Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 lutego 2021 r.
15:26

Ostry list ks. Wierzbickiego z KUL. Ocenia go ksiądz, który chciał wsadzać opozycję za kraty

35 8 A A
Ks. prof. Alfred Wierzbicki
Ks. prof. Alfred Wierzbicki (fot. Maciej Kaczanowski)

Duchowny, filozof i wykładowca katolickiej uczelni chce, aby jego sprawą nie zajmował się ks. prof. Paweł Bortkiewicz. Rzecznik dyscyplinarny KUL prowadzi postępowanie dotyczące wypowiedzi ks. prof. Alfreda Wierzbickiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dla przypomnienia. Filozof, ks. prof. Alfred Wierzbicki był jedną z osób, które poręczyły za wypuszczeniem z aresztu aktywisty LGBT Margot.

Ksiądz Wierzbicki mówił później, że nie popiera działań Margot, nie zgadza się z nim, ale jednocześnie nie zgadza się z tym, jak został potratowany.

Działaniami i słowami filozofa zajął się rzecznik dyscyplinarny KUL (ks. Wierzbicki jest tam wykładowcą). Katolicka uczelnia nie ujawniła jednak, o jakie konkretnie działania i słowa chodzi.

KUL zakomunikował tylko, że chodzi o wypowiedzi "odnoszą się do nauczania Kościoła i oficjalnego stanowiska Konferencji Episkopatu Polski w kwestii LGBT plus"

Wiadomo jednak, że postępowanie dyscyplinarne zostało wszczęte.

Ostry list

Teraz Klub „Tygodnika Powszechnego” w Lublinie upublicznił list, jaki ks. Wierzbicki wysłał do Rzecznika Dyscyplinarnego ds. ds. nauczycieli akademickich KUL, prof. Waldemara Bednaruka.

Pismo trafiło także do Abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, Abp. Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL, dr. hab. Marka Lechniaka, prof. KUL i Dziekana Wydziału Filozofii oraz prof. dr. hab. Barbary Chyrowicz Kierownik Katedry KUL.

Ks. Wierzbicki chce wyłączenie ks. prof. Pawła Bortkiewicza od wydawania opinii w prowadzonej sprawie i powołanie innego biegłego.

– W liście z 4 I 2021 r. przekazuje Pan postanowienie o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego wobec mnie. Wymienia Pan przewinienia dyscyplinarne, które są przedmiotem postępowania. „Według przekazanych Rzecznikowi dyscyplinarnemu informacji działania te polegały na: obraźliwych wypowiedziach w stosunku do innych wykładowców; lekceważeniu obowiązków wykładowcy uczelni oraz podważaniu fundamentów nauki Kościoła” – pisze ks. Wierzbicki i od razu dodaje, że jest zaskoczony. Sądził, że przedmiotem postępowania są jego wypowiedzi medialne dotyczące dokumentu Episkopatu Polski w sprawie osób LGBT+

Fundamenty nauki Kościoła

– Rozszerzenie listy zarzutów budzi moje zdziwienie, a nawet niepokój – czytamy.

Filozof chciałby się dowiedzieć, dlaczego lista zarzutów została rozszerzona. – Sformułowanie, że moje wykroczenia dotyczą „podważania fundamentów nauki Kościoła”, jest w tym kontekście zaskakujące, trudno bowiem poglądy na temat osób LGBT+ uznawać za „fundamenty nauki Kościoła”. W tej sprawie toczy się w Kościele Powszechnym dyskusja. Po wtóre moja krytyka nigdy nie dotyczyła kwestii doktrynalnych, lecz podejścia pastoralnego. Wreszcie gdybym istotnie „podważał fundamenty nauki Kościoła”, to postępowanie w tej materii nie należy – z całym szacunkiem dla Pana urzędu - do kompetencji Rzecznika dyscyplinarnego KUL, lecz powinien się nim zajmować Wielki Kanclerz KUL i ewentualnie w dalszej kolejności watykańska Kongregacja Nauki Wiary – dodaje ks. Wierzbicki.

Ksiądz od Dudy

Czemu filozof chce, aby opinii w jego sprawie nie wydawał ks. prof. Paweł Bortkiewicza z Poznania. Jak tłumaczy w liście chodzi o bezstronność eksperta. – Pragnę przypomnieć, że ks. prof. Bortkiewicz wielokrotnie występował publicznie z krytyką moich poglądów. Nie podejmowałem z nim nigdy polemiki, gdyż dyskusję z teologicznym fundamentalistą i kapłanem zaangażowanym politycznie uważam za zajęcie jałowe – ujawnia ksiądz z Lublina.

I wylicza, że ks. Bortkiewicz był członkiem Komitetu Honorowego poparcia Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich czy głosił, że opozycja powinna działać „najlepiej zza krat więzienia”.

– Decyzję o powołaniu ks. Bortkiewicza na biegłego w mojej sprawie przyjąłem z przerażeniem – proszę wybaczyć mało dyplomatyczny język - podobnym do tego, jakie przeżywa człowiek spotykający w ciemnej ciasnej uliczce nasłanego nań oprycha – dodaje ks. Wierzbicki.

Nam ks. profesor tłumaczy, że do napisania listu skłoniła go każda z okoliczności postępowania. – Jest w fazie wyjaśniającej, ale widać jak grubymi nićmi jest sprawa szyta – komentuje w rozmowie z Dziennikiem.

Filozof nie zamierza odchodzić z KUL, ale zaznacza: – Jak mnie wyrzucą, to coraz mniej jest mi żal.

Odpowiedzi na list jeszcze nie ma.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
METATRON / 25 lutego 2021 r. o 15:55
+27
Alfredziku, ten Kościół Katolicki w Polsce nie uznaje słów papieża. Politycy rządowi w koloratkach są wyjątkowo aktywni, a Twoja historia z poparciem dla LGBT+ jest tylko szumnym tematem zastępczym, którym powinny zająć się media, a nawet nuncjusz. W tym samym czasie, dziennikarze nie skupiają się na tym co ważne, na miliardowych przekrętach hierarchów, unikaniu opodatkowania, funduszu kościelnym oraz aliansie Kościoła z Rządem, który pomaga w ukrywaniu przestępstw przeciwko dzieciom, a też wspiera system przenoszenia pedofili w sutannach między diecezjami. Wiesz, nasłano na Ciebie Bortkeiwicza, bo to sprawny i medialny polityk, dobrze dogadany z rządem. Tacy fundamentaliści jak Bortkeiwicz, Czrnek czy Zibro, oni mają głośno atakować katolików umiarkowanych, to z jednej strony wzmacnia ogólny trend fundamentalizmu i prawicę, z drugiej pozwala kontynuować alians Kościoła z Rządem. Tak więc Twoje przepychanki medialne Alfredziku są nieistotne, liczy się większy obraz. Ten, który tak Prawica, Polityka, jak i Kościół preferują zmieść pod dywan. Jaka jest rola nuncjusza w Polsce, to nie wiadomo, bo od dawna Kościół Katolicki w Polsce powinien być traktowany jako sekta - schizma od Świętego Patrzała, niewatykańska organizacja.
Alfredziku, ten Kościół Katolicki w Polsce nie uznaje słów papieża. Politycy rządowi w koloratkach są wyjątkowo aktywni, a Twoja historia z poparciem dla LGBT+ jest tylko szumnym tematem zastępczym, którym powinny zająć się media, a nawet nuncjusz. W tym samym czasie, dziennikarze nie skupiają się na tym co ważne, na miliardowych przekrętach hierarchów, unikaniu opodatkowania, funduszu kościelnym oraz aliansie Kościoła z Rządem, który pomaga w ukrywaniu przestępstw przeciwko dzieciom, a też wspiera system przenoszenia pedofili w sutannach mi... rozwiń
Avatar
PISFAN / 25 lutego 2021 r. o 16:16
+25
KUL przecież popiera nacjonalizm i jest to nadto widoczne i się wcale z tym nie kryją im nie przeszkadzają skandaliczne słowa Czarnka ale poparcia ks Wierzbickiego to jak najbardziej Sorry nie chcę się kulowi narażać ale jakie stanowisko by zajęli gdyby ks Wierzbicki gloryfikował np pewnego znanego malarza z Austrii ?
Avatar
Janusz_Paliwas / 25 lutego 2021 r. o 15:48
+24
Czas zdelegalizować tą pseudouczelnię, a w zasadzie zakład produkujący bezrobotnych i grupę szerzących swoje ideologie wyimaginowanej wspólnoty.
Avatar
Adam_z_Lublina / 25 lutego 2021 r. o 19:29
+16
Myslałem, że władzom KULu ostały się resztki przyzwoitości. Niestety, myliłem się. Szkoda, bo zacna kiedyś uczelnia spada na samo dno!
Avatar
_XD_ / 25 lutego 2021 r. o 19:24
-4
Ksiądz Wierzbicki nie powinien bać się krytyków, a ludzi, którzy palą świątynie i namawiają do przemocy: " oczekujesz, że tylko określonych katabasów, którym w dodatku bezsprzecznie udowodni się ich winę, będzie się karać. Jesteś tak samo obrzydliwy, jak ci pedofile w sukienkach. I odpieprz się od lewicy, a wtedy może tacy jak ja nie będą jechać po klerze. ty widzisz wszędzie winę lewicy, ja widzę masę nieprawych działań po stronie kleru." - to jest prawdziwe zagrożenie!
 Nie do rymu, ni do taktu, wsadź se sam wiesz co, sam wiesz gdzie. XD
 Nie do rymu, ni do taktu, wsadź se sam wiesz co, sam wiesz gdzie. XD rozwiń
Avatar
poker / 25 lutego 2021 r. o 18:45
-9
Ksiądz Wierzbicki nie powinien bać się krytyków, a ludzi, którzy palą świątynie i namawiają do przemocy: " oczekujesz, że tylko określonych katabasów, którym w dodatku bezsprzecznie udowodni się ich winę, będzie się karać. Jesteś tak samo obrzydliwy, jak ci pedofile w sukienkach. I odpieprz się od lewicy, a wtedy może tacy jak ja nie będą jechać po klerze. ty widzisz wszędzie winę lewicy, ja widzę masę nieprawych działań po stronie kleru." - to jest prawdziwe zagrożenie!
Avatar
jozekad2020 / 26 lutego 2021 r. o 09:52
-17
Dla Wierzbickiego nei ma miejsca na KUL, anie zadnej porzadnej uczelni. Skompromitowal sie i nie potrafi przyznac sie do bledu.
Avatar
_miki_ / 25 lutego 2021 r. o 15:37
-32
trzeba było myśleć wcześniej a nie teraz płakać
Avatar
jozekad2020 / 26 lutego 2021 r. o 09:52
-17
Dla Wierzbickiego nei ma miejsca na KUL, anie zadnej porzadnej uczelni. Skompromitowal sie i nie potrafi przyznac sie do bledu.
Avatar
Adam_z_Lublina / 25 lutego 2021 r. o 19:29
+16
Myslałem, że władzom KULu ostały się resztki przyzwoitości. Niestety, myliłem się. Szkoda, bo zacna kiedyś uczelnia spada na samo dno!
Avatar
_XD_ / 25 lutego 2021 r. o 19:24
-4
Ksiądz Wierzbicki nie powinien bać się krytyków, a ludzi, którzy palą świątynie i namawiają do przemocy: " oczekujesz, że tylko określonych katabasów, którym w dodatku bezsprzecznie udowodni się ich winę, będzie się karać. Jesteś tak samo obrzydliwy, jak ci pedofile w sukienkach. I odpieprz się od lewicy, a wtedy może tacy jak ja nie będą jechać po klerze. ty widzisz wszędzie winę lewicy, ja widzę masę nieprawych działań po stronie kleru." - to jest prawdziwe zagrożenie!
 Nie do rymu, ni do taktu, wsadź se sam wiesz co, sam wiesz gdzie. XD
 Nie do rymu, ni do taktu, wsadź se sam wiesz co, sam wiesz gdzie. XD rozwiń
Avatar
poker / 25 lutego 2021 r. o 18:45
-9
Ksiądz Wierzbicki nie powinien bać się krytyków, a ludzi, którzy palą świątynie i namawiają do przemocy: " oczekujesz, że tylko określonych katabasów, którym w dodatku bezsprzecznie udowodni się ich winę, będzie się karać. Jesteś tak samo obrzydliwy, jak ci pedofile w sukienkach. I odpieprz się od lewicy, a wtedy może tacy jak ja nie będą jechać po klerze. ty widzisz wszędzie winę lewicy, ja widzę masę nieprawych działań po stronie kleru." - to jest prawdziwe zagrożenie!
Avatar
PISFAN / 25 lutego 2021 r. o 16:16
+25
KUL przecież popiera nacjonalizm i jest to nadto widoczne i się wcale z tym nie kryją im nie przeszkadzają skandaliczne słowa Czarnka ale poparcia ks Wierzbickiego to jak najbardziej Sorry nie chcę się kulowi narażać ale jakie stanowisko by zajęli gdyby ks Wierzbicki gloryfikował np pewnego znanego malarza z Austrii ?
Avatar
METATRON / 25 lutego 2021 r. o 15:55
+27
Alfredziku, ten Kościół Katolicki w Polsce nie uznaje słów papieża. Politycy rządowi w koloratkach są wyjątkowo aktywni, a Twoja historia z poparciem dla LGBT+ jest tylko szumnym tematem zastępczym, którym powinny zająć się media, a nawet nuncjusz. W tym samym czasie, dziennikarze nie skupiają się na tym co ważne, na miliardowych przekrętach hierarchów, unikaniu opodatkowania, funduszu kościelnym oraz aliansie Kościoła z Rządem, który pomaga w ukrywaniu przestępstw przeciwko dzieciom, a też wspiera system przenoszenia pedofili w sutannach między diecezjami. Wiesz, nasłano na Ciebie Bortkeiwicza, bo to sprawny i medialny polityk, dobrze dogadany z rządem. Tacy fundamentaliści jak Bortkeiwicz, Czrnek czy Zibro, oni mają głośno atakować katolików umiarkowanych, to z jednej strony wzmacnia ogólny trend fundamentalizmu i prawicę, z drugiej pozwala kontynuować alians Kościoła z Rządem. Tak więc Twoje przepychanki medialne Alfredziku są nieistotne, liczy się większy obraz. Ten, który tak Prawica, Polityka, jak i Kościół preferują zmieść pod dywan. Jaka jest rola nuncjusza w Polsce, to nie wiadomo, bo od dawna Kościół Katolicki w Polsce powinien być traktowany jako sekta - schizma od Świętego Patrzała, niewatykańska organizacja.
Alfredziku, ten Kościół Katolicki w Polsce nie uznaje słów papieża. Politycy rządowi w koloratkach są wyjątkowo aktywni, a Twoja historia z poparciem dla LGBT+ jest tylko szumnym tematem zastępczym, którym powinny zająć się media, a nawet nuncjusz. W tym samym czasie, dziennikarze nie skupiają się na tym co ważne, na miliardowych przekrętach hierarchów, unikaniu opodatkowania, funduszu kościelnym oraz aliansie Kościoła z Rządem, który pomaga w ukrywaniu przestępstw przeciwko dzieciom, a też wspiera system przenoszenia pedofili w sutannach mi... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 25 lutego 2021 r. o 15:48
+24
Czas zdelegalizować tą pseudouczelnię, a w zasadzie zakład produkujący bezrobotnych i grupę szerzących swoje ideologie wyimaginowanej wspólnoty.
Avatar
_miki_ / 25 lutego 2021 r. o 15:37
-32
trzeba było myśleć wcześniej a nie teraz płakać
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie. Kto zaszczepi się w pracy? W jednym zakładzie już ponad 1000 chętnych

Lubelskie. Kto zaszczepi się w pracy? W jednym zakładzie już ponad 1000 chętnych

Setki pracowników dużych firm z naszego regionu chcą szczepić się przeciwko COVID-19. Według rządowych zapowiedzi, szczepienia w zakładach pracy zaczną się w maju.

Rząd pomoże w zakupie mieszkania?

Rząd pomoże w zakupie mieszkania?

100 tysięcy złotych gwarancji na pomoc w zakupie własnego mieszkania – już niebawem taki program może zacząć działać w Polsce. W innych krajach podobne rozwiązania już działają.

Lublin. Miasto wybuduje tu ulicę

Lublin. Miasto wybuduje tu ulicę

Ogłoszony został przetarg na budowę ul. Korzeniowskiego od ul. Siemiradzkiego do ul. Pawłowa wraz z przebudową odcinka ul. Pawłowa.

Adam Bodnar stracił stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Na skutek wyroku TK

Adam Bodnar stracił stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Na skutek wyroku TK

Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł, że przepis pozwalający działać Rzecznikowi Praw Obywatelskich po zakończeniu jego kadencji do czasu objęcia stanowiska przez jego następcę jest niekonstytucyjny. Wyrok został ogłoszony dzisiaj

Motor II - Polesie 5:0. Lider znów gromi

Motor II - Polesie 5:0. Lider znów gromi

Rezerwy Motoru Lublin odniosły pewne zwycięstwo. Podopieczni Wojciecha Stefańskiego rozbili Polesie Kock

Nowy Dom Chemika w obiektywie. Photo Day 2.0

Nowy Dom Chemika w obiektywie. Photo Day 2.0

Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika zaprasza wszystkich chętnych do udziału w Photo Day 2.0 - czyli akcji mającej na celu sfotografowanie budynku instytucji po jego modernizacji.

Lublin: Wypadek na rondzie koło Orfeusza. Zderzenie busa z osobówką

Lublin: Wypadek na rondzie koło Orfeusza. Zderzenie busa z osobówką

Jedna osoba została ranna w porannym wypadku, do którego doszło dzisiaj w Lublinie

"Łuków zaczyna być miastem marginalizowanym". Teraz chodzi o placówkę ZUS

"Łuków zaczyna być miastem marginalizowanym". Teraz chodzi o placówkę ZUS

Radny Mateusz Popławski alarmuje o reorganizacji placówki ZUS w Łukowie. – Istnieje obawa, że zostanie u nas tylko biuro terenowe – twierdzi radny. Ale lubelski oddział ZUS uspokaja, że zmiany mają skutkować tylko ograniczeniem stanowisk kierowniczych.

Liga Mistrzów. Znamy komplet półfinalistów
film

Liga Mistrzów. Znamy komplet półfinalistów

 Drużyny Manchesteru City i Realu Madryt awansowały do półfinału Ligi Mistrzów

Niepełnosprawny Kacper spał na klatce schodowej, dziś ma szansę na godne życie
Reportaż Uwagi! TVN
film

Niepełnosprawny Kacper spał na klatce schodowej, dziś ma szansę na godne życie

Niepełnosprawny Kacper, wyrzucony z domu po osiągnięciu pełnoletności, trafił na ulicę, spał na klatkach schodowych. Dziś, dzięki pomocy wolontariuszy, ma szansę na nowe, godne życie. Czy ją wykorzysta?

Strażacy ochotnicy z gminy Opole Lubelskie otrzymali nowy sprzęt

Strażacy ochotnicy z gminy Opole Lubelskie otrzymali nowy sprzęt

Druhowie z OSP z gminy Opole Lubelskie otrzymają profesjonalny sprzęt łączności. Kilkadziesiąt sztuk radiotelefonów oraz innego rodzaju używanych przekazał szef Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim.

Lubelskie: Wahadłowo pojedziemy na Podkarpacie. Utrudnienia szybko nie znikną

Lubelskie: Wahadłowo pojedziemy na Podkarpacie. Utrudnienia szybko nie znikną

Ze sporymi utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy korzystający z drogi wojewódzkiej 835. Na odcinku od Biłgoraja do granicy województwa napotkają aż dziesięć wahadeł związanych z trwającym remontem. Trudności potrwają do wiosny przyszłego roku.

Biała Podlaska: Zamiast skrzyżowania będzie rondo

Biała Podlaska: Zamiast skrzyżowania będzie rondo

Zamiast sygnalizacji będzie rondo. To już kolejne takie rozwiązanie w Białej Podlaskiej, tym razem na skrzyżowaniu ulic Łomaskiej i Witoroskiej.

Tworzenie legowisk dla kotów. Warsztaty online
26 kwietnia 2021, 17:00

Tworzenie legowisk dla kotów. Warsztaty online

Pracownia Kultury Maki zaprasza do udziału w warsztatach tworzenia legowisk dla kotów, które odbędą się w dwóch częściach - 26 kwietnia i 10 maja o godz. 17.

Pogrzeb Izabelli Sierakowskiej dziś w Lublinie. Kto przyjedzie ją pożegnać?

Pogrzeb Izabelli Sierakowskiej dziś w Lublinie. Kto przyjedzie ją pożegnać?

Dziś odbędzie się pogrzeb Izabelli Sierakowskiej. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12 na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.