Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 czerwca 2019 r.
6:44

Przebudowa Al. Racławickich. Przesadzą 60 drzew, które miały być wycięte?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
96 62 A A

60 spośród drzew kolidujących z planami przebudowy Al. Racławickich ma uniknąć wycinki, bo Ratusz obiecuje ich przesadzenie. Urzędnicy twierdzą, że szanse na przyjęcie się drzew przekraczają 90 proc., chociaż przyznają, że nie badano dokładnie ich korzeni. Koszty operacji mogą być liczone w setkach tysięcy złotych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dane dotyczące liczby drzew do przesadzenia znalazły się w pisemnej odpowiedzi udzielonej przez zastępcę prezydenta miejskiej radnej Małgorzacie Suchanowskiej (PiS), która apelowała o „ponowne przeanalizowanie projektu” przebudowy Al. Racławickich. – Uważam, że nie powinien zakładać wykarczowania tak dużej ilości cennego drzewostanu – przekonywała radna. – Pokażmy, że Lublin myśli przyszłościowo.

Ratusz zapewnia, że znaczną część drzew uda uchronić przed wycięciem. – Miasto dokonało powtórnej analizy drzewostanu, który musi zostać usunięty – odpisuje radnej Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. – Większość drzew przeznaczonych do usunięcia nie zostanie wyciętych. Wszystkie drzewa mające mniej niż 80-85 cm obwodu będzie można przesadzić w nowe miejsca.

Ile chcą przenieść

Z pisma Szymczyka wynika, że przy Al. Racławickich do przesadzenia jest 60 drzew, natomiast przy ul. Poniatowskiego 55. – Drzewa te zostaną przesadzone z wykorzystaniem profesjonalnej przesadzarki specjalnie do tego celu sprowadzonej do Lublina, co daje gwarancję, przy zastosowaniu najnowszych technik, ponad 90 proc. prawdopodobieństwa przyjęcia się roślin – przekonuje zastępca prezydenta miasta.

Na jakiej podstawie urzędnicy ustalili taką a nie inną liczbę drzew, które można przenieść w inne miejsce? – Liczba drzew kwalifikujących się do przesadzenia została podana w oparciu o obwód pnia – wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Nie były wykonywane inne pomiary w celu kwalifikacji drzew do przesadzenia.

Jak się to robi?

W jaki sposób ocenia się, czy drzewo nadaje się do wykopania i posadzenia w innym miejscu? – Najpierw trzeba ocenić, czy jest zdrowe. To podstawa. Potem znaczenie ma jego wielkość – mówi Józef Smolorz, biegły sądowy i rzeczoznawca z zakresu dendrologii, który prowadzi mszczonowskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Ogrodniczej DREWSMOL zajmujące się przesadzaniem drzew.

– W warunkach europejskich przesadzanie drzewa z dnia na dzień, oczywiście w odpowiednim czasie, poza okresem wegetacji, jest możliwe do 100 cm obwodu. Można oczywiście przesadzać większe drzewa, ale zdarza się to sporadycznie i nie zawsze z dobrym skutkiem – wyjaśnia Smolorz. Jak dużo kosztuje taka „przeprowadzka”? – Średnia kwota, jaką uzyskujemy za roboty, to od 3 tys. do 5 tys. zł za drzewo.

Wymuszą przesadzenie

Ratusz zapowiada, że przed przebudową Al. Racławickich zmodyfikuje projekt w części dotyczącej branży zieleniarskiej. – W specyfikacji nowego przetargu chcemy zawrzeć obowiązek przesadzenia drzew, który leżałby po stronie wykonawcy robót – deklaruje Kieliszek.

– Przesadzanie drzew nie jest żadnym rozwiązaniem – komentuje Szymon Pietrasiewicz z Lubelskiego Ruchu Miejskiego domagającego się od władz miasta opracowania nowego projektu przebudowy (Ratusz to wyklucza). – Drzewa są potrzebne tam, gdzie rosną, bo właśnie tutaj spełniają swoją funkcję. Brakuje ich w centrum. Tutaj dają cień, tu obniżają temperaturę, oczyszczają powietrze i dają tlen.

Pod koniec maja, podczas protestu w koronie jednego z drzew Pietrasiewicz zapowiedział, że gotów jest bronić drzew własnym ciałem. Nie zamierza się z tego wycofywać. – Nadal bierzemy to pod uwagę – mówi działacz.

Przebudowa zamrożona

Plany przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej oraz ul. Poniatowskiego pozostają w zawieszeniu. Miasto unieważniło przetarg na wykonanie tych robót, bo najtańsza oferta była o 60 mln za droga.

Prezydent oznajmił, że wstrzyma się z kolejnym przetargiem do czasu, gdy będzie mieć pewność, że w miejskiej kasie wystarczy pieniędzy na inną inwestycję, którą uważa za ważniejszą. Mowa o budowie nowego dworca autobusowego między ul. Młyńską a Gazową, naprzeciw dworca kolejowego.

Projektowanie tego obiektu dobiega końca. Jego budowa miałaby się zacząć w przyszłym roku.

Już to praktykowano

W Lublinie już kilkanaście lat temu przesadzane były drzewa rosnące w miejscu dzisiejszego centrum handlowego Plaza przy ul. Lipowej. Drzewa trafiły w rejon ul. Jakubowickiej, niedaleko oczyszczalni. Część się przyjęła. Pousychały natomiast inne drzewa przesadzone do parku Rury, czyli do wąwozu między Czubami a osiedlami LSM.

W 2008 r. Urząd Miasta planował też przesadzić 11 dębów, które „kolidowały” z projektem urządzenia parku Jana Pawła II (między osiedlami Widok i Poręba). Urzędnicy tłumaczyli wówczas, że projekt nie przewiduje tych dębów, więc muszą być przeniesione w inne miejsce. Pomysł został skutecznie oprotestowany przez mieszkańców, a Ratusz wycofał się z pomysłu.

