Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 grudnia 2013 r.
17:02
Edytuj ten wpis

Prywatna firma zakłada blokady na koła aut. Czy to legalne?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 15 A A
Terenu wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Chodźki 3 strzegą szczęki (Maciej Kaczanowski)
Terenu wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Chodźki 3 strzegą szczęki (Maciej Kaczanowski)

Prokuratura zbada legalność działań prywatnej firmy zakładającej blokady na koła aut. Jej szef zapewnia, że nie łamie przepisów, ale zapadające w innych sprawach sądowe wyroki mogą poddawać to w wątpliwość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jutro minie tydzień odkąd przedsiębiorca z Lublina pilnuje terenu wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Chodźki 3. To okolica szpitali, gdzie albo trudno zaparkować, albo trzeba płacić. Dlatego kierowcy stają gdzie mogą i gdzie nie powinni. Wspólnota mieszkaniowa miała dość notorycznie zastawianego dojazdu i poprosiła o pomoc.

– Kierujący są proszeni o nie parkowanie i informowani o konsekwencjach, czyli opłacie wynoszącej 200 zł. Zabezpieczeniem naszych roszczeń jest zakładana na koło blokada – wyjaśnia Konrad Lisowski, prezes spółki. – Do tej pory założyliśmy kilka blokad, niektórzy kierowcy decydowali się na płatność odroczoną w kwocie 300 zł.

Prywatne szczęki nie są w Polsce nowością. W 2009 r. sięgnęło po nie jedno z centrów handlowych w Sosnowcu ostrzegając, że osoba bezprawnie zajmująca miejsce dla niepełnosprawnych musi się liczyć z blokadą, której zdjęcie będzie kosztować 300 zł. Taka niespodzianka spotkała syna jednego z sosnowieckich radnych, jego ojciec poskarżył się prokuraturze, a ta umorzyła sprawę.

Blokady zaczęły pojawiać się przed kolejnymi śląskimi sklepami i na osiedlach. Ale sądy zaczęły orzekać, że to nielegalne. – Takie wyroki dotyczyły spraw około 30 kierowców – przyznaje Marian Krzysztof Zawała, rzecznik Sądu Okręgowego w Katowicach.

Scenariusz był podobny: kierowca zastaje zablokowane auto, nie chce lub nie może płacić na miejscu i podpisuje oświadczenie, że zapłaci później. Ale nie płaci, a firma od szczęk (podkreślmy, że inna, niż ta działająca w Lublinie) pozywa go do sądu.

– Sądy obydwu instancji uznawały, że zobowiązania podpisane przez kierowców są nieważne, bo bezprawne było założenie blokady – mówi Zawała.

Szef firmy działającej w Lublinie zapewnia, że prawa nie łamie. – Działam na postawie Kodeksu cywilnego, mam też opinię prawną, z której wynika, że możemy to robić – podkreśla Lisowski.

Śląscy sędziowie widzą to inaczej. – Nikt nie ma wątpliwości, że prywatny właściciel może czerpać zyski ze swojego terenu i może powiedzieć kierowcy "zapłać”. Ale dochodzenie takiej zapłaty to zupełnie inna sprawa – zaznacza sędzia Zawała. – Zakładanie blokady jest stosowaniem pewnego rodzaju przymusu. A przymus mogą stosować organy wymienione przez ustawodawcę. Nie wolno stosować go podmiotom nie wymienionym w ustawie.

Sprawą prywatnych szczęk zainteresowała się już lubelska prokuratura. – Postępowanie zainicjowaliśmy z urzędu – mówi Beata Syk-Jankowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Sprawą zajęli się prokuratorzy zajmujący się postępowaniami innymi, niż karne.

– O wynik jestem spokojny. Prokuratura chce ze spokojnym sumieniem móc powiedzieć, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem – mówi Lisowski. – Gdyby było podejrzenie przestępstwa, postępowanie prowadziłby prokurator karny.

Co może Straż Miejska

– Zakładanie przez nas blokady wchodzi w grę w trzech sytuacjach: na drodze publicznej, w strefie zamieszkania albo w strefie ruchu – informuje Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej.

W przypadku dróg publicznych sprawa jest oczywista, takie same przepisy obowiązują w strefach ruchu, zaś w strefach zamieszkania parkowanie jest dozwolone tylko w wyznaczonych miejscach i nigdzie indziej.

– Blokady nie można założyć na koła pojazdu, który utrudnia ruch, czy wręcz zagraża bezpieczeństwu ruchu. Taki pojazd trzeba odholować.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
benia / 24 marca 2014 o 17:29
0

Mi wydaje się, że jeśli ustawa mówi o tym, że blokady zakłada policja i straż miejska, to tylko oni to mogą robić, a nie jakieś prywatne osoby. Postawienie samochodu na poboczu nie utrudniające ruchu, żeby pójść do apteki na 5 minut nie powinno skutkować blokadą i opłatą 200złotych( jak masz gotówkę), jak nie to 300złotych. To nie ruchliwe miejsce, tylko bardzo szeroki wjazd w drogę osiedlową, a w pobliżu szpital, przy którym prawie zawsze brak miejsc parkingowych, podobnie zresztą jak na tym płatnym parkingu. To według mnie paranoja. Jak łamię przepisy to wzywać powinno się policję, a nie podejrzanego kolesia, który pobiera grubą kasę za usunięcie blokady i odjeżdża...

Mi wydaje się, że jeśli ustawa mówi o tym, że blokady zakłada policja i straż miejska, to tylko oni to mogą robić, a nie jakieś prywatne osoby. Postawienie samochodu na poboczu nie utrudniające ruchu, żeby pójść do apteki na 5 minut nie powinno skutkować blokadą i opłatą 200złotych( jak masz gotówkę), jak nie to 300złotych. To nie ruchliwe miejsce, tylko bardzo szeroki wjazd w drogę osiedlową, a w pobliżu szpital, przy którym prawie zawsze brak miejsc parkingowych, podobnie zresztą jak na tym płatnym parkingu. To według mnie paranoja. Jak... rozwiń

Avatar
arturo1970 / 6 grudnia 2013 o 19:52
0

bo w lublinie myślą ze sami stanowią prawo jak tak dalej będzie to nie będą potrzebne sady prokuratury czy choćby policja bo po co skoro każdy może robić co chce pod pretekstem litery prawa hahaha to są istne jaja :D

Avatar
lu / 6 grudnia 2013 o 19:47
0

Zróbmy tak na wszystkich parkingach międzyosiedlowych wszak są własnością  mieszkańców,którzy zapłacili za infrastrukturę i ponoszą koszty remontów. To wszystko zakrawa na paranoję,żyjemy w chorym społeczeństwie.

Avatar
tomi / 6 grudnia 2013 o 19:40
0

widziałem to w tv jak agresywnie ochroniarz zakładał blokady nie pozwolił na zmianę koła itp chyba był na procencie od blokady bo zbyt wielkie zaangażowanie widziałem w jego oczach warto wziąść paru kumpli z kiljami skatować gościa skoro prawo jest bezradne kolejna forma zarobku na kierowcach podobnie jak fotoradary jakby jeden z drugim dosyał konkretnie to nie było by chątnych do tej pracy wiem moze przesada ale tępić bo zacznie sie to plenic jak grzyby po deszczu najgorsze to ze oberwie gosc z parkingu a prezes i świta zaciera ręce

Avatar
Lutek / 6 grudnia 2013 o 19:30
0

Ciekawi mnie i innych zapewne też; jak to się stało, że warszawska firma przejęła cały teren wokół szpitala i kosi kasę (3,50zł za godzinę parkowania,lub 100 zł za m-c).Są to na pewno pieniądze nie małe.Natomiast szpital pewnie jest zadłużony.Jestem ciekawy czy podatki z tej działalności płaci ta firma w lublinie ,czy do Wa-wki.

Avatar
Grzegorz / 6 grudnia 2013 o 19:00
0

Lisowski czy jak mu tam działa nielegalnie, ale czuje się mocny bo albo ma znajomka w urzędzie albo ( nie wiadomo skąd) wie ze sprawę prowadzi inny prokurator. Po postępowniu prokuratorskim powinien dostać wyrok w sadzie i oddać te ileś tam.tysięcy złotych, które wyłudził od ludzi. 

Jeszcze jeden przykład chamstwa, arogancji wobec prawa i naciągactwa. Tacy nasmiewają się z prawa i tworzą własne.

Lokatorzy z chodżki postawcie sobie szlaban, kupcie do niego piloty i nikt wam nie wjedzie. po co dajecie zarobić jakiemuś typowi.

Panie lisowski, ciekawe co pan zrobi jak się trafi krewki kierowca i odjedzie z blokadą w bagażniku

i gość co pilnuje jeszcze po ryju dostanie.

Panie/Pani andy

na swojej działce może robić sobie co chce. Jak cwaniak nie chce capłacić kilku złotych za parking tylko szuka darmowego parkowania to jego sprawa. Jest czytelna informacja przy wjeździe jak ktoś nie umie czytać to na drugi raz się nauczy.

Panie/Pani andy

na swojej działce może robić sobie co chce. Jak cwaniak nie chce capłacić kilku złotych za parking tylko szuka darmowego parkowania to jego sprawa. Jest czytelna informacja przy wjeździe jak ktoś nie umie czytać to na drugi raz się nauczy.

rozwiń
Avatar
luk / 6 grudnia 2013 o 18:57
0

http://finanse24.co.uk/co-zrobic-jesli-w-aucie-na-prywatnym-parkingu-zostaly-zalozone-blokady-na-kola-clamped-uk/

Wg. mnie jest to działanie dozwolone. Nie można go podciągnąć pod jakikolwiek paragraf z kk lub kw. 

Dziwi mnie oburzenie dotyczące blokad za 200 złotych, skoro bez wątpienia właściciel terenu mógłby każdego odholować i żądać np. 700 złotych.

Avatar
Grzegorz / 6 grudnia 2013 o 18:56
0

"Zakładanie blokady jest stosowaniem pewnego rodzaju przymusu.

A przymus mogą stosować organy wymienione przez ustawodawcę.

Nie wolno stosować go podmiotom nie wymienionym w ustawie.
"

.... i po temacie. :D

A szczegóły są takie :

"Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie usuwania pojazdów i blokowania ich kół określa tryb oraz jednostki i warunki ich współdziałania m. in. w zakresie blokowania kół pojazdów w razie pozostawienia ich w miejscu, gdzie jest to zabronione :

§ 2 ust. 5 w/w Rozporządzenia wymienia organy mogące dokonać blokady kół pojazdów i są nimi  :

Straż gminna (miejska) oraz Policja."

Podjadę na twoje podwórko i postawię samochód na całą noc. OK? Ciekawe co wtedy zrobisz, cwaniaku.

To jest prywatny teren i mogą robić co chcą

na twoje podwórko i postawię samochód na całą noc. OK? Ciekawe co wtedy zrobisz, cwaniaku.

To jest prywatny teren i mogą robić co chcą

rozwiń
Avatar
Piotrek / 6 grudnia 2013 o 18:53
0

Jestem jak najbardziej za takim rozwiązaniem

Nie chce ci się zapłacić kilka złotych za parking pod szpitalem a chcesz za darmo parkować na prywatnej działce??? dlaczego??? Może ja wjadę na twoje podwórko i zaparkuje ci przed domem na całą noc??? Ciekawe co wtedy zrobisz??

Jak najwięcej takich blokad

Popieram

Avatar
Fred / 6 grudnia 2013 o 18:36
0

A ja popieram takie działania w całej rozciągłości.

Może ludzie nauczą się szanować własność prywatną.

Wiadomo że większość tych złapanych na szczęki to odwiedzający szpital. Koło tych bloków są miejsca parkingowe dla ich mieszkańców. Nie po to ktoś kupował mieszkanie za kilkaset tysięcy żeby fundować komuś luksus parkowania na "krzywy ryj". Widać że na niektórych 45 lat komunizmu odcisnęła piętno. Odzywa się natura "polaczka" : zaparkować za darmo, wepchać się bez kolejki, kogoś wydymać itp. A na dodatek poskarżyć się do prasy.

A ja popieram takie działania w całej rozciągłości.

Może ludzie nauczą się szanować własność prywatną.

