Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 lipca 2015 r.
12:05

"Po co są gimnazja?". Uczniowie z Lublina piszą do prezydenta Polski

Agata Sarzyńska i Anna Wójcik z listami „za likwidacją gimnazjów” (fot. Wojciech Nieśpiałowski)
Agata Sarzyńska i Anna Wójcik z listami „za likwidacją gimnazjów” (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

– Od dłuższego czasu zastanawiam się, po co są gimnazja? – pisze w liście do prezydenta RP 13-letnia Agata Sarzyńska z Lublina, jedna z inicjatorek dziecięcej akcji likwidacji tych szkół.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W ubiegłym roku jako uczniowie V klasy podstawówki dziwiliśmy się, czemu starsi uczniowie płaczą na uroczystości zakończenia roku szkolnego. Nie rozumieliśmy tego. Teraz, jako szóstoklasiści, rozumiemy – opowiada Anna Wójcik, która razem z innymi uczniami ze swojej byłej już klasy ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Lublinie napisała listy „za likwidacją gimnazjów”. – Nie podoba nam się to, że musimy iść do gimnazjum. A nasi rodzice i dziadkowie mogli jeszcze dwa lata uczyć się w szkole podstawowej. Poza tym, po 6 latach, ciężko jest się nam rozstać z kolegami – dodaje.

Dzieci napisały – każde w swoim imieniu – listy do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Prezydenta RP. „Witam, nazywam się Agata Sarzyńska, właśnie skończyłam szóstą klasę w jednej z lubelskich podstawówek – zaczyna swój list kolejna z 13-latek. „Od dłuższego czasu zastanawiam się, po co są gimnazja? Czemu skrócono czas wspólnych chwil z moją najlepszą klasą na świecie? Czy państwo wiedzą, że idziemy do innych szkół – z innymi rówieśnikami, nauczycielami – cali zestresowani? Czy ktokolwiek przed pomysłem na gimnazja pytał się osoby w naszym wieku, czy to dobry pomysł?”

– W akcję próbujemy wciągnąć też innych uczniów, których znamy. Chcemy też o niej napisać na Facebooku – planuje Anna. I dodaje: Wiemy, że nam już nic nie pomoże, ale może inni skorzystają. Może ktoś zareaguje na głos dzieci.

Uczniowie mają poparcie swoich rodziców. – To fajna inicjatywa, dobrze, że próbują – mówi Dorota Wójcik, mama Ani. – Mają prawo wypowiadać się w swoim imieniu – dodaje Piotr Sarzyński, tata Agaty.

Sonda: Czy gimnazja powinny być zlikwidowane?

Liczba głosów: 1274
85.56%
Tak
12.32%
Nie
2.12%
Nie mam zdania

Prof. Włodzimierz Piątkowski, socjolog z UMCS i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, nie jest zdziwiony inicjatywą uczniów.

– Reforma z 1999 r. wprowadzająca gimnazja od samego początku była krytykowana przez pedagogów – tłumaczy prof. Piątkowski. – Badania socjologiczne dowodzą, że liczba aktów agresji czy też konsumpcji narkotyków i środków psychoaktywnych jest wyższa w gimnazjach, niż w szkołach podstawowych czy liceach. Badania sondażowe, chociażby pani prof. Barbary Woynarowskiej, pokazują, że źle się dzieje.

Zdaniem profesora, takim inicjatywom sprzyja też bardzo szybko następująca, zwłaszcza po wyborach, zmiana świadomości politycznej. – Dorośli się aktywizują, a jak dorośli, to i dzieci. Poza tym 14-latek z lat 70., 80. czy 90. ubiegłego wieku był zupełnie inny od współczesnego, który szybciej dojrzewa, jest odważniejszy, bardziej samodzielny, krytyczny i niezależny – wyjaśnia prof. Piątkowski.

Kciuki za uczniów z Lublina trzyma Małgorzata Lusar ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, które zainicjowało akcję „Ratuj Maluchy”. – To ciekawa inicjatywa – przyznaje Lusar. – Takiej obywatelskiej aktywności można im tylko pogratulować. To pozytywny sygnał, że tak młodzi ludzie chcą działać społecznie. Sama ich inicjatywa może być kolejnym głosem na „Nie” w sprawie gimnazjów. Może ten głos dzieci będzie lepiej słyszany niż dorosłych, których to inicjatywy w ostatnim czasie były mocno ignorowane. Życzę im powodzenia.

Dzisiaj listy dzieci powinny dotrzeć do adresatów.

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty