Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 lutego 2010 r.
19:10
Edytuj ten wpis

Polsko-Ukraiński Uniwersytet Europejski: Studia, kierunki, kadra

0 14 A A

4 tysiące studentów na 9 kierunkach, m.in. energetyce jądrowej i inżynierii chemicznej. Profesorowie z najlepszych uczelni zatrudniani na kontraktach. I prace magisterskie pisane na zamówienie rządów obu krajów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To niektóre założenia Polsko-Ukraińskiego Uniwersytetu Europejskiego, które przedstawił wczoraj w Lublinie prof. Jan Pomorski, pełnomocnik polskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ds. powołania nowej uczelni.

– Po 10 latach zabiegów wydaje się, że sprawa jest przesądzona. Że ten uniwersytet powstanie – podkreśla prof. Pomorski. – Międzyrządowa umowa (powołująca uczelnię – red.) została przygotowana. Popierają ją środowiska polityczne w Polsce i na Ukrainie. Popiera także Parlament Europejski i jego przewodniczący Jerzy Buzek.

Dokument ma zostać podpisany wiosną przez premierów obu krajów. Polskie Ministerstwo Nauki i ukraiński Gabinet Ministrów będą powoływały członków Rady Nadzorczej – najwyższego organu uczelni. Rada będzie wybierała rektora.

– Rektor i przewodniczący rady w jednej kadencji nie mogą pochodzić z jednego kraju – zaznacza Pomorski. Już wiadomo, że pierwszy przewodniczący będzie Ukraińcem, a pierwszy rektor Polakiem.

Rządy obu krajów będą też wyznaczały liczbę studentów na poszczególnych kierunkach (na wszystkich poziomach ma studiować 4 tys. osób – z czego 20 proc. spoza Polski i Ukrainy). Trafią tam także obecni doktoranci Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów.

Oba kraje będą finansowały naukę (mówi się o milionie dolarów rocznie od każdego z nich, część dołoży UE). Będą też zamawiały tematy prac magisterskich i doktorskich. W wyborze tematów pomogą składające się z ekspertów instytuty partnerstwa wschodniego, które powstaną w Lublinie i Kijowie.

Na uczelni będzie 9 kierunków studiów na 3 wydziałach, związanych m.in. z Unią Europejską i nowymi technologiami (patrz – ramka). Wśród nich także energetyka jądrowa, prowadzona wspólnie z naukowcami z Francji. Zajęcia będą prowadzone w trzech językach: angielskim, ukraińskim i polskim. A dyplomy będą honorowane w całej UE.

Kadra? – Najlepsi profesorowie z uczelni polskich, ukraińskich i nie tylko, zatrudniani na kontrakty – tłumaczy Pomorski. – Pracując na Uniwersytecie Europejskim, pozostaną jednocześnie w swoich macierzystych uczelniach.

Główne siedziby będą w Kijowie (uczelnia dostała 11 hektarów na campus i 3 lokalizacje w centrum) i Lublinie (rektorat przy ul. Uniwersyteckiej, zajęcia m.in. przy ul. Dolnej Panny Marii). Filia powstanie w kolegium jezuickim we Lwowie.
Pierwsze zajęcia, najpierw na studiach podyplomowych, mogą się rozpocząć już w październiku.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 13:40
0

Jakby nie patrzeć współpraca naszego kraju z Ukrainą coraz bardziej się zacieśnia ale z tej drugiej strony dalej niema przeprosin za banderowców... Jak się nie myle ukraiński portal edukacyjny Preply http://www.na-jezykach.pl/aktualnosc/255/znajomosc_jezykow_obcych_w_polsce_2015.html też wszedł we współprace z tą uczelnią w lublin