e-Wydanie

Komentarze 62

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 07:23
+28
MAM POMYSŁA!!! Przesadzić pana Szymona Pietrasiewicza! Jest stosunkowo młody, zdrowy i lekki (w stosunku do drzewa). Profesjonalna przesadzarka spoko sobie poradzi!
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 10:39
+17
Tym, którym chodzi tylko o awanturę lub politykę nic nie dogodzi!
Avatar
Pomysl / 25 czerwca 2019 o 07:20
+17
Jest projekt z wycinką ? Źle. Przesadźmy drzewa uwzględniając dodatkowy koszt ? NIE. To żadne wyjście, ulica ma się nie zmienić poza asfaltem wg aktywistów, tak ? No to może zmieńmy projekt, wymieńmy tylko nawierzchnię. Będzie taniej, zachowamy drzewa. Aktywiści będą zadowoleni ? Oj, cbyba NIE. Nowy projekt, pewnie w zakresie kilkaset tys. - milion pln (?), pewnie z rok l/ dwa lata czekania do rozpoczęcia procedury przetargowej. Mieszkańcy się buntują, rok 2021, resztki raclawickich rozpadly sie, skansen... wstyd itd. Taniej ? Otoz nie. Najdroższe jest to co pod ziemią, tych kosztów się nie zredukuje :) Likwidujemy oczywiscie wysepki dla pieszych, sciezki rowerowe, poszerzone skrzyzowania (ulatwienia dla KM, kanalizacja ruchu) no bo przecież mamy zachować ulicę taką jaka jest, z drzewami tu gdzie są, bez poszerzania skrzyzowan. Pozbywamy sie unijnej dotacji bez tych "udziwnien" niestety ciezko o to. Finansujemy z budzetu miasta tylko. Fajna wizja, ulica za pewnie +/- 100 mln za trzy lata finansowana na kredyt bo miasto nie dysponuje mozliwoscia takich wydatkow "z marszu". Przychodzi remont, przy budowie odwodnienia i sieci podziemnych czesc drzew zostaje uszkodzona, usycha... czesc drzew z innych przyczyn nie dotrwa (piorun ?, sprochniale ?). Ojj :( No nic, trzeba zasadzic nowe ;)
Jest projekt z wycinką ? Źle. Przesadźmy drzewa uwzględniając dodatkowy koszt ? NIE. To żadne wyjście, ulica ma się nie zmienić poza asfaltem wg aktywistów, tak ? No to może zmieńmy projekt, wymieńmy tylko nawierzchnię. Będzie taniej, zachowamy drzewa. Aktywiści będą zadowoleni ? Oj, cbyba NIE. Nowy projekt, pewnie w zakresie kilkaset tys. - milion pln (?), pewnie z rok l/ dwa lata czekania do rozpoczęcia procedury przetargowej. Mieszkańcy się buntują, rok 2021, resztki raclawickich rozpadly sie, skansen... wstyd itd. Taniej ? Otoz nie. Najd... rozwiń
Avatar
Mieszczon / 25 czerwca 2019 o 07:12
+17
Wszyscy oczekują lepszej komunikacji, lepszej przepustowości dróg a zapominają jak Lublin jest ciasnym miastem głównie w centrum. Albo rybki albo akwarium. Wyciąć drzewa? Nie, przesadzic? Nie! To w końcu co? W obecnym ksztalcie to nie przetrwa bo mieszkancy oczekuja remontu tej drogi i usprawnienia przepustowosci. Może podniebny most? Tak dla niektórych naszych "aktywistów" być może byłoby najlepiej,ale i tu by sie coś znalazlo. Wszystkim brakuje spokoju i dyskusji. Temat racławickicj i przebudowy pojawia sie od lat, ale dlaczego teraz jest taki na topie? Wszyscy chcą bus pasów, ale gdzie je wcisnac? 
Wszyscy oczekują lepszej komunikacji, lepszej przepustowości dróg a zapominają jak Lublin jest ciasnym miastem głównie w centrum. Albo rybki albo akwarium. Wyciąć drzewa? Nie, przesadzic? Nie! To w końcu co? W obecnym ksztalcie to nie przetrwa bo mieszkancy oczekuja remontu tej drogi i usprawnienia przepustowosci. Może podniebny most? Tak dla niektórych naszych "aktywistów" być może byłoby najlepiej,ale i tu by sie coś znalazlo. Wszystkim brakuje spokoju i dyskusji. Temat racławickicj i przebudowy pojawia sie od lat, ale dlaczego t... rozwiń
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 11:31
+16
Jezusie. W kółko tylko Racławickie albo Górki. Dramat tej gazety.
Avatar
co za klaun / 25 czerwca 2019 o 11:29
+16
Pietrasiewicz zamilcz a nie rżniesz eksperta w tematach o których nie masz zielonego pojęcia
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 11:33
+15
no i super, przesadzić tyle ile się da, wyciąć te które nie nadają się do przesadzenia i po temacie
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 11:32
+15
Szymek to zwykły pajac który próbuje zwrócić na siebie uwagę.
Avatar
