Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 sierpnia 2008 r.
21:14
Edytuj ten wpis

Plac Litewski XXII wieku

0 6 A A

Konserwator określił co i jak bardzo architekci z całej Europy mogą zmienić na placu Litewskim, projektując go na nowo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Żadnych nowych obiektów kubaturowych. Można za to ingerować w zieleń, lokalizację pomników, fontanny i placu zabaw.

Miasto, przygotowując się do jesiennych warsztatów architektonicznych, poprosiło służby konserwatorskie o weryfikację wytycznych dotyczących placu Litewskiego. Dokument jest gotowy.

- Priorytetem są wartości historyczne placu jako otwartej przestrzeni, dlatego też stopień kreacji w jego obszarze powinien być ograniczony - czytamy w piśmie skierowanym do władz miasta.

Konserwatorzy chcą, by właśnie remontowany pomnik Unii Lubelskiej był głównym, symbolicznym akcentem placu. A sam plac powinien być nadal podzielony na trzy strefy: zdecydowanie otwartą środkową, południową o charakterze publicznym i północną rekreacyjną.

Najważniejszym ograniczeniem jest to, że niedopuszczalna jest lokalizacja parkingu podziemnego pod placem oraz niedopuszczalne jest zabudowanie placu nowymi obiektami kubaturowymi. Dopuszcza się, by architekci stworzyli nową kompozycję ogrodową i jeśli chcą wycięli młodsze drzewa, ale muszą przy tym zachować i wyeksponować najstarsze relikty dawnego zadrzewienia.

Chodzi też o kultowy Baobab. Może pojawić się niskie metalowe ogrodzenie, chroniące trawniki i fragmenty zadrzewione.

Totalna zagłada ma spotkać toaletę publiczną, którą trzeba usunąć z placu. Na liście elementów do przeniesienia lub totalnej zmiany jest: fontanna, plac zabaw dla dzieci oraz stacja meteo UMCS.

Do uznania europejskich i krajowych projektantów pozostaje los pomników, oprócz wspomnianego już pomnika Unii Lubelskiej, który może mieć na nowo pomyślany kopiec.

Płyta Nieznanego Żołnierza może zyskać nową formę i zmienić lokalizację, podobnie jak pomnik Konstytucji 3 Maja (musi pozostać w obrębie placu) i pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego (zalecenie przeniesienia w inne miejsce placu lub w obrębie śródmieścia).

Konserwatorzy nie uważają, by potrzebne było eksponowanie i zaznaczenie na powierzchni placu reliktów budowli znajdujących się pod ziemią, czyli kościoła i soboru.

Wytyczne konserwatorskie zostaną przekazane projektantom, którzy między 25 a 27 listopada wezmą udział w międzynarodowych warsztatach architektonicznych na temat placu Litewskiego. Mają na nie przyjechać najlepsi projektanci z całej Europy.

Swój udział w warsztatach potwierdzili już m.in. Andreas Reidemeister z Berlina, Alberto Mazzucchelli z Mediolanu oraz Jan Gehl z Kopenhagi. Już wiosną architekci dostali podstawowe informacje o placu, a także dokumentację fotograficzną.

Ostatniego dnia warsztatów mieszkańcy będą mogli wziąć udział w debacie o przyszłości placu. Wnioski z pracy projektantów i sugestii mieszkańców mają posłużyć do sporządzenia wytycznych przy organizacji konkursu na zagospodarowanie Litewskiego.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Michał23 / 15 sierpnia 2008 o 14:16
0
Plac Litewski kiedyś chluba Śródmieścia.Teraz trawniki zadeptane i pełne psich odchodów i nie tylko psich.Szkoda że w Lublinie ludzie są w mniejszości,większość to chamstwo i bydło,które chodzi po alejkach dopiero po deszczu,przebłysk człowieczeństwa,nie to instynkt bydła,krów ,baranów i świń,że po błocie chodzi się źle i błoto oblepia racice.W cywilizowanym świecie a w szczególności w dużych miastach o zieleń się dba,wręcz ją pieści i nie żałuje środków finansowych na ten cel.Co u nas w Lublinie się robi?Zdejmuje się gacie i s.......!Co wy na to władzo Lublina?Gdzie jest straż miejska?Która została powołana po to aby pomagać ludziom i pilnować ładu i porządku?Pewnie bawi się w policjantów?Dlaczego na to władza pozwala?Może jest ta.........??????
Plac Litewski kiedyś chluba Śródmieścia.Teraz trawniki zadeptane i pełne psich odchodów i nie tylko psich.Szkoda że w Lublinie ludzie są w mniejszości,większość to chamstwo i bydło,które chodzi po alejkach dopiero po deszczu,przebłysk człowieczeństwa,nie to instynkt bydła,krów ,baranów i świń,że po błocie chodzi się źle i błoto oblepia racice.W cywilizowanym świecie a w szczególności w dużych miastach o zieleń się dba,wręcz ją pieści i nie żałuje środków finansowych na ten cel.Co u nas w Lublinie się robi?Zdejmuje się gacie i s.......!C... rozwiń
Avatar
Michael / 14 sierpnia 2008 o 16:37
0
Żałosne, bardzo żałosne. Po prostu sranie w banie. Poza niewielkim liftingiem żadnych zmian. Po co o tym pisać ? po co zawracać głowę architektom ? Konserwatorzy również zawzięli sie i robią z Lublina wiochę.
Avatar
obserwator / 14 sierpnia 2008 o 11:19
0
Pachołki zapomniały o tym, że same jeżdżą samochodami...

W każdym mieście musi być parking w centrum, kryty, nie kryty, podziemny, nie podziemny. Ale w Lublinie, dzięki tępocie konserwatora zabytków, znów będzie wiocha.
Avatar
znawca kultury i sztuki / 14 sierpnia 2008 o 11:01
0
Zabraklo najwazniejszego: co z ulica Plac Litewski, czy deptak bedzie przedluzony do 3Maja czy nie? Moim zdaniem tak powinno sie stac. Jednoczesie poszerzyc ulice 3Maja kosztem placu i przeniesc przystanek blizej krakowskiego tak aby zmiescila sie wiata. Pod ulica zrobic przejscie podziemne i tam tez umiejscowic toalete, znajdzie sie tez miejsce na kilka butikow. Decyzja odnosnie parkingu sluszna bo trzeba wyprowadzac ruch samochodowy ze srodmiescia.
Avatar
mzl / 14 sierpnia 2008 o 10:01
0
całkowicie beznadziejna koncepcja pana konserwatora.... po co robić wielki konkurs na projekt pl. Litewskiego, jak to ma być projekt skwerku ???? głupota ! a gdzie niby ma być parking i toalety panie mądry ???!!!!!!
Avatar
zarys / 14 sierpnia 2008 o 09:38
0
Zgadzam się całkowicie z konserwatorem, zielony teren z fontanną i dobrze wkomponowanymi pomnikami, plac zabaw niech zostanie zbyt dużo rodziców z dziećmi tam spaceruje, bez odkopywania fundamentów bo wyjdzie drugi plac po farze, toalety to nie mam zdania zależy jak dużo osób z nich korzysta (zawsze można skorzystać z WC w budynkach UMCS-u), dobrze że nie będzie budynków są tam zbędne i wątpię że architekci potrafili by cokolwiek sensownego tam w wsadzić, parking by się w centrum przydał ale bezpłatny o ogólnodostępny kolejny płatny ala Bigmar nie ma sensu (ludzie nie lubią płacić). Pozostaje czekać do Listopada.
Zgadzam się całkowicie z konserwatorem, zielony teren z fontanną i dobrze wkomponowanymi pomnikami, plac zabaw niech zostanie zbyt dużo rodziców z dziećmi tam spaceruje, bez odkopywania fundamentów bo wyjdzie drugi plac po farze, toalety to nie mam zdania zależy jak dużo osób z nich korzysta (zawsze można skorzystać z WC w budynkach UMCS-u), dobrze że nie będzie budynków są tam zbędne i wątpię że architekci potrafili by cokolwiek sensownego tam w wsadzić, parking by się w centrum przydał ale bezpłatny o ogólnodostępny kolejny płatny ala Bigm... rozwiń
Avatar
Michał23 / 15 sierpnia 2008 o 14:16
0
Plac Litewski kiedyś chluba Śródmieścia.Teraz trawniki zadeptane i pełne psich odchodów i nie tylko psich.Szkoda że w Lublinie ludzie są w mniejszości,większość to chamstwo i bydło,które chodzi po alejkach dopiero po deszczu,przebłysk człowieczeństwa,nie to instynkt bydła,krów ,baranów i świń,że po błocie chodzi się źle i błoto oblepia racice.W cywilizowanym świecie a w szczególności w dużych miastach o zieleń się dba,wręcz ją pieści i nie żałuje środków finansowych na ten cel.Co u nas w Lublinie się robi?Zdejmuje się gacie i s.......!Co wy na to władzo Lublina?Gdzie jest straż miejska?Która została powołana po to aby pomagać ludziom i pilnować ładu i porządku?Pewnie bawi się w policjantów?Dlaczego na to władza pozwala?Może jest ta.........??????
Plac Litewski kiedyś chluba Śródmieścia.Teraz trawniki zadeptane i pełne psich odchodów i nie tylko psich.Szkoda że w Lublinie ludzie są w mniejszości,większość to chamstwo i bydło,które chodzi po alejkach dopiero po deszczu,przebłysk człowieczeństwa,nie to instynkt bydła,krów ,baranów i świń,że po błocie chodzi się źle i błoto oblepia racice.W cywilizowanym świecie a w szczególności w dużych miastach o zieleń się dba,wręcz ją pieści i nie żałuje środków finansowych na ten cel.Co u nas w Lublinie się robi?Zdejmuje się gacie i s.......!C... rozwiń
Avatar
Michael / 14 sierpnia 2008 o 16:37
0
Żałosne, bardzo żałosne. Po prostu sranie w banie. Poza niewielkim liftingiem żadnych zmian. Po co o tym pisać ? po co zawracać głowę architektom ? Konserwatorzy również zawzięli sie i robią z Lublina wiochę.
Avatar
obserwator / 14 sierpnia 2008 o 11:19
0
Pachołki zapomniały o tym, że same jeżdżą samochodami...

W każdym mieście musi być parking w centrum, kryty, nie kryty, podziemny, nie podziemny. Ale w Lublinie, dzięki tępocie konserwatora zabytków, znów będzie wiocha.
Avatar
znawca kultury i sztuki / 14 sierpnia 2008 o 11:01
0
Zabraklo najwazniejszego: co z ulica Plac Litewski, czy deptak bedzie przedluzony do 3Maja czy nie? Moim zdaniem tak powinno sie stac. Jednoczesie poszerzyc ulice 3Maja kosztem placu i przeniesc przystanek blizej krakowskiego tak aby zmiescila sie wiata. Pod ulica zrobic przejscie podziemne i tam tez umiejscowic toalete, znajdzie sie tez miejsce na kilka butikow. Decyzja odnosnie parkingu sluszna bo trzeba wyprowadzac ruch samochodowy ze srodmiescia.
Avatar
mzl / 14 sierpnia 2008 o 10:01
0
całkowicie beznadziejna koncepcja pana konserwatora.... po co robić wielki konkurs na projekt pl. Litewskiego, jak to ma być projekt skwerku ???? głupota ! a gdzie niby ma być parking i toalety panie mądry ???!!!!!!
Avatar
zarys / 14 sierpnia 2008 o 09:38
0
Zgadzam się całkowicie z konserwatorem, zielony teren z fontanną i dobrze wkomponowanymi pomnikami, plac zabaw niech zostanie zbyt dużo rodziców z dziećmi tam spaceruje, bez odkopywania fundamentów bo wyjdzie drugi plac po farze, toalety to nie mam zdania zależy jak dużo osób z nich korzysta (zawsze można skorzystać z WC w budynkach UMCS-u), dobrze że nie będzie budynków są tam zbędne i wątpię że architekci potrafili by cokolwiek sensownego tam w wsadzić, parking by się w centrum przydał ale bezpłatny o ogólnodostępny kolejny płatny ala Bigmar nie ma sensu (ludzie nie lubią płacić). Pozostaje czekać do Listopada.
Zgadzam się całkowicie z konserwatorem, zielony teren z fontanną i dobrze wkomponowanymi pomnikami, plac zabaw niech zostanie zbyt dużo rodziców z dziećmi tam spaceruje, bez odkopywania fundamentów bo wyjdzie drugi plac po farze, toalety to nie mam zdania zależy jak dużo osób z nich korzysta (zawsze można skorzystać z WC w budynkach UMCS-u), dobrze że nie będzie budynków są tam zbędne i wątpię że architekci potrafili by cokolwiek sensownego tam w wsadzić, parking by się w centrum przydał ale bezpłatny o ogólnodostępny kolejny płatny ala Bigm... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wojska Obrony Terytorialnej będą ćwiczyć, ale bez użycia ostrej amunicji

