Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 października 2009 r.
18:56
Edytuj ten wpis

Pomaganie innym rozwija nas samych

0 0 A A

Rozmowa z Jadwigą Czartoryską, prezesem Fundacji Orange, prowadzącej wraz z Polskapresse, Mediami Regionalnymi i Wydawnictwem Operon program "Szkoła bez Przemocy”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Jest taka maksyma, która mówi: "Ten, który daje, otrzymuje jeszcze więcej”. Zgadza się pani z tymi słowami?

– Oczywiście, te słowa oddają istotę wolontariatu, który jest bezinteresownym działaniem na rzecz innych. Ludzi, którzy poświęcają swój czas lub umiejętności i nie oczekują z tego tytułu żadnych korzyści osobistych, jest coraz więcej. Przekonujemy się, że w dzisiejszym świecie taka postawa jest możliwa. Bycie wolontariuszem pozwala też na własny rozwój i otworzenie się na innych.

• Jest też stwierdzenie, które mówi, że pokłady dobra drzemią w każdym z nas.

– Pokazuje to chociażby instytucja wolontariatu pracowniczego, który działa od wielu lat choćby w grupie TP. Zachęcamy pracowników do zaangażowania się na rzecz rozmaitych organizacji społecznych albo lokalnych społeczności poprzez wykorzystywanie własnych zdolności i umiejętności. Firma stara się wspierać pracowników w tych działaniach, przekazując na ten cel sprzęt albo oferując wsparcie finansowe na konkretne projekty.

Przykładem działania, w które włączyli się nasi pracownicy, jest najstarszy program realizowany przez Fundację Orange, czyli "Telefon do mamy”. Nasi wolontariusze bywają w szpitalach częściej organizując gry i zabawy edukacyjne, a raz w roku, w okolicach Bożego Narodzenia do szpitali przybywają całe ekipy Mikołajów TP i Orange i rozdają podarunki, rozmawiają z dziećmi, organizują teatrzyki, czytają bajki. Wspaniałym rozwinięciem tego jest inicjatywa, która zrodziła się całkiem niedawno wśród naszych wolontariuszy. Zaczęliśmy zmieniać smutne i szare świetlice szpitalne w kolorowe i radosne miejsca zabaw, które pozwolą najmłodszym choć na krótki czas zapomnieć o chorobach. Do naszej akcji zaprosiliśmy też partnerów – na przykład firmy, które dostarczają farby, meble czy zabawki. Mamy ambicję, aby zaszczepić takie działania w innych firmach.

• Czy pani zdaniem uzyskanie takich pozytywnych efektów jest możliwe we współczesnej polskiej szkole, w której, według powszechnej opinii, przeważają zachowania negatywne?

– Oczywiście, że tak. Wystarczy wspomnieć nasz program "Edukacja z Internetem”, w ramach którego grupa TP oferuje szkołom preferencyjne warunki dostępu do szerokopasmowego Internetu. Chcemy przez to pokazać, że jest to wspaniałe narzędzie edukacyjne.

Drugi program to "Szkoła bez przemocy”, którego celem jest przeciwdziałanie przemocy w szkołach w całej Polsce. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem wolontariatu, który w naszym przekonaniu może stać się jednym z działań, ograniczających to negatywne i bardzo przykre zjawisko. Chcemy pokazać dobre przykłady aktywności szkół w tym zakresie, zachęcić inne placówki do rozwoju wolontariatu oraz nagrodzić tych najlepszych, którzy poświęcają się na rzecz innych.

• Według tegorocznej Diagnozy Szkolnej, czyli badań prowadzonych na potrzeby "Szkoły bez Przemocy” przez znanego psychologa, profesora Janusza Czapińskiego, aktywność społeczna maleje wraz z wiekiem. To, oczywiście, duże uproszczenie, ale również wskazówka, że to właśnie szkoły mogą być najlepszym miejscem na rozwijanie idei wolontariatu.

– Wyniki Diagnozy można interpretować w wielu znacznie szerszych aspektach. Ma pan jednak rację: młodzi ludzie chętniej, w sposób aktywny i pełen zapału angażują się w wolontariat. Starsi mają przed tym więcej oporów, choć też nie zawsze. Dlatego dobrze jest pokazać, że każdy może wciągnąć się w takie działania i dlatego tak bardzo chcemy promować takie postawy.

Dzięki wolontariackiemu zaangażowaniu społeczności szkolnej można zorganizować chociażby opiekę nad dziećmi, spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, wspólnie zrobić coś na rzecz szkoły czy mieszkańców miejscowości. Na tego rodzaju projekty właśnie teraz czekamy.

• To może być dobry pomysł na aktywizację mieszkańców małych miejscowości czy wsi, gdzie szkoła bywa jedyną instytucją, który skupia wokół siebie wszystkich.

– Bardzo chciałabym, aby w ramach lokalnych programów wolontariatu szkoły pobudzały do działania całą społeczność. W każdym tkwi wielki potencjał. Ktoś może poświęcić czas na czytanie dzieciom bajek, ktoś inny powtarzać z uczniami matematykę czy organizować zajęcia dodatkowe. To byłoby również lekarstwo na samotność, zwłaszcza dla seniorów, którzy dzięki takim programom poczuliby się znów potrzebni. To również wielkie pole do popisu dla emerytowanych nauczycieli.

• Przyznam, że widzi pani świat przez bardzo różowe okulary. Rzeczywistość bywa jednak zupełnie inna.

– Świat wcale nie musi być malowany w czarnych, ponurych barwach, bo tak po prostu nie jest. Poprzez zaangażowanie w kampanie społeczne i rozwój wolontariatu, także pracowniczego, chcemy pokazać wszystkim, że warto pomagać innym i dostrzegać potrzeby otaczających nas ludzi.

