Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 marca 2012 r.
21:00
Edytuj ten wpis

Prezydent Komorowski w Lublinie, Kraśniku i Puławach (relacja)

Autor: Zdjęcie autora (mb) (pab)
Bronisław Komorowski w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym (Jacek Świerczyński)
Bronisław Komorowski w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym (Jacek Świerczyński)

Prezydent Bronisław Komorowski spędzi w naszym regionie większość dnia. Najpierw w Lublinie, potem w Kraśniku i Puławach. Zobacz relację z wizyty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
10:31 Spotkanie ze studentami właśnie się skończyło. - Żałuje, bo pytania szły w dobrą stronę - zażartował prezydent i życzył studentom radości ze studiowania. - W fajnym mieście, i w ogóle ze studiowania. Bo studiowanie zawsze jest fajne - zakończył Bronisław Komorowski.

Prezydent udał się do klasztoru oo. Dominikanów.

10:21 Kolejne pytania studentów były równie trafione. Studenci pytali na przykład: "Jak plan rozwoju Lublina będzie miał wpływ na kierunki studiów wprowadzone na uczelniach?" albo "Dlaczego służba zdrowia na Lubelszczyźnie jest tak zaniedbana>".

Ciekawiej zrobiło się dopiero na koniec, gdy zabrakło już pytań od wyznaczonych samorządowców. Ktoś z sali zapytał: "Czy zastanawiał się Pan nad zniesieniem niewolnictwa w Polsce?". Prezydent odpowiedział zupełnie: "Szczerze mówiąc nie, bo jeszcze żadnego niewolnika nie spotkałem."

Kolejne pytanie "Jak prezydentowi podoba się w Lublinie?" wyraźnie go rozkręciło. Mówił, że z racji tego, że jest historykiem Lublin ma dla niego szczególne znaczenie. - Chyba ze względu na zaszłości historyczne, ale przez to że Lublin jest bramą ze Wschodu na Zachód, odbija się to bardzo korzystnie, na urodzie Lublinianek, co zawsze podkreślałem i nadal będę - zażartował.

Prowadząca to spotkanie Kinga Smoleń po raz trzeci powiedziała w tym momencie, że pora kończyć spotkanie. Prezydent natychmiast jej przerwał. - Co pani ciągle chce tak kończyć - zapytał z uśmiechem. - Odnoszę wrażenie, że coraz bardziej zbliżamy się do ciekawych pytań. Było o niewolnictwie, teraz o kobietach. Ciekawe co dalej.

9:38 Teraz pytania zadają przedstawiciele samorządów lubelskich uczelni. Na razie przypomina to farsę, a nie merytoryczną dyskusję.

Przedstawiciel Politechniki zapytał, jak absolwenci techniczni radzą sobie w świecie polityki. Z kolei student WSPiA pytał czy Inkubatory Przedsiębiorczości są szansą dla młodych ludzi, a w prawdziwe osłupienie wprawił salę student Uniwersytetu Przyrodniczego. Zapytał prezydenta jakie projekty z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej są realizowane na Lubelszczyźnie. Prezydent z uśmiechem odpowiedział: - To ja ciebie powinienem o to zapytać i chętnie bym się sam dowiedział.

Po czym aula wybuchła śmiechem.

9:29 Trwa spotkanie ze studentami. Prezydent mówi o roli Polski w UE, i o tym co Unia może dać naszemu krajowi. - Dla Polski to wielka szansa, także szansa dla Lubelszczyzny, która wraca do swojej naturalnej roli. Roli, która zanikła w okresie międzywojenny i powojennym. Dziś Lubelszczyzna może podjąć wielki wysiłek do pełnienia roli bramy z Zachodu na Wschód i odwrotnie - tłumaczy.

Komorowski wspomniał też o miejscu polskiej gospodarki w Europie. - Jesteśmy na dobrej drodze do wyrównania poziomu życia i tempa wzrostu całej Unii Europejskiej. To samo trzeba przełożyć na poziom regionów w Polsce. Budujemy system mechanizmów wyrównywania szans między Polską zachodnia a wschodnią - mówił prezydent.

8:59 Na spotkaniu jest kilkuset studentów. Część z nich nie weszła do auli Wydziału Prawa, bo zabrakło miejsc. Spotkanie ma rozpocząć się o godz. 9:10. Jego tytuł to "Europejska Lubelszczyzna. Szanse i wyzwania." Rektor Andrzej Dąbrowski ogłosił do godz. 11 godziny rektorskie.

