Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 sierpnia 2008 r.
21:14
Edytuj ten wpis

Plac Litewski XXII wieku

0 6 A A

Konserwator określił co i jak bardzo architekci z całej Europy mogą zmienić na placu Litewskim, projektując go na nowo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Żadnych nowych obiektów kubaturowych. Można za to ingerować w zieleń, lokalizację pomników, fontanny i placu zabaw.

Miasto, przygotowując się do jesiennych warsztatów architektonicznych, poprosiło służby konserwatorskie o weryfikację wytycznych dotyczących placu Litewskiego. Dokument jest gotowy.

- Priorytetem są wartości historyczne placu jako otwartej przestrzeni, dlatego też stopień kreacji w jego obszarze powinien być ograniczony - czytamy w piśmie skierowanym do władz miasta.

Konserwatorzy chcą, by właśnie remontowany pomnik Unii Lubelskiej był głównym, symbolicznym akcentem placu. A sam plac powinien być nadal podzielony na trzy strefy: zdecydowanie otwartą środkową, południową o charakterze publicznym i północną rekreacyjną.

Najważniejszym ograniczeniem jest to, że niedopuszczalna jest lokalizacja parkingu podziemnego pod placem oraz niedopuszczalne jest zabudowanie placu nowymi obiektami kubaturowymi. Dopuszcza się, by architekci stworzyli nową kompozycję ogrodową i jeśli chcą wycięli młodsze drzewa, ale muszą przy tym zachować i wyeksponować najstarsze relikty dawnego zadrzewienia.

Chodzi też o kultowy Baobab. Może pojawić się niskie metalowe ogrodzenie, chroniące trawniki i fragmenty zadrzewione.

Totalna zagłada ma spotkać toaletę publiczną, którą trzeba usunąć z placu. Na liście elementów do przeniesienia lub totalnej zmiany jest: fontanna, plac zabaw dla dzieci oraz stacja meteo UMCS.

Do uznania europejskich i krajowych projektantów pozostaje los pomników, oprócz wspomnianego już pomnika Unii Lubelskiej, który może mieć na nowo pomyślany kopiec.

Płyta Nieznanego Żołnierza może zyskać nową formę i zmienić lokalizację, podobnie jak pomnik Konstytucji 3 Maja (musi pozostać w obrębie placu) i pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego (zalecenie przeniesienia w inne miejsce placu lub w obrębie śródmieścia).

Konserwatorzy nie uważają, by potrzebne było eksponowanie i zaznaczenie na powierzchni placu reliktów budowli znajdujących się pod ziemią, czyli kościoła i soboru.

Wytyczne konserwatorskie zostaną przekazane projektantom, którzy między 25 a 27 listopada wezmą udział w międzynarodowych warsztatach architektonicznych na temat placu Litewskiego. Mają na nie przyjechać najlepsi projektanci z całej Europy.

Swój udział w warsztatach potwierdzili już m.in. Andreas Reidemeister z Berlina, Alberto Mazzucchelli z Mediolanu oraz Jan Gehl z Kopenhagi. Już wiosną architekci dostali podstawowe informacje o placu, a także dokumentację fotograficzną.

Ostatniego dnia warsztatów mieszkańcy będą mogli wziąć udział w debacie o przyszłości placu. Wnioski z pracy projektantów i sugestii mieszkańców mają posłużyć do sporządzenia wytycznych przy organizacji konkursu na zagospodarowanie Litewskiego.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Michał23 / 15 sierpnia 2008 o 14:16
0
Plac Litewski kiedyś chluba Śródmieścia.Teraz trawniki zadeptane i pełne psich odchodów i nie tylko psich.Szkoda że w Lublinie ludzie są w mniejszości,większość to chamstwo i bydło,które chodzi po alejkach dopiero po deszczu,przebłysk człowieczeństwa,nie to instynkt bydła,krów ,baranów i świń,że po błocie chodzi się źle i błoto oblepia racice.W cywilizowanym świecie a w szczególności w dużych miastach o zieleń się dba,wręcz ją pieści i nie żałuje środków finansowych na ten cel.Co u nas w Lublinie się robi?Zdejmuje się gacie i s.......!Co wy na to władzo Lublina?Gdzie jest straż miejska?Która została powołana po to aby pomagać ludziom i pilnować ładu i porządku?Pewnie bawi się w policjantów?Dlaczego na to władza pozwala?Może jest ta.........??????
Plac Litewski kiedyś chluba Śródmieścia.Teraz trawniki zadeptane i pełne psich odchodów i nie tylko psich.Szkoda że w Lublinie ludzie są w mniejszości,większość to chamstwo i bydło,które chodzi po alejkach dopiero po deszczu,przebłysk człowieczeństwa,nie to instynkt bydła,krów ,baranów i świń,że po błocie chodzi się źle i błoto oblepia racice.W cywilizowanym świecie a w szczególności w dużych miastach o zieleń się dba,wręcz ją pieści i nie żałuje środków finansowych na ten cel.Co u nas w Lublinie się robi?Zdejmuje się gacie i s.......!C... rozwiń
Avatar
Michael / 14 sierpnia 2008 o 16:37
0
Żałosne, bardzo żałosne. Po prostu sranie w banie. Poza niewielkim liftingiem żadnych zmian. Po co o tym pisać ? po co zawracać głowę architektom ? Konserwatorzy również zawzięli sie i robią z Lublina wiochę.
Avatar
obserwator / 14 sierpnia 2008 o 11:19
0
Pachołki zapomniały o tym, że same jeżdżą samochodami...

W każdym mieście musi być parking w centrum, kryty, nie kryty, podziemny, nie podziemny. Ale w Lublinie, dzięki tępocie konserwatora zabytków, znów będzie wiocha.
Avatar
znawca kultury i sztuki / 14 sierpnia 2008 o 11:01
0
Zabraklo najwazniejszego: co z ulica Plac Litewski, czy deptak bedzie przedluzony do 3Maja czy nie? Moim zdaniem tak powinno sie stac. Jednoczesie poszerzyc ulice 3Maja kosztem placu i przeniesc przystanek blizej krakowskiego tak aby zmiescila sie wiata. Pod ulica zrobic przejscie podziemne i tam tez umiejscowic toalete, znajdzie sie tez miejsce na kilka butikow. Decyzja odnosnie parkingu sluszna bo trzeba wyprowadzac ruch samochodowy ze srodmiescia.
Avatar
mzl / 14 sierpnia 2008 o 10:01
0
całkowicie beznadziejna koncepcja pana konserwatora.... po co robić wielki konkurs na projekt pl. Litewskiego, jak to ma być projekt skwerku ???? głupota ! a gdzie niby ma być parking i toalety panie mądry ???!!!!!!
Avatar
zarys / 14 sierpnia 2008 o 09:38
0
Zgadzam się całkowicie z konserwatorem, zielony teren z fontanną i dobrze wkomponowanymi pomnikami, plac zabaw niech zostanie zbyt dużo rodziców z dziećmi tam spaceruje, bez odkopywania fundamentów bo wyjdzie drugi plac po farze, toalety to nie mam zdania zależy jak dużo osób z nich korzysta (zawsze można skorzystać z WC w budynkach UMCS-u), dobrze że nie będzie budynków są tam zbędne i wątpię że architekci potrafili by cokolwiek sensownego tam w wsadzić, parking by się w centrum przydał ale bezpłatny o ogólnodostępny kolejny płatny ala Bigmar nie ma sensu (ludzie nie lubią płacić). Pozostaje czekać do Listopada.
Zgadzam się całkowicie z konserwatorem, zielony teren z fontanną i dobrze wkomponowanymi pomnikami, plac zabaw niech zostanie zbyt dużo rodziców z dziećmi tam spaceruje, bez odkopywania fundamentów bo wyjdzie drugi plac po farze, toalety to nie mam zdania zależy jak dużo osób z nich korzysta (zawsze można skorzystać z WC w budynkach UMCS-u), dobrze że nie będzie budynków są tam zbędne i wątpię że architekci potrafili by cokolwiek sensownego tam w wsadzić, parking by się w centrum przydał ale bezpłatny o ogólnodostępny kolejny płatny ala Bigm... rozwiń
Avatar
Michał23 / 15 sierpnia 2008 o 14:16
0
Plac Litewski kiedyś chluba Śródmieścia.Teraz trawniki zadeptane i pełne psich odchodów i nie tylko psich.Szkoda że w Lublinie ludzie są w mniejszości,większość to chamstwo i bydło,które chodzi po alejkach dopiero po deszczu,przebłysk człowieczeństwa,nie to instynkt bydła,krów ,baranów i świń,że po błocie chodzi się źle i błoto oblepia racice.W cywilizowanym świecie a w szczególności w dużych miastach o zieleń się dba,wręcz ją pieści i nie żałuje środków finansowych na ten cel.Co u nas w Lublinie się robi?Zdejmuje się gacie i s.......!Co wy na to władzo Lublina?Gdzie jest straż miejska?Która została powołana po to aby pomagać ludziom i pilnować ładu i porządku?Pewnie bawi się w policjantów?Dlaczego na to władza pozwala?Może jest ta.........??????
Plac Litewski kiedyś chluba Śródmieścia.Teraz trawniki zadeptane i pełne psich odchodów i nie tylko psich.Szkoda że w Lublinie ludzie są w mniejszości,większość to chamstwo i bydło,które chodzi po alejkach dopiero po deszczu,przebłysk człowieczeństwa,nie to instynkt bydła,krów ,baranów i świń,że po błocie chodzi się źle i błoto oblepia racice.W cywilizowanym świecie a w szczególności w dużych miastach o zieleń się dba,wręcz ją pieści i nie żałuje środków finansowych na ten cel.Co u nas w Lublinie się robi?Zdejmuje się gacie i s.......!C... rozwiń
Avatar
Michael / 14 sierpnia 2008 o 16:37
0
Żałosne, bardzo żałosne. Po prostu sranie w banie. Poza niewielkim liftingiem żadnych zmian. Po co o tym pisać ? po co zawracać głowę architektom ? Konserwatorzy również zawzięli sie i robią z Lublina wiochę.
Avatar
obserwator / 14 sierpnia 2008 o 11:19
0
Pachołki zapomniały o tym, że same jeżdżą samochodami...

W każdym mieście musi być parking w centrum, kryty, nie kryty, podziemny, nie podziemny. Ale w Lublinie, dzięki tępocie konserwatora zabytków, znów będzie wiocha.
Avatar
znawca kultury i sztuki / 14 sierpnia 2008 o 11:01
0
Zabraklo najwazniejszego: co z ulica Plac Litewski, czy deptak bedzie przedluzony do 3Maja czy nie? Moim zdaniem tak powinno sie stac. Jednoczesie poszerzyc ulice 3Maja kosztem placu i przeniesc przystanek blizej krakowskiego tak aby zmiescila sie wiata. Pod ulica zrobic przejscie podziemne i tam tez umiejscowic toalete, znajdzie sie tez miejsce na kilka butikow. Decyzja odnosnie parkingu sluszna bo trzeba wyprowadzac ruch samochodowy ze srodmiescia.
Avatar
mzl / 14 sierpnia 2008 o 10:01
0
całkowicie beznadziejna koncepcja pana konserwatora.... po co robić wielki konkurs na projekt pl. Litewskiego, jak to ma być projekt skwerku ???? głupota ! a gdzie niby ma być parking i toalety panie mądry ???!!!!!!
Avatar
zarys / 14 sierpnia 2008 o 09:38
0
Zgadzam się całkowicie z konserwatorem, zielony teren z fontanną i dobrze wkomponowanymi pomnikami, plac zabaw niech zostanie zbyt dużo rodziców z dziećmi tam spaceruje, bez odkopywania fundamentów bo wyjdzie drugi plac po farze, toalety to nie mam zdania zależy jak dużo osób z nich korzysta (zawsze można skorzystać z WC w budynkach UMCS-u), dobrze że nie będzie budynków są tam zbędne i wątpię że architekci potrafili by cokolwiek sensownego tam w wsadzić, parking by się w centrum przydał ale bezpłatny o ogólnodostępny kolejny płatny ala Bigmar nie ma sensu (ludzie nie lubią płacić). Pozostaje czekać do Listopada.
Zgadzam się całkowicie z konserwatorem, zielony teren z fontanną i dobrze wkomponowanymi pomnikami, plac zabaw niech zostanie zbyt dużo rodziców z dziećmi tam spaceruje, bez odkopywania fundamentów bo wyjdzie drugi plac po farze, toalety to nie mam zdania zależy jak dużo osób z nich korzysta (zawsze można skorzystać z WC w budynkach UMCS-u), dobrze że nie będzie budynków są tam zbędne i wątpię że architekci potrafili by cokolwiek sensownego tam w wsadzić, parking by się w centrum przydał ale bezpłatny o ogólnodostępny kolejny płatny ala Bigm... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Papież i patriarcha aleksandryjski i całej Afryki w niedzielę w Lublinie

Papież i patriarcha aleksandryjski i całej Afryki w niedzielę w Lublinie 0 0

Prawosławny duchowny Teodor II, papież i patriarcha aleksandryjski i całej Afryki, w niedzielę przyjedzie do Lublina.

Siedem zawodniczek MKS Perła zostało powołanych na turniej Golden League w Danii

Siedem zawodniczek MKS Perła zostało powołanych na turniej Golden League w Danii 0 0

Leszek Krowicki zdecydował się wysłać nominacje do Weroniki Gawlik, Anety Łabudy, Kingi Achruk, Aleksandry Rosiak, Ewy Urtnowskiej, Joanny Szarawagi i Sylwii Matuszczyk

Koncert zespołu Rezerwat w Radiu Lublin
28 września 2018, 19:00

Koncert zespołu Rezerwat w Radiu Lublin 0 0

Co Gdzie Kiedy. 28 września o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja Rezerwat. Koncert będzie transmitowany na stronie internetowej rozgłośni.

Rozmawiała z politykami jako dziennikarka TVP Lublin. Teraz znów startuje w wyborach z listy PiS
Tylko u nas
galeria

Rozmawiała z politykami jako dziennikarka TVP Lublin. Teraz znów startuje w wyborach z listy PiS 8 13

Dziennikarka TVP Lublin Bogna Bender-Motyka ubiega się o mandat radnej sejmiku województwa z listy Prawa i Sprawiedliwości. Zgodnie z wytycznymi Zasad Etyki Dziennikarskiej w Telewizji Polskiej, na czas kampanii wzięła bezpłatny urlop. Ale według naszych informacji, pracuje przy jednym z programów.

Powiat puławski: 11 kilometrów nowego asfaltu

Powiat puławski: 11 kilometrów nowego asfaltu 4 0

Dzięki środkom z UE podróże z Żyrzyna przez Baranów i dalej do Woli Czołnowskiej stały się przyjemniejsze. Na całym, ponad 11-kilometrowym odcinku położono nową nawierzchnię. Trwają ostatnie prace wykończeniowe. Prace kosztowały prawie 6,7 mln złotych.

Obietnice dla Kraśnika: Bezpłatna komunikacja, 500 miejsc pracy i obiady za 1 zł
film

Obietnice dla Kraśnika: Bezpłatna komunikacja, 500 miejsc pracy i obiady za 1 zł 1 7

Minimum 500 nowych miejsc pracy i obiad za złotówkę w miejskich szkołach. Takie deklaracje składa mieszkańcom Kraśnika komitet wyborczy Porozumienie i Rozwój, którego kandydatem na burmistrza jest poseł Wojciech Wilk (PO). Komitet wystawia 29 kandydatów do Rady Miasta.

Znowu problem z odbieraniem odpadów w 10 dzielnicach Lublina

Znowu problem z odbieraniem odpadów w 10 dzielnicach Lublina 8 10

Wczoraj powtórzył się problem z wyborem firm mających wywozić śmieci od mieszkańców dziesięciu dzielnic Lublina. Chętne firmy chcą, ale są za drogie. Oferta każdej z nich przekracza kwotę, którą zarezerwowali miejscy urzędnicy. Różnice idą w miliony złotych.

Liga Mistrzów. Real ogrywa Romę, Ronaldo wylatuje z boiska

Liga Mistrzów. Real ogrywa Romę, Ronaldo wylatuje z boiska 0 0

„Królewscy” udanie zainaugurowali walkę o obronę tytuły najlepszej drużyny w Europie i pokonali na swoim stadionie AS Romę 3:0. Łupem bramkowym podzielili się: Isco, Gareth Bale i Mariano Diaz. Natomiast o swoim debiucie w barwach Juventusu w europejskich rozgrywkach będzie chciał zapomnieć Cristiano Ronaldo

Możesz zacząć biznes w Nevadzie. Są pieniądze dla firm z woj. lubelskiego

Możesz zacząć biznes w Nevadzie. Są pieniądze dla firm z woj. lubelskiego 3 16