Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 kwietnia 2019 r.
20:57

Protest nauczycieli na deptaku w Lublinie. Co z maturami? [wideo, zdjęcia]

809 162 A A

Rozpoczął się drugi tydzień strajku nauczycieli. Nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie pedagodzy wynegocjują podwyżki, o jakie walczą i wrócą do pracy. – Matury są zagrożone – nie ukrywa szef ZNP

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wzywamy rząd do natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji, które można zakończyć w tym tygodniu – w ten sposób Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego odpowiada na pytanie, co z maturami i mówi wprost: – Matury są zagrożone.

Wszystko dlatego, że tegoroczni maturzyści kończą rok szkolny już 26 kwietnia. Do tego czasu muszą mieć wystawione oceny. Na ich podstawie rada pedagogiczna szkoły podjąć musi decyzję o klasyfikowaniu ucznia, czyli zatwierdzeniu jego ocen. Ma na to czas do 23 kwietnia. Jeśli tego nie zrobi, uczniowie nie zostaną dopuszczeni do matur, bo warunkiem przystąpienia do egzaminu jest otrzymanie świadectwa ukończenia szkoły.

– Wszystkie oceny mamy już wystawione, ale nie są one jeszcze zatwierdzone – mówi Maria Krupa, wicedyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie. – W naszym regulaminie znajduje się informacja, że w radzie musi wziąć udział kworum stanowiące połowę nauczycieli. Jesteśmy jednak w zawieszeniu. Nie wiemy, czy kworum uda się zebrać.

Podobne informacje można usłyszeć w większości szkół. – Zastanawiamy się, co zrobić – mówi dyrektor jednego z lubelskich ogólniaków. Prosi, by nie podawać, którego. – Nauczyciele nie chcą rezygnować ze strajku, ale nie chcą też krzywdzić uczniów.

W poniedziałek padł pomysł, by radę zorganizować w Wielki Piątek. To dzień wolny, a zatem także wolny od strajku. Część nauczycieli obawia się, że jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to rząd, który i tak nie chce z nami rozmawiać, zupełnie nic nie zrobi w naszej sprawie.

– Paniki jeszcze nie ma, ale coraz częściej otrzymujemy pytania o sytuację od rozgoryczonych rodziców i rozdrażnionych uczniów – przyznaje dyr. Krupa.

– Kiedy mówiło się, że w oświacie może wybuchnąć strajk, byłam całym sercem za nauczycielami – przyznaje Ewa Wierniszewska, mama uczennicy II Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. – Z zainteresowaniem śledziłam, jak naprawdę wyglądają zarobki w tym zawodzie. Mówiłam, że nauczyciele powinni walczyć o podwyżki. Teraz jednak chodzi o cały rok nauki mojego dziecka. Boję się, że będzie musiało go powtarzać. Chciałabym, żeby strajk skończył się jak najszybciej, bo takie nerwy nie są nam potrzebne.

– Moja młodsza siostra cieszy się ze strajku, bo ma dodatkowe wolne – opowiada Karol, uczeń jednego z najbardziej prestiżowych liceów w Lublinie. – Rozumiem ją, bo wcześniej też bym się cieszył. Sam jednak zaczynam się bać, co z tą maturą i nie ukrywam, że liczę na odpowiedzialność moich nauczycieli. I na to, że nie będą walczyć o swoje kosztem mojej przyszłości. Nie wyobrażam sobie, żebym miał stracić rok.

Boją się też rodzice dzieci, które rozpoczynają właśnie bój o miejsca w szkołach średnich.

– One są i tak w dramatycznej sytuacji, bo przechodzą rekrutację w tzw. zdublowanym roczniku. Szansa na dostanie się do wymarzonej szkoły maleje o połowę. Jeśli maturzyści nie będą klasyfikowani i zostaną w szkołach na kolejny rok, miejsc dla naszych dzieci będzie jeszcze mniej – irytuje się Rafał Jarzębski, ojciec ósmoklasisty z Lublina. – Nie rozumiem, dlaczego rząd nie chce negocjować z nauczycielami. Mam o to duży żal. Do rządu, a nie do nauczycieli, bo ich walkę rozumiem.

