Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 czerwca 2019 r.
6:44

Przebudowa Al. Racławickich. Przesadzą 60 drzew, które miały być wycięte?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
96 62 A A

60 spośród drzew kolidujących z planami przebudowy Al. Racławickich ma uniknąć wycinki, bo Ratusz obiecuje ich przesadzenie. Urzędnicy twierdzą, że szanse na przyjęcie się drzew przekraczają 90 proc., chociaż przyznają, że nie badano dokładnie ich korzeni. Koszty operacji mogą być liczone w setkach tysięcy złotych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dane dotyczące liczby drzew do przesadzenia znalazły się w pisemnej odpowiedzi udzielonej przez zastępcę prezydenta miejskiej radnej Małgorzacie Suchanowskiej (PiS), która apelowała o „ponowne przeanalizowanie projektu” przebudowy Al. Racławickich. – Uważam, że nie powinien zakładać wykarczowania tak dużej ilości cennego drzewostanu – przekonywała radna. – Pokażmy, że Lublin myśli przyszłościowo.

Ratusz zapewnia, że znaczną część drzew uda uchronić przed wycięciem. – Miasto dokonało powtórnej analizy drzewostanu, który musi zostać usunięty – odpisuje radnej Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. – Większość drzew przeznaczonych do usunięcia nie zostanie wyciętych. Wszystkie drzewa mające mniej niż 80-85 cm obwodu będzie można przesadzić w nowe miejsca.

Ile chcą przenieść

Z pisma Szymczyka wynika, że przy Al. Racławickich do przesadzenia jest 60 drzew, natomiast przy ul. Poniatowskiego 55. – Drzewa te zostaną przesadzone z wykorzystaniem profesjonalnej przesadzarki specjalnie do tego celu sprowadzonej do Lublina, co daje gwarancję, przy zastosowaniu najnowszych technik, ponad 90 proc. prawdopodobieństwa przyjęcia się roślin – przekonuje zastępca prezydenta miasta.

Na jakiej podstawie urzędnicy ustalili taką a nie inną liczbę drzew, które można przenieść w inne miejsce? – Liczba drzew kwalifikujących się do przesadzenia została podana w oparciu o obwód pnia – wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Nie były wykonywane inne pomiary w celu kwalifikacji drzew do przesadzenia.

Jak się to robi?

W jaki sposób ocenia się, czy drzewo nadaje się do wykopania i posadzenia w innym miejscu? – Najpierw trzeba ocenić, czy jest zdrowe. To podstawa. Potem znaczenie ma jego wielkość – mówi Józef Smolorz, biegły sądowy i rzeczoznawca z zakresu dendrologii, który prowadzi mszczonowskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Ogrodniczej DREWSMOL zajmujące się przesadzaniem drzew.

– W warunkach europejskich przesadzanie drzewa z dnia na dzień, oczywiście w odpowiednim czasie, poza okresem wegetacji, jest możliwe do 100 cm obwodu. Można oczywiście przesadzać większe drzewa, ale zdarza się to sporadycznie i nie zawsze z dobrym skutkiem – wyjaśnia Smolorz. Jak dużo kosztuje taka „przeprowadzka”? – Średnia kwota, jaką uzyskujemy za roboty, to od 3 tys. do 5 tys. zł za drzewo.

Wymuszą przesadzenie

Ratusz zapowiada, że przed przebudową Al. Racławickich zmodyfikuje projekt w części dotyczącej branży zieleniarskiej. – W specyfikacji nowego przetargu chcemy zawrzeć obowiązek przesadzenia drzew, który leżałby po stronie wykonawcy robót – deklaruje Kieliszek.

– Przesadzanie drzew nie jest żadnym rozwiązaniem – komentuje Szymon Pietrasiewicz z Lubelskiego Ruchu Miejskiego domagającego się od władz miasta opracowania nowego projektu przebudowy (Ratusz to wyklucza). – Drzewa są potrzebne tam, gdzie rosną, bo właśnie tutaj spełniają swoją funkcję. Brakuje ich w centrum. Tutaj dają cień, tu obniżają temperaturę, oczyszczają powietrze i dają tlen.

Pod koniec maja, podczas protestu w koronie jednego z drzew Pietrasiewicz zapowiedział, że gotów jest bronić drzew własnym ciałem. Nie zamierza się z tego wycofywać. – Nadal bierzemy to pod uwagę – mówi działacz.

Przebudowa zamrożona

Plany przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej oraz ul. Poniatowskiego pozostają w zawieszeniu. Miasto unieważniło przetarg na wykonanie tych robót, bo najtańsza oferta była o 60 mln za droga.

Prezydent oznajmił, że wstrzyma się z kolejnym przetargiem do czasu, gdy będzie mieć pewność, że w miejskiej kasie wystarczy pieniędzy na inną inwestycję, którą uważa za ważniejszą. Mowa o budowie nowego dworca autobusowego między ul. Młyńską a Gazową, naprzeciw dworca kolejowego.

Projektowanie tego obiektu dobiega końca. Jego budowa miałaby się zacząć w przyszłym roku.

Już to praktykowano

W Lublinie już kilkanaście lat temu przesadzane były drzewa rosnące w miejscu dzisiejszego centrum handlowego Plaza przy ul. Lipowej. Drzewa trafiły w rejon ul. Jakubowickiej, niedaleko oczyszczalni. Część się przyjęła. Pousychały natomiast inne drzewa przesadzone do parku Rury, czyli do wąwozu między Czubami a osiedlami LSM.

W 2008 r. Urząd Miasta planował też przesadzić 11 dębów, które „kolidowały” z projektem urządzenia parku Jana Pawła II (między osiedlami Widok i Poręba). Urzędnicy tłumaczyli wówczas, że projekt nie przewiduje tych dębów, więc muszą być przeniesione w inne miejsce. Pomysł został skutecznie oprotestowany przez mieszkańców, a Ratusz wycofał się z pomysłu.

e-Wydanie

Komentarze 62

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 07:23
+28
MAM POMYSŁA!!! Przesadzić pana Szymona Pietrasiewicza! Jest stosunkowo młody, zdrowy i lekki (w stosunku do drzewa). Profesjonalna przesadzarka spoko sobie poradzi!
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 10:39
+17
Tym, którym chodzi tylko o awanturę lub politykę nic nie dogodzi!
Avatar
Pomysl / 25 czerwca 2019 o 07:20
+17
Jest projekt z wycinką ? Źle. Przesadźmy drzewa uwzględniając dodatkowy koszt ? NIE. To żadne wyjście, ulica ma się nie zmienić poza asfaltem wg aktywistów, tak ? No to może zmieńmy projekt, wymieńmy tylko nawierzchnię. Będzie taniej, zachowamy drzewa. Aktywiści będą zadowoleni ? Oj, cbyba NIE. Nowy projekt, pewnie w zakresie kilkaset tys. - milion pln (?), pewnie z rok l/ dwa lata czekania do rozpoczęcia procedury przetargowej. Mieszkańcy się buntują, rok 2021, resztki raclawickich rozpadly sie, skansen... wstyd itd. Taniej ? Otoz nie. Najdroższe jest to co pod ziemią, tych kosztów się nie zredukuje :) Likwidujemy oczywiscie wysepki dla pieszych, sciezki rowerowe, poszerzone skrzyzowania (ulatwienia dla KM, kanalizacja ruchu) no bo przecież mamy zachować ulicę taką jaka jest, z drzewami tu gdzie są, bez poszerzania skrzyzowan. Pozbywamy sie unijnej dotacji bez tych "udziwnien" niestety ciezko o to. Finansujemy z budzetu miasta tylko. Fajna wizja, ulica za pewnie +/- 100 mln za trzy lata finansowana na kredyt bo miasto nie dysponuje mozliwoscia takich wydatkow "z marszu". Przychodzi remont, przy budowie odwodnienia i sieci podziemnych czesc drzew zostaje uszkodzona, usycha... czesc drzew z innych przyczyn nie dotrwa (piorun ?, sprochniale ?). Ojj :( No nic, trzeba zasadzic nowe ;)
Jest projekt z wycinką ? Źle. Przesadźmy drzewa uwzględniając dodatkowy koszt ? NIE. To żadne wyjście, ulica ma się nie zmienić poza asfaltem wg aktywistów, tak ? No to może zmieńmy projekt, wymieńmy tylko nawierzchnię. Będzie taniej, zachowamy drzewa. Aktywiści będą zadowoleni ? Oj, cbyba NIE. Nowy projekt, pewnie w zakresie kilkaset tys. - milion pln (?), pewnie z rok l/ dwa lata czekania do rozpoczęcia procedury przetargowej. Mieszkańcy się buntują, rok 2021, resztki raclawickich rozpadly sie, skansen... wstyd itd. Taniej ? Otoz nie. Najd... rozwiń
Avatar
Mieszczon / 25 czerwca 2019 o 07:12
+17
Wszyscy oczekują lepszej komunikacji, lepszej przepustowości dróg a zapominają jak Lublin jest ciasnym miastem głównie w centrum. Albo rybki albo akwarium. Wyciąć drzewa? Nie, przesadzic? Nie! To w końcu co? W obecnym ksztalcie to nie przetrwa bo mieszkancy oczekuja remontu tej drogi i usprawnienia przepustowosci. Może podniebny most? Tak dla niektórych naszych "aktywistów" być może byłoby najlepiej,ale i tu by sie coś znalazlo. Wszystkim brakuje spokoju i dyskusji. Temat racławickicj i przebudowy pojawia sie od lat, ale dlaczego teraz jest taki na topie? Wszyscy chcą bus pasów, ale gdzie je wcisnac? 
Wszyscy oczekują lepszej komunikacji, lepszej przepustowości dróg a zapominają jak Lublin jest ciasnym miastem głównie w centrum. Albo rybki albo akwarium. Wyciąć drzewa? Nie, przesadzic? Nie! To w końcu co? W obecnym ksztalcie to nie przetrwa bo mieszkancy oczekuja remontu tej drogi i usprawnienia przepustowosci. Może podniebny most? Tak dla niektórych naszych "aktywistów" być może byłoby najlepiej,ale i tu by sie coś znalazlo. Wszystkim brakuje spokoju i dyskusji. Temat racławickicj i przebudowy pojawia sie od lat, ale dlaczego t... rozwiń
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 11:31
+16
Jezusie. W kółko tylko Racławickie albo Górki. Dramat tej gazety.
Avatar
co za klaun / 25 czerwca 2019 o 11:29
+16
Pietrasiewicz zamilcz a nie rżniesz eksperta w tematach o których nie masz zielonego pojęcia
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 11:33
+15
no i super, przesadzić tyle ile się da, wyciąć te które nie nadają się do przesadzenia i po temacie
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 11:32
+15
Szymek to zwykły pajac który próbuje zwrócić na siebie uwagę.
Avatar
... / 25 czerwca 2019 o 11:10
+15
Przesadzone drzewa nie będą rosnąć! Przyjmie się najwyżej kilka szt a reszta uschnie. Drzewo to nie znak drogowy.
  Nie znasz się a się wypowiadasz. Większość drzew przesadzonych przyjmuje się w nowym miejscu bez większych problemów (pod warunkiem że zrobi się to dobrze)
Avatar
abc / 25 czerwca 2019 o 10:24
+15
Taaaa, wytnijmy drzewa,ktore pomagają w mieście i posadźmy w zamian parę patykow za miastem....śmieszne to. Nawet jak przesadzą yo nikt ich nie będzie pielęgnował. Tylko o kasę chodzi.
 Takim baranom jak ty to nigdy się nie dogodzi. Mieli wyciąć drzewa, ale przesadzą, a tobie ciulu maćkowy też nie pasuje. O jaką kase chodzi, paranoiku? Kasę to miasto wyda na przesadzenie drzew i to sporą kasę. Walnij sie w ten pusty sagan. Podaj nr, pod który mam ci wysłać SMS o treści POMAGAM.
Avatar
Paweł / 12 lipca 2019 o 06:46
0
Panie Prezydencie tu nie chodzi o pozasadzanie! Nam chodzi o to, aby te drzewa rosły przy al. Racławickich!!! Nie chcemy betonowej pustyni.
Avatar
gośc2 / 27 czerwca 2019 o 17:47
+1
No dobrze ale po co?!  Po jaką ...... jest ta cala przebudowa? Bo bruku mamy za mało?  Gonimy tzw. świat, ktory gdzięs tam ma dosyć betonu i stawia na zieleń? Przecież ta ulica jest zatkana przez ok 2/24 godz. I aby to udroznić trzeba wyciąc  wszystko co zielone a reszte zabetonowac? naprawdę nie mozna ograniczyć tam ruchu? Bo prezydent nie moze z Ratusza dotrzeć do mieszkania na Długosza? Tyle drzew... wystarczy chyba juz tej rzezi zieleni na Alejach i w calym miescie. Ja rozumiem  - to podswiadome dzialanie nowych obywateli miasta - maja dosyć widoku zieleni w dotychczasowym miejscu  urodzenia  - i teraz czas na  wielkomiejski beton i parkingi , parkingi, parkingi dla VW  w tedeiku , bmw i suwow...W końcu europa...
No dobrze ale po co?!  Po jaką ...... jest ta cala przebudowa? Bo bruku mamy za mało?  Gonimy tzw. świat, ktory gdzięs tam ma dosyć betonu i stawia na zieleń? Przecież ta ulica jest zatkana przez ok 2/24 godz. I aby to udroznić trzeba wyciąc  wszystko co zielone a reszte zabetonowac? naprawdę nie mozna ograniczyć tam ruchu? Bo prezydent nie moze z Ratusza dotrzeć do mieszkania na Długosza? Tyle drzew... wystarczy chyba juz tej rzezi zieleni na Alejach i w calym miescie. Ja rozumiem  - to podswiadome dzialanie nowych obywateli miasta - maja d... rozwiń
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 09:59
+1
'' 60 spośród drzew kolidujących z planami przebudowy Al. Racławickich ma uniknąć wycinki, bo Ratusz obiecuje ich przesadzenie. Urzędnicy twierdzą, że szanse na przyjęcie się drzew przekraczają 90 proc., chociaż przyznają, że nie badano dokładnie ich korzeni. '' W ogóle przecież ich nie badano !!!!! Urzędas zza swego biureczka tak postanowił i basta ! Przecież un się zna na wszystkim perfekcyjnie ! IGNORANCI !!!
Avatar
Ja / 25 czerwca 2019 o 17:19
+6
Przecież tam się zmieści wszystko. Nie trzeba wycinac. Droga i chodniki są bardzo szerokie. Po coo?
Avatar
O_o / 25 czerwca 2019 o 16:21
+1
Podstawowy zarzut do przepychanego na  "chama" proj. przebudowy Al. Raclawickich to zamiana zielonej alei ze szpalerami dorodnych drzew w asfaltowa ulice ze szpalerami słupów i stalowymi bramami przy skrzyżowanisch (Dr. Męczenników Majdanka po przebudowie) . Chwyt z przesadzanie drzew jest zwykłymi picem, jak kto woli erystyka. Czas się pogodzić z koniecznością ograniczenia ruch prywatnych samochodow na Al. Racławickich - Lipowej, a wtedy dzisiejsze parametry alei okażą się wystarczające. Takie rozwiązanie będzie zgodne ze europejskimi trendami, mającymi chronić środowisko, ograniczyć emisję CO2, o czym ostatnio głośno za sprawą weta premiera Morawieckiego.
 Ograniczenie ruchu samochodów ograniczeniem, ale wystarczy policzyć sygnalizatory świetlne na Lipowej i Racławickich. Co parę metrów czerwone - i kolejna chmura wymuszowych czerwon, falą spalin (niezgodna z europejskimi trendami ochrony środowiska, czy ograniczeniem emisji CO2). Parametry ulic wcale nie sa takie złe.
 Ograniczenie ruchu samochodów ograniczeniem, ale wystarczy policzyć sygnalizatory świetlne na Lipowej i Racławickich. Co parę metrów czerwone - i kolejna chmura wymuszowych czerwon, falą spalin (niezgodna z europejskimi trendami ochrony środowiska, czy ograniczeniem emisji CO2). Parametry ulic wcale nie sa takie złe. rozwiń
Avatar
hemmm / 25 czerwca 2019 o 16:08
+2
Przebudowa jest potrzebna a kto twierdzi inaczej ten albo uwielbia ogólnie pojętą bylejakość albo jest zwykłym za przeproszeniem głupcem
 bylejakość? a może najpierw należałoby zlikwidować problem szczurów, taplających się w wystawianych wszędzie kontenerach na śmieci? te czterokolorowe kwiatki, poustawione co parę metrów, wydzielające fetor i siejące choroby są ok? to nie jest bylejakość?
Avatar
ano / 25 czerwca 2019 o 16:02
+4
problem przepustowości łatwo w tym miejscu rozwiązać. Wystarczy wyłaczyć czerwoną falę, uskutecznianą przez ten jakże inteligentny system, sterujący sygnalizacją świetlną. Bo teraz co parę metrów czerwone.
Avatar
oskalpować Aleje Racławickie? / 25 czerwca 2019 o 15:51
+2
Mam lepszy pomysł. Wyznaczyć nagrody, za każde wytropione i wycięte w Lublinie drzewo. I efekt murowany. Chętni do oskalpowania miasta się znajdą. W jedną noc nie zostanie nic zielonego, co ma oddychające liście. I po problemie :( Nikt nie będzie miał już dylematów: czy (nie)przebudowywać, albo czy przesadzać. Zapewne taniej wyjdzie. A jakby co: "to nie my, My drzewa palcem nie tknęliśmy. My mamy czyste ręce".
Avatar
centrala płaci PO 5gr za każdy zamieszczony POst / 25 czerwca 2019 o 12:53
-6
Przepraszam, że tak spamuję ale jestem trollem wynajętym przez PiS i za to mi partia płaci. POtrzebuję POd każdym artykułem dodać odPOwiednią liczbę hejterskich, antyżukowych, wpisów, bo jeśli tego nie zrobię, to centrala mi nie zapłaci. Moje wpisy łatwo rozPOznać, zbitkę liter "po" zawsze piszę z wielkich liter, żeby centrala mogła łatwo rozPOznać ile konkretnie komentarzy dodałem i mi za wszystkie zapłacić. POza tym dostałem rozkazy, żeby cały czas używać słów: "Zunio", "bizancjum", "wypchane POrtfele", "ubogacanie korporacji", "Detroit Wschodu", "Fuchmistrzunio", "dewelo-prezydent", "dewelo-sułtan", "dewelo-kamerdyner", "dewelo-macki", "dewelo-geszeft", "dewelo-cwaniaki". Za wpisy z tymi wyrazami dostaję PO prostu więcej pieniędzy.
Przepraszam, że tak spamuję ale jestem trollem wynajętym przez PiS i za to mi partia płaci. POtrzebuję POd każdym artykułem dodać odPOwiednią liczbę hejterskich, antyżukowych, wpisów, bo jeśli tego nie zrobię, to centrala mi nie zapłaci. Moje wpisy łatwo rozPOznać, zbitkę liter "po" zawsze piszę z wielkich liter, żeby centrala mogła łatwo rozPOznać ile konkretnie komentarzy dodałem i mi za wszystkie zapłacić. POza tym dostałem rozkazy, żeby cały czas używać słów: "Zunio", "bizancjum", "wypchane POrtfele&quo... rozwiń
Avatar
ksawyer / 25 czerwca 2019 o 12:51
+13
Podstawowy zarzut do przepychanego na  "chama" proj. przebudowy Al. Raclawickich to zamiana zielonej alei ze szpalerami dorodnych drzew w asfaltowa ulice ze szpalerami słupów i stalowymi bramami przy skrzyżowanisch (Dr. Męczenników Majdanka po przebudowie) . Chwyt z przesadzanie drzew jest zwykłymi picem, jak kto woli erystyka. Czas się pogodzić z koniecznością ograniczenia ruch prywatnych samochodow na Al. Racławickich - Lipowej, a wtedy dzisiejsze parametry alei okażą się wystarczające. Takie rozwiązanie będzie zgodne ze europejskimi trendami, mającymi chronić środowisko, ograniczyć emisję CO2, o czym ostatnio głośno za sprawą weta premiera Morawieckiego. 
Podstawowy zarzut do przepychanego na  "chama" proj. przebudowy Al. Raclawickich to zamiana zielonej alei ze szpalerami dorodnych drzew w asfaltowa ulice ze szpalerami słupów i stalowymi bramami przy skrzyżowanisch (Dr. Męczenników Majdanka po przebudowie) . Chwyt z przesadzanie drzew jest zwykłymi picem, jak kto woli erystyka. Czas się pogodzić z koniecznością ograniczenia ruch prywatnych samochodow na Al. Racławickich - Lipowej, a wtedy dzisiejsze parametry alei okażą się wystarczające. Takie rozwiązanie będzie zgodne ze europejs... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 62

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Unia Hrubieszów - Kryształ Werbkowice 0:1. Zmarnowali trzy "patelnie"

Unia Hrubieszów - Kryształ Werbkowice 0:1. Zmarnowali trzy "patelnie" 0 0

Mecz walki można było w niedzielę obejrzeć w Hrubieszowie. Tamtejsza Unia uległa Kryształowi Werbkowice 0:1.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 sierpnia 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 sierpnia 2019 r. 0 0

Lublinianka – Łada Biłgoraj 0:1. Falstartu ciąg dalszy

Lublinianka – Łada Biłgoraj 0:1. Falstartu ciąg dalszy 0 0

Trzeci mecz z rzędu bez strzelonej bramki, a co za tym idzie bez zwycięstwa. Lublinianka niespodziewanie w niedzielę przegrała u siebie z Ładą Biłgoraj 0:1.

Tomasovia - Granit Bychawa 2:1. Przeciętny, ale bramkowy debiut

Tomasovia - Granit Bychawa 2:1. Przeciętny, ale bramkowy debiut 0 0

Tomasovia pokonała w niedzielę Granit Bychawa 2:1. Jednego z goli dla gospodarzy zdobył Wesley Cain – Kanadyjczyk i najnowszy nabytek niebiesko-białych

Lekarze z woj. lubelskiego wystawiają najwięcej elektronicznych recept

Lekarze z woj. lubelskiego wystawiają najwięcej elektronicznych recept 0 1

Blisko 2,5 miliony elektronicznych recept wystawili od początku roku lekarze w całej Polsce. W województwie lubelskim było ich blisko 560 tysięcy.

Spektakle, warsztaty, spotkania. Startuje nowy sezon w Teatrze Andersena
26 sierpnia 2019, 0:00

Spektakle, warsztaty, spotkania. Startuje nowy sezon w Teatrze Andersena 0 0

Przedstawienia dla dzieci w różnym wieku, premiery, spotkania z artystami i warsztaty tematyczne - to wszystko czeka na gości Teatru Andersena w nadchodzącym sezonie, który rozpocznie się już we wrześniu.

Szeryf na drodze ukarze cię srodze. Zajeżdżają drogę i wymierzają „sprawiedliwość”
Alarm 24

Szeryf na drodze ukarze cię srodze. Zajeżdżają drogę i wymierzają „sprawiedliwość” 13 17

Zajeżdżają drogę i wymierzają „sprawiedliwość”. Na drogach zaroiło się od samozwańczych „szeryfów”

AZS UMCS Lublin zdominował mistrzostwa Polski w Radomiu!

AZS UMCS Lublin zdominował mistrzostwa Polski w Radomiu! 0 0

Mistrzostwa Polski w Radomiu dla akademików. Klub z Lublina wygrał klasyfikację medalową z dorobkiem ośmiu krążków, w tym aż pięciu złotych

Świdniczanka – Avia 8:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Świdniczanka – Avia 8:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej 0 6

Świdniczanka Świdnik Mały rozgromiła kolejnego rywala. Tym razem w meczu derbowym rozbiła rezerwy Avii Świdnik aż 8:0

Tęcza Bełżyce – MKS Ryki 2:1. Piękny sen beniaminka

Tęcza Bełżyce – MKS Ryki 2:1. Piękny sen beniaminka 0 1

Beniaminek z Bełżyc zaliczył fantastyczny start i po trzech kolejkach ma komplet punktów. W sobotę wygrał z MKS Ryki, choć kończył mecz w dziewiątkę

Pogoń – Igros 3:3. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Pogoń – Igros 3:3. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 0 0

Wielkie emocje w meczu beniaminków z Krasnobrodu i Łaszczówki. Losy meczu zmieniały się jak w kalejdoskopie i gdy wydawało się że po wygraną sięgną miejscowi goście w ostatnich sekundach doprowadzili do remisu

Lublin: W tym miejscu dochodziło do śmiertelnych wypadków. Jest nowa organizacja ruchu, miasto liczy na fotoradar

Lublin: W tym miejscu dochodziło do śmiertelnych wypadków. Jest nowa organizacja ruchu, miasto liczy na fotoradar 17 10

Na najbardziej niebezpiecznym odcinku ul. Nadbystrzyckiej wprowadzona została nowa organizacja ruchu. Na obu jezdniach pojawiło się oznakowanie mające skłonić kierowców do wolniejszej jazdy. Wprowadzono też ograniczenie prędkości. Zbyt szybka jazda jest tu główną przyczyną śmiertelnych wypadków.

3 000 osób powiedziało: Nie dla spalarni śmieci w Zamościu

3 000 osób powiedziało: Nie dla spalarni śmieci w Zamościu 33 10

Tyle podpisów zebrał społeczny komitet „Nie dla spalarni śmieci w Zamościu”. To przeciwnicy inwestycji Veolii Wschód, która chce rozbudować ciepłownię. W poniedziałek na sesji też będzie mowa o terenie przy ul. Hrubieszowskiej. Chodzi o zmiany, które uniemożliwią tu utylizację odpadów komunalnych.