Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 kwietnia 2021 r.
20:34

Nowe stawki za śmieci w Lublinie. Prezydent: Takich zmian zażądała prokuratura

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
25 53 A A
Dla 136 000 gospodarstw nowy system rozliczeń będzie oznaczać podwyżkę. Tylko dla 8 400 będzie obniżką
Dla 136 000 gospodarstw nowy system rozliczeń będzie oznaczać podwyżkę. Tylko dla 8 400 będzie obniżką (fot. Archiwum)

Im większa rodzina, tym bardziej odczuje planowaną przez prezydenta Lublina zmianę metody naliczania opłat za wywóz odpadów. Np. rodziny pięcioosobowe zapłacą dwa razy więcej niż dziś. – Takich zmian zażądała prokuratura – broni się Krzysztof Żuk

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przypomnijmy: dziś w Lublinie opłaty za wywóz odpadów naliczane są mieszkańcom „od gospodarstwa domowego”. Od lipca obowiązywać mają rozliczenia „od osoby”. Nad tą propozycją prezydenta już w czwartek głosować ma Rada Miasta.

Wyliczyliśmy, że dla ponad 94 proc. gospodarstw domowych nowy system będzie oznaczać podwyżkę. Tym większą, im więcej domowników żyje pod jednym dachem.

Ile płacimy dzisiaj

W zabudowie wielorodzinnej osoby żyjące w pojedynkę płacą za śmieci segregowane 21 zł miesięcznie, gospodarstwa dwuosobowe 41 zł, a większe 63 zł.

W domach jednorodzinnych stawki są wyższe. Osoby żyjące samotnie płacą za śmieci segregowane 45 zł, gospodarstwa dwuosobowe 60 zł, a większe 75 zł miesięcznie.

Ile zapłacimy od lipca

W zabudowie wielorodzinnej obowiązywać ma stawka 24,80 zł od osoby. Żyjący w pojedynkę zapłacą 24,80 zł, gospodarstwa dwuosobowe wydadzą 49,60 zł, trzyosobowe 74,40 zł, a np. pięcioosobowe już 124 zł.

W zabudowie jednorodzinnej wprowadzona ma być stawka 28,80 zł od osoby. Żyjący samotnie zapłacą 28,80 zł, dwie osoby będą płacić 57,60 zł, gospodarstwa trzyosobowe 86,40 zł, a np. pięcioosobowe 144 zł.

Kto zyska, a kto straci

Dla każdego mieszkańca kamienicy lub bloku nowy system będzie podwyżką opłat. Dla „gospodarstw jednoosobowych” o 3,80 zł miesięcznie, dla dwuosobowych o 8,60 zł, trzyosobowe rodziny wydadzą więcej o 11,40 zł, a pięcioosobowe o 61 zł.

W domach jednorodzinnych jest inaczej. Mniej niż teraz zapłacą osoby mieszkające samotnie (spadek o 16,20 zł) i we dwójkę (oszczędzą 2,40 zł). Większe rodziny czeka podwyżka: trzyosobowe i 11,40 zł, a pięcioosobowe o 69 zł więcej.

Żuk: przez prokuraturę

Prezydent twierdzi, że Lublin po prostu musi zmienić metodę naliczania opłaty za odbiór śmieci. – Takich zmian zażądała Prokuratora Rejonowa Lublin-Południe – tłumaczy Krzysztof Żuk. Ratusz powołuje się na pismo ze stycznia tego roku.

Podobne działania podejmowane są przez prokuratury także wobec innych samorządów, które – jak Lublin – przyjęły metodę „od gospodarstwa”, ale zróżnicowały stawki w zależności od liczby domowników.

Ratusz: nie było wyjścia

Żuk przekonuje, że w tej sytuacji musiał opracować nowy system rozliczeń oparty na jednej z czterech dozwolonych metod: od gospodarstwa (bez względu na liczbę domowników), od zużycia wody, od metrażu lokalu albo od osoby.

Ratusz zdecydował się na metodę „od osoby”. – Wybraliśmy możliwe i bezpieczne pod względem prawnym rozwiązanie – stwierdza Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta.

Obniżka dla nielicznych

Urząd Miasta eksponuje to, że część osób zapłaci mniej. – Nowe stawki opłat znacząco poprawią sytuację samotnie mieszkających w domkach jednorodzinnych osób, często osób starszych w tym emerytów – stwierdza Smal-Chudzik.

Policzyliśmy. Samotnych mieszkańców domów jednorodzinnych jest niespełna 3200. Oprócz nich mniej zapłaci też 5200 5200 gospodarstw dwuosobowych w tego typu zabudowie.

Podwyżka dotknie o wiele więcej, bo ponad 136 tys. gospodarstw domowych, w tym przeszło 56 tys. samotnych osób z zabudowy wielorodzinnej.

Ból dla dużych rodzin

Nowa metoda naliczania opłaty zaboli zwłaszcza duże rodziny. Ratusz przekonuje, że ich dobro leży mu na sercu. Jako dowód podaje m.in. program zniżek „Rodzina Trzy Plus”, ulgi w opłatach za przedszkola, bilety rodzinne w komunikacji miejskiej, a nawet dodatkowe punkty przy przyjęciach do żłobka.

W sprawie opłat za śmieci urzędnicy twierdzą, że nie da się ochronić dużych rodzin przed dotkliwą podwyżką.

– Żadna z metod wymienionych w przepisach prawa, oprócz tej, którą stosowaliśmy dotychczas, a która została zakwestionowana przez prokuraturę, nie chroni dużych rodzin – zauważa Smal-Chudzik.

Mogli walczyć w sądzie

Zamiast zmieniać metodę naliczania opłat Ratusz mógłby nie robić nic i czekać aż prokuratura zaskarży do sądu obecnie obowiązującą uchwałę. Wtedy mógłby jej bronić przed sądem. Nie zrobi tego, mimo że prezydent oficjalnie dziwi się pismu z prokuratury i podkreśla, że od 2018 r. metody rozliczeń nie podważały „żadne instytucje”.

Miasto odpuszcza walkowerem sądową walkę o utrzymanie obecnego systemu. – Nie chcieliśmy dopuścić do sytuacji, w której prokuratura podjęłaby działania w kierunku stwierdzenia nieważności tej uchwały – wyjaśnia Smal-Chudzik.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 53

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 22 kwietnia 2021 r. o 20:43
+68
No i co wy na to, wszystkie antyżukowe proPiSowskie matołki? Kto rządzi prokuraturą? No, odpowiedzcie. Kto jest winny podwyżce?
Avatar
ploter / 22 kwietnia 2021 r. o 21:50
+54
Ostatni akapit jest przezabawny. Oczywiście, że mogli walczyć w sądzie. Tylko kto pierwszy z wypiekami na twarzy napisałby o chaosie wywołanym ewentualną porażką ratusza w sądzie w sprawie sposobu naliczania opłat? Kto nieśmiało między wierszami zasugerowałby, że błędem było nic nie robienie? Nietrudno przewidzieć, że Dziennik Wschodni rękami niezawodnego Dominika Smagi.
Avatar
DWkomentator / 22 kwietnia 2021 r. o 21:55
+49
Jeśli prokuratura nakazuje samorządom zmianę metody naliczania opłat za wywóz odpadów to pachnie to już na kilometr republiką bananową. To nie jest normalne.
Avatar
Janusz_Paliwas / 22 kwietnia 2021 r. o 22:21
+42
Gospodarka centralnie planowana już powróciła. Firmy pozamykali, teraz wprowadzają nowy ład. Wasze ulice nasze kamienice. Myślicie że takich jak obajtek jest jeden ? Wolska marzeń prezesa lub jak kto woli, Polska w ruinie.
Avatar
Rukevitsa / 23 kwietnia 2021 r. o 08:14
+38
Zrobić od zużycia wody i będzie sprawiedliwie dla wszystkich! A nie jak teraz że w wynajmowanych mieszkaniach mieszka po 3/4 studentów a zameldowany jest 1 właściciel!
 Naliczanie od zużycia wody nie jest sprawiedliwe. Promuje brudasów a karze tych co się często myją i zużywają dużo wody.
Avatar
Qzaq / 22 kwietnia 2021 r. o 22:39
+33
"Śmieci to złoto" -      Nie pytajcie mnie o narkotyki, zabójstwa. Skupcie się na odpadach, bo śmieci to złoto, a P0lityka to śmieci. (...) Na śmieciach zarabia się dużo więcej niż na narkotykach " - podkreślił w rozmowie z dziennikarzem T VN Nunzio Perrella, członek camorry (neapolitańskiej mafii).
 Przepraszam ale co ma wspólnego z Lublinem temat nielegalnego wwożenia przez włoską mafię do Polski śmieci z zagranicy? Wiesz w ogóle o czym ten cały Perrella mówił czy ktoś ci przysłał cytat a ty wklejasz wszędzie nie mając zielonego pojęcia czego on tak naprawdę dotyczy?
 Przepraszam ale co ma wspólnego z Lublinem temat nielegalnego wwożenia przez włoską mafię do Polski śmieci z zagranicy? Wiesz w ogóle o czym ten cały Perrella mówił czy ktoś ci przysłał cytat a ty wklejasz wszędzie nie mając zielonego pojęcia czego on tak naprawdę dotyczy? rozwiń
Avatar
LAS / 22 kwietnia 2021 r. o 22:16
+32
Prokuratura ustala cennik śmieci ?? Ktoś tu bredzi albo pomylił pisma.  Czy prokuratura tez nakazuje dbać o kieszenie kolegów biznesmenów i każe też zadłużać miasto do granic możliwości ?
 Jest coś na rzeczy, bo faktycznie, to było tak:  " Prokuratury występują do gmin o zmianę sposobu naliczania stawek za odpady – ostatnio na Pomorzu i Lubelszczyźnie. Chodzi o metodę od „klasy gospodarstw”, czyli ustalanej w zależności od liczby osób w gospodarstwie. Taka metoda – ich zdaniem – jest niezgodna z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2010 ze zm.)."
 Jest coś na rzeczy, bo faktycznie, to było tak:  " Prokuratury występują do gmin o zmianę sposobu naliczania stawek za odpady – ostatnio na Pomorzu i Lubelszczyźnie. Chodzi o metodę od „klasy gospodarstw”, czyli ustalanej w zależności od liczby osób w gospodarstwie. Taka metoda – ich zdaniem – jest niezgodna z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2010 ze zm.)." rozwiń
Avatar
METATRON / 23 kwietnia 2021 r. o 08:43
+29
System gospodarki odpadami jest skonstruowany tak, żeby bilansować się, a jeśli wyczerpano możliwości redukcji kosztów przez eksport śmieci lub innowacje w przetwarzaniu i recyklingu, to można już jedynie kompensować koszt poprzez wzrosty opłat. Teraz należy się upewnić, że nowy system nie premiuje więcej śmiecących, tak więc, tak jak opłaty dla dużego przemysłu są większe niż opłaty niewielkich firm usługowych, tak też opłaty dla indywidualnych osób fizycznych będą niższe niż dla rodzin. Nie popadajmy w paranoiczną narrację o wsparciu dla rodzin ponad wszystko, starczy tego mesjanizmu. Każdy indywidualnie powinien mieć świadomość kosztów środowiskowych generowania śmieci.
System gospodarki odpadami jest skonstruowany tak, żeby bilansować się, a jeśli wyczerpano możliwości redukcji kosztów przez eksport śmieci lub innowacje w przetwarzaniu i recyklingu, to można już jedynie kompensować koszt poprzez wzrosty opłat. Teraz należy się upewnić, że nowy system nie premiuje więcej śmiecących, tak więc, tak jak opłaty dla dużego przemysłu są większe niż opłaty niewielkich firm usługowych, tak też opłaty dla indywidualnych osób fizycznych będą niższe niż dla rodzin. Nie popadajmy w paranoiczną narrację o wsparciu dla r... rozwiń
Avatar
fordens / 22 kwietnia 2021 r. o 22:30
+27
No i co wy na to, wszystkie antyżukowe proPiSowskie matołki? Kto rządzi prokuraturą? No, odpowiedzcie. Kto jest winny podwyżce?
 Nie wiem, co na to     "    wszystkie     antyżukowe     proPiSowskie matołki    ",     bo osobiście, zważywszy na to, że ponad 20 tysięcy złotych wypłacono kancelarii prawnej w Warszawie, by broniła przed prokuraturą zmianę     SUiKZP    , czyli prywatny interes     TBV    , uważam, że w tej sprawie ogólu mieszkańców można było to zrobić dużo taniej za pomocą ponad 20 etatowych prawników Urzędu Miasta Lublin. Tak w ogóle warto byłoby sprawdzić, czy stanowisko prokuratury jest jawne, czy zostało przez prezydenta utajnione tak, jak treść skargi kasacyjnej Rady Miasta Lublin na wyrok WSA w Lublinie uchylający zmianę     SUiKZP     dla Górek Czechowskich:     facebook.com/photo?fbid=122731166577827&set=a.106478418203102
 człenson weź ty sobie załóż jakiegoś bloga i na nim pielęgnuj swoje fobie dotyczące górek czechowskich i ich właściciela a nie zaśmiecasz w kółko forum dw
 człenson weź ty sobie załóż jakiegoś bloga i na nim pielęgnuj swoje fobie dotyczące górek czechowskich i ich właściciela a nie zaśmiecasz w kółko forum dw rozwiń
Avatar
Belzebu / 22 kwietnia 2021 r. o 23:35
+26
***s://sozosfera.pl/odpady/uokik-zbadal-przyczyny-podwyzek-oplat-za-odbior-odpadow/
Avatar
___K___ / 29 kwietnia 2021 r. o 15:16
+6
Ktoś tu ściemnia. Prokuratura nie jest od ustalania cennika śmieci tylko od stwierdzenia czy coś jest zgodne z prawe czy nie.
 W którym miejscu prokuratura niby ustaliła cennik? Dlaczego ciągle kłamiesz, matołku?
Avatar
_DX_ / 29 kwietnia 2021 r. o 14:42
-7
Prokuratura ustala cennik śmieci ?? Ktoś tu bredzi albo pomylił pisma.  Czy prokuratura tez nakazuje dbać o kieszenie kolegów biznesmenów i każe też zadłużać miasto do granic możliwości ?
 +1
Avatar
_DX_ / 29 kwietnia 2021 r. o 14:41
-10
Może to co teraz napiszę nie jest związane z tematem ale istotne, mianowicie jeżeli prawdą to jest, że na DW przesiadują w godzinach swojej pracy różni urzędnicy, którym się nudzi i są "zatrudniani" jako farma trolli do pisania komentarzy, które są wygodne obecnej władzy samorządowej w mieście( mają nad wyraz często i dużo stawianych plusów, komentarze nieprzychylne są z reguły rąbane minusami) a z drugiej strony i tacy, którzy piszą komentarze atakujące innych użytkowników to jest na to rozwiązanie - mianowicie, jeżeli taki toksyczny osobnik sam się nie przyzna dobrowolnie do swojej złośliwej działalności w godzinach kiedy powinien pracować( a nie zajmować się pisaniem na DW) to zbiorowo powinni mieć potrąceni z pensji wszyscy jego koledzy z danego urzędu. Wybór należy do nich - czy wydadzą toksyczną osobę ze swojej pracy, która się nudzi i najwidoczniej myśli o innej pracy( bo obecną może stracić - a jest z pewnością masa chętnych na jego miejsce) i wtedy takiemu złośliwcowi nie będzie przyjemnie, dostanie niezły opieprz i groźbę wywalenia na zbity pysk czy może staną w obronie trolla urzędniczego ryzykując potrąceniem z pensji. Zaczynamy grę. Jak mawiał Jigsaw z filmu Piła - "live or die, make your choice". Nie ulega wątpliwości, przyjdzie ten czas, kiedy DW się wreszcie oczyści i ucywilizuje, przestając być siedliskiem trolli, wylęgarnią różnych złośliwców atakujących innych użytkowników( robią to z zazdrości, kiedy widzą jakiś komentarz rzeczowy i merytoryczny, inteligentny i czasem z humorem). Zegar tyka
   Urzędnicy na pewno obserwują to forum, ale za pisanie propagandowych komentarzy i sypanie minusami odpowiada raczej troll (albo trolle) z jakiejś firmy zewnętrznej. Co do minusów to jest prosty sposób na ich usunięcie po prostu kasujesz komentarz i dodajesz go na nowo i minusy znikają. Najlepiej poczekać aż troll nabije kilkadziesiąt minusów i wtedy usunąć komentarz. Nic tak nie poprawia humoru jak robić na złość nieudacznemu trollowi.
   Urzędnicy na pewno obserwują to forum, ale za pisanie propagandowych komentarzy i sypanie minusami odpowiada raczej troll (albo trolle) z jakiejś firmy zewnętrznej. Co do minusów to jest prosty sposób na ich usunięcie po prostu kasujesz komentarz i dodajesz go na nowo i minusy znikają. Najlepiej poczekać aż troll nabije kilkadziesiąt minusów i wtedy usunąć komentarz. Nic tak nie poprawia humoru jak robić na złość nieudacznemu trollowi. rozwiń
Avatar
_DX_ / 29 kwietnia 2021 r. o 14:40
-9
Ktoś tu ściemnia. Prokuratura nie jest od ustalania cennika śmieci tylko od stwierdzenia czy coś jest zgodne z prawe czy nie.
Avatar
_DX_ / 29 kwietnia 2021 r. o 14:39
-6
"Ratusz powołuje się na pismo ze stycznia tego roku." - poprosimy o link do tego pisma.
Avatar
_DX_ / 29 kwietnia 2021 r. o 14:38
-9
"Miasto odpuszcza walkowerem sądową walkę o utrzymanie obecnego systemu." - ale miasto o to, żeby dla TBV zmienić plan zagospodarowania walczy jak lew.
Avatar
_XD_ / 27 kwietnia 2021 r. o 19:45
+5
Prokuratura ustala cennik śmieci ?? Ktoś tu bredzi albo pomylił pisma.  Czy prokuratura tez nakazuje dbać o kieszenie kolegów biznesmenów i każe też zadłużać miasto do granic możliwości ?
+1
 Komentarz strategiczny, do kontroli wydajności marszałkowskiej farmy trolli.
Avatar
___K___ / 27 kwietnia 2021 r. o 17:52
+7
Ktoś tu ściemnia. Prokuratura nie jest od ustalania cennika śmieci tylko od stwierdzenia czy coś jest zgodne z prawe czy nie.
  W którym miejscu prokuratura niby ustaliła cennik? Dlaczego ciągle kłamiesz, matołku?
Avatar
___K___ / 26 kwietnia 2021 r. o 09:06
+11
Ktoś tu ściemnia. Prokuratura nie jest od ustalania cennika śmieci tylko od stwierdzenia czy coś jest zgodne z prawe czy nie
W którym miejscu prokuratura niby ustaliła cennik? Dlaczego ciągle kłamiesz, matołku?
Avatar
_XD_ / 23 kwietnia 2021 r. o 19:28
+10
Jasin, _XD_ i ___K___ - czołowe trio lewaków, którzy potrzebni są na forum komukolwiek jak rybie ręcznik, swego czasu był jeszcze Zgredek Edek( duże prawdopodobieństwo, że zastąpił go Jasin, jednak tamten słynął ze złośliwych rymowanek), ale całe szczęście redakcja DW się go pozbyła, tak zalazł za skórę innym użytkownikom, że sam sobie nagrabił. _XD_ jest z tego lewicowego trio najmniej szkodliwy, z reguły ogranicza się do słynnego "kolejnego wysrywu gębosraja"( w moim przypadku, nie wiem jak innych traktuje, którzy są w opozycji do jego poglądów). Jasin jest jaki jest - lubi pisać o mnie niestworzone brednie, siać kłamstwa, manipulacje, do których tylko on i jemu podobni mają przekonanie, że to prawda. Jeśli chodzi o ___K___ to już jest inna bajka - z pozoru kulturalny, opanowany przedstawiciel starszyzny lewicowej, jednakże nie dajcie się zwieść pozorom, bywa bardzo przebiegły, wyrachowany, cynizm to jego drugie imię, ma w sobie dużo pychy, wywyższa się, potrafi być złośliwy i arogancki. Po czym poznać, że to lewicowcy? prosta sprawa - w przypadku wyborców KO z reguły dostajesz lawinę minusów i to wszystko, oni się nie angażują w dyskusję, w przypadku wyborców Lewicy oprócz postawienia minusa jest także komentarz-opinia, nie ważne, że często jest ona kłamliwa, cyniczna, złośliwa, liczy się, że oni mają "misję" w tym jakąś. Lewicowcy doskonale to wiedzą, że w tym mieście w realiach poparcie dla nich jest znikome, toteż lubią wyżyć się w sieci na tego typu forum jak DW tego przykładem.
 Kolejny wysryw gębosraja.
 Kolejny wysryw gębosraja. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 53

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Puławska jadłodzielnia uruchomiona. Stoi przy Hali Targowej
zdjęcia
galeria

Puławska jadłodzielnia uruchomiona. Stoi przy Hali Targowej

W ostatni czwartek przy ul. Piaskowej otwarto pierwszą jadłodzielnię w Puławach. To ogólnodostępna lodówka, w której można zostawiać żywność dla potrzebujących. Jej obsługą będą zajmowały się dwie wolontariuszki. Sprzęt z własnych środków zakupił radny Andrzej Kuszyk.

Zabójca z Macedonii zmienił nazwisko i przyjechał do Polski. Namierzyli go policjanci z Kraśnika

Zabójca z Macedonii zmienił nazwisko i przyjechał do Polski. Namierzyli go policjanci z Kraśnika

Mężczyzna zabił swoją partnerkę i groził jej matce.

Pogrzeb policjanta zastrzelonego na służbie w Raciborzu
wideo
galeria
film

Pogrzeb policjanta zastrzelonego na służbie w Raciborzu

Michał Kędzierski został pośmiertnie odznaczony "Krzyżem Zasługi za Dzielność".

Tragedia w Hrubieszowie. Rowerzysta wjechał wprost pod dostawczaka

Tragedia w Hrubieszowie. Rowerzysta wjechał wprost pod dostawczaka

Nie żyje starszy mężczyzna, który został potrącony na jednej z ulic Hrubieszowa.

Odległość między stolikami albo przegrody. Zasady dla restauracji

Odległość między stolikami albo przegrody. Zasady dla restauracji

Od soboty hotele znów będą mogły przyjmować gości. Za tydzień będzie można zjeść obiad w ogródki przy restauracji. Jakie będą obowiązywały zasady?