... / 25 czerwca 2019 o 11:10
+15
Przesadzone drzewa nie będą rosnąć! Przyjmie się najwyżej kilka szt a reszta uschnie. Drzewo to nie znak drogowy.
  Nie znasz się a się wypowiadasz. Większość drzew przesadzonych przyjmuje się w nowym miejscu bez większych problemów (pod warunkiem że zrobi się to dobrze)
Avatar
abc / 25 czerwca 2019 o 10:24
+15
Taaaa, wytnijmy drzewa,ktore pomagają w mieście i posadźmy w zamian parę patykow za miastem....śmieszne to. Nawet jak przesadzą yo nikt ich nie będzie pielęgnował. Tylko o kasę chodzi.
 Takim baranom jak ty to nigdy się nie dogodzi. Mieli wyciąć drzewa, ale przesadzą, a tobie ciulu maćkowy też nie pasuje. O jaką kase chodzi, paranoiku? Kasę to miasto wyda na przesadzenie drzew i to sporą kasę. Walnij sie w ten pusty sagan. Podaj nr, pod który mam ci wysłać SMS o treści POMAGAM.
Avatar
Paweł / 6 dni temu o 06:46
0
Panie Prezydencie tu nie chodzi o pozasadzanie! Nam chodzi o to, aby te drzewa rosły przy al. Racławickich!!! Nie chcemy betonowej pustyni.
Avatar
gośc2 / 27 czerwca 2019 o 17:47
+1
No dobrze ale po co?!  Po jaką ...... jest ta cala przebudowa? Bo bruku mamy za mało?  Gonimy tzw. świat, ktory gdzięs tam ma dosyć betonu i stawia na zieleń? Przecież ta ulica jest zatkana przez ok 2/24 godz. I aby to udroznić trzeba wyciąc  wszystko co zielone a reszte zabetonowac? naprawdę nie mozna ograniczyć tam ruchu? Bo prezydent nie moze z Ratusza dotrzeć do mieszkania na Długosza? Tyle drzew... wystarczy chyba juz tej rzezi zieleni na Alejach i w calym miescie. Ja rozumiem  - to podswiadome dzialanie nowych obywateli miasta - maja dosyć widoku zieleni w dotychczasowym miejscu  urodzenia  - i teraz czas na  wielkomiejski beton i parkingi , parkingi, parkingi dla VW  w tedeiku , bmw i suwow...W końcu europa...
No dobrze ale po co?!  Po jaką ...... jest ta cala przebudowa? Bo bruku mamy za mało?  Gonimy tzw. świat, ktory gdzięs tam ma dosyć betonu i stawia na zieleń? Przecież ta ulica jest zatkana przez ok 2/24 godz. I aby to udroznić trzeba wyciąc  wszystko co zielone a reszte zabetonowac? naprawdę nie mozna ograniczyć tam ruchu? Bo prezydent nie moze z Ratusza dotrzeć do mieszkania na Długosza? Tyle drzew... wystarczy chyba juz tej rzezi zieleni na Alejach i w calym miescie. Ja rozumiem  - to podswiadome dzialanie nowych obywateli miasta - maja d... rozwiń
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 09:59
+1
'' 60 spośród drzew kolidujących z planami przebudowy Al. Racławickich ma uniknąć wycinki, bo Ratusz obiecuje ich przesadzenie. Urzędnicy twierdzą, że szanse na przyjęcie się drzew przekraczają 90 proc., chociaż przyznają, że nie badano dokładnie ich korzeni. '' W ogóle przecież ich nie badano !!!!! Urzędas zza swego biureczka tak postanowił i basta ! Przecież un się zna na wszystkim perfekcyjnie ! IGNORANCI !!!
Avatar
Ja / 25 czerwca 2019 o 17:19
+6
Przecież tam się zmieści wszystko. Nie trzeba wycinac. Droga i chodniki są bardzo szerokie. Po coo?
Avatar
O_o / 25 czerwca 2019 o 16:21
+1
Podstawowy zarzut do przepychanego na  "chama" proj. przebudowy Al. Raclawickich to zamiana zielonej alei ze szpalerami dorodnych drzew w asfaltowa ulice ze szpalerami słupów i stalowymi bramami przy skrzyżowanisch (Dr. Męczenników Majdanka po przebudowie) . Chwyt z przesadzanie drzew jest zwykłymi picem, jak kto woli erystyka. Czas się pogodzić z koniecznością ograniczenia ruch prywatnych samochodow na Al. Racławickich - Lipowej, a wtedy dzisiejsze parametry alei okażą się wystarczające. Takie rozwiązanie będzie zgodne ze europejskimi trendami, mającymi chronić środowisko, ograniczyć emisję CO2, o czym ostatnio głośno za sprawą weta premiera Morawieckiego.
 Ograniczenie ruchu samochodów ograniczeniem, ale wystarczy policzyć sygnalizatory świetlne na Lipowej i Racławickich. Co parę metrów czerwone - i kolejna chmura wymuszowych czerwon, falą spalin (niezgodna z europejskimi trendami ochrony środowiska, czy ograniczeniem emisji CO2). Parametry ulic wcale nie sa takie złe.
 Ograniczenie ruchu samochodów ograniczeniem, ale wystarczy policzyć sygnalizatory świetlne na Lipowej i Racławickich. Co parę metrów czerwone - i kolejna chmura wymuszowych czerwon, falą spalin (niezgodna z europejskimi trendami ochrony środowiska, czy ograniczeniem emisji CO2). Parametry ulic wcale nie sa takie złe. rozwiń
Avatar
hemmm / 25 czerwca 2019 o 16:08
+2
Przebudowa jest potrzebna a kto twierdzi inaczej ten albo uwielbia ogólnie pojętą bylejakość albo jest zwykłym za przeproszeniem głupcem
 bylejakość? a może najpierw należałoby zlikwidować problem szczurów, taplających się w wystawianych wszędzie kontenerach na śmieci? te czterokolorowe kwiatki, poustawione co parę metrów, wydzielające fetor i siejące choroby są ok? to nie jest bylejakość?
Avatar
ano / 25 czerwca 2019 o 16:02
+4
problem przepustowości łatwo w tym miejscu rozwiązać. Wystarczy wyłaczyć czerwoną falę, uskutecznianą przez ten jakże inteligentny system, sterujący sygnalizacją świetlną. Bo teraz co parę metrów czerwone.
Avatar
oskalpować Aleje Racławickie? / 25 czerwca 2019 o 15:51
+2
Mam lepszy pomysł. Wyznaczyć nagrody, za każde wytropione i wycięte w Lublinie drzewo. I efekt murowany. Chętni do oskalpowania miasta się znajdą. W jedną noc nie zostanie nic zielonego, co ma oddychające liście. I po problemie :( Nikt nie będzie miał już dylematów: czy (nie)przebudowywać, albo czy przesadzać. Zapewne taniej wyjdzie. A jakby co: "to nie my, My drzewa palcem nie tknęliśmy. My mamy czyste ręce".
Avatar
centrala płaci PO 5gr za każdy zamieszczony POst / 25 czerwca 2019 o 12:53
-6
Przepraszam, że tak spamuję ale jestem trollem wynajętym przez PiS i za to mi partia płaci. POtrzebuję POd każdym artykułem dodać odPOwiednią liczbę hejterskich, antyżukowych, wpisów, bo jeśli tego nie zrobię, to centrala mi nie zapłaci. Moje wpisy łatwo rozPOznać, zbitkę liter "po" zawsze piszę z wielkich liter, żeby centrala mogła łatwo rozPOznać ile konkretnie komentarzy dodałem i mi za wszystkie zapłacić. POza tym dostałem rozkazy, żeby cały czas używać słów: "Zunio", "bizancjum", "wypchane POrtfele", "ubogacanie korporacji", "Detroit Wschodu", "Fuchmistrzunio", "dewelo-prezydent", "dewelo-sułtan", "dewelo-kamerdyner", "dewelo-macki", "dewelo-geszeft", "dewelo-cwaniaki". Za wpisy z tymi wyrazami dostaję PO prostu więcej pieniędzy.
Przepraszam, że tak spamuję ale jestem trollem wynajętym przez PiS i za to mi partia płaci. POtrzebuję POd każdym artykułem dodać odPOwiednią liczbę hejterskich, antyżukowych, wpisów, bo jeśli tego nie zrobię, to centrala mi nie zapłaci. Moje wpisy łatwo rozPOznać, zbitkę liter "po" zawsze piszę z wielkich liter, żeby centrala mogła łatwo rozPOznać ile konkretnie komentarzy dodałem i mi za wszystkie zapłacić. POza tym dostałem rozkazy, żeby cały czas używać słów: "Zunio", "bizancjum", "wypchane POrtfele&quo... rozwiń
Avatar
ksawyer / 25 czerwca 2019 o 12:51
+13
Podstawowy zarzut do przepychanego na  "chama" proj. przebudowy Al. Raclawickich to zamiana zielonej alei ze szpalerami dorodnych drzew w asfaltowa ulice ze szpalerami słupów i stalowymi bramami przy skrzyżowanisch (Dr. Męczenników Majdanka po przebudowie) . Chwyt z przesadzanie drzew jest zwykłymi picem, jak kto woli erystyka. Czas się pogodzić z koniecznością ograniczenia ruch prywatnych samochodow na Al. Racławickich - Lipowej, a wtedy dzisiejsze parametry alei okażą się wystarczające. Takie rozwiązanie będzie zgodne ze europejskimi trendami, mającymi chronić środowisko, ograniczyć emisję CO2, o czym ostatnio głośno za sprawą weta premiera Morawieckiego. 
Podstawowy zarzut do przepychanego na  "chama" proj. przebudowy Al. Raclawickich to zamiana zielonej alei ze szpalerami dorodnych drzew w asfaltowa ulice ze szpalerami słupów i stalowymi bramami przy skrzyżowanisch (Dr. Męczenników Majdanka po przebudowie) . Chwyt z przesadzanie drzew jest zwykłymi picem, jak kto woli erystyka. Czas się pogodzić z koniecznością ograniczenia ruch prywatnych samochodow na Al. Racławickich - Lipowej, a wtedy dzisiejsze parametry alei okażą się wystarczające. Takie rozwiązanie będzie zgodne ze europejs... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 62

