Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 grudnia 2016 r.
17:36

"Panie Marszałku oddajcie nasz majątek!!!". Spór o LODR na sesji sejmiku

0 30 A A
(fot. Tomasz Maciuszczak)
(fot. Tomasz Maciuszczak)

Nie ma końca spór o majątek zajmowany przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Dyrekcja i pracownicy ośrodka domagają się od władz przywrócenia prawa do użytkowania wieczystego nieruchomości w Końskowoli, Sitnie i Grabanowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czerwcu zarząd województwa lubelskiego przejął prawo do użytkowania wieczystego nieruchomości LODR i zlecił administrowanie nimi Zarządowi Nieruchomości Wojewódzkich. Miało to miejsce tuż przed przejściem ośrodków doradztwa rolniczego w całej Polsce spod nadzoru samorządów wojewódzkich (we wszystkich z wyjątkiem Podkarpacia rządzi koalicja PO-PSL) pod zarząd ministra rolnictwa (PiS).

– Nie ukrywam, że w związku z tym jesteśmy w trudnej sytuacji majątkowej, a pracownicy obawiają się, że w związku z tym mogą stracić pracę. Występowałem z wnioskiem o użyczenie nam tych nieruchomości na okres pięciu lat. Niestety, dostaliśmy to użyczenie do końca roku. Niedawno otrzymaliśmy propozycję trzyletniej dzierżawy w wysokości 0,5 mln zł rocznie – opisywał podczas piątkowej sesji sejmiku województwa dyrektor LODR Sławomir Plis.

Wraz z nim na obrady przyszło ok. 20 pracowników ośrodka, którzy przynieśli ze sobą transparent z napisem „Panie Marszałku oddajcie nasz majątek”. I z takim wnioskiem wystąpił do marszałków dyrektor Plis.

– Chodzi o podjęcie uchwały odnośnie przywrócenia stanu, jaki miał miejsce w czerwcu, czyli przyznania nam prawa do użytkowania wieczystego wszystkich nieruchomości, jakie mieliśmy w zarządzaniu – precyzował.

Głos w dyskusji zabrał także wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który wcześniej unieważnił decyzje zarządu województwa. Jego zarządzenie uchylił jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny.

– Identyczny sposób działania przyjął wojewoda podlaski i on wygrał w WSA. To świadczy o tym, jak rozstrzygają sady administracyjne w naszym kraju i co się w nich dzieje. Dlatego będziemy składać skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego – zapowiedział Czarnek.

Jednocześnie zaprosił członków zarządu województwa na rozmowy mające rozstrzygnąć ten spór.

– Żadna instytucja nie zarzuciła nam złamania prawa. A obawiam się, że złamałbym je, gdybym ot tak wyzbył się prawa własności tego majątku na rzecz LODR. A teraz jeśli mielibyśmy je przekazać, to komu? Nie rozwiążemy tego problemu tu i teraz – odpowiedział marszałek Sławomir Sosnowski.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 r. o 20:41
Zabrakło krzeseł.... niesłychane... i co w związku z tym????? nie ma kasy na dzierżawę i straszą zwolnieniami ale dla swoich ludzi z zewnątrz przyjmowanych na kierownicze stanowiska i nie tylko to kasa sie znajdzie????? gdzie tu sens???? gierki polityczne... ludzie przejżyjcie na oczy...
Avatar
pracownik / 2 stycznia 2017 r. o 14:13
Pracowników było 40. Zabrakło krzeseł.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 r. o 21:26
Pisowskie łapy precz od łamania prawa, a te 40 łap niech pomyślą że nie ma takiego złego co by na dobre nie wyszło. Wstyd za nich. MNIE TAM NIE BYŁO A TEŻ JESTEM Z LODR.
Avatar
gdzie jest flaga i krzyz? / 31 grudnia 2016 r. o 12:20
Jak widze naszego pozal sie boze wojewodzine garnka w tv to watpie w sens demokracji w Polsce. Ku&wa tyle mieć zaplecza i ludzi w calym kraju i  wybrac kogos takiego, chyba ze to proba zniszczenia tej pisowskiej sekty od srodka :) to rozumiem
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 r. o 11:54
A swoją drogą , dyrektor który oddaje majątek , co prawda dzierżawiony , własnej firmy.... kiedyś za komuny mówiono na takich KaCyk od KC . Dobrze ,że partia nie kazała temu ,,panu" sprzedać własnej rodziny, prawdopodobnie zrobiłby to w imię chwały psl ... żenada i wstyd .
Avatar
rola / 31 grudnia 2016 r. o 08:54
Dawni wlaściciele dóbr Końskowola ,mają szansę ugrać swoje.Gdzie się dwóch bije najczęściej korzysta trzeci.
Avatar
lol / 31 grudnia 2016 r. o 08:49
ten Czarnek to wszystkie sprawy przegrywa, i takie coś jest wojewodą lubelskim, sekretarz gminy w Pcimiu Dolnym i to za wysokie stanowisko dla niego.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 r. o 00:35
Powinni zwrócić majątek
Avatar
Gość / 30 grudnia 2016 r. o 22:42
Plis to zwykły pies Pisowski, w Agencji zwolnił pracowników na polityczne polecenie, teraz to samo robi w ODRze. Oj czekać jak Pis przegra wybory to pan Sławuś bedzie miał smutną minę.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2016 r. o 18:11
"Żadna instytucja nie zarzuciła nam złamania prawa. A obawiam się, że złamałbym je, gdybym ot tak wyzbył się prawa własności tego majątku na rzecz LODR." rozumiem, ze Marszałek uważna za słuszne działania ABW wobec pana Skrabuchy.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 r. o 20:41
Zabrakło krzeseł.... niesłychane... i co w związku z tym????? nie ma kasy na dzierżawę i straszą zwolnieniami ale dla swoich ludzi z zewnątrz przyjmowanych na kierownicze stanowiska i nie tylko to kasa sie znajdzie????? gdzie tu sens???? gierki polityczne... ludzie przejżyjcie na oczy...
Avatar
pracownik / 2 stycznia 2017 r. o 14:13
Pracowników było 40. Zabrakło krzeseł.
Avatar
Gość / 1 stycznia 2017 r. o 22:33
Ale dranie.... pamiętam jak lizusy wychwalały Skrabuche ZSl-owskiego aparatczyka. Ahhh ohhh . Powinni was pierwszych wyrzucić na bruk. Niech wam teraz Skrabucha zapewni miejsce pracy
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 r. o 22:44
PSL niech odda zagrabione ziemie!
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 r. o 21:46
PSL-owskie gryzonie.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 r. o 21:26
Pisowskie łapy precz od łamania prawa, a te 40 łap niech pomyślą że nie ma takiego złego co by na dobre nie wyszło. Wstyd za nich. MNIE TAM NIE BYŁO A TEŻ JESTEM Z LODR.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 r. o 18:52
Powinnii być zwolnieni wszyscy z ZSL-u. Te łobuzy nigdy nie mają litości. Osobiście ich doświadczyłem tych łobuzów i oszustów.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 r. o 18:29
Kodziarstu i innym złodziejskim pomiotom odpowiadam: święte prawo własności zostało zniszczone przez komunę. Zanim zaczniecie ujadać, rozliczcie wpierw zbrodnie i grabieże popełnione przeciw prawowitym obywatelom.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 r. o 18:17
Najwyższy czas,żeby wojewoda z ustawy mógł kontrolować uchwały Zarządu Województwa, Marszałek nadzoruje swoje jednostki (bardzo nieudolnie ) i jednocześnie kontroluje jak? ano na wspak. To wszystko jest chore i nienormalne. Marszałek niech se nadzoruje , ale Wojewoda kontroluje. Wtedy i Onkologia już by dawno ruszyła i zapanowała normalność w innych jednostkach Marszałka. Tego życzę Wam wszystkim w Nowym Roku.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 r. o 12:52
Domagam się najpierw zwrotu majątków rozgrabionych przedwojennym rolnikom przez komuchów! Domagam się uznania świętego prawa własności i kary za zbrodnie popełnione na polskich rodzinach mieszkających przed i w czasie okupacji na polskiej wsi!
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 30 listopada 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 30 listopada 2022 r.

Mundial 2022: Walia – Anglia 0:3, USA lepsze od Iranu

Mundial 2022: Walia – Anglia 0:3, USA lepsze od Iranu

Ostatnie mecze w grupie B zakończyły się bez niespodzianki. Dalej grają Anglia i USA. Pierwsza z ekip bez większych problemów ograła Walię 3:0. Drugie spotkanie pomiędzy Amerykanami i Iranem zakończyło się wynikiem 1:0, a „złotego” gola zdobył Christian Pulisić.

Zmiana warty u lubelskich terytorialsów
zdjęcia
galeria

Zmiana warty u lubelskich terytorialsów

Po ponad sześciu latach płk Tadeusz Nastarowicz pożegnał się z funkcją dowódcy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Od 1 grudnia będzie dowodził słynną 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich.

Nagrody gospodarcze Lublina przyznane. W tym roku ukłony za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zdjęcia
Zdjęcia
galeria

Nagrody gospodarcze Lublina przyznane. W tym roku ukłony za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zdjęcia

Poznaliśmy tegorocznych laureatów Nagród Gospodarczych Prezydenta Miasta Lublin, które rozdano już po raz czternasty.

Brat wicepremiera wejdzie do Sejmu. Leszek Kowalczyk przyjmie mandat posła

Brat wicepremiera wejdzie do Sejmu. Leszek Kowalczyk przyjmie mandat posła

Leszek Kowalczyk z Prawa i Sprawiedliwości zostanie nowym posłem z województwa lubelskiego. Dotychczasowy radny sejmiku województwa ślubowanie złoży podczas środowego posiedzenia Sejmu.

Lublin. Złapał szczeniaczka, uderzył o framugę, skakał po Koksie

Lublin. Złapał szczeniaczka, uderzył o framugę, skakał po Koksie

Maciej Z. stanie przed sądem i będzie odpowiadał za wydarzenia z jesieni 2019 roku. Wtedy właśnie rzucił się na szczeniaka o imieniu Koks.

Nie żyje Magdalena Czarkowska, dyrektor lubelskiego oddziału NFZ

Nie żyje Magdalena Czarkowska, dyrektor lubelskiego oddziału NFZ

Zmarła Magdalena Czarkowska, dyrektor lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia – poinformował NFZ.

Mundial 2022: Holandia i Senegal grają dalej

Mundial 2022: Holandia i Senegal grają dalej

W każdym meczu fazy grupowej Holandia nie zachwyciła. Tak samo było we wtorek przy okazji starcia z Katarem. „Pomarańczowi” wygrali 2:0, ale nie ma chyba w tym momencie kibica, który wierzy, że drużyna Louisa van Gaala nadal jest w gronie faworytów mundialu.

Przestrzenie Sztuki w Centrum Kultury. Tym razem „Blisko”

Przestrzenie Sztuki w Centrum Kultury. Tym razem „Blisko”

Różne rodzaje bliskości — to temat przewodni spektaklu w choreografii Tomka Ciesielskiego. „Blisko”. Opowiada o tym, jak obecność drugiego człowieka wpływa na życie każdego z nas i jak ważną rolę w bliskości odgrywa czas.

Prezydent Maj chciał podwyżki, ale radni nie chcą droższych śmieci w Puławach. Jest decyzja

Prezydent Maj chciał podwyżki, ale radni nie chcą droższych śmieci w Puławach. Jest decyzja

Nadal nie wiemy, ile będzie wynosić nowa opłata za wywóz i zagospodarowanie odpadów. Podczas ostatniej sesji radni odrzucili dwa projekty uchwał przygotowane przez prezydenta, krytykując brak przedstawienia im wyliczeń tłumaczących skalę podwyżki.

Zamość. Bajkowe mikołajki w CKF Stylowy
6 grudnia 2022, 15:00

Zamość. Bajkowe mikołajki w CKF Stylowy

Kino w Zamościu szykuje specjalny mikołajkowy repertuar. 6 grudnia na ekranie Centrum Kultury Filmowej w Zamościu do obejrzenia będą aż cztery filmy adresowane do najmłodszych.

Trzy damy polskiego malarstwa już na Zamku. Te obrazy kosztowały ponad 1 mln zł. Zdjęcia
zdjęcia
galeria

Trzy damy polskiego malarstwa już na Zamku. Te obrazy kosztowały ponad 1 mln zł. Zdjęcia

Cztery obrazy trzech polskich artystek z przełomu XIX i XX wieku nabyło Muzeum Narodowe w Lublinie. Najnowsze zakupy, warte ponad milion złotych, można już oglądać w muzealnej ekspozycji.

80. rocznica wysiedleń Zamojszczyzny. Zaczęło się w Skierbieszowie, skończyło w Zamościu
zdjęcia
galeria

80. rocznica wysiedleń Zamojszczyzny. Zaczęło się w Skierbieszowie, skończyło w Zamościu

Uroczystościami zorganizowanymi w poniedziałek w Zamościu zakończyły się tegoroczne, trzydniowe obchody 80. rocznicy wysiedleń Zamojszczyzny.

Prosta sprawa. Dzieci zatroszczyły się o jeże i zrobiły im domki na zimę

Prosta sprawa. Dzieci zatroszczyły się o jeże i zrobiły im domki na zimę

Specjalne kopce dla śpiących jeży powstały przy niemal 30 miejskich przedszkolach na terenie Lublina. Za usypywanie kopców zabrały się same dzieci.

Portal with RTX: Kiedy premiera i jakie są wymagania sprzętowe? (wideo)
film

Portal with RTX: Kiedy premiera i jakie są wymagania sprzętowe? (wideo)

Dobre wiadomości: Portal with RTX będzie darmowy dla sporej liczby graczy, a premiera już lada tydzień. Zła wiadomość: żeby w ogóle zagrać będziemy potrzebowali karty graficznej RTX 3060.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!