Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 maja 2020 r.
10:00

Lublin: Powstanie prawie pół kilometra drogi na nowym blokowisku

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
20 7 A A
Tędy przebiegnie planowany fragment ul. Berylowej
Tędy przebiegnie planowany fragment ul. Berylowej (fot. Dominik Smaga)

Miasto zamawia projekt budowy 450-metrowego odcinka ul. Berylowej, która ma ułatwić komunikację na nowym blokowisku Węglina Południowego. Projekt ma przewidywać m.in. zatoki przystankowe dla autobusów i dodatkową sygnalizację świetlną. Dokumentacja powinna być gotowa przed Wigilią.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przetarg na zaprojektowanie ulicy został ogłoszony przez Zarząd Dróg i Mostów. Zamówienie dotyczy odcinka ul. Berylowej pomiędzy Jantarową a skrzyżowaniem z Onyksową i Kryształową wraz z zaprojektowaniem „skrzyżowań z drogami bocznymi”. Z warunków przetargu wynika, że planowana ulica będzie mieć jedną, asfaltową jezdnię z dwoma pasami ruchu, a na skrzyżowaniach może być szersza o dodatkowe pasy dla skręcających pojazdów. Projekt ma też przewidywać obustronne, asfaltowe drogi dla rowerowe, zaś chodniki będą z kostki brukowej. Wzdłuż ulicy planowane jest oświetlenie.

Miasto wymaga również zaprojektowania dodatkowej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Granitowej z Berylową i Agatową. Nowa sygnalizacja ma być skoordynowana z tą u zbiegu ul. Granitowej i ul. Jana Pawła II, gdzie ze względu na spodziewany wzrost natężenia ruchu planowane jest zamontowanie obrotowej kamery miejskiego monitoringu.

Nowy odcinek ul. Berylowej ma być przedłużeniem ulicy, która urywa się dziś na skrzyżowaniu z Onyksową i Kryształową. Znajduje się tu skupisko drzew, z których co namniej część miałaby być wycięta w związku z budową (fot. Dominik Smaga)

Zmiana planowana jest też na wyjeździe z os. Poręba przez Agatową. Dzisiaj jeden pas ruchu służy na Agatowej do jazdy na wprost lub w prawo, a drugi przeznaczony jest dla skręcających w lewo, czyli w stronę pętli autobusowej. Po zmianie jeden pas ma służyć tylko do skrętu w prawo, czyli do ul. Jana Pawła II, zaś drugim podzielą się jadący na wprost w ul. Berylową i skręcający w lewo.

Ulica ma przebiegać przez pozostawiony w tym celu niezabudowany pas gruntu między blokami (fot. Dominik Smaga)

Projekt ma też przewidywać budowę kilku przystanków, co ma stworzyć „możliwość skierowania linii komunikacji miejskiej z ul. Roztocze w Jantarową i dalej w ul. Berylową”. – Skróci to drogę dojścia z osiedla na autobus – wyjaśnia Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. Która linia miałaby tędy pojechać? – Naturalnym wyborem na dzień dzisiejszy jest linia 57, choć oczywiście będziemy chcieli to skonsultować z radą dzielnicy.

Ulica ma być przedłużona do skrzyżowania z Jantarową, koło otwartego niedawno kościoła i budowanej w pobliżu szkoły, która będzie największą podstawówką w mieście. Mowa o skrzyżowaniu, na którym od kilku lat miga na pomarańczowo sygnalizacja świetlna (fot. Dominik Smaga)

Dwa przystanki mają powstać dla autobusów jadących w stronę os. Poręba: pierwszy na początku Jantarowej (tuż za ul. Jana Pawła II), drugi na Berylowej za skrętem z Jantarowej. Również dwa przystanki wyznaczono dla autobusów jadących od strony ul. Granitowej: pierwszy na początku Berylowej, drugi na Jantarowej zaraz za Berylową.

Zamawiane przez miasto projekty budowlane miałyby powstać do 30 października tego roku. Razem z nimi powinny powstać też wszystkie materiały niezbędne do wydania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Reszta, czyli projekt wykonawczy, ma być gotowy do 18 grudnia. Takie terminy narzuca Zarząd Dróg i Mostów, który oczekuje, że firmy zainteresowane zleceniem złożą swoje oferty do najbliższej środy. Przy wyborze oferty w 60 proc. ma się liczyć cena, zaś w 40 proc. doświadczenie projektanta drogowego.

Projekt ma także przewidywać zmianę przeznaczenia pasów ruchu na wyjeździe z os. Poręba przez ul. Agatową. Dzisiaj prawy pas służy skręcającym w prawo i jadącym na wprost. Po zmianie miałby być przeznaczony tylko do skrętu w prawo, zaś z sąsiedniego pasa jechałoby się w lewo lub prosto (fot. Dominik Smaga)

W ramach tej samej umowy i tej samej zapłaty firma będzie musiała również sprawować nadzór nad późniejszą budową ulicy, jednak „nie później niż do upływu czterech lat od daty zawarcia umowy”. Oznacza to, że projektowana droga nie musi powstać w przyszłym roku, choć oczywiście może.

Budowa ma się wiązać z wycinką części drzew, choć nie wiadomo jeszcze, jak wielu. Ich jedyne skupisko znajduje się dzisiaj bliżej skrzyżowania z Onyksową i Kryształową, gdzie są nawet duże dęby, reszta terenu przyszłej drogi to pylące klepisko.