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełmianka pokonała w sparingu Sokoła Konopnica 2:0. Nowy napastnik już strzela

Chełmianka pokonała w sparingu Sokoła Konopnica 2:0. Nowy napastnik już strzela 0 0

Chełmianka pokonała w środowym meczu kontrolnym Sokoła Konopnica 2:0. jedną z bramek strzelił Wołodymyr Hładki, który podpisał już nawet umowę z biało-zielonymi

Ile można zarobić na pracy przy zbiorze owoców? Plantatorzy narzekają na brak chętnych

Ile można zarobić na pracy przy zbiorze owoców? Plantatorzy narzekają na brak chętnych 0 3

Za kilogram malin – 2 złote, a borówek – do 4 zł. Na polach w Lubelskiem owocowe żniwa w pełni. Plantatorzy skarżą się na brak rąk do pracy, a sezonowi pracownicy na niskie stawki

Marsz szlakiem ostatniego transportu z Majdanka
20 lipca 2019, 9:00

Marsz szlakiem ostatniego transportu z Majdanka 0 0

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza do udziału w marszu szlakiem ostatniego transportu z Majdanka na trasie Majdanek-Krężnica Jara (17 km). Marsz rozpocznie się 20 lipca o godz. 9 przed budynkiem Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku.

Daniel Olbrychski sprzedał swój dom pod Kazimierzem Dolnym. Był wyceniony na imponującą kwotę

Daniel Olbrychski sprzedał swój dom pod Kazimierzem Dolnym. Był wyceniony na imponującą kwotę 9 9

Jeden z najbardziej znanych polskich aktorów – Daniel Olbrychski – sprzedał swój dom w Mięćmierzu, pod Kazimierzem Dolnym. Wartość sentymentalna do tego miejsca była równie duża, co ta materialna – posiadłość była wyceniana na niemal 2,5 miliona złotych

KU AZS UMCS weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Europy

KU AZS UMCS weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Europy 0 3

Reprezentacja AZS UMCS prowadzona przez trenera Tomasza Bieleckiego wylatuje w piątek do Madrytu gdzie powalczy na Akademickich Mistrzostwach Europy. To nagroda za dotychczasowe sukcesy jakie drużyna osiągnęła w naszym kraju

Radni chcą sobie dać podwyżkę. "Najpierw trzeba coś zrobić dla ludzi"

Radni chcą sobie dać podwyżkę. "Najpierw trzeba coś zrobić dla ludzi" 5 11

Miało być taniej, a wyjdzie jak zwykle. Radni w Lubartowie wnieśli pierwszy w tej kadencji autorski projekt uchwały o… podwyższeniu swoich diet. Pod tym pomysłem podpisało się 16 radnych. Zwolennicy podwyżki twierdzą, że to jedynie projekt. Podwyżka połączyła radnych bez względu na barwy polityczne

Blogerzy z "Busem przez świat" w Lublinie. Co warto zobaczyć w 48 godzin? [wideo]
film

Blogerzy z "Busem przez świat" w Lublinie. Co warto zobaczyć w 48 godzin? [wideo] 16 4

- Lublin nie jest może najpopularniejszym kierunkiem weekendowych wypadów, ale po wizycie w Lublinie jesteśmy zachwyceni tym miastem, i wiemy, że nieraz jeszcze tu wrócimy. Bo tu po prostu jest przyjemnie - napisali podróżnicy z popularnego bloga "Busem przez świat"

Czym jest karta eSIM? Jak wygląda oferta w modelu subskrypcyjnym?

