Dziecięca medycyna zabiegowa to cel 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już w najbliższą niedzielę wolontariusze w całej Polsce będą zbierać pieniądze na specjalistyczny sprzęt przede wszystkim dla chirurgii ogólnej, kardiochirurgii i neurochirurgii. W województwie lubelskim będzie działać 75 sztabów.
Chodzi o zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci, u których konieczne są operacje. Aby takie zabiegi były skuteczne i bezpieczne, potrzebne są bardzo kosztowne urządzenia medyczne.
To niezbędne wyposażenie sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, czy zakładów diagnostyki obrazowej. Należą do nich m.in. lampy operacyjne, stoły operacyjne, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG z ramieniem C.
– Nowe możliwości diagnostyki i leczenia wymagają od nas nowoczesnego sprzętu. Nasi chirurdzy potrzebują m.in. laparoskopu 3D do wysokospecjalistycznych operacji, których przebieg można na bieżąco monitorować na ekranie – mówi Agnieszka Osińska, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. – Dzięki takiemu sprzętowi możemy zwiększać liczbę zabiegów małoinwazyjnych, które skracają czas hospitalizacji pacjenta do minimum, nawet do jednego dnia.
Lubelski szpital dziecięcy liczy także na pomoc w zakresie sprzętu urologicznego do cystometrii oraz ortopedycznego – potrzebny jest m.in. wózek z wyciągiem na szyję dla pacjentów z uszkodzeniem kręgosłupa szyjnego oraz elektryczne łóżko ortopedyczne.
Celem tegorocznego finału jest także wyposażenie oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej (zakup m.in. inkubatorów, monitorów, respiratorów, strzykawek automatycznych i objętościowych).
Podczas tegorocznego finału w województwie lubelskim będzie działać 75 sztabów WOŚP. W Lublinie główny sztab zlokalizowano przy Centrum Kultury.
– W tym roku zaczynamy już w sobotę imprezą w Skende. Będzie to rozgrzewka przed niedzielnym finałem. To wydarzenie otwarte dla wszystkich, ale zorganizowane głównie z myślą o wolontariuszach, których z powodu kwestowania omijają finałowe atrakcje – mówi Natalia Rogala, szefowa sztabu przy CK. – Sobotnie wydarzenia, podczas których będzie możliwość wrzucenia pieniędzy tylko do puszki stacjonarnej, zaczynamy o godz. 14, a niedzielne już o godz. 10.