Europoseł PiS Karol Karski zapewnił w poniedziałek w radiowej „Jedynce”, że gdyby matury zostały zagrożone, rząd zmieni przepisy i prawo do klasyfikowania uczniów otrzymają dyrektorzy szkół.

e-Wydanie

Komentarze 162

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
anka / 6 dni temu o 21:23
+45
Coraz mniej dzieci, coraz więcej nauczycieli. Zły jest zarówno system, ale i część nauczycieli nigdy nie powinna wykonywać tego zawodu. Rozumiem, że teraz są rozwydrzone dzieci, głupowaci rodzice, ale przecież to nie zmienia faktu, iż w tym niezwykle trudnym i ważnym zawodzie powinni być ludzie z pasją i wiedzą. Przez lata poprzedniej władzy nie było nauczycielom lepiej. Mnóstwo zwolnień i byle jakie zarobki, ale nauczyciele siedzieli cicho. Zatem czy to nie jest strajk mający na celu dokopanie PIS-owi? Znieść wszystkie przywileje wszystkim grupom zawodowym. Zastosować równość w kwestii płacenia podatków i składek do ZUS i wprowadzić godziwe wynagrodzenie. Niech nauczyciel pracuje 40 godzin i za tyle ma płacone, ale niech w ich trakcie przygotowuje sprawdziany, testy, materiał i siebie do zajęć oraz sprawdza prace domowe, klasówki, itd. Niech wszyscy po 20 latach pracy mają prawo do jednego dodatkowego pełnego urlopu. Czas skończyć z tym faworyzowaniem kogokolwiek (sędziów, prokuratorów, policję, wojsko, nauczycieli, górników i innych).
Coraz mniej dzieci, coraz więcej nauczycieli. Zły jest zarówno system, ale i część nauczycieli nigdy nie powinna wykonywać tego zawodu. Rozumiem, że teraz są rozwydrzone dzieci, głupowaci rodzice, ale przecież to nie zmienia faktu, iż w tym niezwykle trudnym i ważnym zawodzie powinni być ludzie z pasją i wiedzą. Przez lata poprzedniej władzy nie było nauczycielom lepiej. Mnóstwo zwolnień i byle jakie zarobki, ale nauczyciele siedzieli cicho. Zatem czy to nie jest strajk mający na celu dokopanie PIS-owi? Znieść wszystkie przywileje wszystkim... rozwiń
Avatar
Gość / 6 dni temu o 21:19
+42
Jak wyrzucali nauczycieli i zamykali szkoły to była cisza żaden związek się nie ujął za choćby jednym nauczycielem a teraz nagłe zrobiło się źle. Ale tylko dlatego że na studiach nie na oczym i z kim rozmawiać z ludźmi po gimnazjach. Gdy przywrócono ośmioklasową szkole podstawową trzeba więcej włożyć pracy by przygotować ucznia do dalszej edukacji. A tu schody bo zaczyna się więcej wymagać od nauczyciela. Wcześniej mógł śmiali powiedzieć że w gimnazjum go nie nauczyli Hipokryzja i brak szacunku do siebie oraz czysty minimalizm tym jesteście zainteresiwani
Avatar
JAKIE MACIE WYNIKI? JAKĄ JAKOŚĆ WNOSICIE? / 6 dni temu o 21:17
+42
1000 podwyżki miesięcznie? ALE ZA CO? JAKI MACIE REZULTATY? ILE DZIECI POPROWADZILIŚCIE DO LAUREATÓW OLIMPIAD? WSZYSTKIM TYLKO KOREPETYCJE WCISKACIE - WSTYD!
Avatar
. / 6 dni temu o 21:31
+35
polscy nauczyciele - najbardziej roszczeniowa grupa zawodowa, której co roku a max co dwa lata trudno dogodzić (patrz: strajki od zawsze wywołane przez ZNP)
Avatar
Gość / 6 dni temu o 21:08
+34
Z terrorystami się nie negocjuje. A Broniarz dobrze wiedział że nie dojdzie do porozumienia bo kwota jaką zaproponował jest zaporowa. To zwykła zadyma polityczna połączona z hipokryzją. Bo czemu nie strajkują nauczyciele szkoły której właścicielem jest ZNP. Tak samo zero pieniędzy od samorządów dla ludzi nieodpowiedzialnych którzy w ten sposób traktują uczniów
Avatar
Wkurzona / 6 dni temu o 21:14
+30
Pokażcie paski wynagrodzeń! Ile podwyżki dało wam PO?Już się słuchać nie da tego biadolenia...
Avatar
Gość / 6 dni temu o 21:04
+25
A kto wam zabrania godnie żyć, ludzie , opamiętajcie się! Taka macie bidę? To jest walka o godność czy punkty dla PO. A godność ucznia? Społeczeństwo jest przeciw wam. Wy już chyba całkiem odlecieliscie. Poza tym co to znaczy nauczycielko " nachapac się"
Avatar
Gość / 5 dni temu o 06:55
+24
To zacznijcie też szanowni Państwo, również porządnie uczyć. Z roku na rok jest coraz gorzej. Co najmniej 1/4 z Was nie powinna uprawiać tego zawodu. I wcale tak mało nie zarabiacie - w relacji do reszty społeczeństwa, uwzględniając wszelkie przywileje pozapłacowe z karty nauczyciela. Niestety, daliście się podpuścić swoim działaczom związkowym o politycznych zapędach, komunistycznej mentalności i proweniencji, borąc uczniów jako zakładników, jako gwaranta spełnienia swoich roszczeń. To nie najlepiej świadczy o Waszej mentalności. Nie zasłużyliście tym działaniem, choćby na łut szacunku. Strajk tak, ale nie w tak perfidny sposób. Strzeliliście sobie w stopę i społeczeństwo to widzi.
To zacznijcie też szanowni Państwo, również porządnie uczyć. Z roku na rok jest coraz gorzej. Co najmniej 1/4 z Was nie powinna uprawiać tego zawodu. I wcale tak mało nie zarabiacie - w relacji do reszty społeczeństwa, uwzględniając wszelkie przywileje pozapłacowe z karty nauczyciela. Niestety, daliście się podpuścić swoim działaczom związkowym o politycznych zapędach, komunistycznej mentalności i proweniencji, borąc uczniów jako zakładników, jako gwaranta spełnienia swoich roszczeń. To nie najlepiej świadczy o Waszej mentalności. Nie zasłuż... rozwiń
Avatar
Mam dość strajku / 5 dni temu o 09:18
+23
Dla mnie to jest Wstyd to co robią nauczyciele. żeby dziecka nie mogło wejść do szkoły ....bo cyt." my strajkujemy jak chcecie coś zostawić w sekretariacie to szybko, zajęć nie ma nie macie po co czekać" Smacznego drodzy nauczyciele dalej zajadajcie pączki, ciastka, wafle ryżowe.....przypominam tylko że dziecko ma prawo i obowiązek realizacji obowiązku szkolnego
Avatar
Gość / 5 dni temu o 08:42
+22
w końcu jakiś nauczyciel przyznał, że ma wolne w czwartek i piątek więc nie będzie strajku, śmiechu warte,
Avatar
Adacho / wczoraj o 11:36
+1
Na palcach jednej ręki (może dwóch :) ) mogę policzyć naprawdę dobrych nauczycieli, którzy rzeczywiście wnieśli coś zarówno do mojej głowy jak i do życia. Reszta z nich była bandą skupioną na jak najszybszym "przerobieniu materiału". Jestem za podwyżkami ale dla tych którzy zasłużyli!
Avatar
Prywatna firma / 3 dni temu o 16:20
+3
Dzisiaj słyszałem w radio, jak nauczycielka narzeka, że jak odjąć jej nadgodziny, to zarobi 3tys. netto. I taka jeszcze narzeka! Przecież połowa społeczeństwa zarabia mniej niż ona a pracuje znacznie więcej, nie ma 2mcy wakacji czy wolnych ferii. Im nadgodziny liczą się, jeśli pracuje ponad 18h/tygodniowo a każdy inny musi pracować 40h/tydzień. Powinni zwolnić słabych nauczycieli, bo nie potrafią nauczać. Kto to kiedyś widział żeby 80% uczniów musiało chodzić na korki żeby zdać do następnej klasy?! A dzisiaj to norma jest. Niech się zwalniają jeśli uważają, że mają za niskie wynagrodzenia. Niech idą na kasę do Lidla, którego tak często przywołują w swoich wypowiedziach. Tylko nie wiem czy któraś z uczycielek wytrzyma więcej niż miesiąc.
Dzisiaj słyszałem w radio, jak nauczycielka narzeka, że jak odjąć jej nadgodziny, to zarobi 3tys. netto. I taka jeszcze narzeka! Przecież połowa społeczeństwa zarabia mniej niż ona a pracuje znacznie więcej, nie ma 2mcy wakacji czy wolnych ferii. Im nadgodziny liczą się, jeśli pracuje ponad 18h/tygodniowo a każdy inny musi pracować 40h/tydzień. Powinni zwolnić słabych nauczycieli, bo nie potrafią nauczać. Kto to kiedyś widział żeby 80% uczniów musiało chodzić na korki żeby zdać do następnej klasy?! A dzisiaj to norma jest. Niech się zwalnia... rozwiń
Avatar
Albert / 3 dni temu o 15:58
+2
znam kilku nauczycieli w Lublinie uczących w różnych szkołach, niekoniecznie tych "renomowanych" - ich zarobki bez korepetycji to około 3-4 tys na rękę, a są to w większości osoby z  najwyżej 7-10 letnim doświadczeniem 
Avatar
Matka / 3 dni temu o 14:39
+3
Rodzice pchają dzieci do ,, dobrych'' szkół. Moje dzieci chodziły do takowych w Lublinie. Garstka dobrych nauczycieli reszta nierobow. Korepetycje i tylko korepetycje. Kto odda pieniądze za tych nieudaczników?
Avatar
Babcia Maturzysty / 3 dni temu o 14:02
+1
Dlatego w ,, renomowanych'" szkołach w Lublinie nauczyciele wysyłają uczniów na korepetycje? O czym to świadczy? Są nieudolni? Państwowa szkoła staje się prywatną jeśli rodzice muszą ratować dzieci korepetycjami. A teraz nie wstyd wam występować przeciwko swoim uczniom, Maturzystom. Ich zdana matura to nie wasz sukces. To sukces rodziców obciążonych wydatkami na korepetycje. Wstydźcie się . Co złego biedni uczniów wam zrobili? Dlatego tak ich nienawidzicie? Kochacie tylko kasę? Wstyd
Avatar
Ada / 3 dni temu o 13:53
+1
Świetny przywódca! Tu pokazaliście klasę. Brak szacunku dla was to tylko namiastka Nikt już was nie słucha. Maturzyści zostali sami. Porażka, straszną porażkę ponieśliście. Skończyło się popieranie. Ludzie pracują po 40 h. Więc 18 i o te 18 za dużo. Ratujcie się i składajcie pozwy o zwolnienie. Inaczej rodzice pójdą do sądu za Maturzystów. Nikt nie chce być na waszym miejscu w tej sytuacji.
Avatar
Lila / 3 dni temu o 13:43
+2
Rodzice Maturzystów do dzieła. Dbajcie o swoje dzieci. Co was obchodzi pensja tych terrorystów,?
Avatar
Ela / 3 dni temu o 13:40
+1
Opamiętajcie się wy nieudaczniki. Za Korepetycje moich dzieci będzie płacić szkoła. Zatrudnia głąbów, którzy tylko wysyłają do swoich kolegów na korepetycje. Wasz guru zgłupiał zupełnie, a wy kompromitacja. Wstyd nieroby.
Avatar
Tata Maturzysty / 3 dni temu o 13:36
0
Pensum 18 godzinny za dużo. Zwolnijcie Wreszcie tych nieudaczników. Rodzice mają dość. Maturzyści nie wiedzą co dalej. Jaka przyszłość Maturzystów? Jeśli w szkole pozostaną terroryści to nie będziemy puszczać dzieci do szkoły. Gdzie jest prokurator? Kto pozwolił decydować tym nieukom o przyszłości czyiś dzieci? Gdzie policja.
Avatar
Murcielago / 3 dni temu o 12:43
+4
Oddzielić ziarno od plew. Kto nie chce pracować niech złoży wypowiedzenie
Zobacz wszystkie komentarze 162

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublinianka - Lewart 0:0. Remis ze wskazaniem na gości
galeria

Lublinianka - Lewart 0:0. Remis ze wskazaniem na gości 0 0

Nudy w pierwszej połowie i znacznie więcej groźnych sytuacji po przerwie. Tak w dużym skrócie wyglądało starcie drugiej w tabeli Lublinianki z trzecim Lewartem. Zawody zakończyły się jednak bezbramkowym remisem

Stal Kraśnik - Sokół Sieniawa 3:1. Udany rewanż za rundę jesienną

Stal Kraśnik - Sokół Sieniawa 3:1. Udany rewanż za rundę jesienną 0 0

W starciu niepokonanych na wiosnę: Stali i Sokoła górą pierwsza z ekip. Piłkarze Jarosława Pacholarza w mocno odmłodzonym składzie pokonali drużynę z Sieniawy 3:1

TBV Start – Anwil Włocławek 70:88. Koniec marzeń o ósemce [zdjęcia]
galeria

TBV Start – Anwil Włocławek 70:88. Koniec marzeń o ósemce [zdjęcia] 0 0

Anwil Włocławek pozbawił koszykarzy TBV Startu resztek nadzei o udziale w fazie play-off. Mistrz Polski wygrał 88:70, a pierwsze skrzypce w ekipie Igora Milicicia grał wychowany w Lublinie Michał Ignerski

Wigilia paschalna: W kościołach święcenie ognia [zdjęcia]
galeria

Wigilia paschalna: W kościołach święcenie ognia [zdjęcia] 0 1

Święcenie ognia i paschału w Parafii Świętej Urszuli Ledóchowskiej w Lublinie.

Chełmianka - Podlasie 3:1. Tym razem nie zmarnowali przewagi

Chełmianka - Podlasie 3:1. Tym razem nie zmarnowali przewagi 0 3

Przed pierwszym gwizdkiem sobotnich derbów zarówno Chełmianka, jak i Podlasie liczyły na punkty. Po meczu w dużo lepszych nastrojach byli jednak gospodarze. Drużyna Artura Bożyka pokonała rywali 3:1 i zrobiła duży krok w kierunku utrzymania. A bialczanie znowu znaleźli się pod kreską

Lama uciekinierka słynna w całej Polsce ma nowy dom. Mieszka w woj. lubelskim
galeria
film

Lama uciekinierka słynna w całej Polsce ma nowy dom. Mieszka w woj. lubelskim 0 1

Rozmowa ze Stefanem Odojem, nowym właścicielem słynnej lamy z Bierunia. Stefan Odój prowadzi Ośrodek Malibu w podlubelskiej Krężnicy Jarej, w którym funkcjonuje minizoo. To nowy dom Rambo