Wiadomo że większość tych złapanych na szczęki to odwiedzający szpital. Koło tych bloków są miejsca parkingowe dla ich mieszkańców. Nie po to ktoś kupował mieszkanie za kilkaset tysięcy żeby fundować komuś luksus parkowania na "krzywy ryj". Widać że na niektórych 45 lat komunizmu odcisnęła piętno. Odzywa się natura "polaczka" : zaparkować za darmo, wepchać się bez kolejki, kogoś wydymać itp. A na dodatek poskarżyć się do pr... rozwiń

Avatar
benia / 24 marca 2014 o 17:29
0

Mi wydaje się, że jeśli ustawa mówi o tym, że blokady zakłada policja i straż miejska, to tylko oni to mogą robić, a nie jakieś prywatne osoby. Postawienie samochodu na poboczu nie utrudniające ruchu, żeby pójść do apteki na 5 minut nie powinno skutkować blokadą i opłatą 200złotych( jak masz gotówkę), jak nie to 300złotych. To nie ruchliwe miejsce, tylko bardzo szeroki wjazd w drogę osiedlową, a w pobliżu szpital, przy którym prawie zawsze brak miejsc parkingowych, podobnie zresztą jak na tym płatnym parkingu. To według mnie paranoja. Jak łamię przepisy to wzywać powinno się policję, a nie podejrzanego kolesia, który pobiera grubą kasę za usunięcie blokady i odjeżdża...

Mi wydaje się, że jeśli ustawa mówi o tym, że blokady zakłada policja i straż miejska, to tylko oni to mogą robić, a nie jakieś prywatne osoby. Postawienie samochodu na poboczu nie utrudniające ruchu, żeby pójść do apteki na 5 minut nie powinno skutkować blokadą i opłatą 200złotych( jak masz gotówkę), jak nie to 300złotych. To nie ruchliwe miejsce, tylko bardzo szeroki wjazd w drogę osiedlową, a w pobliżu szpital, przy którym prawie zawsze brak miejsc parkingowych, podobnie zresztą jak na tym płatnym parkingu. To według mnie paranoja. Jak... rozwiń

Avatar
arturo1970 / 6 grudnia 2013 o 19:52
0

bo w lublinie myślą ze sami stanowią prawo jak tak dalej będzie to nie będą potrzebne sady prokuratury czy choćby policja bo po co skoro każdy może robić co chce pod pretekstem litery prawa hahaha to są istne jaja :D

Avatar
lu / 6 grudnia 2013 o 19:47
0

Zróbmy tak na wszystkich parkingach międzyosiedlowych wszak są własnością  mieszkańców,którzy zapłacili za infrastrukturę i ponoszą koszty remontów. To wszystko zakrawa na paranoję,żyjemy w chorym społeczeństwie.

Avatar
tomi / 6 grudnia 2013 o 19:40
0

widziałem to w tv jak agresywnie ochroniarz zakładał blokady nie pozwolił na zmianę koła itp chyba był na procencie od blokady bo zbyt wielkie zaangażowanie widziałem w jego oczach warto wziąść paru kumpli z kiljami skatować gościa skoro prawo jest bezradne kolejna forma zarobku na kierowcach podobnie jak fotoradary jakby jeden z drugim dosyał konkretnie to nie było by chątnych do tej pracy wiem moze przesada ale tępić bo zacznie sie to plenic jak grzyby po deszczu najgorsze to ze oberwie gosc z parkingu a prezes i świta zaciera ręce

Avatar
Lutek / 6 grudnia 2013 o 19:30
0

Ciekawi mnie i innych zapewne też; jak to się stało, że warszawska firma przejęła cały teren wokół szpitala i kosi kasę (3,50zł za godzinę parkowania,lub 100 zł za m-c).Są to na pewno pieniądze nie małe.Natomiast szpital pewnie jest zadłużony.Jestem ciekawy czy podatki z tej działalności płaci ta firma w lublinie ,czy do Wa-wki.

Avatar
Grzegorz / 6 grudnia 2013 o 19:00
0

Lisowski czy jak mu tam działa nielegalnie, ale czuje się mocny bo albo ma znajomka w urzędzie albo ( nie wiadomo skąd) wie ze sprawę prowadzi inny prokurator. Po postępowniu prokuratorskim powinien dostać wyrok w sadzie i oddać te ileś tam.tysięcy złotych, które wyłudził od ludzi. 

Jeszcze jeden przykład chamstwa, arogancji wobec prawa i naciągactwa. Tacy nasmiewają się z prawa i tworzą własne.

Lokatorzy z chodżki postawcie sobie szlaban, kupcie do niego piloty i nikt wam nie wjedzie. po co dajecie zarobić jakiemuś typowi.

Panie lisowski, ciekawe co pan zrobi jak się trafi krewki kierowca i odjedzie z blokadą w bagażniku

i gość co pilnuje jeszcze po ryju dostanie.

Panie/Pani andy

na swojej działce może robić sobie co chce. Jak cwaniak nie chce capłacić kilku złotych za parking tylko szuka darmowego parkowania to jego sprawa. Jest czytelna informacja przy wjeździe jak ktoś nie umie czytać to na drugi raz się nauczy.

Panie/Pani andy

na swojej działce może robić sobie co chce. Jak cwaniak nie chce capłacić kilku złotych za parking tylko szuka darmowego parkowania to jego sprawa. Jest czytelna informacja przy wjeździe jak ktoś nie umie czytać to na drugi raz się nauczy.

rozwiń
Avatar
luk / 6 grudnia 2013 o 18:57
0

http://finanse24.co.uk/co-zrobic-jesli-w-aucie-na-prywatnym-parkingu-zostaly-zalozone-blokady-na-kola-clamped-uk/

Wg. mnie jest to działanie dozwolone. Nie można go podciągnąć pod jakikolwiek paragraf z kk lub kw. 

Dziwi mnie oburzenie dotyczące blokad za 200 złotych, skoro bez wątpienia właściciel terenu mógłby każdego odholować i żądać np. 700 złotych.

Avatar
Grzegorz / 6 grudnia 2013 o 18:56
0

"Zakładanie blokady jest stosowaniem pewnego rodzaju przymusu.

A przymus mogą stosować organy wymienione przez ustawodawcę.

Nie wolno stosować go podmiotom nie wymienionym w ustawie.
"

.... i po temacie. :D

A szczegóły są takie :

"Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie usuwania pojazdów i blokowania ich kół określa tryb oraz jednostki i warunki ich współdziałania m. in. w zakresie blokowania kół pojazdów w razie pozostawienia ich w miejscu, gdzie jest to zabronione :

§ 2 ust. 5 w/w Rozporządzenia wymienia organy mogące dokonać blokady kół pojazdów i są nimi  :

Straż gminna (miejska) oraz Policja."

Podjadę na twoje podwórko i postawię samochód na całą noc. OK? Ciekawe co wtedy zrobisz, cwaniaku.

To jest prywatny teren i mogą robić co chcą

na twoje podwórko i postawię samochód na całą noc. OK? Ciekawe co wtedy zrobisz, cwaniaku.

To jest prywatny teren i mogą robić co chcą

rozwiń
Avatar
Piotrek / 6 grudnia 2013 o 18:53
0

Jestem jak najbardziej za takim rozwiązaniem

Nie chce ci się zapłacić kilka złotych za parking pod szpitalem a chcesz za darmo parkować na prywatnej działce??? dlaczego??? Może ja wjadę na twoje podwórko i zaparkuje ci przed domem na całą noc??? Ciekawe co wtedy zrobisz??

Jak najwięcej takich blokad

Popieram

Avatar
Fred / 6 grudnia 2013 o 18:36
0

A ja popieram takie działania w całej rozciągłości.

Może ludzie nauczą się szanować własność prywatną.

Wiadomo że większość tych złapanych na szczęki to odwiedzający szpital. Koło tych bloków są miejsca parkingowe dla ich mieszkańców. Nie po to ktoś kupował mieszkanie za kilkaset tysięcy żeby fundować komuś luksus parkowania na "krzywy ryj". Widać że na niektórych 45 lat komunizmu odcisnęła piętno. Odzywa się natura "polaczka" : zaparkować za darmo, wepchać się bez kolejki, kogoś wydymać itp. A na dodatek poskarżyć się do prasy.

A ja popieram takie działania w całej rozciągłości.

Może ludzie nauczą się szanować własność prywatną.

