Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 grudnia 2019 r.
12:58

Budżet Lublina w 2020 roku: Nieliczne prośby radnych zostaną uwzględnione

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
2 30 A A
(fot. Maciej Kaczanowski )

Tylko nieliczne prośby radnych zostaną uwzględnione przez prezydenta na przyszłorocznej liście miejskich wydatków. Uczniom z I LO im. Staszica zapaliła się przykurzona lampka nadziei na obiecaną salę gimnastyczną. Dość blade, ale lepsze to niż nic, są za to szanse na remont sfatygowanego odcinka ul. Zana

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Za nami jest kolejny etap twardej gry o podział miejskiej kasy. Niełatwa to układanka, bo potrzeb jest więcej niż pieniędzy do wydania. Reguły gry są znane: w połowie listopada prezydent pokazuje swój wstępny pomysł na listę wydatków. Radni sprawdzają, czego tam zabrakło i proszą prezydenta, by dopisał to i owo. Takich próśb było tej jesieni „tylko” ćwierć tysiąca. Prezydent, jak co rok, uwzględnił nieliczne.

Do radnych trafiła już tabelka, w której Krzysztof Żuk odniósł się do wszystkich próśb. Tylko w niektórych miejscach wpisał konkretną kwotę, którą skłonny jest dopisać do wydatków. Przy innych jest zgoda, ale nie ma kwoty, co oznacza coś w rodzaju „jeśli wystarczy nam pieniędzy”.

Komu się udało

* W klubie szczęściarzy ma się znaleźć nowa sala gimnastyczna, na którą od wielu lat wyczekuje I LO im. Staszica. Szacunkowy koszt budowy sali to według Ratusza 15 mln zł. Nie zanosi się wcale na to, że w przyszłym roku miasto wyłoży taką kwotę. Prezydent chce „rozsmarować” wydatek aż na trzy lata kalendarzowe: milion w przyszłym roku, cztery miliony w kolejnym, a dziewięć w 2022.

* Nieco inaczej ma być z wielofunkcyjnym boiskiem dla podstawówki przy ul. Nałkowskich. Jej zewnętrzne obiekty sportowe są w agonalnym stanie, więc na wuef pod chmurką nie można tu liczyć. Prezydent obiecał 1,5 mln zł. Poszczęścić ma się także zawodnikom Budowlanych, bo w miejskiej kasie mają się znaleźć pieniądze na budynek z szatniami i zapleczem socjalnym przy Magnoliowej. Oświetlone ma być szkolne boisko przy Zdrowej.

* Kolejne pół miliona prezydent gotów jest przeznaczyć na usprawnienie wyjazdu z blokowisk Węglina Południowego. Miałyby tu powstać dodatkowe pasy ruchu dla kierowców skręcających w prawo w ul. Jana Pawła II z Gęsiej oraz Jantarowej. Konkretne kwoty mają być odłożone na oświetlenie Dojazdowej, Irysowej, Kosynierów oraz ul. Zadębie, a także na wymianę oświetlenia na Tatarach.

* Obiecana jest też budowa Strumykowej od Lędzian do Nałęczowskiej, gdzie prace trzeba zacząć szybko, bo wiosną straci ważność pozwolenie na budowę. * Prezydent znalazł także pieniądze na chodnik od Krężnickiej do Pszczelej, * ogrodzenie placu zabaw naprzeciw bloków przy Zana 58 i 60 oraz * przygotowanie projektów potrzebnych do budowy ul. Mackiewicza, przebudowy Krótkiej i zaprojektowanie Wapowskiego od Samsonowicza do Domeyki.

* Galeria Labirynt ma dostać pieniądze na urządzenia, dzięki którym jej niewidomi i niesłyszący goście będą mogli uczestniczyć w seansach filmowych.

Nadzieja zamiast kasy

Na wiele wniosków radnych prezydent odpowiedział raczej mglistą obietnicą, której nie towarzyszy żadna kwota. Przy wielu prośbach o remonty ulic pojawiła się adnotacja, że remont będzie wykonany „w ramach rezerwy celowej na zadania drogowe w dzielnicach”. Nie daje to gwarancji, że prace się odbędą, ale daje nadzieję, że może akurat na to wystarczy pieniędzy „w rezerwie”.

