Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 maja 2009 r.
19:55
Edytuj ten wpis

Po lubelskiej cukrowni zostanie pusty plac

0 12 A A

Zaczęła się rozbiórka głównej hali lubelskiej cukrowni. Budowlańcy rozbierają dach i fabryczne instalacje. Urządzenia trafią do działających zakładów. Wyburzanie zakończy się jesienią przyszłego roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Cukrownia "Lublin” była jedną z najlepszych w kraju. Na rynku od 114 lat. Mimo to Krajowa Spółka Cukrowała zdecydowała się ją zamknąć. Według KSC, likwidacja była konieczna w związku z ograniczeniami produkcji cukru, jakie narzuciła Unia Europejska.

Nie pomogły protesty załogi. Z końcem 2007 r. zdecydowano o zamknięciu zakładu. W październiku ubiegłego roku pracownicy cukrowni po raz ostatni stawili się w pracy. KSC musi zburzyć większość budynków przy ul. Krochmalnej.

W zamian dostanie unijną rekompensatę. Jej wartość szacowana jest na 60 mln euro.

- Rozpoczęliśmy demontaż urządzeń w głównym kompleksie produkcyjnym - mówi Mirosław Cegłowski, dyrektor oddziału KSC w Lublinie.

- Trafią one do cukrowni Nakło i Werbkowice. Główna hala i przyległe obiekty zostaną całkowicie rozebrane. Kilka takich budynków już wyburzono.

Rozbiórka zatrzyma się na gmachu fabryki cukierków "Pszczółka”. To zabytek, podobnie, jak sąsiednie magazyny. Ocaleje również dawny budynek dyrekcji.

W tej chwili urzęduje tam lubelskie kierownictwo spółki PGE. Buldożerów unikną również budynki działu surowcowego i rafineria.

Los cennej, modernistycznej hali projektu Tadeusza Witkowskiego, który jest autorem gmachu Galerii Centrum i biblioteki UMCS, przez wiele miesięcy był niepewny.

Zdaniem służb ochrony zabytków, obiekt przy ul. Krochmalnej jest wart zachowania. Nie wpisano go jednak do rejestru, więc właściciel miał prawo zabrać się za rozbiórkę. Okazało się jednak, że hala zostanie i co najmniej przez rok będzie służyć za magazyn.

- Nie jestem wstanie powiedzieć, jakie będzie jej docelowe przeznaczenie. Z pewnością jednak nie zostanie zburzona - dodaje Cegłowski.

- Nie została wpisana do programu restrukturyzacji, w przeciwieństwie do silosa. Szkoda, bo to użyteczny obiekt. W przyszłości mógłby się przydać. Rozbiórka silosa powinna się zacząć w ciągu kilku miesięcy. Pozostałe budynki muszą zostać wyburzone najpóźniej do września przyszłego roku.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~Radek~ / 24 września 2009 o 15:35
0
i powstanie otchłań ... i widziałem smoka o 7 głowach, a z każdej 7 paszcz ziało ogniem ...
Avatar
IKE / 22 września 2009 o 21:59
0
Po cukrowni zostawili brud i balagan az wstyd ze w takim stanie pozwolili im zostawic takie budynki obdarte a w srodku juz sie niechce wierzyc jak mozna porzucic takie stanowiska gdzie tyle lat mieli ludzie zatrudnienie teraz bedzie swiecic pustką wprowadzila sie FUGA MUNDI bez zadnych warunkow do wspolpracy dla klientow Przeciez mozna bylo uratowac taką cukrownie
Avatar
Gość / 23 maja 2009 o 16:40
0
Pewnie już ktoś rozpoczął likwidację na własną rękę. Poluzował płyty na dachu i czekał na odpowiedni moment by je zabrać a tu matka natura zadziałala i zrzuciła je. I tak dobrze, że nie doszło do jakiegoś nieścięścia, mogły tę płyty krzywdę zrobić autom czy przechodniom,
Avatar
kośba / 23 maja 2009 o 15:35
0
Michhh napisał:
W czasie ostatnich burz przechodzących nad Lubelszczyzną (jakieś dwa tygodnie temu) przejeżdżałem ul. Krochmalną, obok dawnej cukrowni i nagle z wiatr zaczął zwiewać stalowe płyty dachowe. Jedna z nich uderzyła w przystanek, druga uszkodziła przejeżdżający samochód, a przed trzecią udało mi się uciec i myślałem wtedy raczej o dobrym przyśpieszeniu mojego samochodu, niż o tym w co uderzy

Dobry Bóg powinien sprawić aby te płyty doleciały do Ratusza,do Urzędu Marszałkowskiego i tam uderzyły w odpowiednie stołki
derzyły w odpowiednie stołki rozwiń
Avatar
jan sioło / 23 maja 2009 o 14:26
0
Kolejny sukces lubelskiej PO -sukces za sukcesem ,POzwolili rozwalić jedną z najnowocześniejszych cukrowni w Europie.Stadionu już też nie będzie? POpaprańcy,POpaprańcy najlepiej co wam wychodzi to prostackie ironizowanie z Prezydenta RP, z wyborców.
Avatar
KK / 15 maja 2009 o 15:13
0
WIDAĆ JAK HOŁOTA RZĄDZI NISZCZY CO SIĘ DA ,OT CHAMY I ZŁODZIEJE PRZY WŁADZY BRAWO ,ZA KOMUNY TAKIE DURNIE NAWET NIE RZĄDZIŁY,MOŻE W KOŃCU NIEKTÓRZY ZROZUMIEJĄ DLACZEGO STRACILIŚMY NIEPODLEGŁOŚĆ NA 123 LATA ,BO TAKA SAMA DZICZ DORWAŁA SIĘ DO KORYTA.TERAZ TEŻ TEGO NIE WIDAĆ TAKI PROCES TRWA BARDZO DŁUGO A DURNI NIE SIEJĄ A SAMI SIĘ RODZĄ
Avatar
WuJo / 15 maja 2009 o 12:32
0
Tylko dlaczego to KSC ma dostać rekompensatę? Dlaczego ten twór ma być premiowany za bezsensowną likwidację? Potem zapewne sprzeda tereny po cukrowni i będzie można przez ładnych parę lat prezesować. Ot, popłuczyny prywatyzacji.
Avatar
~misio~ / 15 maja 2009 o 12:22
0
No tak Unia ograniczyła nam limity ale jest małe ale.... Niemiecka firma która jest właścicielem polskich cukrowni złożyła ostatnio wniosek o przeniesienie części produkcji do innych cukrowni w sąsiednich krajach (których również jest właścicielem niemiecka firma) gdyż Polska nie wykorzystuje swoich limitów produkcji cukru (czyt za mało cukrowni i nie wyrabiają z produkcją) przyznanych przez Unię. NÓŻ SIĘ W KIESZENI OTWIERA!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Lubelak1 / 15 maja 2009 o 10:30
0
Teraz czas na Lubellę zamknąć , zburzyć i po kłopocie , niech inni w kraju produkują.
Avatar
Piotrek / 15 maja 2009 o 09:46
0
do września przyszłego roku..śpieszy im sie bo Wasilewski już czeka z ekipą budowlaną żeby zbudowac nowy stadion..:PP
Avatar
~Radek~ / 24 września 2009 o 15:35
0
i powstanie otchłań ... i widziałem smoka o 7 głowach, a z każdej 7 paszcz ziało ogniem ...
Avatar
IKE / 22 września 2009 o 21:59
0
Po cukrowni zostawili brud i balagan az wstyd ze w takim stanie pozwolili im zostawic takie budynki obdarte a w srodku juz sie niechce wierzyc jak mozna porzucic takie stanowiska gdzie tyle lat mieli ludzie zatrudnienie teraz bedzie swiecic pustką wprowadzila sie FUGA MUNDI bez zadnych warunkow do wspolpracy dla klientow Przeciez mozna bylo uratowac taką cukrownie
Avatar
Gość / 23 maja 2009 o 16:40
0
Pewnie już ktoś rozpoczął likwidację na własną rękę. Poluzował płyty na dachu i czekał na odpowiedni moment by je zabrać a tu matka natura zadziałala i zrzuciła je. I tak dobrze, że nie doszło do jakiegoś nieścięścia, mogły tę płyty krzywdę zrobić autom czy przechodniom,
Avatar
kośba / 23 maja 2009 o 15:35
0
Michhh napisał:
W czasie ostatnich burz przechodzących nad Lubelszczyzną (jakieś dwa tygodnie temu) przejeżdżałem ul. Krochmalną, obok dawnej cukrowni i nagle z wiatr zaczął zwiewać stalowe płyty dachowe. Jedna z nich uderzyła w przystanek, druga uszkodziła przejeżdżający samochód, a przed trzecią udało mi się uciec i myślałem wtedy raczej o dobrym przyśpieszeniu mojego samochodu, niż o tym w co uderzy

Dobry Bóg powinien sprawić aby te płyty doleciały do Ratusza,do Urzędu Marszałkowskiego i tam uderzyły w odpowiednie stołki
derzyły w odpowiednie stołki rozwiń
Avatar
jan sioło / 23 maja 2009 o 14:26
0
Kolejny sukces lubelskiej PO -sukces za sukcesem ,POzwolili rozwalić jedną z najnowocześniejszych cukrowni w Europie.Stadionu już też nie będzie? POpaprańcy,POpaprańcy najlepiej co wam wychodzi to prostackie ironizowanie z Prezydenta RP, z wyborców.
Avatar
KK / 15 maja 2009 o 15:13
0
WIDAĆ JAK HOŁOTA RZĄDZI NISZCZY CO SIĘ DA ,OT CHAMY I ZŁODZIEJE PRZY WŁADZY BRAWO ,ZA KOMUNY TAKIE DURNIE NAWET NIE RZĄDZIŁY,MOŻE W KOŃCU NIEKTÓRZY ZROZUMIEJĄ DLACZEGO STRACILIŚMY NIEPODLEGŁOŚĆ NA 123 LATA ,BO TAKA SAMA DZICZ DORWAŁA SIĘ DO KORYTA.TERAZ TEŻ TEGO NIE WIDAĆ TAKI PROCES TRWA BARDZO DŁUGO A DURNI NIE SIEJĄ A SAMI SIĘ RODZĄ
Avatar
WuJo / 15 maja 2009 o 12:32
0
Tylko dlaczego to KSC ma dostać rekompensatę? Dlaczego ten twór ma być premiowany za bezsensowną likwidację? Potem zapewne sprzeda tereny po cukrowni i będzie można przez ładnych parę lat prezesować. Ot, popłuczyny prywatyzacji.
Avatar
~misio~ / 15 maja 2009 o 12:22
0
No tak Unia ograniczyła nam limity ale jest małe ale.... Niemiecka firma która jest właścicielem polskich cukrowni złożyła ostatnio wniosek o przeniesienie części produkcji do innych cukrowni w sąsiednich krajach (których również jest właścicielem niemiecka firma) gdyż Polska nie wykorzystuje swoich limitów produkcji cukru (czyt za mało cukrowni i nie wyrabiają z produkcją) przyznanych przez Unię. NÓŻ SIĘ W KIESZENI OTWIERA!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Lubelak1 / 15 maja 2009 o 10:30
0
Teraz czas na Lubellę zamknąć , zburzyć i po kłopocie , niech inni w kraju produkują.
Avatar
Piotrek / 15 maja 2009 o 09:46
0
do września przyszłego roku..śpieszy im sie bo Wasilewski już czeka z ekipą budowlaną żeby zbudowac nowy stadion..:PP
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian?

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian? 0

Wydajna sprzedaż produktów i usług nie może istnieć bez efektywnej reklamy. Większość osób prowadzących firmy doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Niestety, inwestycja w reklamę często okazuje się zupełnie nietrafiona, a człowiek zastanawia się - dlaczego? Co się stało, że pomimo sporych kosztów, poniesionych na rozpropagowanie marki, klientów wcale nie przybyło? Problem tkwi najprawdopodobniej w formie reklamy.

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie 1 2

Podopieczni Łukasza Gieresza w pierwszym swoim sparingu w tym okresie przygotowawczym rozbili aż 7:1 beniaminka IV ligi Start Krasnystaw.

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia]
galeria

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia] 4 4

Groźny wypadek w miejscowości Krupe. Na prostym odcinku drogi zderzyły się czołowo dwa volkswageny.

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą
Po naszej publikacji

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą 22 6

Prokuratura zajmie się sprawą śmierci 26-latka z okolic Poniatowej. Kamil Gnaś mimo silnego bólu, gorączki i wymiotów nie został przyjęty do miejscowego szpitala. Zmarł po kilku dniach.

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup”

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup” 1 0

W Narolu został rozegrany IV Turniej Oldbojów 35+ „Parkowa Cup”. W zawodach triumfował zespół Traper Lubaczów, który pokonał w finale ekipę gospodarzy dopiero po rzutach karnych (3:2)

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun
28 lipca 2018, 15:00

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun 2 0

Co Gdzie Kiedy.Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają na wernisaż wystawy Ewy Braun Odtwarzanie minionych światów... Otwarcie ekspozycji odbędzie się 28 lipca o godz. 15 i towarzyszyć będzie Festiwalowi Dwa Brzegi.

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy 64 13

Wojsko zapowiada powrót na dawny poligon na Majdanku. Będą tu ćwiczyć „terytorialsi”. Mieszkańcy bloków na pobliskim Felinie są zaniepokojeni. Obawiają się hałasu i sądzą, że może tutaj powstać strzelnica. Mundurowi uspokajają: nie będzie ani strzelnicy, ani czołgów.

Historyczny awans Bad Boys Zastawie

Historyczny awans Bad Boys Zastawie 0 0

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Bad Boys Zastawie po raz pierwszy w historii będą beniaminkiem w V lidze

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę
Kraj
film

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę 17 2

Zamykana w domu, głodna i zaniedbana. - Kiedyś chodziła z kubkiem po klatce schodowej i prosiła o wodę – opowiadają sąsiedzi. 61-letnia pani Halina ze Słupska potrzebowała natychmiastowej pomocy

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato
20 lipca 2018, 0:00

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato 2 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 20-22 lipca na Moście imienia Mariana Lutosławskiego wystąpią zespoły: PARA, Standard Brass Band oraz Lubelskie Babie Lato. Nie zabraknie również ciekawych warsztatów i zajęć dla dzieci.

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie
21 lipca 2018, 19:00

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie 4 7

W sobotę Kayah, Katarzyna Nosowska, Monika Brodka i Paulina Przybysz zaśpiewają swoje największe przeboje na pl. Zamkowym podczas bezpłatnego koncertu „Siła Kobiet”. Przy okazji o wyjątkowych kobietach przypomni też Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w swoim specjalnym wydawnictwie

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał 0 2