• Znów potwierdza pani zdanie, które padło na początku naszej rozmowy, że "dając wiele, otrzymujemy jeszcze więcej”.

– Ależ oczywiście, że tak! Każdy, kto angażuje się w wolontariat ma przecież nie tylko wielką satysfakcję i potwierdzenie własnych umiejętności zawodowych. Dostaje coś o wiele cenniejszego – własny rozwój, możliwość samorealizacji oraz niesienia innym olbrzymiego podarunku radości i szczęścia.

Pozostałe informacje

Świdniczanka mocno postraszyła KSZO Ostrowiec Świętokrzyski [zdjęcia]
galeria

Świdniczanka mocno postraszyła KSZO Ostrowiec Świętokrzyski [zdjęcia]

W spotkaniu 28. kolejki trzeciej ligi Świdniczanka Świdnik zremisowała bezbramkowo z KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski

Lublinalia - dzień drugi (zdjęcia)
galeria

Lublinalia - dzień drugi (zdjęcia)

Piątkowe Lublinalia przyciągnęły prawdziwe tłumy. Kolejka oczekujących ciągnęła się przez całą ulicę Bernardyńską.

Górnik Łęczna wciąż w grze o PKO BP Ekstraklasę [zdjęcia]
galeria

Górnik Łęczna wciąż w grze o PKO BP Ekstraklasę [zdjęcia]

Bardzo ważna wygrana na swoim stadionie Górnika Łęczna. Po dwóch domowych porażkach podopieczni trenera Pavola Stano pokonali Odrę Opole i wciąż mogą myśleć o grze w barażach o PKO BP Ekstraklasę

MKS Funfloor Lublin w finale Orlen Pucharu Polski

MKS Funfloor Lublin w finale Orlen Pucharu Polski

W środę MKS Funnfloor Lublin pokonał na wyjeździe Młyny Stoisław Koszalin w ramach Orlen Superligi Kobiet. W piątek podopieczne trener Edyty Majdzińskiej wygrały z tymi samymi rywalkami w półfinale Orlen Pucharu Polski i o trofeum zagrają z Zagłębiem Lubin

Świdnik. Wiwat maj, trzeci maj
galeria

Świdnik. Wiwat maj, trzeci maj

W Świdniku uczczono 233. rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3 maja. Święto jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej.

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin rozpocznie walkę o to, żeby zakończyć sezon z jakimś trofeum. Na początek turnieju Final Four w Kaliszu wicemistrzynie Polski zmierzą się z Młynami Stoisław Koszalin

Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska rozpoczęły bój o dwa zwycięstwa

Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska rozpoczęły bój o dwa zwycięstwa

W 29. serii spotkań dwaj przedstawiciele naszego regionu wystąpią na boiskach rywali

Wisła Grupa Azoty Puławy zagra na wyjeździe z Radunią Stężyca

Wisła Grupa Azoty Puławy zagra na wyjeździe z Radunią Stężyca

Po niezwykle ważnym domowym zwycięstwie nad Skrą Częstochowa Wisła Grupa Azoty Puławy w sobotę (godz. 12) powalczy o punkty w Stężycy z tamtejszą Radunią

Barwny korowód polonezem uczcił 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja
ZDJĘCIA
galeria

Barwny korowód polonezem uczcił 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

Już od 14 lat święto Konstytucji 3 maja lublinianie czczę uroczystym polonezem. W korowodzie biorą udział władze miasta i członkowie zespołu im. Wandy Kaniorowej. W tym roku uczestnicy dopisali i padł rekord.

Pijany nie pojechał dalej – zatrzymał go inny kierowca
KRASNYSTAW

Pijany nie pojechał dalej – zatrzymał go inny kierowca

Policjanci zatrzymali 49-letniego obywatela Gruzji, który prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Udało się to dzięki obywatelskiej postawie innego kierowcy, który powiadomił służby.

Niech nam żyje 3 maja - uroczyste obchody święta w Lublinie
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Niech nam żyje 3 maja - uroczyste obchody święta w Lublinie

W Lublinie trwają obchody święta Konstytucji 3 Maja. Po części oficjalnej zaplanowano rodzinny piknik oraz spacer szlakiem konstytucji.

Najlepsi zawodnicy i trenerzy Orlen Basket Ligi

Najlepsi zawodnicy i trenerzy Orlen Basket Ligi

Victor Sanders z Anwilu Włocławek został MVP sezonu zasadniczego

Uroczysta sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym
galeria

Uroczysta sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym

W Lublinie rozpoczęły się obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja. Uroczystości rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miasta z udziałem prezydenta miasta Krzysztofa Żuka, wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego oraz miejskich radnych, przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, konsulów oraz lubelskich posłów, senatorów oraz służb mundurowych.

Prawie 6 kg narkotyków zabezpieczyli lubelscy policjanci

Prawie 6 kg narkotyków zabezpieczyli lubelscy policjanci

Lubelscy kryminalni zatrzymali mężczyznę, który w wynajmowanej piwnicy przechowywał hurtowe ilości narkotyków. Wśród znalezionych rzeczy była marihuana, mefedron, grzybki halucynogenne oraz tabletki ekstazy.

Ciężki czas dla strażaków. Potrzebny był samolot gaśniczy
ZDJĘCIA
galeria

Ciężki czas dla strażaków. Potrzebny był samolot gaśniczy

Słoneczna i ciepła pogoda sprzyja spacerom i przebywaniu na świeżym powietrzu. Niestety to także czas gdy o pożar w lesie czy na łące nie trudno.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty