w tym paradoksalnie ukraina haha). Jeszcze nic nigdy dobrego nie przyszlo z ukrainy i raczej nie przyjdzie. Otwieranie sie na tenten kraj i tamto spoleczenstwo (ktore nawiasem piszac nienawidzi Polakow) to ZDRADA NARODOWA i ci, ktorzy za to odpowiadaja mam nadzieje, ze kiedys stana pod sciana.
Avatar
Gość / 17 listopada 2018 r. o 12:43
-2
Inkubatory, szczepienia, suplementy... Organizm sam ma się bronić. Nie ma co podtrzymywać słabych genów.
Avatar
ABC / 17 listopada 2018 r. o 11:51
+4
A kretyni nadal nie będą szczepić. Podpisałam projekt i namawiałam do tego innych, na uczelni też trwa podpisywanie. Szczepienie siebie to nie tylko ochrona własna, ale też ochrona dla innych, którzy z powodu swojego stanu zdrowia/wieku w ogóle lub przez pewien czas nie mogą być zaszczepieni. Więc to jest odpowiedź na żałosny pseudoargument 'czego się obawiasz, skoro jesteś zaszczepiony'. I jak widać niektóre stany nie pozwalają na przyjęcie szczepienia, czyli jest też kontrola tego czy szczepionka może zaszkodzić w danym stanie zdrowia (stałym bądź tymczasowym).
Avatar
jOOj / 17 listopada 2018 r. o 11:36
+7
Prawie dwa tysiące nieszczepionych dzieci a zachorowało 4 ukraińców... Wniosek "Odra szaleje"... Nobel za logikę... Nie ma dnia żeby ta propaganda nie lała się z mediów. Czemu to służy? Odpowiedzcie sobie sami! W tym czasie mimo szczepień na żółtaczkę B zachorowało w tym roku w Polsce ponad 3500 osób... ale to nie problem bo ludzie wiedzą, że to groźna choroba i nie mają nic przeciwko szczepieniom...!!! Do bezkrytycznych zwolenników szczepień na wszystko: Czego się boicie? przecież jesteście zaszczepieni i NIC WAM NIE GROZI...!!! Nie jestem przeciwnikiem szczepień na poważne choroby!
Prawie dwa tysiące nieszczepionych dzieci a zachorowało 4 ukraińców... Wniosek "Odra szaleje"... Nobel za logikę... Nie ma dnia żeby ta propaganda nie lała się z mediów. Czemu to służy? Odpowiedzcie sobie sami! W tym czasie mimo szczepień na żółtaczkę B zachorowało w tym roku w Polsce ponad 3500 osób... ale to nie problem bo ludzie wiedzą, że to groźna choroba i nie mają nic przeciwko szczepieniom...!!! Do bezkrytycznych zwolenników szczepień na wszystko: Czego się boicie? przecież jesteście zaszczepieni i NIC WAM NIE GROZI...!!!... rozwiń