Wiadomo że większość tych złapanych na szczęki to odwiedzający szpital. Koło tych bloków są miejsca parkingowe dla ich mieszkańców. Nie po to ktoś kupował mieszkanie za kilkaset tysięcy żeby fundować komuś luksus parkowania na "krzywy ryj". Widać że na niektórych 45 lat komunizmu odcisnęła piętno. Odzywa się natura "polaczka" : zaparkować za darmo, wepchać się bez kolejki, kogoś wydymać itp. A na dodatek poskarżyć się do pr... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 sierpnia 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 sierpnia 2018 r. 0 0

Bezbramkowe remisy Wisły Puławy i Orląt Spomlek

Bezbramkowe remisy Wisły Puławy i Orląt Spomlek 2 0

Po jednym punkcie do swoich kont dopisali w środę piłkarze z Puław i Radzynia Podlaskiego. Znowu bardziej zadowoleni mogą być jednak ci drudzy. Biało-zieloni zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Wisła nie potrafiła pokonać beniaminka – Czarnych Połaniec. W tym spotkaniu także nie było goli

Wólczanka – Chełmianka 1:2. Dwa mecze, dwa komplety

Wólczanka – Chełmianka 1:2. Dwa mecze, dwa komplety 4 3

Co roku tracą ważnych zawodników, ale i tak potrafią zbudować mocny zespół. Chełmianka wystartowała najlepiej z siedmiu naszych drużyn. Biało-zieloni w środę wygrali w Wólce Pełkińskiej 2:1 i po dwóch kolejkach mają na koncie komplet punktów. Jako jedyny klub z województwa lubelskiego

Kiermasz książek i talentów dla Marysi przy ul. Lubartowskiej 77
19 sierpnia 2018, 12:00

Kiermasz książek i talentów dla Marysi przy ul. Lubartowskiej 77 5 0

Co Gdzie Kiedy. 19 sierpnia o godz. 12 w Lublinie przy ul. Lubartowskiej 77 odbędzie się akcja charytatywna na rzecz chorej na raka Marysi. Organizatorzy zapraszają na kiermasz książek i talentów.

Ciężko chora pacjentka dwa razy przyszła na wyznaczoną wizytę. Lekarza nie zastała
Alarm 24

Ciężko chora pacjentka dwa razy przyszła na wyznaczoną wizytę. Lekarza nie zastała 42 27

Jest po trzech operacjach, ma zaawansowaną osteoporozę i cierpi na nieustające bóle głowy. Już dwa razy stawiła się na wyznaczoną wizytę w poradni leczenia bólu w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie. Lekarza nigdy w gabinecie nie było.

Hetman rozbił MKS Ryki 5:0, Kryształ lepszy od Powiślaka

Hetman rozbił MKS Ryki 5:0, Kryształ lepszy od Powiślaka 6 1

Udanie nowy sezon rozpoczął główny kandydat do awansu. Hetman Zamość rozbił w środę na własnym boisku MKS Ryki 5:0. W najciekawszym meczu pierwszej serii gier Kryształ Werbkowice ograł Powiślaka 2:1

Trębacze w Lublinie. Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich [zdjęcia]
galeria

Trębacze w Lublinie. Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich [zdjęcia] 3 2

Jubileuszowy XXV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich w środę odbył się w Lublinie.

Wąwolnica: Obraz w prezencie na rocznicę zjawienia Matki Bożej
galeria

Wąwolnica: Obraz w prezencie na rocznicę zjawienia Matki Bożej 10 3

W środę parafia uczciła 740-lecie zjawienia Matki Bożej w Kęble. Z tej okazji Stanisław Bodes namalował obraz ilustrujący tamto wydarzenie. W sanktuarium odsłonięto powiększoną kopię ofiarowanej pracy.

Sygnał - Stal 2:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Sygnał - Stal 2:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej 7 1

Na inaugurację sezonu Unia Wilkołaz poważnie postraszyła rezerwy Avii, ale ostatecznie okazała się minimalnie słabsza. Z kolei w starciu Sygnał Lublin – Stal Poniatowa niespodziewanie lepsi byli gospodarze, którzy wygrali 2:0

Duże opóźnienia na przebudowie linii kolejowej Dęblin-Lublin. Pociągi pojadą dopiero na wiosnę
galeria

Duże opóźnienia na przebudowie linii kolejowej Dęblin-Lublin. Pociągi pojadą dopiero na wiosnę 60 16

Poważne opóźnienia na przebudowie linii kolejowej nr 7. Spółka PKP PLK informuje o kłopotach z terminowością prac, jakie notuje generalny wykonawca.

Grom bezlitosny dla Victorii. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Grom bezlitosny dla Victorii. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej 1 0

W derbowym starciu Grom Różaniec nie dał żadnych szans Victorii Łukowa Chmielek i pokonał na własnym obiekcie lokalnego rywala aż 5:0