Aż w pięciu kategoriach przyznane zostały dzisiaj coroczne Nagrody Gospodarcze Prezydenta Miasta Lublin. Podczas uroczystej gali wyróżnione zostały lubelskie przedsiębiorstwa, które są gospodarczymi lokomotywami miasta, z powodzeniem podbijają zagraniczne rynki i poszukują innowacji. Była też szósta nagroda, specjalna.
W kategorii „Innowacyjność” główną nagrodę otrzymała spółka Netrix doceniona za „wiodącą pozycję ośrodka tomografii w kraju”, owocną współpracę ze światem nauki i rozwój skutkujący podwojeniem liczby miejsc pracy. Wyróżnienie trafiło do spółki uPaid, która zajmuje się m.in. technologią nowoczesnych płatności i może się pochwalić tym, że jest jednym z czterech certyfikowanych dostawców NFC (komunikacji zbliżeniowej) dla światowych banków. Kapituła doceniła ją za wdrożenie projektu Host Card Emulations.
W kategorii „Obecność na rynku globalnym” nagroda główna została przyznana spółce Modern-Expo, która specjalizuje się w produkcji i sprzedaży wyposażenia dla sklepów i magazynów. Firma została doceniona za obecność na różnych rynkach zbytu, umiejętność wykonania nawet najbardziej skomplikowanych zamówień i stały wzrost zatrudnienia. Wyróżnienie dostały dwie spółki. Pierwsza z nich to Lactex, eksportująca nabiał nawet na odległe kontynenty, druga to Sollers Consulting firma doradcza specjalizująca się w pomocy dotyczącej oprogramowania usprawniającego pracę innych firm.
Główna nagroda w kategorii „Firmy Duże – Lokomotywy Gospodarcze Miasta” trafiła w tym roku do spółki Bury, dystrybutora owoców i warzyw. Kapituła doceniła spółkę za „realizację nowoczesnych i innowacyjnych projektów inwestycyjnych, pozytywny wpływ na lubelski rynek pracy oraz aktywne działanie na rzecz rozwoju gospodarczego miasta Lublin”. Wyróżnienie powędrowało do firmy Sii z branży inżynierii informatycznej, która jest chwalona za rosnące tempo rozwoju firmy, tworzenie nowych miejsc pracy i społeczną odpowiedzialność biznesu.
Trzy wyróżnienia, bez głównej nagrody, przyznano w tym roku w kategorii „Młode firmy”. Jedno z nich trafiło do spółki Chemnovatic będącej wytwórcą m.in. płynów do papierosów elektronicznych, czy też czystą nikotynę. Wyróżniona została za „ciągły rozwój technologii podnoszący jakość produktów, współpracę badawczo-rozwojową z Politechniką Lubelską i ambitne plany inwestycyjne”. Zauważona została też spółka Codete, kolejna w naszym mieście dobrze radząca sobie firma z branży IT, chwalona za szerokie kompetencje, wzrost zatrudnienia i zróżnicowanie rynków zbytu. Wyróżnienie otrzymała także spółka DataArt Poland (szyjąca na miarę rozwiązania informatyczne) za wkład w rozwój miasta i zaangażowanie w „kształtowanie tożsamości branży”.
W tym roku pojawiła się też nowa, piąta kategoria. To „Przemysły Kreatywne”. Tu przyznano wyróżnienie firmie programistycznej GIS Support za „pozytywny wpływ na kształtowanie wizerunku miasta Lublin jako jednostki nowoczesnej i innowacyjnej, a także otwartej na wykorzystanie nowych technologii”.
Ponadto przyznana została nagroda specjalna. Trafiła do Grupy Żagiel za działania na rzecz rozwoju miasta, działalność charytatywną, systematyczny przyrost liczby pracowników oraz obecność w różnych branżach. Żagiel sprzedaje samochody, leczy pacjentów, uczy i szkoli, prowadzi centrum sportowe, buduje mieszkania, a także działa w branży hotelarskiej i przymierza się do budowy hotelu przy ul. 1 Maja.