Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 września 2018 r.
20:00

Pociągi nie wrócą w grudniu na trasę Lublin - Dęblin. Kolejarze zerwą umowę z wykonawcą?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 44 A A
– Jedną z opcji jest wprowadzenie na budowę naszych spółek zależnych – potwierdza Arnold Bresch, członek zarządu spółki PKP Polskie Linie Kolejowe
– Jedną z opcji jest wprowadzenie na budowę naszych spółek zależnych – potwierdza Arnold Bresch, członek zarządu spółki PKP Polskie Linie Kolejowe (fot. Dominik Smaga)

Kolejarze gotowi są zerwać umowę z włoską firmą wymieniającą tory między Lublinem a Dęblinem. Pociągi powinny tu wrócić w grudniu, ale wrócą najwcześniej w czerwcu. – Firma utraciła płynność finansową – twierdzą kolejarze i szykują scenariusz, w którym PKP dokończy prace siłami własnych spółek

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Mamy duży problem – przyznaje Arnold Bresch, członek zarządu spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która zleciła przebudowę szlaku między Lublinem a Otwockiem. Odnawianą linię podzielono na trzy odcinki, a każdy powierzono innemu wykonawcy. – Problem mamy akurat tutaj, bliżej Lublina.

Mowa o odcinku między Dęblinem a Lublinem, którym zajmuje się włoska spółka Astaldi. – Opóźnienia wynoszą tu od dwóch do ośmiu miesięcy – mówi Bresch. Z powodu prowadzonych prac pociągi do Warszawy muszą kursować objazdem przez Lubartów, Parczew i Łuków.

– Postęp robót jest niezadowalający. Mieliśmy w grudniu przywrócić ruch, a są miejsca, na których nie jest nawet tor położony. Jest bardzo słabe zaawansowanie tego kontraktu.

Prace ślimaczą się niemal od początku. – Wykonawca napotkał na swej drodze szereg nieprzewidywalnych utrudnień – tłumaczyła nam w lipcu Ilona Szczepańska z biura kontraktu w firmie Astaldi. Wyliczała wiele powodów opóźnień, w tym długą zimę, odnajdywane w ziemi niewypały i problemy z dostawą niezbędnych surowców kamiennych.

– Opóźnienia to coś, co nas najbardziej drażni, ale nie jest przesłanką do wyrzucenia firmy z budowy. Najbardziej martwi nas sytuacja w kontaktach między generalnym wykonawcą z Włoch a firmami podwykonawczymi – przyznaje Bresch. Chodzi oczywiście o pieniądze. Kolej zapewnia, że Włosi już uregulowali większość zaległości. – Ale podwykonawcy nie wrócili na budowę, bo Astaldi utraciło płynność finansową i to jest główny problem tego kontraktu.

Sytuacja jest na tyle poważna, że na plac budowy przyjechali wczoraj także przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury. – Będziemy sprawdzali, jak te prace postępują – wyjaśnia wiceminister Andrzej Bittel.

Na miejsce przyjechał również przedstawiciel władz Astaldi z Rzymu. – Mamydeklarację, że od października będzie płynność finansowa i roboty ruszą pełną parą. Jedziemy zweryfikować to, co nam jest przekazywane – podkreśla członek zarządu PKP PLK.

Kolejarze już wprost zaczęli mówić o możliwym zerwaniu umowy z Włochami. – Jedną z opcji jest wprowadzenie na budowę naszych spółek zależnych – potwierdza Bresch.

