Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 lipca 2013 r.
19:16
Edytuj ten wpis

Praca dla studenta: Potrzebna czujność. I języki

0 10 A A
Gdzie i jak szukać pracy? Na jakie zarobki można liczyć? (sxc.hu)
Gdzie i jak szukać pracy? Na jakie zarobki można liczyć? (sxc.hu)

Rówieśnicy radzą, jak skutecznie szukać wakacyjnego zajęcia w kraju i za granicą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Gdzie i jak szukać pracy? Na jakie zarobki można liczyć? Na co zwrócić szczególną uwagę szukając wakacyjnego zajęcia? O to wszystko zapytaliśmy pracujących studentów.

Emilia, studentka II roku filologii germańskiej UMCS w Lublinie, przyznaje, że nie jest łatwo przebić się przez proces rekrutacyjny. Dlatego postanowiła nieco ubarwić (dosłownie) swoje CV. Wysłała je na kolorowym papierze, a dodatkowo załączyła list motywacyjny, który uzupełniał CV o dodatkowe informacje. Zadziałało. Emilia znalazła pracę już przy pierwszym podejściu – dorabia teraz jako ankieter.

Osobom, które dopiero rozpoczęły poszukiwania zajęcia, radzi zwrócenie się do agencji pośrednictwa. – Mile widziane jest również niewyzywające ubranie oraz uśmiech na twarzy – dodaje germanistka-ankieterka, wskazując tym samym, że kandydat ma rzeczywiście duży wpływ na to, jak wypadnie przed pracodawcą.

Ale nie wszyscy są przekonani do pośredników. Karol, student III ekonomii UMCS, odradza korzystanie z agencji pośrednictwa, bo pobierają wysokie prowizje od wypłat i zaleca, aby starający się o pracę dokładnie czytali umowy. Karol planuje, że po obronie pracy licencjackiej będzie szukał pacy w księgowości lub w branży budowlanej. Rozważa też zatrudnienie się przy pracach porządkowych.

Pracę kelnerki w Niemczech znalazła natomiast Agata, koleżanka Emilii z tego samego kierunku. Za dzień pracy dostaje 8–9 euro. Agata przestrzega studentów, chcących podjąć pracę za granicą, przed oszustami. Typowym przykładem nieuczciwości są zapisy w umowie drobnym druczkiem, które – przykładowo – zobowiązują pracownika do odbierania dziennie trzech SMS-ów, za które trzeba płacić.
Innym sposobem na nieuczciwe wyłudzanie pieniędzy jest podawanie telefonów z prefiksem +44 i żądanie wpisowego. – Dlatego bardzo dobra znajomość języków obcych jest niezbędna – dodaje Agata.

Trudno znaleźć dobrą pracę, gdy nie masz żadnego doświadczenia. Dlatego wykorzystaj każdą okazję, aby je zdobyć, nawet wykonując mało wymagające czy nieambitne prace.

Z DORYWCZEJ – ETAT

Historia Adriana, również studenta ekonomii, jest nieco inna. Realizacja dorywczych zleceń zaowocowała etatem. Adrian miał nieregularne zlecenia na projekty graficzne. Za każdy projekt dostawał od 300 do 400 zł. Najwyraźniej pokazał się z dobrej strony, bo dostał ofertę stałej pracy z umową na rok i zarobkami na poziomie 1200 zł netto.

PRACA CIĘ NAUCZY

Aby pomóc studentom znaleźć odpowiednią pracę na lato eksperci monsterpolska.pl przygotowali kilka wskazówek.

*Wykorzystaj każdą okazję: Trudno znaleźć dobrą pracę, gdy nie masz żadnego doświadczenia. Dlatego wykorzystaj każdą okazję, aby je zdobyć, nawet wykonując mało wymagające czy nieambitne prace. Pokażesz przez to, że jesteś pracowity i zaradny, a także zdobędziesz kompetencje.
*Napisz CV: Nie zwlekaj. Nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć zdobywać wpisy w życiorysie.
*Pomyśl o przyszłości: Może jeszcze nie wiesz, co chciałbyś robić w przyszłości, ale zastanów się, w jakim kierunku chciałbyś podążać. Spróbuj dobrać dorywczą pracę do swoich zainteresowań.
*Wykonując dorywczą pracę podczas wakacji pomyśl o tym, jak ona przygotowuje Cię do przyszłego zawodu.
*Bądź szczery: Nie pisz nieprawdziwych informacji w CV, ponieważ rekruterzy mogą je łatwo zweryfikować. Twoje kłamstwa mogą wyjść na jaw już podczas zadania rekrutacyjnego albo w pierwszych dniach pracy.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Dobeczka / 2 sierpnia 2013 o 13:03
0

Cóż studenci nie mają łatwego życia. Jeśli chcą dorobić, jedyna praca dla studenta to taka, w któryj bardzo mało płacą. Nie ma takiej pracy, która by dawała jakieś możliwości rozwoju. Oczywiście, praca dodatkowa się przyda, ale czy opłaca się robić za takie małe pieniądze?

Avatar
gibon / 12 lipca 2013 o 15:30
0

Czy masz w związku z tym problem z pośladkami i czy ci jeszcze zwieracze trzymają !!!

widze ze niektorym zal d*** sciska

Avatar
kolo / 12 lipca 2013 o 11:24
0

a ja jestem studentem mam 25 lat i zarobki ok 3 - 4 tys miesiecznie zaczynalem w wieku 21 lat z takimi samymi zarobkami takze jak ktos chce to znajdzie prace a jak ktos nie chce to przykro mi...

Czy masz w związku z tym problem z pośladkami i czy ci jeszcze zwieracze trzymają !!!

Avatar
... / 12 lipca 2013 o 11:09
0

a ja jestem studentem mam 25 lat i zarobki ok 3 - 4 tys miesiecznie zaczynalem w wieku 21 lat z takimi samymi zarobkami takze jak ktos chce to znajdzie prace a jak ktos nie chce to przykro mi...

Zobaczymy jak przestaniesz mieć status studenta...

Avatar
... / 12 lipca 2013 o 11:03
0

Akurat na ankieterów biorą każdego i kolorowe cv nie miało znaczenia.

Avatar
Bolek / 12 lipca 2013 o 07:26
0

a ja jestem studentem mam 25 lat i zarobki ok 3 - 4 tys miesiecznie zaczynalem w wieku 21 lat z takimi samymi zarobkami takze jak ktos chce to znajdzie prace a jak ktos nie chce to przykro mi...

Avatar
yoto / 11 lipca 2013 o 16:40
0

smiech na sali, 1200 PLN placa minimalna. W szwajcarii jest to 3300 CHF i do tego życie tańsze.

1200. Sama bym chciała tyle zarabiać chociażby w sklepie, ale wysyłam codziennie CV, już zeszłam z ambicji, wysyłam do sklepów, wszędzie gdzie się da!! A pracę znajduje i tak inna osoba;/

Avatar
Natalka z 1c / 11 lipca 2013 o 16:09
0

smiech na sali, 1200 PLN placa minimalna. W szwajcarii jest to 3300 CHF i do tego życie tańsze.

RYŻY  chhój nie da więcej zarobić,choćby skały srały !!!

Avatar
Zorro / 11 lipca 2013 o 16:03
0

smiech na sali, 1200 PLN placa minimalna. W szwajcarii jest to 3300 CHF i do tego życie tańsze.

Avatar
Saxy / 11 lipca 2013 o 15:59
0

To chyba jakaś pomyłka?! Ta Pani zarabia 8-9 EUR na godzinę, a nie na dzień. Zarabiając 40zł dziennie, więcej zarobiłaby w Biedronce. :-) W Niemczech większe pieniądze mają bezdomni z żebractwa.

Avatar
Dobeczka / 2 sierpnia 2013 o 13:03
0

Cóż studenci nie mają łatwego życia. Jeśli chcą dorobić, jedyna praca dla studenta to taka, w któryj bardzo mało płacą. Nie ma takiej pracy, która by dawała jakieś możliwości rozwoju. Oczywiście, praca dodatkowa się przyda, ale czy opłaca się robić za takie małe pieniądze?

Avatar
gibon / 12 lipca 2013 o 15:30
0

Czy masz w związku z tym problem z pośladkami i czy ci jeszcze zwieracze trzymają !!!

widze ze niektorym zal d*** sciska

Avatar
kolo / 12 lipca 2013 o 11:24
0

a ja jestem studentem mam 25 lat i zarobki ok 3 - 4 tys miesiecznie zaczynalem w wieku 21 lat z takimi samymi zarobkami takze jak ktos chce to znajdzie prace a jak ktos nie chce to przykro mi...

Czy masz w związku z tym problem z pośladkami i czy ci jeszcze zwieracze trzymają !!!

Avatar
... / 12 lipca 2013 o 11:09
0

a ja jestem studentem mam 25 lat i zarobki ok 3 - 4 tys miesiecznie zaczynalem w wieku 21 lat z takimi samymi zarobkami takze jak ktos chce to znajdzie prace a jak ktos nie chce to przykro mi...

Zobaczymy jak przestaniesz mieć status studenta...

Avatar
... / 12 lipca 2013 o 11:03
0

Akurat na ankieterów biorą każdego i kolorowe cv nie miało znaczenia.

Avatar
Bolek / 12 lipca 2013 o 07:26
0

a ja jestem studentem mam 25 lat i zarobki ok 3 - 4 tys miesiecznie zaczynalem w wieku 21 lat z takimi samymi zarobkami takze jak ktos chce to znajdzie prace a jak ktos nie chce to przykro mi...

Avatar
yoto / 11 lipca 2013 o 16:40
0

smiech na sali, 1200 PLN placa minimalna. W szwajcarii jest to 3300 CHF i do tego życie tańsze.

1200. Sama bym chciała tyle zarabiać chociażby w sklepie, ale wysyłam codziennie CV, już zeszłam z ambicji, wysyłam do sklepów, wszędzie gdzie się da!! A pracę znajduje i tak inna osoba;/

Avatar
Natalka z 1c / 11 lipca 2013 o 16:09
0

smiech na sali, 1200 PLN placa minimalna. W szwajcarii jest to 3300 CHF i do tego życie tańsze.

RYŻY  chhój nie da więcej zarobić,choćby skały srały !!!

Avatar
Zorro / 11 lipca 2013 o 16:03
0

smiech na sali, 1200 PLN placa minimalna. W szwajcarii jest to 3300 CHF i do tego życie tańsze.

Avatar
Saxy / 11 lipca 2013 o 15:59
0

To chyba jakaś pomyłka?! Ta Pani zarabia 8-9 EUR na godzinę, a nie na dzień. Zarabiając 40zł dziennie, więcej zarobiłaby w Biedronce. :-) W Niemczech większe pieniądze mają bezdomni z żebractwa.

Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową?
Magazyn

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową? 0 0

W PRL-u nie trzeba było baru czy restauracji, aby ugasić pragnienie. Coca-colę okrzyknięto w latach 50. napojem imperialistów. W sklepach królowała oranżada, a na ulicy popularna „gruźliczanka” - woda sodowa z sokiem (droższa) i bez soku (tańsza), sprzedawana z saturatorów.

Francuscy organiści w Puławach
23 lipca 2018, 19:00

Francuscy organiści w Puławach 4 0

W poniedziałek, 23 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta w Puławach wystąpi duet organistów z Francji - Eric Lebrun oraz Marie-Ange Leurent. Wydarzenie odbędzie się w ramach trwającego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów 1 0

Do przerwy w starciu Lewartu z Orlętami Łuków padła tylko jedna bramka. W drugiej połowie obie ekipy się rozstrzelały i ostatecznie zawody zakończyły się remisem 3:3. Zarówno Łukasz Mierzejewski, jak i Robert Różański mieli w składach wiele nowych twarzy

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń 20 9

Lubelscy policjanci skontrowali blisko 90 pojazdów oraz ujawnili 60 wykroczeń w ruchu drogowym.

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać?

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać? 2 0

Grunty w dwóch częściach Puław chce sprzedać Urząd Miasta. Chodzi o trzy działki pod usługi przy ul. Sosnowej oraz jedną większą nieruchomość położoną w strefie ekonomicznej przy ul. Komunalnej.

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia]
galeria

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia] 12 3

To był już czwarty w tym roku przejazd rolkarzy przez Lublin. Tym razem część z nich pojawiła się w przebraniach zwierząt.

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
22 lipca 2018, 11:00

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej 7 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnych pokazów dawnego rzemiosła. W niedzielę, 22 lipca o godz. 11 w Skansenie rozpoczną się pokazy żniwowania.

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu 0 0

Przy szpitalu w Białej Podlaskiej zaczęła funkcjonować Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka podpisała umowę z lubelskim NFZ.

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy 7 0

Do tragicznego wypadku doszło po godz. 1 w nocy na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Firlej.

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 8 3

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia, wideo]
galeria
film

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia, wideo] 7 1

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 103 27

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 3

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!