Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 października 2009 r.
18:56
Edytuj ten wpis

Pomaganie innym rozwija nas samych

0 0 A A

Rozmowa z Jadwigą Czartoryską, prezesem Fundacji Orange, prowadzącej wraz z Polskapresse, Mediami Regionalnymi i Wydawnictwem Operon program "Szkoła bez Przemocy”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Jest taka maksyma, która mówi: "Ten, który daje, otrzymuje jeszcze więcej”. Zgadza się pani z tymi słowami?

– Oczywiście, te słowa oddają istotę wolontariatu, który jest bezinteresownym działaniem na rzecz innych. Ludzi, którzy poświęcają swój czas lub umiejętności i nie oczekują z tego tytułu żadnych korzyści osobistych, jest coraz więcej. Przekonujemy się, że w dzisiejszym świecie taka postawa jest możliwa. Bycie wolontariuszem pozwala też na własny rozwój i otworzenie się na innych.

• Jest też stwierdzenie, które mówi, że pokłady dobra drzemią w każdym z nas.

– Pokazuje to chociażby instytucja wolontariatu pracowniczego, który działa od wielu lat choćby w grupie TP. Zachęcamy pracowników do zaangażowania się na rzecz rozmaitych organizacji społecznych albo lokalnych społeczności poprzez wykorzystywanie własnych zdolności i umiejętności. Firma stara się wspierać pracowników w tych działaniach, przekazując na ten cel sprzęt albo oferując wsparcie finansowe na konkretne projekty.

Przykładem działania, w które włączyli się nasi pracownicy, jest najstarszy program realizowany przez Fundację Orange, czyli "Telefon do mamy”. Nasi wolontariusze bywają w szpitalach częściej organizując gry i zabawy edukacyjne, a raz w roku, w okolicach Bożego Narodzenia do szpitali przybywają całe ekipy Mikołajów TP i Orange i rozdają podarunki, rozmawiają z dziećmi, organizują teatrzyki, czytają bajki. Wspaniałym rozwinięciem tego jest inicjatywa, która zrodziła się całkiem niedawno wśród naszych wolontariuszy. Zaczęliśmy zmieniać smutne i szare świetlice szpitalne w kolorowe i radosne miejsca zabaw, które pozwolą najmłodszym choć na krótki czas zapomnieć o chorobach. Do naszej akcji zaprosiliśmy też partnerów – na przykład firmy, które dostarczają farby, meble czy zabawki. Mamy ambicję, aby zaszczepić takie działania w innych firmach.

• Czy pani zdaniem uzyskanie takich pozytywnych efektów jest możliwe we współczesnej polskiej szkole, w której, według powszechnej opinii, przeważają zachowania negatywne?

– Oczywiście, że tak. Wystarczy wspomnieć nasz program "Edukacja z Internetem”, w ramach którego grupa TP oferuje szkołom preferencyjne warunki dostępu do szerokopasmowego Internetu. Chcemy przez to pokazać, że jest to wspaniałe narzędzie edukacyjne.

Drugi program to "Szkoła bez przemocy”, którego celem jest przeciwdziałanie przemocy w szkołach w całej Polsce. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem wolontariatu, który w naszym przekonaniu może stać się jednym z działań, ograniczających to negatywne i bardzo przykre zjawisko. Chcemy pokazać dobre przykłady aktywności szkół w tym zakresie, zachęcić inne placówki do rozwoju wolontariatu oraz nagrodzić tych najlepszych, którzy poświęcają się na rzecz innych.

• Według tegorocznej Diagnozy Szkolnej, czyli badań prowadzonych na potrzeby "Szkoły bez Przemocy” przez znanego psychologa, profesora Janusza Czapińskiego, aktywność społeczna maleje wraz z wiekiem. To, oczywiście, duże uproszczenie, ale również wskazówka, że to właśnie szkoły mogą być najlepszym miejscem na rozwijanie idei wolontariatu.

– Wyniki Diagnozy można interpretować w wielu znacznie szerszych aspektach. Ma pan jednak rację: młodzi ludzie chętniej, w sposób aktywny i pełen zapału angażują się w wolontariat. Starsi mają przed tym więcej oporów, choć też nie zawsze. Dlatego dobrze jest pokazać, że każdy może wciągnąć się w takie działania i dlatego tak bardzo chcemy promować takie postawy.

Dzięki wolontariackiemu zaangażowaniu społeczności szkolnej można zorganizować chociażby opiekę nad dziećmi, spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, wspólnie zrobić coś na rzecz szkoły czy mieszkańców miejscowości. Na tego rodzaju projekty właśnie teraz czekamy.

• To może być dobry pomysł na aktywizację mieszkańców małych miejscowości czy wsi, gdzie szkoła bywa jedyną instytucją, który skupia wokół siebie wszystkich.

– Bardzo chciałabym, aby w ramach lokalnych programów wolontariatu szkoły pobudzały do działania całą społeczność. W każdym tkwi wielki potencjał. Ktoś może poświęcić czas na czytanie dzieciom bajek, ktoś inny powtarzać z uczniami matematykę czy organizować zajęcia dodatkowe. To byłoby również lekarstwo na samotność, zwłaszcza dla seniorów, którzy dzięki takim programom poczuliby się znów potrzebni. To również wielkie pole do popisu dla emerytowanych nauczycieli.

• Przyznam, że widzi pani świat przez bardzo różowe okulary. Rzeczywistość bywa jednak zupełnie inna.

– Świat wcale nie musi być malowany w czarnych, ponurych barwach, bo tak po prostu nie jest. Poprzez zaangażowanie w kampanie społeczne i rozwój wolontariatu, także pracowniczego, chcemy pokazać wszystkim, że warto pomagać innym i dostrzegać potrzeby otaczających nas ludzi.

• Znów potwierdza pani zdanie, które padło na początku naszej rozmowy, że "dając wiele, otrzymujemy jeszcze więcej”.

– Ależ oczywiście, że tak! Każdy, kto angażuje się w wolontariat ma przecież nie tylko wielką satysfakcję i potwierdzenie własnych umiejętności zawodowych. Dostaje coś o wiele cenniejszego – własny rozwój, możliwość samorealizacji oraz niesienia innym olbrzymiego podarunku radości i szczęścia.

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego
DO ZOBACZENIA
19 grudnia 2024, 18:00

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego

19 grudnia o godz. 18 w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Cugowskim. Pretekstem do spotkania będzie otwarcie ekspozycji pamiątek z prywatnego archiwum artysty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Inne
Aktywni +

Aktywni +

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

159,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Komunikaty