Po wybudowaniu ul. Berylowej ma nią kursować jedna z linii komunikacji miejskiej (wstępnie mowa o linii 57), dlatego projekt ma przewidywać budowę zatok przystankowych. Jedna z nich znajdzie się w tym miejscu, na początku ul. Berylowej, zaraz za skrzyżowaniem z ul. Granitową koło muru podtrzymującego ziemną skarpę (fot. Dominik Smaga)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kapi / 14 maja 2020 r. o 10:43
+34
Po pierwsze czy ta droga nie miała przypadkiem powstać razem ze szkołą? Teraz okazuje się że w tym roku dokumentacja a droga może być dopiero gotowa nawet za 4 lata... Druga sprawa - czy naprawdę władze nie widzą jak potrzebna jest droga w drugą stronę osiedla? Przynajmniej żeby łączyła się ze skrzyżowaniem Jaspisowej z Cyrkoniową. Jak te dzieci z tej części osiedla - Gęsiej, Koralowej, Cyrkoniowej itd. mają od września dość do szkoły? Po tym błocie? Tam nawet żadnego chodnika nie ma żeby dość do szkoły a po tych betonowych płytach to co chwilę jedzie jakaś ciężarówka na kolejne budowy. Bzdurami się zajmujecie zamiast zadbać o jakieś cywilizowane warunki życia dla kilkunastu tysięcy ludzi którzy mieszkają na tym osiedlu.
Po pierwsze czy ta droga nie miała przypadkiem powstać razem ze szkołą? Teraz okazuje się że w tym roku dokumentacja a droga może być dopiero gotowa nawet za 4 lata... Druga sprawa - czy naprawdę władze nie widzą jak potrzebna jest droga w drugą stronę osiedla? Przynajmniej żeby łączyła się ze skrzyżowaniem Jaspisowej z Cyrkoniową. Jak te dzieci z tej części osiedla - Gęsiej, Koralowej, Cyrkoniowej itd. mają od września dość do szkoły? Po tym błocie? Tam nawet żadnego chodnika nie ma żeby dość do szkoły a po tych betonowych płytach to co c... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 14 maja 2020 r. o 11:11
+11
Po pierwsze czy ta droga nie miała przypadkiem powstać razem ze szkołą? Teraz okazuje się że w tym roku dokumentacja a droga może być dopiero gotowa nawet za 4 lata... Druga sprawa - czy naprawdę władze nie widzą jak potrzebna jest droga w drugą stronę osiedla? Przynajmniej żeby łączyła się ze skrzyżowaniem Jaspisowej z Cyrkoniową.  Jak te dzieci z tej części osiedla - Gęsiej, Koralowej, Cyrkoniowej itd. mają od września dość do szkoły? Po tym błocie? Tam nawet żadnego chodnika nie ma żeby dość do szkoły a po tych betonowych płytach to co chwilę jedzie jakaś ciężarówka na kolejne budowy.  Bzdurami się zajmujecie zamiast zadbać o jakieś cywilizowane warunki życia dla kilkunastu tysięcy ludzi którzy mieszkają na tym osiedlu.
 POśpiech w budowie to był wskazany w przypadku przedłużenia JPII, co by wiadomi cwaniacy mogli uruchomić swoje banki ziemi. Teraz, kiedy Panowie Szlachta swoje już zarobili, "plebs" musi cierpliwie poczekać i nie pokrzykiwać, bo dewelo-sułtan się obrazi i z drogi będą nici.
 POśpiech w budowie to był wskazany w przypadku przedłużenia JPII, co by wiadomi cwaniacy mogli uruchomić swoje banki ziemi. Teraz, kiedy Panowie Szlachta swoje już zarobili, "plebs" musi cierpliwie poczekać i nie pokrzykiwać, bo dewelo-sułtan się obrazi i z drogi będą nici. rozwiń
Avatar
waterfalls / 14 maja 2020 r. o 18:27
+9
i co, drodzy naiwni klienci- inaczej wam to pokazywali na wizualizacjach, nieprawdaż?
Avatar
Angus123 / 14 maja 2020 r. o 17:15
+6
Ciekawe czy w wymaganiach projektowych są nowe miejsca parkingowe, inaczej zniknie najwięszky darmowy parking w okolicy !! - w takiej sytuacji lepiej żeby wydali te pieniądze na drogę w stronę Gęsiej ...  
Avatar
-felipe_96. / 14 maja 2020 r. o 21:12
+5
Jestem przychylny takim koncepcjom, że komunikacja miejska porusza się między osiedlami, są takie ulice jak Gęsia, Jaspisowa, Jantarowa, Kryształowa, Berylowa albo idąc dalej Agatowa, Szafirowa, Ametystowa, Bursztynowa czy jeszcze dalej Wyżynna - to są przykłady ulic, które dostępnością do transportu zbiorowego nie grzeszą. Miałem taką koncepcję by utworzyć bezpłatne linie "z pętli do pętli" Przykładowo Linia A: WRÓBLA( planowana jest tam podobno pętla) -Gęsia -Jaspisowa -Jantarowa -Kryształowa -Berylowa -Granitowa -OS.PORĘBA. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy mogą porzucić samochody wsiadając do takiej linii, która bezpłatnie podwiezie ich do pobliskiej pętli, skąd mają bogatą gamę połączeń do miasta - bardzo wygodne rozwiązanie. Linia B: OS. WIDOK -Bursztynowa -Ametystowa -Szafirowa -Agatowa -Granitowa -OS. PORĘBA. To drugi przykład takiej linii. Jednakże w obydwu przypadkach sprawy się mocno komplikują - progi zwalniające oraz dosyć wąskie drogi powodują, że nawet mały bus ma problem by po nich jeździć, w dodatku mogłoby się to wiązać z potrzebą likwidacji przydrożnych parkingów celem wyznaczenia przystanków dla mieszkańców i kolejna sprawa na tych osiedlowych drogach bywa tłoczno. Są więc to koncepcje nierealne do spełnienia a szkoda, gdyż transport zbiorowy zyskałby na tym. Były także pomysły by skierować jakąś linię komunikacji miejskiej, która kończy na pętli os. Widok przez ul Wyżynną obustronnie - to też nie za bardzo możliwe, są progi zwalniające a ponadto też jest dosyć wąsko. Tak więc dużo rewolucji i zabawy byłoby z dostosowywaniem wyżej wymienionych dróg do możliwości funkcjonowania na nich transportu zbiorowego ale zdania na ten temat byłyby podzielone - sporo osób mogłoby przychylnie się wobec zwiększenia dostępności transportu zbiorowego wypowiedzieć ale sporo byłoby też głosów krytyki - że np. miejsca parkingowe wybrane musiałyby być likwidowane( te przydrożne), że spowoduje to zwiększone zatłoczenie, że dotychczas było optymalnie itp. itd. Wiele pomysłów i rozwiązań wciąż pozostaje w kwestii marzeń.
Jestem przychylny takim koncepcjom, że komunikacja miejska porusza się między osiedlami, są takie ulice jak Gęsia, Jaspisowa, Jantarowa, Kryształowa, Berylowa albo idąc dalej Agatowa, Szafirowa, Ametystowa, Bursztynowa czy jeszcze dalej Wyżynna - to są przykłady ulic, które dostępnością do transportu zbiorowego nie grzeszą. Miałem taką koncepcję by utworzyć bezpłatne linie "z pętli do pętli" Przykładowo Linia A: WRÓBLA( planowana jest tam podobno pętla) -Gęsia -Jaspisowa -Jantarowa -Kryształowa -Berylowa -Granitowa -OS.PORĘBA. Dzię... rozwiń
Avatar
-felipe_96. / 14 maja 2020 r. o 20:32
+3
Co do linii 57 popieram modyfikację i ponadto widzę dla niej taką oto trasę: OS. PORĘBA -Granitowa -Berylowa -Jantarowa -Roztocze -Orkana -Armii Krajowej -Bohaterów Monte Cassino -Wileńska -Głęboka -Sowińskiego -Al. Racławickie -Krakowskie Przedmieście -3-go Maja -Al. Tysiąclecia -Lwowska -Al. Andersa -Mełgiewska -MEŁGIEWSKA WSEI. Z uwagi na fakt, że trasa przypominałaby bardzo trasę dawnej linii 10 to przemianowałbym właśnie linię 57 na numer 10 - dycha łatwiej się zapamiętuje. Taka zmiana wymusiłaby modyfikację trasy linii 150, ona zaś pojechałaby następująco: OS.PORĘBA -Jana Pawła II -Al. Kraśnicka -Al. Racławickie -Krakowskie Przedmieście -3-go Maja -Al. Tysiąclecia -Lwowska -Al. Andersa -Mełgiewska -Grygowej -PANCERNIAKÓW. Z uwagi na fakt, że ul. Turystyczna byłaby najbardziej stratna komunikacyjnie to w związku z tym wzmocnienie częstotliwości mogłoby się okazać zasadne w przypadku linii 2, gdyż to na jej barki spadłoby zapewnianie połączenia komunikacyjnego tamtych rejonów miasta z centrum. Poza tym nie dostrzegam aby na powyższych modyfikacjach jakaś dzielnica była zbyt poszkodowana, a przynajmniej dochodzi do uporządkowania tras linii komunikacji miejskiej.
Co do linii 57 popieram modyfikację i ponadto widzę dla niej taką oto trasę: OS. PORĘBA -Granitowa -Berylowa -Jantarowa -Roztocze -Orkana -Armii Krajowej -Bohaterów Monte Cassino -Wileńska -Głęboka -Sowińskiego -Al. Racławickie -Krakowskie Przedmieście -3-go Maja -Al. Tysiąclecia -Lwowska -Al. Andersa -Mełgiewska -MEŁGIEWSKA WSEI. Z uwagi na fakt, że trasa przypominałaby bardzo trasę dawnej linii 10 to przemianowałbym właśnie linię 57 na numer 10 - dycha łatwiej się zapamiętuje. Taka zmiana wymusiłaby modyfikację trasy linii 150, ona zaś poj... rozwiń
Avatar
luigi / 15 maja 2020 r. o 13:09
0
