Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 sierpnia 2019 r.
7:56

Ul. Dolnej Panny Marii: Teraz jest parking, ale proboszcz planuje tu dużą inwestycję

67 65 A A
- Inwestycja oznaczałaby rewitalizację tej części Lublina. Nie ma tu życia. Jeśli w otoczeniu zielonych terenów zbudowalibyśmy szkołę, to zawitałyby tutaj dzieci i całe rodziny. To byłoby też dobre dla miasta – uważa ks. Mirosław Matuszny
- Inwestycja oznaczałaby rewitalizację tej części Lublina. Nie ma tu życia. Jeśli w otoczeniu zielonych terenów zbudowalibyśmy szkołę, to zawitałyby tutaj dzieci i całe rodziny. To byłoby też dobre dla miasta – uważa ks. Mirosław Matuszny (fot. Maciej Kaczanowski)

Nową szkołę chce zbudować przy ul. Dolnej Panny Marii proboszcz pobliskiej parafii. Na inwestycję w tym miejscu wstępnie zgodził się Urząd Miasta oraz konserwator zabytków. Budynek miałby się wpisywać w otoczenie i uzupełniać pierzeję ulicy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Myślę, że niestety przyjdą takie czasy, kiedy parafie, zwłaszcza te ze śródmieścia, będą musiały utrzymać się z pewnego rodzaju działalności gospodarczej, uczciwej i pożytecznej dla miasta i dla Kościoła – przewiduje ks. Mirosław Matuszny, proboszcz parafii pw. Nawrócenia św. Pawła, który ma już gotową koncepcję nowego budynku. – W miejscu, w którym obecnie działa parking.

O tym, że przy Dolnej Panny Marii może stanąć nowy gmach przesądza decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydana przez Urząd Miasta. Decyzja wyklucza stawianie wysokich budynków, które dominowałyby nad sąsiednimi kamienicami.

W takich warunkach musieli się zmieścić architekci z Krakowa. Efekty ich pracy zostały już uzgodnione ze służbami konserwatorskimi. – Przy Dolnej Panny Marii możliwa jest zabudowa będąca przedłużeniem już istniejącej, nie wyższa – potwierdza Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, który pozytywnie zaopiniował proboszczowi koncepcję szkoły.

Zabudowa byłaby kaskadowa, dzięki czemu „podążałaby” za spadkiem terenu

Co znalazło się w tej koncepcji? Obiekt mający najwyżej dwa piętra miałby się ciągnąć wzdłuż ul. Dolnej Panny Marii. Zabudowa byłaby kaskadowa, dzięki czemu „podążałaby” za spadkiem terenu. Podział elewacji nawiązywałby do sąsiednich zabudowań znajdujących się poniżej, bliżej ul. Rusałka. Z zewnątrz szkoła wyglądałaby jak kilka stojących w rzędzie niezbyt dużych budynków.

Wewnątrz pomieściłoby się ponad 20 sal lekcyjnych (każda projektowana dla 24 uczniów), spora kuchnia, stołówka, sala gimnastyczna, tenisowa, baletowa, biblioteka oraz sala widowiskowa.

– Ta inwestycja oznaczałaby rewitalizację tej części Lublina. Jeśli przejdziemy się w dół ulicą Dolnej Panny Marii, to nietrudno zauważyć, że stan budynków nie jest dobry. Nie ma tu życia – mówi duchowny. – Jeśli w otoczeniu zielonych terenów zbudowalibyśmy szkołę, to zawitałyby tutaj dzieci i całe rodziny. To byłoby też dobre dla miasta.

Proboszcz przyznaje jednocześnie, że nie planuje prowadzenia szkoły przez parafię. – Pomieszczenia, które powstałyby na naszym terenie moglibyśmy wynająć. Dzięki temu mielibyśmy pieniądze na rozpoczęcie remontu kościoła, a także na późniejsze utrzymanie odnowionej świątyni – mówi ks. Matuszny.

Na razie plany budowy rozbijają się o pieniądze. – Możemy się tylko modlić o darczyńców i o inwestorów, bo na razie własnymi siłami nie jesteśmy w stanie udźwignąć tej inwestycji.

e-Wydanie

Komentarze 65

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ja / 27 sierpnia 2019 o 09:37
+23
czy to przypadkiem nie kawałek obok, gdzie konserwator zabronił szkole (Unii?) wybudować na NIEWIDOCZNYCH tyłach sali ćwiczeń ????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2019 o 08:07
+18
Czyli na remont murów oporowych ksiądz zbiera publiczne pieniądze, że potem postawić prywatną szkołę na tym terenie.
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2019 o 08:07
+16
Stop pedofilii w kościele.
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2019 o 08:34
+15
To nie jest duszpasterz to zwykły biznesmen, który z wiarą nie ma nic spólnego. Tylko kasa i kasa.
Avatar
Derk / 27 sierpnia 2019 o 08:03
+15
Nigdy nie posłał bym tam swego dziecka.
Avatar
K / 27 sierpnia 2019 o 09:52
+13
Katolickie szkoły są najlepsze w rankingach. To jest już tradycja. Renomy i jakości nie miały i nie mają szkoły "eksperymentujące"  pochodzenia liberalno-socjalistycznego.
A czy dobrze przeczytałeś/przeczytałas słowa księdza? On chce wybudować i wynająć, a nie prowadzić zajęcia. Chce miec kasę z wynajmu, a nie kształcić. Może to więc wcale nie być katolicka szkoła. Mam tylko nadzieję, że kasa z wynajmu będzie opodatkowana jak od każdego świeckiego przedsięwzięcia gospodarczego... A nie, to Polska, tu księżulo przytuli kasę bez żadnych obciążeń, bo to przecież "na cele kutlu religijnego"...
A czy dobrze przeczytałeś/przeczytałas słowa księdza? On chce wybudować i wynająć, a nie prowadzić zajęcia. Chce miec kasę z wynajmu, a nie kształcić. Może to więc wcale nie być katolicka szkoła. Mam tylko nadzieję, że kasa z wynajmu będzie opodatkowana jak od każdego świeckiego przedsięwzięcia gospodarczego... A nie, to Polska, tu księżulo przytuli kasę bez żadnych obciążeń, bo to przecież "na cele kutlu religijnego"... rozwiń
Avatar
Jlkl / 27 sierpnia 2019 o 09:25
+12
To juz na mur nazbieral? Teraz na szkole chce??
Avatar
DrInz / 27 sierpnia 2019 o 08:43
+12
podoba mi się ta koncepcja, sam budynek tworzący długą pierzeję wzdłuż ulicy, oraz to że taka inwestycja bardzo ożywi ul. Dolna Panny Marii, która jest bardzo ładną i ciekawą uliczką, ale niestety zapomnianą
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2019 o 09:21
+11
I widzę, że zaprzyjaźniona szkoła Śródziemnomorska znajdzie miejsce na prowadzenie swojej szkoły prywatnej :)
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2019 o 09:20
+11
W myśl Konstytucji oświata "bezpłatna"subwencja zapewniona .Niektórzy "krzyczą" o wyprowadzeniu religii ze szkół,to szykuje się pewna praca dla katachetów w sutannach.
Avatar
CX / 30 sierpnia 2019 o 14:22
+1
Serio?....Koleś zgoli wiernych, wybuduje za ich pieniądze budynek, który będzie własnością kościoła. Otwarcie mówi, że chodzi mu tylko o wynajem. To jest dobra koncepcja? Dajcie mi kase to kilka szkół wybiduje. Kilka nawet "za darmo" poprowadzę. Ogarnij się!!! Koleś za Twoje pieniądze wybuduje budynek a Ty w nagrodę będziesz mu mógł później czynsz płacić. 
Avatar
KS.wajs z kaliny / 27 sierpnia 2019 o 21:20
0
Wczoraj zbierał na mury....A dziś na nowe budynki.prawdziwy rozmach, jak to w kościele...
Avatar
Jj / 27 sierpnia 2019 o 18:51
0
Skoro parafia nie potrzebuje działki na cele wyznaniowe to czy nie powinna jej oddać potrzebującym? Czy nie ma coś w doktrynie wspomniane o życiu w ubóstwie i porzuceniu zbytków?
Rozwiążmy oba problemy siędza dobrodzieja za jednym zamachem: niech sprzeda działkę, a będzie miał kasę na ratowanie muru.
 Super pomysł. 
Avatar
Mark211 / 27 sierpnia 2019 o 18:14
+3
zaraz trolle posła Brejzy z Inowrocławia w POrozumieniu z lubelskim zleceniodawcą ruszą do pracy
Portal tvp.info opublikował zeznania Małgorzaty S., jednej z bohaterek afery fakturowej w Inowrocławiu, które mają rzekomo obciążać Brejzów. Zarzuty w tzw. aferze fakturowej usłyszało 16 osób, w tym szefowa wydziału inowrocławskiego ratusza Agnieszka Ch. była także rzeczniczką prasową prezydenta Inowrocławia. Ma odpowiedzieć za wyłudzanie ponad 250 tys. zł. Smaczku całej sprawie dodaje fakt, iż Agnieszka Ch. to była działaczka PiS, w wyborach samorządowych 8 lat temu startowała z list tej partii. A w kolejnych latach, jej przełożonym był wiceburmistrz Kruszwicy Mikołaj Bogdanowicz, obecny wojewoda kujawsko - pomorski z PiS. Z partii miała odejść 5 lat temu. I właśnie te osoby oskarżają Brejzów.
Portal tvp.info opublikował zeznania Małgorzaty S., jednej z bohaterek afery fakturowej w Inowrocławiu, które mają rzekomo obciążać Brejzów. Zarzuty w tzw. aferze fakturowej usłyszało 16 osób, w tym szefowa wydziału inowrocławskiego ratusza Agnieszka Ch. była także rzeczniczką prasową prezydenta Inowrocławia. Ma odpowiedzieć za wyłudzanie ponad 250 tys. zł. Smaczku całej sprawie dodaje fakt, iż Agnieszka Ch. to była działaczka PiS, w wyborach samorządowych 8 lat temu startowała z list tej partii. A w kolejnych latach, jej prz... rozwiń
Avatar
abc / 27 sierpnia 2019 o 15:35
+8
No i masz, kolejny biznesmen. Mentor Tadeusz z Torunia ma obiecujących następców.
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2019 o 15:24
+8
oto wielka tajemnica wiary euro złoto i hektary
Avatar
Xawras Wyżryn / 27 sierpnia 2019 o 15:23
+1
Chyba jednak nie ma co się czepiać, można mieć do niego takie a takie problemy ale co by nie mówić lepszy biznesmen niż szur. Btw pieniądze na budowę nie muszą iść z budżetu miasta, późniejsze utrzymanie szkoły itp. już tak, ale myślę że widać brak wystarczającej ilości placówek edukacyjnych w tym roku także pomysł jak najbardziej na plus. A pobieranie opłat z wynajmowanego lokalu jest czymś normalnym patrząc że tak naprawdę na początku owe budynki będą należały do parafii
Avatar
_K_ / 27 sierpnia 2019 o 14:11
+5
skoro sędzia może mieć 700 hektarów pola, to czemu parafia nie może mieć szkoły ????
Ależ może! Niech ją zbuduje i prowadzi ze swoich środków. Czy znasz sędziego posiadającego 700 hektarów, któremu te hektary ofiarowało państwo, albo okoliczna ludność? Pieprzysz, jak potłuczony nakarmiony TVPiSowską propagandą. Cokolwiek, byle było na sędziego.
Avatar
qaz / 27 sierpnia 2019 o 14:08
+4
To w końcu kim ksiadz jest? Pasterzem, ktory niesie slowo Boże  Czy biznesmenem,  ktory buduje szkołę i chce czerpać z tego materialne korzysci??
 Pasterzem który wpadł na pomysł strzyżenia owiec i baranów
Avatar
Hko / 27 sierpnia 2019 o 14:06
+9
A moze by ksiadz wybudowal jakis dom pomocy dla bezdomnych? Nakarmil i napoil bliznich
Zobacz wszystkie komentarze 65

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lutnia na wiosnę chce powalczyć o awans

Lutnia na wiosnę chce powalczyć o awans 0 0

Lutnia Piszczac zajęła na półmetku rozgrywek pierwsze miejsce. Trener Henryk Grodecki: można było zgromadzić jeszcze więcej punktów

Taniej z kartą seniora w ręku. Nowe miejsca na liście ze zniżkami

Taniej z kartą seniora w ręku. Nowe miejsca na liście ze zniżkami 0 0

Zamość. Miasto aktualizuje listę miejsc, które honorują Zamojską Kartę Seniora. To przedsiębiorcy, firmy i instytucje oferujący zniżki mieszkańcom w wieku 60+. Wysokość ulg i zasady korzystania zależą wyłącznie od partnerów programu

Tranzyt Merkurego na tle Słońca. Niezwykłe zjawisko było widoczne w Polsce [wideo]
film

Tranzyt Merkurego na tle Słońca. Niezwykłe zjawisko było widoczne w Polsce [wideo] 0 0

W poniedziałek (11.11) doszło do tranzytu Merkurego, czyli przejścia pierwszej i najmniejszej planety Układu Słonecznego przed tarczą Słońca. Zjawisko było widoczne częściowo w Polsce.

Skarby Ziemi - Giełda Minerałów i Biżuterii
16 listopada 2019, 10:00

Skarby Ziemi - Giełda Minerałów i Biżuterii 0

W dniach 16-17 listopada 2019 serdecznie zapraszamy na Giełdę Minerałów i Biżuterii „Skarby Ziemi”, która jest organizowana już po raz 52 w Lublinie przy Akademickiej 15. Giełda jest doskonałą okazją do podziwiania minerałów, skamieniałości, meteorytów, kamiennych ozdób, bursztynów, pereł oraz wyrobów wykonanych ze skarbów natury.

Puławy: Budżet miasta na 2020 rok. Planują rekordowo wysokie wydatki

Puławy: Budżet miasta na 2020 rok. Planują rekordowo wysokie wydatki 5 8

Trwają ostatnie prace nad projektem budżetu miasta Puławy na rok 2020. Dokument ma być gotowy przed 15 listopada. Z tego co wiemy, będzie on rekordowy pod wieloma względami. Zarówno pod względem wydatków, środków na inwestycje, jak i zadłużenia.

