Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 sierpnia 2008 r.
21:14
Edytuj ten wpis

Plac Litewski XXII wieku

0 6 A A

Konserwator określił co i jak bardzo architekci z całej Europy mogą zmienić na placu Litewskim, projektując go na nowo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Żadnych nowych obiektów kubaturowych. Można za to ingerować w zieleń, lokalizację pomników, fontanny i placu zabaw.

Miasto, przygotowując się do jesiennych warsztatów architektonicznych, poprosiło służby konserwatorskie o weryfikację wytycznych dotyczących placu Litewskiego. Dokument jest gotowy.

- Priorytetem są wartości historyczne placu jako otwartej przestrzeni, dlatego też stopień kreacji w jego obszarze powinien być ograniczony - czytamy w piśmie skierowanym do władz miasta.

Konserwatorzy chcą, by właśnie remontowany pomnik Unii Lubelskiej był głównym, symbolicznym akcentem placu. A sam plac powinien być nadal podzielony na trzy strefy: zdecydowanie otwartą środkową, południową o charakterze publicznym i północną rekreacyjną.

Najważniejszym ograniczeniem jest to, że niedopuszczalna jest lokalizacja parkingu podziemnego pod placem oraz niedopuszczalne jest zabudowanie placu nowymi obiektami kubaturowymi. Dopuszcza się, by architekci stworzyli nową kompozycję ogrodową i jeśli chcą wycięli młodsze drzewa, ale muszą przy tym zachować i wyeksponować najstarsze relikty dawnego zadrzewienia.

Chodzi też o kultowy Baobab. Może pojawić się niskie metalowe ogrodzenie, chroniące trawniki i fragmenty zadrzewione.

Totalna zagłada ma spotkać toaletę publiczną, którą trzeba usunąć z placu. Na liście elementów do przeniesienia lub totalnej zmiany jest: fontanna, plac zabaw dla dzieci oraz stacja meteo UMCS.

Do uznania europejskich i krajowych projektantów pozostaje los pomników, oprócz wspomnianego już pomnika Unii Lubelskiej, który może mieć na nowo pomyślany kopiec.

Płyta Nieznanego Żołnierza może zyskać nową formę i zmienić lokalizację, podobnie jak pomnik Konstytucji 3 Maja (musi pozostać w obrębie placu) i pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego (zalecenie przeniesienia w inne miejsce placu lub w obrębie śródmieścia).

Konserwatorzy nie uważają, by potrzebne było eksponowanie i zaznaczenie na powierzchni placu reliktów budowli znajdujących się pod ziemią, czyli kościoła i soboru.

Wytyczne konserwatorskie zostaną przekazane projektantom, którzy między 25 a 27 listopada wezmą udział w międzynarodowych warsztatach architektonicznych na temat placu Litewskiego. Mają na nie przyjechać najlepsi projektanci z całej Europy.

Swój udział w warsztatach potwierdzili już m.in. Andreas Reidemeister z Berlina, Alberto Mazzucchelli z Mediolanu oraz Jan Gehl z Kopenhagi. Już wiosną architekci dostali podstawowe informacje o placu, a także dokumentację fotograficzną.

Ostatniego dnia warsztatów mieszkańcy będą mogli wziąć udział w debacie o przyszłości placu. Wnioski z pracy projektantów i sugestii mieszkańców mają posłużyć do sporządzenia wytycznych przy organizacji konkursu na zagospodarowanie Litewskiego.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Michał23 / 15 sierpnia 2008 o 14:16
0
Plac Litewski kiedyś chluba Śródmieścia.Teraz trawniki zadeptane i pełne psich odchodów i nie tylko psich.Szkoda że w Lublinie ludzie są w mniejszości,większość to chamstwo i bydło,które chodzi po alejkach dopiero po deszczu,przebłysk człowieczeństwa,nie to instynkt bydła,krów ,baranów i świń,że po błocie chodzi się źle i błoto oblepia racice.W cywilizowanym świecie a w szczególności w dużych miastach o zieleń się dba,wręcz ją pieści i nie żałuje środków finansowych na ten cel.Co u nas w Lublinie się robi?Zdejmuje się gacie i s.......!Co wy na to władzo Lublina?Gdzie jest straż miejska?Która została powołana po to aby pomagać ludziom i pilnować ładu i porządku?Pewnie bawi się w policjantów?Dlaczego na to władza pozwala?Może jest ta.........??????
Plac Litewski kiedyś chluba Śródmieścia.Teraz trawniki zadeptane i pełne psich odchodów i nie tylko psich.Szkoda że w Lublinie ludzie są w mniejszości,większość to chamstwo i bydło,które chodzi po alejkach dopiero po deszczu,przebłysk człowieczeństwa,nie to instynkt bydła,krów ,baranów i świń,że po błocie chodzi się źle i błoto oblepia racice.W cywilizowanym świecie a w szczególności w dużych miastach o zieleń się dba,wręcz ją pieści i nie żałuje środków finansowych na ten cel.Co u nas w Lublinie się robi?Zdejmuje się gacie i s.......!C... rozwiń
Avatar
Michael / 14 sierpnia 2008 o 16:37
0
Żałosne, bardzo żałosne. Po prostu sranie w banie. Poza niewielkim liftingiem żadnych zmian. Po co o tym pisać ? po co zawracać głowę architektom ? Konserwatorzy również zawzięli sie i robią z Lublina wiochę.
Avatar
obserwator / 14 sierpnia 2008 o 11:19
0
Pachołki zapomniały o tym, że same jeżdżą samochodami...

W każdym mieście musi być parking w centrum, kryty, nie kryty, podziemny, nie podziemny. Ale w Lublinie, dzięki tępocie konserwatora zabytków, znów będzie wiocha.
Avatar
znawca kultury i sztuki / 14 sierpnia 2008 o 11:01
0
Zabraklo najwazniejszego: co z ulica Plac Litewski, czy deptak bedzie przedluzony do 3Maja czy nie? Moim zdaniem tak powinno sie stac. Jednoczesie poszerzyc ulice 3Maja kosztem placu i przeniesc przystanek blizej krakowskiego tak aby zmiescila sie wiata. Pod ulica zrobic przejscie podziemne i tam tez umiejscowic toalete, znajdzie sie tez miejsce na kilka butikow. Decyzja odnosnie parkingu sluszna bo trzeba wyprowadzac ruch samochodowy ze srodmiescia.
Avatar
mzl / 14 sierpnia 2008 o 10:01
0
całkowicie beznadziejna koncepcja pana konserwatora.... po co robić wielki konkurs na projekt pl. Litewskiego, jak to ma być projekt skwerku ???? głupota ! a gdzie niby ma być parking i toalety panie mądry ???!!!!!!
Avatar
zarys / 14 sierpnia 2008 o 09:38
0
Zgadzam się całkowicie z konserwatorem, zielony teren z fontanną i dobrze wkomponowanymi pomnikami, plac zabaw niech zostanie zbyt dużo rodziców z dziećmi tam spaceruje, bez odkopywania fundamentów bo wyjdzie drugi plac po farze, toalety to nie mam zdania zależy jak dużo osób z nich korzysta (zawsze można skorzystać z WC w budynkach UMCS-u), dobrze że nie będzie budynków są tam zbędne i wątpię że architekci potrafili by cokolwiek sensownego tam w wsadzić, parking by się w centrum przydał ale bezpłatny o ogólnodostępny kolejny płatny ala Bigmar nie ma sensu (ludzie nie lubią płacić). Pozostaje czekać do Listopada.
Zgadzam się całkowicie z konserwatorem, zielony teren z fontanną i dobrze wkomponowanymi pomnikami, plac zabaw niech zostanie zbyt dużo rodziców z dziećmi tam spaceruje, bez odkopywania fundamentów bo wyjdzie drugi plac po farze, toalety to nie mam zdania zależy jak dużo osób z nich korzysta (zawsze można skorzystać z WC w budynkach UMCS-u), dobrze że nie będzie budynków są tam zbędne i wątpię że architekci potrafili by cokolwiek sensownego tam w wsadzić, parking by się w centrum przydał ale bezpłatny o ogólnodostępny kolejny płatny ala Bigm... rozwiń
Avatar
Michał23 / 15 sierpnia 2008 o 14:16
0
Plac Litewski kiedyś chluba Śródmieścia.Teraz trawniki zadeptane i pełne psich odchodów i nie tylko psich.Szkoda że w Lublinie ludzie są w mniejszości,większość to chamstwo i bydło,które chodzi po alejkach dopiero po deszczu,przebłysk człowieczeństwa,nie to instynkt bydła,krów ,baranów i świń,że po błocie chodzi się źle i błoto oblepia racice.W cywilizowanym świecie a w szczególności w dużych miastach o zieleń się dba,wręcz ją pieści i nie żałuje środków finansowych na ten cel.Co u nas w Lublinie się robi?Zdejmuje się gacie i s.......!Co wy na to władzo Lublina?Gdzie jest straż miejska?Która została powołana po to aby pomagać ludziom i pilnować ładu i porządku?Pewnie bawi się w policjantów?Dlaczego na to władza pozwala?Może jest ta.........??????
Plac Litewski kiedyś chluba Śródmieścia.Teraz trawniki zadeptane i pełne psich odchodów i nie tylko psich.Szkoda że w Lublinie ludzie są w mniejszości,większość to chamstwo i bydło,które chodzi po alejkach dopiero po deszczu,przebłysk człowieczeństwa,nie to instynkt bydła,krów ,baranów i świń,że po błocie chodzi się źle i błoto oblepia racice.W cywilizowanym świecie a w szczególności w dużych miastach o zieleń się dba,wręcz ją pieści i nie żałuje środków finansowych na ten cel.Co u nas w Lublinie się robi?Zdejmuje się gacie i s.......!C... rozwiń
Avatar
Michael / 14 sierpnia 2008 o 16:37
0
Żałosne, bardzo żałosne. Po prostu sranie w banie. Poza niewielkim liftingiem żadnych zmian. Po co o tym pisać ? po co zawracać głowę architektom ? Konserwatorzy również zawzięli sie i robią z Lublina wiochę.
Avatar
obserwator / 14 sierpnia 2008 o 11:19
0
Pachołki zapomniały o tym, że same jeżdżą samochodami...

W każdym mieście musi być parking w centrum, kryty, nie kryty, podziemny, nie podziemny. Ale w Lublinie, dzięki tępocie konserwatora zabytków, znów będzie wiocha.
Avatar
znawca kultury i sztuki / 14 sierpnia 2008 o 11:01
0
Zabraklo najwazniejszego: co z ulica Plac Litewski, czy deptak bedzie przedluzony do 3Maja czy nie? Moim zdaniem tak powinno sie stac. Jednoczesie poszerzyc ulice 3Maja kosztem placu i przeniesc przystanek blizej krakowskiego tak aby zmiescila sie wiata. Pod ulica zrobic przejscie podziemne i tam tez umiejscowic toalete, znajdzie sie tez miejsce na kilka butikow. Decyzja odnosnie parkingu sluszna bo trzeba wyprowadzac ruch samochodowy ze srodmiescia.
Avatar
mzl / 14 sierpnia 2008 o 10:01
0
całkowicie beznadziejna koncepcja pana konserwatora.... po co robić wielki konkurs na projekt pl. Litewskiego, jak to ma być projekt skwerku ???? głupota ! a gdzie niby ma być parking i toalety panie mądry ???!!!!!!
Avatar
zarys / 14 sierpnia 2008 o 09:38
0
Zgadzam się całkowicie z konserwatorem, zielony teren z fontanną i dobrze wkomponowanymi pomnikami, plac zabaw niech zostanie zbyt dużo rodziców z dziećmi tam spaceruje, bez odkopywania fundamentów bo wyjdzie drugi plac po farze, toalety to nie mam zdania zależy jak dużo osób z nich korzysta (zawsze można skorzystać z WC w budynkach UMCS-u), dobrze że nie będzie budynków są tam zbędne i wątpię że architekci potrafili by cokolwiek sensownego tam w wsadzić, parking by się w centrum przydał ale bezpłatny o ogólnodostępny kolejny płatny ala Bigmar nie ma sensu (ludzie nie lubią płacić). Pozostaje czekać do Listopada.
Zgadzam się całkowicie z konserwatorem, zielony teren z fontanną i dobrze wkomponowanymi pomnikami, plac zabaw niech zostanie zbyt dużo rodziców z dziećmi tam spaceruje, bez odkopywania fundamentów bo wyjdzie drugi plac po farze, toalety to nie mam zdania zależy jak dużo osób z nich korzysta (zawsze można skorzystać z WC w budynkach UMCS-u), dobrze że nie będzie budynków są tam zbędne i wątpię że architekci potrafili by cokolwiek sensownego tam w wsadzić, parking by się w centrum przydał ale bezpłatny o ogólnodostępny kolejny płatny ala Bigm... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 listopada 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 listopada 2018 roku 0 2

Kolejne wycinki drzew w Lublinie. Ks.: "W hierarchii stworzenia najpierw jest człowiek, potem przyroda"

Kolejne wycinki drzew w Lublinie. Ks.: "W hierarchii stworzenia najpierw jest człowiek, potem przyroda" 0 20

Przed kościołem przy ul. Staszica jeszcze w zeszłym tygodniu rosło pięć drzew. Zostało jedno. – W hierarchii stworzenia najpierw jest człowiek, potem przyroda – tłumaczy ksiądz rektor

Nowa technologia zamiast lamp w kopalni Bogdanka

Nowa technologia zamiast lamp w kopalni Bogdanka 0 2

Bogdanka testuje pod ziemią nowy, bezprzewodowy system komunikacji. Ma to poprawić wydajność pracy maszyn i zwiększyć bezpieczeństwo pracowników.

