Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 kwietnia 2019 r.
20:57

Protest nauczycieli na deptaku w Lublinie. Co z maturami? [wideo, zdjęcia]

0 162 A A

Rozpoczął się drugi tydzień strajku nauczycieli. Nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie pedagodzy wynegocjują podwyżki, o jakie walczą i wrócą do pracy. – Matury są zagrożone – nie ukrywa szef ZNP

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wzywamy rząd do natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji, które można zakończyć w tym tygodniu – w ten sposób Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego odpowiada na pytanie, co z maturami i mówi wprost: – Matury są zagrożone.

Wszystko dlatego, że tegoroczni maturzyści kończą rok szkolny już 26 kwietnia. Do tego czasu muszą mieć wystawione oceny. Na ich podstawie rada pedagogiczna szkoły podjąć musi decyzję o klasyfikowaniu ucznia, czyli zatwierdzeniu jego ocen. Ma na to czas do 23 kwietnia. Jeśli tego nie zrobi, uczniowie nie zostaną dopuszczeni do matur, bo warunkiem przystąpienia do egzaminu jest otrzymanie świadectwa ukończenia szkoły.

– Wszystkie oceny mamy już wystawione, ale nie są one jeszcze zatwierdzone – mówi Maria Krupa, wicedyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie. – W naszym regulaminie znajduje się informacja, że w radzie musi wziąć udział kworum stanowiące połowę nauczycieli. Jesteśmy jednak w zawieszeniu. Nie wiemy, czy kworum uda się zebrać.

Podobne informacje można usłyszeć w większości szkół. – Zastanawiamy się, co zrobić – mówi dyrektor jednego z lubelskich ogólniaków. Prosi, by nie podawać, którego. – Nauczyciele nie chcą rezygnować ze strajku, ale nie chcą też krzywdzić uczniów.

W poniedziałek padł pomysł, by radę zorganizować w Wielki Piątek. To dzień wolny, a zatem także wolny od strajku. Część nauczycieli obawia się, że jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to rząd, który i tak nie chce z nami rozmawiać, zupełnie nic nie zrobi w naszej sprawie.

– Paniki jeszcze nie ma, ale coraz częściej otrzymujemy pytania o sytuację od rozgoryczonych rodziców i rozdrażnionych uczniów – przyznaje dyr. Krupa.

– Kiedy mówiło się, że w oświacie może wybuchnąć strajk, byłam całym sercem za nauczycielami – przyznaje Ewa Wierniszewska, mama uczennicy II Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. – Z zainteresowaniem śledziłam, jak naprawdę wyglądają zarobki w tym zawodzie. Mówiłam, że nauczyciele powinni walczyć o podwyżki. Teraz jednak chodzi o cały rok nauki mojego dziecka. Boję się, że będzie musiało go powtarzać. Chciałabym, żeby strajk skończył się jak najszybciej, bo takie nerwy nie są nam potrzebne.

– Moja młodsza siostra cieszy się ze strajku, bo ma dodatkowe wolne – opowiada Karol, uczeń jednego z najbardziej prestiżowych liceów w Lublinie. – Rozumiem ją, bo wcześniej też bym się cieszył. Sam jednak zaczynam się bać, co z tą maturą i nie ukrywam, że liczę na odpowiedzialność moich nauczycieli. I na to, że nie będą walczyć o swoje kosztem mojej przyszłości. Nie wyobrażam sobie, żebym miał stracić rok.

Boją się też rodzice dzieci, które rozpoczynają właśnie bój o miejsca w szkołach średnich.

– One są i tak w dramatycznej sytuacji, bo przechodzą rekrutację w tzw. zdublowanym roczniku. Szansa na dostanie się do wymarzonej szkoły maleje o połowę. Jeśli maturzyści nie będą klasyfikowani i zostaną w szkołach na kolejny rok, miejsc dla naszych dzieci będzie jeszcze mniej – irytuje się Rafał Jarzębski, ojciec ósmoklasisty z Lublina. – Nie rozumiem, dlaczego rząd nie chce negocjować z nauczycielami. Mam o to duży żal. Do rządu, a nie do nauczycieli, bo ich walkę rozumiem.

Europoseł PiS Karol Karski zapewnił w poniedziałek w radiowej „Jedynce”, że gdyby matury zostały zagrożone, rząd zmieni przepisy i prawo do klasyfikowania uczniów otrzymają dyrektorzy szkół.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 162

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
anka / 15 kwietnia 2019 r. o 21:23
+45
Coraz mniej dzieci, coraz więcej nauczycieli. Zły jest zarówno system, ale i część nauczycieli nigdy nie powinna wykonywać tego zawodu. Rozumiem, że teraz są rozwydrzone dzieci, głupowaci rodzice, ale przecież to nie zmienia faktu, iż w tym niezwykle trudnym i ważnym zawodzie powinni być ludzie z pasją i wiedzą. Przez lata poprzedniej władzy nie było nauczycielom lepiej. Mnóstwo zwolnień i byle jakie zarobki, ale nauczyciele siedzieli cicho. Zatem czy to nie jest strajk mający na celu dokopanie PIS-owi? Znieść wszystkie przywileje wszystkim grupom zawodowym. Zastosować równość w kwestii płacenia podatków i składek do ZUS i wprowadzić godziwe wynagrodzenie. Niech nauczyciel pracuje 40 godzin i za tyle ma płacone, ale niech w ich trakcie przygotowuje sprawdziany, testy, materiał i siebie do zajęć oraz sprawdza prace domowe, klasówki, itd. Niech wszyscy po 20 latach pracy mają prawo do jednego dodatkowego pełnego urlopu. Czas skończyć z tym faworyzowaniem kogokolwiek (sędziów, prokuratorów, policję, wojsko, nauczycieli, górników i innych).
Coraz mniej dzieci, coraz więcej nauczycieli. Zły jest zarówno system, ale i część nauczycieli nigdy nie powinna wykonywać tego zawodu. Rozumiem, że teraz są rozwydrzone dzieci, głupowaci rodzice, ale przecież to nie zmienia faktu, iż w tym niezwykle trudnym i ważnym zawodzie powinni być ludzie z pasją i wiedzą. Przez lata poprzedniej władzy nie było nauczycielom lepiej. Mnóstwo zwolnień i byle jakie zarobki, ale nauczyciele siedzieli cicho. Zatem czy to nie jest strajk mający na celu dokopanie PIS-owi? Znieść wszystkie przywileje wszystkim... rozwiń
Avatar
Gość / 15 kwietnia 2019 r. o 21:19
+42
Jak wyrzucali nauczycieli i zamykali szkoły to była cisza żaden związek się nie ujął za choćby jednym nauczycielem a teraz nagłe zrobiło się źle. Ale tylko dlatego że na studiach nie na oczym i z kim rozmawiać z ludźmi po gimnazjach. Gdy przywrócono ośmioklasową szkole podstawową trzeba więcej włożyć pracy by przygotować ucznia do dalszej edukacji. A tu schody bo zaczyna się więcej wymagać od nauczyciela. Wcześniej mógł śmiali powiedzieć że w gimnazjum go nie nauczyli Hipokryzja i brak szacunku do siebie oraz czysty minimalizm tym jesteście zainteresiwani
Avatar
JAKIE MACIE WYNIKI? JAKĄ JAKOŚĆ WNOSICIE? / 15 kwietnia 2019 r. o 21:17
+42
1000 podwyżki miesięcznie? ALE ZA CO? JAKI MACIE REZULTATY? ILE DZIECI POPROWADZILIŚCIE DO LAUREATÓW OLIMPIAD? WSZYSTKIM TYLKO KOREPETYCJE WCISKACIE - WSTYD!
Avatar
. / 15 kwietnia 2019 r. o 21:31
+35
polscy nauczyciele - najbardziej roszczeniowa grupa zawodowa, której co roku a max co dwa lata trudno dogodzić (patrz: strajki od zawsze wywołane przez ZNP)
Avatar
Gość / 15 kwietnia 2019 r. o 21:08
+34
Z terrorystami się nie negocjuje. A Broniarz dobrze wiedział że nie dojdzie do porozumienia bo kwota jaką zaproponował jest zaporowa. To zwykła zadyma polityczna połączona z hipokryzją. Bo czemu nie strajkują nauczyciele szkoły której właścicielem jest ZNP. Tak samo zero pieniędzy od samorządów dla ludzi nieodpowiedzialnych którzy w ten sposób traktują uczniów