Avatar
Ostap / 24 marca 2010 o 15:34
0
Nie spodziewalem sie takiej otwartey bezczelnosci ze strony pana Pomorskiego. Przeciez jego plan utworzenia Polsko-Ukrainskiego uniwersytetu jest niczym innym jak oszukanczym schematem. Mu chodzi o utworzenie pod pozorem "Europejskiego uniwersytetu" zmarginalizowanej uczelni, ktora nie bedzie konkurowala z istniejacymi w Lublinie uczelniami. W tej uczelni zamiast tradycyjnych kierunkow normalnego uniwersytetu przewuduja sie wydzialy-fantomy. Nie bedzie ani socjologii, ani historii, ani prawa, ani politolologii, ani ekonomii, ani prawa. Bardzo chytry schemat Pomorskiego!
Avatar
zen / 26 lutego 2010 o 22:48
0
Dopóki państwo ukraińskie nie potępi banderowskiego ludobójstwa i nie przeprosi za nie Polaków, Żydów i Ormian - dopóty takie działania nie mają żadnego sensu.
Warto spojrzec na stosunki-polsko niemieckie - przed słynną deklaracją biskupów z 1966r. było pełne potępienie zbrodni hitlerowskich przez państo niemieckie !
Dzięki Bogu prezydentem Ukrainy nie jest już nacjonalista Juszczenko, gloryfikator nazistowskich zbrodniarzy spod znaku OUN-UPA i jednocześnie ... doktor honoris causa KUL-u ...
Dopóki państwo ukraińskie nie potępi banderowskiego ludobójstwa i nie przeprosi za nie Polaków, Żydów i Ormian - dopóty takie działania nie mają żadnego sensu.
Warto spojrzec na stosunki-polsko niemieckie - przed słynną deklaracją biskupów z 1966r. było pełne potępienie zbrodni hitlerowskich przez państo niemieckie !
Dzięki Bogu prezydentem Ukrainy nie jest już nacjonalista Juszczenko, gloryfikator nazistowskich zbrodniarzy spod znaku OUN-UPA i jednocześnie ... doktor honoris causa KUL-u ... rozwiń
Avatar
Gość / 26 lutego 2010 o 18:46
0
Gość napisał:
Jestem ciekawy jaką ma intencje Pan prof Pomorski (...)


Gdybyś był ciekawy, to przyszedłbyś na wczorajsze spotkanie. Intencje (w skrócie) zostały przedstawione w ciągu półtorej godziny. Ktoś napisał tu, że w Lublinie należy łączyć lub likwidować uniwersytety. To fakt, ale ten nowy twór i tak dla większości lubelskiego środowiska pozostanie nieosiągalny ze względu na wymogi merytoryczne. Niemniej to szansa dla miasta.
Avatar
Gość / 26 lutego 2010 o 13:57
0
Jestem ciekawy jaką ma intencje Pan prof Pomorski bo jak w Uczelni w Łodzi, którą kierował to wielkie gratulacje????
Avatar
red / 26 lutego 2010 o 12:22
0
Gość napisał:
Każde stwierdzenie w tej wypowiedzi to fałsz. Każde.

1. Będzie to korzystne dla Lublina. Początkowo zakładano Warszawę lub Kraków- wielkim wysiłkiem udało się wywalczyć Lublin. Jeśli uważasz, że lepiej, żeby powstało to w Warszawie czy Krakowie, a w Lublinie pozostały pola i rzepak, to oczywiście masz do tego prawo.

2. Znam wielu Polaków robiących doktoraty w EKPiU- dostają takie same stypendia jak Ukraińcy.

3. Ma to służyć rozwojowi Polski i Polaków- zapominasz, że kierunki studiów będą zamawiane przez oba rządy- Ukraińcy wykształcą tu sobie urzędników, Polacy również. Spójrz na proponowane kierunki. Uniwersytet pozwoli podkreślić Lublin jako miasto na pograniczu, między Warszawą a Kijowem. Ponadto specjalny status, taki, jak elitarnych jednostek badawczych na Zachodzie pozwoli stworzyć uczelnię nowoczesną i europejską w całym słowa znaczeniu. Tym bardziej, że to będzie uczelnia adresowana do wszystkich z Programu Partnerstwa Wschodniego. Mówi się tu o budżecie około 2 mln dolarów i finansowaniu z kasy UE- uważasz, że te pieniądze nie zostaną wydane z pożytkiem dla Polaków?


