Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 lipca 2016 r.
15:59

Parking podziemny na placu Litewskim? Plany były jeszcze za czasów Andrzeja Pruszkowskiego

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 24 A A
Fot. Dorota Awiorko
Fot. Dorota Awiorko

Ratusz wyklucza powrót do pomysłu na budowę parkingu podziemnego pod pl. Litewskim. O taką budowlę upomniał się ostatnio szef klubu radnych PiS. Urzędnicy odpowiadają, że trzeba by całkiem od nowa projektować plac oraz ogołocić go z drzew.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Parking podziemny był częścią pomysłu na pl. Litewski jeszcze za rządów Andrzeja Pruszkowskiego (PiS), który był prezydentem Lublina w latach 1998–2006. Ówczesna koncepcja zakładała m.in. miejsca postojowe pod ziemią i przebudowę wodotrysku.

– Fontanna ma bić na 12 metrów wysokości, ma zawierać zegar – mówił zastępca prezydenta, Ryszard Pasikowski podczas sesji Rady Miasta w maju 2006 r. Jesienią 2006 r. Urząd Miasta ogłosił przetarg na podświetlaną i grającą fontannę, na którą był gotów wydać 900 tys. zł. Na przetarg wpłynęła jedna oferta, ale okazała się za droga i przetarg unieważniono. Wkrótce potem prezydentem został Adam Wasilewski, a koncepcja placu z podziemnym parkingiem trafiła do szuflady.

Powrotu do pomysłu na urządzenie miejsc parkingowych chce teraz przewodniczący opozycyjnego klubu radnych PiS, Tomasz Pitucha. – Dlaczego nie został zaprojektowany parking podziemny pod pl. Litewskim i czy jest jeszcze możliwość, żeby go wprowadzić? – pytał Pitucha na ostatnim posiedzeniu rady.

Na oficjalną odpowiedź Ratusza miejski radny jeszcze poczeka. Ale już wiadomo, że będzie to odpowiedź odmowna.

– Budowa podziemnego parkingu wymagałaby całkowitej zmiany dokumentacji technicznej i projektowej – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. – To oczywiście jest możliwe. Wymagałoby wyrzucenia wszystkiego z placu i wykonania nowej dokumentacji. Operacja byłaby podobna do tej przed Teatrem w Budowie, gdzie powstał parking podziemny.

Na inne skutki, które wiązałyby się z budową podziemnego parkingu zwraca uwagę miejski konserwator zabytków, Hubert Mącik: – Budowa równałaby się zniszczeniu warstw archeologicznych i mogłoby to być szkodliwe dla drzewostanu – mówi Mącik. – Znaczna część drzew musiałaby zostać usunięta.

Realizowany już projekt (na zdjęciu plac budowy wczoraj) oznaczał likwidację miejsc parkingowych (tuż przed zamknięciem placu doliczyliśmy się tu 39 stojących aut) oraz wycięcie 51 drzew. Zgodnie z harmonogramem przebudowa powinna się zakończyć najpóźniej 30 kwietnia przyszłego roku. Jej koszt to 48,8 miliona złotych.