Porażki Padwy Zamość i Azotów II Puławy, AZS AWF wygrał z KSZO

Porażki Padwy Zamość i Azotów II Puławy, AZS AWF wygrał z KSZO 0 1

Długi weekend mile wspominać będą zawodnicy AZS AWF Biała Podlaska, którzy wygrali na wyjeździe z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Gorycz porażki musiały przełknąć rezerwy Azotów Puławy i pierwszy raz w sezonie były lider MKS Padwa Zamość

Kwitły i pachniały. Skoszą wszystkie łąki kwietne w Lublinie
galeria

Kwitły i pachniały. Skoszą wszystkie łąki kwietne w Lublinie 6 27

Do weekendu skoszone mają być wszystkie kwietne łąki założone na zlecenie miasta. Nie wszystkim się to podoba. – Jak te rośliny mają się wysiać? – irytuje się nasza Czytelniczka oburzona ścięciem kwiatów na al. Unii Lubelskiej. – Po przymrozkach wyglądałyby nieestetycznie – tłumaczą miejscy urzędnicy.

Wieczór poezji Krzysztofa Gryko w Puławach
13 listopada 2019, 18:00

Wieczór poezji Krzysztofa Gryko w Puławach 0 0

W środę, 13 listopada o godz. 18 w Bibliotece Miejskiej w Puławach (ul. Głęboka 7a) odbędzie się wieczór poezji Krzysztofa Gryko.

Premier Mateusz Morawiecki pisze do szefa Netflixa w sprawie "nieścisłości historycznych" w jednym z seriali

Premier Mateusz Morawiecki pisze do szefa Netflixa w sprawie "nieścisłości historycznych" w jednym z seriali 0 6

- Nie ma wątpliwości, że te obozy były prowadzone przez Niemców - pisze premier Rzeczypospolitej Mateusz Morawiecki w swoim liście do Reeda Hastingsa, szefa platformy Netflix. - Jesteśmy świadomi sytuacji związanej z produkcją "Iwan Groźny z Treblinki" i bacznie się jej przyglądamy - odpowiada rzecznik amerykańskiego giganta, cytowany przez "Washington Post".

16-latka zgwałcona w Okunince? Wszystko pokazał monitoring

16-latka zgwałcona w Okunince? Wszystko pokazał monitoring 81 0

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. 22-latka oskarżanego o zgwałcenie 16-letniej dziewczyny w Okunince - informuje Super Tydzień Chełmski

Ukraina w Centrum Lublina - Festiwal Kultury Ukraińskiej
14 listopada 2019, 8:00

Ukraina w Centrum Lublina - Festiwal Kultury Ukraińskiej 0 0

W dniach 14-17 listopada w różnych częściach miasta odbędą się wydarzenia w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Ukraina w Centrum Lublina. To już 12. odsłona festiwalu.

Polska - Hiszpania. Dzisiaj Biało-Czerwone zagrają na Arenie Lublin

Polska - Hiszpania. Dzisiaj Biało-Czerwone zagrają na Arenie Lublin 0 0

Dzisiaj o godz. 18 na Arenie Lublin odbędzie się mecz Polska – Hiszpania. To spotkanie dla Biało-Czerwonych będzie inauguracją eliminacji mistrzostw Europy

Ranking miast dla młodych ludzi. Lublin wypadł słabo. W czym przegrywamy z innymi?
Raport

Ranking miast dla młodych ludzi. Lublin wypadł słabo. W czym przegrywamy z innymi? 7 67

Lublin znalazł się poza pierwszą dziesiątką miast najbardziej przyjaznych młodym ludziom. Ranking objął wszystkie miasta na prawach powiatu, a jest ich 66. Jak wypadli inni przedstawiciele naszego regionu? Zamość znalazł się na 19. miejscu, Biała Podlaska na 41., zaś Chełm jest dopiero piąty od końca.

"Magia starego kina" w Filharmonii
22 listopada 2019, 19:00

"Magia starego kina" w Filharmonii 0 0

Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na wyjątkowy koncert symfoniczny polskich przebojów muzyki filmowej "Magia starego kina". Wydarzenie będzie miało miejsce 22 listopada o godz. 19.

Park Jana Pawła II w Lublinie już jest dłuższy. A będzie znacznie ciekawszy [zdjęcia]
galeria

Park Jana Pawła II w Lublinie już jest dłuższy. A będzie znacznie ciekawszy [zdjęcia] 27 13

Jeszcze w tym miesiącu powinno się zakończyć urządzanie nowej części parku Jana Pawła II wzdłuż os. Górki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.