Zgodzę się z powyższymi tezami, aczkolwiek należy dodać:

1. Studenci/słuchacze uczelni będą w przyszłości tworzyć elitę intelektualną Ukrainy, zatem oczywiste że dla nich priorytetem prawdopodobnie będą dobre relacje z Polską. Nic tak bardzo nie przeszkadza jak brak możliwość dialogu. Ukraińcy wbrew temu co się mówi, są bardzo podobni do nas Polaków - mają podobne interesy strategiczne. Trzeba rozmawiać z sąsiadem na tematy trudne, jest to możliwe. Istnieje wiele środowisk intelektualnych w Kijowie wrażliwych na problemy Polaków np. Wołyń. Trzeba dać im szansę, aby mogli zmienić postrzeganie własnej historii w kontekście zbrodni wołyńskich ale i współczesnych relacji z Polską - np. gospodarczych (problemy polskich firm na Ukrainie).
2. Utworzenie takiej uczelni tworzy dobre warunki dla prawdziwych naukowców, którzy chcą przyczynić się do wyjaśnienia i rozwikłania trudnych kwestii np. historycznych i gospodarczych, ich publikacji i popularyzacji wśród Ukraińców i Polaków.
3. Federacja Rosyjska nie żałuje pieniędzy na popularyzację własnego języka, kultury w Kijowie. Eufemizmem byłoby stwierdzenie że Ukraińcy cieszą się z tego powodu. Polska i Unia Europejska powinna pomyśleć i działać.
4. Stosunki polsko - ukraińskie są bardzo trudną kwestią, ale upór i konsekwencja w działaniu przyniosą w przyszłości owoce - i dla Polaków i dla Ukraińców.


Zgodzę się z powyższymi tezami, aczkolwiek należy dodać:

1. Studenci/słuchacze uczelni będą w przyszłości tworzyć elitę intelektualną Ukrainy, zatem oczywiste że dla nich priorytetem prawdopodobnie będą dobre relacje z Polską. Nic tak bardzo nie przeszkadza jak brak możliwość dialogu. Ukraińcy wbrew temu co się mówi, są bardzo podobni do nas Polaków - mają podobne interesy strategiczne. Trzeba rozmawiać z sąsiadem na tematy trudne, jest to możliwe. Istnieje wiele środowisk intelektualnych w Kijowie wra... rozwiń
Avatar
loki / 26 lutego 2010 o 12:14
0
Chyba Pomorski sam nie rozumie co mówi, w Lublinie należy zamykać lub łaczyć uniwersytety a nie tworzyć nowe. Nowy wydział związany z chemikami? Jakiś żart.
Avatar
Gość / 26 lutego 2010 o 11:34
0
muz napisał:
Sprawa kadry
Kadra na naszych uczelniach to jest ocena gorzej niż mierna (...)


Dlatego tu pracować będą najlepsi nie tylko z Polski, ale i z całego świata, a zajęcia/zaliczenia/egzaminy obligatoryjnie odbywać się będą w kilku językach. To będzie nowoczesna uczelnia z terminowymi kontraktami, a nie dożywotnim etatem- profesorowie będą zatrudniani w formie "visiting proffessors", a jednocześnie będą mieli etat w swoich macierzystych jednostkach.


