Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 lipca 2018 r.
8:21

Pojechali do CERN w Szwajcarii. Weszli tylko do holu. Biuro podróży nie chce oddać pieniędzy

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
59 10 A A
W Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN znajduje się Wielki Zderzacz Hadronów – największy na świecie akcelerator cząstek. – Weszliśmy jedynie do recepcji i w holu obejrzeliśmy wystawkę informującą o tym, co można zobaczyć w środku – opowiada opiekun grupy uczniów z Lubartowa. – Przewodnika z CERN zastąpił pilot wycieczki, który o CERN nic nie wiedział – dodaje
W Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN znajduje się Wielki Zderzacz Hadronów – największy na świecie akcelerator cząstek. – Weszliśmy jedynie do recepcji i w holu obejrzeliśmy wystawkę informującą o tym, co można zobaczyć w środku – opowiada opiekun grupy uczniów z Lubartowa. – Przewodnika z CERN zastąpił pilot wycieczki, który o CERN nic nie wiedział – dodaje

Biura podróży już tak łatwo nie wywiną się od roszczeń niezadowolonych turystów. 1 lipca weszły w życie nowe przepisy. Czy skorzystają z nich uczniowie z Lubartowa rozczarowani wycieczką wykupioną w lubelskim Almaturze?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wycieczkę do Szwajcarii wykupiło 58 osób z lubartowskiego liceum. Wyjazd – za 1100 zł od głowy – organizowało biuro podróży z Lublina - Almatur. Głównym punktem programu wycieczki była wizyta w CERN, czyli w Europejskim Centrum Badań Jądrowych w Genewie.

– Szkoła nie planowała wycieczki krajoznawczej. Pozostałe punkty programu miały być jedynie uatrakcyjnieniem przejazdu do Genewy – podkreśla opiekun grupy Konrad Pcian. I dodaje: – Już pół roku wcześniej młodzież była przygotowywana do wyjazdu poprzez warsztaty i wykłady prowadzone m.in. przez pracowników naukowych lubelskich uczelni.

Szczegółowy program wizyty w CERN obejmował m.in.: zwiedzanie centrum naukowego MICROCOSM z przewodnikiem, wielki Zderzacz Hadronów czy pokaz działania akceleratora. Na miejscu okazało się jednak, że uczniowie niczego nie zobaczą, bo Almatur nie zrobił koniecznej rezerwacji.

– Weszliśmy jedynie do recepcji i w holu obejrzeliśmy wystawkę informującą o tym, co można zobaczyć w CERN – opowiada opiekun uczniów z Lubartowa. – W tej stresującej sytuacji musieliśmy zapanować nad grupą, uspokoić negatywne emocje i odpowiedzieć na szereg pytań zaniepokojonych rodziców.

O zwrocie pieniędzy za nieudany wyjazd Konrad Pcian rozmawia z biurem od kilku miesięcy. – Wciąż jesteśmy zwodzeni – tłumaczy dlaczego zdecydował się nagłośnić sprawę w lubelskich mediach.

– Reklamacja jest nieuzasadniona. Wszystkie punkty wycieczki zostały zrealizowane – tyle na ten temat ma do powiedzenia Lucjan Bukryj, prezes Biura Podróży i Turystyki Almatur-Lublin. – Do sprawy wrócę za dwa tygodnie, jak będę w Lublinie – dodaje.

Turysta może więcej. Od 1 lipca

Według nowych przepisów, jeśli organizator wyjazdu podniesie cenę o więcej niż 8 proc., można odstąpić od umowy nie ponosząc żadnych kosztów. Jeśli biuro podróży zastrzegło w umowie, że wycieczka może podrożeć (jeśli np. wzrosną ceny paliwa), to w odwrotnej sytuacji - gdy paliwo stanieje - musi obniżyć cenę imprezy.

– Nowością jest także to, że można bez konsekwencji odstąpić od umowy, gdy wystąpią nadzwyczajne okoliczności w miejscu wyjazdu, np. panuje epidemia, wybuchnie wulkan, jest zagrożenie terroryzmem. W takim przypadku organizator powinien zwrócić pieniądze w ciągu 14 dni – dodaje Karol Muż z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Biuro podróży może zastrzec w umowie, że impreza się nie odbędzie, jeśli zgłosi się zbyt mało uczestników. Ma teraz konkretne terminy, w jakich najpóźniej może to zrobić - na 20 dni przed imprezą, która trwa ponad 6 dni, 7 dni przed imprezą, która trwa 2-6 dni, 48 godzin przed imprezą, która jest krótsza niż 2 dni.

Do 1 lipca było 30 dni po zakończeniu wycieczki na złożenie reklamacji. Teraz swoich praw można dochodzić przez 3 lata. Nowością jest też to, że reklamację można złożyć nie tylko u organizatora wyjazdu, ale także u agenta, który sprzedał wycieczkę. Tak jak dotychczas można domagać się obniżenia ceny oraz odszkodowania lub zadośćuczynienia za poniesione szkody lub krzywdy.

Podróżni zyskają też więcej praw w przypadku niewypłacalności biura podróży. Do tej pory mogli liczyć na pokrycie kosztów powrotu do kraju i zwrot wpłaconych, ale niewykorzystanych kwot. Po 1 lipca jeśli biuro upadnie, turyści będą mogli kontynuować wypoczynek, tak jak było to przewidziane w umowie.

Jest także minus zmian. Do tej pory przedsiębiorca musiał odpowiedzieć na reklamację w ciągu 30 dni. Jeśli tego nie zrobił, oznaczało to, że uznał ją za uzasadnioną. Nowe przepisy tej kwestii nie regulują.

Pozostałe informacje

Magdalena Balsam jest liderką MKS FunFloor Lubin

KPR Gminy Kobierzyce na drodze MKS FunFloor Lublin po siódme zwycięstwo z rzędu

MKS FunFloor Lublin dzisiaj o godz. 20.30 zagra hitowy mecz w Kobierzycach. Będzie to dla podopiecznych Edyty Majdzińskiej zakończenie ligowego maratonu

Nagrodzona praca Kornelii z PM nr 1
galeria

Ratusz na pocztówce, na znaczku ZOO. Poczta skorzysta z dziecięcych obrazków

Kornelia tak pięknie namalowała zamojski ratusz, że jej obrazek znajdzie się na pocztówkach. A zwierzaki z ogrodu zoologicznego z pracy Oliwii ozdobią pocztowe znaczki.

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty