Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 czerwca 2019 r.
6:44

Przebudowa Al. Racławickich. Przesadzą 60 drzew, które miały być wycięte?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
96 62 A A

60 spośród drzew kolidujących z planami przebudowy Al. Racławickich ma uniknąć wycinki, bo Ratusz obiecuje ich przesadzenie. Urzędnicy twierdzą, że szanse na przyjęcie się drzew przekraczają 90 proc., chociaż przyznają, że nie badano dokładnie ich korzeni. Koszty operacji mogą być liczone w setkach tysięcy złotych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dane dotyczące liczby drzew do przesadzenia znalazły się w pisemnej odpowiedzi udzielonej przez zastępcę prezydenta miejskiej radnej Małgorzacie Suchanowskiej (PiS), która apelowała o „ponowne przeanalizowanie projektu” przebudowy Al. Racławickich. – Uważam, że nie powinien zakładać wykarczowania tak dużej ilości cennego drzewostanu – przekonywała radna. – Pokażmy, że Lublin myśli przyszłościowo.

Ratusz zapewnia, że znaczną część drzew uda uchronić przed wycięciem. – Miasto dokonało powtórnej analizy drzewostanu, który musi zostać usunięty – odpisuje radnej Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. – Większość drzew przeznaczonych do usunięcia nie zostanie wyciętych. Wszystkie drzewa mające mniej niż 80-85 cm obwodu będzie można przesadzić w nowe miejsca.

Ile chcą przenieść

Z pisma Szymczyka wynika, że przy Al. Racławickich do przesadzenia jest 60 drzew, natomiast przy ul. Poniatowskiego 55. – Drzewa te zostaną przesadzone z wykorzystaniem profesjonalnej przesadzarki specjalnie do tego celu sprowadzonej do Lublina, co daje gwarancję, przy zastosowaniu najnowszych technik, ponad 90 proc. prawdopodobieństwa przyjęcia się roślin – przekonuje zastępca prezydenta miasta.

Na jakiej podstawie urzędnicy ustalili taką a nie inną liczbę drzew, które można przenieść w inne miejsce? – Liczba drzew kwalifikujących się do przesadzenia została podana w oparciu o obwód pnia – wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Nie były wykonywane inne pomiary w celu kwalifikacji drzew do przesadzenia.

Jak się to robi?

W jaki sposób ocenia się, czy drzewo nadaje się do wykopania i posadzenia w innym miejscu? – Najpierw trzeba ocenić, czy jest zdrowe. To podstawa. Potem znaczenie ma jego wielkość – mówi Józef Smolorz, biegły sądowy i rzeczoznawca z zakresu dendrologii, który prowadzi mszczonowskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Ogrodniczej DREWSMOL zajmujące się przesadzaniem drzew.

– W warunkach europejskich przesadzanie drzewa z dnia na dzień, oczywiście w odpowiednim czasie, poza okresem wegetacji, jest możliwe do 100 cm obwodu. Można oczywiście przesadzać większe drzewa, ale zdarza się to sporadycznie i nie zawsze z dobrym skutkiem – wyjaśnia Smolorz. Jak dużo kosztuje taka „przeprowadzka”? – Średnia kwota, jaką uzyskujemy za roboty, to od 3 tys. do 5 tys. zł za drzewo.

Wymuszą przesadzenie

Ratusz zapowiada, że przed przebudową Al. Racławickich zmodyfikuje projekt w części dotyczącej branży zieleniarskiej. – W specyfikacji nowego przetargu chcemy zawrzeć obowiązek przesadzenia drzew, który leżałby po stronie wykonawcy robót – deklaruje Kieliszek.

– Przesadzanie drzew nie jest żadnym rozwiązaniem – komentuje Szymon Pietrasiewicz z Lubelskiego Ruchu Miejskiego domagającego się od władz miasta opracowania nowego projektu przebudowy (Ratusz to wyklucza). – Drzewa są potrzebne tam, gdzie rosną, bo właśnie tutaj spełniają swoją funkcję. Brakuje ich w centrum. Tutaj dają cień, tu obniżają temperaturę, oczyszczają powietrze i dają tlen.