Avatar
Wkurzona / 15 kwietnia 2019 r. o 21:14
+30
Pokażcie paski wynagrodzeń! Ile podwyżki dało wam PO?Już się słuchać nie da tego biadolenia...
Avatar
Gość / 15 kwietnia 2019 r. o 21:04
+25
A kto wam zabrania godnie żyć, ludzie , opamiętajcie się! Taka macie bidę? To jest walka o godność czy punkty dla PO. A godność ucznia? Społeczeństwo jest przeciw wam. Wy już chyba całkiem odlecieliscie. Poza tym co to znaczy nauczycielko " nachapac się"
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2019 r. o 06:55
+24
To zacznijcie też szanowni Państwo, również porządnie uczyć. Z roku na rok jest coraz gorzej. Co najmniej 1/4 z Was nie powinna uprawiać tego zawodu. I wcale tak mało nie zarabiacie - w relacji do reszty społeczeństwa, uwzględniając wszelkie przywileje pozapłacowe z karty nauczyciela. Niestety, daliście się podpuścić swoim działaczom związkowym o politycznych zapędach, komunistycznej mentalności i proweniencji, borąc uczniów jako zakładników, jako gwaranta spełnienia swoich roszczeń. To nie najlepiej świadczy o Waszej mentalności. Nie zasłużyliście tym działaniem, choćby na łut szacunku. Strajk tak, ale nie w tak perfidny sposób. Strzeliliście sobie w stopę i społeczeństwo to widzi.
To zacznijcie też szanowni Państwo, również porządnie uczyć. Z roku na rok jest coraz gorzej. Co najmniej 1/4 z Was nie powinna uprawiać tego zawodu. I wcale tak mało nie zarabiacie - w relacji do reszty społeczeństwa, uwzględniając wszelkie przywileje pozapłacowe z karty nauczyciela. Niestety, daliście się podpuścić swoim działaczom związkowym o politycznych zapędach, komunistycznej mentalności i proweniencji, borąc uczniów jako zakładników, jako gwaranta spełnienia swoich roszczeń. To nie najlepiej świadczy o Waszej mentalności. Nie zasłuż... rozwiń
Avatar
Mam dość strajku / 16 kwietnia 2019 r. o 09:18
+23
Dla mnie to jest Wstyd to co robią nauczyciele. żeby dziecka nie mogło wejść do szkoły ....bo cyt." my strajkujemy jak chcecie coś zostawić w sekretariacie to szybko, zajęć nie ma nie macie po co czekać" Smacznego drodzy nauczyciele dalej zajadajcie pączki, ciastka, wafle ryżowe.....przypominam tylko że dziecko ma prawo i obowiązek realizacji obowiązku szkolnego
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2019 r. o 08:42
+22
w końcu jakiś nauczyciel przyznał, że ma wolne w czwartek i piątek więc nie będzie strajku, śmiechu warte,
Avatar
Adacho / 20 kwietnia 2019 r. o 11:36
+2
Na palcach jednej ręki (może dwóch :) ) mogę policzyć naprawdę dobrych nauczycieli, którzy rzeczywiście wnieśli coś zarówno do mojej głowy jak i do życia. Reszta z nich była bandą skupioną na jak najszybszym "przerobieniu materiału". Jestem za podwyżkami ale dla tych którzy zasłużyli!
Avatar
Prywatna firma / 18 kwietnia 2019 r. o 16:20
+4
Dzisiaj słyszałem w radio, jak nauczycielka narzeka, że jak odjąć jej nadgodziny, to zarobi 3tys. netto. I taka jeszcze narzeka! Przecież połowa społeczeństwa zarabia mniej niż ona a pracuje znacznie więcej, nie ma 2mcy wakacji czy wolnych ferii. Im nadgodziny liczą się, jeśli pracuje ponad 18h/tygodniowo a każdy inny musi pracować 40h/tydzień. Powinni zwolnić słabych nauczycieli, bo nie potrafią nauczać. Kto to kiedyś widział żeby 80% uczniów musiało chodzić na korki żeby zdać do następnej klasy?! A dzisiaj to norma jest. Niech się zwalniają jeśli uważają, że mają za niskie wynagrodzenia. Niech idą na kasę do Lidla, którego tak często przywołują w swoich wypowiedziach. Tylko nie wiem czy któraś z uczycielek wytrzyma więcej niż miesiąc.
Dzisiaj słyszałem w radio, jak nauczycielka narzeka, że jak odjąć jej nadgodziny, to zarobi 3tys. netto. I taka jeszcze narzeka! Przecież połowa społeczeństwa zarabia mniej niż ona a pracuje znacznie więcej, nie ma 2mcy wakacji czy wolnych ferii. Im nadgodziny liczą się, jeśli pracuje ponad 18h/tygodniowo a każdy inny musi pracować 40h/tydzień. Powinni zwolnić słabych nauczycieli, bo nie potrafią nauczać. Kto to kiedyś widział żeby 80% uczniów musiało chodzić na korki żeby zdać do następnej klasy?! A dzisiaj to norma jest. Niech się zwalnia... rozwiń
Avatar
Albert / 18 kwietnia 2019 r. o 15:58
+3
znam kilku nauczycieli w Lublinie uczących w różnych szkołach, niekoniecznie tych "renomowanych" - ich zarobki bez korepetycji to około 3-4 tys na rękę, a są to w większości osoby z  najwyżej 7-10 letnim doświadczeniem 
Avatar
Matka / 18 kwietnia 2019 r. o 14:39
+4
Rodzice pchają dzieci do ,, dobrych'' szkół. Moje dzieci chodziły do takowych w Lublinie. Garstka dobrych nauczycieli reszta nierobow. Korepetycje i tylko korepetycje. Kto odda pieniądze za tych nieudaczników?
Avatar
Babcia Maturzysty / 18 kwietnia 2019 r. o 14:02
+2
Dlatego w ,, renomowanych'" szkołach w Lublinie nauczyciele wysyłają uczniów na korepetycje? O czym to świadczy? Są nieudolni? Państwowa szkoła staje się prywatną jeśli rodzice muszą ratować dzieci korepetycjami. A teraz nie wstyd wam występować przeciwko swoim uczniom, Maturzystom. Ich zdana matura to nie wasz sukces. To sukces rodziców obciążonych wydatkami na korepetycje. Wstydźcie się . Co złego biedni uczniów wam zrobili? Dlatego tak ich nienawidzicie? Kochacie tylko kasę? Wstyd
Avatar
Ada / 18 kwietnia 2019 r. o 13:53
+2
Świetny przywódca! Tu pokazaliście klasę. Brak szacunku dla was to tylko namiastka Nikt już was nie słucha. Maturzyści zostali sami. Porażka, straszną porażkę ponieśliście. Skończyło się popieranie. Ludzie pracują po 40 h. Więc 18 i o te 18 za dużo. Ratujcie się i składajcie pozwy o zwolnienie. Inaczej rodzice pójdą do sądu za Maturzystów. Nikt nie chce być na waszym miejscu w tej sytuacji.
Avatar
Lila / 18 kwietnia 2019 r. o 13:43
+3
Rodzice Maturzystów do dzieła. Dbajcie o swoje dzieci. Co was obchodzi pensja tych terrorystów,?
Avatar
Ela / 18 kwietnia 2019 r. o 13:40
+2
Opamiętajcie się wy nieudaczniki. Za Korepetycje moich dzieci będzie płacić szkoła. Zatrudnia głąbów, którzy tylko wysyłają do swoich kolegów na korepetycje. Wasz guru zgłupiał zupełnie, a wy kompromitacja. Wstyd nieroby.
Avatar
Tata Maturzysty / 18 kwietnia 2019 r. o 13:36
0
Pensum 18 godzinny za dużo. Zwolnijcie Wreszcie tych nieudaczników. Rodzice mają dość. Maturzyści nie wiedzą co dalej. Jaka przyszłość Maturzystów? Jeśli w szkole pozostaną terroryści to nie będziemy puszczać dzieci do szkoły. Gdzie jest prokurator? Kto pozwolił decydować tym nieukom o przyszłości czyiś dzieci? Gdzie policja.
Avatar
Murcielago / 18 kwietnia 2019 r. o 12:43
+5
Oddzielić ziarno od plew. Kto nie chce pracować niech złoży wypowiedzenie