Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 lutego 2020 r.
13:06

Posadzą duże drzewa przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie. Lista zwycięskich projektów z Zielonego Budżetu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
43 22 A A
13 dużych drzew ma być posadzonych na Krakowskim Przedmieściu między 3 Maja a Ewangelicką
13 dużych drzew ma być posadzonych na Krakowskim Przedmieściu między 3 Maja a Ewangelicką (fot. Wizualizacja)

13 dużych drzew ma być posadzonych na Krakowskim Przedmieściu między 3 Maja a Ewangelicką. To jeden z pomysłów, na które miasto wyda pieniądze z Zielonego Budżetu. Wśród pozostałych znajdziemy przystanki obsadzone roślinami dającymi cień, pachnące łąki i ogrody deszczowe. Co jeszcze się zazieleni?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podrośnięte drzewa mają się pojawić po nieparzystej stronie Krakowskiego Przedmieścia, czyli tej z murkiem z kwiatami. Dziś stoją tu drzewa w donicach, zamiast nich mają się pojawić lipy sadzone w gruncie.

W podziemnej klatce

Lipy ma zabezpieczać specjalna konstrukcja, która stworzy pod ziemią klatkę osłaniającą korzenie przed naciskiem. – Jesteśmy w stanie osiągnąć około 6 m. sześc. ziemi dla jednego drzewa – szacuje Hanna Pawlikowska, pełniąca w Ratuszu funkcję miejskiego architekta zieleni. – Chcemy, by te drzewa miały dobre warunki i wytrwały długi czas.

Urzędnicy zapewniają, że lipa to odpowiedni gatunkiem do posadzenia w tym miejscu, chociaż latem z lipowych liści kapie spadź, która oblepia auta. – Lipa kapie, bo siedzi na niej mszyca i jest spadź. Naszym zadaniem jest to, żeby nie było mszyc – mówi Pawlikowska i zapewnia, że nie ma mowy o likwidacji miejsc parkingowych.

Do podziału 2 mln zł

Sadzenie drzew przy Krakowskim Przedmieściu to jeden z pomysłów, na które Ratusz wyda pieniądze z Zielonego Budżetu na rok 2020. To specjalna pula pieniędzy zarezerwowana w kasie miasta na prośby mieszkańców o zieleń. Tym razem wszystkich próśb było 145, a ich spełnienie kosztowałoby 13 mln zł. Tymczasem do podziału była znacznie mniejsza kwota, bo 2 mln zł. Spośród nadesłanych propozycja komisja wybrała 38 zwycięskich.

Te pomysły wygrały

Jednym z najbardziej widowiskowych pomysłów są zielone przystanki. – Idea jest taka, żeby wiata miała zielony dach, była obrośnięta pnączami, dawała cień – mówi Pawlikowska. Lokalizacji jeszcze nie wybrano, ale Ratusz stwierdza, że powinny to być miejsca, gdzie brakuje zieleni. Ile ma być takich wiat? – Mamy nadzieję, że powstaną trzy.

Nowe drzewa mają się pojawić wzdłuż Nowego Światu, Tarasowej, Relaksowej, Strzeszewskiego, Zelwerowicza (od Koncertowej do Poligonowej), al. Spółdzielczości Pracy, ul. Konstantynów, na terenie podstrefy ekonomicznej na Felinie oraz wzdłuż ul. Gęsiej. Jest także szansa na nowe drzewa przy Łęczyńskiej, gdzie ma się pojawić łąka kwietna. Kolejne łąki mają powstać także w innych miejscach (dopiero będą ustalane), w tym na Szerokiem.

Mieszkańcy mogą również wypatrywać różanego zakątku przy Tymiankowej, zielonego skweru z ławeczkami przy Ułanów, następne rośliny mają trafić na skwer w rejonie Szczecińskiej i Warmińskiej, natomiast na Bronowicach wyładnieć ma placyk przy Jastrzębiej. Ozdobne krzewy mają się pojawić przy Braci Wieniawskich, upiększana zielenią ma być też ul. Sierpińskiego.

Projekty Zielony Budżet 2020 - pełna lista

Lp.

Nr projektu

Kategoria projektu

Lokalizacja

Tytuł projektu

 

1.

20.64

Łąki Kwietne

ogólnomiejski

Murawy ekstensywne alternatywa dla wyschniętych trawników

2.

20.55

ogólnomiejski

Łąki kwietne

3.

20.24

ogólnomiejski

Naturalne bezkosztowe łąki kwietne

4.

20.72

Szerokie

Łąki na Szerokim

 

5.

20.126

Edukacja

ogólnomiejski

Dziesięć ścieżek dendrologicznych dla dziesięciu miejskich placówek edukacyjnych

6.

20.128

ogólnomiejski

Estetyka dla Lublina

 

7.

20.105

Ogrody deszczowe

ogólnomiejski

Lubelskie Ogrody Deszczowe

8.

20.61

ogólnomiejski

Dobrze nawodnione miasto – ogrody deszczowe

 

9.

20.01

Nasadzenia przyuliczne

(fragmentarycznie, w możliwych technicznie lokalizacjach)

Felin

Rewitalizacja zdegradowanego krajobrazu SSE

10.

20.135

Czechów

Nasadzenia wzdłuż ul. Zelwerowicza na odcinku od Koncertowej do Poligonowej

11.

20.34

Śródmieście

Duże drzewa na Krakowskim Przedmieściu

12.

20.46

Ponikwoda

Stop betonozie na Ponikwodzie

13.

20.49

Stare Miasto

Akacjowa aleja na Wróblewskiego

14.

20.74

Śródmieście

Kwitnący pas przyuliczny – ul. Braci Wieniawskich

15.

20.69

Dziesiąta

Kwitnąca ulica Sierpińskiego

16.

20.26

Sławin

Zielony Botanik – Tarasowa i Relaksowa

17.

20.27

Konstantynów

Nasadzenia drzew ul. Konstantynów

18.

20.102

Śródmieście

Nasadzenia ochronne na Placu Kaczyńskiego

19.

20.11

Śródmieście

Żywopłoty lubią pieszych

20.

20.144

Dziesiąta

Zielony Nowy Świat

21.

20.110

Tatary

Łąka kwietna w ciągu ul. Łęczyńskiej

 

22.

20.53

Ponikwoda

Zielona rekompensata

23.

20.82

Węglin Południowy

Zazielenienie „Gęsiej”

 

24.

20.05

Skwery

Bronowice

Rewitalizacja Skweru przy placu zabaw na ul. Jastrzębiej

25.

20.134

Rury

Przywrócenie walorów rekreacyjnych „Alei Rzeźb”

26.

20.119

Stare Miasto

Zielony skwerek warsztatowy

27.

20.96

Węglin Pd.

Izolacyjne i ozdobne nasadzenia na skwerze

28.

20.31

Konstantynów

Miejsce zieleni i wypoczynku – ul. Ułanów

29.

20.113

Czuby Północne

Różany zakątek na Tymiankowej

 

30.

20.25

Ochrona zieleni istniejącej

Rury

Zaprośmy ptaki na LSM

31.

20.28

Sławin

Zadbajmy o aleję lipową

32.

20.42

Czuby Północny, Czuby Pd. Węglin Północny, Węglin Pd.

Ocalmy dęby na Świcie

33.

20.62

Śródmieście

Poprawa życia drzew w Śródmieściu

34.

20.108

Węglin Południowy

Zatroszczmy się o pomniki przyrody

35.

20.95

Śródmieście

Ochrona drzew na ul. Chopina

 

36.

20.131

Dokumentacja projektowa

Czuby Północne, Węglin Pd.

Zielony Wąwóz

37.

20.10

Inne

ogólnomiejski

Zielone przystanki autobusowe

38.

20.52

ogólnomiejski

Zielone dachy na przystankach

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 13:25
+19
A te drzewa zostaną zabezpieczone przed samochodami? Jak nie to kierowcy zniszczą je w miesiąc.
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 13:16
+14
"będą spadać prosto na zaparkowane samochody." - tam nie ma przymusu parkowania, choć wg tak reprezentacyjna część miasta nie powinna robić za parking. Ogólnie ruch samochodowy w ścisłym centrum powinien być mniejszy.
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 14:17
+13
Dodałbym w kwestii roślinności, żeby takie miejsca jak CK oraz Plac Teatralny bardziej się zazieleniły, te betonowe pustynie to jest tak nieprzyjemne dla oka, wprawia w depresję w zimie a z kolei w lecie na tych łysych placach bez odrobiny cienia nie sposób wytrzymać - gorąco, parę minut człowiek pobędzie i ma dosyć wszystkiego. W przypadku placu pod CK wiem, że nie za wiele da się zrobić ale uważam, że należałoby postawić ze 3-4 kamienne donice a w nich duże krzewy, żeby rosły, w dodatku powinny być one przycinane fachową ręką ogrodnika, by zachować fantazyjny kształt( np. kulisty, kwadratowy albo trójkątny lub w kształcie koziołków - ale to już trudniejsze przedsięwzięcie). Tutaj tego nie zwizualizuję ale oczami wyobraźni widzę miejsce w którym te kamienne donice z krzewami mogłyby stać. Jeśli chodzi zaś o Plac Teatralny należy definitywnie usunąć te tandetne kamienne leżaki( debilizm kompletny) - są niepotrzebne to raz, a dwa - zamiast kamiennych siedzisk zlokalizowanych naprzeciwko obiektu CSK postawić normalne ławeczki drewniano-metalowe z oparciem, by móc się oprzeć. Co więcej na skrajnych odcinkach Pl. Teatralnego należy również umieścić kamienne donice z krzewami - 3 donice w niewielkich odstępach od siebie zostałyby umieszczone w miejscu obecnej stacji rowerów miejskich( która zostałaby zlikwidowana, jest tutaj zbędna) i wzorem placu pod CK krzewy miałyby fantazyjne kształty( kuliste, kwadratowe lub trójkątne), na naprzeciwległym skraju umieszczone byłoby 6 takich donic w mniej więcej równych od siebie odległościach. Plac pod CK oraz Plac Teatralny muszą choć odrobinę się zazielenić, bo wyglądają jak betonowo -kamieniste grobowce, swoimi bladościami wywołują stany depresyjne.
Dodałbym w kwestii roślinności, żeby takie miejsca jak CK oraz Plac Teatralny bardziej się zazieleniły, te betonowe pustynie to jest tak nieprzyjemne dla oka, wprawia w depresję w zimie a z kolei w lecie na tych łysych placach bez odrobiny cienia nie sposób wytrzymać - gorąco, parę minut człowiek pobędzie i ma dosyć wszystkiego. W przypadku placu pod CK wiem, że nie za wiele da się zrobić ale uważam, że należałoby postawić ze 3-4 kamienne donice a w nich duże krzewy, żeby rosły, w dodatku powinny być one przycinane fachową ręką ogrodnika, by... rozwiń
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 13:28
+13
Jeśli te drzewa będą odpowiednio posadzone i pielęgnowane to będą rosły, a jeśli nie to będą to pieni wyrzucone w błoto. Jak wygląda pielęgnacja można zobaczyć wzdłuż ulicy Kołłątaja, wzdłuż Hotelu Lublinianka. Lipy tam posadzone mają się dobrze, bo w pierwszych latach były właśnie pielęgnowane, a na jesieni otaczane płotkiem z gęstą siatką żeby do bryły Korzeniowej nie dostawała się woda z roztopionego śniegu, wraz z solą drogową dzięki której między innymi "umierają " nowo posadzone drzewa.
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 13:46
+10
Swietnie,tylko zobaczymy ile w tym betonie wytrzymają.... a przy przystankach powinny drzewa rosnac!! Na inne rosliny szkoda pieniedzy bo będą zdeptane i zarzucone petami!!
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 13:21
+10
Co za logika. Pojadę do centrum samochodem, wiedząc, że nie ma gdzie zaparkować, albo zaparkuje tam gdzie ptaki brudzą, ale i tak tam zaparkuję i będę miał pretensję do innych za to, że zaparkowałem w tamtym miejscu. Jak nie podoba ci się tam parkowanie - to nie parkuj.
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 13:37
+7
Super że będą na Krakowskim Przedmieściu duże drzewa zamiast motel w betonie. O takie też prosimy na Placu Łokietka
Avatar
KL / 20 lutego 2020 r. o 14:22
+6
Baju, baju. W Lublinie się drzewa wycina, nie sadzi!
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 14:40
+5
Najpierw wycinają, później tam sądzą, chodzi tylko o to, żeby firmy zarabiały i nasze podatki były bezsensownie wydawane.
Avatar
Mieszk / 20 lutego 2020 r. o 13:39
+5
Sorry, miało być zamiast mioteł w betonie
Avatar
Dominik / 25 lutego 2020 r. o 06:50
+3
Takie typowe łatanie, po lubelsku...zamiast od razu zlikwidować tam parkowanie, albo chociaż zmienić na równoległe, bo nieudaczni kierowcy przy obecnym układzie cumują tak głęboko że zostawiają pieszym wąski pasek chodnika
Avatar
KK / 24 lutego 2020 r. o 23:14
-1
I dalej te blachosmrody bedą wjeżdzały głebiej na chodnik niz miejsce parkingowe wyznaczone dla nich jeśli nie bedzie " ogranicznika-separatora". Czy nie da się np tymi drzewami ODDZIELIĆ chodnik od parkowiszcza najlepiej RÓWNOLEGŁEGO. Tak wiem wielu kierowcom utrudni to parkowanie bo trzeba te umiejetnosci posiadać albo się podszkolić w parkowaniu tyłem. Na zdjeciu drezwa owszem upiekszają ulicę ale te samochody pomiedzy to totalna PORAZKA projektanta. 
Avatar
gos33323 / 24 lutego 2020 r. o 19:28
-2
A od kiedy to drzewa na piwnicach rosną? Trzeba się w łeb puknąć, aby u nas w centrum drzewka sadzić.
Avatar
Thomaswim / 20 lutego 2020 r. o 16:04
+3
Najważniejsze, że pomiędzy drzewami zostaną miejsca dla samochodów... W tym mieście nigdy nie będzie normalnie...
Avatar
/ 20 lutego 2020 r. o 15:59
+4
"A te drzewa zostaną zabezpieczone przed samochodami? Jak nie to kierowcy zniszczą je w miesiąc." - no i dobrze. Nikt nie będzie Strażnikom Miejskim zawracał głowy tym, że ktoś wjechał na trawnik. Na klepisku można parkować i wszyscy są zadowoleni. I kierowcy i strażnicy.
 Strażnicy mają teraz inny cel czyli ochronę Żuka.
Avatar
Qee / 20 lutego 2020 r. o 15:21
+4
Ale żeby zlikwidować to patologiczne parkowanie na reprezentacyjnej ulicy, to na to już lubelskie urzędasy nie wpadną, bo to trzeba by myśleć....
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 14:54
0
"A te drzewa zostaną zabezpieczone przed samochodami? Jak nie to kierowcy zniszczą je w miesiąc." - no i dobrze. Nikt nie będzie Strażnikom Miejskim zawracał głowy tym, że ktoś wjechał na trawnik. Na klepisku można parkować i wszyscy są zadowoleni. I kierowcy i strażnicy.
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 14:51
+4
Olaboga. Samochodziki ptaki pobrudzą. Niemiec drugi raz zapłacze.
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 14:40
+5
Najpierw wycinają, później tam sądzą, chodzi tylko o to, żeby firmy zarabiały i nasze podatki były bezsensownie wydawane.
Avatar
KL / 20 lutego 2020 r. o 14:22
+6
Baju, baju. W Lublinie się drzewa wycina, nie sadzi!
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szpital w Hrubieszowie wznawia przyjęcia. Nie było zakażenia koronawirusem

Szpital w Hrubieszowie wznawia przyjęcia. Nie było zakażenia koronawirusem

- W szpitalu nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem – taką informację podała dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie. Placówka uspokaja mieszkańców powiatu i wraca z kwarantanny

Ukraińcy wracają do domu. Przejście graniczne w Dorohusku wciąż działa

Ukraińcy wracają do domu. Przejście graniczne w Dorohusku wciąż działa

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom przejście graniczne w Dorohusku działa bez zmian. Ukraińcy wciąż są wpuszczani do swojego kraju.

Kolejni policjanci z Lublina zakażeni koronawirusem. W całym regionie kwarantanna objęła ponad 60 funkcjonariuszy

Kolejni policjanci z Lublina zakażeni koronawirusem. W całym regionie kwarantanna objęła ponad 60 funkcjonariuszy

U kolejnych policjantów z Lublina stwierdzono zakażenie koronawirusem. Z nieoficjalnych informacji wynika, że mieli oni kontakt z zakażonym mundurowym z III Komisariatu, o którym pisaliśmy w czwartek.

Lubelski senator: Oni zrobią wszystko żeby utrzymać się przy władzy, nawet jeśli ich ręce będą pełne krwi

Lubelski senator: Oni zrobią wszystko żeby utrzymać się przy władzy, nawet jeśli ich ręce będą pełne krwi

W sobotę rano zakończyło się piątkowe, częściowo zdalne posiedzenie Sejmu. Posłowie głosowali nad przyjęciem tzw. tarczy antykryzysowej. Największe emocje wywołało jednak uchwalenie zaproponowanych przez PiS zmian w Kodeksie Wyborczym. W internecie pojawiła się lawina komentarzy

Przedsiębiorcy czekają na tarczę antykryzysową. ZUS gotowy do działania

Przedsiębiorcy czekają na tarczę antykryzysową. ZUS gotowy do działania

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest gotowy do realizowania tzw. tarczy antykryzysowej. – Wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa w Polsce będą realizowane priorytetowo – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Listonosz z woj. lubelskiego prosi: Nie zapraszajcie mnie do domu. Nie podawajcie ręki

Listonosz z woj. lubelskiego prosi: Nie zapraszajcie mnie do domu. Nie podawajcie ręki

Nie jestem panikarzem, ale pracując teraz obawiam się zarówno o swoją rodzinę, jak i o moich adresatów - przyznaje listonosz z Lubelszczyzny i przekazuje garść porad dotyczących bezpieczeństwa przy doręczaniu przesyłek w trakcie epidemii

Puławska firma otrzyma 40 tys. dolarów. Szans na wygranie miliona już nie ma

Puławska firma otrzyma 40 tys. dolarów. Szans na wygranie miliona już nie ma

Puławska firma MakeGrowLab produkująca materiał z odpadów organicznych nie będzie mogła wybrać się do Kanady na finał międzynarodowego konkursu Chivas Venture. Ten, z uwagi na epidemię, odwołano. Pulę nagród podzielono równo pomiędzy wszystkich uczestników. MGL otrzyma 40 tys. dolarów.

Mieszkańcy powiatu lubelskiego i chełmskiego wśród kolejnych zakażonych koronawirusem

Mieszkańcy powiatu lubelskiego i chełmskiego wśród kolejnych zakażonych koronawirusem

W sobotę rano o 6 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie lubelskim poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Pięć z nich to mieszkańcy powiatu lubelskiego, którzy mieli styczność z osobą zakażoną.

Kolejne potwierdzone zakażenia koronawirusem. Tylko na Lubelszczyźnie 6 osób

Kolejne potwierdzone zakażenia koronawirusem. Tylko na Lubelszczyźnie 6 osób

Kolejnych 47 osób odebrało pozytywne wyniki na obecność koronawirusa. W województwie lubelskim jest 6 nowych potwierdzonych przypadków. W całej Polsce zakażonych 1436 osób.

Firma z Kraśnika przekaże seniorom posiadającym psy darmową karmę dla ich pupili

Firma z Kraśnika przekaże seniorom posiadającym psy darmową karmę dla ich pupili

- Znasz samotnie mieszkającego seniora, który ma psa? Przekaż, że może otrzymać paczkę suchej karmy dla swojego pupila – apeluje Urząd Marszałkowski.

Policyjne drony sprawdzą, czy w weeeknd nie wyszliśmy z domów

Policyjne drony sprawdzą, czy w weeeknd nie wyszliśmy z domów

Policjanci wzbijają drony żeby sprawdzić, czy ładna pogoda nie skłoniła mieszkańców Lubelszczyzny do wypoczynku nad jeziorami i zalewami.

Wystawy Centrum Spotkania Kultur do zwiedzania w sieci

Wystawy Centrum Spotkania Kultur do zwiedzania w sieci

W ramach akcji #zostańwdomu Centrum Spotkania Kultur zaprasza do wirtualnego zwiedzania swoich wystaw. Wśród nich m.in. prezentowana w ramach Festiwalu Scena w Budowie ekspozycja "Forma-Kolor-Kostium. Zofia de Ines".

Norweska firma krytykuje Polskę za "konfiskatę" płynu do dezynfekcji. MSZ dementuje

Norweska firma krytykuje Polskę za "konfiskatę" płynu do dezynfekcji. MSZ dementuje

Norweska firma oskarża Polskę o konfiskatę płynu dezynfekującego. Ministerstwo Spraw Zagranicznych dementuje te zarzuty powołując się na rozporządzenie Ministra Zdrowia.

Osoby powyżej 60 roku życia na prezydenta zagłosują korespondencyjnie. Decyzję podjęto w nocy

Osoby powyżej 60 roku życia na prezydenta zagłosują korespondencyjnie. Decyzję podjęto w nocy

W pakiecie ustaw dotyczących tzw. tarczy antykryzysowej znalazła się zmiana pozwalająca na korespondencyjne głosowanie osobom objętym kwarantanną, znajdującym się w izolacji lub izolacji domowej oraz osobom, które w dniu wyborów mają ukończone 60 lat.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Aktualne wiadomości [28  marca]

Koronawirus w Polsce i na świecie. Aktualne wiadomości [28 marca]

Najnowsze informacje o walce z epidemią koronawirusa w Polsce i na świecie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.