Dlatego tu pracować będą najlepsi nie tylko z Polski, ale i z całego świata, a zajęcia/zaliczenia/egzaminy obligatoryjnie odbywać się będą w kilku językach. To będzie nowoczesna uczelnia z terminowymi kontraktami, a nie dożywotnim etatem- profesorowie będą zatrudniani w formie "visiting proffessors", a jednocześnie będą mieli etat w swoich macierzystych jednostkach. rozwiń
Avatar
Gość / 26 lutego 2010 o 11:30
0
Andrzej napisał:
Czy to forsowanie na siłę uniwersytetu polsko-ukraińskiego, na którym do tej pory mogli studiować wszyscy, tylko nie Polacy jest naprawdę korzystne dla Lublina?Gdzie się nie obejrzeć, to jakiś Ukrainiec robi doktorat, dostając stypendium z naszych podatków, a dla Polaków nie ma miejsc. Polacy za swoje doktoraty często muszą płacić.Komu to ma służyć?Bo napewno nie rozwojowi Polski i Polakom.


Każde stwierdzenie w tej wypowiedzi to fałsz. Każde.

1. Będzie to korzystne dla Lublina. Początkowo zakładano Warszawę lub Kraków- wielkim wysiłkiem udało się wywalczyć Lublin. Jeśli uważasz, że lepiej, żeby powstało to w Warszawie czy Krakowie, a w Lublinie pozostały pola i rzepak, to oczywiście masz do tego prawo.

2. Znam wielu Polaków robiących doktoraty w EKPiU- dostają takie same stypendia jak Ukraińcy.

3. Ma to służyć rozwojowi Polski i Polaków- zapominasz, że kierunki studiów będą zamawiane przez oba rządy- Ukraińcy wykształcą tu sobie urzędników, Polacy również. Spójrz na proponowane kierunki. Uniwersytet pozwoli podkreślić Lublin jako miasto na pograniczu, między Warszawą a Kijowem. Ponadto specjalny status, taki, jak elitarnych jednostek badawczych na Zachodzie pozwoli stworzyć uczelnię nowoczesną i europejską w całym słowa znaczeniu. Tym bardziej, że to będzie uczelnia adresowana do wszystkich z Programu Partnerstwa Wschodniego. Mówi się tu o budżecie około 2 mln dolarów i finansowaniu z kasy UE- uważasz, że te pieniądze nie zostaną wydane z pożytkiem dla Polaków?


Każde stwierdzenie w tej wypowiedzi to fałsz. Każde.

1. Będzie to korzystne dla Lublina. Początkowo zakładano Warszawę lub Kraków- wielkim wysiłkiem udało się wywalczyć Lublin. Jeśli uważasz, że lepiej, żeby powstało to w Warszawie czy Krakowie, a w Lublinie pozostały pola i rzepak, to oczywiście masz do tego prawo.

2. Znam wielu Polaków robiących doktoraty w EKPiU- dostają takie same stypendia jak Ukraińcy.

3. Ma to służyć rozwojowi Polski i Polaków- zapominasz, że kierunki s... rozwiń
Avatar
Andrzej / 26 lutego 2010 o 11:14
0
Czy to forsowanie na siłę uniwersytetu polsko-ukraińskiego, na którym do tej pory mogli studiować wszyscy, tylko nie Polacy jest naprawdę korzystne dla Lublina?Gdzie się nie obejrzeć, to jakiś Ukrainiec robi doktorat, dostając stypendium z naszych podatków, a dla Polaków nie ma miejsc. Polacy za swoje doktoraty często muszą płacić.Komu to ma służyć?Bo napewno nie rozwojowi Polski i Polakom.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 13:40
0

Jakby nie patrzeć współpraca naszego kraju z Ukrainą coraz bardziej się zacieśnia ale z tej drugiej strony dalej niema przeprosin za banderowców... Jak się nie myle ukraiński portal edukacyjny Preply http://www.na-jezykach.pl/aktualnosc/255/znajomosc_jezykow_obcych_w_polsce_2015.html też wszedł we współprace z tą uczelnią w lublin

Avatar
Ostap / 24 marca 2010 o 15:34
0
Nie spodziewalem sie takiej otwartey bezczelnosci ze strony pana Pomorskiego. Przeciez jego plan utworzenia Polsko-Ukrainskiego uniwersytetu jest niczym innym jak oszukanczym schematem. Mu chodzi o utworzenie pod pozorem "Europejskiego uniwersytetu" zmarginalizowanej uczelni, ktora nie bedzie konkurowala z istniejacymi w Lublinie uczelniami. W tej uczelni zamiast tradycyjnych kierunkow normalnego uniwersytetu przewuduja sie wydzialy-fantomy. Nie bedzie ani socjologii, ani historii, ani prawa, ani politolologii, ani ekonomii, ani prawa. Bardzo chytry schemat Pomorskiego!
Avatar
zen / 26 lutego 2010 o 22:48
0
Dopóki państwo ukraińskie nie potępi banderowskiego ludobójstwa i nie przeprosi za nie Polaków, Żydów i Ormian - dopóty takie działania nie mają żadnego sensu.
Warto spojrzec na stosunki-polsko niemieckie - przed słynną deklaracją biskupów z 1966r. było pełne potępienie zbrodni hitlerowskich przez państo niemieckie !
Dzięki Bogu prezydentem Ukrainy nie jest już nacjonalista Juszczenko, gloryfikator nazistowskich zbrodniarzy spod znaku OUN-UPA i jednocześnie ... doktor honoris causa KUL-u ...
Dopóki państwo ukraińskie nie potępi banderowskiego ludobójstwa i nie przeprosi za nie Polaków, Żydów i Ormian - dopóty takie działania nie mają żadnego sensu.
Warto spojrzec na stosunki-polsko niemieckie - przed słynną deklaracją biskupów z 1966r. było pełne potępienie zbrodni hitlerowskich przez państo niemieckie !
Dzięki Bogu prezydentem Ukrainy nie jest już nacjonalista Juszczenko, gloryfikator nazistowskich zbrodniarzy spod znaku OUN-UPA i jednocześnie ... doktor honoris causa KUL-u ... rozwiń
Avatar
Gość / 26 lutego 2010 o 18:46
0
Gość napisał:
Jestem ciekawy jaką ma intencje Pan prof Pomorski (...)


Gdybyś był ciekawy, to przyszedłbyś na wczorajsze spotkanie. Intencje (w skrócie) zostały przedstawione w ciągu półtorej godziny. Ktoś napisał tu, że w Lublinie należy łączyć lub likwidować uniwersytety. To fakt, ale ten nowy twór i tak dla większości lubelskiego środowiska pozostanie nieosiągalny ze względu na wymogi merytoryczne. Niemniej to szansa dla miasta.
Avatar
Gość / 26 lutego 2010 o 13:57
0
Jestem ciekawy jaką ma intencje Pan prof Pomorski bo jak w Uczelni w Łodzi, którą kierował to wielkie gratulacje????
Avatar
red / 26 lutego 2010 o 12:22
0
Gość napisał:
Każde stwierdzenie w tej wypowiedzi to fałsz. Każde.

1. Będzie to korzystne dla Lublina. Początkowo zakładano Warszawę lub Kraków- wielkim wysiłkiem udało się wywalczyć Lublin. Jeśli uważasz, że lepiej, żeby powstało to w Warszawie czy Krakowie, a w Lublinie pozostały pola i rzepak, to oczywiście masz do tego prawo.

2. Znam wielu Polaków robiących doktoraty w EKPiU- dostają takie same stypendia jak Ukraińcy.

3. Ma to służyć rozwojowi Polski i Polaków- zapominasz, że kierunki studiów będą zamawiane przez oba rządy- Ukraińcy wykształcą tu sobie urzędników, Polacy również. Spójrz na proponowane kierunki. Uniwersytet pozwoli podkreślić Lublin jako miasto na pograniczu, między Warszawą a Kijowem. Ponadto specjalny status, taki, jak elitarnych jednostek badawczych na Zachodzie pozwoli stworzyć uczelnię nowoczesną i europejską w całym słowa znaczeniu. Tym bardziej, że to będzie uczelnia adresowana do wszystkich z Programu Partnerstwa Wschodniego. Mówi się tu o budżecie około 2 mln dolarów i finansowaniu z kasy UE- uważasz, że te pieniądze nie zostaną wydane z pożytkiem dla Polaków?


Zgodzę się z powyższymi tezami, aczkolwiek należy dodać:

1. Studenci/słuchacze uczelni będą w przyszłości tworzyć elitę intelektualną Ukrainy, zatem oczywiste że dla nich priorytetem prawdopodobnie będą dobre relacje z Polską. Nic tak bardzo nie przeszkadza jak brak możliwość dialogu. Ukraińcy wbrew temu co się mówi, są bardzo podobni do nas Polaków - mają podobne interesy strategiczne. Trzeba rozmawiać z sąsiadem na tematy trudne, jest to możliwe. Istnieje wiele środowisk intelektualnych w Kijowie wrażliwych na problemy Polaków np. Wołyń. Trzeba dać im szansę, aby mogli zmienić postrzeganie własnej historii w kontekście zbrodni wołyńskich ale i współczesnych relacji z Polską - np. gospodarczych (problemy polskich firm na Ukrainie).
2. Utworzenie takiej uczelni tworzy dobre warunki dla prawdziwych naukowców, którzy chcą przyczynić się do wyjaśnienia i rozwikłania trudnych kwestii np. historycznych i gospodarczych, ich publikacji i popularyzacji wśród Ukraińców i Polaków.
3. Federacja Rosyjska nie żałuje pieniędzy na popularyzację własnego języka, kultury w Kijowie. Eufemizmem byłoby stwierdzenie że Ukraińcy cieszą się z tego powodu. Polska i Unia Europejska powinna pomyśleć i działać.
4. Stosunki polsko - ukraińskie są bardzo trudną kwestią, ale upór i konsekwencja w działaniu przyniosą w przyszłości owoce - i dla Polaków i dla Ukraińców.


Zgodzę się z powyższymi tezami, aczkolwiek należy dodać:

1. Studenci/słuchacze uczelni będą w przyszłości tworzyć elitę intelektualną Ukrainy, zatem oczywiste że dla nich priorytetem prawdopodobnie będą dobre relacje z Polską. Nic tak bardzo nie przeszkadza jak brak możliwość dialogu. Ukraińcy wbrew temu co się mówi, są bardzo podobni do nas Polaków - mają podobne interesy strategiczne. Trzeba rozmawiać z sąsiadem na tematy trudne, jest to możliwe. Istnieje wiele środowisk intelektualnych w Kijowie wra... rozwiń
Avatar
loki / 26 lutego 2010 o 12:14
0
Chyba Pomorski sam nie rozumie co mówi, w Lublinie należy zamykać lub łaczyć uniwersytety a nie tworzyć nowe. Nowy wydział związany z chemikami? Jakiś żart.
Avatar
Gość / 26 lutego 2010 o 11:34
0
muz napisał:
Sprawa kadry
Kadra na naszych uczelniach to jest ocena gorzej niż mierna (...)


Dlatego tu pracować będą najlepsi nie tylko z Polski, ale i z całego świata, a zajęcia/zaliczenia/egzaminy obligatoryjnie odbywać się będą w kilku językach. To będzie nowoczesna uczelnia z terminowymi kontraktami, a nie dożywotnim etatem- profesorowie będą zatrudniani w formie "visiting proffessors", a jednocześnie będą mieli etat w swoich macierzystych jednostkach.


Dlatego tu pracować będą najlepsi nie tylko z Polski, ale i z całego świata, a zajęcia/zaliczenia/egzaminy obligatoryjnie odbywać się będą w kilku językach. To będzie nowoczesna uczelnia z terminowymi kontraktami, a nie dożywotnim etatem- profesorowie będą zatrudniani w formie "visiting proffessors", a jednocześnie będą mieli etat w swoich macierzystych jednostkach. rozwiń
Avatar
Gość / 26 lutego 2010 o 11:30
0
Andrzej napisał:
Czy to forsowanie na siłę uniwersytetu polsko-ukraińskiego, na którym do tej pory mogli studiować wszyscy, tylko nie Polacy jest naprawdę korzystne dla Lublina?Gdzie się nie obejrzeć, to jakiś Ukrainiec robi doktorat, dostając stypendium z naszych podatków, a dla Polaków nie ma miejsc. Polacy za swoje doktoraty często muszą płacić.Komu to ma służyć?Bo napewno nie rozwojowi Polski i Polakom.


Każde stwierdzenie w tej wypowiedzi to fałsz. Każde.

1. Będzie to korzystne dla Lublina. Początkowo zakładano Warszawę lub Kraków- wielkim wysiłkiem udało się wywalczyć Lublin. Jeśli uważasz, że lepiej, żeby powstało to w Warszawie czy Krakowie, a w Lublinie pozostały pola i rzepak, to oczywiście masz do tego prawo.

2. Znam wielu Polaków robiących doktoraty w EKPiU- dostają takie same stypendia jak Ukraińcy.

3. Ma to służyć rozwojowi Polski i Polaków- zapominasz, że kierunki studiów będą zamawiane przez oba rządy- Ukraińcy wykształcą tu sobie urzędników, Polacy również. Spójrz na proponowane kierunki. Uniwersytet pozwoli podkreślić Lublin jako miasto na pograniczu, między Warszawą a Kijowem. Ponadto specjalny status, taki, jak elitarnych jednostek badawczych na Zachodzie pozwoli stworzyć uczelnię nowoczesną i europejską w całym słowa znaczeniu. Tym bardziej, że to będzie uczelnia adresowana do wszystkich z Programu Partnerstwa Wschodniego. Mówi się tu o budżecie około 2 mln dolarów i finansowaniu z kasy UE- uważasz, że te pieniądze nie zostaną wydane z pożytkiem dla Polaków?


Każde stwierdzenie w tej wypowiedzi to fałsz. Każde.

1. Będzie to korzystne dla Lublina. Początkowo zakładano Warszawę lub Kraków- wielkim wysiłkiem udało się wywalczyć Lublin. Jeśli uważasz, że lepiej, żeby powstało to w Warszawie czy Krakowie, a w Lublinie pozostały pola i rzepak, to oczywiście masz do tego prawo.

2. Znam wielu Polaków robiących doktoraty w EKPiU- dostają takie same stypendia jak Ukraińcy.

3. Ma to służyć rozwojowi Polski i Polaków- zapominasz, że kierunki s... rozwiń
Avatar
Andrzej / 26 lutego 2010 o 11:14
0
Czy to forsowanie na siłę uniwersytetu polsko-ukraińskiego, na którym do tej pory mogli studiować wszyscy, tylko nie Polacy jest naprawdę korzystne dla Lublina?Gdzie się nie obejrzeć, to jakiś Ukrainiec robi doktorat, dostając stypendium z naszych podatków, a dla Polaków nie ma miejsc. Polacy za swoje doktoraty często muszą płacić.Komu to ma służyć?Bo napewno nie rozwojowi Polski i Polakom.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 1 0

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 12 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 13 6

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 154 9

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 2 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 17 8

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 7 3

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 12 3

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela 3 3

W czerwcu w lesie w miejscowości Rokitno (pow. bialski) przypadkowy świadek zauważył błąkające się w rejonie leśnej ścieżki zwierzę.

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej 0 6

Sejm w piątek przyjął uchwałę o ustanowieniu patronów 2019 roku. Jednym z uhonorowanych w ten sposób wydarzeń jest Unia Lubelska. W przyszłym roku przypada 450. rocznica jej zawarcia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.