Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 listopada 2018 r.
13:17

Jedzenie zdrożało, szykują się kolejne wzrosty cen. Nawet o 60 procent!

0 48 A A
Nadchodzące miesiące przyniosą kolejne podwyżki. Niewykluczone, że znacznie bardziej drastyczne niż dotychczas
Nadchodzące miesiące przyniosą kolejne podwyżki. Niewykluczone, że znacznie bardziej drastyczne niż dotychczas

Zdrożało masło, pieczywo, niektóre warzywa. Drastyczne wzrosty cen jednak dopiero przed nami. Niektórzy przedsiębiorcy w przyszłym roku mogą dostawać rachunki za energię elektryczną nawet o 60 proc. wyższe. Odczujemy to wszyscy w swoich portfelach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ceny stopniowo idą w górę od kilku miesięcy. Drastyczny wzrost cen masła wynikać może z podwyżek na stacjach benzynowych, a co za tym idzie zwiększenia kosztów transportu (innego powodu mleczarnie z Lubelszczyzny nie widzą).

Droższe pieczywo powodowane jest tegoroczną suszą (droższa mąka). Pogoda odpowiada też za wyższe niż zwykle ceny ogórków czy cebuli.

Na tym nie koniec – nadchodzące miesiące przyniosą kolejne podwyżki. Niewykluczone, że znacznie bardziej drastyczne niż dotychczas.

– Udało nam się kupić na przyszły rok tanią energię elektryczną, ale problemem będzie gaz – przyznaje Jan Flisiak, prezes Przedsiębiorstwa Piekarskiego w Lublinie. – Już teraz płacimy za gaz 20 tys. zł miesięcznie, a wkrótce obejmą nas 40-procentowe podwyżki.

– W przyszłym roku spodziewamy się znacznych podwyżek prądu. Mówi się, że mogą one wynieść ok. 40 proc. – przyznaje Mieczysław Zapał, prezes LSS Społem. – Dla nas to ogromny problem. Nie chcemy podnosić cen i przerzucać kosztów dla klientów, dlatego będziemy musieli zaciskać pasa i szukać oszczędności gdzie indziej, np. na czynszach.

Z obawą na podwyżki prądu czekają też galerie handlowe, których rachunki z tego tytułu już teraz są niezwykle wysokie.

– Jesteśmy bardzo dużym odbiorcą prądu, dlatego z niepokojem czekamy na konkretne informacje dotyczące podwyżek – mówi Grzegorz Dębiec, prezes Transhurtu prowadzącego Galerię Olimp w Lublinie. – Mówi się, że mogą one sięgnąć nawet 40-60 proc. Jeśli te informacje się potwierdzą, to oczywiście będziemy negocjować stawki. Na rynku jest wielu sprzedawców prądu, więc może te najczarniejsze scenariusze się nie sprawdzą. Gdyby jednak tak się stało, to oznaczać to będzie wyższe stawki dla wszystkich najemców. Bez wątpienia odbije się na każdym kliencie, bo ceny pójdą w górę.

Lubelscy przedsiębiorcy nie rozumieją, dlaczego wzrost cen ma być aż tak duży. – Podwyżki to coroczny problem, ale cena jeszcze nigdy nie szła tak ostro w górę – komentuje jeden z lubelskich cukierników. – W naszej działalności prąd do podstawa, dlatego nie mogę na ten moment wykluczyć także kilkudziesięcioprocentowych podwyżek cen wypieków.

Tego, czy rzeczywiście czeka nas finansowe trzęsienie ziemi, dowiemy się pod koniec grudnia.

– Nie wystąpiliśmy jeszcze z wnioskiem do Urzędu Regulacji Energetyki o zgodę na podwyżki – zastrzega Adam Rafalski, rzecznik prasowy PGE Dystrybucja. – To się będzie działo w tej chwili. Informacja związana z konkretnymi cenami będzie znana najprawdopodobniej tuż przed świętami. W tej chwili nie mogę ani potwierdzić, ani zdementować, że będą to podwyżki rzędu 40-60 proc.

Rafalski przyznaje jednak, że PGE planuje podwyżki. Tłumaczy to m.in. inwestycjami w sieć.

– Tu, gdzie tylko jest to możliwe, musimy instalacje zakopać. To będzie kosztowało setki milionów złotych, ale jest konieczne, by przeciwdziałać awariom związanym z warunkami atmosferycznymi – mówi. – Drugi powód to wzrost opłat za emisje CO2.

Unia Europejska nakłada opłaty za emisję gazów cieplarnianych na firmy, które produkują prąd z paliw kopalnych. A polska energetyka uzależniona jest od węgla.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 48

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Oczko / 15 listopada 2018 r. o 14:15
+92
A jeszcze 500+, 300+, mieszkanko + i Jeszce jakieś tam pieprzone + dla darmozjadów + plus dla nierobów typu Pruszon i wieczny wędrowiec Muszyński i jest Gicio. NO I MATA COŚTA CHCIELI - DOJNA ZMIANA DOI AŻ MIŁO !!!!!
Avatar
ja / 15 listopada 2018 r. o 13:28
+69
Fascynujące jest to jak ciągłe podwyżki cen uzasadnia się rosnącymi kosztami, inwestycjami, podczas gdy ZYSK NETTO takiego PGE za 2017 rok to bagatela 2,66 MILIARDA ZŁOTYCH ! Z drugiej strony jak każde przedsiębiorstwo, zgodnie z zasadami ekonomii, powinni dążyć do maksymalizacji zysku. Optowałbym zatem za 1000% podwyżkami. Co roku!
Avatar
~~Lubelak / 15 listopada 2018 r. o 14:06
+63
DOJNA BOLSZEWICKA ZMIANA ! MACIE COŚCIE CHCIELI, TERAZ WAS OSTRZYGĄ RAZEM Z JAJAMI !
Avatar
Gość / 15 listopada 2018 r. o 13:39
+58
i to jest prawdziwa dobra zmiana!
Avatar
Gość / 15 listopada 2018 r. o 13:19
+52
Proste pytanie: w tym roku byla wrecz idealna pogoda do uprawy pomidorow i papryki wiec dlaczego w sklepach maja takie kosmiczne ceny???
Avatar
Gość / 15 listopada 2018 r. o 14:11
+46
Dobra zmiana!
Avatar
Re / 15 listopada 2018 r. o 15:11
+40
Dojna zmiana a i tak ciemnogród glosuje na nich
Avatar
taxi / 15 listopada 2018 r. o 14:37
+35
mata PIśORKI dobrą zmianę, dają i zabierają
Avatar
Leon z / 15 listopada 2018 r. o 14:49
+33
ale jaka radość , że gaz sprowadzamy od przyjaciół . nieważne , że drogi ...
Avatar
powiedzenie / 15 listopada 2018 r. o 14:53
+27
ale jaka radość , że gaz sprowadzamy od przyjaciół . nieważne , że drogi ...
 Na złość mamie odmrozimy sobie uszy.
Avatar
? / 18 listopada 2018 r. o 14:04
+2
Duzo PO-wskich komuchow tutaj widze :D Nie pobieram 500 +  Polowa z zebranych tutaj na 100 % bierze ; Jezeli tak psioczycie to jak macie honor to nie bierzcie pieniazkow , bo w innym przypadku zakrawa to o hipokryzje. PO przez swoje kadencje nic nie zrobilo po za sprzedaniem polowy kraju dla Niemiec :) Buzie sie wam ciesza jak widzicie jak Tusk i cala reszta klekali przed "ahtung" i Polska byla kontrolowana. Moze poprostu obywatelstwo zmiencie :D
 Licznik w oczach masz,że wiesz kto bierze owe kasy.
Avatar
nie pisz głupot / 18 listopada 2018 r. o 14:02
+3
Co za propaganda masło akurat staniało w porównaniu z przed kilku miesięcy i a cena transportu akurat w tej branży ma mało do powiedzenia jak już to cenę trzymają największe sieci sklepów które rolnikom płacą psie pieniądze a sami sobie kabze nabijają takimi marżami
 Rolnik masło produkuje czy mleczarnia?
Avatar
nie kijem go to pałą / 18 listopada 2018 r. o 13:57
+2
Lemingi znów szczą ze szczęścia po nogach. Co za wspaniała informacja PODWYŻKA!!! Tusk co miesiąc ich raczył tym "dobrem" i to bez zapowiedzi. I jacy byli szczęśliwi, gdy cena paliwa sięgała 6 złotych za litr. Wówczas było cudownie i takie proste, bo przecież Tusk chciał dobrze. To tylko ta ZŁA KONIUNKTURA mu nie pozwalała na programy prospoleczne, a właściwiw proludzkie. A może to był jego cel, by wychodować w POlsce "złą koniunkturę"? Ja nie zapomniałem jego słów po wyborach w 2008 roku... "...a telaz paliwo moze być i po 7 złotych...". Tak się przejmował losem Polaków. Byle zmusić ich do emigracji i utrzymywania swych okradanych z miliardów złotych rodzin w POlsce za funty, euro, czy korony. Jakie to dziadowskie ze strony lemingów, by straszyć podwyżkami, które co roku są rozpatrywane i nigdy nie przyznawane w wysokości żądanych przez dostawców. Od tego mamy URE. I znów będziemy mieli podwyżki na poziomie 10-20% jak co roku. A może i mniej. Czy tylko wówczas odnotują to szmatławce pokroju Dziennika Wschodniego? Czy podano tutaj obniżkę cen masła? O ale ździwienie?! Wiadomo, że w końcu magazyny się zapełnili i... ceny runęły w dół. Tylko, że tutaj ciiiisza. To do ilu teraz wzrośnie cena miasta do 8zł jak sprzed ponad pół roku? Dziwne. Święta idą i popyt rośnie. Ale piekarze już nauczyli się, że jak za Tuska podnieśli cenę za chleb o 100%?!, to... ludzie zaczęli jeść kajzerki. Jeszcze pamietam "złą zmianę minus" za Tuska jak poszybowały ceny za cukier (z 2 do 6zł), ziemniaki (40gr do 1,20zł) oraz oczywiście cement, by budowało się w POlsce najdrożej (program mieszkanie- oraz autostrada-). Platforma Obłudników dbała o rozwój ZŁEJ KONIUNKTURY w POlsce, by można było cioci Merkel za przysłowiowego Pfenninga oraz pozadki w parlamencie UE oddać PKP, LOT, Stocznie...itd. Czy boję się podwyżek za PiSu? Dopóki nie okradają OFE ze 160.000.000.000 zł to nie mamy czego się bać. Bać należy się złodziei z PO.N Oni wiedzą jak siać ferment i wykańczać finansowo Polaków, czyli obywateli z najniższej kasty. Przynajmniej według nich samozwańczych Europejczyków, tzn. Ojropejczyków.
 Teraz założą ci fundusze kapitałowe i będziesz zbierał na emeryturę.
 Teraz założą ci fundusze kapitałowe i będziesz zbierał na emeryturę. rozwiń
Avatar
Gość / 17 listopada 2018 r. o 13:42
0
Każde kłamstwo popowtórzone 100 razy stajw się prawdą.
Avatar
nika556 / 16 listopada 2018 r. o 10:15
+2
