Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 listopada 2009 r.
17:48
Edytuj ten wpis

Policja ukryła fotoradar w śmietniku, ale kierowcy mandatów nie dostaną

Autor: Zdjęcie autora PAWEŁ PUZIO
0 24 A A

Kierowcy sfotografowani w październiku przez fotoradar ukryty w śmietniku mogą spać spokojnie. Lubelska policja zmieniła zdanie i mandatów wysyłać już nie zamierza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przełom nastąpił w piątek. Policja poinformowała o opinii prawników w tej sprawie. Wynika z niej, że fotoradar był nieprawidłowo użytkowany.

– Po wykorzystaniu fotoradaru ukrytego w koszu na śmieci pojawiły się rozbieżne opinie, czy zdjęcia w ten sposób wykonane mogą być wykorzystane. Zasięgnęliśmy opinii prawnej. Czytamy w niej, że "umieszczenie fotoradaru w koszu na śmieci było nieprawidłowym użytkowaniem urządzenia”. Zgodnie z tą opinią wszystkie tego typu wątpliwości należy rozpatrywać na korzyść kierującego. Nie będzie więc mandatów ani wniosków o ukaranie na drodze postępowania sądowego – mówi Janusz Wójtowicz rzecznik lubelskiej policji.

Przypomnijmy. Przez dwa dni października urządzenie sfotografowało w Lublinie aż 1300 kierowców. Przekroczyli dozwoloną prędkość, średnio o 30–50 km/h. Groziło im od 6 do 10 punktów i mandat – od 200 do 500 zł. Urządzenie pracowało na al. Sikorskiego, Solidarności, Witosa i Spółdzielczości Pracy. Sprawę opisaliśmy 13 października. Jeszcze na początku listopada policjanci stwierdzili, że sfotografowani kierowcy nie unikną kary i że lada moment rozpocznie się rozsyłanie mandatów.

– Rezygnacja z tych mandatów, to bardzo dobry ruch policji. Ta sprawa powinna być od razu tak załatwiona. Trzeba walczyć z piratami, ale przy wykorzystaniu metod dozwolonych przez prawo – komentuje Grzegorz Gorczyca, prezes Automobilklubu Chełmskiego.

Mimo tej wpadki policjanci nie rezygnują z niekonwencjonalnych metod pomiaru prędkości. – Przez dwa tygodnie w maszcie w Jastkowie był umieszczony tzw. imitator fotoradaru. Reagował błyskiem na pojazdy przekraczające prędkość. W pierwszych dniach kierowcy jechali z odpowiednią prędkością, lecz później znacznie ją przekraczali. Po wymianie imitatora na fotoradar w ciągu 19 godzin zarejestrowano 1734 wykroczenia – dodaje Wójtowicz. Podobnie było na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. – I to są dobre metody walki z piratami. Do tego trzeba dołożyć dużą ruchliwość patroli z fotoradarem i kierowcy szybko się uspokoją – dodaje Grzegorz Gorczyca.

Zmiana taktyki

Policjanci z lubelskiej drogówki przeanalizowali zagrożenia na drogach powiatu lubelskiego i w Lublinie. I dlatego teraz patrole częściej pojawią się w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków i przekraczania prędkości. Jeśli mimo to dojdzie do wypadku lub kolizji w miejscu, gdzie policjanci pełnili służbę będą z tego rozliczani.

Poza tym policja wystąpiła o umieszczenie masztów na fotoradary przy al. Spółdzielczości Pracy w Lublinie oraz w Prawiednikach. Jednocześnie wnioskuje o podwyższenie dozwolonej prędkości do 70 km/h na wybranych odcinkach Spółdzielczości Pracy.

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kamil / 26 marca 2010 o 10:34
0
Orientuje się ktoś co z tym fotoradarem w Prawiednikach?
Często tam jeżdżę i wolałbym się dowiedzieć.Nie to żebym był piratem drogowym, ale warunki pozwalają na więcej niż 50km/h
Pozdrawiam
Avatar
a / 29 listopada 2009 o 10:27
0
To kiedy dymisja tego, który to wymyślił? Jeśli jej nie będzie, to oznacza, że policja może działać niezgodnie z prawem i uchodzi to jej na sucho!
Avatar
wiecho / 28 listopada 2009 o 20:53
0
jezeli radar w smietniku był niewłasciwie ukryty to anulowano wykroczenia a co myslec mam o ukrytych wideo /kamerach w nie oznakowanych pojazdach samochodowych czyz nie jest to samo /z powazaniem staryyyyy szofer /wypowiedzcie sie ..............
Avatar
Kierownik / 28 listopada 2009 o 20:14
0
jajo napisał:
Podniosą Ci podatki o 1000% i będziesz miał piękne drogi.

W relacji do dochodow i tak placimy najwiecej w UE - az strach POmyslec jakie bada nasze drogi jak koszty wzrosna o postulowane przez Ciebie 1000%
Avatar
ed / 28 listopada 2009 o 17:30
0
kiedyś śmiano się z milicji i opowiadano różne kawały, ale dzisiejsza policja to dopiero kabaret. Kiedyś 14-letni harcerz był mądrzejszy od dzisiejszego policjanta. A za ten radar to powinni odpowiadać przełożeni bo nie wierzę, że mógł to wymyślić ''szeregowy policmajster".
Avatar
smke / 28 listopada 2009 o 13:18
0
Proste za dużo na zdjęciach było VIP-ów i trzeba anulować,
Avatar
olek / 28 listopada 2009 o 13:00
0
fotoradar stacjonarny jak sam nazwa mówi musi mieć miejsce usadowienia, jest to masz. Tenże maszt oraz jego ustawienie muszą być odpowiednie i musi mieć homologację po to by odczyt był prawidłowy.
Stawianie fotoradaru w śmietniku nie gwarantuje poprawności odczytu bo nikt nie da na to homologacji. Takie jest prawo, tylko idiota zrobiłby taką rzecz (a że w lubelskiej policji są idioci mamy tego przykład).
Mandat z takiego pomiary w sądzie idzie do kosza ...
Avatar
jano / 28 listopada 2009 o 12:47
0
Co znaczy, że urządzenie było wykorzystywane "nieprawidłowo". Dawało mylne odczyty, zdjęcia były niewyraźne? Czy co? Bo jeśli zdjęcie jest OK i pomiar jest OK,[url="http://www.janostrzyca.bloog.pl"]Odwiedź moją stronę[/url] to mandat się należy.
Avatar
jajo / 28 listopada 2009 o 11:24
0
Kierownik napisał:
"Żadna z dróg krajowych na Lubelszczyźnie nie spełnia standardów bezpieczeństwa Unii Europejskiej " , ze o lokalnych miejskich nie wspomne.
Przypomne tylko, ze policja ma wpisane w swoje uprawnienia egzekwowanie wlasciwej jakosci nawierzchni i bezpieczenstwa na drogach!!!
Czekamy na pierwsze mandaty i wnioski do sadow grodzkich przeciwko wlascicielom i administratorom drog !!!
Macie panowie policjanci tyle odwagi zeby ukarac mandatem prezydenta miasta, marszalka wojewodztwa czy tez wojewode za stan nawierzchni zagrazajacy zdrowiu i zyciu uzytkownikow? Namierzonego zza krzaka kierowce z 70 na liczniku to byle siusmajtek moze ukarac...

Podniosą Ci podatki o 1000% i będziesz miał piękne drogi.

Podniosą Ci podatki o 1000% i będziesz miał piękne drogi. rozwiń
Avatar
Gość / 28 listopada 2009 o 09:40
0
Czyli co? Fotoradar w miejscu nieoznakowanym przegrzewa się od nadmiaru pracy a policja udaje, że wszystko jest OK? Że nasi mistrzowie kierownicy jeżdżą tak świetnie , że żadne ograniczenia ich nie dotyczą? Po co w ogóle prawo o ruchu drogowym skoro nie ma żadnych konsekwencji za jego łamanie?
Avatar
Kamil / 26 marca 2010 o 10:34
0
Orientuje się ktoś co z tym fotoradarem w Prawiednikach?
Często tam jeżdżę i wolałbym się dowiedzieć.Nie to żebym był piratem drogowym, ale warunki pozwalają na więcej niż 50km/h
Pozdrawiam
Avatar
a / 29 listopada 2009 o 10:27
0
To kiedy dymisja tego, który to wymyślił? Jeśli jej nie będzie, to oznacza, że policja może działać niezgodnie z prawem i uchodzi to jej na sucho!
Avatar
wiecho / 28 listopada 2009 o 20:53
0
jezeli radar w smietniku był niewłasciwie ukryty to anulowano wykroczenia a co myslec mam o ukrytych wideo /kamerach w nie oznakowanych pojazdach samochodowych czyz nie jest to samo /z powazaniem staryyyyy szofer /wypowiedzcie sie ..............
Avatar
Kierownik / 28 listopada 2009 o 20:14
0
jajo napisał:
Podniosą Ci podatki o 1000% i będziesz miał piękne drogi.

W relacji do dochodow i tak placimy najwiecej w UE - az strach POmyslec jakie bada nasze drogi jak koszty wzrosna o postulowane przez Ciebie 1000%
Avatar
ed / 28 listopada 2009 o 17:30
0
kiedyś śmiano się z milicji i opowiadano różne kawały, ale dzisiejsza policja to dopiero kabaret. Kiedyś 14-letni harcerz był mądrzejszy od dzisiejszego policjanta. A za ten radar to powinni odpowiadać przełożeni bo nie wierzę, że mógł to wymyślić ''szeregowy policmajster".
Avatar
smke / 28 listopada 2009 o 13:18
0
Proste za dużo na zdjęciach było VIP-ów i trzeba anulować,
Avatar
olek / 28 listopada 2009 o 13:00
0
fotoradar stacjonarny jak sam nazwa mówi musi mieć miejsce usadowienia, jest to masz. Tenże maszt oraz jego ustawienie muszą być odpowiednie i musi mieć homologację po to by odczyt był prawidłowy.
Stawianie fotoradaru w śmietniku nie gwarantuje poprawności odczytu bo nikt nie da na to homologacji. Takie jest prawo, tylko idiota zrobiłby taką rzecz (a że w lubelskiej policji są idioci mamy tego przykład).
Mandat z takiego pomiary w sądzie idzie do kosza ...
Avatar
jano / 28 listopada 2009 o 12:47
0
Co znaczy, że urządzenie było wykorzystywane "nieprawidłowo". Dawało mylne odczyty, zdjęcia były niewyraźne? Czy co? Bo jeśli zdjęcie jest OK i pomiar jest OK,[url="http://www.janostrzyca.bloog.pl"]Odwiedź moją stronę[/url] to mandat się należy.
Avatar
jajo / 28 listopada 2009 o 11:24
0
Kierownik napisał:
"Żadna z dróg krajowych na Lubelszczyźnie nie spełnia standardów bezpieczeństwa Unii Europejskiej " , ze o lokalnych miejskich nie wspomne.
Przypomne tylko, ze policja ma wpisane w swoje uprawnienia egzekwowanie wlasciwej jakosci nawierzchni i bezpieczenstwa na drogach!!!
Czekamy na pierwsze mandaty i wnioski do sadow grodzkich przeciwko wlascicielom i administratorom drog !!!
Macie panowie policjanci tyle odwagi zeby ukarac mandatem prezydenta miasta, marszalka wojewodztwa czy tez wojewode za stan nawierzchni zagrazajacy zdrowiu i zyciu uzytkownikow? Namierzonego zza krzaka kierowce z 70 na liczniku to byle siusmajtek moze ukarac...

Podniosą Ci podatki o 1000% i będziesz miał piękne drogi.

Podniosą Ci podatki o 1000% i będziesz miał piękne drogi. rozwiń
Avatar
Gość / 28 listopada 2009 o 09:40
0
Czyli co? Fotoradar w miejscu nieoznakowanym przegrzewa się od nadmiaru pracy a policja udaje, że wszystko jest OK? Że nasi mistrzowie kierownicy jeżdżą tak świetnie , że żadne ograniczenia ich nie dotyczą? Po co w ogóle prawo o ruchu drogowym skoro nie ma żadnych konsekwencji za jego łamanie?
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur
30 września 2018, 16:00

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur 0 0

Co Gdzie Kiedy. 30 września o godz. 16 i 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się podwójny pokaz spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie Polowanie na łosia.

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale 15 0

Lato wróciło. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się słońca, ale i opadów oraz burz z deszczem.

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce
galeria

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce 0 0

Zawody w skoku o tyczce pań miały zostać rozegrane w piątek, ale ze względu na niekorzystną aurę zostały przeniesione na sobotnie przedpołudnie. Pierwsze miejsce z wynikiem 4.50 m zdobyła Justyna Śmietanka

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie
28 lipca 2018, 11:00

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Atoli zaprasza na Słomiany Rynek (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna), na wspólne świętowanie pierwszego chleba czyli Słowiańskich Podpłomyków. Wydarzenie obędzie się 28 lipca o godz. 11.

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 1

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 13 2

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 8 6

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 27 9

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 45 18

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 6

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 9 28

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 8

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?