Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 stycznia 2020 r.
18:00

"Praktyki religijne Polaków są na stałym poziomie", ale w lubelskich kościołach chrztów było mniej

Autor: Zdjęcie autora opr. aa
42 43 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Ani wiernych znacząco nie przybyło, ani ich znacząco nie ubyło. Dzisiaj Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego poinformował: Praktyki religijne Polaków są na stałym poziomie. W parafiach archidiecezji lubelskiej i diecezji zamojsko-lubaczowskiej w 2018 r. mniej niż rok wcześniej było ślubów i chrztów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Z przeprowadzonych badań wynika, że w 2018 r., jeśli chodzi o obecność na niedzielnych Mszach św. i liczbę osób przystępujących do Komunii Świętej, nie zostały zaobserwowane istotne zmiany – podkreślił na dzisiejszej konferencji prasowej ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK. – Niewielkie różnice, w porównaniu z poprzednim rokiem, są na granicy błędu statystycznego, dlatego nie mogą być one podstawą do wyciągania wniosków co do ewentualnego spadku lub wzrostu. Można twierdzić, że praktyki religijne katolików w Polsce są na stałym poziomie – akcentował duchowny.

Zaprezentowany dzisiaj w Warszawie Rocznik Statystyczny Kościoła katolickiego w Polsce „Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia AD 2020” zawiera wyniki badań ISKK, które zostały przeprowadzone w ub. r., ale dotyczą 2018 r. Wówczas to w niedzielnej mszy św. uczestniczyło 38,2 proc. zobowiązanych katolików (w 2017 roku było to 38,3 proc.), a 17,3 proc. przystępowało do Komunii św. (w 2017 roku – 17 proc.).

Upubliczniony dokument zawiera również szczegółowe dane dotyczące poszczególnych diecezji. W lubelskiej wskaźniki te są na poziomie – 38,3 proc. (jak średnia krajowa) i 20,2 (wyżej niż średnia krajowa), w diecezji zamojsko-lubaczowskiej to odpowiednio 46,2 proc. i 23,6 proc., choć i tak wierni z tej diecezji nie są tak religijni jak katolicy z diecezji tarnowskiej gdzie podczas niedzielnej mszy 21 października 2018 r. (wtedy było liczenie wiernych w kościołach) modliło się 71,3 proc zobowiązanych katolików, a Komunię Św. przyjęło 26,9 proc.

W porównaniu 2018 do 2017 r. w archidiecezji lubelskiej było mniej chrztów (11 383, mniej o 1044 niż w 2017 r.), w diecezji zamojsko lubaczowskiej było podobnie, choć różnica między latami wynosi 80 (w 2018 r. 4 946, a w 2017 r. 4 866).

W przypadku ślubów niewielki wzrost był w diecezji zamojskiej, na terenie której kapłani udzieli sakramentu małżeństwa 2 191 parom (o 25 więcej niż w 2017 r.), natomiast w archidiecezji lubelskiej liczba ślubów nieco spadła – w 2018 r. było 4 463, a w 2017 r. – 4 516 (53 mniej).

e-Wydanie

Komentarze 43

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Robo / 7 stycznia 2020 o 18:53
+17
Osoby ochrzczone, deklarujace się jako wierzące, a faktycznie wierzace to różne rzeczy. A praktykujące i żyjące jak Kościół nakazał to jeszcze inne para kaloszy.
Avatar
Kostusia / 7 stycznia 2020 o 18:38
+14
Religia to opium dla ciemnych mas a czarni spasieni wykonawcy tylko zacierają ręce że tyłu baranów wierzy w ich brednie
 Facet pochlał do późna w nocy, wrócił nad ranem i zrobił awanturę żonie, potem położył się spać rano żona cicho wyszła do pracy, dzieci poszły do szkoły, gdzieś ok 10 dzwonek do drzwi, facetowi się nawet nie chce głowy podnieść, ale ktoś natarczywie dzwoni, z ciężką głową i na mocno chwiejących nogach podniósł się z łóżka, wściekłość w nim narasta kiedy idzie do drzwi, otwiera patrzy a tam na wycieraczce stoi malutka śmierć z kosą, w jednej chwili wytrzeźwiał i blaga, już nie będę pił, będę szanował żonę, z teściową się pogodzę, będę uczciwy ...., a śmierć do niego - spoko ja dziś po chomika 
 Facet pochlał do późna w nocy, wrócił nad ranem i zrobił awanturę żonie, potem położył się spać rano żona cicho wyszła do pracy, dzieci poszły do szkoły, gdzieś ok 10 dzwonek do drzwi, facetowi się nawet nie chce głowy podnieść, ale ktoś natarczywie dzwoni, z ciężką głową i na mocno chwiejących nogach podniósł się z łóżka, wściekłość w nim narasta kiedy idzie do drzwi, otwiera patrzy a tam na wycieraczce stoi malutka śmierć z kosą, w jednej chwili wytrzeźwiał i blaga, już nie będę pił, będę szanował żonę, z teściową się pogod... rozwiń
Avatar
_K_ / 7 stycznia 2020 o 18:26
+14
No to jak na dziewięćdziesiąt parę procent społeczeństwa, które uznaje się powszechnie za katolików, to raczej średnie wyniki... Chyba czas zweryfikować tę wartość.
Avatar
Gość / 7 stycznia 2020 o 18:50
+13
A myślały,że jak pis wprowadził judaszowe 500+ to nie obrobią.A tu d.....a
Avatar
Gość / 7 stycznia 2020 o 18:18
+13
Religia to opium dla ciemnych mas a czarni spasieni wykonawcy tylko zacierają ręce że tyłu baranów wierzy w ich brednie
Avatar
niech żyje mamona / 7 stycznia 2020 o 20:11
+12
Ludzie widzą,że dla czarnych Bogiem jest mamona. To największy w Polsce zakład pracy obracający taką kasą,o której nam się nie śniło. Wprowadzić najniższą krajową, kasy fiskalne..od razu ubędzie 90 % ,,pasterzy". Teraz za rządów PiS mają raj ale nawet komuna nie dała im rady a głupi naród napycha im kieszenie..Zapytajcie czy ksiądz za darmo pójdzie na pogrzeb...
Avatar
Gość / 7 stycznia 2020 o 23:24
+11
Wypowiadając słowo Amen, pamiętajcie że mówicie za każdym razem imię pewnego faraona sprzed tysiącleci. Inaczej zwanego Amon-Ra,gdzie wiadomo Ra to słońce. Jest ponad dwa tysiące różnych religii na całym świecie i w każdej są zaczerpnięte powiązane opowiastki, jak np. trzech krolów,itp, itd. Tylko wiara w potwora spagetti jest oryginalna. Ja tam nikomu nie zabraniam wierzyć w cokolwiek, ale biskupi rządają obowiązkowej religii w szkołach. To już było. Ingerencja sekty w życie prywatne ludzi. Wypad zboczeńcy!
Avatar
_K_ / 7 stycznia 2020 o 18:37
+11
poprosimy jakiegoś kretyna o komentarz typu - jak będą puste kościoły, to będą pełne meczety czy coś takiego
Wtedy kler pierwszy będzie chciał sprzedawać kościoły muzułmanom :-) Oni zawsze zwietrzą kasę.
Avatar
Gość / 7 stycznia 2020 o 18:34
+11
poprosimy jakiegoś kretyna o komentarz typu - jak będą puste kościoły, to będą pełne meczety czy coś takiego
Avatar
Obser / 8 stycznia 2020 o 06:22
+10
Kościół podwyższa statystykę . W Chełmie na górce  w dniu liczenia proboszcz zarządził spotkanie rodziców dziecividacych do komunii bierzmowania itp 
Avatar
_K_ / 9 stycznia 2020 o 20:45
+1
LEWAKI I ZBOCZEŃCE NA PARADY - a  ludzie do kościołów
A po co mają iść do kościołów, skoro księża - zgodnie z twoim postulatem - będą na paradach?...
Avatar
Ona / 8 stycznia 2020 o 19:59
+2
Ależ ty jesteś miłosierny.Prawdziwy katolik normalnie.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 o 11:35
-1
kocham Jezusa !
Avatar
asc / 8 stycznia 2020 o 11:32
+2
Najlepsza metoda (z)BAWIENIA ro p o -PiS - owy SZANTAŻ EMOCJONALNY PEDOgogicznej ROLI KOŚCIOŁA i w ramach SAKRAMENTÓW ŚW.(irnietych) ZMUSZANIE DO OKRESLONYCH ZACHOWAŃ równie znana metodą (z)BAWIENIA: "BO JAK NIE, TO MY WAM DAMY" czyli NIE DAMY ŻADNEGO ZAŚWIADCZENIA I OELEJM POGRZEB ROBIĄC ŻYWĄ SZOPKE ULICZNĄ ZE ZMARŁYM jak dostaniemy ATAKU WOLNO ROSNĄCEGO GUZA MÓZGU. KUMPLE OD KIELICHA (z)BAWIENIA znowu poczuli sie "mocni" w GĘBIE, niczym w roku 2015, bo POCZULI po - PiS - owe ZŁOTO SPROWADZONE DO POLSKI I WSZYstko mają w dooopie jak KURIA JEGO MAĆ, ha ha ha ... NIE WIERZYCIE? Jak znowu LUDZIE będą mieli ich w dooopie, to w KUL - ejnym ATAKU WOLNO ROSNĄCEGO GUZA MÓZGU ODPUSZCZĄ NIE TYLKO ROZWODNIKOM - jak z bidy wprowadzili po - PiS - owe ROZWODY KOŚCILENE działające na zasadzie: ZAPŁACISZ I MASZ!, a spróbuj NIE ZAPŁACIĆ! NIE WIERZYCIE? (KZ NSZZ *** i ASC)
Najlepsza metoda (z)BAWIENIA ro p o -PiS - owy SZANTAŻ EMOCJONALNY PEDOgogicznej ROLI KOŚCIOŁA i w ramach SAKRAMENTÓW ŚW.(irnietych) ZMUSZANIE DO OKRESLONYCH ZACHOWAŃ równie znana metodą (z)BAWIENIA: "BO JAK NIE, TO MY WAM DAMY" czyli NIE DAMY ŻADNEGO ZAŚWIADCZENIA I OELEJM POGRZEB ROBIĄC ŻYWĄ SZOPKE ULICZNĄ ZE ZMARŁYM jak dostaniemy ATAKU WOLNO ROSNĄCEGO GUZA MÓZGU. KUMPLE OD KIELICHA (z)BAWIENIA znowu poczuli sie "mocni" w GĘBIE, niczym w roku 2015, bo POCZULI po - PiS - owe ZŁOTO SPROWADZONE DO POLSKI I WSZYstko mają w... rozwiń
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 o 10:26
-7
LEWAKI I ZBOCZEŃCE NA PARADY - a ludzie do kościołów
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 o 10:24
0
do Janek - gdybyś Ty był wysoki jak jesteś głupi - to papierosy odpalałbyś od słońca (" jakieś krzyże")
Avatar
Janek / 8 stycznia 2020 o 10:00
+6
Czyli realna ilość katolików to mniej niż 40 proc (38,2 proc.). Więc kto jest większością? I dlaczego w urzędach i szkołach państwowych nadal wiszą jakiejś krzyże?
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 o 09:07
-7
LEWACTWO ZACIERA RĘCE ( NA DARMO) - LUDZIE CHODZILI - CHODZĄ I BĘDĄ CHODZIĆ ----- BÓG NIE UMARŁ ALE ŻYJE I WSZYSTKICH ( nawet lewaków ) KOCHA
Avatar
widzę to inaczej / 8 stycznia 2020 o 08:44
+8
Kościół nie uczy niczego złego. Daje bazę moralna młodemu człowiekowi. Bez wiary nie ma hamulców. Przy ich braku walimy w mur, wpadamy do rowu, uderzamy w innych.
 Morlaność i te budynki z plusem na dachu... A hamulców to nie mają ci panowie co dają niewinne ciumki i uzdrawiają przez dotyk nieletnich w miejscach imtymnych. No chyba że masz na myśli zlizywanie bitej śmietany czy tam pianki do golenia z kolan szamana w czarnej sukience... Tylko delegazlizacja tej instytucji może uzdrowić Polskę !
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 o 08:39
-3
Kościół nie uczy niczego złego. Daje bazę moralna młodemu człowiekowi. Bez wiary nie ma hamulców. Przy ich braku walimy w mur, wpadamy do rowu, uderzamy w innych.
Zobacz wszystkie komentarze 43

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21.02.2020

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21.02.2020 0 0

Zła jakość powietrza w Lublinie. Czytelnik skarży się na smog
ALARM24

Zła jakość powietrza w Lublinie. Czytelnik skarży się na smog 0 1

Na Nowym Świecie nie ma czym oddychać. Dym przenika do mieszkania. Dziecko kaszle, mimo tego, że oczyszczacz pracuje pełną parą – piszę do nas jeden z czytelników skarżący się na jakość powietrza w Lublinie.

Myśliwy zastrzelił owczarka pani Anny. Adwokat: "Nie można spuszczać psa ze smyczy"

Myśliwy zastrzelił owczarka pani Anny. Adwokat: "Nie można spuszczać psa ze smyczy" 135 29

Do finału zbliża się sprawa myśliwego Stanisława A., którego prokuratura oskarżyła o zastrzelenie owczarka niemieckiego pani Anny z Dubicy. Poszkodowana uważa że mężczyzna świadomie zastrzelił jej psa. A obrońca tłumaczy że Stanisław A. był pewny że strzelał do dzika.

Stalker nęka swoją ofiarę zza krat. Jak to możliwe?
Uwaga! TVN
film

Stalker nęka swoją ofiarę zza krat. Jak to możliwe? 5 5

Choć prześladowca pana Adama trafił do aresztu, to koszmar młodego mężczyzny się nie skończył. Mężczyzna dalej odbiera telefony i listy od swojego stalkera. Dlaczego doszło do tak kuriozalnej sytuacji?

Remont DK12. Mieszkańcy Chełma muszą spodziewać się dużych utrudnień w ruchu

Remont DK12. Mieszkańcy Chełma muszą spodziewać się dużych utrudnień w ruchu 2 4

Budimex już przesłał do chełmskiego Urzędu Miasta wstępny harmonogram robót na drodze krajowej nr 12 w granicach miasta. Z dokumentu wynika, że ciężki sprzęt pojawi się na placu budowy na przełomie lutego i marca, a wraz z nim ograniczenia, zwężenia i objazdy.

Lublin: W piątek otwarcie nowego skateparku przy ul. Rusałka

Lublin: W piątek otwarcie nowego skateparku przy ul. Rusałka 26 7

Na piątek zapowiedziano oficjalne otwarcie nowego skateparku zbudowanego przy ul. Rusałka za pieniądze z budżetu obywatelskiego.

Kolizja na rondzie im. Wincentego Pola w Lublinie. Jedna osoba została poszkodowana
ALARM24

Kolizja na rondzie im. Wincentego Pola w Lublinie. Jedna osoba została poszkodowana 3 0

Dwa samochody zderzyły się na rondzie im. Wincentego Pola w Lublinie. Jedna osoba została poszkodowana

Dla dzieci i dorosłych. Z humorem i na poważnie. Weekendowe spektakle w CK
21 lutego 2020, 19:00

Dla dzieci i dorosłych. Z humorem i na poważnie. Weekendowe spektakle w CK 0 0

W ramach Karnawału Teatralnego Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na kolejne sceniczne prezentacje. W nadchodzący weekend emocji nie zabraknie. Będą spektakle dramatyczne, improwizacja i propozycja dla dzieci.

Dyscyplinarka dla pracownika PUK w Radzyniu Podlaskim. Broni go były prezes

Dyscyplinarka dla pracownika PUK w Radzyniu Podlaskim. Broni go były prezes 0 2

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Radzyniu Podlaskim zwolniło dyscyplinarnie pracownika odpowiedzialnego za usługi pogrzebowe. Mężczyzna zamierza odwołać się w sądzie pracy.

Grzyby i pleśń w domu. Podpowiadamy, jak zapewnić rodzinie dobry mikroklimat

Grzyby i pleśń w domu. Podpowiadamy, jak zapewnić rodzinie dobry mikroklimat 0 2

Grzyby-pleśnie na ścianie czy suficie pojawiają się w te miesiące, kiedy rzadziej otwieramy okna, utrudniając tym samym wymianę powietrza w domu. Tymczasem ich obecność to zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Podpowiadamy, jak zapewnić swojej rodzinie zdrowy mikroklimat.

Lubelski sąd nakazał ujawnić pensje nauczycieli. Związek idzie ze skargą do Rzecznika Praw Obywatelskich

Lubelski sąd nakazał ujawnić pensje nauczycieli. Związek idzie ze skargą do Rzecznika Praw Obywatelskich 44 24

Dyrektor szkoły ma obowiązek poinformować, ile zarabia każdy z zatrudnionych przez niego nauczycieli – to decyzja lubelskiego sądu. Na tej podstawie zarobki kilkudziesięciu pedagogów ze szkół na Lubelszczyźnie opublikowało wydawnictwo „Wspólnota”. Związek Nauczycielstwa Polskiego jest tym oburzony i zamierza skierować sprawę do Rzecznika Praw Obywatelskich

Pogoda w piątek. Słonecznie na zachodzie. Opady deszczu ze śniegiem na wschodzie
film

Pogoda w piątek. Słonecznie na zachodzie. Opady deszczu ze śniegiem na wschodzie 3 0

Piątek upłynie pod znakiem dużego zachmurzenia z przejaśnieniami. Wystąpią postępujące od zachodu w głąb kraju opady deszczu, a na wschodzie i południu - deszczu ze śniegiem (w wysokości 5-10 l/mkw.). W górach spadnie 5-10 cm śniegu. Termometry pokażą od 3 st. C na Suwalszczyźnie, Podlasiu i Lubelszczyźnie, przez 6 st. C w centrum kraju, do 8 st. C na Pomorzu Zachodnim. Powieje zachodni i południowo-zachodni umiarkowany i dość silny wiatr. W porywach osiągnie prędkość do 50-70 km/h, a w górach do 100 km/h.

Galeria Sztuki Dziecka w Białej Podlaskiej otwarta jeszcze w tym miesiącu
25 lutego 2020, 16:00

Galeria Sztuki Dziecka w Białej Podlaskiej otwarta jeszcze w tym miesiącu 0 0

Przy Bialskim Centrum Kultury powstaje Galeria Sztuki Dziecka. Jej otwarcie zaplanowano na 25 lutego.

Wernisaż wystawy "Rozkwit" w Galerii Sztuki A10
21 lutego 2020, 18:00

Wernisaż wystawy "Rozkwit" w Galerii Sztuki A10 0 0

Galeria Sztuki A10 (ul. Muzyczna 10a) zaprasza na wernisaż wystawy prac malarskich Joanny Cisek "Rozkwit". Wydarzenie odbędzie się 21 lutego o godz. 18.

Puławy: Nowa hala sportowa z lekkim poślizgiem [zdjęcia]
galeria

Puławy: Nowa hala sportowa z lekkim poślizgiem [zdjęcia] 21 5

Nie w połowie roku, a pod koniec wakacji najprawdopodobniej zakończy się budowa nowej hali widowiskowo-sportowej w Puławach. Wewnątrz obiektu trwa montaż podwieszanego sufitu zbudowanego z paneli akustycznych. Na zewnątrz widać już szklaną elewację oraz nowe parkingi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.