Taką nadzieją muszą się na razie zadowolić kierowcy podskakujący na wybojach ul. Zana między Filaretów a Nadbystrzycką. Podobnie jest z wieloma mniejszymi ulicami, np. remontem Nałęczowskiej, Lotniczej, Herberta, Krzemienieckiej, Zakopiańskiej, Żelazowej Woli, Bema, Robotniczej czy Nadrzecznej.

Podobnie stało się z wieloma prośbami o inwestycje oświatowe, które też wylądowały „w rezerwie”. Tak jest chociażby z remontem szatni w podstawówce przy Róży Wiatrów, przebudową szkolnych kuchni przy Plażowej i Pana Wołodyjowskiego.

Jeszcze nie koniec gry

Finansowa układanka zmierza już do końca, ale najciekawsze dopiero przed nami i lista miejskich wydatków może się jeszcze zmienić. Za tydzień Krzysztof Żuk ma przedstawić radnym poprawkę do budżetu uwzględniającą te prośby, które obiecał spełnić. Ostatnie słowo w sprawie budżetu Lublina na rok 2020 należy do Rady Miasta, która będzie w tej sprawie głosować 19 grudnia.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 r. o 15:11
+12
Pieniążki na remont zana szybko by się znalazły, gdyby zamiast "Słowaka" wieżowiec przy tej ulicy chciałby postawić któryś z kolesi z Lubelskiej Loży Deweloperskiej. Teraz trzeba będzie trochę poczekać, aż dym opadnie. Wiadomo też, że klika ma apetyt na tereny sportowo-rekreacyjne w rejonie globusa stopniowo wygaszane przez zukowiczów z mosiru.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 r. o 13:21
+9
Ile milionów będzie dla kolegów z firm powiązanych z Ratuszem?
Avatar
uKłady / 8 grudnia 2019 r. o 14:02
+8
jakie kwoty miasto mogło pobrać od deweloperów w ramach opłaty adiacentckiej za zmianę planów zagospodarowania a tego nie zrobiło ? Ile milionów poszło bokiem i co można by dodatkowo za to zrobić w mieście?
 Poza opłatami adiacenckimi są jeszcze obligatoryjne renty planistyczne. O tych drugich wiemy, że w Lublinie są średnio 6 razy niże od odszkodowań wypłacanych z tytułu zmiany planów miejscowych. Ciekawe, czy w tym przypadku sprzedający parcelę pokrytą drzewami podzieli się z miastem zyskami wynikającymi ze zmiany przeznaczenia tego terenu: otodom.pl/oferta/lublin-dzialka-4355m2-rudnik-ul-bluszczowa-ID43A4r.html
 Poza opłatami adiacenckimi są jeszcze obligatoryjne renty planistyczne. O tych drugich wiemy, że w Lublinie są średnio 6 razy niże od odszkodowań wypłacanych z tytułu zmiany planów miejscowych. Ciekawe, czy w tym przypadku sprzedający parcelę pokrytą drzewami podzieli się z miastem zyskami wynikającymi ze zmiany przeznaczenia tego terenu: otodom.pl/oferta/lublin-dzialka-4355m2-rudnik-ul-bluszczowa-ID43A4r.html rozwiń
Avatar
xxx / 8 grudnia 2019 r. o 22:00
+7
co za geniusze w tym urzędzie pracują?  np popatrzmy na Nałęczowską, nowe bloki, biurowiec, a nie można było w umowach z deweloperami zastrzec że przebudowa drogi plus remont na ich koszt? A teraz przy biurowców dramat - samochodów tyle, że spod bloku rano trudno wyjechać. Ale to by trzebaby było myśleć. Nie tylko tu i teraz nahapać się ale żeby też coś dla innych powstało. Coś słabych włodarzy ma ten Lublin. Mogliby kraść łyżeczką i inwestować, a zapewniliby sobie stołki na lata. Ale oni wolą chochlą. Bez umiaru.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 r. o 13:12
+7
jakie kwoty miasto mogło pobrać od deweloperów w ramach opłaty adiacentckiej za zmianę planów zagospodarowania a tego nie zrobiło ? Ile milionów poszło bokiem i co można by dodatkowo za to zrobić w mieście?
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 r. o 20:10
+6
Trzeba było Kowalczyka wysłać to by wszystkie prośby zostały spełnione.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 r. o 18:08
+6
Zana była już dawno obiecana - w kolejnych wyborach jak tego nie spełni w przyszłym roku to gwarantuje że nie wygra.
Avatar
Henryczek / 8 grudnia 2019 r. o 15:17
+6
No cóż. Kasa poszła na refenedum dla tebefała.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 r. o 14:11
+6
Dziel i rządź (łac. divide et impera) – stara i praktyczna zasada rządzenia polegająca na wzniecaniu wewnętrznych konfliktów na podbitych terenach i występowaniu jako rozjemca zwaśnionych stron. Ekolodzy hamują rozwój miasta, ale Prezydent działający dla dobra mieszkańców zapewni mieszkańcom działki pod budowę zarówno bloków, jak i parku na 75 ha.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 r. o 17:23
+5