Wojska Obrony Terytorialnej będą ćwiczyć, ale bez użycia ostrej amunicji 0 0

W pierwszą sobotę lutego w okolicach Wólki Gołębskiej w gminie Puławy pojawią się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zmasowane kontrole trzeźwości kierowców w jednej z dzielnic Lublina

Zmasowane kontrole trzeźwości kierowców w jednej z dzielnic Lublina 5 2

Policjanci kontrolują dziś trzeźwość kierowców w dzielnicy Dziesiąta w Lublinie.

Kasia Kowalska na 25-lecie w Lublinie
6 marca 2019, 18:00

Kasia Kowalska na 25-lecie w Lublinie 0 1

16 marca o godz. 18 na scenie Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) wystąpi Kasia Kowalska z koncertem w ramach 25-lecia pracy artystycznej.

Pożar w kamienicy przy ul. Lubartowskiej w Lublinie. Sytuacja już opanowana
Alarm 24
galeria

Pożar w kamienicy przy ul. Lubartowskiej w Lublinie. Sytuacja już opanowana 38 1

Pożar w kamienicy położonej na rogu ul. Lubartowskiej i al. Tysiąclecia w Lublinie. Strażacy szybko opanowali sytuację - zapaliła się sadza w kominie.

Chaos, kolejka, i długie czekanie. Problemy z nowym SOR-em w Lublinie tuż po otwarciu
Alarm 24

Chaos, kolejka, i długie czekanie. Problemy z nowym SOR-em w Lublinie tuż po otwarciu 0 11

– Miało być szybko i nowocześnie, a jest nawet 10 godzin w kolejce i chaos – komentuje jeden z naszych czytelników, który już pierwszej nocy od otwarcia miał szansę sprawdzić jak działa „najnowocześniejszy SOR w województwie”. – Pacjentów mieliśmy rekordowo dużo. Z całego miasta przyjeżdżali specjalnie do nas – tłumaczy szef oddziału

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 stycznia 2019 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 stycznia 2019 roku 0 0

Super Krwawy Księżyc Wilka już 21 stycznia. Kiedy go oglądać?

Super Krwawy Księżyc Wilka już 21 stycznia. Kiedy go oglądać? 264 0

W poniedziałek 21 stycznia nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca. W Polsce będzie widoczne nad ranem podczas zachodu Księżyca. Dodatkowo na ten sam dzień przypada tzw. superpełnia Księżyca.

Lublin: Taka pogoda niszczy drogi. Drogowcy jeżdżą z ulicy na ulicę i łatają dziury

Lublin: Taka pogoda niszczy drogi. Drogowcy jeżdżą z ulicy na ulicę i łatają dziury 50 11

Bezlitosna dla nawierzchni lubelskich dróg okazała się pogoda panująca w ostatnich dniach. Kierowcy przeklinają dziury w jezdni, bo nie ma dnia, by w asfalcie nie pojawiły się nowe ubytki. Siedem ekip drogowców ciągle jeździ z ulicy na ulicę, a miasto musi się przygotować na dodatkowe wydatki

Łęczna: Monitoring nowej generacji za 120 tys. zł

Łęczna: Monitoring nowej generacji za 120 tys. zł 0 0

120 tysięcy złotych będzie w tym roku kosztować modernizacja i rozbudowa monitoringu miejskiego. Sukcesywnie stare analogowe kamery będą wymieniane na sprzęt cyfrowy

Już prawie nie ma dzików w Poleskim Parku Narodowym. "Dzik nie jest złem, ale ofiarą"
galeria

Już prawie nie ma dzików w Poleskim Parku Narodowym. "Dzik nie jest złem, ale ofiarą" 1555 16

W Poleskim Parku Narodowym za sprawą ASF i zarządzonych odgórnie redukcji, populacji dzika już praktycznie nie ma. A te, które zastrzelono, choć miały wirusa, to nie chorowały. – Dzik nie jest złem, ale ofiarą – komentuje dyrektor PPN