Polska - Czechy 0:1. Porażka w akompaniamencie gwizdów
film

Polska - Czechy 0:1. Porażka w akompaniamencie gwizdów 1 3

Reprezentacja Polski uległa w Gdańsku Czechom 0:1. Tym samym przed ostatnim meczem w Lidze Narodów z Portugalią Biało-Czerwoni wciąż pozostają bez zwycięstwa pod wodzą selekcjonera Jerzego Brzęczka

To już pewne. Będzie podwyżka opłat za wywóz śmieci w Lublinie

To już pewne. Będzie podwyżka opłat za wywóz śmieci w Lublinie 42 27

To już pewne: mieszkańców Lublina czeka podwyżka opłat za wywóz śmieci. Ratusz zgodził się na ceny zaproponowane przez firmy startujące w przetargu na obsługę dzielnic, w których dotychczas nie udało się wprowadzić nowych zasad segregacji odpadów. Od stycznia nowe zasady mają dotyczyć całego miasta

Szpital Dziecięcy: Nowy kącik zabaw czeka na małych pacjentów [zdjęcia]
galeria

Szpital Dziecięcy: Nowy kącik zabaw czeka na małych pacjentów [zdjęcia] 0 2

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym działa już słONICOwy kącik zabaw ufundowany przez Fundację ONICO.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 16-18 listopada

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 16-18 listopada 1 1

Piłkarze kończą w weekend rundę jesienną. W III lidze odbędą się dwa mecze derbowe: Podlasie Biała Podlaska gra z Wisłą Puławy, a Orlęta Spomlek podejmują Stal Kraśnik. Czwartoligowcy awansem zagrają już za to kolejkę rundy wiosennej

Nowy marszałek województwa lubelskiego. Znamy też wicemarszałków i członków zarządu
galeria

Nowy marszałek województwa lubelskiego. Znamy też wicemarszałków i członków zarządu 181 69

Jarosław Stawiarski będzie nowym marszałkiem województwa lubelskiego. Jego kandydatura została wskazana podczas czwartkowego posiedzenia Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Polityk jest obecnie wiceministrem sportu i turystyki w rządzie PiS.

Lubelskie: Dwie osoby zginęły w wypadku. Czołowe zderzenie samochodów
Aktualizacja
film

Lubelskie: Dwie osoby zginęły w wypadku. Czołowe zderzenie samochodów 18 7

Tragiczny wypadek w miejscowości Niewęgłosz (pow. radzyński). Zginął 37-latek i 53-latka.

Jest praca w Straży Miejskiej w Lublinie. Ile można zarobić?

Jest praca w Straży Miejskiej w Lublinie. Ile można zarobić? 69 18

Siedemnaście etatów zwolniło się w lubelskiej Straży Miejskiej, bo funkcjonariusze znaleźli sobie inne miejsce pracy. Zainteresowani mundurem mogą się zgłaszać do wtorku włącznie. Zarobki nie są imponujące: na początek 2400 zł brutto. Dyskont płaci lepiej

Spotkanie z alpinistami Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą
19 listopada 2018, 19:00

Spotkanie z alpinistami Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą 2 0

Co Gdzie Kiedy. Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na spotkanie Piotrem Tomalą oraz Rafałem Fronią - alpinistami i himalaistami, uczestnikami wielu wypraw. Wydarzenie odbędzie się 19 listopada o godz. 19 w sali 113 Centrum Transferu Wiedzy KUL.

Nowy burmistrz Bełżyc: Mieszkańcy chcą i oczekują zmian

Nowy burmistrz Bełżyc: Mieszkańcy chcą i oczekują zmian 24 6

Rozmowa z Ireneuszem Łucką, nowym burmistrzem Bełżyc

Lublin: Kolejka przed Getin Bankiem, klienci chcą wycofać pieniądze. "Jestem przerażona..."

Lublin: Kolejka przed Getin Bankiem, klienci chcą wycofać pieniądze. "Jestem przerażona..." 92 40

Klienci Getin Banku coraz liczniej odwiedzają lubelską placówkę, by wycofać swoje pieniądze. Obawiają się, że „afera podsłuchowa” sprawi, że zostaną odcięci od swoich oszczędności. Bank uspokaja i zapewnia, że ich lokaty są w pełni bezpieczne

Paweł Miesiąc (Speed Car Motor): Nie boję się rywalizacji

Paweł Miesiąc (Speed Car Motor): Nie boję się rywalizacji 117 1

ROZMOWA Z Pawłem Miesiącem, żużlowcem Speed Car Motoru Lublin

Chełmskie pogotowie ma nowe karetki

Chełmskie pogotowie ma nowe karetki 6 1

Chełmska Stacja Ratownictwa Medycznego zakupiła cztery nowe karetki wraz z nowoczesnym wyposażeniem. Pieniądze, 1,7 mln zł, otrzymała z rezerwy wojewody lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!