O ile taka zmiana wykonawcy opóźniłaby zakończenie przebudowy? – Nawet gdybyśmy byli zmuszeni do rozwiązania umowy, to jesteśmy jeszcze w stanie wyjść z twarzą i utrzymać rok 2019 jako zakończenie prac – zapewnia.
Kiedy możliwe jest wznowienie ruchu pociągów między Lublinem a Dęblinem? – Wiosną przyszłego roku, bardziej w połowie roku. Zaawansowaną wiosną.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 września 2018 r. o 22:07
+33
Astaldi oraz Salini - dwie włoskie firmy, które powinny zostać wykluczone z przetargów publicznych w Polsce na najbliższe 100 lat!!!
Avatar
ktis / 13 września 2018 r. o 20:25
+29
Wiadukt kolejowy na Diamentowej rozebrany do połowy na wiosnę. Od tamtej pory mega korki i nic nie drgnęło. Aż strach pomyśleć co zacznie się w październiku....
Avatar
XYZ / 13 września 2018 r. o 20:46
+17
@Jann, zacznijmy od tego, że prace były przygotowywane na długo przed przejęciem władzy przez PiS. Dokumentacje przedprojektowe/projektowe, środowiskowe... To się robiło przed 2015 rokiem i to musiało potrwać kilka lat. Po prostu, bo takie są realia, niezależnie od kierunku władzy. Na przełomie zmiany obozu rządzącego przetarg na roboty budowlane był już ogłoszony. Pan Muszyński za swojej kadencji w PKP PLK zmienił postępowanie przetargowe, co też wydłużyło cały proces o kilka miesięcy, względem pierwotnie planowanego. Ogółem opóźnienie jest na całym odcinku. Budimex również jest do tyłu z robotą, choć tutaj przynajmniej coś się dzieje i widać, że idzie to do przodu. Natomiast... To nie jest akurat wina żadnego z polityków (którzy obiecują przed kamerami wiele, byle tylko zdobyć głosy), że wybrana w drodze przetargu firma przekombinowała.
@Jann, zacznijmy od tego, że prace były przygotowywane na długo przed przejęciem władzy przez PiS. Dokumentacje przedprojektowe/projektowe, środowiskowe... To się robiło przed 2015 rokiem i to musiało potrwać kilka lat. Po prostu, bo takie są realia, niezależnie od kierunku władzy. Na przełomie zmiany obozu rządzącego przetarg na roboty budowlane był już ogłoszony. Pan Muszyński za swojej kadencji w PKP PLK zmienił postępowanie przetargowe, co też wydłużyło cały proces o kilka miesięcy, względem pierwotnie planowanego. Ogółem opóźnienie je... rozwiń
Avatar
Quad / 13 września 2018 r. o 22:13
+16
Już od kilku miesięcy ci co się tą inwestycją interesują, wiedzieli że tak to się skończy...ci durnie z PKP nie potrafią zrealizować sprawnie żadnej inwestycji poza stawianiem nowych szklanych biurowców w warszawie. Odcina sie na kilka lat główną linie kolejową z 9 miasta w kraju a w zamian puszcza parowozy krajoznawcze przez parczew...Trzeba było ten remo t podzielić na dwa etapy, zrobić najpierw Lublin-Pulawy, a potem brać się za resztę...wtedy Lublin miałby połączenie z resztą kraju przez radom. No ale wtedy ludzie odzwyczailiby się od jeżdżenia wszedzie przez Warszawkę...i może do tego nie chcianl doprowadzić, trzeba nabijać statustyki warszawskim dworcom...
Już od kilku miesięcy ci co się tą inwestycją interesują, wiedzieli że tak to się skończy...ci durnie z PKP nie potrafią zrealizować sprawnie żadnej inwestycji poza stawianiem nowych szklanych biurowców w warszawie. Odcina sie na kilka lat główną linie kolejową z 9 miasta w kraju a w zamian puszcza parowozy krajoznawcze przez parczew...Trzeba było ten remo t podzielić na dwa etapy, zrobić najpierw Lublin-Pulawy, a potem brać się za resztę...wtedy Lublin miałby połączenie z resztą kraju przez radom. No ale wtedy ludzie odzwyczailiby się od je... rozwiń
Avatar
Sk / 13 września 2018 r. o 21:55
+13
Kolejarze zastanawiają się nad tym czy prace nie zostaną przejęte przez spółki zależne. Nie bardzo rozumiem dlaczego kolej zleca komuś wykonanie czegoś co może zrobić sama. Czy może mi to ktoś wyjaśnić?
Avatar
qaz / 14 września 2018 r. o 05:59
+12
Kto wybrał tą firmę??????????????????????????
Avatar
Gość / 14 września 2018 r. o 13:36
+7
Linia z Warszawy do Lublina była budowana 140 lat temu za Zaboru Rosyjskiego .Budowa trwała 2 lata .Dzisiaj przy obecnej technice remont będzie trwał dłużej.
Avatar
mo / 14 września 2018 r. o 08:20
+7
Z włoskich rzeczy to tylko pizza i spagetti. Reszta to duży znak zapytania..
Avatar
Gość / 14 września 2018 r. o 07:33
+6
Jak to nie drgnęło konta prezesów kierowników drgnęły poprawił się standard życia ich rodzin a i konta w bankach urosły teraz czekają na nowy transport kasy żeby było czym dzielić się...
Avatar
Gość / 14 września 2018 r. o 06:57
+6
Skoro spółki podwykonawcze byłyby w stanie robotę zrobić to dlaczego nie zaczęli robić od początku tylko bierze się firmy z zagranicy?!
Avatar
Gość / 19 listopada 2018 r. o 09:08
+1
Tak bywa,kiedy szuka się najtaniej.
Avatar
Gość / 3 października 2018 r. o 20:06
+1
Ja się tylko zastanawiam dlaczego nie przystosowano linii kolejowej z Lublina do Łukowa pod elektryczny tabor przecież o tym remoncie wszyscy w PKP wiedzieliście.
Avatar
obserwator / 22 września 2018 r. o 22:17
+1
Mateuszek kłamczuszek już był w Dęblinie w sierpniu i na rozgrzebanej budowie mówił, źe wszystko jest ok. Trochę szczęścia pinokio miał bo w Dęblinie przynajmniej pracują i na przełome roku może byc jeden tor na linii Dęblin-Pilawa a do wakacji jest szansa, że skończą wszystko
Avatar
BaC / 19 września 2018 r. o 22:44
+1
One już nie wrócą... :(
Avatar
S / 17 września 2018 r. o 18:21
+1
Czy ktoś wie kto płaci za wszystkie inwestycje w Polsce ?  Wkład z budżetu Państwa ze zwyczaj wyniesie około 15% , reszta to funduszy unjne.  W tych funduszach jest tez wkład Włoch... dla rozwoju Polski. Tylko pomyślicie jaka była Polska w 2004 i gdzie jest teraz.... dzięki komu ? Na pewno nie prysługa PIS czy PO. Opóżnienia opóżnieniem, ale czy zapomnieliśmy co to wdzięczność ?
Avatar
Marcel / 17 września 2018 r. o 07:56
+1
Mieszkam blisko PKP i widzę te ich postępy w pracach, a raczej ich brak. Mijają tygodnie i nie ma na torach NIKOGO!
Avatar
Gość / 16 września 2018 r. o 00:42
+1
A ja jestem zadowolona z tego powodu, ponieważ często podróżuje z Parczewa do Warszawy. Pozdrawiam
Avatar
wąskotorowy / 15 września 2018 r. o 14:55
+1
No i słusznie.Zerwać umowę z niesolidną firmą.Dodatkowo obciążyć karnymi kosztami.No ale i kolejarze są bez winy.Wynajęli sobie helikopter aby z powietrza obserwować postęp prac,a tymczaaem były to kosztowne przeloty turystyczno-widokowe
Avatar
Julia / 15 września 2018 r. o 02:21
+2
Do not forget that these worldwide companies are doing work using local subcontractors.
Avatar
ANTYDYKTA / 14 września 2018 r. o 18:30
+1
CIARACHY I BUCE Z PKP S.A., PODISPUJĄ UMOWY NA WYKONANIE WIELKIEJ INWESTYCJI,Z BURAKAMI Z WŁOCH,DWA KRAJE PARTACZY I KORPUCJI, MARNUJĄ KASĘ UE I CZAS PASAŻERÓW!!!ZA ROK ALBO DWA Z LUBLINA BĘDZIE ODDANA S17, WTEDY PKP, BĘDZIE WOZIĆ POWIETRZE I PREZESÓW!!NO CHYBA,ZE PiSiory ROZP.... BUEDŻET POLSKI,TO NIC NIE BĘDZIE!!
Zobacz wszystkie komentarze 44