8:30 Prezydent Bronisław Komorowski złożył kwiaty na grobie abp. Józefa Życińskiego. Stamtąd uda się na Wydział Prawa UMCS, gdzie odbędzie się spotkanie ze studentami.


Program

Lublin:

9.10 – spotkanie ze studentami lubelskich uczelni w auli Wydziału Prawa UMCS. W tym czasie Pierwsza Dama odwiedzi pacjentów Dziecięcego Szpitala Klinicznego. A potem – Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. Leszczyńskiego.

11.00 – w klasztorze oo. Dominikanów Bronisław Komorowski spotka się z młodzieżą skupioną wokół Akademii Złota 9 o. Leona Wiśniewskiego.

Uwaga: w godzinach porannego szczytu, kierowcy mogą się spodziewać sporych utrudnień. Policja zapowiada, że ulice będą zamykane tylko na czas przejazdu prezydenckiej kolumny. Będzie się ona poruszała po ścisłym centrum miasta.

Kraśnik:

Godz. 13 – prezydent spotka się z lokalnymi przedsiębiorcami.

Puławy:

Godz. 17 – prezydent wraz małżonką zwiedzą Park Naukowo-Technologiczny. Złożą kwiaty pod pomnikiem pomordowanych żołnierzy AK i WIN. (jsz)

Pozostałe informacje

Andrzej Kopiczyński i Anna Seniuk w roli państwa Karwowskich
telewizja

Pół wieku od premiery "Czterdziestolatka". Losy inżyniera śledziły miliony widzów

Był 16 maja 1975 roku, kiedy telewizja pokazała pierwszy odcinek sieralu "Czterdziestolatek". Osadzony w realiach szybko rozbudowującej się Warszawy lat 70-tych pokazywał losy inżyniera Karwowskiego i jego rodziny. W głównych rolach wystąpili aktorzy z Lubelszczyzny.

Bartosz Zmarzlik celuje w pierwsze zwycięstwo w Warszawie

Czas na Orlen Oil FIM Speedway Grand Prix, Bartosz Zmarzlik w końcu wygra w Warszawie?

W niedzielę odbędzie się tylko jeden, zaległy mecz PGE Ekstraligi z udziałem żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin. Wcześniej, bo w sobotę na stadionie PGE Narodowym kibice będą emocjonować się 2025 Orlen Oil FIM Speedway Grand Prix.

Prace budowlane ruszyły w poniedziałek. Burmistrz Majewska poinformowała o tym w mediach społecznościowych

Kilkadziesiąt nowych kamer. W mieście ma być bezpieczniej

Od czasu przyznania dotacji minęły prawie 3 lata. Umowa z pierwszym wykonawcą, który łapał poślizgi, została jednak zerwana. Drugi właśnie przystąpił do realizacji zadania. W Hrubieszowie ruszyła budowa monitoringu. System ma składać się z ponad 80 kamer.

""Rodzinne" zdjęcie w urzędzie
galeria

Siatkarze Bogdanki LUK u wojewody

Mistrzostwo Polski zdobyli w poprzednią sobotę, ale czas świętowania jeszcze nie minął. I pewni długo nie minie. Kolejny etap celebrowania niespodziewanego, ale jakże radosnego osiągnięcia siatkarzy Bogdanki LUK Lublin, miał miejsce w czwartek w Urzędzie Wojewódzkim.

Julia Szeremeta to gwiazda światowego boksu

Julia Szeremeta awansowała do finału Turnieju im. Feliksa Stamma w Warszawie

Julia Szeremeta w półfinale Turnieju im. Feliksa Stamma, który rozgrywany jest w Warszawie pokonała Sameenah Toussaint. W piątek będzie miała okazję wystąpić w finale.

Sanatorium w Krasnobrodzie zostało w ostatnim czasie doinwestowane i odnowione. Powstał m.in. zupełnie nowy pawilon z komfortowymi pokojami. Kuracjusze wnoszą opłaty uzdrowiskowe regularnie. Gorzej jest z pobieraniem pieniędzy od gości w kwaterach prywatnych
galeria

Płacą głównie kuracjusze. Kto się miga od opłaty uzdrowiskowej?

Nie jest wygórowana, ale jedna z najniższych w kraju. Dla samorządu ma duże znaczenie, zwłaszcza że może być podwojona z budżetu państwa. Niestety, z pobieraniem opłat uzdrowiskowych w Krasnobrodzie jest słabo. Burmistrz ubolewa.

PGE Start rozpoczął rywalizację z Czarnymi Słupsk od wygranej

PGE Start Lublin pokonał Czarnych Słupsk w pierwszym meczu fazy play-off

„Czerwono-czarni” przystępowali do pierwszego meczu ćwierćfinału mistrzostw Polski z pozycji faworyta – wszak w sezonie zasadniczym zajęli trzecie miejsce. Na parkiecie jednak różnicy pozycji nie było widać, a zwycięstwo zawdzięczają kapitalnej akcji obronnej Tyrana De Lattibeaudiere.

Miasto szykuje remont dróg osiedlowych. Krótko, ale intensywnie

Miasto szykuje remont dróg osiedlowych. Krótko, ale intensywnie

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego szykuje się do remontu kilku kolejnych uliczek osiedlowych. Robotnicy mają pojawić się na Bronowicach i Czechowie Północnym.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II
Nasz Patronat
18 maja 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II

W 105 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II odbędzie się specjalny koncert – „Pieśń wiolonczeli”, podczas którego można będzie usłyszeć najwspanialsze światowe dzieła napisane na wiolonczele z akompaniamentem fortepianu.

Włamanie do pubu U Fotografa. Złodzieje zabrali alkohol i sprzęt

Włamanie do pubu U Fotografa. Złodzieje zabrali alkohol i sprzęt

W czwartek nad ranem, tuż po godzinie 4:00, dwóch mężczyzn włamało się na teren podwórka przy pubie U Fotografa przy ul. Złotej 2. Ich celem był sezonowy bar.

Masowa kampania SMS-owa i zagraniczne reklamy. Trwa wojna informacyjna w kampanii prezydenckiej

Masowa kampania SMS-owa i zagraniczne reklamy. Trwa wojna informacyjna w kampanii prezydenckiej

W ciągu dwóch dni do mieszkańców wielu województw trafiły dziesiątki tysięcy SMS-ów uderzających w Rafała Trzaskowskiego. Komitet KO zapowiada zawiadomienie do prokuratury. Tymczasem pojawiły się też kontrowersje wokół reklam promujących Trzaskowskiego w sieci – zdaniem NASK mogły być finansowane z zagranicy.

Od lewej: prof. David Lockington, prezydent UKISCRS, prof. Robert Rejdak, dr Iva Krolo w trakcie szkolenia w lutym dla ponad 100 okulistów z Ukrainy w Lublinie

Program Interreg wspiera współpracę medyczną z Ukrainą. Lublin w roli lidera, lekarz z naszego miasta z ważną nagrodą

Uniwersytet Medyczny w Lublinie koordynuje projekt transgraniczny Health Bridges. Dzięki unijnemu finansowaniu z programu Interreg możliwe będzie m.in. doposażenie kliniki w Lublinie i szkolenia dla lekarzy z Ukrainy. Za wkład naukowy w dziedzinie okulistyki, ale nie tylko, prof. Robert Rejdak z Lublina został nominowany do bardzo ważnej nagrody.

Azoty Puławy mimo wielu problemów utrzymały się w Orlen Superlidze

Dramatyczna sytuacja KS Azoty Puławy. "Czy znajdzie się ktoś, kto da nam szansę dalej pisać tę historię?"

O problemach finansowych KS Azoty Puławy wiadomo od dawna. Mimo to drużyna zdołała zapewnić sobie utrzymanie w Orlen Superlidze i to już jakiś czas temu. Pytanie jednak czy uda się w ogóle przystąpić do rozgrywek w kolejnym sezonie? Bez wsparcia będzie to niemożliwe.

Rektor AZ (na pierwszym planie): To świetne zaplecze dydaktyczno-materialne dla Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Akademii Zamojskiej. Cieszy nas to ogromnie, bowiem Wydział ten dynamicznie rozwija się.
galeria

Otworzyli otwarte. Kompleks dydaktyczny AZ za ministerialne miliony

Studenci z nowoczesnych, wyremontowanych i dobrze wyposażonych pomieszczeń korzystają już kilka miesięcy. Ale dopiero teraz odbyło się oficjalne otwarcie kompleksu budynków Akademii Zamojskiej przy ul. Sienkiewicza 22. Uczelnia kupiła je kilka lat temu od innej, upadającej.

Symulator wypadku i jazda po płycie poślizgowej - ODTJ zaprasza na dzień otwarty

Symulator wypadku i jazda po płycie poślizgowej - ODTJ zaprasza na dzień otwarty

W piątek kierowcy będą mogli spróbować swoich sił na profesjonalnym torze jazdy. Przed nami wydarzenie "Bezpieczny kierowca".

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

32,00 zł

Różne -> Sprzedam

kurek

ZAMOŚĆ

36,00 zł

Różne -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Różne -> Sprzedam

ruras

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty