Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 lutego 2012 r.
21:02
Edytuj ten wpis

Profesor Nazimek odchodzi z UMCS. Co dalej z benzyną z CO2?

Autor: Zdjęcie autora (mb)
0 21 A A
Prof. Dobiesław Nazimek w laboratorium (Karol Zienkiewicz/archiwum)
Prof. Dobiesław Nazimek w laboratorium (Karol Zienkiewicz/archiwum)

Chemik z lubelskiego UMCS, który opracował rewolucyjną metodę produkcji benzyny z dwutlenku węgla, odchodzi na emeryturę. Prof. Dobiesław Nazimek mówi, że jest zmęczony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O pomyśle prof. Nazimka napisaliśmy pierwsi w 2009 r.. Potem zrobiło się o nim głośno w całym kraju. Do Lublina w tej sprawie przyjechał minister gospodarki Waldemar Pawlak. Były ambitne zapowiedzi i plany stworzenia w Polsce drugiego Kuwejtu.

Lubelscy naukowcy pod kierunkiem prof. Nazimka odkryli, jak z emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla uzyskać olej napędowy, benzynę lub gaz. Koszt wytworzenia takiego paliwa byłby kilka razy niższy od uzyskiwanego tradycyjną metodą. Inni eksperci studzili te zapędy. Mówili, że metoda jest zbyt droga i nieefektywna.

Mimo to w połowie 2009 r. władze UMCS i lubelskiej Elektrociepłowni Wrotków podpisały list intencyjny w sprawie budowy pierwszej instalacji do produkcji paliwa z CO2. Pierwsze paliwo wytworzone w ten sposób w Lublinie mieliśmy zatankować w 2012 r. Projekt zakończył się jednak fiaskiem. Wrotków się wycofał.

Potem znalazła się prywatna firma (Ekobenz) gotowa zainwestować w tę technologię i zbudować instalację w woj. łódzkim. – Dostali na to unijne pieniądze, mają zespół i będą realizowali to we własnym zakresie, ale bez mojej pomocy – mówi prof. Nazimek. – Zaproponowali mi współpracę, ale na warunkach, które mnie nie zadowalały. Dlatego odmówiłem.

Tymczasem naukowiec właśnie zdecydował, że odchodzi z UMCS i we wrześniu przechodzi na emeryturę. W środę napisała o tym "Gazeta Wyborcza”. – Po prostu przechodzę na emeryturę. Mam 67 lat i mam do tego prawo – mówi nam naukowiec. – Jestem zmęczony pracą po 12 czy 14 godzin na dobę.

Co dalej? – Jestem pracoholikiem, więc na pewno będę pracował – dodaje. – Gdzie? Za wcześnie na mówienie o tym. Na pewno nie na uczelni.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
afg / 23 lutego 2012 r. o 15:26
+1
[quote name='wojtek' timestamp='1329999885' post='601214']
"Lubelscy naukowcy pod kierunkiem prof. Nazimka odkryli, jak z emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla uzyskać olej napędowy, benzynę lub gaz. ". Co odkryli? Fotosynteze? Reakcje CO2 + H2O? Proces MTG? Katalizator na bazie TiO2? Jacy naukowcy oprocz Nazimka? Wszystko znane od dawna, wystarczy poszukac w internecie. Racje ma prof. Pawlowski ten proces nigdy nie bedzie oplacalny ekonomicznie. Katalizator przyspiesza reakcje, nie zmienia jednak termodynamiki procesu. To jest podstawowe prawo natury, tylko analfabeta naukowy, albo oszust moze twierdzic ze dzieki katalizatorowi ten proces moze byc oplacalny. Wydano niepotrzebnie pieniadze, skompromitowano uczelnie, tytul naukowy profesora i taka jest prawda. Niezrozumiala jest tylko decyzja wladz uczelni, dlaczego nie ujawniono prawdy kiedy te klamstwa o osiagnieciach Nazimka ujrzaly pierwszy raz swiatlo dzienne. Wstyd UMCS!!!!!!!!!
[/quote]

BRAWO ZA WYPOWIEDŹ....
[quote name='wojtek' timestamp='1329999885' post='601214']
"Lubelscy naukowcy pod kierunkiem prof. Nazimka odkryli, jak z emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla uzyskać olej napędowy, benzynę lub gaz. ". Co odkryli? Fotosynteze? Reakcje CO2 + H2O? Proces MTG? Katalizator na bazie TiO2? Jacy naukowcy oprocz Nazimka? Wszystko znane od dawna, wystarczy poszukac w internecie. Racje ma prof. Pawlowski ten proces nigdy nie bedzie oplacalny ekonomicznie. Katalizator przyspiesza reakcje, nie zmienia jednak t... rozwiń
Avatar
wojtek / 23 lutego 2012 r. o 13:24
+1
"Lubelscy naukowcy pod kierunkiem prof. Nazimka odkryli, jak z emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla uzyskać olej napędowy, benzynę lub gaz. ". Co odkryli? Fotosynteze? Reakcje CO2 + H2O? Proces MTG? Katalizator na bazie TiO2? Jacy naukowcy oprocz Nazimka? Wszystko znane od dawna, wystarczy poszukac w internecie. Racje ma prof. Pawlowski ten proces nigdy nie bedzie oplacalny ekonomicznie. Katalizator przyspiesza reakcje, nie zmienia jednak termodynamiki procesu. To jest podstawowe prawo natury, tylko analfabeta naukowy, albo oszust moze twierdzic ze dzieki katalizatorowi ten proces moze byc oplacalny. Wydano niepotrzebnie pieniadze, skompromitowano uczelnie, tytul naukowy profesora i taka jest prawda. Niezrozumiala jest tylko decyzja wladz uczelni, dlaczego nie ujawniono prawdy kiedy te klamstwa o osiagnieciach Nazimka ujrzaly pierwszy raz swiatlo dzienne. Wstyd UMCS!!!!!!!!!
"Lubelscy naukowcy pod kierunkiem prof. Nazimka odkryli, jak z emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla uzyskać olej napędowy, benzynę lub gaz. ". Co odkryli? Fotosynteze? Reakcje CO2 + H2O? Proces MTG? Katalizator na bazie TiO2? Jacy naukowcy oprocz Nazimka? Wszystko znane od dawna, wystarczy poszukac w internecie. Racje ma prof. Pawlowski ten proces nigdy nie bedzie oplacalny ekonomicznie. Katalizator przyspiesza reakcje, nie zmienia jednak termodynamiki procesu. To jest podstawowe prawo natury, tylko analfabeta naukowy, albo osz... rozwiń
Avatar
afg / 23 lutego 2012 r. o 11:51
+1
Myślę że w Ekobenz nie będzie pracował....
Avatar
mirek / 23 lutego 2012 r. o 10:05
+1
opracował rewolucyjną metodę produkcji benzyny z dwutlenku węgla!!!!!!! Bzdura, oszustwo. Przyklad klamstwa o krotkich nogach. Kompromitacja Uczelni - gdzie byli rektor ktory jest chemikiem, dziekan chemii kiedy oszukiwano i mamiono spoleczenstwo klamstwem. Na klamstwie niczego sie nie zbuduje, konczy sie to tak jak w tym przypadku.
Avatar
Gość / 7 lutego 2016 r. o 19:31
0
IChip Das namiary na Profesorka Interesuje mnie temat
Avatar
IChiP / 6 listopada 2013 r. o 21:06
0

"Na pewno nie na uczelni". Haha, mam z nim wykłady z chemii na UP. Pozdrawiam Panie Profesorze :D

Avatar
Anitka / 21 czerwca 2012 r. o 13:52
0
Ludzie! Co wy myslicie ,ze Rosja da mu produkowac cos na co oni maja wylacznosc? I tak sie dziwie,ze jeszcze nie popelnil "samobojstwa".
Avatar
jon / 23 lutego 2012 r. o 18:24
0
to było do przewidzenia , czyli - ja wiedziałem, że tak będzie
najpierw media rozdmuchują sprawę i napędzają temat, potem pretensje rozżalonych Lublinian.
proszę państwa , gdyby to było możliwe ( i sensowne ekonomicznie ) - świat już by to dawno robił
Avatar
q21 / 23 lutego 2012 r. o 15:33
0
[quote name='krzoy' timestamp='1329996126' post='601187']
dzięki takiemu myśleniu jak twoje polska musi kupować patenty i technologię z zachodu. Myślenie, że bez inwestycji da siod tak zmienić CO2 na paliwo jest infantylne i takim zachowaniem wykazali się zarządcy elektrociepłowni "wrotków" Idąc ich tokiem rozumowania po co im to...? Zamieniają gaz na prąd i ciepło i sprzedają a ja komuś nie podobaja się podwyżki to niech zmieni dostawcę... hehe. Brak wiary w siebie i polskich naukowców to główna wada polaków!
[/quote]