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 lipca 2016 o 09:39
0
NO WLASNIE - DLACZEGO MIASTECZKO LUBLIN NIC NIE ROBI W SPRAWIE TERENOW PO ARKADACH ??!! URZAD CZEKA AZ WSZYSCY ZAPOMNA I POZWOLI PO CICHU WYBUDOWAC TO CHCE KOLES ??
Avatar
żydo-syndyk / 5 lipca 2016 o 22:45
0
xx napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Plac Litewski bez parkingu podziemnego, to tak samo logiczne dla naszych urzędników jak słupy trakcyjne w jezdni na Boh. Monte Cassino przed kościołem na Poczekajce. Wstyd za takich urzędników i ich wodza ze Świdnika.
wstyd to takie osobniki jak ty, turalj beret
Ale jakby nie był z PISu to wszystko byłoby OK żałosny trollu partyjny (pod różnymi nazwami)?? Wydają 50 mln zł w błoto !
Ale jakby nie był z PISu to wszystko byłoby OK żałosny trollu partyjny (pod różnymi nazwami)?? Wydają 50 mln zł w błoto ! rozwiń
Avatar
xx / 5 lipca 2016 o 21:59
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Plac Litewski bez parkingu podziemnego, to tak samo logiczne dla naszych urzędników jak słupy trakcyjne w jezdni na Boh. Monte Cassino przed kościołem na Poczekajce. Wstyd za takich urzędników i ich wodza ze Świdnika.
wstyd to takie osobniki jak ty, turalj beret
Avatar
Tomek / 5 lipca 2016 o 21:04
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ludziska, spokojnie, spokojnie przecież to klasyczna emanacja przewodniej myśli Partii i Jej Wodza : opluć wszystkie pomysły władz samorządowych nie kierowanych przez Jedynie Słuszna Siłę. Gdyby projekt placu Litewskiego zawierał parking podziemny radny Pitucha leżałby Rejtanem w poprzek Kapucyńskiej i wieszczył rychły koniec Świata z powodu !!!  Armia Pituchów śledzi pilnie wszystkich którzy coś robią i chłoszcze biczem krytyki bo przecież wiadomo że Wódz zrobiłby to lepiej  czyli odwrotnie!!! Na tej zasadzie opiera się przecież cała akcja Dobra Zmiana!
Lepiej nie dało się tego ująć
Lepiej nie dało się tego ująć rozwiń
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 21:04
0
durne pomysły durnych pisowców
Avatar
adam / 5 lipca 2016 o 21:04
0
Lubelski PIS popier*oliło ,wymyślając parking podziemny pod Placem Litewskim,i jedyne co umie robić ta partia to siać ferment.Jeśli chcemy mnieć parking podziemny w centrum miasta to ja znam idealną jego lokalizacje,ulica Świętoduska dawna restauracja Arkady.Zabrać tą byłą restauracje i plac Spółce Arkady która se leci w h*ja jak Zorro z przebudową tego miejsca,i w tym miejscu wybudować parking podziemny a na powierzchń utworzyć jakiś niewielki skwerek i zieloną Oaze w centrum miasta.
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 19:46
0
Ludziska, spokojnie, spokojnie przecież to klasyczna emanacja przewodniej myśli Partii i Jej Wodza : opluć wszystkie pomysły władz samorządowych nie kierowanych przez Jedynie Słuszna Siłę. Gdyby projekt placu Litewskiego zawierał parking podziemny radny Pitucha leżałby Rejtanem w poprzek Kapucyńskiej i wieszczył rychły koniec Świata z powodu !!! Armia Pituchów śledzi pilnie wszystkich którzy coś robią i chłoszcze biczem krytyki bo przecież wiadomo że Wódz zrobiłby to lepiej czyli odwrotnie!!! Na tej zasadzie opiera się przecież cała akcja Dobra Zmiana!
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 18:23
0
Tak najlepiej parking na 2000 miejsc a potem niech (bez)radny z PiS się głowi dlaczego wszystkie uliczki w Śródmieściu są zatkane.
Avatar
ja / 5 lipca 2016 o 18:22
0
lu napisał:
Po co tam parking? Mało samochodów w centrum? Bez żartów. W cywilizowanych miastach samochody się z zatłoczonych centrów wyprowadza a nie zaprasza.
Cóż, niektórzy dążą do tego, żeby samochodem można było wjechać wszędzie. Nawet do miejskiego szaletu.
Avatar
lu / 5 lipca 2016 o 18:20
0
Po co tam parking? Mało samochodów w centrum? Bez żartów. W cywilizowanych miastach samochody się z zatłoczonych centrów wyprowadza a nie zaprasza.
Avatar
Gość / 6 lipca 2016 o 09:39
0
NO WLASNIE - DLACZEGO MIASTECZKO LUBLIN NIC NIE ROBI W SPRAWIE TERENOW PO ARKADACH ??!! URZAD CZEKA AZ WSZYSCY ZAPOMNA I POZWOLI PO CICHU WYBUDOWAC TO CHCE KOLES ??
Avatar
żydo-syndyk / 5 lipca 2016 o 22:45
0
xx napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Plac Litewski bez parkingu podziemnego, to tak samo logiczne dla naszych urzędników jak słupy trakcyjne w jezdni na Boh. Monte Cassino przed kościołem na Poczekajce. Wstyd za takich urzędników i ich wodza ze Świdnika.
wstyd to takie osobniki jak ty, turalj beret
Ale jakby nie był z PISu to wszystko byłoby OK żałosny trollu partyjny (pod różnymi nazwami)?? Wydają 50 mln zł w błoto !
Ale jakby nie był z PISu to wszystko byłoby OK żałosny trollu partyjny (pod różnymi nazwami)?? Wydają 50 mln zł w błoto ! rozwiń
Avatar
xx / 5 lipca 2016 o 21:59
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Plac Litewski bez parkingu podziemnego, to tak samo logiczne dla naszych urzędników jak słupy trakcyjne w jezdni na Boh. Monte Cassino przed kościołem na Poczekajce. Wstyd za takich urzędników i ich wodza ze Świdnika.
wstyd to takie osobniki jak ty, turalj beret
Avatar
Tomek / 5 lipca 2016 o 21:04
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ludziska, spokojnie, spokojnie przecież to klasyczna emanacja przewodniej myśli Partii i Jej Wodza : opluć wszystkie pomysły władz samorządowych nie kierowanych przez Jedynie Słuszna Siłę. Gdyby projekt placu Litewskiego zawierał parking podziemny radny Pitucha leżałby Rejtanem w poprzek Kapucyńskiej i wieszczył rychły koniec Świata z powodu !!!  Armia Pituchów śledzi pilnie wszystkich którzy coś robią i chłoszcze biczem krytyki bo przecież wiadomo że Wódz zrobiłby to lepiej  czyli odwrotnie!!! Na tej zasadzie opiera się przecież cała akcja Dobra Zmiana!
Lepiej nie dało się tego ująć
Lepiej nie dało się tego ująć rozwiń
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 21:04
0
durne pomysły durnych pisowców
Avatar
adam / 5 lipca 2016 o 21:04
0
Lubelski PIS popier*oliło ,wymyślając parking podziemny pod Placem Litewskim,i jedyne co umie robić ta partia to siać ferment.Jeśli chcemy mnieć parking podziemny w centrum miasta to ja znam idealną jego lokalizacje,ulica Świętoduska dawna restauracja Arkady.Zabrać tą byłą restauracje i plac Spółce Arkady która se leci w h*ja jak Zorro z przebudową tego miejsca,i w tym miejscu wybudować parking podziemny a na powierzchń utworzyć jakiś niewielki skwerek i zieloną Oaze w centrum miasta.
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 19:46
0
Ludziska, spokojnie, spokojnie przecież to klasyczna emanacja przewodniej myśli Partii i Jej Wodza : opluć wszystkie pomysły władz samorządowych nie kierowanych przez Jedynie Słuszna Siłę. Gdyby projekt placu Litewskiego zawierał parking podziemny radny Pitucha leżałby Rejtanem w poprzek Kapucyńskiej i wieszczył rychły koniec Świata z powodu !!! Armia Pituchów śledzi pilnie wszystkich którzy coś robią i chłoszcze biczem krytyki bo przecież wiadomo że Wódz zrobiłby to lepiej czyli odwrotnie!!! Na tej zasadzie opiera się przecież cała akcja Dobra Zmiana!
Avatar
Oko masona / 5 lipca 2016 o 18:40
-1
Właśnie w tzw. cywilizowanych miastach cały auto-parking schodzi pod ziemię! Taki znak czasów! To dodatkowy zarobek dla miasta, a funkcjonalnosc dla mieszkańców (+ optycznie oczyszcza miasto ze auto-złomu). Aktualnie Żuk funduje nam kolorowy wodotrysk o ksztalcie masońskiego oka NWO, oraz kostkę na obszar. ok. 400m x300 m(?) w cenie 50 000 000 zł! To tak, jakby wybudować 50 super willi! Gospodarność 1 klasa, ale psssss.... nikt nic nie widzi. Naród śpi, zmęczony po igrzyskach.
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 18:23
0
Tak najlepiej parking na 2000 miejsc a potem niech (bez)radny z PiS się głowi dlaczego wszystkie uliczki w Śródmieściu są zatkane.
Avatar
ja / 5 lipca 2016 o 18:22
0
lu napisał:
Po co tam parking? Mało samochodów w centrum? Bez żartów. W cywilizowanych miastach samochody się z zatłoczonych centrów wyprowadza a nie zaprasza.
Cóż, niektórzy dążą do tego, żeby samochodem można było wjechać wszędzie. Nawet do miejskiego szaletu.
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 22 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 1

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 21 9

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 7

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 34 15

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 9 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 20 6

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 14 4

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 23 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać 16 2

We wtorek wieczorem w miejscowości Podhorce (pow. tomaszowski) ciągnik rolniczy zderzył się z motorowerem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!