To jest kompletna bzdura że ceny wzrosły przez warunki pogodowe. Ceny wzrosły i wzrastają dramatycznie przez "sztuczny" nadmierny popyt spowodowany datkami 500+ dla osób bogatych !!!!które mają wysokie dochody. Jest to logiczne, że ta grupa niepotrzebny nadmiar skonsumuje, wyda co widać np. w sklepach. Pazerni przedsiębiorcy widząc większy popyt, podwyższają ceny. Cieszą się, że mają dobry obrót i zysk ale wzrasta wszystko, nieproporcjonalnie niestety do wynagrodzeń. Mamy droższą żywność już prawie dwukrotnie niż w zachodnich krajach Unii Europejskiej przy najniższej krajowej czterokrotnie lub pięciokrotnie niższej niż tam. Winimy za to obecny rząd który wypuścił największy bubel prawny od czasów Gierka: 500+ i 300+ dla wszystkich bez względu na dochód, niewłaściwą politykę, która nie zajęła się do tej pory jako kwestią priorytetową zagadnieniem ZRÓWNANIA NAJNIŻSZEJ KRAJOWEJ Z EUROPEJSKĄ!!!! Dziękujemy wam "wspaniałym darczyńcom", że wyganiacie nas zwykłych przeciętnych pracowników na zachód, w tym całą rzeszę młodych wykształconych z kraju, które stanowią o jego przyszłości. Dziękujemy za wzrost demografii...ha ha....Mamy z mężem po 35 lat, zarabiamy po 2 tys zł. Na dziecko się nie zdecydujemy ani jedno ani dwoje. To jest za mało by żyć. Wyjeżdżamy stąd by po studiach zaczynać na zachodzie fizycznie, może się jeszcze uda. A wy rozdajcie tym co mają już po 5-ro dzieci i dochody po 20 tys. Niech pieniądz idzie na zachcianki, na luksusy. Gospodarka reaguje. Pracownik ucieka, już i Ukrainiec nie chce tu pracować za 2 tys na ręke. I co będzie dalej? Jak sądzicie? Jedno jest pewne: skutki odczują wszyscy i biedni (oni najmocniej) i bogaci.
To jest kompletna bzdura że ceny wzrosły przez warunki pogodowe. Ceny wzrosły i wzrastają dramatycznie przez "sztuczny" nadmierny popyt spowodowany datkami 500+ dla osób bogatych !!!!które mają wysokie dochody. Jest to logiczne, że ta grupa niepotrzebny nadmiar skonsumuje, wyda co widać np. w sklepach. Pazerni przedsiębiorcy widząc większy popyt, podwyższają ceny. Cieszą się, że mają dobry obrót i zysk ale wzrasta wszystko, nieproporcjonalnie niestety do wynagrodzeń. Mamy droższą żywność już prawie dwukrotnie niż w zachodnich kraj... rozwiń
Avatar
Emanuel / 16 listopada 2018 r. o 09:39
+2
Zaczniemy też znacznie więcej zarabiać :) Pensja za styczeń 3 tysiące - pensja za grudzień 30 tysięcy, i to bez podwyżki wynagrodzenia :)
Avatar
asder / 16 listopada 2018 r. o 08:55
-3
Przestańcie pisac bzdury. Podwyżki prądu sa od dawna i jest wynik decyzji UE i Polska nie ma tu nic do tego. Kolejne late będa tylko gorsze. To następstwo wieloletnich zaniedbań najpierw PO i PSL teraz PiS. Trzeba się przyzwyczaić bo będzie tylko gorzej.
Avatar
Konrad555 / 16 listopada 2018 r. o 08:09
+4
Brawo!!!! Wszystko jest już drogie a od Nowego Roku wprowadzają nowe opłaty na paliwie + nowe stawki za energie czyli będzie jeszcze... Teraz przychodzą konsekwencje 500+ 300+ mieszkań +
Avatar
Ojoj / 16 listopada 2018 r. o 07:12
+2
Hejta wiśta wybraliśta.Patriotyzmu się zachciało to teraz płacić.
Avatar
Czytelnik / 16 listopada 2018 r. o 00:07
+4
A w którym miejscu to masło jest tańsze? Może paliwo też jest gdzieś tańsze?