Pod koniec maja, podczas protestu w koronie jednego z drzew Pietrasiewicz zapowiedział, że gotów jest bronić drzew własnym ciałem. Nie zamierza się z tego wycofywać. – Nadal bierzemy to pod uwagę – mówi działacz.

Przebudowa zamrożona

Plany przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej oraz ul. Poniatowskiego pozostają w zawieszeniu. Miasto unieważniło przetarg na wykonanie tych robót, bo najtańsza oferta była o 60 mln za droga.

Prezydent oznajmił, że wstrzyma się z kolejnym przetargiem do czasu, gdy będzie mieć pewność, że w miejskiej kasie wystarczy pieniędzy na inną inwestycję, którą uważa za ważniejszą. Mowa o budowie nowego dworca autobusowego między ul. Młyńską a Gazową, naprzeciw dworca kolejowego.

Projektowanie tego obiektu dobiega końca. Jego budowa miałaby się zacząć w przyszłym roku.

Już to praktykowano

W Lublinie już kilkanaście lat temu przesadzane były drzewa rosnące w miejscu dzisiejszego centrum handlowego Plaza przy ul. Lipowej. Drzewa trafiły w rejon ul. Jakubowickiej, niedaleko oczyszczalni. Część się przyjęła. Pousychały natomiast inne drzewa przesadzone do parku Rury, czyli do wąwozu między Czubami a osiedlami LSM.

W 2008 r. Urząd Miasta planował też przesadzić 11 dębów, które „kolidowały” z projektem urządzenia parku Jana Pawła II (między osiedlami Widok i Poręba). Urzędnicy tłumaczyli wówczas, że projekt nie przewiduje tych dębów, więc muszą być przeniesione w inne miejsce. Pomysł został skutecznie oprotestowany przez mieszkańców, a Ratusz wycofał się z pomysłu.

e-Wydanie

Komentarze 62

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 07:23
+28
MAM POMYSŁA!!! Przesadzić pana Szymona Pietrasiewicza! Jest stosunkowo młody, zdrowy i lekki (w stosunku do drzewa). Profesjonalna przesadzarka spoko sobie poradzi!
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 10:39
+17
Tym, którym chodzi tylko o awanturę lub politykę nic nie dogodzi!
Avatar
Pomysl / 25 czerwca 2019 o 07:20
+17
Jest projekt z wycinką ? Źle. Przesadźmy drzewa uwzględniając dodatkowy koszt ? NIE. To żadne wyjście, ulica ma się nie zmienić poza asfaltem wg aktywistów, tak ? No to może zmieńmy projekt, wymieńmy tylko nawierzchnię. Będzie taniej, zachowamy drzewa. Aktywiści będą zadowoleni ? Oj, cbyba NIE. Nowy projekt, pewnie w zakresie kilkaset tys. - milion pln (?), pewnie z rok l/ dwa lata czekania do rozpoczęcia procedury przetargowej. Mieszkańcy się buntują, rok 2021, resztki raclawickich rozpadly sie, skansen... wstyd itd. Taniej ? Otoz nie. Najdroższe jest to co pod ziemią, tych kosztów się nie zredukuje :) Likwidujemy oczywiscie wysepki dla pieszych, sciezki rowerowe, poszerzone skrzyzowania (ulatwienia dla KM, kanalizacja ruchu) no bo przecież mamy zachować ulicę taką jaka jest, z drzewami tu gdzie są, bez poszerzania skrzyzowan. Pozbywamy sie unijnej dotacji bez tych "udziwnien" niestety ciezko o to. Finansujemy z budzetu miasta tylko. Fajna wizja, ulica za pewnie +/- 100 mln za trzy lata finansowana na kredyt bo miasto nie dysponuje mozliwoscia takich wydatkow "z marszu". Przychodzi remont, przy budowie odwodnienia i sieci podziemnych czesc drzew zostaje uszkodzona, usycha... czesc drzew z innych przyczyn nie dotrwa (piorun ?, sprochniale ?). Ojj :( No nic, trzeba zasadzic nowe ;)
Jest projekt z wycinką ? Źle. Przesadźmy drzewa uwzględniając dodatkowy koszt ? NIE. To żadne wyjście, ulica ma się nie zmienić poza asfaltem wg aktywistów, tak ? No to może zmieńmy projekt, wymieńmy tylko nawierzchnię. Będzie taniej, zachowamy drzewa. Aktywiści będą zadowoleni ? Oj, cbyba NIE. Nowy projekt, pewnie w zakresie kilkaset tys. - milion pln (?), pewnie z rok l/ dwa lata czekania do rozpoczęcia procedury przetargowej. Mieszkańcy się buntują, rok 2021, resztki raclawickich rozpadly sie, skansen... wstyd itd. Taniej ? Otoz nie. Najd... rozwiń
Avatar
Mieszczon / 25 czerwca 2019 o 07:12
+17
Wszyscy oczekują lepszej komunikacji, lepszej przepustowości dróg a zapominają jak Lublin jest ciasnym miastem głównie w centrum. Albo rybki albo akwarium. Wyciąć drzewa? Nie, przesadzic? Nie! To w końcu co? W obecnym ksztalcie to nie przetrwa bo mieszkancy oczekuja remontu tej drogi i usprawnienia przepustowosci. Może podniebny most? Tak dla niektórych naszych "aktywistów" być może byłoby najlepiej,ale i tu by sie coś znalazlo. Wszystkim brakuje spokoju i dyskusji. Temat racławickicj i przebudowy pojawia sie od lat, ale dlaczego teraz jest taki na topie? Wszyscy chcą bus pasów, ale gdzie je wcisnac? 
Wszyscy oczekują lepszej komunikacji, lepszej przepustowości dróg a zapominają jak Lublin jest ciasnym miastem głównie w centrum. Albo rybki albo akwarium. Wyciąć drzewa? Nie, przesadzic? Nie! To w końcu co? W obecnym ksztalcie to nie przetrwa bo mieszkancy oczekuja remontu tej drogi i usprawnienia przepustowosci. Może podniebny most? Tak dla niektórych naszych "aktywistów" być może byłoby najlepiej,ale i tu by sie coś znalazlo. Wszystkim brakuje spokoju i dyskusji. Temat racławickicj i przebudowy pojawia sie od lat, ale dlaczego t... rozwiń
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 11:31
+16
Jezusie. W kółko tylko Racławickie albo Górki. Dramat tej gazety.
Avatar
co za klaun / 25 czerwca 2019 o 11:29
+16
Pietrasiewicz zamilcz a nie rżniesz eksperta w tematach o których nie masz zielonego pojęcia
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 11:33
+15
no i super, przesadzić tyle ile się da, wyciąć te które nie nadają się do przesadzenia i po temacie
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 11:32
+15
Szymek to zwykły pajac który próbuje zwrócić na siebie uwagę.
Avatar
... / 25 czerwca 2019 o 11:10
+15
Przesadzone drzewa nie będą rosnąć! Przyjmie się najwyżej kilka szt a reszta uschnie. Drzewo to nie znak drogowy.
  Nie znasz się a się wypowiadasz. Większość drzew przesadzonych przyjmuje się w nowym miejscu bez większych problemów (pod warunkiem że zrobi się to dobrze)
Avatar
abc / 25 czerwca 2019 o 10:24
+15
Taaaa, wytnijmy drzewa,ktore pomagają w mieście i posadźmy w zamian parę patykow za miastem....śmieszne to. Nawet jak przesadzą yo nikt ich nie będzie pielęgnował. Tylko o kasę chodzi.
 Takim baranom jak ty to nigdy się nie dogodzi. Mieli wyciąć drzewa, ale przesadzą, a tobie ciulu maćkowy też nie pasuje. O jaką kase chodzi, paranoiku? Kasę to miasto wyda na przesadzenie drzew i to sporą kasę. Walnij sie w ten pusty sagan. Podaj nr, pod który mam ci wysłać SMS o treści POMAGAM.
Avatar
Paweł / 12 lipca 2019 o 06:46
0
Panie Prezydencie tu nie chodzi o pozasadzanie! Nam chodzi o to, aby te drzewa rosły przy al. Racławickich!!! Nie chcemy betonowej pustyni.
Avatar
gośc2 / 27 czerwca 2019 o 17:47
+1
No dobrze ale po co?!  Po jaką ...... jest ta cala przebudowa? Bo bruku mamy za mało?  Gonimy tzw. świat, ktory gdzięs tam ma dosyć betonu i stawia na zieleń? Przecież ta ulica jest zatkana przez ok 2/24 godz. I aby to udroznić trzeba wyciąc  wszystko co zielone a reszte zabetonowac? naprawdę nie mozna ograniczyć tam ruchu? Bo prezydent nie moze z Ratusza dotrzeć do mieszkania na Długosza? Tyle drzew... wystarczy chyba juz tej rzezi zieleni na Alejach i w calym miescie. Ja rozumiem  - to podswiadome dzialanie nowych obywateli miasta - maja dosyć widoku zieleni w dotychczasowym miejscu  urodzenia  - i teraz czas na  wielkomiejski beton i parkingi , parkingi, parkingi dla VW  w tedeiku , bmw i suwow...W końcu europa...
No dobrze ale po co?!  Po jaką ...... jest ta cala przebudowa? Bo bruku mamy za mało?  Gonimy tzw. świat, ktory gdzięs tam ma dosyć betonu i stawia na zieleń? Przecież ta ulica jest zatkana przez ok 2/24 godz. I aby to udroznić trzeba wyciąc  wszystko co zielone a reszte zabetonowac? naprawdę nie mozna ograniczyć tam ruchu? Bo prezydent nie moze z Ratusza dotrzeć do mieszkania na Długosza? Tyle drzew... wystarczy chyba juz tej rzezi zieleni na Alejach i w calym miescie. Ja rozumiem  - to podswiadome dzialanie nowych obywateli miasta - maja d... rozwiń
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 09:59
+1
'' 60 spośród drzew kolidujących z planami przebudowy Al. Racławickich ma uniknąć wycinki, bo Ratusz obiecuje ich przesadzenie. Urzędnicy twierdzą, że szanse na przyjęcie się drzew przekraczają 90 proc., chociaż przyznają, że nie badano dokładnie ich korzeni. '' W ogóle przecież ich nie badano !!!!! Urzędas zza swego biureczka tak postanowił i basta ! Przecież un się zna na wszystkim perfekcyjnie ! IGNORANCI !!!
Avatar
Ja / 25 czerwca 2019 o 17:19
+6
Przecież tam się zmieści wszystko. Nie trzeba wycinac. Droga i chodniki są bardzo szerokie. Po coo?
Avatar
O_o / 25 czerwca 2019 o 16:21
+1
Podstawowy zarzut do przepychanego na  "chama" proj. przebudowy Al. Raclawickich to zamiana zielonej alei ze szpalerami dorodnych drzew w asfaltowa ulice ze szpalerami słupów i stalowymi bramami przy skrzyżowanisch (Dr. Męczenników Majdanka po przebudowie) . Chwyt z przesadzanie drzew jest zwykłymi picem, jak kto woli erystyka. Czas się pogodzić z koniecznością ograniczenia ruch prywatnych samochodow na Al. Racławickich - Lipowej, a wtedy dzisiejsze parametry alei okażą się wystarczające. Takie rozwiązanie będzie zgodne ze europejskimi trendami, mającymi chronić środowisko, ograniczyć emisję CO2, o czym ostatnio głośno za sprawą weta premiera Morawieckiego.
 Ograniczenie ruchu samochodów ograniczeniem, ale wystarczy policzyć sygnalizatory świetlne na Lipowej i Racławickich. Co parę metrów czerwone - i kolejna chmura wymuszowych czerwon, falą spalin (niezgodna z europejskimi trendami ochrony środowiska, czy ograniczeniem emisji CO2). Parametry ulic wcale nie sa takie złe.
 Ograniczenie ruchu samochodów ograniczeniem, ale wystarczy policzyć sygnalizatory świetlne na Lipowej i Racławickich. Co parę metrów czerwone - i kolejna chmura wymuszowych czerwon, falą spalin (niezgodna z europejskimi trendami ochrony środowiska, czy ograniczeniem emisji CO2). Parametry ulic wcale nie sa takie złe. rozwiń
Avatar
hemmm / 25 czerwca 2019 o 16:08
+2
Przebudowa jest potrzebna a kto twierdzi inaczej ten albo uwielbia ogólnie pojętą bylejakość albo jest zwykłym za przeproszeniem głupcem
 bylejakość? a może najpierw należałoby zlikwidować problem szczurów, taplających się w wystawianych wszędzie kontenerach na śmieci? te czterokolorowe kwiatki, poustawione co parę metrów, wydzielające fetor i siejące choroby są ok? to nie jest bylejakość?
Avatar
ano / 25 czerwca 2019 o 16:02
+4
problem przepustowości łatwo w tym miejscu rozwiązać. Wystarczy wyłaczyć czerwoną falę, uskutecznianą przez ten jakże inteligentny system, sterujący sygnalizacją świetlną. Bo teraz co parę metrów czerwone.
Avatar
oskalpować Aleje Racławickie? / 25 czerwca 2019 o 15:51
+2
Mam lepszy pomysł. Wyznaczyć nagrody, za każde wytropione i wycięte w Lublinie drzewo. I efekt murowany. Chętni do oskalpowania miasta się znajdą. W jedną noc nie zostanie nic zielonego, co ma oddychające liście. I po problemie :( Nikt nie będzie miał już dylematów: czy (nie)przebudowywać, albo czy przesadzać. Zapewne taniej wyjdzie. A jakby co: "to nie my, My drzewa palcem nie tknęliśmy. My mamy czyste ręce".
Avatar
centrala płaci PO 5gr za każdy zamieszczony POst / 25 czerwca 2019 o 12:53
-6
Przepraszam, że tak spamuję ale jestem trollem wynajętym przez PiS i za to mi partia płaci. POtrzebuję POd każdym artykułem dodać odPOwiednią liczbę hejterskich, antyżukowych, wpisów, bo jeśli tego nie zrobię, to centrala mi nie zapłaci. Moje wpisy łatwo rozPOznać, zbitkę liter "po" zawsze piszę z wielkich liter, żeby centrala mogła łatwo rozPOznać ile konkretnie komentarzy dodałem i mi za wszystkie zapłacić. POza tym dostałem rozkazy, żeby cały czas używać słów: "Zunio", "bizancjum", "wypchane POrtfele", "ubogacanie korporacji", "Detroit Wschodu", "Fuchmistrzunio", "dewelo-prezydent", "dewelo-sułtan", "dewelo-kamerdyner", "dewelo-macki", "dewelo-geszeft", "dewelo-cwaniaki". Za wpisy z tymi wyrazami dostaję PO prostu więcej pieniędzy.
Przepraszam, że tak spamuję ale jestem trollem wynajętym przez PiS i za to mi partia płaci. POtrzebuję POd każdym artykułem dodać odPOwiednią liczbę hejterskich, antyżukowych, wpisów, bo jeśli tego nie zrobię, to centrala mi nie zapłaci. Moje wpisy łatwo rozPOznać, zbitkę liter "po" zawsze piszę z wielkich liter, żeby centrala mogła łatwo rozPOznać ile konkretnie komentarzy dodałem i mi za wszystkie zapłacić. POza tym dostałem rozkazy, żeby cały czas używać słów: "Zunio", "bizancjum", "wypchane POrtfele&quo... rozwiń
Avatar
ksawyer / 25 czerwca 2019 o 12:51
+13
Podstawowy zarzut do przepychanego na  "chama" proj. przebudowy Al. Raclawickich to zamiana zielonej alei ze szpalerami dorodnych drzew w asfaltowa ulice ze szpalerami słupów i stalowymi bramami przy skrzyżowanisch (Dr. Męczenników Majdanka po przebudowie) . Chwyt z przesadzanie drzew jest zwykłymi picem, jak kto woli erystyka. Czas się pogodzić z koniecznością ograniczenia ruch prywatnych samochodow na Al. Racławickich - Lipowej, a wtedy dzisiejsze parametry alei okażą się wystarczające. Takie rozwiązanie będzie zgodne ze europejskimi trendami, mającymi chronić środowisko, ograniczyć emisję CO2, o czym ostatnio głośno za sprawą weta premiera Morawieckiego. 
Podstawowy zarzut do przepychanego na  "chama" proj. przebudowy Al. Raclawickich to zamiana zielonej alei ze szpalerami dorodnych drzew w asfaltowa ulice ze szpalerami słupów i stalowymi bramami przy skrzyżowanisch (Dr. Męczenników Majdanka po przebudowie) . Chwyt z przesadzanie drzew jest zwykłymi picem, jak kto woli erystyka. Czas się pogodzić z koniecznością ograniczenia ruch prywatnych samochodow na Al. Racławickich - Lipowej, a wtedy dzisiejsze parametry alei okażą się wystarczające. Takie rozwiązanie będzie zgodne ze europejs... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 62

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Unia Hrubieszów - Kryształ Werbkowice 0:1. Zmarnowali trzy "patelnie"

Unia Hrubieszów - Kryształ Werbkowice 0:1. Zmarnowali trzy "patelnie" 0 0

Mecz walki można było w niedzielę obejrzeć w Hrubieszowie. Tamtejsza Unia uległa Kryształowi Werbkowice 0:1.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 sierpnia 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 sierpnia 2019 r. 0 0

Lublinianka – Łada Biłgoraj 0:1. Falstartu ciąg dalszy

Lublinianka – Łada Biłgoraj 0:1. Falstartu ciąg dalszy 0 0

Trzeci mecz z rzędu bez strzelonej bramki, a co za tym idzie bez zwycięstwa. Lublinianka niespodziewanie w niedzielę przegrała u siebie z Ładą Biłgoraj 0:1.

Tomasovia - Granit Bychawa 2:1. Przeciętny, ale bramkowy debiut

Tomasovia - Granit Bychawa 2:1. Przeciętny, ale bramkowy debiut 0 0

Tomasovia pokonała w niedzielę Granit Bychawa 2:1. Jednego z goli dla gospodarzy zdobył Wesley Cain – Kanadyjczyk i najnowszy nabytek niebiesko-białych

Lekarze z woj. lubelskiego wystawiają najwięcej elektronicznych recept

Lekarze z woj. lubelskiego wystawiają najwięcej elektronicznych recept 0 1

Blisko 2,5 miliony elektronicznych recept wystawili od początku roku lekarze w całej Polsce. W województwie lubelskim było ich blisko 560 tysięcy.

Spektakle, warsztaty, spotkania. Startuje nowy sezon w Teatrze Andersena
26 sierpnia 2019, 0:00

Spektakle, warsztaty, spotkania. Startuje nowy sezon w Teatrze Andersena 0 0

Przedstawienia dla dzieci w różnym wieku, premiery, spotkania z artystami i warsztaty tematyczne - to wszystko czeka na gości Teatru Andersena w nadchodzącym sezonie, który rozpocznie się już we wrześniu.

Szeryf na drodze ukarze cię srodze. Zajeżdżają drogę i wymierzają „sprawiedliwość”
Alarm 24

Szeryf na drodze ukarze cię srodze. Zajeżdżają drogę i wymierzają „sprawiedliwość” 13 17

Zajeżdżają drogę i wymierzają „sprawiedliwość”. Na drogach zaroiło się od samozwańczych „szeryfów”

AZS UMCS Lublin zdominował mistrzostwa Polski w Radomiu!

AZS UMCS Lublin zdominował mistrzostwa Polski w Radomiu! 0 0

Mistrzostwa Polski w Radomiu dla akademików. Klub z Lublina wygrał klasyfikację medalową z dorobkiem ośmiu krążków, w tym aż pięciu złotych

Świdniczanka – Avia 8:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Świdniczanka – Avia 8:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej 0 6

Świdniczanka Świdnik Mały rozgromiła kolejnego rywala. Tym razem w meczu derbowym rozbiła rezerwy Avii Świdnik aż 8:0

Tęcza Bełżyce – MKS Ryki 2:1. Piękny sen beniaminka

Tęcza Bełżyce – MKS Ryki 2:1. Piękny sen beniaminka 0 1

Beniaminek z Bełżyc zaliczył fantastyczny start i po trzech kolejkach ma komplet punktów. W sobotę wygrał z MKS Ryki, choć kończył mecz w dziewiątkę

Pogoń – Igros 3:3. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Pogoń – Igros 3:3. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 0 0

Wielkie emocje w meczu beniaminków z Krasnobrodu i Łaszczówki. Losy meczu zmieniały się jak w kalejdoskopie i gdy wydawało się że po wygraną sięgną miejscowi goście w ostatnich sekundach doprowadzili do remisu

Lublin: W tym miejscu dochodziło do śmiertelnych wypadków. Jest nowa organizacja ruchu, miasto liczy na fotoradar

Lublin: W tym miejscu dochodziło do śmiertelnych wypadków. Jest nowa organizacja ruchu, miasto liczy na fotoradar 17 10

Na najbardziej niebezpiecznym odcinku ul. Nadbystrzyckiej wprowadzona została nowa organizacja ruchu. Na obu jezdniach pojawiło się oznakowanie mające skłonić kierowców do wolniejszej jazdy. Wprowadzono też ograniczenie prędkości. Zbyt szybka jazda jest tu główną przyczyną śmiertelnych wypadków.

3 000 osób powiedziało: Nie dla spalarni śmieci w Zamościu

3 000 osób powiedziało: Nie dla spalarni śmieci w Zamościu 33 10

Tyle podpisów zebrał społeczny komitet „Nie dla spalarni śmieci w Zamościu”. To przeciwnicy inwestycji Veolii Wschód, która chce rozbudować ciepłownię. W poniedziałek na sesji też będzie mowa o terenie przy ul. Hrubieszowskiej. Chodzi o zmiany, które uniemożliwią tu utylizację odpadów komunalnych.

Jaka sieć handlowa przejmie Tesco w Lublinie? Wyprzedaż w hipermarkecie napędza klientów małym sklepom

Jaka sieć handlowa przejmie Tesco w Lublinie? Wyprzedaż w hipermarkecie napędza klientów małym sklepom 5 9

Od początku sierpnia w Tesco trwa wielka wyprzedaż towaru. Sprzedawcy części małych sklepów działających na terenie centrum handlowego obawiają się, że jeśli główna hala sprzedaży zostanie zlikwidowana to klienci przestaną odwiedzać galerię przy ul. Orkana. Reszta jednak uspokaja: teraz klientów jest nawet więcej niż w ostatnich miesiącach.

Powiat puławski bawi się na dożynkach w Kurowie [zdjęcia]
galeria

Powiat puławski bawi się na dożynkach w Kurowie [zdjęcia] 10 0

Na boisku szkolnym w Kurowie w niedzielę można było obejrzeć dożynkowe wieńce ze wszystkich stron powiatu puławskiego, skosztować lokalnych przysmaków, a także domowej roboty nalewek. Imprezę wspólnie otworzyli starosta Danuta Smaga i wójta Kurowa Arkadiusz Małecki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.