Czym jest karta eSIM? Jak wygląda oferta w modelu subskrypcyjnym? 0 0

Standardowe karty SIM są dostępne w tylu wersjach, że jeśli nie interesujemy się szczególnie telefonią komórkową, może nas to zaskoczyć. Jakby tego było mało, pojawił się jeszcze jeden rodzaj karty SIM – eSIM, którą ostatnio Orange wprowadził do Polski jako pierwszy operator. Czym jest karta eSIM i jak wygląda oferta Orange w modelu subskrypcyjnym?

Zawodnicy Bogdanka Motoru Lublin udanie rozpoczęli walkę o finał DMPJ

Zawodnicy Bogdanka Motoru Lublin udanie rozpoczęli walkę o finał DMPJ 0 1

Młodzi zawodnicy Bogdanka Motoru Lublin udanie rozpoczęli walkę o finał Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. Żółto-biało-niebiescy dwukrotnie zajmowali w tym tygodniu miejsca na podium w dwóch rundach półfinałowych na torze w Gorzowie Wielkopolskim

Przebudowa ul. Kalinowszczyzna w Lublinie. Prace mogą się skończyć przed terminem [zdjęcia]
galeria

Przebudowa ul. Kalinowszczyzna w Lublinie. Prace mogą się skończyć przed terminem [zdjęcia] 4 12

Sporo przed terminem może się zakończyć przebudowa ul. Kalinowszczyzna, gdzie na wielu odcinkach leży już nowy asfalt na jezdni i gotowe są fragmenty chodnika. Do zrobienia jest jeszcze dużo, ale nie aż tyle, by drogowcy potrzebowali jeszcze roku na dokończenie prac, a właśnie tyle czasu im pozostało.

Święto Kolorów w Lublinie
20 lipca 2019, 15:00

Święto Kolorów w Lublinie 0 2

Już 20 lipca o godz. 15 W Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się Holi Festival, czyli kolejne święto kolorów w Lublinie.

Dwanaście drużyn przystąpiło do procesu licencyjnego Energa Basket Ligi Kobiet

Dwanaście drużyn przystąpiło do procesu licencyjnego Energa Basket Ligi Kobiet 0 3

Zgodnie z przewidywaniami, do procedury licencyjnej rozgrywek Energa Basket Ligi Kobiet przystąpiło 12 drużyn. W tym gronie jest także Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Wkrótce 41. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Wkrótce 41. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę 0 9

Pątnicy zmierzający w tym roku do Częstochowy będą rozważać i skupiać się na dekalogu. 41. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy 3 sierpnia. Od 26 lipca przed wejściem do archikatedry zacznie działać sekretariat pielgrzymkowy, dzień wcześniej zakończą się zapisy w parafiach.

Żydowskie macewy odkryte w Radzyniu Podlaskim

Żydowskie macewy odkryte w Radzyniu Podlaskim 0 3

Na terenie byłego aresztu Gestapo i UB w Radzyniu Podlaskim natrafiono na żydowskie macewy. Zdaniem radzyńskiego Instytutu Bronisława Szlubowskiego, najprawdopodobniej zostały one przeniesione z dwóch żydowskich cmentarzy i użyte przez hitlerowców jako materiał budowlany.

Kino w Bramie: "Każdemu wolno kochać" i "Dywizjon 303"
19 lipca 2019, 21:00

Kino w Bramie: "Każdemu wolno kochać" i "Dywizjon 303" 0 0

W najbliższy weekend w Kinie w Bramie (ul. Królewska 3) będzie można zobaczyć dwie filmowe produkcje: klasyczne "Każdemu wolno kochać" i współczesny "Dywizjon 303".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!