Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 grudnia 2019 r.
12:58

Budżet Lublina w 2020 roku: Nieliczne prośby radnych zostaną uwzględnione

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
2 30 A A
(fot. Maciej Kaczanowski )

Tylko nieliczne prośby radnych zostaną uwzględnione przez prezydenta na przyszłorocznej liście miejskich wydatków. Uczniom z I LO im. Staszica zapaliła się przykurzona lampka nadziei na obiecaną salę gimnastyczną. Dość blade, ale lepsze to niż nic, są za to szanse na remont sfatygowanego odcinka ul. Zana

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Za nami jest kolejny etap twardej gry o podział miejskiej kasy. Niełatwa to układanka, bo potrzeb jest więcej niż pieniędzy do wydania. Reguły gry są znane: w połowie listopada prezydent pokazuje swój wstępny pomysł na listę wydatków. Radni sprawdzają, czego tam zabrakło i proszą prezydenta, by dopisał to i owo. Takich próśb było tej jesieni „tylko” ćwierć tysiąca. Prezydent, jak co rok, uwzględnił nieliczne.

Do radnych trafiła już tabelka, w której Krzysztof Żuk odniósł się do wszystkich próśb. Tylko w niektórych miejscach wpisał konkretną kwotę, którą skłonny jest dopisać do wydatków. Przy innych jest zgoda, ale nie ma kwoty, co oznacza coś w rodzaju „jeśli wystarczy nam pieniędzy”.

Komu się udało

* W klubie szczęściarzy ma się znaleźć nowa sala gimnastyczna, na którą od wielu lat wyczekuje I LO im. Staszica. Szacunkowy koszt budowy sali to według Ratusza 15 mln zł. Nie zanosi się wcale na to, że w przyszłym roku miasto wyłoży taką kwotę. Prezydent chce „rozsmarować” wydatek aż na trzy lata kalendarzowe: milion w przyszłym roku, cztery miliony w kolejnym, a dziewięć w 2022.

* Nieco inaczej ma być z wielofunkcyjnym boiskiem dla podstawówki przy ul. Nałkowskich. Jej zewnętrzne obiekty sportowe są w agonalnym stanie, więc na wuef pod chmurką nie można tu liczyć. Prezydent obiecał 1,5 mln zł. Poszczęścić ma się także zawodnikom Budowlanych, bo w miejskiej kasie mają się znaleźć pieniądze na budynek z szatniami i zapleczem socjalnym przy Magnoliowej. Oświetlone ma być szkolne boisko przy Zdrowej.

* Kolejne pół miliona prezydent gotów jest przeznaczyć na usprawnienie wyjazdu z blokowisk Węglina Południowego. Miałyby tu powstać dodatkowe pasy ruchu dla kierowców skręcających w prawo w ul. Jana Pawła II z Gęsiej oraz Jantarowej. Konkretne kwoty mają być odłożone na oświetlenie Dojazdowej, Irysowej, Kosynierów oraz ul. Zadębie, a także na wymianę oświetlenia na Tatarach.

* Obiecana jest też budowa Strumykowej od Lędzian do Nałęczowskiej, gdzie prace trzeba zacząć szybko, bo wiosną straci ważność pozwolenie na budowę. * Prezydent znalazł także pieniądze na chodnik od Krężnickiej do Pszczelej, * ogrodzenie placu zabaw naprzeciw bloków przy Zana 58 i 60 oraz * przygotowanie projektów potrzebnych do budowy ul. Mackiewicza, przebudowy Krótkiej i zaprojektowanie Wapowskiego od Samsonowicza do Domeyki.

* Galeria Labirynt ma dostać pieniądze na urządzenia, dzięki którym jej niewidomi i niesłyszący goście będą mogli uczestniczyć w seansach filmowych.

Nadzieja zamiast kasy

Na wiele wniosków radnych prezydent odpowiedział raczej mglistą obietnicą, której nie towarzyszy żadna kwota. Przy wielu prośbach o remonty ulic pojawiła się adnotacja, że remont będzie wykonany „w ramach rezerwy celowej na zadania drogowe w dzielnicach”. Nie daje to gwarancji, że prace się odbędą, ale daje nadzieję, że może akurat na to wystarczy pieniędzy „w rezerwie”.

Taką nadzieją muszą się na razie zadowolić kierowcy podskakujący na wybojach ul. Zana między Filaretów a Nadbystrzycką. Podobnie jest z wieloma mniejszymi ulicami, np. remontem Nałęczowskiej, Lotniczej, Herberta, Krzemienieckiej, Zakopiańskiej, Żelazowej Woli, Bema, Robotniczej czy Nadrzecznej.

Podobnie stało się z wieloma prośbami o inwestycje oświatowe, które też wylądowały „w rezerwie”. Tak jest chociażby z remontem szatni w podstawówce przy Róży Wiatrów, przebudową szkolnych kuchni przy Plażowej i Pana Wołodyjowskiego.

Jeszcze nie koniec gry

Finansowa układanka zmierza już do końca, ale najciekawsze dopiero przed nami i lista miejskich wydatków może się jeszcze zmienić. Za tydzień Krzysztof Żuk ma przedstawić radnym poprawkę do budżetu uwzględniającą te prośby, które obiecał spełnić. Ostatnie słowo w sprawie budżetu Lublina na rok 2020 należy do Rady Miasta, która będzie w tej sprawie głosować 19 grudnia.

e-Wydanie

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 o 15:11
+12
Pieniążki na remont zana szybko by się znalazły, gdyby zamiast "Słowaka" wieżowiec przy tej ulicy chciałby postawić któryś z kolesi z Lubelskiej Loży Deweloperskiej. Teraz trzeba będzie trochę poczekać, aż dym opadnie. Wiadomo też, że klika ma apetyt na tereny sportowo-rekreacyjne w rejonie globusa stopniowo wygaszane przez zukowiczów z mosiru.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 o 13:21
+9
Ile milionów będzie dla kolegów z firm powiązanych z Ratuszem?
Avatar
uKłady / 8 grudnia 2019 o 14:02
+8
jakie kwoty miasto mogło pobrać od deweloperów w ramach opłaty adiacentckiej za zmianę planów zagospodarowania a tego nie zrobiło ? Ile milionów poszło bokiem i co można by dodatkowo za to zrobić w mieście?
 Poza opłatami adiacenckimi są jeszcze obligatoryjne renty planistyczne. O tych drugich wiemy, że w Lublinie są średnio 6 razy niże od odszkodowań wypłacanych z tytułu zmiany planów miejscowych. Ciekawe, czy w tym przypadku sprzedający parcelę pokrytą drzewami podzieli się z miastem zyskami wynikającymi ze zmiany przeznaczenia tego terenu: otodom.pl/oferta/lublin-dzialka-4355m2-rudnik-ul-bluszczowa-ID43A4r.html
 Poza opłatami adiacenckimi są jeszcze obligatoryjne renty planistyczne. O tych drugich wiemy, że w Lublinie są średnio 6 razy niże od odszkodowań wypłacanych z tytułu zmiany planów miejscowych. Ciekawe, czy w tym przypadku sprzedający parcelę pokrytą drzewami podzieli się z miastem zyskami wynikającymi ze zmiany przeznaczenia tego terenu: otodom.pl/oferta/lublin-dzialka-4355m2-rudnik-ul-bluszczowa-ID43A4r.html rozwiń
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 o 13:12
+7
jakie kwoty miasto mogło pobrać od deweloperów w ramach opłaty adiacentckiej za zmianę planów zagospodarowania a tego nie zrobiło ? Ile milionów poszło bokiem i co można by dodatkowo za to zrobić w mieście?
Avatar
xxx / 8 grudnia 2019 o 22:00
+6
co za geniusze w tym urzędzie pracują?  np popatrzmy na Nałęczowską, nowe bloki, biurowiec, a nie można było w umowach z deweloperami zastrzec że przebudowa drogi plus remont na ich koszt? A teraz przy biurowców dramat - samochodów tyle, że spod bloku rano trudno wyjechać. Ale to by trzebaby było myśleć. Nie tylko tu i teraz nahapać się ale żeby też coś dla innych powstało. Coś słabych włodarzy ma ten Lublin. Mogliby kraść łyżeczką i inwestować, a zapewniliby sobie stołki na lata. Ale oni wolą chochlą. Bez umiaru.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 o 20:10
+6
Trzeba było Kowalczyka wysłać to by wszystkie prośby zostały spełnione.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 o 18:08
+6
Zana była już dawno obiecana - w kolejnych wyborach jak tego nie spełni w przyszłym roku to gwarantuje że nie wygra.
Avatar
Henryczek / 8 grudnia 2019 o 15:17
+6
No cóż. Kasa poszła na refenedum dla tebefała.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 o 14:11
+6
Dziel i rządź (łac. divide et impera) – stara i praktyczna zasada rządzenia polegająca na wzniecaniu wewnętrznych konfliktów na podbitych terenach i występowaniu jako rozjemca zwaśnionych stron. Ekolodzy hamują rozwój miasta, ale Prezydent działający dla dobra mieszkańców zapewni mieszkańcom działki pod budowę zarówno bloków, jak i parku na 75 ha.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 o 17:23
+5
"Dość blade, ale lepsze to niż nic, są za to szanse na remont sfatygowanego odcinka ul. Zana"- No bez jaj, przecież to było obiecywane od dłuższego już czasu, dlaczego znowu zostało zepchnięte na dalszy plan?. "nadzieją muszą się na razie zadowolić kierowcy podskakujący na wybojach ul. Zana między Filaretów a Nadbystrzycką." - mówią, że nadzieja matką głupich ale jest i inna strona - głupi ci co nie mają nadziei, jak już chcemy się pocieszać. Może jednak się uda, odcinek od Brzeskiej jest po prostu fatalny, czas najwyższy na wygładzenie powierzchni jezdni dolnej części ul. Zana nowym asfaltem.
"Dość blade, ale lepsze to niż nic, są za to szanse na remont sfatygowanego odcinka ul. Zana"- No bez jaj, przecież to było obiecywane od dłuższego już czasu, dlaczego znowu zostało zepchnięte na dalszy plan?. "nadzieją muszą się na razie zadowolić kierowcy podskakujący na wybojach ul. Zana między Filaretów a Nadbystrzycką." - mówią, że nadzieja matką głupich ale jest i inna strona - głupi ci co nie mają nadziei, jak już chcemy się pocieszać. Może jednak się uda, odcinek od Brzeskiej jest po prostu fatalny, czas najwyższy... rozwiń
Avatar
Tomasz / 9 grudnia 2019 o 13:41
-1
Obiecana budowa Skowronkowej odkładana z roku na rok.
Avatar
Ehhh / 9 grudnia 2019 o 09:30
-1
Bedzie coraz biedniej.Wybory gonia wybory.Pisogród będzie drenował miasta żeby wygrac kolejne.To pi... o tym ze mozna bylo tak czy tak schowajcie sobie w kieszeń.
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 o 08:53
0
FREZOWANIE JEZDNI W OBREBIE SKRZYŻOWANIA SOWIŃSKIEGO - GŁĘBOKA CO NAJMNIEJ PO 100 m W KAŻDYM KIERUNKU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! KOSZT NAPRAWDE ZNIKOM W PORÓWNANIU Z KOSZTOWNYMI INWESTYCJAMI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
xxx / 8 grudnia 2019 o 22:00
+6
co za geniusze w tym urzędzie pracują?  np popatrzmy na Nałęczowską, nowe bloki, biurowiec, a nie można było w umowach z deweloperami zastrzec że przebudowa drogi plus remont na ich koszt? A teraz przy biurowców dramat - samochodów tyle, że spod bloku rano trudno wyjechać. Ale to by trzebaby było myśleć. Nie tylko tu i teraz nahapać się ale żeby też coś dla innych powstało. Coś słabych włodarzy ma ten Lublin. Mogliby kraść łyżeczką i inwestować, a zapewniliby sobie stołki na lata. Ale oni wolą chochlą. Bez umiaru.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 o 20:10
+6
Trzeba było Kowalczyka wysłać to by wszystkie prośby zostały spełnione.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 o 18:08
+6
Zana była już dawno obiecana - w kolejnych wyborach jak tego nie spełni w przyszłym roku to gwarantuje że nie wygra.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 o 17:23
+5
"Dość blade, ale lepsze to niż nic, są za to szanse na remont sfatygowanego odcinka ul. Zana"- No bez jaj, przecież to było obiecywane od dłuższego już czasu, dlaczego znowu zostało zepchnięte na dalszy plan?. "nadzieją muszą się na razie zadowolić kierowcy podskakujący na wybojach ul. Zana między Filaretów a Nadbystrzycką." - mówią, że nadzieja matką głupich ale jest i inna strona - głupi ci co nie mają nadziei, jak już chcemy się pocieszać. Może jednak się uda, odcinek od Brzeskiej jest po prostu fatalny, czas najwyższy na wygładzenie powierzchni jezdni dolnej części ul. Zana nowym asfaltem.
"Dość blade, ale lepsze to niż nic, są za to szanse na remont sfatygowanego odcinka ul. Zana"- No bez jaj, przecież to było obiecywane od dłuższego już czasu, dlaczego znowu zostało zepchnięte na dalszy plan?. "nadzieją muszą się na razie zadowolić kierowcy podskakujący na wybojach ul. Zana między Filaretów a Nadbystrzycką." - mówią, że nadzieja matką głupich ale jest i inna strona - głupi ci co nie mają nadziei, jak już chcemy się pocieszać. Może jednak się uda, odcinek od Brzeskiej jest po prostu fatalny, czas najwyższy... rozwiń
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 o 16:35
-5
Andrzej F, dostałeś przepustkę z psychiatryka czy w końcu podłączyli wam wi-fi w Abramowicach?
Avatar
prymitywny hejt / 8 grudnia 2019 o 16:34
-5
Łoj widzę, że pisowskie trolle w niedzielę zamiast w kościółku siedzieć to spędzają na dodawaniu kolejnych propagandowych i hejterskiech wpisów
 jedyne co potrafią to opluwać
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 o 16:33
-3
Niektóre cymbały wciąż nie mogą pojąć, że budżet nie jest z gumy
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 stycznia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 stycznia 2020 r. 0 1

Dobre pomysły na salon z aneksem kuchennym

Dobre pomysły na salon z aneksem kuchennym 0 0

Wraz z rosnącą popularnością małych mieszkań coraz częściej stajemy przed podjęciem decyzji: jak połączyć pokój dzienny z kuchnią. Te dwa pomieszczenia, mimo pełnienia zupełnie różnych funkcji, mogą stworzyć świetnie zgrany duet.

Pomysł radnego na hospicjum dla matek. "W Polsce takie ośrodki już funkcjonują, choć nie są one liczne"

Pomysł radnego na hospicjum dla matek. "W Polsce takie ośrodki już funkcjonują, choć nie są one liczne" 10 3

Jest pomysł, ale do realizacji jeszcze daleka droga. Radny Tomasz Szydło postuluje, by w powiecie świdnickim stworzyć hospicjum perinatalne. To miejsce, w którym opieką zostają otoczone kobiety ciężarne, których dziecko ma ciężkie i nieodwracalne zaburzenie rozwojowe prowadzące do śmierci płodu lub noworodka

Lublin: Miasto chce ułatwić Politechnice Lubelskiej zakup kamienicy

Lublin: Miasto chce ułatwić Politechnice Lubelskiej zakup kamienicy 0 4

Prezydent Lublina chce, by Rada Miasta zrezygnowała z żądania zwrotu bonifikaty udzielonej przez miasto Politechnice Lubelskiej podczas sprzedaży kamienicy przy Okopowej 8.

Uciekali przed policją pod wpływem narkotyków. W aucie były kilkumiesięczne dzieci
film

Uciekali przed policją pod wpływem narkotyków. W aucie były kilkumiesięczne dzieci 15 3

Głogów (woj. dolnośląskie). Na ulicach Głogowa doszło do policyjnego pościgu. Funkcjonariusze próbowali zatrzymać samochód bez tablic rejestracyjnych, jednak kierowca zaczął wtedy uciekać. Okazało się, że cztery osoby dorosłe przebywające w aucie - w tym kierowca - były pod wpływem narkotyków. Co więcej, w samochodzie znajdowała się dwójka kilkumiesięcznych dzieci.

Koncert Marka Andrzejewskiego w Nałęczowie
1 lutego 2020, 19:30

Koncert Marka Andrzejewskiego w Nałęczowie 0 0

Kawiarnia Lipowa w Nałęczowie (ul. Lipowa 43) zaprasza na koncert Marka Andrzejewskiego "Piosenki jak listy". Artysta wystąpi na scenie lokalu 1 lutego o godz. 19.30.

Lublin: Rozkopują ul. Turystyczną. Będą wyznaczać przystanki komunikacji miejskiej

Lublin: Rozkopują ul. Turystyczną. Będą wyznaczać przystanki komunikacji miejskiej 4 16

Problemów z przejazdem muszą się spodziewać kierowcy na ul. Turystycznej, gdzie zaczęła się przebudowa drogi związana z wyznaczeniem przystanków komunikacji miejskiej blisko przejazdu kolejowego

Licealiści w Terespolu będą od września uczyć się języka chińskiego

Licealiści w Terespolu będą od września uczyć się języka chińskiego 14 4

Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu (pow. bialski) od września będą uczyć się języka chińskiego. – Jest to związane z rozwojem suchego portu w Małaszewiczach – tłumaczy dyrektor szkoły.

Jaś zginął pod kołami tramwaju. Wyrok w zawieszeniu dla motorniczej z Poznania
film

Jaś zginął pod kołami tramwaju. Wyrok w zawieszeniu dla motorniczej z Poznania 0 2

Poznań. Poznański sąd skazał motorniczą, która śmiertelnie potrąciła w Poznaniu na przejściu dla pieszych ośmioletniego Jasia. Ani chłopiec, ani prowadząca tramwaj nie powinni znaleźć się na skrzyżowaniu - mieli czerwone światło. Kobieta dobrowolne poddała się karze roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

Książka o „biciu dzieci na zimno” zniknie z rynku? Wydawcy: "Uczy przebaczenia i prawdomówności"

Książka o „biciu dzieci na zimno” zniknie z rynku? Wydawcy: "Uczy przebaczenia i prawdomówności" 0 4

Uczy przebaczania i prawdomówności – tak o książce „Pasterz dziecięcego serca” myślą jej polscy wydawcy. Po tym, jak m.in. lubelscy pedagodzy okrzyknęli pozycję instruktażem bicia niemowlaków, zdecydowali oni jednak o jej wycofaniu z otwartego rynku.

Policja przejęła nielegalne automaty do gier w Lublinie
galeria

Policja przejęła nielegalne automaty do gier w Lublinie 0 0

Policja zabezpieczyła 5 urządzeń. Trwa ustalanie, kto jest odpowiedzialny za zorganizowanie nielegalnych gier.

Premiera w Teatrze Andersena w Lublinie. W domach z betonu nie ma miłości [zdjęcia]
galeria

Premiera w Teatrze Andersena w Lublinie. W domach z betonu nie ma miłości [zdjęcia] 3 0

Ważne jest to, co prawdziwe, a nie sztuczne. Kiedy babcia Dora sprzeda gospodarkę i pójdzie do domu z betonu, zabierze ze sobą gąskę i świnkę. Ale w domach z betonu nie ma miłości. Życie toczy się w internecie, nikt z nikim nie rozmawia, a nawet nie segreguje śmieci. Nowy spektakl w Andersenie trafia w samo sedno. Brawo.

Koncert Pawła Szamburskiego w Kazimierzu
1 lutego 2020, 20:00

Koncert Pawła Szamburskiego w Kazimierzu 0 0

Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) zaprasza na koncert klarnecisty i kompozytora Pawła Szamburskiego. Wydarzenie odbędzie się 1 lutego o godz. 20.

Drugi transfer Górnika. Wzmocnienie z Ekstraklasy

Drugi transfer Górnika. Wzmocnienie z Ekstraklasy 0 3

25-letni Bartłomiej Kalinkowski podpisał z Górnikiem Łęczna 1,5 roczny kontrakt z opcją przedłużenia o kolejny rok. Pomocnik trafił do Łęcznej na zasadzie transferu definitywnego z występującego w PKO Ekstraklasie Łódzkiego Klubu Sportowego

Automatyk, kierowca mechanik, technik energetyk. Minister edukacji wskazuje zawody przyszłości w Polsce

Automatyk, kierowca mechanik, technik energetyk. Minister edukacji wskazuje zawody przyszłości w Polsce 1 4

Minister edukacji narodowej wskazał 24 zawody, na które prognozuje się zapotrzebowanie. W tegorocznym zestawieniu znalazły się takie zawody jak: ślusarz, mechanik-monter maszyn i urządzeń, a także technik energetyk. Jako nowe wskazane zostały: automatyk i technik-programista.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!