"Dość blade, ale lepsze to niż nic, są za to szanse na remont sfatygowanego odcinka ul. Zana"- No bez jaj, przecież to było obiecywane od dłuższego już czasu, dlaczego znowu zostało zepchnięte na dalszy plan?. "nadzieją muszą się na razie zadowolić kierowcy podskakujący na wybojach ul. Zana między Filaretów a Nadbystrzycką." - mówią, że nadzieja matką głupich ale jest i inna strona - głupi ci co nie mają nadziei, jak już chcemy się pocieszać. Może jednak się uda, odcinek od Brzeskiej jest po prostu fatalny, czas najwyższy na wygładzenie powierzchni jezdni dolnej części ul. Zana nowym asfaltem.
"Dość blade, ale lepsze to niż nic, są za to szanse na remont sfatygowanego odcinka ul. Zana"- No bez jaj, przecież to było obiecywane od dłuższego już czasu, dlaczego znowu zostało zepchnięte na dalszy plan?. "nadzieją muszą się na razie zadowolić kierowcy podskakujący na wybojach ul. Zana między Filaretów a Nadbystrzycką." - mówią, że nadzieja matką głupich ale jest i inna strona - głupi ci co nie mają nadziei, jak już chcemy się pocieszać. Może jednak się uda, odcinek od Brzeskiej jest po prostu fatalny, czas najwyższy... rozwiń
Avatar
Tomasz / 9 grudnia 2019 r. o 13:41
-1
Obiecana budowa Skowronkowej odkładana z roku na rok.
Avatar
Ehhh / 9 grudnia 2019 r. o 09:30
-1
Bedzie coraz biedniej.Wybory gonia wybory.Pisogród będzie drenował miasta żeby wygrac kolejne.To pi... o tym ze mozna bylo tak czy tak schowajcie sobie w kieszeń.
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 r. o 08:53
0
FREZOWANIE JEZDNI W OBREBIE SKRZYŻOWANIA SOWIŃSKIEGO - GŁĘBOKA CO NAJMNIEJ PO 100 m W KAŻDYM KIERUNKU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! KOSZT NAPRAWDE ZNIKOM W PORÓWNANIU Z KOSZTOWNYMI INWESTYCJAMI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
xxx / 8 grudnia 2019 r. o 22:00
+7
co za geniusze w tym urzędzie pracują?  np popatrzmy na Nałęczowską, nowe bloki, biurowiec, a nie można było w umowach z deweloperami zastrzec że przebudowa drogi plus remont na ich koszt? A teraz przy biurowców dramat - samochodów tyle, że spod bloku rano trudno wyjechać. Ale to by trzebaby było myśleć. Nie tylko tu i teraz nahapać się ale żeby też coś dla innych powstało. Coś słabych włodarzy ma ten Lublin. Mogliby kraść łyżeczką i inwestować, a zapewniliby sobie stołki na lata. Ale oni wolą chochlą. Bez umiaru.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 r. o 20:10
+6
Trzeba było Kowalczyka wysłać to by wszystkie prośby zostały spełnione.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 r. o 18:08
+6
Zana była już dawno obiecana - w kolejnych wyborach jak tego nie spełni w przyszłym roku to gwarantuje że nie wygra.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 r. o 17:23
+5
"Dość blade, ale lepsze to niż nic, są za to szanse na remont sfatygowanego odcinka ul. Zana"- No bez jaj, przecież to było obiecywane od dłuższego już czasu, dlaczego znowu zostało zepchnięte na dalszy plan?. "nadzieją muszą się na razie zadowolić kierowcy podskakujący na wybojach ul. Zana między Filaretów a Nadbystrzycką." - mówią, że nadzieja matką głupich ale jest i inna strona - głupi ci co nie mają nadziei, jak już chcemy się pocieszać. Może jednak się uda, odcinek od Brzeskiej jest po prostu fatalny, czas najwyższy na wygładzenie powierzchni jezdni dolnej części ul. Zana nowym asfaltem.
"Dość blade, ale lepsze to niż nic, są za to szanse na remont sfatygowanego odcinka ul. Zana"- No bez jaj, przecież to było obiecywane od dłuższego już czasu, dlaczego znowu zostało zepchnięte na dalszy plan?. "nadzieją muszą się na razie zadowolić kierowcy podskakujący na wybojach ul. Zana między Filaretów a Nadbystrzycką." - mówią, że nadzieja matką głupich ale jest i inna strona - głupi ci co nie mają nadziei, jak już chcemy się pocieszać. Może jednak się uda, odcinek od Brzeskiej jest po prostu fatalny, czas najwyższy... rozwiń
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 r. o 16:35
-5
Andrzej F, dostałeś przepustkę z psychiatryka czy w końcu podłączyli wam wi-fi w Abramowicach?
Avatar
prymitywny hejt / 8 grudnia 2019 r. o 16:34
-5
Łoj widzę, że pisowskie trolle w niedzielę zamiast w kościółku siedzieć to spędzają na dodawaniu kolejnych propagandowych i hejterskiech wpisów
 jedyne co potrafią to opluwać
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 r. o 16:33
-3
Niektóre cymbały wciąż nie mogą pojąć, że budżet nie jest z gumy
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Więcej miejsc w szpitalach dla zwykłych pacjentów

Lubelskie: Więcej miejsc w szpitalach dla zwykłych pacjentów

Do dziś w szpitalach w regionie miały być odmrożone 183 łóżka dla niezakażonych koronawirusem pacjentów.

W gminie Puławy będzie jaśniej. 190 nowych lamp

W gminie Puławy będzie jaśniej. 190 nowych lamp

Niedostateczna ilość latarni do odwieczny problem największej wiejskiej gminy powiatu puławskiego. W walce z ciemnością samorządowcom Gminy Puławy pomogła rządowa dotacja. W tym roku stanie ponad 190 nowych słupów z lampami LED.

Pierwsze zimowe wzmocnienie Górnika

Pierwsze zimowe wzmocnienie Górnika

Aleksander Jagiełło nowym zawodnikiem Górnika Łęczna. Wychowanek Legii Warszawa ostatnio występował w drużynie Piasta Gliwice.

Dworek Wincentego Pola do przeniesienia? Prawnuczki oburzone, jest reakcja ministra kultury

Dworek Wincentego Pola do przeniesienia? Prawnuczki oburzone, jest reakcja ministra kultury

Pomysłowi przeniesienia Dworku Wincentego Pola do Muzeum Wsi Lubelskiej sprzeciwiają się praprawnuczki słynnego geografa i poety. Ich zdanie podziela minister kultury.

Lublin: Podwładni bronią swojego dyrektora

Lublin: Podwładni bronią swojego dyrektora

Całkowicie pomija się nasz głos – piszą do Ratusza oburzeni pracownicy Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”. Chcą utrzymania Sławomira Księżniaka na stanowisku dyrektora instytucji. Zamiast kolejnej kadencji dyrektor dostał od władz miasta ofertę bycia przez rok „pełniącym obowiązki”.

Seniorzy mają problemy z zapisaniem się na szczepienia. "Nikt nic nie wie, w końcu zrezygnowałem"
Alarm 24

Seniorzy mają problemy z zapisaniem się na szczepienia. "Nikt nic nie wie, w końcu zrezygnowałem"

Zamiast zapisać się na szczepienie przeciwko Covid-19, od rana mają problem. Część seniorów nie może dodzwonić się do przychodni, ani na bezpłatną infolinię. Próbowali zapisać się na miejscu, ale też bez skutku.

Miasto przejmie od lasów Stary Gaj? Najnowsza deklaracja prezydenta Lublina

Miasto przejmie od lasów Stary Gaj? Najnowsza deklaracja prezydenta Lublina

Na terenie Starego Gaju może zostać wyznaczony „zespół przyrodniczo-krajobrazowy”. Taką deklarację złożył dzisiaj prezydent Krzysztof Żuk, który oświadczył też, że zapyta Lasy Państwowe o możliwość… przejęcia Starego Gaju przez miasto

Chełm. Ukradł 42 butelki nalewki i wszystko wypił ze znajomymi

Chełm. Ukradł 42 butelki nalewki i wszystko wypił ze znajomymi

Wprost z suto zakrapianej biesiady do aresztu trafił 34-letni mieszkaniec gminy Wierzbica w powiecie chełmskim. Mężczyzna wcześniej okradł sklep, z którego wyniósł 42 butelki nalewki porzeczkowej. Skradzionego alkoholu nie udało się odzyskać, bo został wypity przez złodziejaszka i jego znajomych.

MKS Perła Lublin podejmie w hali Globus rosyjski HC Lada

MKS Perła Lublin podejmie w hali Globus rosyjski HC Lada

Zdecydowanym faworytem niedzielnej rywalizacji będą przyjezdne

Test wiedzy o Lublinie. Czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Test wiedzy o Lublinie. Czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Sprawdź czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Ośrodek narciarski w Chrzanowie już otwarty. "Działamy na podstawie obowiązującego prawa"
Zdjęcia
galeria

Ośrodek narciarski w Chrzanowie już otwarty. "Działamy na podstawie obowiązującego prawa"

W piątek o godzinie 14 otwarty został ośrodek narciarski w Chrzanowie.

Fajsławice: Ford wpadł w poślizg i zderzył się z mazdą

Fajsławice: Ford wpadł w poślizg i zderzył się z mazdą

Jedna osoba trafiła do szpitala po zderzeniu dwóch samochodów w Fajsławicach (powiat krasnostawski). 43-letni kierowca forda wpadł w poślizg i uderzył w jadącą z naprzeciwka mazdę.

Dramatyczna sytuacja pralni w czasach pandemii. "Od listopada umieramy po cichu"
Rozmowa

Dramatyczna sytuacja pralni w czasach pandemii. "Od listopada umieramy po cichu"

– To, że działamy, wynika tylko z tego, że przeznaczamy na to oszczędności całego życia. Mowa o kilkunastu tysiącach złotych miesięcznie – rozmowa z Krzysztofem Kopaczem, właścicielem Pralni Higiena w Świdniku.

Czas na intensywne granie. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin zacznie od wyjazdu do Gdańska

Czas na intensywne granie. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin zacznie od wyjazdu do Gdańska

Trzy spotkania w tydzień – taki plan na najbliższe dni mają koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka rozpoczną te zmagania w sobotę (godz. 13) od wyjazdowego meczu z DGT AZS Politechniką Gdańską

Wiercą pod Świnoujściem. Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin

Wiercą pod Świnoujściem. Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin

Coraz bardziej zawansowana jest budowa potężnej maszyny do budowy tunelu w Świnoujściu. W ukończonej w listopadzie ubiegłego roku komorze startowej po stronie wyspy Uznam znalazła się już cała głowica urabiająca. Pod koniec lutego mają rozpocząć się próby, a drążenie ma ruszyć w marcu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.