Wiele wskazuje na to, że Ochotnicza Straż Pożarna w Łęcznej jest drugą najstarszą jednostką w Polsce. Znalazły się dokumenty świadczące o tym, że łęczyńska OSP liczy nie 158, ale aż 178 lat
W 2008 roku na stadionie w Łęcznej odbyły się uroczystości z okazji 150-lecia jednostki.
– Już wtedy była mowa o tym, że łęczniańska OSP jest w gronie czterech najstarszych. Prawdopodobnie jednak nasza „metryka” jest starsza o kolejne 20 lat. Dostępne archiwa pozwalają nam sądzić, że OSP Łęczna powstała jako druga na ziemiach polskich – mówi Michał Czajkowski, prezes OSP Łęczna.
Strażacy z Łęcznej są w posiadaniu dokumentu, który znacznie przesuwa datę założenia ich OSP. – Zwróciliśmy się do Biblioteki Narodowej o potwierdzenie autentyczności tego dokumentu – dodaje prezes. Odpowiedzi spodziewają się na początku przyszłego tygodnia.
Założycielami OSP Łęczna byli ksiądz Bolesław Wrześniewski i dziedzic dóbr łęczyńskich Ludwik Grabowski. Początkowo całym majątkiem jednostki były dwie ręczne sikawki. Wodę do gaszenia pożarów dostarczano w beczkach, a łopaty i wiadra zapewniały cechy rzemieślnicze. Impulsem do powołania jednostki była drewniana zabudowa miasteczka i jarmarki, na które zjeżdżały tysiące kupców. Miasto nawiedzały pożary, jak np. ten w 1846, kiedy spłonęło całe centrum. Ogień niszczył Łęczną także w latach 1856-1857.
Łęczniańskich strażaków ostatnio doceniono na arenie krajowej. Na zaproszenie Waldemara Pawlaka, prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP, delegacja z Łęcznej pojechała stolicy, aby w gronie trzystu strażaków-ochotników obchodzić 100. rocznicę powstania Związku Floriańskiego w Polsce. Na uroczystości były zaproszone jedynie jednostki powoływane przed 1900 rokiem na ziemiach polskich, pod zaborami pruskim i austriackim oraz na terenie Królestwa Polskiego.
Dziś OSP Łęczna liczy 50 strażaków, z czego 30 jest w służbie czynnej. – Mamy do dyspozycji 30-letniego mercedesa. Przydałby się nowy wóz bojowy. Być może uda się go zorganizować na 180. urodziny? – zastanawia się prezes Czajkowski.