oczywistm jest, że tak szybko rozrastające się osiedla powinny jak najszybciej zostać lepiej skomunikowane z resztą miasta, jestem jak najbardziej za puszczeniem tędy linii 57. Nie należy również zapominać o miejscach parkingowych.
Avatar
luigi / 15 maja 2020 r. o 13:09
0
oczywistm jest, że tak szybko rozrastające się osiedla powinny jak najszybciej zostać lepiej skomunikowane z resztą miasta, jestem jak najbardziej za puszczeniem tędy linii 57. Nie należy również zapominać o miejscach parkingowych.
Avatar
-felipe_96. / 14 maja 2020 r. o 21:12
+5
Jestem przychylny takim koncepcjom, że komunikacja miejska porusza się między osiedlami, są takie ulice jak Gęsia, Jaspisowa, Jantarowa, Kryształowa, Berylowa albo idąc dalej Agatowa, Szafirowa, Ametystowa, Bursztynowa czy jeszcze dalej Wyżynna - to są przykłady ulic, które dostępnością do transportu zbiorowego nie grzeszą. Miałem taką koncepcję by utworzyć bezpłatne linie "z pętli do pętli" Przykładowo Linia A: WRÓBLA( planowana jest tam podobno pętla) -Gęsia -Jaspisowa -Jantarowa -Kryształowa -Berylowa -Granitowa -OS.PORĘBA. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy mogą porzucić samochody wsiadając do takiej linii, która bezpłatnie podwiezie ich do pobliskiej pętli, skąd mają bogatą gamę połączeń do miasta - bardzo wygodne rozwiązanie. Linia B: OS. WIDOK -Bursztynowa -Ametystowa -Szafirowa -Agatowa -Granitowa -OS. PORĘBA. To drugi przykład takiej linii. Jednakże w obydwu przypadkach sprawy się mocno komplikują - progi zwalniające oraz dosyć wąskie drogi powodują, że nawet mały bus ma problem by po nich jeździć, w dodatku mogłoby się to wiązać z potrzebą likwidacji przydrożnych parkingów celem wyznaczenia przystanków dla mieszkańców i kolejna sprawa na tych osiedlowych drogach bywa tłoczno. Są więc to koncepcje nierealne do spełnienia a szkoda, gdyż transport zbiorowy zyskałby na tym. Były także pomysły by skierować jakąś linię komunikacji miejskiej, która kończy na pętli os. Widok przez ul Wyżynną obustronnie - to też nie za bardzo możliwe, są progi zwalniające a ponadto też jest dosyć wąsko. Tak więc dużo rewolucji i zabawy byłoby z dostosowywaniem wyżej wymienionych dróg do możliwości funkcjonowania na nich transportu zbiorowego ale zdania na ten temat byłyby podzielone - sporo osób mogłoby przychylnie się wobec zwiększenia dostępności transportu zbiorowego wypowiedzieć ale sporo byłoby też głosów krytyki - że np. miejsca parkingowe wybrane musiałyby być likwidowane( te przydrożne), że spowoduje to zwiększone zatłoczenie, że dotychczas było optymalnie itp. itd. Wiele pomysłów i rozwiązań wciąż pozostaje w kwestii marzeń.
Jestem przychylny takim koncepcjom, że komunikacja miejska porusza się między osiedlami, są takie ulice jak Gęsia, Jaspisowa, Jantarowa, Kryształowa, Berylowa albo idąc dalej Agatowa, Szafirowa, Ametystowa, Bursztynowa czy jeszcze dalej Wyżynna - to są przykłady ulic, które dostępnością do transportu zbiorowego nie grzeszą. Miałem taką koncepcję by utworzyć bezpłatne linie "z pętli do pętli" Przykładowo Linia A: WRÓBLA( planowana jest tam podobno pętla) -Gęsia -Jaspisowa -Jantarowa -Kryształowa -Berylowa -Granitowa -OS.PORĘBA. Dzię... rozwiń
Avatar
-felipe_96. / 14 maja 2020 r. o 20:32
+3
Co do linii 57 popieram modyfikację i ponadto widzę dla niej taką oto trasę: OS. PORĘBA -Granitowa -Berylowa -Jantarowa -Roztocze -Orkana -Armii Krajowej -Bohaterów Monte Cassino -Wileńska -Głęboka -Sowińskiego -Al. Racławickie -Krakowskie Przedmieście -3-go Maja -Al. Tysiąclecia -Lwowska -Al. Andersa -Mełgiewska -MEŁGIEWSKA WSEI. Z uwagi na fakt, że trasa przypominałaby bardzo trasę dawnej linii 10 to przemianowałbym właśnie linię 57 na numer 10 - dycha łatwiej się zapamiętuje. Taka zmiana wymusiłaby modyfikację trasy linii 150, ona zaś pojechałaby następująco: OS.PORĘBA -Jana Pawła II -Al. Kraśnicka -Al. Racławickie -Krakowskie Przedmieście -3-go Maja -Al. Tysiąclecia -Lwowska -Al. Andersa -Mełgiewska -Grygowej -PANCERNIAKÓW. Z uwagi na fakt, że ul. Turystyczna byłaby najbardziej stratna komunikacyjnie to w związku z tym wzmocnienie częstotliwości mogłoby się okazać zasadne w przypadku linii 2, gdyż to na jej barki spadłoby zapewnianie połączenia komunikacyjnego tamtych rejonów miasta z centrum. Poza tym nie dostrzegam aby na powyższych modyfikacjach jakaś dzielnica była zbyt poszkodowana, a przynajmniej dochodzi do uporządkowania tras linii komunikacji miejskiej.
Co do linii 57 popieram modyfikację i ponadto widzę dla niej taką oto trasę: OS. PORĘBA -Granitowa -Berylowa -Jantarowa -Roztocze -Orkana -Armii Krajowej -Bohaterów Monte Cassino -Wileńska -Głęboka -Sowińskiego -Al. Racławickie -Krakowskie Przedmieście -3-go Maja -Al. Tysiąclecia -Lwowska -Al. Andersa -Mełgiewska -MEŁGIEWSKA WSEI. Z uwagi na fakt, że trasa przypominałaby bardzo trasę dawnej linii 10 to przemianowałbym właśnie linię 57 na numer 10 - dycha łatwiej się zapamiętuje. Taka zmiana wymusiłaby modyfikację trasy linii 150, ona zaś poj... rozwiń
Avatar
waterfalls / 14 maja 2020 r. o 18:27
+9
i co, drodzy naiwni klienci- inaczej wam to pokazywali na wizualizacjach, nieprawdaż?
Avatar
Angus123 / 14 maja 2020 r. o 17:15
+6
Ciekawe czy w wymaganiach projektowych są nowe miejsca parkingowe, inaczej zniknie najwięszky darmowy parking w okolicy !! - w takiej sytuacji lepiej żeby wydali te pieniądze na drogę w stronę Gęsiej ...  
Avatar
kronikidewelorozwoju / 14 maja 2020 r. o 11:11
+11
Po pierwsze czy ta droga nie miała przypadkiem powstać razem ze szkołą? Teraz okazuje się że w tym roku dokumentacja a droga może być dopiero gotowa nawet za 4 lata... Druga sprawa - czy naprawdę władze nie widzą jak potrzebna jest droga w drugą stronę osiedla? Przynajmniej żeby łączyła się ze skrzyżowaniem Jaspisowej z Cyrkoniową.  Jak te dzieci z tej części osiedla - Gęsiej, Koralowej, Cyrkoniowej itd. mają od września dość do szkoły? Po tym błocie? Tam nawet żadnego chodnika nie ma żeby dość do szkoły a po tych betonowych płytach to co chwilę jedzie jakaś ciężarówka na kolejne budowy.  Bzdurami się zajmujecie zamiast zadbać o jakieś cywilizowane warunki życia dla kilkunastu tysięcy ludzi którzy mieszkają na tym osiedlu.
 POśpiech w budowie to był wskazany w przypadku przedłużenia JPII, co by wiadomi cwaniacy mogli uruchomić swoje banki ziemi. Teraz, kiedy Panowie Szlachta swoje już zarobili, "plebs" musi cierpliwie poczekać i nie pokrzykiwać, bo dewelo-sułtan się obrazi i z drogi będą nici.
 POśpiech w budowie to był wskazany w przypadku przedłużenia JPII, co by wiadomi cwaniacy mogli uruchomić swoje banki ziemi. Teraz, kiedy Panowie Szlachta swoje już zarobili, "plebs" musi cierpliwie poczekać i nie pokrzykiwać, bo dewelo-sułtan się obrazi i z drogi będą nici. rozwiń
Avatar
kapi / 14 maja 2020 r. o 10:43
+34
Po pierwsze czy ta droga nie miała przypadkiem powstać razem ze szkołą? Teraz okazuje się że w tym roku dokumentacja a droga może być dopiero gotowa nawet za 4 lata... Druga sprawa - czy naprawdę władze nie widzą jak potrzebna jest droga w drugą stronę osiedla? Przynajmniej żeby łączyła się ze skrzyżowaniem Jaspisowej z Cyrkoniową. Jak te dzieci z tej części osiedla - Gęsiej, Koralowej, Cyrkoniowej itd. mają od września dość do szkoły? Po tym błocie? Tam nawet żadnego chodnika nie ma żeby dość do szkoły a po tych betonowych płytach to co chwilę jedzie jakaś ciężarówka na kolejne budowy. Bzdurami się zajmujecie zamiast zadbać o jakieś cywilizowane warunki życia dla kilkunastu tysięcy ludzi którzy mieszkają na tym osiedlu.
Po pierwsze czy ta droga nie miała przypadkiem powstać razem ze szkołą? Teraz okazuje się że w tym roku dokumentacja a droga może być dopiero gotowa nawet za 4 lata... Druga sprawa - czy naprawdę władze nie widzą jak potrzebna jest droga w drugą stronę osiedla? Przynajmniej żeby łączyła się ze skrzyżowaniem Jaspisowej z Cyrkoniową. Jak te dzieci z tej części osiedla - Gęsiej, Koralowej, Cyrkoniowej itd. mają od września dość do szkoły? Po tym błocie? Tam nawet żadnego chodnika nie ma żeby dość do szkoły a po tych betonowych płytach to co c... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Stadnina w Janowie Podlaskim. Czy będzie jeszcze chlubą?
Magazyn

Stadnina w Janowie Podlaskim. Czy będzie jeszcze chlubą?

Wokół stadniny koni w Janowie Podlaskim znowu jest głośno. Jeszcze do niedawna była to polska chluba hodowlana na świecie. Dzisiaj mówi się o zaniedbanych zwierzętach i brudnych boksach. Nowy prezes otwarcie przyznaje, że jedyną szansą będzie dokapitalizowanie stadniny

Historyczny moment. Start rakiety SpaceX i NASA [na żywo]
film

Historyczny moment. Start rakiety SpaceX i NASA [na żywo]

NASA i firma SpaceX Elona Muska wysyła w kosmos rakietę z dwoma kosmonautami na pokładzie. To dwaj Amerykanie - Robert Behnken i Douglas Hurley. Obaj kosmonauci, w ramach misji Demo-2, mają pozostać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez dłuższy czas.

Wracają praktyki w szkołach branżowych. Jak będą wyglądać?

Wracają praktyki w szkołach branżowych. Jak będą wyglądać?

Od 1 czerwca uczniowie najstarszych klas branżowych szkół I stopnia będą mogli brać udział w zajęciach praktycznych. MEN opublikowało w piątek wytyczne, które będą obowiązywały w ich trakcie.

Gdzie nad wodę? Wiemy, kiedy sezon rozpoczną kąpieliska

Gdzie nad wodę? Wiemy, kiedy sezon rozpoczną kąpieliska

Od poniedziałku ma być otwarte 18 kąpielisk, zaś większość z 623 zacznie działać pod koniec czerwca i z początkiem lipca. Główny Inspektor Sanitarny uruchomił serwis informacyjny o jakości wody w kąpieliskach w Polsce.

Lublin. Autobusów nie przybędzie

Lublin. Autobusów nie przybędzie

Nie będzie wzmocnienia rozkładów jazdy, mimo kolejnego złagodzenia rządowych obostrzeń związanych z epidemią. Na razie nie wrócą też nocne linie autobusowe. Zarząd Transportu Miejskiego twierdzi, że obecne rozkłady są wystarczające, a poza tym miasto ma problem z pieniędzmi na utrzymanie komunikacji

Przed wakacjami myślą już o wrześniu. Wtedy też zdalne nauczanie?

Przed wakacjami myślą już o wrześniu. Wtedy też zdalne nauczanie?

Do wakacji został jeszcze prawie miesiąc, ale Związek Nauczycielstwa Polskiego już dziś apeluje o rozpoczęcie intensywnych przygotowań dotyczących prowadzenia zdalnego nauczania w nowym roku szkolnym. To odpowiedź na słowa ministra edukacji, który wielokrotnie przyznawał, że takiego scenariusza nie można wykluczyć.

"Królowa lasu". Solowy debiut folkowej artystki Joanny Lacher
Magazyn

"Królowa lasu". Solowy debiut folkowej artystki Joanny Lacher

Przepraszam, zbierałam pokrzywy i nie mogłam odebrać telefonu – przyznała Joanna Lacher, wokalistka od wielu lat obecna na polskiej scenie folkowej. Rozmawialiśmy nie tylko o jej debiutanckiej płycie solowej „Królowa lasu”, która miała premierę 8 maja, ale także o zaufaniu i życiu po wypadku samochodowym

Lubelskie. 9-latka spadła z balkonu

Lubelskie. 9-latka spadła z balkonu

W piątek w nocy w Żółkiewce 9-letnia dziewczynka spadła z balkonu. Ratownicy stwierdzili uraz głowy. Dziecko zostało przewiezione do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie.

Studia w dobie pandemii
Magazyn

Studia w dobie pandemii

Choć rząd luzuje kolejne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, wciąż w bardzo ograniczonym stopniu możliwe jest funkcjonowanie szkół wyższych. Wiadomo, że co najmniej do końca obecnego semestru zajęcia dydaktyczne będą odbywać się w formie zdalnej. W tych trudnych warunkach uczelnie prowadzą nabór kandydatów na kolejny rok akademicki

Jest szansa na chodnik. Żeby go wywalczyć mieszkańcy Lubartowa blokowali drogę

Jest szansa na chodnik. Żeby go wywalczyć mieszkańcy Lubartowa blokowali drogę

Po naszych publikacjach powstanie chodnik przy ulicy Wojska Polskiego w Lubartowie. W piątek wieczorem lubartowscy radni jednogłośnie podjęli uchwałę o opracowaniu dokumentacji technicznej brakującego odcinka.

Dziś w woj. lubelskim żadnych nowych zachorowań. Raport wieczorny

Dziś w woj. lubelskim żadnych nowych zachorowań. Raport wieczorny

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę wieczorem o śmierci 10 osób zakażonych koronawirusem. Jest też 195 nowych przypadków zakażenia.

Chełm. Ma być ładniej w centrum i w parku miejskim

Chełm. Ma być ładniej w centrum i w parku miejskim

Więcej zieleni, remont studni i stworzenie od lat oczekiwanego placu zabaw – te i wiele innych pomysłów składa się na projekt "Rewitalizacja Placu Doktora Edwarda Łuczkowskiego wraz z zabytkowymi piwnicami w Chełmie". Na jego realizację potrzeba 16 milionów złotych.

Rowerzysta zginął w wypadku w Adamowie. Kierujący osobówką miał prawo jazdy od kilku miesięcy

Rowerzysta zginął w wypadku w Adamowie. Kierujący osobówką miał prawo jazdy od kilku miesięcy

W piątek około godziny 16:30 w miejscowości Adamów doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia z volkswagenem śmierć na miejscu poniósł 60-letni rowerzysta.

Dyrektorzy podstawówki z Lublina zarapowali
film

Dyrektorzy podstawówki z Lublina zarapowali

Miro (Mirosław Wójcik) i Juro (Jerzy Jarosiński), czyli dyrektor i wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie nagrali własny rap. Uczniowie nie są zaskoczeni. Podobne muzyczne niespodzianki w wykonaniu "ciała pedagogicznego" spotykają ich regularnie.

Marek Lebiedziński dołączył do Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS

Marek Lebiedziński dołączył do Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS

Do sztabu szkoleniowego Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin dołączył Marek Lebiedziński. W nowym sezonie wesprze na ławce Krzysztofa Szewczyka, będąc drugim trenerem akademiczek

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.