Orlęta Spomlek - Wisła Sandomierz 2:0. Uciekają od strefy spadkowej

Orlęta Spomlek - Wisła Sandomierz 2:0. Uciekają od strefy spadkowej 0 1

Orlęta nie zmarnowały szansy. Biało-zielonym dwa mecze z rzędu wypadły na własnym stadionie. I w obu drużyna Rafała Borysiuka była lepsza od rywali. Tym razem ograła Wisłę Sandomierz 2:0, chociaż pierwszą bramkę zdobyła dopiero w 70 minucie

Urząd kupił radnym tablety. Chcą je oddać dzieciom. "Boją się elektroniki?"

Urząd kupił radnym tablety. Chcą je oddać dzieciom. "Boją się elektroniki?" 0 6

Grupa radnych chce przekazać dzieciom z domów dziecka tablety, jakie zafundował im magistrat do pracy. – Czy radni boją się elektroniki? – pyta Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta w Zamościu.

Wiślanie Jaśkowice - Avia Świdnik 1:1. Wreszcie zdobyli coś na wyjeździe

Wiślanie Jaśkowice - Avia Świdnik 1:1. Wreszcie zdobyli coś na wyjeździe 0 1

Avia na pewno rozegrała lepszy mecz niż przed tygodniem przeciwko Wólczance. Żółto-niebiescy po wizycie w Skawinie dopisali jednak do swojego konta tylko jeden punkt. Spotkanie z Wiślanami Jaśkowice zakończyło się remisem 1:1. Trzeba dodać, że dla żółto-niebieskich to było pierwsze „oczko” wywalczone w tym roku na boisku rywala

Rajd Rowerowy w Puławach
27 kwietnia 2019, 9:00

Rajd Rowerowy w Puławach 0 2

W sobotę, 27 kwietnia o godz. 9 w Puławach rozpocznie się wiosenny Rajd Rowerowy Terenowy. Start ze Skweru Niepodległości.

Droga krzyżowa przed katedrą Notre Dame [wideo]
film

Droga krzyżowa przed katedrą Notre Dame [wideo] 0 0

Paryż, Francja. Wielu katolików uczestniczyło w wielkopiątkowej drodze krzyżowej przed spaloną katedrą Notre Dame. Modlitwę poprowadził arcybiskup Paryża, Michel Aupetit.

Działacze PiS chcą gruntownego remontu dworca kolejowego w Lubartowie

Działacze PiS chcą gruntownego remontu dworca kolejowego w Lubartowie 0 7

Działacze lubartowskiego PiS chcą gruntownego remontu dworca kolejowego. Zaczęli zbierać podpisy pod petycją w tej sprawie

W kraju więcej pijanych kierowców. Jak jest w Lubelskiem?

W kraju więcej pijanych kierowców. Jak jest w Lubelskiem? 0 8

Krajowe policyjne statystyki pijanych kierowców po raz pierwszy od kilku lat wykazują tendencję wzrostową. Jednym z nielicznych województw na pozytywnym minusie jest nasz region.

Artyści z Afryki, Szwajcarii i Gruzji w Lublinie. Przed nami KODY 2019 (program)
8 maja 2019, 19:00

Artyści z Afryki, Szwajcarii i Gruzji w Lublinie. Przed nami KODY 2019 (program) 0 1

Już po raz 11. Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" zorganizuje w Lublinie Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. W tym roku na festiwalowej scenie wystąpią znakomici artyści ze Szwajcarii, Gruzji a nawet Afryki. Hasłem przewodnim odbywającej się w dniach 8-10 maja imprezy będzie "Wieża Babel".

Koncert Freenology i Wera Kidżeski w Pubie u Szewca
25 kwietnia 2019, 19:30

Koncert Freenology i Wera Kidżeski w Pubie u Szewca 0 0

25 kwietnia o godz. 19.30 w Pubie u Szewca (ul. Grodzka 18) wystąpią Freenology i Wera Kidżeski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.