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Toksyczne śmieci lubelskich deweloperów zakopywali w polu pod Lubartowem

Toksyczne śmieci lubelskich deweloperów zakopywali w polu pod Lubartowem

Kryminalni z Lublina zatrzymali 44-latka, podejrzanego o nielegalne składowanie toksycznych odpadów w kopalniach piachu niedaleko Lubartowa. To kolejna odsłona śledztwa w tej sprawie. W ubiegłym roku oskarżono przedsiębiorcę, który miał organizować cały proceder.

Niesprawny bus jeździł na trasie Lublin - Lubartów. Został wycofany z ruchu

Niesprawny bus jeździł na trasie Lublin - Lubartów. Został wycofany z ruchu

Auto miało uszkodzone mocowanie przedniego amortyzatora, a korozja sprawiła, że brakowało elementów ramy nośnej – stwierdził patrol lubelskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Zamkną fragment Nałęczowskiej. Cały ruch trafi na objazd

Zamkną fragment Nałęczowskiej. Cały ruch trafi na objazd

W piątek i sobotę zamknięty dla samochodów będzie remontowany 700-metrowy odcinek ul. Nałęczowskiej. Zmienionymi trasami będą kursować autobusy komunikacji miejskiej. W kolejnym etapie prac wprowadzony zostanie tu ruch wahadłowy, później ulica zostanie ponownie zamknięta, ale tylko na jeden dzień

Wojciech Chmielarz, „Wyrwa”

Wojciech Chmielarz, „Wyrwa”

Tytułowa wyrwa to pustka, dotkliwy brak. To coś, czego nic nie zmieni i nikt nie wypełni. To opowieść o stracie i poszukiwaniu. O tajemnicy i drodze do prawdy, która ma wiele odsłon.

Jest nowy wicewojewoda lubelski. To były wojskowy i starosta

Jest nowy wicewojewoda lubelski. To były wojskowy i starosta

Wojewoda lubelski Lech Sprawka ma kolejnego zastępcę. Dziś na stanowisko II wicewojewody został powołany Bolesław Gzik

Tak remontują dach, że po deszczu lokatorzy bloku na LSM mają zalane mieszkania
ALARM 24
galeria

Tak remontują dach, że po deszczu lokatorzy bloku na LSM mają zalane mieszkania

Opady deszczu dały się we znaki mieszkańcom bloku przy ul. Balladyny 12 w Lublinie. Zalane zostały ściany oraz podłogi. Lokatorzy podejrzewają, że to przez zaczęty w piątek remont bloku.

Trwa budowa świetlicy wiejskiej w Szarowoli. Wiemy, co się w niej znajdzie

Trwa budowa świetlicy wiejskiej w Szarowoli. Wiemy, co się w niej znajdzie

Ściany już stoją, a na więźbie dachowej wkrótce pojawi się pokrycie. Trwa budowa świetlicy wiejskiej, która spełniać będzie bardzo wiele zadań.

Uciekali z narkotykami. Poważne zarzuty dla lubelskich pseudokibiców
galeria
film

Uciekali z narkotykami. Poważne zarzuty dla lubelskich pseudokibiców

Nawet 12 lat więzienia grozi dwóm młodym mężczyznom, którzy uciekali przed policjantami. Zostali zatrzymani po tym, jak rozbili swoje auto na skrzyżowaniu al. Kraśnickiej i ul. Jana Pawła II w Lublinie. W samochodzie wieźli 3 kg marihuany.

Pijany kierowca potrącił dwóch chłopców i uciekł. Daleko nie zajechał
film

Pijany kierowca potrącił dwóch chłopców i uciekł. Daleko nie zajechał

60-latek potrącił samochodem dwoje dzieci w wieku 7 i 10 lat. Pijany kierowca uciekł z miejsca wypadku.

Bimbrownia w domu mieszkanki Radzynia Podlaskiego

Bimbrownia w domu mieszkanki Radzynia Podlaskiego

Radzyńscy kryminalni weszli wczoraj na posesję w Radzyniu Podlaskim.

Zdobądź zawód z przyszłością !

Zdobądź zawód z przyszłością !

W obecnych realiach na rynku pracy coraz ważniejsze jest właściwe przygotowanie potencjalnego pracownika do wykonywania określonych zadań zawodowych, posiadającego wiedzę, umiejętności i uprawnienia atrakcyjne dla pracodawcy.

Dzieci z Łukowa na kwarantannie odwiedził gość z komendy

Dzieci z Łukowa na kwarantannie odwiedził gość z komendy

Łukowscy policjanci codziennie sprawdzają osoby objęte kwarantanną. Niejednokrotnie zdarza się, że wśród osób dorosłych przebywają też dzieci.

Catering dietetyczny, czyli jak dietetyk trafia pod strzechy

Catering dietetyczny, czyli jak dietetyk trafia pod strzechy

Odchudzanie z dowozem do domu. Brzmi jak reklama kolejnego produktu w telezakupach. Tymczasem prawda jest zgoła inna. To po prostu zwięzły opis nowego trendu w zdrowym żywieniu – cateringu dietetycznego.

Gdzie w Polsce najłatwiej zdać na prawo jazdy? Ranking zdawalności
galeria

Gdzie w Polsce najłatwiej zdać na prawo jazdy? Ranking zdawalności

Najwyższy odsetek zdawalności części teoretycznej kursu na prawo jazdy w gronie miast wojewódzkich jest w Lublinie. Z kolei na część praktyczną warto wybrać się do Biłgoraja.

Ważne dla parkujących w Lublinie. Zapłacą tylko jedną aplikacją

Ważne dla parkujących w Lublinie. Zapłacą tylko jedną aplikacją

Od najbliższego poniedziałku już tylko jedna aplikacja na smartfony będzie obsługiwać opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.