No chyba Pan lub Pani jest w dużym błędzie proponuje prześledzić artykuły na temat tych procesów. Prof Pawłowski miał rację, tylko szkoda czasu i pieniędzy które poszły na to "Wielkie Odkrycie"
[quote name='krzoy' timestamp='1329996126' post='601187']
dzięki takiemu myśleniu jak twoje polska musi kupować patenty i technologię z zachodu. Myślenie, że bez inwestycji da siod tak zmienić CO2 na paliwo jest infantylne i takim zachowaniem wykazali się zarządcy elektrociepłowni "wrotków" Idąc ich tokiem rozumowania po co im to...? Zamieniają gaz na prąd i ciepło i sprzedają a ja komuś nie podobaja się podwyżki to niech zmieni dostawcę... hehe. Brak wiary w siebie i polskich naukowców to główna wada ... rozwiń
Avatar
krzoy / 23 lutego 2012 r. o 12:22
0
dzięki takiemu myśleniu jak twoje polska musi kupować patenty i technologię z zachodu. Myślenie, że bez inwestycji da siod tak zmienić CO2 na paliwo jest infantylne i takim zachowaniem wykazali się zarządcy elektrociepłowni "wrotków" Idąc ich tokiem rozumowania po co im to...? Zamieniają gaz na prąd i ciepło i sprzedają a ja komuś nie podobaja się podwyżki to niech zmieni dostawcę... hehe. Brak wiary w siebie i polskich naukowców to główna wada polaków!
Avatar
Gość / 7 lutego 2016 r. o 19:31
0
IChip Das namiary na Profesorka Interesuje mnie temat
Avatar
IChiP / 6 listopada 2013 r. o 21:06
0

"Na pewno nie na uczelni". Haha, mam z nim wykłady z chemii na UP. Pozdrawiam Panie Profesorze :D

Avatar
Anitka / 21 czerwca 2012 r. o 13:52
0
Ludzie! Co wy myslicie ,ze Rosja da mu produkowac cos na co oni maja wylacznosc? I tak sie dziwie,ze jeszcze nie popelnil "samobojstwa".
Avatar
jon / 23 lutego 2012 r. o 18:24
0
to było do przewidzenia , czyli - ja wiedziałem, że tak będzie
najpierw media rozdmuchują sprawę i napędzają temat, potem pretensje rozżalonych Lublinian.
proszę państwa , gdyby to było możliwe ( i sensowne ekonomicznie ) - świat już by to dawno robił
Avatar
q21 / 23 lutego 2012 r. o 15:33
0
[quote name='krzoy' timestamp='1329996126' post='601187']
dzięki takiemu myśleniu jak twoje polska musi kupować patenty i technologię z zachodu. Myślenie, że bez inwestycji da siod tak zmienić CO2 na paliwo jest infantylne i takim zachowaniem wykazali się zarządcy elektrociepłowni "wrotków" Idąc ich tokiem rozumowania po co im to...? Zamieniają gaz na prąd i ciepło i sprzedają a ja komuś nie podobaja się podwyżki to niech zmieni dostawcę... hehe. Brak wiary w siebie i polskich naukowców to główna wada polaków!
[/quote]

No chyba Pan lub Pani jest w dużym błędzie proponuje prześledzić artykuły na temat tych procesów. Prof Pawłowski miał rację, tylko szkoda czasu i pieniędzy które poszły na to "Wielkie Odkrycie"
[quote name='krzoy' timestamp='1329996126' post='601187']
dzięki takiemu myśleniu jak twoje polska musi kupować patenty i technologię z zachodu. Myślenie, że bez inwestycji da siod tak zmienić CO2 na paliwo jest infantylne i takim zachowaniem wykazali się zarządcy elektrociepłowni "wrotków" Idąc ich tokiem rozumowania po co im to...? Zamieniają gaz na prąd i ciepło i sprzedają a ja komuś nie podobaja się podwyżki to niech zmieni dostawcę... hehe. Brak wiary w siebie i polskich naukowców to główna wada ... rozwiń
Avatar
afg / 23 lutego 2012 r. o 15:26
+1
[quote name='wojtek' timestamp='1329999885' post='601214']
"Lubelscy naukowcy pod kierunkiem prof. Nazimka odkryli, jak z emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla uzyskać olej napędowy, benzynę lub gaz. ". Co odkryli? Fotosynteze? Reakcje CO2 + H2O? Proces MTG? Katalizator na bazie TiO2? Jacy naukowcy oprocz Nazimka? Wszystko znane od dawna, wystarczy poszukac w internecie. Racje ma prof. Pawlowski ten proces nigdy nie bedzie oplacalny ekonomicznie. Katalizator przyspiesza reakcje, nie zmienia jednak termodynamiki procesu. To jest podstawowe prawo natury, tylko analfabeta naukowy, albo oszust moze twierdzic ze dzieki katalizatorowi ten proces moze byc oplacalny. Wydano niepotrzebnie pieniadze, skompromitowano uczelnie, tytul naukowy profesora i taka jest prawda. Niezrozumiala jest tylko decyzja wladz uczelni, dlaczego nie ujawniono prawdy kiedy te klamstwa o osiagnieciach Nazimka ujrzaly pierwszy raz swiatlo dzienne. Wstyd UMCS!!!!!!!!!
[/quote]

BRAWO ZA WYPOWIEDŹ....
[quote name='wojtek' timestamp='1329999885' post='601214']
"Lubelscy naukowcy pod kierunkiem prof. Nazimka odkryli, jak z emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla uzyskać olej napędowy, benzynę lub gaz. ". Co odkryli? Fotosynteze? Reakcje CO2 + H2O? Proces MTG? Katalizator na bazie TiO2? Jacy naukowcy oprocz Nazimka? Wszystko znane od dawna, wystarczy poszukac w internecie. Racje ma prof. Pawlowski ten proces nigdy nie bedzie oplacalny ekonomicznie. Katalizator przyspiesza reakcje, nie zmienia jednak t... rozwiń
Avatar
olek / 23 lutego 2012 r. o 14:25
-1
W taki sposób się ukręca łeb sprawie !
Konkurencja koncernom jest niepotrzebna.
A Pawlak to chciał się tylko po promować swoją wizytą na UMCS zamiast zapewnić finansowanie i wdrożenie projektu.
Avatar
wojtek / 23 lutego 2012 r. o 13:24
+1
"Lubelscy naukowcy pod kierunkiem prof. Nazimka odkryli, jak z emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla uzyskać olej napędowy, benzynę lub gaz. ". Co odkryli? Fotosynteze? Reakcje CO2 + H2O? Proces MTG? Katalizator na bazie TiO2? Jacy naukowcy oprocz Nazimka? Wszystko znane od dawna, wystarczy poszukac w internecie. Racje ma prof. Pawlowski ten proces nigdy nie bedzie oplacalny ekonomicznie. Katalizator przyspiesza reakcje, nie zmienia jednak termodynamiki procesu. To jest podstawowe prawo natury, tylko analfabeta naukowy, albo oszust moze twierdzic ze dzieki katalizatorowi ten proces moze byc oplacalny. Wydano niepotrzebnie pieniadze, skompromitowano uczelnie, tytul naukowy profesora i taka jest prawda. Niezrozumiala jest tylko decyzja wladz uczelni, dlaczego nie ujawniono prawdy kiedy te klamstwa o osiagnieciach Nazimka ujrzaly pierwszy raz swiatlo dzienne. Wstyd UMCS!!!!!!!!!
"Lubelscy naukowcy pod kierunkiem prof. Nazimka odkryli, jak z emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla uzyskać olej napędowy, benzynę lub gaz. ". Co odkryli? Fotosynteze? Reakcje CO2 + H2O? Proces MTG? Katalizator na bazie TiO2? Jacy naukowcy oprocz Nazimka? Wszystko znane od dawna, wystarczy poszukac w internecie. Racje ma prof. Pawlowski ten proces nigdy nie bedzie oplacalny ekonomicznie. Katalizator przyspiesza reakcje, nie zmienia jednak termodynamiki procesu. To jest podstawowe prawo natury, tylko analfabeta naukowy, albo osz... rozwiń
Avatar
krzoy / 23 lutego 2012 r. o 12:22
0
dzięki takiemu myśleniu jak twoje polska musi kupować patenty i technologię z zachodu. Myślenie, że bez inwestycji da siod tak zmienić CO2 na paliwo jest infantylne i takim zachowaniem wykazali się zarządcy elektrociepłowni "wrotków" Idąc ich tokiem rozumowania po co im to...? Zamieniają gaz na prąd i ciepło i sprzedają a ja komuś nie podobaja się podwyżki to niech zmieni dostawcę... hehe. Brak wiary w siebie i polskich naukowców to główna wada polaków!
Avatar
afg / 23 lutego 2012 r. o 11:51
+1
Myślę że w Ekobenz nie będzie pracował....