Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 kwietnia 2013 r.
19:53
Edytuj ten wpis

Poseł Poznański kontra przydrożne krzyże

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 39 A A
Marek Poznański rozpoczyna walkę z przydrożnymi krzyżami (Jacek Świerczyński)
Marek Poznański rozpoczyna walkę z przydrożnymi krzyżami (Jacek Świerczyński)

– Krzyże w miejscach tragicznych wypadków drogowych stoją nielegalnie – grzmi Marek Poznański, poseł Ruchu Palikota. I apeluje do zarządców dróg o ich usunięcie. – Jesteśmy urzędnikami, ale też ludźmi – odpowiadają drogowcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Właśnie wysłałem pismo w tej sprawie do zarządców dróg powiatowych i wojewódzkich – mówi Marek Poznański. Poseł Ruchu Palikota zamierza napisać też do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

– Rozumiem, jak ktoś w miejscu wypadku postawi mały drewniany krzyżyk czy położy wieniec. Ale pojawiają się też wielkie żelazne krzyże, a nawet kapliczki. To niebezpieczne – przekonuje.

Poznański rozpoczyna walkę z przydrożnymi krzyżami podpierając się odpowiedzią ministra transportu na swoją interpelację w tej sprawie.

– Lokalizowanie w pasie drogowym np. pomników jest możliwe pod warunkiem uzyskania zezwolenia zarządcy drogi i uiszczenia stosownej opłaty – tłumaczy Tadeusz Jarmuziewicz, wiceminister transportu. I dodaje, że obiekty postawione nielegalnie zarządca drogi powinien usunąć.

– Zdarza się, że ludzie zgłaszają się do nas z takimi wnioskami, ale najczęściej po tragedii są pogrążeni w bólu i nie myślą o wizycie w urzędzie – mówi Władysław Rawski, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału GDDKiA. – Tak drastycznych działań, jak usuwanie krzyży, nie prowadzimy. Jestem urzędnikiem, ale też człowiekiem – dodaje.

– A jak uderzę samochodem w taki krzyż, to kto mi wypłaci odszkodowanie? Zarządzający drogą, który był taki ludzki, czy może ktoś inny? Jak zwykle zabierzemy się za temat, kiedy wydarzy się jakaś tragedia – mówi Poznański.
Ks. Krzysztof Podstawka, rzecznik archidiecezji lubelskiej, przypomina, że zwyczaj stawiania krzyży ma wielowiekową tradycję. Zazwyczaj pojawiały się one u zbiegu dróg i w miejscach klęsk żywiołowych i epidemii.

– Krzyż jest znakiem wiary w życie wieczne, tradycyjnym sposobem upamiętnienie tragedii. Znakiem, który powinien skłonić nas do refleksji – tłumaczy ks. Podstawka. I dodaje: – Ludzie mogą nie wiedzieć, że na postawienie krzyża trzeba mieć pozwolenie. Tym bardziej, że państwo nie interweniuje i nawet budując autostrady przenosi przydrożne krzyże.

Poznański dopytywał też ministerstwo w sprawie przydrożnych drzew, które również uważa za niebezpieczne. Teraz pisze interpelację dotyczącą wielkich reklam, które często stają przy drogach bez odpowiednich pozwoleń.

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kowalski / 7 maja 2013 o 12:57
0
Zamiast usuwać te krzyże można przecież przywalić opłatę dla rodziny za zajmowanie pasa drogowego czy jakiś inny podatek zaś uzyskane pieniądze przeznaczyć dla małżeństw homoseksulanych pragnących zaadoptować dzieci.
Avatar
Polak / 7 maja 2013 o 12:48
0
"Panie koscielny" jest pan głupsszy od tego Poznańskliego, który jak wspomniano wcześniej chce tylko zbłysnąć na arenie politycznej atakując Kościół, księży, symbole religijne, lekcje religii itd. ale nic nie ugra, bo podnosząc rękę na Kościół i Krzyż podnosi rękę na samego Boga, a z Bogiem jeszcze nikt nigdy nie wygrał. Poczekajmy do końca jego kadencji i zobaczymy, słuch po nim zaginie, a on sam zniknie tak szybko jak się pojawił, a Kościół zostanie i będzie trwał nadal. Lepiej niech nie pokazuje sie w miejscowości z której pochodzi, bo tam mu ludzie odpowiednio podziękują za jego "pracę". A wracając do pana kościelny, pan by pewnie chciał żeby u pana w ogródku stał pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej, bo jak się domyślam ulubionym pana dokumentem jest czerwona legitymacja z którą nie może się pan rozstać. Niestety to nie ta epoka!
"Panie koscielny" jest pan głupsszy od tego Poznańskliego, który jak wspomniano wcześniej chce tylko zbłysnąć na arenie politycznej atakując Kościół, księży, symbole religijne, lekcje religii itd. ale nic nie ugra, bo podnosząc rękę na Kościół i Krzyż podnosi rękę na samego Boga, a z Bogiem jeszcze nikt nigdy nie wygrał. Poczekajmy do końca jego kadencji i zobaczymy, słuch po nim zaginie, a on sam zniknie tak szybko jak się pojawił, a Kościół zostanie i będzie trwał nadal. Lepiej niech nie pokazuje sie w miejscowości z której pocho... rozwiń
Avatar
Pan Kościelny / 1 maja 2013 o 11:38
0
Ks. Krzysztof Podstawka, rzecznik archidiecezji lubelskiej, przypomina, że zwyczaj stawiania krzyży ma wielowiekową tradycję
Tradycja tradycją,ale stawianie różnych obiektów wymaga zezwolenia odpowiednich władz.Ciekawe jakby zareagował ksiądz Podstawka (od prześladowania nieletniej ciężarnej - głośna sprawa),gdyby mu w ogródku lub na terenie przykościelnym ktoś ustawił sobie sławojkę.Albo np.Pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej lub Gwiazdę Dawida....
Proszę rzecznika,samowola nie może być tolerowana.A najwięcej samowoli popełniają czarni urzędnicy zwani czarnymi poborcami podatkowymi
KOŃCZYĆ JUŻ TEN KOŃKORDAT!!!!!
Ks. Krzysztof Podstawka, rzecznik archidiecezji lubelskiej, przypomina, że zwyczaj stawiania krzyży ma wielowiekową tradycję
Tradycja tradycją,ale stawianie różnych obiektów wymaga zezwolenia odpowiednich władz.Ciekawe jakby zareagował ksiądz Podstawka (od prześladowania nieletniej ciężarnej - głośna sprawa),gdyby mu w ogródku lub na terenie przykościelnym ktoś ustawił sobie sławojkę.Albo np.Pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej lub Gwiazdę Dawida....
Proszę rzeczn... rozwiń
Avatar
Komtur / 1 maja 2013 o 11:03
0
gwiazda Dawida pewnie by pasowała w miejsce krzyża...
Avatar
dwsn / 30 kwietnia 2013 o 09:39
0
Jestem katolikiem, chodze do kościoła, jednak uważam ,że ma racje. Polska pragnie pokazać jaka jest wierząca nie robi nic innego jak bezcześci krzyż. Miejsce krzyża jest w kościele lub odpowiednich miejscach, nie w rowach przy ulicy.
Avatar
xx / 30 kwietnia 2013 o 08:46
0
Zły duch go opętał
i z stąd ta nienawiść.
Kto zniszczy Kościół tego zniszczy Bóg.
Avatar
moher / 29 kwietnia 2013 o 21:57
0
A komu to przeszkadza? panu posłowi na religię chodził? napewno!! a teraz tańczy jak mu grają aby tłumom oczy mydlić.Ot chorągiewka kolejna a przed 30 laty takich wyśmiewano.
Avatar
Lutek / 29 kwietnia 2013 o 18:40
0
To jest właśnie najlepszy przykład "poważnej" działalności z zarządzania państwem.
Pisze (głosi) głupie interpelacje na które ktoś musi odpowiadać -zajmuje cenny czas innym.
Pytanie do zwolennków tego coś tam rp,czy jakoś tam: Dlaczego krzyże was tak prześladują, ugniatają wam główki???.Dlaczego???.Jesteś krótkowzroczny-jeszcze nikt nie wygrał walki z "krzyżem".Weżcie się do "końkretnej" roboty.Tematy zastępcze w sejmie powinny być odrzucane,a ich autorzy punktowani jak kierowcy (wykluczać się powinno z listy poosłów-jak awanturników z lokalu.
To jest właśnie najlepszy przykład "poważnej" działalności z zarządzania państwem.
Pisze (głosi) głupie interpelacje na które ktoś musi odpowiadać -zajmuje cenny czas innym.
Pytanie do zwolennków tego coś tam rp,czy jakoś tam: Dlaczego krzyże was tak prześladują, ugniatają wam główki???.Dlaczego???.Jesteś krótkowzroczny-jeszcze nikt nie wygrał walki z "krzyżem".Weżcie się do "końkretnej" roboty.Tematy zastępcze w sejmie powinny być odrzucane,a ich autorzy punktowani jak kierowcy (wykluczać się p... rozwiń
Avatar
ŁOWCA SKÓR / 29 kwietnia 2013 o 17:57
0
[quote name='Gość' timestamp='1367233317' post='764121']
Prawdziwi z was katolicy, co zyczą innym jak najgorzej i śmierci.
Stuknijcie się w puste, fanatyczne, katolickie głowy. Co innego niewielki krzyżyk, kwiaty i znicz a co innego "mini" pomniki które coraz częsciej się pojawiają przy drogach. Nikt raczej nie wprowadzi zakazu stawiania krzyzy ale miejsce pomników jest na cmentarzach.
[/quote]JUDE ???
Avatar
IPNs / 29 kwietnia 2013 o 17:55
0
[quote name='życzliwy' timestamp='1367220119' post='764021']
Poznański....czy to jest polskie nazwisko ?
[/quote]Normalnie to Icek Bimberman. po kądzieli.
Avatar
Kowalski / 7 maja 2013 o 12:57
0
Zamiast usuwać te krzyże można przecież przywalić opłatę dla rodziny za zajmowanie pasa drogowego czy jakiś inny podatek zaś uzyskane pieniądze przeznaczyć dla małżeństw homoseksulanych pragnących zaadoptować dzieci.
Avatar
Polak / 7 maja 2013 o 12:48
0
"Panie koscielny" jest pan głupsszy od tego Poznańskliego, który jak wspomniano wcześniej chce tylko zbłysnąć na arenie politycznej atakując Kościół, księży, symbole religijne, lekcje religii itd. ale nic nie ugra, bo podnosząc rękę na Kościół i Krzyż podnosi rękę na samego Boga, a z Bogiem jeszcze nikt nigdy nie wygrał. Poczekajmy do końca jego kadencji i zobaczymy, słuch po nim zaginie, a on sam zniknie tak szybko jak się pojawił, a Kościół zostanie i będzie trwał nadal. Lepiej niech nie pokazuje sie w miejscowości z której pochodzi, bo tam mu ludzie odpowiednio podziękują za jego "pracę". A wracając do pana kościelny, pan by pewnie chciał żeby u pana w ogródku stał pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej, bo jak się domyślam ulubionym pana dokumentem jest czerwona legitymacja z którą nie może się pan rozstać. Niestety to nie ta epoka!
"Panie koscielny" jest pan głupsszy od tego Poznańskliego, który jak wspomniano wcześniej chce tylko zbłysnąć na arenie politycznej atakując Kościół, księży, symbole religijne, lekcje religii itd. ale nic nie ugra, bo podnosząc rękę na Kościół i Krzyż podnosi rękę na samego Boga, a z Bogiem jeszcze nikt nigdy nie wygrał. Poczekajmy do końca jego kadencji i zobaczymy, słuch po nim zaginie, a on sam zniknie tak szybko jak się pojawił, a Kościół zostanie i będzie trwał nadal. Lepiej niech nie pokazuje sie w miejscowości z której pocho... rozwiń
Avatar
Pan Kościelny / 1 maja 2013 o 11:38
0
Ks. Krzysztof Podstawka, rzecznik archidiecezji lubelskiej, przypomina, że zwyczaj stawiania krzyży ma wielowiekową tradycję
Tradycja tradycją,ale stawianie różnych obiektów wymaga zezwolenia odpowiednich władz.Ciekawe jakby zareagował ksiądz Podstawka (od prześladowania nieletniej ciężarnej - głośna sprawa),gdyby mu w ogródku lub na terenie przykościelnym ktoś ustawił sobie sławojkę.Albo np.Pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej lub Gwiazdę Dawida....
Proszę rzecznika,samowola nie może być tolerowana.A najwięcej samowoli popełniają czarni urzędnicy zwani czarnymi poborcami podatkowymi
KOŃCZYĆ JUŻ TEN KOŃKORDAT!!!!!
Ks. Krzysztof Podstawka, rzecznik archidiecezji lubelskiej, przypomina, że zwyczaj stawiania krzyży ma wielowiekową tradycję
Tradycja tradycją,ale stawianie różnych obiektów wymaga zezwolenia odpowiednich władz.Ciekawe jakby zareagował ksiądz Podstawka (od prześladowania nieletniej ciężarnej - głośna sprawa),gdyby mu w ogródku lub na terenie przykościelnym ktoś ustawił sobie sławojkę.Albo np.Pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej lub Gwiazdę Dawida....
Proszę rzeczn... rozwiń
Avatar
Komtur / 1 maja 2013 o 11:03
0
gwiazda Dawida pewnie by pasowała w miejsce krzyża...
Avatar
dwsn / 30 kwietnia 2013 o 09:39
0
Jestem katolikiem, chodze do kościoła, jednak uważam ,że ma racje. Polska pragnie pokazać jaka jest wierząca nie robi nic innego jak bezcześci krzyż. Miejsce krzyża jest w kościele lub odpowiednich miejscach, nie w rowach przy ulicy.
Avatar
xx / 30 kwietnia 2013 o 08:46
0
Zły duch go opętał
i z stąd ta nienawiść.
Kto zniszczy Kościół tego zniszczy Bóg.
Avatar
moher / 29 kwietnia 2013 o 21:57
0
A komu to przeszkadza? panu posłowi na religię chodził? napewno!! a teraz tańczy jak mu grają aby tłumom oczy mydlić.Ot chorągiewka kolejna a przed 30 laty takich wyśmiewano.
Avatar
Lutek / 29 kwietnia 2013 o 18:40
0
To jest właśnie najlepszy przykład "poważnej" działalności z zarządzania państwem.
Pisze (głosi) głupie interpelacje na które ktoś musi odpowiadać -zajmuje cenny czas innym.
Pytanie do zwolennków tego coś tam rp,czy jakoś tam: Dlaczego krzyże was tak prześladują, ugniatają wam główki???.Dlaczego???.Jesteś krótkowzroczny-jeszcze nikt nie wygrał walki z "krzyżem".Weżcie się do "końkretnej" roboty.Tematy zastępcze w sejmie powinny być odrzucane,a ich autorzy punktowani jak kierowcy (wykluczać się powinno z listy poosłów-jak awanturników z lokalu.
To jest właśnie najlepszy przykład "poważnej" działalności z zarządzania państwem.
Pisze (głosi) głupie interpelacje na które ktoś musi odpowiadać -zajmuje cenny czas innym.
Pytanie do zwolennków tego coś tam rp,czy jakoś tam: Dlaczego krzyże was tak prześladują, ugniatają wam główki???.Dlaczego???.Jesteś krótkowzroczny-jeszcze nikt nie wygrał walki z "krzyżem".Weżcie się do "końkretnej" roboty.Tematy zastępcze w sejmie powinny być odrzucane,a ich autorzy punktowani jak kierowcy (wykluczać się p... rozwiń
Avatar
ŁOWCA SKÓR / 29 kwietnia 2013 o 17:57
0
[quote name='Gość' timestamp='1367233317' post='764121']
Prawdziwi z was katolicy, co zyczą innym jak najgorzej i śmierci.
Stuknijcie się w puste, fanatyczne, katolickie głowy. Co innego niewielki krzyżyk, kwiaty i znicz a co innego "mini" pomniki które coraz częsciej się pojawiają przy drogach. Nikt raczej nie wprowadzi zakazu stawiania krzyzy ale miejsce pomników jest na cmentarzach.
[/quote]JUDE ???
Avatar
IPNs / 29 kwietnia 2013 o 17:55
0
[quote name='życzliwy' timestamp='1367220119' post='764021']
Poznański....czy to jest polskie nazwisko ?
[/quote]Normalnie to Icek Bimberman. po kądzieli.
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 0 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 5 5

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 8 9

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz 33 32

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 1 7

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 8 5

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 119 16

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 7 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 4 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 9 5

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!