Padwa Zamość z szansami na turniej mistrzów

Padwa Zamość z szansami na turniej mistrzów

MKS Padwa Zamość jest już pewna występu w przyszłym sezonie w centralnej I lidze, która powstanie w wyniku reformy rozgrywek przygotowanej przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce.

Ciało mężczyzny w lesie koło Biłgoraja

Ciało mężczyzny w lesie koło Biłgoraja

Wszystko wskazuje na to, że mężczyzna zasłabł i zmarł podczas prac leśnych.

Wystawa "Nasza Polska Dzisiejsza" Chrisa Niedenthala w Galerii Rozdroża
7 maja 2021, 0:00

Wystawa "Nasza Polska Dzisiejsza" Chrisa Niedenthala w Galerii Rozdroża

Od 7 maja w Galerii Rozdroża (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12) można oglądać prace fotograficzne Chrisa Niedenthala w ramach ekspozycji "Nasza Polska Dzisiejsza". Wystawa na razie dostępna będzie tylko online.

Lublin. Sobotnie zamknięcie pętli odwołane

Lublin. Sobotnie zamknięcie pętli odwołane

– Nie dojdzie do zapowiadanych na sobotę utrudnień w ruchu komunikacji miejskiej na Sławinie. Prace mające być przyczyną tych utrudnień zostały przełożone na później z powodu złej pogody

Na znak solidarności z zastrzelonym policjantem w Lublinie zawyły syreny [zdjęcia, wideo]
galeria

Na znak solidarności z zastrzelonym policjantem w Lublinie zawyły syreny [zdjęcia, wideo]

Zginął na służbie, chociaż nic nie wskazywało na to, że zwyczajna z pozoru interwencja zakończy się tak tragicznie. W piątek, w samo południe, lubelscy policjanci oddali hołd funkcjonariuszowi z Raciborza, zastrzelonemu trzy dni wcześniej na służbie

Biłgoraj. Chciał pokazać, co potrafi za kierownicą volvo. Nie żyją dwie osoby
zdjęcia
galeria

Biłgoraj. Chciał pokazać, co potrafi za kierownicą volvo. Nie żyją dwie osoby

Sąd aresztował kierowcę, który uderzył autem w wiatę na stacji paliw. Zginęły wtedy dwie osoby.

Świdnik. Glebogryzarka rozszarpała mu nogę

Świdnik. Glebogryzarka rozszarpała mu nogę

Mężczyzna wykonywał prace ogrodowe. Musieli mu pomóc strażacy i lekarze.

Spalarnia odpadów medycznych w środku pojezierza. Mieszkańcy protestują
Alarm 24

Spalarnia odpadów medycznych w środku pojezierza. Mieszkańcy protestują

Już ponad 250 podpisów złożono pod petycją o zaniechanie pomysłu budowy spalarni odpadów medycznych w miejscowości Dratów-Kolonia. Inwestycja miałaby powstać w środku malowniczego pojezierza, 500 metrów od domów.

Budżet obywatelski Lublina. Ostatni moment na zgłoszenie pomysłu

Budżet obywatelski Lublina. Ostatni moment na zgłoszenie pomysłu

Jeszcze tylko w piątek można zgłaszać pomysły do budżetu obywatelskiego na rok 2022. Potem wszystkie propozycje będą oceniane przez komisję mającą zdecydować, które projekty zostaną dopuszczone do jesiennego głosowania.

Lubelska gastronomia szykuje się do przyjęcia klientów. Przybędzie ogródków restauracyjnych

Lubelska gastronomia szykuje się do przyjęcia klientów. Przybędzie ogródków restauracyjnych

W tym roku na deptaku może być więcej ogródków gastronomicznych niż w zeszłym roku. Także na Starym Mieście restauratorzy szykują się już do otwarcia ogródków i składają wnioski o pozwolenie na wystawienie stolików i krzeseł.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.